Haarlem's Dagblad MiiUaUe Tïlendelssahn et Ca. PETRIE&Co. Een Uitstapje. TE MOSKOU VERLOOPEN „IN GUNSTIGE SFEER". Gunstiger nieuws over Dantzig Het 40-Jarig priesterfeest van Mgr. J. P. Huibers. Toestand van dePrinsessen uitstekend krijgt voorloopige surséance. Tweede koffer nog niet gevonden ste 57 ifiarj-ans; No, 17225 Uitgave l.ourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IN, V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adwtn. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 15 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag cd aaubod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na een afwezigheid van ruim twee maanden slechts een uitstapje in zulk een lang en roemrijk leven is Watteau's meesterwerk „lTndifférent" teruggekeerd. Wel niet direct in het Louvre, waaruit het gestolen was, maar dan toch in de handen der gestelde machten. Want de dief, Serge Claude Bogoeslafski, heeft het afgeleverd in het Paleis van Justitie nadat hij en zijn advocaat, maïtre Mouraud, eerst voor een openbare voorstelling gezorgd hadden. De Parijsche dagbladen waren name lijk per anoniem telefoontje uitgenoodigd, verslaggevers en fotografen te zenden om een sensationeele gebeurtenis bij te wonen. Som mige bladen geloofden er niet aan en deden niets, maar andere namen het kleine risico, dat een uurtje tijds verspild zou worden. En die kregen gelijk. Want temidden van het groepje reporters verscheen een jonge man, dragend een pakje-in-zilverpapier, onthulde „lTndifférent" waarmee, zooals ik indertijd schreef, letterlijk „de onverschillige" maar in dit geval „de zorgelooze" wordt bedoeld en verklaarde zijn roof. Waarna hij naar den rechter van instructie wandelde en zich ter beschikking van de Justitie stelde. De verklaring hield in, dat hij het werk van Antoine Watteau slechts uit liefde voor de Kunst „geleend" had. Want hij vond dat het Louvre zijn schilderijen slecht restaureerde en dat lTndifférent een voorbeeld van dit euvel was. Derhalve nam hij het schilderijtje (het meet maar 25 x 20 c.m.) op 11 Juni onder zijn jas mee naar huis en restaureerde het volgens zijn inzichten. Inmiddels voltooide hij boven dien zijn boek „Slechte restauratie van mees terwerken" En toen werd hij benauwd van wege de losgebroken perscampagne en wou het doek aan den directeur van het Louvre terugzenden en zich verdrinken. Maar een vriend bracht hem van dit wilde denkbeeld af en geleidde hem naar mr. Mouraud, die de knoop op veel beter en vooral practischer wijze ontwarde. Want hij bewoog Claude Serge Bogoeslafski, oud 25 jaar, kunstschilder, tot de teruggave-in-het-openbaar die zoowel voor den dader en voor diens boek als voor den advocaat een vervaarlijke reclame moet beteekenen. Ik schrijf dit zonder vreugde neer. Toen twee maanden geleden het schilderijtje ver dwenen was heb ik, vaststellend dat het van wege zijn wereldvermaardheid onverkoopbaar moest blijken, dé romantische veronderstel ling geopperd dat de dief bevangen zou zijn geweest door de wonderlijke spelingen van licht en kleur, door Watteau meer dan twee eeuwen geleden in dit kleine doek tot uiting gebracht. Ik heb verondersteld dat hij ge dreven zou zijn door een onweerstaanbare neiging, deze schoonheid voor zichzelf alleen te bezitten, zoodat hij er zich aan zou kunnen verlustigen gelijk de vrek aan zijn goudstuk ken, maar dan toch op een veel hooger plan dan de vrek. Helaas. Serge moge dan nog beweren dat hij door zuivere kunstliefde, zich uitend in een bepaalde restauratie-overtuiging, gedreven is, maar de voltooiing van dat boek stemt mij achterdochtig en de reclame-vertooning in het Palais de Justice doet den twijfel aan de zuivere kunstliefde