ra Gedenksteen gemetseld in het vrieshuis „Prinses Irene". MAANDAG 14 AUGUSTUS 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD IJMUIDEN. Belangrijke phase in de ontwikkeling van het koelbedrijf in IJmuiden. Nieuw gebouw voor berging van ca. 50.000 kisten visch en een verdieping voor bloembollen. Het zijn benauwde tijden voor het visscherijbedrijf van IJmuiden en dus ook voor de bedrijven, die met het visscherijbedrijf nauw verwant zijn. Daaronder moet in de eerste plaats gerekend worden de ijsindustrie. Deze heeft zich in den loop der jaren aan zienlijk uitgebreid, maar even sterk als de productiecapaciteit der ver schillende fabrieken vermeerderde, verminderde het gebruik, doordat bijna 2 3 van de eens zoo roemrijke vis- schersvloot van IJmuiden een roem loos einde vond aan de oevers van de Beneden Maas of de Noord, dan wel naar het buitenland verkocht werd. Mevrouw FauëlHuizinga legt de eerste steen van het vrieshuis „Prinses Irene". Het leggen van den gedenksteen. Zaterdagmorgen heeft, mevrouw G. FauëlHuizinga, de echtgenoote van een der directeuren der N.V. Unie van Ijsfabrieken een gedenksteen in een der muren van het gebouw gemetseld, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden. De directeur de heer K. H. Tusenius richtte allereerst een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Spreker dankte daarop de directeuren van andere koelhuizen voor hunne tegenwoordigheid. Spreker zeide, het vertrouwen te hebben dat men gezamenlijk in Nederland een koelhuisbedrijf zal kunnen opbouwen zonder trust- of poolvorming. Hierna metselde mevrouw Fauël den ge denksteen in den muur. De heer Tusenius* deelde daarop mededat prinses Juliana en prins Bernhard is verzocht, den naam van prinses Irene aan dit nieuwe pand te mogen geven. H.H.K.K.H.H. hebben dit verzoek toegestaan. Op deze verrassende mededeeling volgde een hartelijk applaus. Achtereenvolgens werd daarop nog het woord gevoerd door de heeren Simons, de directie der Zuid-Nederlandsche Koelhuizen, door den architect den heer J. A. van Asdonk, door den aannemer den heer P. Cupido en door den gedelegeerd commissaris Jhr. Mr. R. van Lennëp. De sprekers werden door den heer Tusenius beantwoord. Spreker wees er nog op, dat in deze plaats met zijn vele arbeidsconflicten in zijn bedrijf nog nooit een dergelijk conflict geweest. In ons blad van 18 Juli j.l. gaven wij reeds een beschrijving van het gebouw. Het zal be staan uit vijf verdiepingen, waarvan vier be stemd zijn voor den opslag van visch met een gezamenlijke capaciteit van 50.000 kisten en de bovenste bestemd is voor den opslag van bloembollen. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 100 Oostzee IJM 147 f 960 350 I. S. Groen IJM 130f 2350 535 Adelante IJM 19 f 3300 425 Bloemendaal IJM 71 f 2660 310 Azimuth IJM 195 f 2590 1450 Walrus IJM 24 f 2560 1770 Delft IJM 17 f 3660 950 Aneta IJM 82 f 2190 705 Dirkje RO 53 f 1510 400 Claesje RO 46 f 1520 1200 Alkmaar IJM 31 f 2950 Logger: KW 103 f 1190 Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt. Ewald IJM. 48 vangst 700 k. haring, 50 m. di versen, 30 st. stijve kabeljauw. Voor de Woensdagmarkt Maria van Hattem IJM. 1, vangst 40 m. schel- visch, 60 m. braadschelvisch, 25 m. gul en kool- visch, 10 m. wijting, 15 m. makreel, totaal 170 manden, benevens 460 st. stijve kabeljauw en 20 st. leng. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 8870 ct. per KG. Tong 1.550.96 per KG. Heilbot 1.04—0.92 per KG. Griet 36—16 per 50 KG. Groote schol 2522 idem Middel schol 2550 idem. Zetschol 2114.50 idem. Kleinschol 166.20 idem. Bot 7.505.20 idem. Tongschar 2816.50 idem. Groote schelvisch 2720 idem. Middel schelvisch 1918 idem. Kleinmiddel schelvisch 149.50 idem. Kleine schelvisch 11.507.10 idem. Groote gul 128 idem. Wijting 32.50 idem. Makreel 114.30 idem. Versche haroing 3.601.75 idem. Kleinmiddel heek 1614.50 idem. Kleine heek 116.50 idem. Kabeljauw 5423 per 125 KG. Vleet 3.152 per stuk. Leng 10.65 per stuk. Koolvisch 3314 per stuk. (Haring) Heurharing 12.506.20 per kantje. ENORME AANVOER VAN VERSCHE HARING. Door een zestal trawlers werd heden een enorme hoeveelheid versche haring aangeveerd naar schatting ongeveer 4000 kisten. Het spreekt vanzelf dat de markt tegen dezen overvloed niet bestand was. De prijzen der haring die verleden week nog f 5 a f 8 per kist waren, daalden tot beneden f 2. De haring werd in hoofdzaak voor binnen- landsche rookerijen en voor export naar België gekocht. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN (Versche visch). Griet 4055 ct. per kg. Tong f 1.40—f 1.50 per kg. Middel schol f 9.70—f 17.20 per 40 kg. Kleinschol f 3.80f 7.30 idem. Schar f 3f 3.50 idem. Bot f 4f 6 idem. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt: de snurrevaarder HD 71, J. Post met f 244. de trawlloggers SCH 266, G. de Rui ter, met f 75. SCH 132, W. Rog, met f 105, SCH 177, G. Blok, met f 74 besomming. naast het morse-alarmsein aanhoudend korte stooten gaf, bracht uiteraard veel kijkers naai de papierfabriek, zoowel aan de kanaalzijde als aan den ingang Corverslaan. De kapitein van de „Sevzaples" was zeer vol daan over de fabrieksbrandweer, vooral ten aanzien van de vlugge wijze van optreden, zooals hij ons 's middags vertelde. VELSEN Pastoor De Moei 25 jaar priester. Grootsche huldiging van den jubilaris. Katholiek IJmuiden herdacht gisteren op plechtige en feestelijke wijze het zilveren Priesterfeest van pastoor J. C. de Moei, der St. Gregoriusparochtie. Na een bedevaart naar Lourdes gemaakt te hebben, arriveerde de jubilarius Zaterdag tegen 7 uur aan het station Velsen-IJmuiden Oost, waar het feest comité en het kerkbe stuur den jubilaris verwelkomden, trok men per auto naar IJmuiden om, van de Kerkstraat af, te 7 uur bij de R.K. Kerk alhier aan te komen. De Katholieke Jeugd organisaties Kruisvaart, Graal en St. Jozeph- gezellen vormden een eerehaag, langs welke de jubilaris voortschreed. De kerk was op feestelijke en stemmingsvolle wijze versierd. Witte lelies domineerden, terwijl palmen rond het altaar de feestvreugde ten toon spreidde. Kapelaan Jac. Betjes sprak een woord van welkom. Hierna werd een Plechtig Lof door den jubilaris opgedragen. Zondagmorgen 10 uur droeg de jubilaris een plechtige hoogmis van Dankbaarheid op. Des middags te half twee werd de offi- cieele receptie gehouden. Hier waren o.a. aanwezig de burgemeester der gem. Velsen mr M. M. Kwint, notaris Anten, hoofdaal moezenier L. Brouwer, maj. Steenbeek, kap. D Blanksma. kap W B J. de Jong, luit. Smit, de heeren H. F Heerkens Thijssen, C. P J. Maas, voorzitter van de Kath. raadsfractie, wethou der Nijssen, kerk- en armbestuur, kapelaan Coeien. kapelaan Van Pol en verschillende afgvaardigden van vereenigingen. vertrokken trawlers. -t? pr. hcd'- '.ijn vertrokken' Bergen IT 'rib; RO 6 Jennv Elsn IJm 88 Haarlem IJm. 9 Flamingo IJm. 28, Christine ljm. 2, Knikker IJm. 4, Isabel IJm. 14. Brand aan boord van het Russische