PRESTO PRESTO Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 UITERST LAAG IN PRIJS VOLDOET AAN DE HOOGSTE EIS HET BETERE ZEEPPOEDER VOOR SLECHTS 5 CENT SANTPOORT Oranje-vereeniging „Santpoort". Vele feestelijkheden op 31 Augustus. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Sant poort" is met het programma voor Koninginne dag gereed gekomen. Ook dit jaar vermeldt het weer tal van bijzondere attracties. De feestdag zal worden geopend met een optocht van alle kinderen der drie Santpoort- sche scholen. Desgewenscht kunnen de kinderen versierde fietsen, voertuigen enz. in dezen optocht mee nemen. Voor de mooiste versieringen worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Op het feestterrein het weiland, gelegen aan de Hoofdstraat tusschen Westlaan en Sla* perdijk, dat mej. Enschedé welwillend ter be schikking heeft gesteld worden voor de jeugd verschillende kampspelen gehouden. Des middags om 2 uur worden de feestelijk heden voortgezet met vrije oefeningen in krin gen door 400 schoolkinderen onder leiding van den heer J. Martens. Vervolgens zal de Velsensche rijvereeniging onder leiding van den heer H. v. Gameren een demonstratie geven. „Ramona", de 5-jarige vol bloed, zal wederom toonen, wat haar eigenaar, de heer Van Gameren, met haar heeft weten te bereiken. In de pauze van deze demonstraties zal door de dames van de T.V.S. een dans en ringen- zwaaien ten beste worden gegeven. De volksspelen zullen dit jaar al bijzonder het hoogtepunt van vroolijkheid bereiken. Na het ezelvechten voor heeren zullen thans de luierbindwedstrijden in het middelpunt der be langstelling komen te staan. Aan deze voor Santpoort geheel nieuwe attractie kan worden deelgenomen door heeren van 18 tot 88 jaar. Ook voor de jonge paartjes, alsmede voor de gehuwden is voor een attractie gezorgd. Zij kunnen deelnemen aan den „Blind- en Mank- wedstrijd". Hiervan wilde het bestuur ons ech ter niets mededeelen. Des avonds om kwart voor zeven is er ge legenheid tot ringrijden op de fiets voor dames en heeren op den Terrasweg. Des avonds om negen uur wordt op het feest terrein een mooie geluidsfilm afgedraaid. NIEUWE HUIZEN Door Philips' Bouwbedrijf alhier zal aan de Laurillardlaan 9-11 een dubbel woonhuis ge bouwd worden. Door J. W. Heuperman te Overveen zal een nieuw huis gebouwd worden aan den Bloemendaalsche straatweg 136 al hier. DRIEHUIS MISSIE-TENTOONSTELLING. In het gymnastieklokaal van de R.-K. school is door den Missie-naaikring een tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling werd geopend door den Overste van het Missiehuis, die de leden van de krans hartelijk dank bracht voor wat zij ook dit jaar wederom in 't belang van de paters van het H. Hart hadden gedaan. Na dezen spreker werd het woord gevoerd door kapelaan Van Pol. Hierna had een sympathieke huldiging plaats van mej. Handgraaf, die 10 jaar lang haar beste krachten aan de krans had gegeven. Haar werden bloemen aangeboden. Vervolgens konden de aanwezige missie-ge- waden bewonderd worden. Al met al kan getuigd worden, dat de mis- sie-naaikrans dit jaar weer prachtig werk heeft geleverd. ZANDVOORT RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente is ter openbare ver gadering bijeen geroepen tegen Maandag 21 Augustus des namiddags te half 8 ten raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot voorloo- pige vaststelling van de bedragen, bedoeld in ar tikel 55 van de lager onderwijswet. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor volksfees ten. 4. Voorstel tot afkoop van de annuiteit, ver schuldigd voor de electrificatie van de spoorlijn Haarlem—Zandvoort. 5. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1939. 6. Voor stel tot vaststelling Van een onderwijsreglement. 7. Voorstel betreffende de subsidiel938 voor de vereeniging voor vreemdelingenverkeer. 8. Be noeming van een onderwijzer aan de openbare school C. 9. Vaststeling van de 18e suppletoire begrooting voor 1938. 10. Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot f 100.000. 11. Behandeling van belastingreclames. VOLKSFEESTEN Volgens schrijven van hoogere colleges mag de gemeente in verband met de geboorte van prinses Irene een subsidie verstrekken aan de Oranjevereeniging van f 0.25 per leerling op de scholen en 1 cent per inwoner voor versie ringen en illuminaties van openbare gebouwen. Diensvolgens stellen B. en W. voor aan die ver eeniging toe te kennen een subsidie groot f 415. GEMEENTE-BEGROOTING VOOR 1939 Nieuwe bezuinigingen B. en W. hebben van Ged. Staten de gemeente- begrooting voor 1939 terugontvangen met de op merking, dat het tekort op de begrooting, dat aanvankelijk f 50.400 bedroeg, teruggebracht moet worden tot f 38.000. Door verschillende pos ten van inkomsten hooger en posten voor uit gaven lager te ramen, hebben B. en W. dit te kort inderdaad kunnen terugbrengen tot het genoemde bedrag. B. en W. stellen voor in dien zin een supple toire begrooting vast te stellen. Die f 38.000 moe ten nu gedekt worden door extra uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. RECHTSTOESTANDREGELING VAN HET ONDERWIJZEND PERSONEEL B. en W. stellen den raad voor een rechts toestandregeling voor het onderwijzend perso neel in het leven te roepen en daartoe een re glement vast te stellen. Dientengevolge kunnen enkele artikelen uit de reeds vastgestelde ver ordening omtrent orde en tucht op de scholen worden geschrapt en het raadsbesluit worden ingetrokken betreffende het zoogenaamde vlag en insigneverbod voor het onderwijzend perso neel. De verhooging van de subsidie voor Vreemdelingenverkeer. B. en W. deelen het standpunt van Ged. Staten niet. B. en W. schrijven aan den raad naar aan leiding van de subsidie voor vreemdelingen verkeer het volgende In de raadsvergadering van 27 April 1939 werd overeenkomstig ons voorstel besloten niet te voldoen aan het verzoek van Ged. Sta ten van Noord-Holland om in te trekken het raadsbesluit, waarbij de subsidie 1938 voor de plaatselijke vereeniging voor vreemdelin genverkeer werd verhoogd van f 2500 tot f 2900. De motieven, uiteengezet in -óns voor stel no. 53 hebben wjj in onzen brief van 29 April j.l. ter kennis van Ged. Staten ge bracht, met het verzoek alsnog aan deze subsidie verhooging goedkeuring te hech ten. Wij ontvangen thans van Ged. Staten de mededeeling, dat zij na ampele overweging van den inhoud van onzen brief geen wijziging in het eenmaal ingenomen standpunt kunnen brengen. Mitsdien noodigen Ged. Staten ons nogmaals uit te bevorderen, dat het boven vermelde raadsbesluit wordt ingetrokken. Nieuwe argumenten worden door Ged. Sta ten niet aangevoerd en waar wij nog onver zwakt van oordeel zijn, dat het gemeentebe lang met de subsidie-verhooging wordt ge diend, hetgeen uitvoerig was uiteengezet, en het enkele feit, dat Ged. Staten van een an der gevoelen zijn, geen aanleiding kan zijn om onze zienswijze te wijzigen, kunnen wij geen vrijheid vinden aan dat verzoek te vol doen. B. en W. stellen dan ook aan den raad voor het raadsbesluit te handhaven. ONDERWIJZEND PERSONEEL. B. en W. stellen den raad voor aan de open bare school C wegens een ontstane vacature tengevolge van het aan den heer C. W. Schraa verleende ontslag in diens plaats te be noemen den heer A. G. C. Meijer te