Een kwart eeuw Panamakanaal. H! Brieven van een ambtenaar B.B. Een der belangrijkste waterwegen ter wereld. DOX DERDAG 17 AUGUSTUS 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 6 De lijdensweg van De Lesseps. rET was deze week 25 jaar ge leden, dat één der grootste [technische werken der wereld in gebruik werd genomen. Den 15en Augustus 1914 voer het mail schip „Ancona" door het Panamaka naal de rij openende van de duizenden schepen, die in den loop de jaren door het kanaal zouden varen. Steeds grooter en grooter wordt het aantal schepen dat gebruik maakt van dit kanaal, en bijna lederen dag groeit zijn beteekenis in de wereld geschiedenis. Een lange periode vol talrijke moeilijkhe den ligt aan de in gebruikstelling van dit ka naal ten grondslag. Doch het menschelijk ver nuft heeft gezegevierd over de natuur, die hier meer dan waar ook ter wereld een dergelijk werk werd uitgevoerd, ont zaglijke moeilijkheden heeft doen ontstaan. Duizenden menschenlevens zijn gevallen in den strijd met de tegenwerkende krachten, miliiarden guldens zijn door het werk opge slorpt, honderden eenvoudige werkers hebben hun spaargeld erdoor verloren en de bekro ning van het levenswerk van een ouden man werd er totaal door vernietigd. Doch thans is het kanaal reeds 25 jaar dienstbaar geweest aan den wereldhandel, is het een belangrijke schakel geworden in het wegennet van het wereldverkeer. De geschiedenis. Columbus had nog slechts enkele tientallen jaren de nieuwe wereld ontdekt, of reeds werden de eerste plannen gemaakt voor het graven van een kanaal door de Panameesche landengte. De beroemde veroveraar van Mexi co, de dooder der Inca's en veroveraar van de reusachtige goudvoorraden van dit oude volk, Fernando Cortez, opperde hiertoe reeds plannen aan het Spaansche hof. Maar het ging Fernando als de velen voor hem, die plan nen hadden gemaakt voor het doorgraven van de landengte tusschen Snez en Port-Said, de tijd waarin hij leefde was nog niet rijp voor het volvoeren van dergelijke grootsche wer ken. Na Fernando zijn er nog verschillende in genieurs geweest die een serieus plan hebben opgemaakt, maar het duurde tot de vorige eeuw, eer men in regeeringskringen de be langrijkheid van een dergelijk kanaal, dat den zeeweg tussschen Amerika's Oost- en West kust aanmerkelijk zou verkorten, inzag. Amerika begon zich er het eerst mee te be moeien. Maar Engeland, dat beducht was op het behouden van haar hegemonie op de we reldzeeën, begon dadelijk ook in die richting te werken en door listige diplomatieke zetten wist men het in Londen zoover te krijgen, dat een verdrag werd gesloten tusschen Amerika en Engeland over een eventueel te graven kanaal door Middel-Amerika, dat den Stille Oceaan met de Golf van Mexico zou verbin den. Amerika begon zich in dien tijd meer en meer te interesseeren voor China, Japan en Indië. terwijl ook strategische belangen aan de plannen om een kanaal te graven niet vreemd waren. Het kostte de marineschepen immers vele weken om van de Oostkust bij de Westkust te komen en welk een groote bekor ting zou een kanaal niet geven! Engeland werd echter in hoofdzaak door economische belangen geleid. Doch tot uitvoering van de plannen kwam het niet. Het bleef bij een verdrag, dat voor de toekomst zou gelden. Engeland zoowel als Amerika had den hun handen vol met andere kwesties en zoo lieten ze hun kanaal plannen een beetje dommelen, tot ze plotseling werden opgeschrikt door het bericht, dat een nieuwe Fransche maatschappij van de Vereenigde Sta ten van Columbia, waartoe Panama toen behoorde. een concessie had gekocht. Zoowel de Amerikaansche als de Engelsche regeering stonden op haar