Augustus-Aanbieding Het Amerikaansche Huis STIENS GrootOOGSTFEEST AGENDA Ex-politieagent leidde dievenbende. Ochtendbeurs Amsterdam VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 LUCHTBESCHERMINGSDIENST HAARLEM. Maatregelen om verduisteringen mogelijk Ie maken. CONTRÖLE ZAL WORDEN UITGEOEFEND. Op verzoek van den Commissaris van Politie plaatsten we in ons nummer van 15 Juli j.l. het volgende stukje: De Burgemeester van Haarlem heeft, ge let op de artikelen 1, 3 en 12 van de Wet betreffende de bescherming tegen luchtaan vallen, en overwegende dat het noodzakelijk is om met behoud voor zooveel mogelijk van een ongestoorden voortgang van het dagelijksch leven in huishouding en bedrijf een onverwijlde doorvoering van een verbod tot lichtuitstraling mogelijk te maken, den volgenden algemeenen Gedragsregel vastge steld: 1. Iedere bewoner of gebruiker van een ge bouwd perceel in de gemeente is verplicht te allen tijde in dat perceel de beschikking te hebben over gordijnen, blinden, luiken of andere op maat verwerkte en passende be dekkingen van hout, papier, stof of dergelijk materiaal in zoodanige hoeveelheid, dat na het aanbrengen daarvan de ruiten en ope ningen van ten minste één woonvertrek, de keuken en de in gebruik zijnde slaapkamers en eventueel bedrijfsruimte zoodanig voor uit stralend licht zijn afgeschermd, dat van buiten niet gezien kan worden, dat in be doelde vertrekken licht is ontstoken. Bedoeld materiaal moet voor onmiddellijk gebruik ge reed zijn en in een minimum van tijd wor den aangebracht. 2. Het onder 1 genoemde is niet van toe passing: a. op den gebruiker van bedrijfsruimten kantoren, winkels e.d.) die in een door hem onderteekende en vóór 15 Augustus 1939 op 't Stadhuis ingeleverde verklaring heeft mede gedeeld, dat hij, zoodra. wanneer en zoolang de openbare straatverlichting uit luchtbe schermingsoverwegingen gedoofd wordt en of blijft, eveneens in die bedrijfsruimten alle kunstverlichting geheel zal dooven en'of ge doofd houden. Formulieren voor deze ver klaring zijn ten Stadhuize verkrijgbaar. b. voor zoover de bewoner of gebruiker van 'n gebouwd perceel de beschikking heeft over z.g. verduisteringslampen, lichtafschermkap- pen e.d. mits hetzelfde resultaat wordt be reikt als onder 1 omschreven. 3. Overtreding van dezen Gedragsregel wordt gestraft overeenkomstig art. 13 van bovengenoemde Wet. 4. Deze gedragsregel treedt in werking 30 dagen na den datum van afkondiging, die op 15 Juli is geschied. Tot zoover dit stukje. De politie deelt ons mede, dat nu die maatregelen dus in werking zijn getreden, daarop controle zal worden geoefend. Koloniën dacht aan luchtalarm. Toen buiten op een toeter werd geblazen. Ook de departementen hebben zich de laatste maanden grondig voorbereid op even- tueele luchtaanvallen. Het personeel is vol ledig geïnstrueerd en kan dadelijk optreden, wanneer de sirenes zich laten hooren. Aan gezien de kans zou kunnen bestaan, dat een ambtenaar zoodanig in zijn arbeid is, dat hij het alarm van buiten niet hoort, zijn op de afdeelingen nog weer personen aangewezen, die het alarm door middel van een toeter moeten doorgeven. Zoordra een van hen het signaal geeft, wordt dit door de andere lei ders overgenomen en begeven alle ambtena ren zich zoo snel mogelijk naar den hun aangewezen schuilkelder. Nu wil het geval, dat momenteel op het Plein te 's-Gravenhage een kabel wordt ge legd. Ook daarbij wordt een toeter gebruikt. Het geluid van dezen toeter mi deed. volgens de Tel. een der aangewezen ambtenaren op het departement van Koloniën vermoeden, dat er weer een luchtalarm-oefening gehou den werd. Hij greep onmiddellijk zijn eigen instrument en blies uit alle macht. De rege ling werkte perfect, het signaal werd binnen tien seconden van alle kanten beantwoord. Zoo kon het gebeuren, dat het departement van Koloniën eensklaps leegstroomde, daar het geheele personeel zich ijlings naar den grooten schuilkelder onder het gebouw van den Hoogen Raad begaf. Nadat men daar eenigen tijd had vertoefd, kreeg men het idee. dat er iets niet in orde moest zijn. Het getoeter buiten