Haarlem. De benoeming zal ingaan op een door B. en W. te bepalen datum. BRIDGE-DRIVES. Donderdag werd in paviljoen Riche de vier de drive gehouden georganiseerd onder auspi ciën van dë V.V.V., alhier. De uitslag is als volgt: 1. De heer en mevr. Maasdam met 72 matchipunten; 2. Dr. C Tichelaar en mej. A. Tichelaar met 65V2 pnt.; 3* De heeren I. de Kat en J. Krouwels met 65 pnt. 4. De heer en mevr. de Vries van Buuren met 64 Vz pnt. 5. Mevr. J. van Groeningen en de heer E. Zie- mer met 58V2 pnt. AFKOOP VAN ANNUÏTEIT ELECTRIFICATIE SPOORLIJN HAARLEM—ZANDVOORT. In 1935 heeft de gemeente aan de Ned. Spoorwegen een bedrag van f 50.000 toegezegd in de kosten van de electrificatie van de spoor lijn HaarlemZandvoort. De gemeente zou te beginnen met 1936 in 40 jaarlijksche an nuïteiten groot f 2526,17 dit bedrag voldoen. Door correspondentie en besprekingen tus schen de gemeente en de Ned. Spoorwegen is men overeengekomen de oorspronkelijke over eenkomst te wijzigen, hetgeen voor de ge- gemeente een financieel voordeel kan betee- kent. Wanneer de gemeente, die thans de anmüteiten kan afkoopen voor f 30.000, een 30-jarige geldleening a 3yi pet. aangaat, dan heeft ze in het volgend jaar al reeds een be sparing van f 400. B. en W. stellen dan ook den raad voor aan het college een machtiging te verleenen tot het aangaan van een nieuwe transactie en daarvoor ten laste van den ka- pitaaldienst een crediet te verleenen van f 30.000. VOETBALWED STRIJD. Zondagmiddag speelt het eerste elftal van „Zandvoort" een vriendschappelijken wedstrijd tegen West Frisia. Burgerlijke Stand. Geboren: Rita Adriana, dochter van J. H. v. Keulen en M. Eichenauer, Koningstraat 41. Dientje, dochter van G. Terol en J. P. A. de Vos, Hobbemastraat 18. Ondertouwd: J. Schuiten en M. Versnij, Tramweg 28. Overleden: Boele, Maria Louise, oud 73 jaar. P. N. Zwaanenburg, oud 68 jaar, G. G. Har- denberg, oud 47 jaar, wonende te Rotter dam. OUDEN VAN DAGEN. Het comité voor de verzorging van de jaar lijksche autoreis voor de ouden van dagen wekt nogmaals de bezitters van auto's op zich of hun wagen beschikbaar te willen stellen voor de komende reis op 7 September a.s. Men kan zich daartoe opgeven bij een der leden van het comité, te weten: W. C. Hilderirig, Kerkstraat 23, D. van Noort, Kleine Krocht 9, P. van der Mije,Marnixstraat 10, K. Kerkman, Prinsenhofstraat. Ook gifben voor deze tocht worden door genoemde heeren aangenomen. HAARLEMMERMEER Oranjefeest te Hoofddorp. De Oranjevereeniging „Hoofddorp" organiseer de voor Donderdag en heden Vrijdag een Oran jefeest op het gemeentelijk sportterrein, waar ook vermakelijkheden staan opgesteld. Ook het feit, dat Donderdag harddraverijen werden ge houden, is een teeken dat het Oranjebestuur de festiviteiten op wat grootschere basis wil orga- niseeren. Dat de Hoofddorpsche bui-gerij dit wel wil, blijkt uit het toestroomen van nieuwe leden. In de laatste weken konden liefst 150 nieuwe leden genoteerd worden. Des morgens werd aan de jeugd een vroolijk uur bezorgd. Rijkelijk werden zij onthaald; ook mocht zij zich vermaken in de verschillende at tracties: autotjes, fietsen, schommels, draai- en zweefmolen enz. Des middags twee' uur werd een begin gemaakt met de korte-baandraverij op het middenterrein. Voor het begin sprak Mr. J. E. Goudsmit. Hij bracht dank aan hen, die meewerkten, zooals het gemeentebestuur, de gemeente-architect, de in specteur van politie en niet in de laatste plaats de heer A. Blom uit Beverwijk, voorzitter van de Harddraverij vereeniging „Prins Bernard" al daar, die de organisatie verzorgde. Het is Windekind die wint van Zora, twee maal