en pure restauratie-geest drift nog verder rijzen. Het heele geval krijgt iets Amerikaansch. Het herinnert te sterk aan gestolen parelsnoeren van actrices en film sterren. Alle bekoring verzwindt, het zakelijke element treedt naar voren de romantiek in het gebeurde begint om zoo te zeggen „indif férent" te worden, waarmee ik nu niet onver schillig of zorgeloos bedoel maar „te ver onachtzamen". Natuurlijk kan Parijs er nog eenige dagen plezier aan beleven. Het zaakje krijgt een jolig aspect, want het schilderij is terug en mr. Mouraud zal ongetwijfeld al een vernuftige juridische redeneering in zijn hoofd hebben waarmee hij aantoont dat zijn cliënt geen dief is. Ik ben geen jurist, maar zou mij kunnen voorstellen dat hij betoogt dat „het element van opzet" namelijk van opzet-tot-het- plegen-van-diefstal, waarmee men zich toch moet willen bevoordeelen, ontbrak. Deze jonge man, instede van zichzelf te bevoordeelen, stelde integendeel zijn arbeid „om niet" ten dienste van de Kunst en van het Louvre door het schilderij volgens zijn eigen inzicht te gaan restaureeren. Daar zou de Officier dan weer op kunnen antwoorden: „Hij heeft zich wel bevoordeeld: door de reclame die hij eruit gehaald heeft" enzoovoorts. Maar de vriend zal getuigen dat Serge nimmer reclame beoogde, zich integendeel wou verdrinken toen hij merkte dat de wereld niet zoo droomerig en idealistisch-in-het-restauratiebedrijf was als hijzelf. Et cetera. Er zit ongetwijfeld nog veel meer in. Het is te hopen dat Bogoeslafski geen school maakt. Gelukkig zijn de Halsen in ons mu seum alle groot van afmeting en dus niet ge makkelijk te ontvoeren. Stel u voor dat de een of andere jonge artist, niet instemmend met de restauratiemethoden, indertijd door den heer G. D. Gratama toegepast, er met een Hals vandoor ging! En er zijn zooveel musea met zooveel gerestaureerde schilderijen! Gelukkig is lTndifférent spoedig terugge keerd. Hij is maar twee maanden weg ge weest. De Mona Lisa, in 1911 verdwenen, bleef twee jaar zoek Ook in deze aangelegenheden blijkt het tempo des levens te zijn versneld. R. P. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND. Een trein van de Simplonlijn ontspoorde bij het Italiaansche grensstation Domodossola. Ver scheidene wagons werden vernield en zes personen kwamen daarbij om het leven. Ook ditmaal oedangt (Rusland echte c Oceedec Oasis LONDEN, 15 Aug. (A.N.P.) De di plomatieke oorrespondent van de Dai ly Telegraph and Morningpost ver neemt dat gisteren in Whitehall een rapport is ontvangen uit Moskou be treffende het stadium, dat thans is bereikt in de stafbesprekingen tus- schen Engeland, Frankrijk en Rus land. Het schijnt dat de besprekingen tot dusverre in een gunstige sfeer ge voerd zijn langs wezenlijk constructie ve lijnen. De genoemde correspondent heeft echter den indruk, dat de Sovjet-de legatie voorgesteld heeft dat de basis der overeenkomst gezocht zou moeten worden op ietwat breeder en verder reikenden grondslag dan onder oogen Duitschland koopt rubber in Engeland. Ook koper en lood zou geleverd zijn. LONDEN, 15 Aug. (Havas). Volgens de „News Chronicle" koopt Duitschland op het oogenblik groote hoeveelheden rubber op de Londensche markt, waarbij aangedrongen wordt op levering voor het einde van Augustus. De Duitsche aankoopen sedert het begin van de maand worden geraamd op ruim 3000 ton. De Londensche markt zou bovendien 7500 ton ko per en 5000 ton lood aan Duitschland verkocht hebben voor een gezamenlijk bedrag van meer dan 400.000 pond sterling. Doodvonnissen in Bnlgaarsch spionnageproces. SOFIA, 15 Augustus (Reuter). Het mili taire gerechtshof van Philippopel heeft twee personen ter dood en drie tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het ver strekken van geheime inlichtingen aan Turkije Alle vijf veroordeelden zijn Bulgaren van Turksche afkomst. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op het door de Speeltuinver- eeniging „Flora'' op 19 en 20 Augustus 1939 op haar speelterrein aan de Van Oosten de Bruijn- straat te houden zomerfeest ingevolge de Win kelsluitingswet 1930, Stbl. no. 460, ontheffing verleend van de verbodsbepalingen van dié wet, zoodat die winkels op Zaterdag 19 Augustus tot des namiddags 12 uur en op Zondag 20 Augus tus van des voormiddags 10 uur tot des namid dags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Crisis voor het oogenblik uitgesteld LONDEN, 25 Aug. (Havas). De „News Chroncle" schrijft uit Rome: Wat precies ingevolge de Duitsch-Ita- liaansche besprekingen besloten is, is hier niet onthuld, maar het is veelzeg gend, dat welingelichte kringen er thans van overtuigd zijn, dat de crisis betreffende Dantzig voor het oogen blik is uitgesteld was gezien door de Engelsche en Fran- sche regeeringen, toen zij haar mis sies naar Moskou zonden. Hoewel dit rapport met een zekere reserve moet worden beschouwd, zegt men dat de Sovjet Unie behalve de Europeesche oorlogs problemen de houding wil bespreken, die aan genomen zou worden door Engeland en Frank rijk in geval van het uitbreken van een oorlog in het Verre Oosten tusschen de Sovjet Unie en Japan. Volgens de ter beschikking van den correspondent staande inlichting heeft de Sovjet-missie een duidelijk omlijnde agenda naar voren gebracht, aangevende dat er een oprecht verlangen bestaat om de huidige po litieke en militaire besprekingen tot een suc cesvol einde te brengen op werkelijk realis- tischen grondslag en zoo spoedig mogelijk. Om het mogelijk te maken de besprekingen te Moskou voort te zetten zullen Londen en Pa rijs een eenigszins grootere ruimte moeten laten aan hun thans in Moskou zijnde staf officieren. In gewoonlijk welingelichte kringen ver wacht men dat nieuwe instructies naar Mos kou zullen worden gezonden. Cambon, de Fransche zaakgelastigde in Londen tijdens de afwezigheid van ambassadeur C or bin, is uit genoodigd gisteravond Iaat nog een bezoek te brengen aan het Foreign Office, waar hij on geveer een uur confereerde met den perma nenten ondersecretaris, Sir Alexander Cado- gan. Plechtige viering Heden, Maria Hemelvaart 15 Augustus, her denkt de Bisschop van Haarlem Mgr J. P. Huibers den dag, waarop hij vóór veertig jaar tot priester werd gewijd. De kerkelijke viering vond vanmorgen in de prachtig versierde kathedraal plaats. Duizen den rozen, dahlia's, gladiolen, anjers en chry santen hadden de „Bavo" een feestelijk aan zien gegeven. De Bisschop deed te tien uur zijn plechtige intrede in de tot in alle hoeken ge vulde kathedraal en werd daarbij omgeven en voorafgegaan door assistenten en het Hoogwaar dig Kapittel. Terwijl de Bisschop het kerkge bouw betrad werd de introitus van de Mis: „La ten we ons allen verheugen op dezen feestelij- ken dag" gezongen. In de kathedraal hadden talrijke kerkelijke en burgerlijke autoriteiten plaats genomen. Daar waren zeer vele kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders uit het bis dom en voorts talrijke priesters. In de kerk banken hadden o.m. plaats genomen de heeren Ch. I. M. Weiter, minister van Koloniën, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr A. Baron Röell, en de oud-ministers mr. T. Verschuur, mr. D. A. P. N. Kooien, mr. dr. L. N. Deckers en mr. Ch. M. J. F. Goseling, mr. J. B. Bomans lid van Ged. Staten, de loco-burgemeester van Haarlem, wethouder W. J. B. van Liemt en de gemeente secretaris mr. Th. A. Wesstra. Verder