I^U SHAG AAMSII1N H V ertelling ARRID f. 1.- per pot. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 HAARLEMS DAGBLAD I'rof. Dr. A. F. Holleman. 28 Augustus 80 jaar. Pro!. Dr. Amc'd Frederik Holleman, wonende te Bioemtmiaal, wordt 28 Augustus 80 jaar. De heer ïlo'leman werd in Oisterwijk geboren, hij bezocht de H B. S. en het Gymnasium te Breda. Daarna studeerde hij aan de universiteiten te Lr..den, Hoick 'berg en München chemie, om in 1887 te Leiden tot doctor te promovssren. In 1887—1888 was hij assistent van prof. van 't Hoff en van 1888 tot 1893 directeur van het Rijks- landbouw-proefstation te Groningen. In 1893 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de chemie aan de universiteit te Groningen, welke functie hij tot 1905 bekleedde waarna hij naar de Am- steidair.sciie universiteit verhuisde, waar hij tot 1924 werkte. Na den dood van Prof. Lorentz werd Prol'. Holleman benoemd tot secretaris van de Holl .ndsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, welke functie hij tot voor koit be kleedde. Zijn leerboek der chemie (2 deelen) weid in verschillende talen overgezet, in Duitschlaud ver scheen in 1935 de 21e druk. Het Haarlemsclie Electriciteits- bedrijf. Resultaten over 1938. Aen het verslag van het Gemeentelijk. Electri- citcitsbedrijf van Haarlem over 1938 ontleenen wij: Het opgestelde turbinevermogen in de centrale bedroeg 34.000 K.W. De maximale belasting werd geconstateerd op 21 December, namelijk 16.149 K.W. (vorig jaar 14.537 K.W.) De grootste hoeveelheid electriciteit, die in een etmaal werd opgewekt, bedroeg 197.158 K.W.U. op 21 December 1938 (v. j. 164.545 K.W.U.) In totaal werden dit jaar opgewekt 43.165.881 K.W.U. (41.481.886 K.W.U.), waarvan 37.700.354 K.W.U. verkocht werden (35.676.647 K.W.U.) en 4.561.800 K.W.U. aan de P. E. G. E. M. werden geleverd. Tusschen haakjes zijn de cijfers over 1937 gezet. Er is dus een belangrijke vermeerde ring van den omzet van liet elcctriciteits- bcdrUf te constateercn. De electrische straatverlichting werd uitge breid, in 1938 werd daarvoor verbruikt 1.245.642 K.W.U. tegen 1.147.229 K.W.U. In totaal waren 38.768 meters geplaatst, tegen «7.521 in 1937. Aan de gemeente werd een winst uit gekeerd van f960.847,82, plus 1" 165.202,20 wegens rccognaite voor het leggen van kabels in gemeentegrond, tezamen dus f 1.260.050,02. DR. OTTO KLIPP's TALENSCHOOL. Bij de door de verschillende vereenigingen van leeraren afgenomen praktijk-examens slaagden als leerlingen van Dr. Otto Klipp's Talenschool de volgende candidaten: Engelsch: Mej. C. Mantel, mej. L. v. d. Veen, J. C. Soeters, J. Troost. J. Aarts, J. U. Hanse ier, E. Borst. A. v. Egmond, L. v. Zeeland en H. Oosterhof. Fransch: Mej. E. Wust, H. L. v. Dijk, T. Hoekstra, L. Spierings en F. Jacobs. Duitsch: Mej. A. Mulder, mej. B. Heynes, mej. E. v. Abs, mej. C. v. IJzerloo, mej. E. Wust, C. J. v. d. Ploeg, A. Geurtz, G. Schnitger P. v. Kessel, L. Zaayer, J. Berendsen, C. J. v. d. Rol, W. Both, G. Lennings, P. Saarloos, W. Costers en F. J. Lindeman Jr. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 17 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 11.50 Radio PTT Nord, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Parijs Radio, 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Brussel, 6.50 Fr. Brussel, 7.50 Keulen, 8.35 Ned. Brussel, 9.05 London Regional, 9.20 Keulen, 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio PTT Nord. 10.35 London Regional. 11.35 Droitwich, 2.05 London Regional, 2.35 Droitwich, 6.50 Radio PTT Nord, 7.05 Droitwich, 7.50 London Regional8.20 Droitwich. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Zangavond. 1. La Foletta. Erna Sack. 2. Largo van Handel, Enrico Caruso. 3. Bell Song uit „Lakmé" v. Delibes, Lily Pons. 4. Ah! sweet mystery of life, James Melton. 5. One day when we were young, Miliza Kor jus. 6. Heut' und alle Tagen 1st die Welt so schön. Herbert Ernst Groh. 7. New Moon, Zonophone light Opera Comp. 8. Magaretha-Valentins Gebet, Karl Schmitt Walter. 9. Duet uit „De Parelvisschers", Luigi Fort en Leo Piccioli. 10. Spinnchor uit „Flifgende Hollander", Irmler Madrigalchor. 11. Canzonetta uit Gasparonne, Erna Sack. 12. The lost chord, Enrico Caruso. 13. There'll come a time. Miliza Korjus. 14. Doirt wo du hingehst, Herbert Ernst Groh 15. Bruidskoor uit „Lohengrin", Irmler Ma drigalchor. 16. I Barbiera dl Siviglia. Luige Fort en Leo Piccioli. 17. Der Rosen ka valier, Herbert Ernst Groh. 8.00—12.00 Diversen. EXAMENS Akte NI (natuurkunde en mechanica). Geëxamineerd drie candidaten. Geslaagd: A. Govers te Overveen. Fransch L.O Geslaagd de heeren J. Snel, Nieuw Vennep en J. F. Pape, Haarlem ORGEL BESPELING In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, wordt op Donderdag 17 Augustus 1939 des na middags van 34 uur een orgelbespeling ge geven door den heer Valentijn Schoonderbeek te Naarden. Het programma luidt 1 Praeludium en Fuga in a kl. t. J. S. Bach (1685—1750) 2 Orgelchoral: Schmücke dich, o liebe Seele J. S. Bach. 3 Ciaccona in d kl. t. Johann Pachelfel (1653—1706) 4 Drie deelen uit de Suite du premier ton L. N. Clérambault (1679—1749) Grand Plein jeu Fugue Basse et Dessus de Trompette en dialogne. 5 Prélude et Fughetta Albert Roussel (1869—1937) 6 Suite gothique L. Boëllmann (1862—1897) Introduction-Choral Menuet gothique Prière a Notre-Dame Toccata. CONCERT IN GROENENDAAL Zondag 20 Augustus des namiddags van 35 uur zal de Harmonie „St. Michael", directeur de heer H. W. Hofmeester, een concert geven in het wandelbosch Groenendaal. Het volgende programma zal uitgevoerd worden: 1. Marche du Héros, marsch H. Nicholls. 2. Si j'étais Roi, ouverture, A. Adam. 3. Les Campagnardes, Polka voor 2 Pistons J. Werkman. 4. Les Feuilles du matin, wals, J. Strauss. 5. Le Baron Tzigane, Fantasie, J. Strauss. Pauze. 6. Through night to Light, marsch, E. Laukien. 7. Arphée aux Enfers, ouverture. Jac. Offenbach. 8. Le Moulin de la Forêt noir, R. Eilenberg. 9. Vie d'Artiste, Grande Valse, Strauss. 10. Finale. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 15 Augustus 1939. 1. Mevr. de Wed. J. BakkerE. S. Oostheim zonder beroep, wonende te Beverwijk, Baan- straat 12. Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi te Haarlem. 2. W. Peters, drukker, handelende onder den naam Drukkerij en Uitgeverij „Typografia", wonende te Zaandijk, Oud-Heinstraat 34. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem. 3. De Naamlooze Vennootschap Bloembol len-Exportbedrijf P. M. Bersee Jr., gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Ramplaan 54 a. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Met Ibis en een pijp kan ik gelukkig wezen En zelfs vandaag den dag mijn krant blijmoedig lezen MMf H WW VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man I (Adv. Ingez. Med.) Zeven kinderen op naam van een ander gezet. „Verduistering van Staat" is een misdrijf dat niet zooveel voorkomt. Een verduistering van staat zevenvoudig gepleegd is dus wel iets zeer merkwaardigs, aldus de Tel. Toch is de Amsterdamsche politie een der gelijk misdrijf op het spoor. Een man heeft zijn zeven kinderen op naam doen zetten van den wettigen echtgenoot van zijn vrouw, met wien zij gedurende de laatste 16 jaren in on min leefde. De kinderen staan op naam van een man, die er eigenlijk niets mee te maken heeft, met alle verplichtingen die daaruit voortvloeien. Een nader onderzoek wordt ingesteld. DS. H. PRINS. A.s. Zondag herdenkt ds. H. Prins, em. pre dikant alhier, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan- vaai-dde. Ds. Prins werd 19 Maart 1867 te Makkum geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetin- chem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie om in 1894 candiddat te wor den in Gelderland. 19 Augustus van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt te Vroomshoop spre kende over Lucas 11 2, na tevoren te zijn be vestigd door Ds. K. Straatsma van Makkum. 20 F.ebruari 1898 vertrok ds. Prins naar Ooster- meer om 27 Nov. 1927 zijn intrede te doen te Lutjegast. Hier ontving hij op zijn verzoek 1 Nov. 1937 eervol emeritaat en vestigde zich metterwoon te Haarlem. Ds. Prins maakte o.m. deel uit van het classi caal bestuur van Groningen en bekleedde ge durende zijn ambtelijke loopbaan tal van func ties. fel) vnrwftBrtooiInK van aambeion Dostaat Bevaar, d?i tl de aambeien met Postere Zalf. Zoowel bij Inwondlae el* bij ultwendlfle namoelen verlicht dero Ba'? de leuk en pijn. Ojlienden mensohen danken hun verllohtlng aan Foster's Zalf. Foster's Zalf. alom verkrljgb. it 1.26 p. firootc doos, 11.—fWr tube, 50o. per kleine doo». (Adv. Ingez. Med.) Wat hij vergeten had door BERT LOVEN. Mex Penthon, de kastelein van de Piccadilly- bar, wilde geen crediet meer geven en Zuurstof- Joe had al in twee dagen niet meer gegeten dan wat uitgedroogde broodjes. Penthon had hem van achter het buffet al een paar maal te verstaan gegeven, dat hij wel kon ophoepelen. -Klanten zonder geld kon hij ge noeg krijgen. Langzaam stond Joe op en toen hij de deur met een smak achter zich wilde dicht gooien, voelde hij een hand op z'n schouder. Hij keerde zich om en zag een man met een paar oogen in zijn hoofd, die fonkelden als diamanten. „Ben jij Jack Blason?" „Jack Blason is gisteren gepakt," zei Joe grim mig. „Wat moet je van 'm?" De man met de dia- mantenoogen boog zich wat vooruit. „Ik had een afspraak met 'meen gemak- gelijk karweitje." Joe voelde z'n honger en dorst erger worden. Twee maanden geleden had hij zijn laatste tip gekregen en de opbrengst viel tegen. „Als je Penthon wat eten voor me klaar laat maken, kunnen we het misschien wel eens wor den. Zit 'r wat aan?" De ander trok hem mee naar binnen en ze gingen in een hoekje zitten. „Hoe heet je?" vroeg Joe nieuwsgierig. „Frank Wesley", fluisterde de ander met een 'luggen blik door de gelagkamer. De politie zit me op de hielen voor de kraak bij Stocking, maar deze snor is niet echt." „Ik heet Joe Higgins," vertelde Joe. „Weieens gehoord van Zuurstof-Joe?" „Bliksemkaters, ben jij dat? Joe verwerkte gulzig de broodjes met kaas en dronk in één teug het glas bier leeg. Wesley wachtte geduldig tot de ander klaar was, toen hernam hij: „De bankier Blakefield uit Parklane is giste- en op reis gegaan. Ik weet, waar de brandkast staat, maar Blason heeft een zuurstoftoestel. Het slot is Turksch daar bereik je niets mee." „Zuurstof heb ik ook," glunderde Joe. „Prima... tien minuten voor de dikste platen." Wesley knikte goedkeurend. „Blason zou het werk doen," ging hij voort, „en ik uitkijken. De nachtwaker komt om het half uur. Als je nog meer honger hebt, dan moet je ook werken voor den kost. Jammer, dat Blason gepakt iseen betrouwbaar mensch, tenmin ste in ons vak." Joe