hield aan en het hoofd van den Luchtschermingsdienst wist van geen oefeningKoloniën was spoedig weer bevolkt, er werd hartelijk ge lachen om het misverstand, dat toch ook een goede zijde heeft. Het heeft namelijk zonne klaar bewezen, dat de gegeven instructies ook zonder voorbereiding prompt worden opge volgd en dat de luchtbeschermingsdienst op het departement uitstekend functionneert. Noorderbad - Zandvoort ZATERDAG 19 AUGUSTUS Met medewerking van DORI SCIIRAMA, operette diva, JACK FUNNY, conferencier, NOL BERCLOWS GAY MELODIANS. ZONDAG 20 AUGUSTUS, n.m. 3 UUR Atletiekwedstrijden op het strand. (Adv. Ingez. Medj VRIJDAG 18 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Openbare vergadering N. S. B. 8.30 uur. Frans Hals Theater: „Midnight". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess", geprolongeerd. Tooneel: Hiawa tha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Fra Diavolo. 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Cinema: „Tommy en zijn moe der" en „Reuzen der lucht". 8.15 uur. Moviac Theater: „Dik Trom". ZATERDAG 19 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Weer een Russisch schip bij de N. S. M. te water gelaten. De „Viacheslav Molotof". Donderdagmiddag werd van een der hellin gen der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam met gunstig ge volg te water gelaten het tweede der beide aldaar voor Russische rekening in aanbouw zijnde turbo-èlctrische passagiers- en vracht schepen, genaamd „Viacheslav Molotof". De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw G. S. Nefedova, echtgenoote van den heer Nefedov, directeur van de N.V. Handel Maatschappij „Exportchleb" te Amsterdam. De „Viacheslav Molotof" die, evenals de op 17 Juni j.l. te water gelaten „Iosif Stalin" een bruto inhoud van 7500 register tons heeft, is ontworpen door de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij en wordt gebouwd onder de hoogste klasse van het register of shipping der U.D.S.S.R. Het schip zal plaats bieden aan 48 passagiers eerste klasse, 164 tweede klasse en 296 derde klasse, benevens aan een beman ning van 102 personen. Het schip heeft een totale lengte van ca. 133 meter, een breedte van 18.35 meter en een holte van 9.65 meter, terwijl de geladen diep gang 6.15 meter bedraagt. De voortstuwing zal geschieden door twee turbo electrische aggregaten, die alle, behalve het electrische gedeelte, vervaardigd worden door machinefabriek Gebr, Stork en Co. N.V. Hengelo, en die een vermogen van 14.000 a.p.k. zullen kunnen ontwikkelen bij 225 omwente lingen van de schroef per minuut. Het elec- trisch gedeelte hiervoor wordt geleverd door A.S.E.A. te Vasteras. Op den proeftocht zal een snelheid bereikt kunnen worden van 20 mijl per uur. Aan de passagiersinrichting zal bijzonder veel zorg worden besteed. Alle hutten in de eerste en tweede klasse worden ingericht met warm en koud stroomend water, terwijl twee luxe hutten voor twee personen bovendien nog aanwezig zijn. Alle verblijven van passagiers en bemanning, alsmede alle salons, worden aangesloten op een kunstmatig ventilatie en verwarmings systeem met verstelbare blaasmonden, waarbij vermeld zij dat ook de ruimten voor de derde klasse passagiers en bemanning op dit systeem zullen worden aangesloten. Terstond na de te waterlating werd de kiel gelegd van het onder werfno. 278 voor de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" te bouwen motor vracht- en passagiersschip „Celebes". GEDENKDIENST IN HET LEGER DES HEELS. Zondag 20 Augustus a.s. zal herdacht worden het overlijden van wijlen generaal William Booth, stichter en eerste internationale leider van het Leger des Heils. Deze dienst vindt plaats in het gebouw aan de Ceramstraat in Haarlem-Noord. In den voormiddag zal een wijdingsdienst plaats hebben, terwijl in den avond onder lei ding van majoor Gorter, een belangrijke dienst met als onderwerp „Gedenk te sterven" zal plaats vinden. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Och tenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 9.06 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werk dagen 's avonds te 7.30 uur. Zondag 's avonds te 7.15 uur. De Middag- en Avonddienst op de Werkda gen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeeritegebóuw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. PROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; Radio P. T. T. Nord ca. 12.10; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Ned. Brussel 3.50; Keulen 4.20; Parijs Radio 5.50; Keulen 6.05; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.35; Ned. Brussel of Diversen 8.35; Fransch Brussel 8.50; Keulen 11.00. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Radio P. T. T. Nord 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 1.55; Fransch Brussel 2.35; London Regional 3.50; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brussel 5.35; Droitwich 6.20; Parijs Radio ca. 6.35; Droitwich 7.05; London Regional 7.50; Droitwich 8.20; Keulen of Diversen 9.50; Droitwich 10.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. STADSBIBLIOTHEEK EEN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). AANWINSTEN. Godsdienst. Burger en Kruyt. Wij lidmaten. Maes. De Paus. Nolet. Middeleeuwsche kerkelijke instellin gen. Trouw. Toelichting op de beginselverkla ring van het Vrijzinnig-protestantisme. Vandenberghe. Chrysostomus, de groote redenaar. Opvoeding en onderwijs. Almanak van het Leidsche studentencorps. Nieuwhof Sr. Gids voor oudercommissiën en ouderraden bij het Openbaar lager on derwijs in Nederland. Schelfhoutvan der Meulen. Jongeman, luister eens! Kunst. Besson. Renoir. Huzikake. Japanese wood-block-prints. Leporini. Rembrandt. Terborch. Aardrijks-, land- en volkenkunde. Doolaard, Den. Door het land der lemen torens. Guthe. Palastina. Kaemmel. Rom und die Campagna. Nederlandsche romans. Gilllams. Ellas. Praag, Van. Jongensdroom. Roest Crollius. Onheil in de verte. Vries, De. Hilde VOORSTEL VOOR EEN WERELD CONFERENTIE IN DEN HAAG. De Wereldbond, welke de Christelijke kerken in meer dan dertig landen vertegenwoordigt, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat tenzij spoedig vergaande over eenkomsten zullen kunnen worden bereikt, het bedriegelijk is te veronderstellen dat de huidige toestand anders dan in een algemeenen oorlog en chaos zou kunnen eindigen. Er wordt een beroep op de mogendheden ge daan in Den Haag een wereldconferentie bij een te roepen als eenige mogelijkheid om uit den tegenwoordigen internationalen toestand te geraken. in Dames lederen 1 P Qf| mantels alle kleuren 0«wU 20 Barteljorisstraat 20 Tel. 13439 Jack Morris (Adv. ingez. Med.j Vertoachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Heldor tot halfbewolkt. Droog warm weer. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matigen Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 62 F. In de luchtdrukverdeeling kwam nog weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk strekt zich nog steeds uit van de Azoren over de Britsche eilanden en Zuid-Scandinavië naar Finland en de Randstaten. De hoogste baro meterstanden zijn weer wat lager dan giste ren morgen. Daardat de as van dit hoogedruk- gebied steeds ten noorden van ons land blijft, is de wind hier Oostelijk, en stijgen de tempe raturen over het algemeen. De nacht was hier minder koel dan gisteren, terwijl in ons land. Engeland en Duitschland op vele plaatsen nog ochtendnevel of mist voorkwam. Het weer blijft mooi, met zomersche warmte in geheel West-Europa. Alleen in Zuid-Frankrijk on weerde het gisteren onder invloed van een vlak gebied van lagen luchtdruk. De depressie bij IJsland veranderde weinig van diepte en trekt langzaam Oostwaarts. Aan haar Zuidzijde stroomen koele maritieme luchtmassa's naar Scandinavië. Deze bracht te Thorshavn nog 22 m.M. regen. In Hongarije blijft het steeds onweerachtig en viel plaatselijk zware neerslag. 