onbedreigd. "Pinkerton en Welkom van Adouard winnen elk een rit, waarom de kamp- rit de verdere kansen aan laatstgenoemde brengt. Beide ritten worden gewonnen door Yade van Aura V., Zoo Doorlooper van Bleriot, Alouez van Young Ooststar, Sister Bond van Glossy Silk, Flora Mc. Elwijn van Claudy O., IJlbode van Clockenblume; A. Farm Relief van Zonne straal en Anselor van Y. Kernei. Een kamprit maakt verder Fatima winnaar over Welkom; Fanfare over Maja Toddington, zoodat voor den tweeden omloop twaalf dravers op het appèl verschijnen. Yade en Ijlbode winnen elk eenmaal, zoodat een kamprit noodig is, maar IJlbode zou geen ijlbode zijn, zoo hij dien niet won. A. Farm Re- lief schakelt Sister Bond uit, Flora Mc. Elwijn wint gemakkelijk van Zoo Doorlooper, Winde kind doet haar naam eer aan door Fatima twee maal te kloppen, terwijl Welkom van Adouard tweemaal Fanfare klopte. De Haarlemmermeer der J. de Vliegen wint op Alouez van zijn andere paard Asselor, die tot tweemaal toe koppige sprongen maakt omdat zijn baas hem voorbij gaat. In den beslissenden omloop komt eerst de spanning, doch in dubbele overwinningen plaat sen zich in de finale A. Farm Relief, Alouez en Flora Mc. Elwijn. In den strijd om len, 2en en 3en pr. (f300, f 100 en f 50) verliest Alouez na spannenden rit van A Farm Relief. In den tweeden rit herstelt Alouez zich en wint, ook in den kamprit. Alouez uitkomende tegen Flora Mc. Elwijn verslaat deze tweemaal achtereen, waar J. de Vlieger uit Haarlemmermeer dus beslag legt op den eersten prijs. A Farm Relief wordt goede tweede, Flora Mc. Elwijn wordt drie. De vierde prijs f 25 wordt met f 5 verhoogd en daarna verdeeld onder de drie verliezers, Welkom van Adouard van J. Haan, IJlbode en Windekind, beide van P. Kramer. IJMUIDEN De teraardebestelling van den heer J. N. Bos. Een uitvaartdienst in de Legerzaal. In verband met de teraardebestelling van den zoo jammerlijk om het leven gekomen heer J. N. Bos, secretaris van het Leger des Heils alhier vernemen wij, dat Zaterdagmid dag 2 uur in de Legerzaal de uitvaartdienst gehouden wordt. Deze dienst wordt geleid door majoor Kerkman uit Amsterdam. Na den dienst vindt te 3 uur de teraardebestelling plaats op de algemeene begraafplaats. Des avonds 8 uur wordt een gedenkdienst gehouden, die geleid wordt door kapiteine de Pree-Edelkoort. De „Jacqueline Clasina" kon niet vertrekken. De „Jacqueline Clasina" IJM. 10 lag gereed voor het vertrek. Kolen, ijs en proviand waren aan boord, maar kort voordat het schip naar zee zou gaan, bleek dat er behalve wat voor de reis noodig was, ook veel water binnen boord was gekomen, zoodat het schip zwaar lek moest zijn.. Er werd een lekkage onder het collarblok geconstateerd. Kolen werkers zijn aan boord gegaan om de bunkers leeg te maken. Daarna gaat de trawler in het dok. Comedie. Omstreeks de 6de eeuw begonnen groepen gemaskerde lie den op te treden bij de Grieksche Dionysios- feesten. Him vroolijke liedjes en grappen be zorgden aan deze fees ten den naam van „komus" (zich verma ken). Uit de samenvoe ging van dit woord met „odos" (zanger) ont stond het woord „komo- dos"; hiervan is ons woord „komedie" af komstig. Tuberose. Deze bloem ont leent haar naam niet aan eenige gelijkenis met de roos, doch aan het feit dat zij ont spruit uit een bol. In het Latijn beteekent „tuberosus": bolachtig; en hiervan is tube rose afgeleid. I Adv. Ingez. Mc::. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS. 960 Hollandia IJM. 78 f 1750 1660 Norma Maria IJM. 6 f 3490 1010 Amsterdam IJM. 58 f 2690 Logger: KW 24 f 1070. PERSONALIA. De heer W. H. Belgraver, te IJmuiden, Is geslaagd voor het dezer dagen op Schiphol afgenomen examen „luchtvaartkennis". De heer H. Nicolaij, te Driehuis slaagd voor de akte NI (natuurkunde en mechanica). MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 11590 ct. per kg. Tong 180—72 ct. per kg. Heilbot 122116 ct. per kg. Griet f 2813.50 per 50 kg. Zet schol f 1916 idem. Kleinschol f 169.50 idem. Sc'nar f 113.50 idem. Kleine schelvisch f 2012 idem. Groote gul f 8.50 idem. Kleine gul f 8.507.00 idem. Wijting f 4.30—3.60 idem. Makreel f 137.50 idem. Versche haring f 4.60—1.75 idem. Kabeljauw f 36—19 per 125 kg. Vleet f 1.33 per stuk. Leng f 0.75 per stuk. Aangevoerd aan den afslag; 2887 kisten ver sche haring en 50 kantjes steurharing f 8 f 7.50 per kantje. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Teraardebestelling J. Th. Ruygrok. HAARLEM. Donderdag. Hedenmorgen kwart voor twaalf werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Klever laan ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. Th. Ruygrok, in leven directeur der Grafische Inrichting Ruijgrok en Co. aan de Ged. Oude Gracht De belangstelling voor deze plechtigheid was heel groot. Onder de aanwezigen in den stoet werden opgemerkt: de heer H. Knuttel, colle ga en vriend te 's-Gravenhage; de heer Taco Mulder, accountant; de heer W. Pluygers, pro curatiehouder bij de firma Ruygrok en Co., met nog drie vertegenwoordigers van het per soneel. Op de begraafplaats zagen we o.a. het vol tallige personeel der firma; verder de heeren II. Koechlin, directeur, S. S. Korthuis, voorzit ter, en Mr. P. Borst, secretaris van de Fede ratie der Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrijf; den heer W. Stei-k, secretaris van de Districtscommissie voor de Typografie te Haarlem; den heer B. Ponstein, voorzitter van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Ty pografenbond: de heeren M. H. Groenendaal, S. van Dorp en Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, namens het bestuur van het District Haarlem van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf; den heer M. A. Reinalda namens H. D. Tjeenk Willink en Zn.'s Uitgeversmaatschappij; Mr. A. J. Enschedé, directeur der Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zn., N.V.; den heer D. la Crois na mens den Bond van belanghebbenden bij den verkoop op termijnbetaling; ir. J. Belinfante uit Den Haag, lid van de Centrale Commissie voor de Typografie; den heer C. van Harder wijk, lid van het hoofdbestuur der Vereeniging van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Kerk in Ne derland; Dr. W. H. Dippel, huisdokter van den overledene; den heer P. J. Netto uit Den Haag, directeur der Drukkerij Albani te 's-Gra venhage, lid van de Handelsdrukwerk- en lid van de Periodiekencommissie; den heer G. J. Scheepers, voorzitter van het District Den Haag van bovengenoemde Federatie; den heer F. L. v. d. Bom te Amsterdam, voorzitter van den Bond van Boekbinderspatroons; den heer J. de Vries uit Amsterdam, vertegen woordiger van de Vereeniging van Cartonna- gefabrikanten; de heeren J. C. Woestenburg en P. Brakel namens het dagelijksch bestuur van Loodgieters- en Fitterspatroons in Ne derland: de heeren J. F. Duwaer, voorzitter en K. W. Lamfers, penningmeester van den Raad van Commissarissen voor het Reservefonds van de meergenoemde Federatie. Een auto vol bloemstukken werd in den stoet meegevoerd. Nadat een zwager namens de eenige zuster van den overledene dank had betuigd voor wat deze voor den familiekring had gedaan, sprak de heer J. P h i 1 i p p o, procuratiehou der der firma Ruijgrok en Co. namens het ge- heele personeel. „Wij allen", zei spreker, „die den heer Ruijgrok van nabij hebben leeren kennen, weten, dat hij was streng voor ande ren, maar bovenal streng voor zichzelf; zich steeds bezig houdend met de zaak en met alles wat daarmee verband hield. Zeer dikwijls heb ik hem bewonderd, die dagen lang kon confereeren om een transactie tot stand te brengen, cliënten kon ontvangen zonder na dergelijke handelingen teekenen van ver moeidheid te toonen. Dit was vaak boven- menschelijk. Maar ondanks dit had hij steeds een open oor voor de belangen van zijn per soneel; wie bij hem aanklopte om raad of daad, kon verzekerd zijn van zijn medeleven en hulp. Wij zullen nu zijn bijstand moeten missen, maar hier beloven wij, dat wij zijn werk met, onverminderde kracht zullen voort zetten. Dat deze slag voor zijn gezin groot is zal ieder begrijpen, maar wij hopen dat zij al len de kracht mogen vinden om dit leed te dragen in de wetenschap dat van hen is weg gegaan iemand met een welbesteed leven voor zijn gezin en zaak. Hil ruste in vrede!" De heer Ritsema dankte den overledene namens den Bond van Smedenpatroons in Ne derland voor de goede zorg, meer dan 25 jaar aan het orgaan van dezen Bond besteed. De heer S. S. Korthuis sprak namens de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. „In schrille tegen stelling met dezen mooien dag is de plicht, waarvan wij ons moeten kwijten, namelijk een laatsten groet aan den heer Ruijgrok brengen Als zakenleider en collega was bij zeer gezien Wanneer men ouder wordt, worden we telkens geroepen om collega's die wij in onze organi satie van nabij gekend hebben, naar de laat ste rustplaats te brengen. Het wordt stil om ons heen. Er zijn grooten en er zijn kleinen onder ons; de heer Ruijgrok behoorde tot de grooten, tot de mannen van de daad, zooals er slechts weinigen zijn. Wat waren wij ver heugd, toen het scheen alsof hij na een ern stige ziekte zijn oude gezondheid terug kreeg en hij weer als van ouds zijn functie op zulk een uitnemende wijze in onze organisatie ver vulde. Het heele boekdrukkersbedrijf in Ne derland is veel aan hem verplicht. Ik hoop dat de jongeren zijn werk met dezelfde ener gie zullen voortzetten. De heer Ruijgrok heeft niet vergeefs in ons midden geleefd". Spreker eindigde met woorden van troost tot de na bestaanden. De heer M. H. Groenendaal voerde het woord namens het District Haarlem van de Federatie. Hij dankte den heer Ruijgrok voor wat deze als secretaris en voorzitter voor dit District gedaan heeft. Zijn heengaan is voor dit District een groot verlies. De heer N. Kraak Steemann uit Den Haag sprak dankwoorden namens den Ned. Bond van Autobusdienst-ondernemers. „Zijn leven beteekende werken", zei spreker. „Zulke menschen kunnen niet leven als ze niet kun nen werken. Op uitstekende wijze heeft hij elf jaar lang het orgaan van dezen bond ver zorgd. Hier rust hij, die niet rusten kon". De heer J. A. S o r e 1 voerde het woord na mens den Bond van Technische ambtenaren in overheids en semi-overheidsdienst en mede namens het Nederlandsch Instituut van inge nieurs en technici. Mr. M. J. C. V r ij sprak namens het be stuur van de Nederlandsche Periodieke Pers een woord „van vredig afscheid in deze on vredige wereld". De overledene was een man van een groot karakter; hij zag steeds de groote lijn en wist zijn medebestuursleden deze groote lijn te doen volgen. Zijn geest zal ons sterken bij ons verder werk". Hartelijke woorden van dank werden vervol gens gesproken door den heer J. F. Duwaer namens den Raad van Commissarissen voor het bovengenoemde reservefonds en door een hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Ver eeniging