achterste pooten. doch al hun hevige protesten hielpen niets, ze waren voor een voldongen feit ge plaatst. Doch beide landen bleven waakzaam en evenals het met de geschiedenis van het Suezkanaal is gegaan is het ook met het Pa namakanaal geschiede de eerst uitgeschakel- den zouden later de hoofdrollen spelen! Dc „Société Civile Internationale du Ca nal Interocéanique" zond dadelijk ingenieurs naar Panama, om teekeningen gereed te ma ken. Eenige jaren na de oprichting dei- maatschappij werd aan den graver van het Suezkanaal. den beroemden Ferdinand de Lesseps. verzocht de leiding van de werkzaam heden op zich te nemen. Het Panamaschandaal. E LESSEPS was wel een uitstekend inge- nleur, doch een goed financier was hij niet. Dat heeft hem ook tot zijn ondergang gebracht. Diep ellendig is het einde geweest van dezen man, die een grootsch werk heeft tot stand gebracht, door vorsten is gehuldigd, maar op 88-jarigen leeftijd is gestorven, ver B* Door het bijna 100 kilometer lange kanaal en de 16 kilometer breede kanaalzone wordt de staat Panama in tweeën verdeeld. Het kanaal doorsnijdt het Gatun Meer. waar van het wateroppervlak 24 meter boven het Atlantische zeeniveau is gelegen. Via drie sluizen, elk 300 meter lang en 34 meter breed, kunnen de schepen uit zee in het meer ko men. Daarna dalen ze weer tot het niveau van den Stillen Oceaan door vier sluizen. vloekt door duizenden, wier geld in de on derneming was gestoken, en met een veroor deeling van vijf jaar gevangenisstraf achter zich! Reeds dadelijk bij het begin van het werk begon het De Lesseps tegen te loopen. De drie en-zeventig jarige was niet meer opgewassen tegen de ontzettende moeilijkheden, die een dergelijk werk aan den leider voorlegt. De eerste zorg leverden de financiën. De Lesseps schreef een leening uit. Doch hij wei gerde er een bankinstelling voor te spannen, er reclame voor te maken. Hij dacht dat zijn naam voldoende was, maar dat gaf hem reeds de eerste teleurstelling, want de leening werd lang niet vol teekend. Hij kreeg dertig millioen francs, terwijl hij later met dertienhonderd millioen aan uitgaven het werk moest stopzet ten! Doch ondanks dat begon de groote wa terbouwkundige vol moed aan zijn werk, daar bij ter zijde gestaan door zijn zoon. In de ja ren, die volgden, wist hij steeds meer geld te krijgen, zoodat het eerst leek of ook dit plan door den grijsaard zou worden uitgevoerd. De eerste flnanciëele moeilijkheden waren echter nog niet overwonnen, of de natuur liet zich als vijand van De Lesseps aandienen. Rond de kanaalzone lagen uitgestrekte moe rassen, waarin de larven van vele gevaarlijke muskietensoorten bij millioenen werden uit gebroed. Het leven van de eerste werklieden aan het kanaal moet verschrikkelijk zijn geweest. De hospitalen die werden gebouwd, waren reeds te klein voor ze geheel gereed waren, dikwijls moest men massagraven delven, omdat het aantal dooden zoo groot was, dat men handen te kort kwam om ieder een graf te geven! Vooral de gele koorts en de malaria eischten duizenden slachtoffers. Een ingenieur der wer ken zag, terwijl hij met hooge koorts voor het raam van een ziekenhuis lag, de begrafenis van zijn vrouw, zijn dochter en zijn beide zoons voorbijgaan. Den volgenden dag volgde hij zelf. Zeventien jonge ingenieurs kwamen uit Frankrijk over om de overledenen te ver vangen. Vol goeden moed begonnen zij, vast van plan zich niet door de koorts van hun werk te laten weerhouden. Maar twee maan den later leefde nog slechts één van hen, die als een wrak naar het vaderland terugkeerde. Tot het einde der Fransche maatschappij zijn er ruim 20.000 dooden onder de Europeesche employés gevallen. Doch het was nog niet genoeg. De Lesseps scheen dit kanaal niet te mogen graven. Want nauwelijks hadden de werklieden met inspan ning van vele weken hard zwoegen in de tro pische hitte een groot stuk rots opgeruimd, of een aardverschuiving legde nog grootere stuk ken in den weg. Zoo volgde de eene tegenslag op de andere, tot in 1889 het einde kwam. De Lesseps had te veel vertrouwd op zijn medewerkers, hij was te goedgeloovig geweest, en zelf warmvoelend had hij niet kunnen begrijpen, ondanks de vele waarschuwingen die hij had ge kregen, dat hij door zijn beste vrien den werd bedrogen. Omkooperij en corruptie had op groote schaal plaats gevonden. Staatslieden hadden dikke portefeuilles ge kregen om leveranties van duur en slecht ma teriaal aan bepaalde firma's te gunnen. Den vierden Februari van dat jaar was de zwarte dag voor De Lesseps. Het werk in Ame rika werd dien dag neergelegd en het faillis sement aangevraagd. Het Panamaschandaal bracht de geheele wereld in rep en roer een gerèchtelijke ver volging werd tegen den 85-jarigen De Lesseps ingesteld en hij zag zich veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het vonnis werd geluk kig niet uitgevoerd. Verbitterd door de tegen slagen gedurende de laatste Jaren van zijn leven en door het bedrog van de menschen waarop hij had vertrouwd stierf hij drie jaar later. Amerika aan de beurt. t N al dien tijd had Amerika de direct be- trokkene, niets van zich laten hooren. Maar geen oogenblik had Washington de vor deringen van het kanaal uit het oog verlo ren. Nog steeds had dit land groote interesse voor een dergelijk kanaal, hetgeen het bestuur van de Fransche maatschappij, die de geli quideerde maatschappij van De Lesseps had overgenomen, begreep. Daarom vertrokken ook geën nieuwe Fransche ingenieurs naar Panama. Men wachtte kalm of Amerika soms ook de rechten en reeds gegraven deel van het kanaal voor een zacht prijsje wilde over nemen. En inderdaad bleek deze berekening niet verkeerd te zijn. Amerika begon de onderhan delingen te openen en voor 40.0i'0.000 werden kooper en verkooper het eens. Doch het Amerikaansche congres moest de koot> eerst nog goedkeuren. Daarover maak ten "de promotors van het plan zich echter niet bezorgd. Wel echter over het feit. dat Panama een jaarljjksche „huur" voor den af te stancn grond vroeg van 250.0(H) en voor het recht dat voor Panameesche oorlogsschepen geen tol behoefde te worden betaald. Om die reden begonnen ook verschillende Congresleden meer en meer te voelen voor een kanaal door Nicaragua. De aandeelhouders van de Fransche maatschappij zagen hun geld reeds vliegen, doch gelukkig kwam één hun ner op een ingenieus, doch doodeenvoudig idee, om de Congresleden gunstig te stemmen voor Panama. Hij reisde zoo spoedig mogelijk naar Nica ragua en stuurde van hieruit prentbriefkaar ten naar de Amerikaansche Congresleden. Dat had reeds het gewenschte resultaat. Want wat had de Franschman gedaan? Hij had de prentbriefkaarten gefrankeerd met een post zegel waarop de in werking zijnde vulkaan Momolombo was afgebeeld en er naast ge schreven: „Zoo vulkanisch is geheel Nica ragua!" Met groote meerderheid van stem men werd door het Amerikaansche Congres besloten de rechten van de Fransche maatschappij over tc nemen en geld te voteeren voor het volvoeren der plannen. Men wreef zich in Amerika in dc handen, want nog betrekkelijk goedkoop had men het reeds gegraven deel van het kanaal in han den gekregen. Doch toen men de zaak in Pa nama eens goed op ging nemen, bleek dat toch wat tegen te vallen. De reusachtige graaf machines. de baggermolens, waren één groo te klomp roest geworden door het