772 m.M. 769 m.M. BAROMETERSTAND: Vorige stand Stand van heden Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 6.32 uur; n.m. 18.56 uur. Strand berijdbaar van 11.3017.00 uur. SNEL LEVERT UW BRIL GIERSTRAAT 27 Lever. a. Z.fondsen (Adv. Ingez. Medj Circusvoorstelling op Koninginnedag. Met zeer veel moeite en kosten is het, 't Cen trum Comité van de Vereeniging Koninginnedag alhier, gelukt op den verjaardag van H. M. de Koningin, voor één dag te engageeren het be roemde Nederlandsche Circus Carré. Dit circus zal op dien dag 1 gala-voorstelling voor genoodigden en de leden van het Centrum Comité geven, benevens 6 schitterende voorstel lingen van 1 uur voor de Haarlemsche bevolking. Het circus biedt 1400 zitplaatsen, zoodat 10.000 personen op één dag van de voorstellingen zullen kunnen genieten. Het Centrum Comité biedt deze voorstellingen geheel gratis aan echter is plaatsbespreken absoluut verplichtend a 15 cent per plaats. Leden van het Centrum Comité zijn eveneens verplicht op vertoon van Diploma 1939, hun plaatsen te bespreken, ieder diploma geeft recht op 2 plaatsen tegen betaling van bespreekgeld. Het publiek heeft gratis toegang op de andere voorstellingen men moet echter zijn plaatsen af halen en bespreken. De voorstellingen vinden plaats aan de Pavil joenslaan, en wel de le voorstelling van 10.30 11.30 uur, 2e voorstelling 12.001.00 uur, gala voorstelling van 14.1516.00 uur, 4e voorstel ling van 16.3017.30 uur, 5e voorstelling van 19.3020.30 uur, 6e voorstelling van 21.00 22.00 uur. 7e voorstelling van 22.3023.30 uur, Een der grootste attracties zal de beroem de Hoogeschoolrijder Otto Schuman met zijn Trakenerhengsten zijn. Verder een circuspro gramma in non-stop tempo, waaronder het ge weldige clownduo CarloPepino. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselhandel te Amsterdam was heden morgen van kalmen aard. De koersen van de bultenlandsche deviezen bewogen zich op het peil van de topprijzen van gisteren en maak ten tijdens de ochtenduren slechts onbetee- kenende schommelingen mee. Transacties, die op de een of andere wijze bijzonder de aan dacht trokken, vielen niet op te merken. Het Britsche pond bewoog zich tusschen 8.73 en 8.73 1/2, waarbij de spanning later in den ochtend iets geringer was. De prijzen, welke voor de overige deviezen werden genoemd, waren: voor dollars 1.86 7/16 a 1.86 5/8, voor Fransche francs 4.93 1/2 a 4.94 1/2, voor Bel ga's 31.66 a 31.70, voor Zwitsersche francs 42.10 a 42.14. Duitsche marken golden 74.80 a 74.90. Op de termijnmarkt vielen geen groo te mutaties op te merken. Vergeleken met de prijzen welke gisteren laat in den middag werden genoteerd was het disagio voor ter mijnponden iets ingekrompen en hedenmor gen werd dit geadviseerd tegen 1 7/16 voor 1 maand en 2 7/8 voor 3 maanden. De ochtendbeurs gaf een kalm effectenver keer te zien. De koersen van de locale aandee- len waren weinig veranderd. De Amerikaan sche fondsen ondergingen evenmin wijziging van beteekenis. Groot aantal zaken in onderzoek. Zware straffen geëischt. In den nacht van 5 op 6 Maart ontdekte een spoorwegbeambte, dat twee jongelieden, de 22-jarige plaatwerker F. M. M. en de 25-jarige los werkman A. V,; beiden wonende te Rot terdam, poogden hun slag te slaan in een loon- zetterij aan den Molenwaterweg. M. ontlastte in het Huis van Bewa ring zijn geweten en gaf een heele serie inbraken aan de politie op, waar aan voor een deel V. debet is geweest. Zij hadden van 2 Februari tot Maart ongeveer elf inbraken gepleegd, die nogal wat hadden opgeleverd. Donderdag moesten zij zich voor de Rotterdamsche rechtbank verantwoor den, Ter zitting bleek, dat de vader van V., die vroeger agent van politie ls, geweest, het gestolene verkocht had. Hij leek ook ongeveer het hoofd van de bende te zijn. Uit diens gedragingen vloeide voort, dat Donderdag tevens ongeveer 20 helers moesten terecht staan. De Officier van Justitie, mr. F. M. Wilbren- ninck, zeide in zijn requisitoir, dat beide jon gemannen het tenlaste gelegde volmondig toe geven. Dertig inbraken zijn in onderzoek, zeide spr. en reeds zijn een kleine twintig opgehel derd. Verdachten hebben een groote bedrijvig heid aan den dag gelegd. Ongeveer eiken nacht trokken de heeren op roof uit. Spr. noemde hen onverbeterlijk. Zij hebben al eens straffen uit gezeten, daarom wilde mr. Wilbrenninck hooge eischen uitspreken. Tegen elk vroeg spr. vier jaar gevangenisstraf en bovendien voor de in braak aan den Molenwaterweg acht maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerken en verrichten van zand- aanvulling ten behoeve van de verbreeding van den weg no. 1 van het Rijkswegenplan 1938, gedeelte Amsterdam-Laren, onder de gemeente Diemen. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Am sterdam voor f 32.700. Invloed der metaalnijverheid op de gemeente-huishouding. Een belangrijk onderzoek te Haarlem. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds mede gedeeld, dat het gemeentebestuur, van Haarlem het van belang acht betrouwbare gegevens te hébben, over den invloed van groote metaalbe drijven op de huishouding der gemeente. Er zijn namelijk bedrijven die sterk wisselen wat het aantal te werk gestelde arbeiders betreft Dit heeft, voordeelen voor een gemeente, maar ook nadeelen, omdat die wisseling natuurlijk veel invloed heeft op de arbeidsmarkt en de werk- loozenzorg. Om een juist inzicht te krijgen in deze materie hebben B. en W. een onderzoek opgedragen dat wordt ingesteld door Drs. H. de Vries, die werkt onder leiding van de heeren Ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van den Eco nomisch Technologischen dienst der provincie Noord-Holland en den heer J. Vader, directeur van den Gem. Werkloosheidsdienst. De heer De Vries wordt geholpen door eenige werklooze intellectueelen. Het onderzoek is thans reeds zoover gevor derd, dat het te verwachten is, dat het rapport binnenkort aan het gemeentebestuur gezonden zal kunnen worden. DE 8ste NATIONALE „ZONNESTRAAL"- LOTERIJ. Maandag a.s. komt „Zonnestraal" met haar propaganda-wagen in Haarlem om, der traditie getrouw, loten van haar welbekende loterij, die thans weer, evenals vroeger, één kwartje per stuk kosten, aan het Haarlemsche publiek te koop aan te bieden. Enkele 10-tallen belange- loozemedewerkers(sters)zijn ook nu weer bereid gevonden de loten op straat te verkoopen. Een keur van prijzen, waaronder een landhuis, een auto enz. wordt ook dit jaar weer verloot. De verkoopers(sters) zullen kenbaar zijn aan de „Zonnestraal"-armband en op de Groote Markt en in den omtrek daarvan staan. TENT-EVANGELISATIE. Bij de tent-evangelisatie die van 19 tot en met 27 Augustus, onder leiding van den evan gelist J. Sevensma, -aan het Soendaplein zal worden gehouden, zullen de volgende predikan ten en evangelisten hun medewerking ver- leenen: Ds. D. Henstra, Haarlem; F. H. v. d. Horst, Leiden: J. Kits, Leider van de „Openlucht- Evangelisatie", Zeist; J. Knight, Amsterdam; K. Rozendal, Den Haag; J. Sevensma, Amster dam; Ds. K. van Smeden, Groningen; Zende ling G. v. d. Veen, Haarlem; J. A. Verwey, Zwolle, cn anderen. De openingssamenkomst zal Zaterdag 19 Aug. des avonds om 8 uur worden gehouden. Verder is er iederen avond Evangelisatie-samenkomst, opgeluisterd door zang en muziek. Des Zondagsmorgens wordt eveneens een bij eenkomst gehouden, op Woensdag- en Zater dagmiddag hebben kindersamenkomsten plaats en Donderdagsmiddags wordt een speciale bij eenkomst voor vrouwen en moeders belegd. „Echte" klokbekers worden te koop aangeboden. Echter noch oud noch echt. De justitie is momenteel aan het zoeken naar een man, die de Nederlandsch markt over stroomt met aarden bekers uit het steenen tijd perk bekers, welke 4000 jaar oud moeten zijn. In werkelijkheid echter zijn ze slechts enkele maanden, hoogstens enkele jaren oud. En bo vendien zijn ze niet gebakken. Als men er wa ter in doet, vallen ze langzaam uit elkaar. Daar voor de bekers dikwijls goed geld wordt betaald, zit er voor den vervaardiger in dezen handel een goed zaakje. (Adv. ingez. Med.) Geschillen met de Engelscbe spoorwegarbeiders. Toestand echter niet kritiek. Ofschoon de Britsche spoorwegmaatschap* pijen te kennen hebben gegeven, dat zij onder de huidige finaneieele omstandigheden zich niet kunnen veroorloven toe te geven aan eischen, die extra-uitgaven tot een bedrag van 11/4 millioen pond met zich mee zouden bren gen, hebben zij thans de definitieve aanwijzing gegeven, dat wanneer de