lO Waar komt het vandaan? Honderd huurders en één huis. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 HXAREEM'S DAGBEAD' UIT DE OMSTREKEN VELSEN Nijpend woninggebrek in Velsen-Noord. Onze gemeente Is er één, waar het econo mische leven steeds sterke schommelingen heeft gekend. Op tijden van grooten bloei in bepaalde bedrijven volgden tijden van ern stige crisis, tijden van te kort aan arbeids krachten wisselden af met tijden van groote werkloosheid. In geen enkele gemeente is de werkloosheid, naar verhouding, zoo groot ge weest als hier. Zoo het ging met de arbeidsmarkt ging het ook met de woningmarkt. We hebben tijden gekend, dat er een nijpend tf/jort aan woon ruimte was, we hebben het, nog niet zoo lang geleden meegemaakt, dat van straten met honderd woningen er veertig woningen leeg stonden. En dat waren woningen, gelegen in de nieuwere wijken, zoodat het hier niet gold een vlucht van het oude naar het nieuwe. Eenige maanden geleden wezen wij reeds op een kentering, die zich vooral in Oud- IJmuiden aandiende. Ook in dit deel der ge meente hadden de huiseigenaren met een ontvolking te kampen. Vele huizen werden echter, nadat ze eenigszins gemoderniseerd waren, inmiddels weer bewoond en het aantal leegstaande woningen is hier veel geringer dan de laatste jaren. Ook in IJmuiden-Oost is het percentage leegstaande woningen veel kleiner dan het geweest is. Maar van een gebrek aan woningen is er noch in Oud- noch in Nieuw-IJmuiden sprake. Heel anders is het echter in Velsen-Noord Daar zijn in den loop der jaren honderden woningen gebouwd en al die honderden woningen werden a la minute betrokken, vooral door ar beiders, werkzaam in één der groote bedrijven ten Noorden van het Noordzeekanaal gelegen. De voortdurende uitbreiding dezer bedrij ven, waar thans ongeveer 4000 a 5000 arbeiders hetzij in lossen, hetzij in vasten dienst ge regeld of minder geregeld arbeid vinden, heeft tot gevolg, dat ondanks den geforceer- den woningbouw in Velsen-Noord een tekort aan woonruimte bestaat, waardoor vele arbeiders, die in de gemeente Velsen hun brood verdienen, hun woonplaats in de ge meente Beverwijk moesten zoeken, waardoor ook het zielental dezer gemeente sterk toe neemt. Hoe nijpend het woningtekort in Velsen-Noord is, blijkt wel daaruit, datvoor één leeggekomen woning zich niet minder dan honderd gegadig den aanboden. En als dit nog geen voldoende bewijs is, is daar nog het feit, dat eenige huiseigenaren, profiteerende van de gunstige conjunctuur, de huur hunner huizen hebben verhoogd! De vraag nu Is, of er kans bestaat, dat hierin spoedig verandering komt, een ver andering die hoog noodig is, niet alleen wegens de steeds grooter wordende werkgelegenheid door de uitbreiding der plaatselijke industrie, maar ook wegens de op handen zijnde groote werken in verband met den voorgenomen tun nelbouw, waarmee toch, naar verwacht mag worden, spoedig zal worden begonnen. Deze kans is zeer gering, want binnen onze gemeentegrenzen is alleen nog maar bouw grond voorhanden ten Oosten van den Wij- kerstraatweg en de ontwikkeling wordt hier tegengehouden juist door het werk, dat de vraag naar woningruimte zal vergrooten, n.l. de tunnelplannen. Het wachten is op de af paling van het tracé van den toegangsweg naar de as waaromheen het geheele uit breidingsplan voor dit deel der gemeente draait. Het is dus te hopen, dat er spoedig een op lossing komt, opdat de bouwindustrie, die toch voortvarend genoeg is, opnieuw haar werkzaamheid zal kunnen ontplooien. Geestelijke en Moreele Herbewapening. Gisteravond heeft in de Theeschenkerij Vel- serbeek een vergadering plaats gehad, met als inzet de geestelijke en moreele herbewape ning. Volgens aankondiging zou als spreker optreden Mr. G. E. Kruseman te Hilversum. Deze was echter verhinderd. Het woord werd nu gevoerd door de heeren Ds. L. J. A. Hovy, predikant te Wijk aan Zee en Ir. B. A. Blan kenberg. Als eerste spreker trad op Ir. Blankenberg, die allereerst antjvoord wilde geven op de vraag: „door wie is deze vergadering belegd?" Als antwoord hierop zeide spreker, dat deze vergadering was bijeengeroepen door men- schen die gehoor willen geven aan den op roep van de Koningin, waarvan spreker een gedeelta citeerde. Hierna sprak Ds. Hovy, mede naar aanleiding van dezen Koninklijken op roep. Dit is een oproep tot alle menschen, een oproep waaraan door allen gehoor moet wor den gegeven in dezen tijd, dien spreker een tijd van verwording noemde. Deze boodschap wordt door anderen ook misbruikt, vandaar dat velen onder deze leus den oorlog en het militairisme propageeren. Wie langs dezen weg het kwaad wil wegwerken is bezig Beëlze bub door den duivel uit te werpen. Wil men werkelijkheid en het goede dan dient men be slist te zijn. Wie dit durft, heeft hiervoor moed noodig. Wie kan van zichzelf zeggen: „ik be zit dien moed?" Als de oorlog werkelijkheid wordt of als het hier wordt als in Rusland, hoe zal het dan met ons staan? Hiervoor is geestelijke kracht en moed noodig. Bezitten wij dezen moed? Eén is er geweest die dezen moed en deze kracht had. Dat was Jezus. Deze gaf Zijn leven aan het kruis. Voor velen, zeide spreker, is deze vermoedelijk iets als een on bekende. Velen zoeken hun kracht in partij of organisatie. Dit maakt een verschil tus- schen ons en vele anderen, die de kracht in zichzelf of hun partij zoeken. Een Christen heeft geen geloof in zichzelf sinds hij zichzelf heeft leeren kennen vol van fouten ©n tekort komingen. Dit is het voetstuk waarvan wij moeten afkomen. Van dit voetstuk afgekomen, zal men zich leeren kennen als degene in wie geen kracht woont. Geestelijke en moreele herbewapening kan plaats hebben als men leeft in den weg der gehoorzaamheid, zooals die geteekend is in het Nieuwe Testament van de eerste Christenen. Stelt me*i zich zoo con sequent voor Christus, dan kan het wonder geschieden dat er ordening komt in de onge ordende samenleving. Willen wij werken voor wereldvrede dan hebben wij het antwoord te geven: of wij ons onder de leiding van Chris tus willen stellen. Wie dit doet zal door God geleid worden. En wie volharden zal tot het einde, zal overwinnen en zalig worden. Hierna trad weer de heer Blankenburg als spreker op. