Haarlem's Dagblad 3let SLaatiemsche Stadhuis „De toestand een schande van de kloostergangen voor Haarlem". Minister Dijxhoorn Moppentrommels. Spoorwegtentoonstelling Kwestie-Dantzig tHussatiui cokfeeeect ktet Badapiia Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17228 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitga ven en Algem. Drukkerij N.V. Bureauxi Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Direetie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie L0600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P. W. PEEREBOOM Eft ROBEBl PEEHEBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 18 Augustus 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL RegelabonuementstarieveD op aanvraag. Vraag cd aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Crootsche plannen voor de toekomst. Achter het Stadhuis te Haarlem vindt men het Pand, een overblijfsel van het oude Predik heerenklooster. Mevrouw Jo M. Sterck—Proot schreef 9 jaar geleden in haar boekje „Haarlem's oudste tij den": „De hooge gewelven, oprijzend uit de forsche zuilen, omgeven het kloosterveld, waar in het midden de opgemetselde put lag, en om een groot devotiekruis de monniken begraven werden. Als een schande voor Haarlem liggen thans de vervallen resten van die schoonheid achter het Stadhuis." De fraaie omgang is met metselwerk en ramen al bijzonder stijlloos afge sloten; de pijlers missen vele stukken die door karren en, in den tijd van Lodewijk Napoleon, ook door kanonnenvervoer er uitgestooten zijn, terwijl al het mooie metselwerkw geheel met wit kalk en teer bedekt is. Wij willen hopen, dat als de nieuwe Stadhuisplannen werkelijkheid gaan worden, het Pand het aangewezen centrum voor de bijgebouwen zal worden en zoo ook dit fraaie Gothieke monument van Haarlem de bewonde ring zal kunnen opwekken van stedelingen vreemdelingen en ook de nog behouden binnen ruimten, zooals de oude kapittelzaal, weer tot hun recht komen." Tot zoover deze schrijfster. Haarlem bouwt om de nieuwe vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat en Jacobijnestraat. Dit werk maakt flinke vorderingen, zoodat in den loop van het volgende jaar de binnenplaats van het Pand nu een verzamelplaats van op geslagen bouwmaterialen wel weer ont ruimd zal zijn. Maar nu zal mevrouw Sterck en met haar vele bewonderaar^ van oud-Haarlem helaas moeten constateeren, dat nog niets gedaan wordt om dit fraaie Gothieke monument van vreemde smetten te zuiveren. Ongetwijfeld zal, als de nieuwe Stadhuisvleugel klaar is, er voor gezorgd worden, dat de Pandplaats niet meer, als voorheen, ontsierd wordt door allerlei rommel. Er zullen bijvoorbeeld geen brandslangen meer te drogen worden gelegd; een toezegging die trouwens ook gemakkelijk te geven is, omdat nu de brandweer haar kazerne aan de Ged. Oude Gracht gekregen heeft, de werkplaats der brand spuitmakers in de Pandpoort is opgeheven. Toch is er veel kans, dat in de toekomst de binnenplaats op het Pand in haar oude glorie hersteld zal worden. Want met den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis zijn nog niet alle wenschen van het gemeentebestuur yervuld. Openbare Werken. Wij hopen dat het op den duur daartoe nog eens zal komen. De nieuwe vleugel van het Stadhuis die nu gebouwd wordt past geheel in dit oude plan. Die gelukkige omstandigheid maakt het gemakkelijker om in de toekomst te komen tot die grootsch opge zette vergrooting van Haarlem's Stadhuis. Japansche bommenwerpers boven Britscb gebied. Krachtig protest verwacht. HONGKONG, 18 Augustus (Reuter- A.N.P.) Vijftien Japansche bom menwerpers vlogen vanmorgen over de Britsche territoriale wateren in de nabijheid van het schiereiland Stanley. De kustbatterijen hebben geen waar schuwingsschoten gelost doch naar vernomen wordt, zal een krachtig protest worden ingediend. Een kijkje in de kloostergang in het Pand. Op het