de com mandant van het indeelingsdistrict luitenant- kolonel Steensel gezegd van der Aa, de com missaris van politie, de heer E, H. Tenckinck en mr. dr. F. A. Bijvoet, de voorzitter van de rechtsche Raadsfractie. Na het Evangelie heeft de Bisschop een korte toespraak gehouden, waarin hij er aan herinnerde, dat het veertig jaar geleden was, dat hij op hetzelfde altaar tot priester werd gewijd. Op dat oogenblik werd ons een taak opge legd gelijk aan de taak van Jezus en Maria. Ook wij werden opgenomen in de omhelzing van God's bijzondere vriendschap. Voor die onbe grijpelijke en onverdiende genade kan ik God nooit genoegzaam danken, maar onze dankbare blik gaat uit naar Maria, wier feestdag wij van daag vieren. Ons veertig jarig priesterleven was vol van God's genade en vriendschap. Het is thans geen tijd voor uiterlijk en groot feestbe toon, maar gij allen, die hier gekomen zijt hebt dit feest van uw bisschop gemaakt tot een geestelijk feest. Met groote ontroering gedenk ik hoe in geheel ons bisdom priesters en ge- loovigen met dankbaarheid de groote zegenin gen herdenken die het priesterschap ons gege ven heeft. Want gij hebt begrepen, dat de priesters zijn: het licht der aarde. De eenheid tusschen priesters en geloovigen is een onmis bare voorwaarde voor ons eigen zieleleven'" Prinses Juliana mocht gisteren het bed verlaten Men meldt ons van officieele zijde, dat het met den gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana en de jonge prinses Irene steeds goed blijft gaan. H.K.H. Prinses Juliana heeft giste ren reeds gedurende korten tijd het bed mogen verlaten. Het woord is aan Etienne Rey: Politieke partijen, verschil lend in haar beginselen, tra dities en doel, vormen zich, zoodra zij aan het bewind zijn, alle naar één zelfde type. Mgr. j. P. Huibers doet, omstuwd door kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders, zijn intree in de Kathedraal waar een Pontificale Mis werd gecelebreerd ter herdenking van zijn 40- jarig priester f eest Na zijn toespraak gaf de Bisschop den Pause lijken Zegen, waarop hij nadat het Misoffer was voltrokken de kathedraal verliet, terwijl de kerkgangers hem het „Magnificat" toezongen. Hierna vond op het voorplein van de kathe draal een huldiging plaats door de schooljeugd waaraan ook door talrijke andere katholieken werd deelgenomen. Na deze huldebetuiging had in de pastorie van de kathedrale kerk de felicitatie van den Kerkvorst door het eere-comité plaats. TEKORT OP RUIM f51 MILUOEN CERAAMD. De Amsterdamsche Rechtbank heeft voorloopige surséance van betaling verleend aan Mendelssohn en Co., Am sterdam. De rechtbank benoemde tot bewind voerders mr. M. van Regteren Altena, advocaat en procureur te Amsterdam, A. Pierson te Baarn, firmant van de firma Pierson en Co.. bankiers te Am sterdam en A. W. A. Meyer, procuratie houder der firma Hope en Co., Am sterdam. De schuldeischers zullen op Don derdag 30 November te twaalf uur in de raadkamer van de derde kamer der rèchtbank worden gehoord, teneinde nader te beslissen over de definitieve verleening van de surséance van be taling. De voorloopige surséance is verleend met ingang van Maandag. SURSéANCE MENDELSSOHN EN CO. Staat van baten en lasten. Baten: Kassa, goud en couponsf 216.749.96 Debiteuren in gulden f 26.860.151.97 Debiteuren in vreemde valuta f 30.051.120.91 Buitenl. schatkistbiljetten f 20.050.983 Fondsen f 98.829.800.