m.s. „Sevzaples" BEVERWIJK Het aantal ingeschreven werkloozen. Bij den Gem. dienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling stonden in totaal 564 werkzoekenden ingeschreven tegen 559 in de vorge week. Hiervan waren er in de werkverschaffing 71 (vorige week 71) In Beverwijk waren 531 werkloozen (vorige week 521) woonachtig en in Heemskerk 33 (vorige week 38), waarvan resp. 59 en 12 in werk verscha f f ing De wetlioudersverkiezing. Naar wij vernemen is de R.K. Raadsfractie overeengekomen, dat voor de komende peri ode wederom contact zou worden gezocht met de S.D.A.P.. Wanneer dus de onderhan delingen slagen, komt de heer W. van Dok in het College terug. Inzake de keuze van een R. K. wethouder werd overeengekomen, dat de heer N. J. Out wederom hiervoor ha aanmerking diende te komen. Een taptoe op Koninginnedag. De Beverwijksche Harmoniekapel zal op Ko ninginnedag weer een taptoe verzorgen. gemaakt, terwijl het publiek op een stembiljet zijn meening mocht kenbaar maken. Voor den eersten prijs kwam in aanmerking met 124 stem men de 10-jarige Wimpje Wijnberg, die gekleed was in een wit matrozenpak en een witte hond voortleidde. No. 2 was Petertje Kohier, 3de werd Harry Graffelman en 4e Elly Winnubst. Voorts werden nog 12 troostprijzen toegekend. Een motorreddingboot voor Zandvoort. ZANDVOORT Met eigen middelen gebluscht. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf ontstond brand in de motor kamer van het Russische m.s. „Se- vraples", in lossing liggende voor den steiger van de Papierfabriek Van Gel der Zonen. De brand was ontstaan in een van de ruwolietanks, en liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, vooral door de hevige rook, die hij ontwikkelde. De in de motorkamer dienstdoende stokers en ander personeel, die zich gelukkig vóór de brandende olietank bevonden, konden zich in allerijl in veiligheid stellen om zich van rookmaskers te gaan voorzien en daarna weer in de motorkamer af te dalen. Waar op motorschepen voor eventueele olie- branden zand aanwezig is, werd getracht den brand met zand te blusschen, hetgeen niet gelukte. Terstond daarna werden drie slan gen op de motorpomp uitgelegd, temeer om dat het. ook mèt rookmaskers niet meer mo gelijk was in de machinekamer af te dalen Van het bovendek af werd met water ge tracht den brand te blusschen. De heer Jac. Schilp, commandant van het Vrijwillig Brandweercorps der papierfabriek Het op verzoek om hulp van den van den ka pitein het fabieksbrandsein alarmeeren, wat tot gevolg had, dat in tijd van nauwelijks vijf minuten het brandweerpersoneel „klaar voor water" was. Gelukkig bleek op het laatste oogenblik deze hulp overbodig, daar de brandende olietank nmiddels was gebluscht met het eigen scheepsmateriaal. De stoomfluit van de papierfabriek, die Drukke Zondag voor Zandvoort. Zondag heeft de zon haar stralen rij kelijk over Zandvoor doen schijnen en daar mee werd het geheele dorp weer opge fleurd na een week vol donkere grauwe dagen, die een verblijf aan het strand allesbehalve behaaglijk maakten. Buiten gewoon fraai is het weer deze zomer niet geweest en daarvoor gaf deze uitzon deringsdag een opmerkelijke drukte en vertier. Het is thans in Zandvoort hoogseizoen en des wege is het aantal gasten grooter dan enkele maanden terug. Hierbij gevoegd de velen, die hun kans waarnemen om eens een dagje naar zee te gaan, kon het niet uitblijven of het zou een drukke dag worden. Dat is het dan ook geweest. Op het