programma voor de toekomstige wen- schelykheden blijft staan een restauratie van bedoelde binnenplaats. Het metselwerk moet dan van witkalk en teer gereinigd worden en weer in strakke schoonheid pralen. Het zou dan aanbeveling verdienen om de straatsteenen te verwijderen en een tuin aan te leggen die aan een kloostertuin herinnert. In het midden kan dan een put gemetseld worden, ook al geeft die geen water. Maar zoo deelde onze invloedrijke zegs man uit het Stadhuis mede daarmee zijn wij er niet. Aan de uitvoering van dit plan zit dan vast de verplaatsing van de Bibliotheek en Leeszaal (de lokalen aan dien dienst toegewe zen worden trouwens te klein) en den bouw van een nieuwe raadszaal, want een der kloos tergangen is dicht gemetseld om een corridor achter de thans gebruikte Statenzaal te ma ken. Ook zou dan een nieuw kantoor voor den gemeente-ontvanger gebouwd moeten worden, want het tegenwoordige kantoor, zou, evenals de woning van den concierge van het Stadhuis in de Pandpoort, gesloopt moeten worden. In hoofdzaak zou dit dan neerkomen op het uitvoeren van het oude plan van wijlen Ir. De Bordes, den overleden hoofdingenieur van Toen de Japanners een deel van de Engelsche concessie bezetten, verlieten vele inwoners deze setadswijk om verwikkelingen te voorkomen. Hoek van de binnenplaats waar muren met ramen tusschen de gewelven staan. kondigt oecstecking dec J-ndische macitieme defensie aan- In toespraak tot bemanning van de „Tromp" 's-GRAVENHAGE, 18 Augustus. De minister van defensie, Z. Exc. A. G. H. Dijxhoorn heeft heden een bezoek gé bracht aan Nieuwediep, vergezeld van den chef van den marinestaf, vice- admiraal J. Th. Furstner, en zijn ad judant, luitenant ter zee le klasse J. E. A. Post Uiterweer. De minister inspecteerde Hr. Ms. „Tromp" en nam afscheid van den commandant en de opvarenden van dezen flottieljeleider, welke a.s.- Za terdag naar Nederlandsch-Indië vertrekt. De minister heeft de bemanning als volgt toegesproken „Officieren, onderofficieren en manschap pen. Ik stel er prijs op om persoonlijk blijk te geven van mijn belangstelling op het oogen- blik dat gij op het punt staat voor epnige jaren het vaderland te verlaten. De dienst bij de Koninklijke Marine is zon der twijfel een zeer bijzondere. Overal ter wereld en met name in de over zeesche gebieden van het koninkrijk kunt gij worden geroepen ter verdediging van de Ne- derlandsche belangen en tot de handhaving van onze rechten. Gij behoort tot een orgaan van den staat, waarin wel zeer nadrukkelijk de eenheid van het rijk. hier zoowel als over zee is belichaamd. Dit leidt er toe dat gij af wisselend uw dienst verricht in het moeder land en in de overzeesche gebieden. Gij allen staat op het oogenblik aan het be gin van een periode, waarin Indië u noodig heeft. Voor sommigen, wellicht velen van u, is het de eerste maal dat gij daarheen gaat. Het is goed dat gij u daarbij duidelijk voor oogen stelt dat er aldaar in den loop van eenige eeuwen door Nederlanders iets grootsch is verricht naar het woord van Jan Pietersz. Coen, den grondlegger van ons overzeesche rijk. Dit te beschermen en voor de komende geslachten de gelegenheid voor verdere ont wikkeling te behouden is mede uw taak. Bij de vervulling van die taak zal het u ongetwijfeld tot steun zijn te weten dat versterking van de maritie me defensie in Indië in liet voornemen der regeering ligt. Tenslotte wil ik er aan herinneren dat gij, overal waar gij in het buitenland komt, Ne derland vertegenwoordigt. De achting die men ons land toedraagt, wordt mede door uw houding en uw daden beïnvloed. Moge en ik richt mij in het bijzonder tot de jongeren onder u het verblijf in Indië en de dienst in de marine aldaar u de vol doening geven, die gij er van verwacht. Keert terug als flinke mannen, waarop ons land trotsch kan zijn. Ik wensch u allen een voorspqedige reis. Het ga u alen