vochtige klimaat. De huizen der employés waren inge stort en groote stukken van het reeds gegra ven deel waren weer ingestort. Doch voor men met het herstellen en ver der werken kon beginnen, moest eerst nog een andere moeilijkheid worden opgeruimd. Want tot hun groote verrassing kregen de Ameri kanen bericht van de Panameesche regeering dat er niets kon komen van een overeenkomst tusschen de beide landen. Het Panameesche parlement- had het ontwerp-verdrag afge stemd Geld noch goede woorden konden hier de behulpzame hand bieden en daarom zette men de diplomatie aan het werk. In Panama be gon steeds feller en feller verzet te komen te gen de regeering. Booze tongen beweerden dat dat kwam door het stoken van door Amerika betaalde krachten. Al gauw werd de toestand in Panama dreigend, zoo dreigend zelfs, dat Amerika zich genoodzaakt zag eenige oorlogs schepen te zenden, om de „Amerikaansche belangen te beschermen". Een opstand brak uit, een bloedlooze revolutie, die alleen een nieuwe regeering eneen nieuw parlement bracht. Natuurlijk werd het eerste wetsont werp dat de nieuwe volksvertegenwoordiging kreeg te behandelen, een wet betreffende een verdrag met Amerika over een kanaal dwars door het land, goedgekeurd. Zoo kon Amerika in 1904 met de eerste werkzaamheden beginnen. Ontzaglijke moeilijkheden moesten worden overwonnen, reusachtige kapitalen vergde het werk. Millioenen dollars werden eerst uitgege ven voor het dempen der gevaarlijke moeras sen. Duizenden tonnen olie werden over het water gegoten om de larven te dooden, rio- leering en plaveisel werden in alle dorpen in de omgeving van het kanaal aangelegd. Doch ondanks die voorzorgsmaatregelen zijn er nog vele slachtoffers van de gele koorts ge vallen. Men zette echter door en in 1914 kon het kanaal worden geopend. De we reldoorlog deed de feestelijkheden die ter gelegenheid van de openstelling voor het zeeverkeer zouden worden georganiseerd, echter in het water val len en zoo voer vandaag vóór 25 jaar het eerste schip zonder speeches, muziek en vlaggenvertoon door het kanaal. De beteekenis van het kanaal. IJ' OOR AL voor Amerika is het kanaal van groot belang gebleken. Doch ook de an dere landen hebben er zeer veel voordeel van Dat blijkt wel duidelijk wanneer men de af standen vergelïjkt die de schepen thans via het kanaal afleggen en die ze vroeger moesten afleggen, varende door Straat Magelaen. De afstand New-York—San Francisco werd be kort van 13.135 mijl tot 5262 mijl, die van Engeland naar San Francisco werd met 5666 mijl bekort! Ook uit strategisch oogpunt bekeken is het kanaal van zeer veel belang voor Amerika, daar het thans mogelijk is in korten tijd de vloot in den Atlantischen Oceaan te verster ken door schepen van de Pacificvloot en om gekeerd. Vooral de positie van Amerika in het Verre Oosten is hierdoor zeer versterkt. Ook voor ons land is het kanaal van groot belang. In 1915 voeren drie Ne- derlandsche schepen door het kanaal, in 1933 reeds 77. in 1934 109 en het volgende jaar 120. De Westkust van Zuid-Amerika, zoo belangrijk door de export van kunst mest. huiden, etc.. ligt thans veel dichter bij ons land dan voorheen, evenals de Pacifickust van Mexico en van Noord-Amerika. Bijna onopgemerkt buiten de sfeer van de internationale wereldpolitiek, ligt daar thans één der grootste technische werken. Onge twijfeld zal zijn toekomst door het steeds sneller en sneller wordende zeeverkeer, waar door de afstanden worden verkleind,' nog vele glorieuze momenten meemaken en de kans dat het kanaal eens in het middelpunt der wereldbelangstelling zal staan is lang niet uitgesloten IJMUIDEN Nieuwe opziener der Visscherijen. De