strand was het gezellig druk. Ook het stille strand was druk bezocht alhoewel in het tentenkamp wel het record aantal bezoekers werd geregistreerd. Een geweldig aantal dag tenten was in een minimum van tijd opgezet. De badinrichtingen hadden ook einde lijk eens een dag, waarop met hoogspanning moest worden gewerkt. De achterstand in het aantal baden kon hierdoor echter nog lang niet wórden ingeloopen, in vergelijking tot het vorig jaar. Ook de beide posten van de Zandvoortsche reddingsbrigade hadden het druk met het waar schuwen van baders en baadsters, die zich te ver in zee waagden, temeer omdat de zee gisteren nogal sterk trok. Ongevallen hebben zich echter niet voorgedaan. Op de boulevards was het een gaan en komen van wandelaars, vooral de Noord boulevard mocht zich in een geweldige belang stelling verheugen. De parkeerterreinen waren geheel bezet en de rijwielstallingen maakten eveneens goede zaken. Trams en treinen brach ten vooral in de ochtenduren zeer veel gasten naar hier. In den namiddag moest men zelfs met extra materiaal rijden om de massa weder huis waarts te voeren. Met volle wagens vertrokken de trams en treinen en ze kwamen ook weer vol terug, daar het de laatste jaren steeds meer in zwang schijnt te komen om des avonds enkele uren in Zandvoort te verpoozen. en te genieten van de ondergaande zon. De terrassen waren voortdurend flink bezet. TWEE FIETSEN TEGEN EEN AUTO GEBOTST. Zondagavond te zeven uur reden twee jongens in groote vaart de helling van de Piet Heinstraat af, terwijl juist uit de Stations straat een auto in de richting Spoorstraat reed. Met veel vaart botsten de jongens tegen de auto, met het gevolg, dat hun fiets totaal vernield werd, terwijl de auto (die pas nieuw was) flinke deuken en schrammen kree; Een der jongens werd ernstig aan het hoofd gewond, de andere klaagde over pijn in de borst. Dr. C. J. Tichelaar werd ontboden en nam hen mede naar zijn wonng, waar hij hen de eerste hulp verleende. De politie maakte proces-verbaal op. EEN BOOTJE AANGESPOELD. Dezer dagen is op het Noorderstrand een klein bootje aangespoeld, type jol, met den naam „Kijkduin". Waarschijnlijk is het afkomstig van een jacht. De strandvonderij heeft het opge borgen. EEN RONDREIS MET DE ORANJE. Het was een actueel idee van de directie van het Noorderbad om van de belangstelling Zater dagavond voor het motorpassagierschip van de Mij. Nederland „Oranje" gebruik te maken een feest organiseeren, waarbij de bezoekers in ge dachten een reis meemaken met de Oranje over de aardbol. Veel fantasie was echter niet noodig, want bij het betreden van het terrein en de dancing werd men al direct getroffen door een gepavoiseerde mast met wimpel, terwijl de entree geschiedde door de campagne, die kunstig was nagebootst. De Mij. Nederland had een van haar maatschappijvlaggen, alsmede reddings boeien afgestaan, terwijl een model van de Oranje ter grootte van ongeveer een meter te bewonderen viel. Binnen leek het eveneens echt, daar het personeel, zoowel als de artisten ge heel volgens regel waren gekleed. Jacques Funny, conferencier trad nu natuurlijk op als kapitein, terwijl mej. van Hooff aan het even eens afgestane stuurrad stond en dus stuur- vrouw was. Bij ieder evenement werd door de huiskapel de toepasselijke liedjes en muziek ten gehoore gebracht. Er heerschte een prettige sfeer en deze vroo- lijke stemming duurde tot het einde van het feest. KINDERCONCOURS IN NOORDERBAD. Zondagmiddag te drie uur had