goed"- De 2000 voor Haarlemsche Kunstenaars. Een klein gedeelte voor beeldhouwers, het overige voor schilders. Indertijd heeft de gemeenteraad van Haar lem, op voorstel van B. en W., besloten om van het saldo der Frans Halstentoönstelling 2000 te bestemmen voor opdrachten van Haarlem sche kunstenaars. Wij vernemen, dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt ongeveer 1/3 van dit bedrag te bestemmen voor opdrachten aan beeldhouwers en 2/3 voor opdrachten of aan- koopen van schilders. Er komt een commissie om B. en W. over deze aangelegenheid van advies te dienen. Het is niet onmogelijk dat het gemeentebe stuur, voorgelicht door die deskundigen, zal overgaan tot den aankoop van werken als het plan doorgang vindt om binnenkort een ten toonstelling van werken van Haarlemsche schilders te organiseeren. Cliiiieezeii schieten Europeaan neer. SJANGHAI, 18 Augustus. (Reuter- A.N.P.) Een 39-jarige Deen, Holger Peter Krogh, is vanmorgen voor zijn woning in de internationale con cessie doodgeschoten, toen hij in zijn auto naar kantoor wilde rijden. Het geval speelde zich als volgt af: twee Chineezen kwamen op Krogh toeloopen en vroegen hem, of hij mijnheer Krogh was, waarop deze bevestigend antwoordde. Zij los ten toen zes schoten op hem, waaraan Krogh bezweek. Krogh, die employé is van de Northern Cable Company, is gehuwd met een Engelsche vrouw, die thans haar vacantie doca'brengt in Peitaiho (Noord-China). Krogh was onlangs beschuldigd van het neerhalen der vlag van de onder Japansche controle staande Chineesche regeering te Sjanghai Hoewel later gebleken is, dat deze beschul diging ongegrond is, meent men toch, dat de moord een wraakneming is. (De Amerikaansche humorist Jack Durant is voor het vervullen van een engagement in Engeland, te Londen aangekomen met twee groote kisten, gevuld met 50.000 grappen). Er zijn veel menschen, die een mop Zorgvuldig plegen op te schrijven, Zij hebben zooveel aan hun kop, Dat humor er niet in wil blijven. Wanneer je dan op een moment, Je geestigheid wilt ventileeren En merkt dat je 'm vergeten bent, Kan zoo'n notitie assisteeren. Wel is de mop dan niet spontaan, Maar toch laat men ervan genieten, Geen mensch heeft er per slot iets aan, Als hij niet wil te binnen schieten. Maar hier is nu een groot komiek, Beroemd in alle werelddeelen, Gewend om voor een groot publiek, Den superdwazen nar te spelen. Hij neemt twee kisten mee op reis, Met even vijftigduizend grappen, Verzekerd voor een hoogen prijs, Een geestrijk vat, om uit te tappen. Natuurlijk goed geregistreerd, In series naar hun onderwerpen, Om, telkens als hij het begeert, Weer zijn geheugen op te scherpen. Daar staat hij dan op het tooneel, „Spontaan" zijn humor voor te aragen Wij weten nu, eerst heeft hij heel Zijn geest thuis nuchter opgeslagen. 't Kan wezen, dat dit noodig is, Maai- het besef bederft het smullen, Dus naar mijn meening is het mis, Dat soort geheimen te onthullen. Want één ding moet toch duidlijk zijn, Vooral voor superhumoristen, Een mop die frisch zal zijn en fijn. Laat zich per slot door niemand „kisten". P. GASUS. loo-edt 8 Sepiew&ec geopend Door burgemeester De Vlugt AMSTERDAM, 18 Augustus. Naar wij vernemen zal de spoorwegtentoon stelling te Amsterdam, die ter ge legenheid van het eeuwfeest der Spoorwegen in September op het voormalige Paleis voor Volksvlijtter- rein wordt gehouden, op 8 September a.s. officieel geopend worden door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Koningin van 12—18 Septemoer in Amsterdam. Naar wij vernemen, zal het jaariys- sche officieele bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad dit jaar plaats vinden van Dinsdag 11 tot Maandag 18 September a.s. Tijdens dit bezoek zal, zooalf bekend is, in de Nieuwe Kerk de doop ilechtig- heid van Prinses Irene gejehieden, waarschijnlijk op Vrijdag 15 of Zater dag 16 September a.s. Spionnage in