heer K. de Hart, rijksveldwachter te Zaandam, is bij besluit van 14 Augustus door den minister van Economische Zaken, af dee ling Visscherijen, met ingang van 15 Augus tus benoemd tot technisch opziener der Vis scherijen in het zesde district. Dit omvat het grootste deel van de provincie Noord-Holland, namelijk van de Haarlemmermeer tot Texel, uitgezonderd het IJselmeer. BESOMMINGEN. Manden Trwalers: 940 Utrecht IJM. 73 i 2570 950 Caroline IJM. 26 f 2810 240 Neptunus IJM. 87 f 1820 185 Condor IJM. 72 f 1720 250 Cornelis IJM. 152130 210 Zwarte Zee IJM. 94 f 1590 300 Jacqueline Clasina IJM. 10 f 2460 Logger: KW 35 f 790. marktbericht Tarbot 1.020.76 per kg. Tong 1.900.90 per kg. Heilbot 1.05 per kg. Zetschol 2617 per 50 kg. Kleinschol 207.50 per idem Bot 2010 per idem. Schar 84.70 per idem. Tongschar 21 per idem. Middel schelvisch 2624 per idem. Kleinmiddel schelvisch 2719.50 per idem. Kleine schelvisch 2111 per idem. Groote gul 12.508 per idem. Wijting 3.602 per idem. Makreel 1310.50 per idem. Versche haring 3.65—2.10 per idem. Kleinmiddel heek 16 per idem. Kleine heek 9.509 per idem. Kabeljauw 5022 per 125 kg. Vleet 1.50 per stuk. Leng 0.800.50 per stuk Koolvisch 0.630.50 per stuk. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Amsterdam. IJM. 58. Vangst 750 m. haring. 190 m diversen. Totaal 940 m. benevens 70 st. stijve kabeljauw. Hollandia. IJm. 78. Vangst 1000 m. haring. SCHIPPER VAN DE „ZWARTE ZEE" KRIJGT EEN BERISPING. AMSTERDAM. 17 Augustus. De Raad voor de Scheepvaart heeft, vanmorgen uitspraak gedaan inzake de klacht van den inspecteur- generaal voor de Scheepvaart tegen den schipper van den stoomtrawler „Zwarte Zee" IJM. 94. wegens het niet-achtgeven op de brandstofvoorraad. zoodat sleepboothulp moest worden aangenomen. De Raad verklaart de klacht gegrond. Hij straft den schipper door het uitspreken van een berisping. 3iet einde, van een lange dienstxeis E vorige maal eindigde ik met de fees ten op het eiland Letti, waarna we verder koersten naar Kisar, dat on der den rook van Timor ligt, waarvan je het Portugeesche deel goed ziet liggen. Ki sar zelf is van zee uit gezien een erg akelig oord: je ziet niets dan dorre, lugubere, kale kusten, zooiets als bij Perim. En zoo te zien ook totaal onbewoond. We gingen aan wal, werden opgewacht door de bekende orkesten enz. en gingen een weggetje in, dat tusschen de rotsen doorvoerde. Al gauw ging het er veel weliger uitzien en na een „tippel" van 2 k.m. kwamen we op Wonreli, standplaats van den gezaghebber. Dat Wonreli is een bijzon der aardig plaatsje, dat je niet achter die dor re kusten had verwacht. Daar en in de om geving wonen de 7000 inwoners van Kisar, die een tamelijk poover bestaan hebben. Hier is ook het land der Mestiezen, die gewoon als Inlanders leven. Ik ontmoette daar o.a. twee dames Bakker, oudjes van een jaar of 70, met mooi wit haar, bij wie je nog duidelijk de Europeesche trekken kon zien. Dat waren na tuurlijk nakomelingen van de eerder bespro ken schipbreukelingen. Wij werden in het huis van den gezagvoer der prettig en gastvrij ontvangen, bleven en logeerden er. De stafmuziek was ook tegen woordig en wel voor het eerst op Kisar, zoo dat het concert heel druk bezocht was. Het was intusschen ruw weer geworden, zoodat onze boot niet op de plaats kon blijven lig gen waar we afgestapt waren, maar naar den anderen kant van het eiland moest omvaren om daar in de luwte te wachten. Dat kostte ons een wandeling naar den anderen kant maar Kisar is niet groot, zoodat we na 6 k.m loopen weer aan de andere kust stonden. Ki sar is n.l. zoowat rond, met een middellijn van 8 k.m. Dus moeten we weer aan boord, thans op weg naar Wetar, waar we wel vóórkwamen, maar door het zware weer niet aan land kon den komen, zoodat we doorvoeren naar het eiland Daam, waar we den volgenden morgen een prachtige baai binnen voeren. Daar was weer het gewone vertoon van zingen en dansen, maar ik deed er ditmaal niet aan mee, liet het aan anderen over en ging zelf met den overste, den landbouwconsulent en den gew. dokter een vulkaan op van het eiland. Die „tippel" deed goed na weken van lui en lekker leven aan boord van een klein schip, waarop je haast geen beweging hebt. De twee dokters waren slechte wandelaars, zoodat ik met den landbouwman vooruit ging. Het was een mooie en stevige wandeling met een prachtig uitzicht op de baai en de zee; het was ook een interessante streek waar we doorkwamen, vooral het laatste gedeelte langs jonge lava-formaties. Dicht bij den top was nog veel werking, zoodat je met een zak doek van den mond moest loopen wegens de scherpe, lavaprikkeling. De krater zelf was „klein aber fein" en je kon er, al was het een beetje benauwd, heelemaal in komen en ook over de kleine zandzee loopen. Het gesis en lawaai van de sulfatoren maakte alles nog merkwaardiger. We gingen dwars door de zandzee heen, beklommen den anderen kra terrand en hadden daar ook weer een prach tig uitzicht. Toen we weer terug waren op het eerste punt kwamen de anderen puffend en proestend boven en die geloofden het verder wel. Nadat die twee op adem waren gekomen gingen we weer terug en waren we tegen drieën weer aan boord, waar een ijskoud bier tje vorstelijk smaakte. Mijn tijd aan boord van de Reiger was hier mee afgeloopen en ik stapte over op de veel kleinere Harmen een bootje van 60 ton, dat thuis hoort op Dobo, maar dat ik hier op Daam besteld had om mij verder te brengen, want de Reiger ging naar Ambon door en daar had ik voorloopig niets te maken. Aan boord van de Harmen was de commissaris van politie met vrouw en dochtertje, mijn stadge- nooten van Toeal, maar met het oog op het slechte weer lieten we de laatsten maar aan boord van de Reiger achter, waarmee ze dan via Ambon ook naar Toeal hopen te komen. Om 5 uur trokken we de baai uit en sloegen direct flink aan het schommelen, maar daar wen je wel aan en ik kan er buitengewoon goed tegen. Alleen kwam er van eten niet veel. daar al het personeel zwaar zeeziek was en je toch zoowat je bord en lepel niet kon vast houden. Mijn djongos-kok is een prachtvent, maar moet nog erg aan de zee wennen. Maar hij houdt dapper vol en laat me niet in den steek. Zoo kwamen we dan den volgenden dag weer op Kisar, waar we in de keurige pas- sangrahan onzen intrek namen en verder de gasten waren van den controleur. Die zijn In mijn ressort allen voorzien van frigidaires en radio, zoodat we steeds van de gemakken van de beschaving kunnen genieten. Ik bleef twee dagen op Kisar voor algemeene inspectie en diverse besprekingen. Toen ging het weer verder met de Harmen, eerst weer naar Tepa, waar ik niet zoo veel te doen had. maar daar moest de commissaris van politie de kazerne inspecteeren. We bleven er een dag. namen afscheid en gingen weer verder naar Saum- laki; hadden 't daar druk en erg warm, maar konden er gelukkig ook af en toe wat bewe ging nemen door te tennissen. Dat heb je tel kens na een lui leventje aan boord wel noo- dig. Toen kwam Larat nog aan de beurt voor inspectie en ook voor het opmaken van een testament voor een ouden Duitscher die daar woont, hetwelk ik kon verrichten tn mijn functie van notaris. En toen ging het eindelijk Toealwaarts, waar ik na een afwezigheid van 52 dagen ar riveerde. Ik was heel blij thuis te zijn en al mijn eigen comfort weer om me