in het Noor derbad het uitgestelde kinderconcours plaats en thans waren de weersomstandigheden er zeer gunstig voor. Begonnen werd met een voorstel ling van de poppenkast, waarna de ruim 300 deelneemstertjes vlaggetjes kregen. Nu werd een rondgang over het terrein en door de inrichting Het volgend jaar klaar. De heer J. van der Wcrff, lid van de plaatse lijke commissie der N. Z. H. R. B., deelde ons mede, dat Zandvoort thans het eerst aan de beurt is om een motorreddingsboot met tractor te ontvangen. Deze boot zou in September a.s. op stapel worden gezet, maar pas het volgend jaar te Zandvoort arriveeren. Een op handen zijnde verbouwing van het bootenhuis aan de Zee straat staat hiermede in verband. WIJK AAN ZEE STRANDFEEST VOOR 500 KINDEREN. Zaterdag hebben de kinderen van het ten tenkamp hun jaarlijksch strandfeest genoten. Met medewerking van de directie van het Noorderbad was er een flink bedrag bijeen gezameld. Er heerscht een buitengewoon prettige sfeer. Behalve de prijswinnaars kre gen alle kinderen een troostprijsje. die terwijl zij Zaterdagavond hun fiets enkele oogenblikken tegen een hek'habij Half weg alhier hadden neregezet van deze ge legenheid gebruik maakte om de rijwielen van de belastingiplaatjes te ontdoen. BRUTALE INBRAAK. Toen Zaterdagavond de familie de B. uit de Burgemeester Amersfoordtlaan nabij Sloten alhier, thuis kwam, ontdekte ze dat onge- wenschte bezoekers de woning waren binnen gedrongen en alles overhoop hadden gehaald. De dieven wisten geen geld te bemachtigen, omdat dit in veiligheid was gebracht, hadden een partij goud en zilver onaangeroerd gelaten en zich ten slotte met een Philips-radiotoestel tevreden gesteld. De politie stelt een onderzoek in. PUBLIEKE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Jhr. van Groten huis van Onstein te Hoofddorp, werd in café .Van Ouds de Waterwolf" aan den Sloterweg publiek verkocht vier aan de Sperwerstraat nabij Sloten alhier staande heerenhuizen. Van de eerste twee woningen werd kooper de heer C. A. Pennings te Amsterdam, voor resp. f 4551 en f 3505, van de derde woning de heer J. Sloothaak te Aalsmeer en van de vierde de heer J. N. J. Sieverding te Uithoorn voor f 4500. BLOEMENDAAL Feestelijkheden ten volle geslaagd. De feestelijkheden in de gemeente Bloemen daal ter viering van de geboorte van Prinses Irene op jl. Zaterdag zijn ten volle geslaagd, ook al was de stemming op dezen uitgestelden datum uit den aard der zaak niet zooals op den dag der geboorte zelf of op den nationalen feestdag. Het weer werkte ook buitengewoon mee om het feest te doen slagen, evenals de mooie om geving van het sportterrein op de Vinkenbaan. Hier was een oud marktplein gebouwd, (waarvan reeds een foto in ons nummer van Zaterdag werd opgenomen) de aangrenzende straten waren afgezet en bij het feestterrein getrokken, zoadat een complex werd verkre gen met voldoende capaciteit, om het talrijke publiek te kunnen ontvangen. Een stadspoort bij hotel Zomerzorg gaf toegang tot het feest terrein. Om 2 uur begon de kindervoorstelling. Eerst leek het er op, of de Bloemendaalsche jeugd zich afzijdig zou houden, maar in den loop van den middag werd het gezellig druk. Oom Paul had de leiding van de kindervoor stelling en hem komt alle hulde toe voor de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft ge kweten. We denken b.v. aan den aardigen zang wedstrijd, maar we mogen zijn medewerkers ook niet vergeten, Prof. Antonini, den populai- ren