— Nog te ontvangen fondsen f 13.359.191. Deelnemingen f 7.033.322.25 Syndicaatsrekeningen f 14.611.520.74 Onroerende goederenf 1.160.966.90 f 212.173.806.73 Lasten: Crediteuren in guldens f 64.577.955.65 Crediteuren in vreemde valuta f 57.515.811.10 Consortiale crediteurenf 95.742.538.71 Nog niet betaalde chèques f 17.083.88 f 217.853.389.34 Tekort dus rond f 5.680.000 Dtegqen in Uleuoede Jianaal heelt geen succes Onderzoek in het drama van de Pijnackerstraat duurt voort Justitie en politie krijgen van vele kanten medewerking bij haar poging het drama dat zich aan het einde van Juni in de Pijnacker straat te Amsterdam heeft afgespeeld, volledig te recontrueeren. De oproepen, die zij in den loop der laatste dagen door middel van radio en pers tot het publiek hebben gericht, met ver zoek om inlichtingen naar aanleiding van be paalde aanwijzingen zijn niet onbeantwoord ge bleven. Zoo gjng het met den oproep naar aan leiding van hét waschnummer, welk verzoek om inlichtingen tot het vinden van het goede spoor leidde, vervolgens was het een zakenman, die zich als leverancier van drie koffers, waarbij de groote hukoffer, aanmeldde en nog tal van andere personen hebben zich de laatste dagen bij de politie gemeld in de veronderstelling wel licht belangrijke aanwijzingen te kunnen geven. En het spreekt wel van zelf, dat de politie die thans haar aandacht heeft geconcentreerd op het zoeken naar de nog ontbrekende deelen van het gevonden lijk, de haar verstrekte inlichtin gen nauwkeurig bestudeert in de hoop een spoor te vinden. Zoo vervoegde zich Zondagmiddag, naar wij gisteren reeds hebben gemeld, een in woner van Weesp bij de gemeentepolitie aldaar met de mededeeling, dat hij op den avond van 24 Juni jl., toen hij zich per fiets naar huis be gaf en zich ter hoogte van de nieuwe verkeers- brug over het Merwedekanaal bij Weesperkar- spel bevond, een plons in het water had ge hoord. Maandag heeft de Amsterdamsche politie bij na den geheelen dag op de aangegeven plaats gedregd. Resultaten heeft dit dreggen echter niet gehad. SEMARANG, 15 Aug. (Aneta/A.N.P.) De verdachte in de affaire van den koffermoora, de hofmeester K.. zal waarschijnlijk de vol gende week op transport, naar Nederland wor den gesteld. Het geleide zal zeer vermoedelijk bestaan uit twee Europeesche hoofdagenten. De verhooren van den verdachte worden deze week gedurende enkele uren per dag voortgezet. K. wordt streng geïsoleerd gehou den, teneinde hem onkundig te laten van alles wat reeds bekend is. De hofmeester K. blijft volharden in zijn ontkennende houding. Gisteravond werd hij opnieuw verhoord, doch ook ditmaal leverde dit geen resul taat op. Telef. 13870 (2 lijnen) Haarlem Ged. Oude Gracht 82 GOEDKOOPE REISMARKEN VREEMD GELD BAGAGE-VERZEKERING (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Dc soc. dem. raadsfractie te Heemstede pleit voor de benoeming van een soe.-dem. wet houder. 2 Thans heeft Haarlem het laagst aantal werk- loozen sinds 1931. 4 De H. O. V. vraagt weer subsidie aan den raad van Heemstede. 4 BINNENLAND. De gearresteerde hofmeester blijft ontkennen. 1 Bij een vliegtuigongeluk op Nieuw Guinea is een luitenant om het leven gekomen. 2 Mr. dr. A. baron Röell wordt 21 Augustus 75 jaar. 3 Onderzocht wordt of een oude man te Pijn- acker door misdrijf om het leven is ge komen. 6 BUITENLAND. Prof. Burckhard, de Volkenbondscommissaris in Dantzig heeft een onderhoud gehad met Hitier. 5 Het te Parijs vermiste schilderij van Watteau terecht. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Een uitstapje. 1 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika 3 Melis Stoke: Mijn kabinetskwestie. 3 Langs de Straat: Jalousie d'Amour. 3 H. D. Vertelling: De gedachtenis 4 Karei de Jong over liet concert der H.O.V. 5 Van onzen Berlijnschcn correspondent: Een internationaal wUncongrcs te Krcuznaeh. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen od f

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1