heen te heb ben. Ik nam dien dag en den volgenden vrij om mijn particuliere post, veel brieven, kran ten en tijdschriften door te nemen. Dat was een enorme stapel zooals men zich we! voor kan stellen. Ik vond bij thuiskomst mijn ba boe, vrouw van mijn kok, wat in de war; die had het die 52 dagen ook wel erg eenzaam ge had en daarbij nog met ziekte gesukkeld Daar ze als Baüneesche hier onder de Christenen haast geen contact heeft, was het ook geen pretje voor haar. Maar ze had toch goed haar best gedaan; er lag geen stof, alles was op orde en er stonden bloemen op tafel Zelfs had ze handwerkjes voor me gemaakt, wel erg kakelbont borduurwerk, maar de bedoeling was goed. En toen, na die vrije dagen, ben ik aan het werk geslagen dat de stukken er af vlogen: dat moest wel omdat er stapels en stapels post lagen. Mijn commies had wel zoo veel mogelijk de gewone loopende stukken af gedaan. maar het belangrijker werk blijft toch allemaal liggen. En dat was heel wat. Ik ben dan ook tot nu toe tien uur per dag bezig geweest om me er door heen te werken. Nu ben ik zoover klaar dat alles over een naar dagen met de boot weg kan. Heel veel werk geven de vonnissen, die ik van de zes Controleurs krijg en die ik allemaal in revi sie moet nemen en dat zijn er heel wat. zoo wel civiel als crimineel tot de ingewikkeldste, maar ook soms amusante zaken toe. In mijn huishouden had ik toch ook na mijn lange afwezigheid eenige zaken recht te zet ten, want er was wat „deining'. Ten eerste mijn Kei-eesche toekang kebon, genaamd Anastasius, ik noem hem gemakshalve Ana nas, eruit getrapt omdat hij mij te lui was. Het heele huishouden wordt eigenlijk gedreven door mijn Balineeschen kok met zijn vrouw. Samen zijn ze djongos, kok. baboe, waschbaas, broodbakker, tuinman, kortom alles. Ik betaal ze dan ook goed, maar laat hen flink sparen. Ik nam zelf spaarboekjes voor hen. Dat von den ze heel gewichtig. Ik ben nu ook bezig om hun twee jongens van 12 en 14 jaar, die op Bali achterbleven, over te laten komen, want die missen ze erg en ik kan ze hier allicht ge bruiken. Ziezoo nu bent u weer van alles op de hoog te; mijn gezondheid is nog steeds uitstekend, al wordt er op Toeal nogal veel gesukkeld met griep en dysentherie. Maar ik doe daar niet aan mee! HONKBAL NED. IX—SEAGULLS. Nu het kampioenschap van de eerste klasse door de Seagulls is veroverd, krijgt de voor 26 Augustus a.s. te Haarlem of te Amster dam vastgestelde ontmoeting Neder- landsch IX-talSeagulls bijzondere betee kenis. Een zeer interessante krachtmeting waar voor de belangstelling stellig zeer groot zal zijn. Uiteraard vervallen door dezen wed strijd de competitiewedstrijden E.D.O-Sea gulls en Blauw-WitH. H. C., die nu op 2 September worden gespeeld. HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden; Zaterdag; le klasse: A.F.C.—V.V.G.A. 3e klasse: Haarlem mH.H.C. m. Schoten nE.HS. I. Zondag: Nederland—België (terr. Ajax). le klasse: AjaxHaarlem. 2e klasse: SchotenQuick (terr. E.D.O.). R.C.H. n—E.D.O. II. 3e klasse: R.C.H. Ill—T.H.B. I. R.C.H. IV—E.D.O. V. Nu de beslissing omtrent de bezetting van de eerste plaats is gevallen richt aller belang stelling zich op den strijd tusschen Ajax en A.F.C., om aan het spelen van degradatie wedstrijden te ontkomen. Zooais men zal weten staan beide ploegen gelijk in wedstrijden en in punten, namelijk zes uit 13. Op papier staan de kansen van A.F.C.' het ongunstigt. doordat V.V.G.A., ook al heeft het twee punten voorsprong, door een wonderlijke wending van de situatie nog in der. strijd, om de laatste plaats te ontgaan, kan worden betrokken. Ajax ontvangt Haarlem, dat niets te vreezen heeft en slechts