machinisten* en sto- kersvakvereeniging haar eischen weer voorlegt aan de nationale rechtbank zij bereid zijn om haar uiterste best te doen een behandeling tot stand te brengen en aldus, wanneer het voor stel aanvaard wordt door de vakvereeniging, de huidige stakingsdrelging weg te nemen. Sinds de rechtbank de eischen verwierp, zijn de inkomsten vooruitgegaan, zoodat de moge lijkheid van concessies is verbeterd. De Natio nale Unie van Spoorwegarbeiders verkeert in een andere positie. Wat haar eischen betreft hebben de maatschappijen definitief verklaard, dat zij niet zullen gaan boven een minimum weekloon van 45 shillings. Zij stellen dan ook niet voor, dat deze vakvereeniging zich weer tot de rechtbank wendt. De conferentie der Natio nale Vakvereeniging van Spoorwegarbeiders zal beslissen of het aanbod zal worden aanvaard of verworpen. De toestand wordt in haar geval echter niet bepaald kritiek beschouwd. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 291 1/2—292 H. V. A. 387. AKU 35—35 1/2. Beth. Steel 43 3/4—43 7/8 U. S. Steel 35 1/8 Republic Steel 12 1/4—12 3/3 Anaconda 19 1/8—19 1/9 Antwoord van de Koningin op het adres van gelukwenscliing der Eerste Kamer. De directeur van het kabinet der Koningin heeft naar aanleiding van het adres van ge- lukwensching van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal ter gelegenheid van de geboor te van Prinses Irene, den volgenden brief aan den voorzitter der Eerste Kamer gezon den: 's-Gravenhage, den 16en Augustus 1939. „Voldoende aan de bevelen van Hare Majes teit de Koningin heb ik de eer U' hoogwelge boren te verzoeken de betuiging van Harer Majesteits bijzonderen dank te willen over brengen aan de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal voor haar adres van gelukwensching, Harer Majesteit aangeboden bij uw schrijven van 12 Augustus 1939, waarvoor Hare Ma jesteit zeer gevoelig is geweest. De directeur van het kabinet der Koningin, (W.g.) VAN TETS VAN GOUDRIAAN. Tasch met Roemeensclie Staats documenten verdwenen. Te Sofia aan Roemeenschen koerier ontstolen. SOFIA, 18 Augustus (Havas-A.N.P.) De Bulgaarsche regeering doet naspo ringen naar een tasch met Roemeensehe staatsdocumenten en heeft daartoe een belooning van 50.000 levas uitgeloofd. De tasch is ontstolen aan den koerier van de Roemeensehe legatie, kapi tein Paulitsoe. die zich juist van Sofia naar Belgrado wilde begeven. De ka pitein pleegde, nadat hij de vermissing bemerkte zelfmoord. Reuter meldt dat Paulitsoe, die Woensdag uit Boekarest ln Sofia was aangekomen, zijn hotel was binnengegaan en de tasch in een huurrijtuig had laten liggen. Toen hij terug kwam, was de tasch verdwenen. Iemand, die tot den koetsier gezegd had, dat hij den koerier kende, was met de tasch weggestapt. Ondanks het onmiddellijk ingestelde politie-onderzoek in de buurt en het uitloven van een belooning, werd noch de dief noch de tasch teruggevon den. Een andere lezing van het geval is, dat de diefstal gepleegd is in het hotel, toen een man, die op den koerier geleek, om de tasch vroeg, welke hem overhandigd werd. Volgens deze le zing was Paulitsoe toen naar het rijtuig terug gekeerd, en had hij zich ernstig verwond bij een poging tot zelfmoord. Duikboot bleef te lang onder water. Vrees kon spoedig worden weggenomen. LONDEN, 18 Augustus (Reuter/A.N.P.) In Weymouth en Portland is gisteravond eeni ge opwinding veroorzaakt, toen de officieren en manschappen van de torpedojagers „Wal ker', „Walpole" en van het escortevaartuig „Bittern" ijlings uit bioscopen, schouwburgen enz. naar de kust werden geroepen wegens ontstane bezorgdheid over de veiligheid van den onderzeeër H 42. Volgens niet-officieele berichten was de duikboot niet op den vastgestelden tijd aan de oppervlakte verschenen en zond het vaartuig een rooksignaal omhoog. Alvorens de manschappen evenwel hun schepen bereikt hadden, werd het bevel Inge trokken, daar de duikboot naar boven geko men was. Naar vernomen wordt had het vaartuig eenige schade opgeloopen. Het zal thans gron dig worden nagekeken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2