Higgins kneep 'm in zijn arm. „Is 't de moeite waard om risico te loopen?" vroeg hij met glinsterende oogen. „Blakefield heeft verleden week een berg rub berpapier verkocht. Zoowat tachtigduizend pond." zei Wesley geheimzinnig. „Woodruft de boekhou der heeft z'n mond voorbijgepraat." Hij tikte met het bierglas op de tafel. „Nog twee bier, Mex!" riep hij naar het buffet. Joe Higgins dacht na. „Wat weet je van het huis? Alarmtoestellen?" Wesley haalde voorzichtig een geisoleerde tang uit zijn zak en liet haar onder de tafel aan Joe zien. Twee draden, een onder het venster en een voor de deuren van de stalen kluis. Hier, steek dit ding in je zak, als je me helpen wil tenminste Straks zal ik je de loopers geven van de kluis en een teekening van het huis." Er kwamen menschen het café binnen en Wes ley nam Joe mee naar buiten. Parklane 22 lag juist in het licht van een elec trische lantaarn, maar toen Joe Higgins er met zijn zware spijkerschoenen een trap tegen gaf, ging ze uit. Ze wachtten een half uur in een trappenhuis aan den overkant tot de nachtwaker geweest was. De surveilleerende agent maakte een praatje met hem en samen gingen ze verder. Wesley gaf Joe nog een paar wenken en zei, dat ie vijf korte stooten op een fluitje geven zou,' Nieuw... Reukwerende Crème Stopt op veilige manier TRANSPIREEREN in de armholte. 1Bederft de kleeding niet prikkelt de huid niet. 2. Is onmiddellijk droog Kan direct na het ontharen worden gebruikt. 3. Stopt het transplreeren gedu rende 1-3 dagen; neemt den reuk weg. 4. Witte, vetvrije crème met frlsschen geur. 5. Beschermt Uw kleeding tegen transpiratie-vlekken maakt sous-bras overbodig. (Adv. ingez. Med.) als er onraad was en toen verdween Higgins door den achtertuin in het huis. ,,'n Toffe knul" meende Joe, toen hij alles vond, zooals Wesley gezegd had. De electrische draden kon hij gemakelijk vinden en met de tee kening was het eenvoudig kinderwerk, om de brandkast te vinden. De loopers van de kluis deuren pasten precies. Het zuurstofapparaat hing op z'n rug en hij vond, dat het veel rustiger werken was, nu Wesley op den uitkijk stond. Hij dacht erover, met hem samen te blijven werken. De steekvlam boorde binnen een kwartier het slot uit de kast en de deur ging vanzelf open. Zuurstof-Joe vloekte, toen hij op de bovenste plank een pakje bankbiljetten van vijf pond ster ling vond. Meer kon hij niet vinden. Tien biljet ten van vijf pond. Het loon voor zijn moeite. Hij wilde juist het zuurstoftoestel opbergen, toen hij vijf korte stooten op het fluitje hoorde. Het waarschuwingssignaal van Wesley. Joe maakte dat hij wegkwam, maar Frank Wesley was 'm bepaald al gesmeerd. Onderweg berekende Joe, dat hij met de vijf tig pond net genoeg had, om een nieuw zuur stofapparaat en ander gereedschap te koopen, dat hij achtergelaten had. Er bleef ook nog wat over, om drie weken van te leven. „De bankier Thomas Blakefield uit Parklane heeft het proces tegen de verzekering toch ge wonnen," zei Mex Penthon in Piccadillybar te gen Zuurstof-Joe. „Ze hebben het geld al uitbetaald ook. Een goed zaakje voor de inbrekers.... tachtig duizend pond. Net wat voor jou, Joe, zuurstof doet het nog maar best. „Ja," zei Higgins, nadenkend over die tachtig duizend pond, die niet in de brandkast geweest waren. „Toch zijn ze gestoord," ging Penthon verder, het apparaat hebben ze achter gelaten, maar de tachtigduizend pond hebben ze meegenomen. Dat is je neus voorbijgegaan, boy." Joe meende dat er leedvermaak en spot in de woorden lagen, maar hij was niet zoo heel dom en dat proces van Blakefield met de verzeke ringsmaatschappij zat 'm dwars. ,,'n Rare kerel, die Frank Wesley." meende Joe, .Hij heeft veel weg van Blakefield zonder die snor," maar Penthon begreep hem niet. Toen hij de vertering wilde betalen, voelde hij nog de loopers van de kluis in zijn zak. Als hij Frank Wesley tegenkwam, zou ie ze terugge ven. dat was eerlijk. Toen Thomas Blakefield twee dagen later in de nieuwe brandkast moest zijn, waren de tach tigduizend pond sterling van de verzekering weg, maar ook het slot van de brandkast was er uit. Met een steekvlam was het eruitgebrand. Op de bovenste plank lagen twee loopers van de kluisdeuren; een pakje bankbiljetten van vijf pond en een briefje van Zuurstof-Joe: Hierbij in dank de twee loopers van dé kluis deuren en de tien biljetten van vijf pond terug. Ik was vergeten, ze terug te geven. Probeer het nog eens met de verzelc&ring, mis schien krijg je er dan van den eersten keer een paar jaartjes bij. Je vriend Joe. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). 43) Nu gingen Henkie en Robje aan het eieren pakken. Jonge, wat hadden ze een hoop kistjes vol. „Als we die later aan de menschen verkoopen," zei Robje, „dan worden we nog rijk". Juist sprongen Henkie en Robje vroolijk in het rond, toen ze daar waarachtig de papegaai weer zagen aankomen. „Ik zal jullie wel een schip wijzen", knipoogde de papegaai en de jongens, die hun ooren niet geloofden, kwamen bij de papegaai zitten en fluisterden over allerlei plannen. 44). Inderdaad, de papegaai bracht hen enkele uren later bij een groot schip, dat tusschen hooge rotsen in zee lag. Het behoorde toe aan den man met de ruwe haren, die in het huisje woonde, waar ze nog niet zoo lang geleden ge weest waren. Ze bedankten de papegaai vriendelijk en besloten zoo vlug mogelijk al de eierenkistjes aan boord te brengen. 45) Den heelen dag hadden ze al op en neer geloopen van de wal naar de boot, beladen met kistjes. Robje, die wel gewend was kistjes op zijn hoofd te dragen, balan ceerde tot genoegen van Henkie. Deze durfde er eerst één op zijn hoofd te dragen en later was de stapel zoo zachtjes aan gegroeid tot tien. Hij wilde zich tegenover Robje moe dig houden en om geen gek figuur te slaan wist hij het telkens zoo te regelen, dat hij met de kistjes op zijn hoofd achter Robje aantippelde. Het was maar goed dat Robje zijn gezicht niet zien kon. 46) In tusschen had de papegaai zijn horloge al aan de andere dieren laten zien. Toen deze hoorden, dat al de eieren verkocht waren, begonnen ze ruzie te maken. „Waar moeten we nu van leven?" gilde de struisvogel. „Ik neem direct een kist eieren weg", zei de giraffe, en de tijger, die zijn stadgenooten wel kende, probeerde maar niet tus- schenbeide te komen. 47) Juist kwamen Henkie en Robje weer een paar kistjes halen, toen de giraffe een ei naar binnen slikte. ,Daar zul je wel eens afblijven, kereltje, zei Robje met een gezicht, dat half kwaad moest verbeelden. „O ja?" zei de giraffe, „we zullen jullie wel eens klein krijgen". Dat was alles. Hij pakte Robje bij zijn kraag en slingerde hem een paar keer op en neer. En de struisvogel volgde het voorbeeld van den giraffe en greep Henkie vast. 48) De tijger, die alles af stond te kijken, moest lachen of hij wilde of niet. De jongens spartelden in de lucht en schreeuwden zoo hard ze maar konden. Allebei tegelijk zweefden ze door de lucht net als een vliegmachine. Toen ze hun oogen weer open deden, zaten ze op een groote cactus. De doornen zaten in hun broekjes en met moeite konden ze er af klimmen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6