kansen heeft op de tweede plaats. De beslissing kan ons inziens aangeno men dat Haarlem op volle sterkte uitkomt en zoodanig speelt niet verkregen worden. V.V.G.A. zal van A.F.C. weten te winnen en Haarlem van Ajax, waardoor dan een beslis singswedstrijd tusschen de beide candldaten noodzakelijk is. Een andere belangrijke gebeurtenis is de be slissingswedstrijd tusschen Schoten en Quick om het kampioenschap van de tweede klasse A. De winnaar zal met Z.eeburgia en V.V.G.A. II een kans mogen wagen om tot de eerste klasse te worden toegelaten Het merkwaardige is dat Schoten en Quick hun eenige nederlaag aan elkaar hebben te wijten. Over het algemeen genomen waren de overwinningen van Quick iets positiever, clan die van Schoten. De strijd zal voornamelijk gaan tusschen den Schoten-wei per De Smidt en den curve-werper van Quick, Geestman. Wij hopen op een overwinning voor Schoten, doch vreezen dat Quick zich de sterkste zal toonen. NederlandBelgië. Zondag wordt in het Ajax-Stadion de twaalfde interlandwedstrijd tegen België ge speeld. Nog heeft ons land met twee punten voorsprong de leiding, doch gezien de pres taties der Belgen in de.laatste ontmoeting be staat er twijfel, of deze situatie bestendigd blijft. De kans van het Nederlandsch negen tal staat en valt met de prestaties aan slag. Zoowel het binnen- als buitenveld zal wel voor zijn taak berekend zijn, werper Pijnakker is momenteel de beste werper en mocht hij falen dan zijn Meenhorst, Lammers. Wilders en Schijvenaar aanwezig om te probeeren de Belgen in toom te houden. De vraag is slechts, speelt de werper der Belgen, Gillet wederom in ongenaakbaren vorm. Zoo ja, dan zullen ook nu onze sterkste hitters weinig kans hebben op succes. Wij zijn benieuwd wat onze Haarlemsche vertegen woordigers Pijnakker, Baas. Schijvenaar. Mul der en Van der Putten zullen presteeren Een interessante strijd zal het zeker zijn! GYMNASTIEK VERGADERING VAN „TURNLÜST" Woensdagavond hield de Beverwijksche Gym nastiek Vereeniging „Turnlust" onder leiding van den heer K. van Leeuwen een algemeene ver gadering in Bellevue. Bij de bestuursverkiezing bleken aftredend te 'ijn de dames D. Tabak en J. Waterdrinker (com missar essen) en de heer P. Olthoff (penning meester). In verband met de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. Waterdrinker, werd de geheele bestuursverkiezing uitgesteld. De vergadering droeg het bestuur op, een pro- paganda-commissie samen te stellen. Van de kas-commissie was een gupstig verslag ingeko men. Betreffende de uitvoering op Koninginne dag, te verzorgen door de drie plaatselijke turn verenigingen en te houden in het Sportpark, kon worden medegedeeld, dat Turnlust zijn aandeel zal leveren met de Bondsserie (dames en heeren) toestelturnen (dames en heeren), evenwichts- balk (dames) en tafelspringen (heeren). Besloten werd, om 3 September deel te nemen aan den estafette-loop van de T. V Santpoort, en 10 September aan de K. N. G. V. athletiek kam pioenschappen in Den Haag. Omstreeks 1 November zullen de onderlinge gymnastiekwedstrijden worden gehouden. Zij tellen tevens als tweede (laatste) onderdeel voor de bekerwedstrijden. Met een maximum van 55 punten zoowel voor gymnastiek als athletiek luidt na het eerste onderdeel (athletiek) de uit slag: Dames: 1. D. Tabak 39.15 p., 2. A. v. d. Voort 35.20 p., 3. T. Schaap 30.95 p. Heeren: 1. H. Kluft 43.97 p., 2. A. Schaap 40.02 p., 3. P. Koeten 32.50 p. Het verschil tusschen de nummers 1 en 2, als mede de gymnastische hoedanigheden van de nummers 2, zijn van dien aard, dat om de wis selbekers een spannende kamp is te wachten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10