Zweden. Agent der Gestapo gearresteerd. Het blad Zweedsche „Social Democraten' meldt, dat een agent der Gestapo is gearresteerd die zich uitgaf voor een uit Duitschland ge vlucht communist en die onder verscheidene namen werkte. Voorts zijn aanklachten inge diend tegen andere personen, o.m. een jong kan toorbediende en verscheidene Zweedsche natio- naal-socialisten. Deze spionnen trachtten inlich tingen te krijgen over aantallen arbeiders en productiecapaciteit der fabrieken, over emi granten uit Duitschland enz. De president van Turkije, Ismct Inönü, biedt koning Carol de behulpzame hand bij diens aankomst nabij het Dolma Bagtche Paleis aan den Bosporus. Het woord is aan Vauvenargues: De edelmoedigheid geeft minder raad dan bijstand. Oocdeet van (B&dijn: kan op vredelievende wijze geregeld worden VeKktacinq aan <Kit£ec uow den JUfksdag) BERLIJN. 18 Augusts Ondanks de verzwaring van de Duitsche eischen voor een regeling met Polen, waarbij niet alleen de teruggave van Dantzig maar ook van de Corridor wordt ver langd, gelooft men in nationaal-socia- listische kringen nog steeds dat het geschil op vredelievende wijze opgelost kan worden, maar uitsluitend op d# voorwaarden van het Rijk zelf. Men geeft evenwel toe dat de toestand ern stig is. Men voegt er aan toe dat iedere poging van Polen of de westelijke mogendheden om Hitier er toe te bewegen een compromis inzake Dant zig te aanvaarden, dat zal loopen over de eerst volgende drie tot vijf jaar, onherroepelijk mis lukken zal Ofschoon Hitier tot dusverre nog geen tijdlimiet gesteld heeft voor de regeling, zegt men dat hij besloten is de geheele Duitsch- Poolsche oneenigheld zonder uitstel op te los sen. Men gelooft te Berlijn dat een bij- eenroepingr van den Rijksdag te wach ten is, waarop door Hitler een verkla ring worden afgelegd. (United Press). Gevolg van de besprekingen te Salzburg PARIJS, 18 Augustus (Havas) De „Fi garo" verneemt uit Rome: Mussolini heeft gisteren maarschalk Badoglio, den opperbevelhebber van' het Italiaansche leger, ontvangen, en met hem een lang durige zuiver militaire bespreking ge voerd. Aan dit onderhoud hecht men een zeer bijzondere beteekenis. Men zal zich n.l. herinneren, dat Badoglio on langs de versterkingen in Libië heeft geinspec- teerd, en daarna naar Albanië gegaan is. De nieuwe besprekingen tusschen den Duce en den maarschalk en de nieuwe reis van graaf Ciano naar Albanië welke gisteren officieel is aange kondigd, worden in sommige Romeinsche krin gen uitgelegd als het resultaat der beraadslagin gen van Salzburg. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De toestand waarin de kloostergangen achter het Stadhuis verkeeren zijn een schande voor Haarlem. Grootsche plannen voor de toekomst voor verdere vergrooting van het Haarlemsche Stadhuis. 1 f 2000 voor Haarlemsche beeldhouwers en schilders. 1 De Invloed der metaalnijverheid op de ge meentehuishouding. j. BINNENLAND. Minister D.vxhoorn verklaart dat de Indische marine zal worden versterkt. 1 De spoorwegtentoonstelling wordt op 8 Sep tember geopend. 1 Een vliegfout deed waarschijnlijk de „Ijs vogel" vergaan. 3 Er wordt bij de behandeling van de „Ek- ster"-ramp critiek uitgeoefend. 3 BUITENLAND. De Volkenbondscommissie voor de Mandaten keurt het Witboek inzake Palestina af. 5 Doordat een vliegkampschip te vroeg van stapel liep werden te Belfast twintig perso nen gedood en een gewond. 5 Aan de RoemeenschHongaarsche grens heeft zich een ernstig incident voorgedaan. 5 ARTIKELEN, eni. J. B. Schuil: Met de Kraljica Marya naar de Adriatische Zee en het oude Griekenland. 4 D. Vertelling: De NegerinneKanden. 4 Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's houding in de politieke gebeurte nissen. 5 K. de Jong: Concert der H. O. V. 6 Voor de Jeugd. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen oo 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1