Francis Boy, Little Geri en de Rettichini's. Het avondfeest heeft een talrijk publiek ge trokken, zij het niet alleen uit Bloemendaal. De programmapunten werden nu verdeeld over hotel Zomerzorg, het open terrein en de tent, waardoor nogal stagnatie ontstond, zoodat het programma niet vlotte. Veel belangstelling was er voor het dansen. Om kwart over tien werd het feest onder broken door een schitterend vuurwerk, dat door duizenden werd gadegeslagen. HEEMSTEDE 12Vó JAAR IN DIENSTBETREKKING. Zaterdag herdacht mej. Dora Warmerdam, wonende te Hillegom, den dag dat zij vóór 12y2 jaar in dienstbetrekking kwam bij de firma G. Rhee en Zn., waschindustrieel, Bleekersvaartweg 55, alhier. De jubilaresse, die nu eens niet in de vroege morgenuren haar tochtje per rijwiel naar Heemstede behoefde te maken, werd in den middag tegen het eindigen van den werktijd per auto van haar woning gehaald, en in de feestelijk versierde koffiekamer van het be drijf verwelkomd door de directie en het ge heele personeel. Hier werd zij allereerst toegesproken door een der firmanten, den heer Ant. Rhee. Spr. besloot men den wensch, dat de jubi laresse in de komende jaren met denzelfden werklust en in de beste gezondheid moge arbei den voor het bedrijf. Als stoffelijk blijk van belangstelling over handigde hij de jubilaresse namens de directie een enveloppe met inhoud. Zoowel namens het personeel als van de familie der firma werden de jubilaresse bloe men aangeboden. EEN PRIESTERJUBILEUM IN DE ST. BAVO PAROCHIE Dinsdag 15 Augustus zal Pastoor C. v. Mier- lo van de parochiekerk van den H. Bavo aan den Heerenweg den dag herdenken, dat hij vóór 35 jaar de Priesterwijding ontving. Hoewel 35 jaar geen getal is voor officieele feestviering zal dit jubileum toch eenigszins kerkelijk herdacht worden met een plechtige Hoogmis om 10.30 door den Pastoor zelf te ce lebreeren, met assistentie van de Kapelaans en de jonge priesters en studenten uit de pa rochie. HAARLEMMERMEER BRANDWONDEN BEKOMEN. Terwijl Zaterdag het 3-jarig dochtertje van den her S. aan den Sloterweg, aan een op de tafel liggend zeiltje trok.wiel een op een petro leumstelletje staand vetpannetje om, met het gevolg, dat 't meisje een gedeelte van den kokenden inhoud over 't lichaam kreeg. Het kind bekwam zoodanige brandwonden dat 't onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De toestand van de kleine is naar omstandigheden bevredigend. WEINIG VISCH De hengelaars ook uit omliggende steden die ieder jaar in de wateren van den Haar lemmermeerpolder hun geluk komen beproe ven klagen thans over de slechte vangst en keeren dan ook veelal onverrichterzake huis waarts. Hieruit blijkt wel dat de vischstand in dezen polder die ook voorgaande jaren reeds veel te wenschen overliet nog steeds achteruit gaat. DIEFSTTAL VAN RIJWIEL- BELASTINGPLAATJES. In Haarlemmermeer is reeds een tweetal wielrijders de dupe geworden van een dief, (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) De uitlevering der vier Chineezen door Engeland. Japansche pers onthutst. TOKIO, 12 Aug. (Reuter). De Japan sche pers is blijkbaar in de war ge bracht door de eenzijdige Engelsche aankondiging, dat de vier Chineezen te Tientsin ter beschikking van het ge recht zullen worden gesteld. Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, heeft Kato, toen Craigie hem medegedeelde, dat Engeland het accoord inzake de uitlevering der vier man nen wilde aankondigen, geantwoord, dat er „geen bezwaar" tegen was, waaraan hij toe voegde, dat de Japanners zich om zulk een min der belangrijke kwestie niet druk maakten, doch wel zou hij, naar verluidt, aangedrongen hebben op spoedige hervatting der besprekin gen over de voornaamste onderwerpen. De „Nitsji Nitsji" critiseert de aankondiging als een „onbeteekenende verklaring over een nevenkwestie'' en verklaart dat als Craigie niet Zondag uit Londen instructies heeft ontvangen voor hervatting der besprekingen, de Japan sche militaire gedelegeerden Maandag naar Tientsin zullen terugkeeren. Beroering in Chinccsche kringen. TSJOENGKING, 12 Aug. (Reuter-A.N.P.) In Chineesche kringen, is groote beroering gewekt door het besluit van Engeland, de vier Chinee sche verdachten te Tientsin uit te leveren. Men vindt, dat dit besluit gelijk staat met een dood vonnis. Officieele kringen zijn zeer terughou dend, doch men vernacht, dat te Londen krach tig zal worden geprotesteerd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranttvoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet Verkeersmisdragingen van militairen. M. de R. Ik verzoek u beleefd in uw blad eenige ruim te beschikbaar te stellen voor het onderstaande: „Geen dag gaat er voorbij of er is in de bla den melding gemaakt van ongevallen waarbij militairen betrokken zijn. Zoo las ik o.a. deze week drie ongevallen van zeer ernstiger) aard op 1 dag; nl. 2 wachtmeesters die te fiets om het hardst reden en tegen een tegenligger bot sten; twee militairen op een motor, die door onbekendheid ter plaatse beiden tegen een boom vlogen en één auto met 14 militairen die slipte. Wanneer men dan ook eiken dag op den weg is verwondert men zich niet over dage- lijksche vermelding van deze voorvallen, want het is dikwijls ontzettend de bravour, waar mede de militairen zoowel per motor (open knalpot) als per auto dikwijls rijden; en zoo'n haast kunnen zij toch niet hebben, want er worden nog eiken dag feestjes en ontspannings middagen georganiseerd voor tijdverdrijf. Is hier niet een taak aan de Militaire Overheid om eerst eens bij hun ondergeschikten de regelen van welwillendheid op den weg bij te brengen; ook als zij in de burgermaatschappij terug ko men, zouden zij voor het wegverkeer totaal on geschikt zijn. Mijnheer de redacteur ik dank u voor de plaatsruimte en meen de gedachte van velen vertolkt te hebben. M. SPAARGAREN. Haarlem. De commandant van het korps Motordienst te Haarlem (kazerne Koudenhorn telefoon 11893) deelt ons mede dat hij te allen tijde be reid is verkeersmisdragingen van militairen te onderzoeken wanneer men hem het provinciale nummer (liefst het militaire nummer, dat op het rood-wit-blauw vlaggetje staat( van het be treffende voertuig opgeeft, en plaats en tijd, waarop de misdraging plaats vond. De commandant roept in dit opzicht de me dewerking in van de burgerij. Op anonieme klachten wordt echter niet ingegaan. iURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 12 Augustus. Bevallen 10 Augustus: P. C. van Nierop— de Jong, d.: A. C. Mentjox—Besseling, d.; 11 Augustus: M. B. Stamer—van der Mijle, z.; H. GodvlietRoest, d.; W. P. C. Dijkmans DulkesTruschel, d.; M. A. WernsenGroe nendijk, z.; T. Hartman—Koning, z.; M. M. StootmanPennekamp. Overleden 11 Augustus: A. J. Fortgens— v. u. Boom, 67 j.. Aagje Dekenstraat; A. Free- sen. 39 J., M. van Heemskerkstraat. Ondertrouwd 12 Augustus: A. W. F. Middel- berg en J. R. Wefers Bettink.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8