voor Laschtechniek, den heer G. den Hertog uit Den Haag. Ds. G. W. van Deth las Psalm 90. Hij merkte op dat God's Zoon niet in de wereld is geko men om haar te verderven, maar te vei-lossen. Tenslotte bad hij het „Onze Vader". Een schoonzoon van den overledene dankte voor de betoonde deelneming. ARROND. RECHTBANK. Koetsier greep naar zijn mes. Zes-en-zestig jaar waa de koetsier uit Haar lem, die tegen een even ouden buurman had gezegd: Als je niet weg gaat dan rijg ik je aan het mes! En hij had de daad bij het woord ge voegd ook als niet de ander met een acte-tasch zijn steken had kunnen afweren. Zoo had hij slechts een klein wondje aan zijn wang gekre gen en alles was dus nog goed afgeloopen. Ja, ziet u, ik was kwaad geworden, verklaar de de koetsier, omdat mijn vrouw door kinde ren werd geplaagd en daar stond de getuige lachend bij te kijken. Toen is ie nog tegen me opgeloopen en daarna heb ik het mes te voor schijn gehaald. Maar gestoken heb ik eigenlijk niet. Hij sloeg met zijn tasch en geraakt heb ben we elkaar ook niet. De Officier achtte de poging tot zware mis handeling echter bewezen, doch wilde in ver band met het gunstige reclasseeringsrapport en den ouderdom van den verdachte een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden eischen met drie jaar proeftijd. De gestokene kwam hierna nog even aan de Rechtbank vertellen, dat het heelemaal zijn be doeling niet was, dat de koetsier in de gevange nis zou komen. De President bepaalde hierna de uitspraak op 29 Augustus. Onderzoek naar bruin lederen koffer. DEVENTER, 17 Augustus. Onder leiding van den waarnemend commissaris van politie te Deventer, den heer J. A. Wuijster, wordt op het oogenblik naarstig gezocht naar een ge sloten bruin lederen koffer, welke door een schipper van een hier liggend vaartuig uit België is opgevischt, doch weer in het water gegooid van één der grachten. Het onderzoek naar dezen koffer houdt verband met het drama, dat zich te Amsterdam heeft afge speeld. Bij de Haarlemsche politie is dezer dagen een mededeeling ontvangen van een Haar- Iemschen jongeman, dat hij Zondag op een fietstochtje aan den kant van den Amersfoort- schen weg te Naarden, half verscholen onder een heg, een splinternieuwen bruinen koffer heeft gevonden. Hij maakte den koffer open en ontdekte dat de voering vernield was en met donkerroode vlekken was besmeurd, die den indruk maakten bloedvlekken te zijn. Na deze ontdekking heeft hij den koffer laten liggen. Eerst toen hij naderhand in de kran ten las, dat bij den koffermoord te Amsterdam nog een tweede koffer werd vermist, drong het tot hem door dat ook de door hem ont dekte koffer wellicht door den dader was ver stopt. De Haarlemsche politie heeft deze zaak on middellijk doorgegeven aan haar Amsterdam- sche collega's die een nader onderzoek zouden instellen. HAARLEM, 17 Augustus. Ondertrouwd 17 Augustus: I. B. Brauckmann en H. J. Roukema; C. Lots en W, H. M. Land- meier. Getrouwd 17 Augustus: J. Mathot en T. F. Cramer; F. J. van Dam en H. C. Toeset; J. J. Boskemper en A. E. Broekema; W. J. Serno en C. Cassee; H. J. Kollaard en G. H. ten Bosch; J. F. Rcfosen en J. Woudenberg. Bevallen 13 Augustus: E. M. SmitSminia, d.; M. M Blom—van Soest, z.; 15 Augustus: J. M. Overweter—Nagtegaal, d.; A. M. Meijers -Schaap, d.; 16 Augustus: H. P. B. de Korte van Dijk, d.; J. K, van Heerden—Smit, d.; 17 Mei: L. de Geus—Leveld, z.; J. de Vries— Pieters, z.; G. J. WehnesReijmers, z.; Overleden 15 Augustus: M. A. H„ d. v. F. A. Joosten, 8 j., Stuyvesantstraat; J., d. v. p. Hounlet, 3 m., Leidschestraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11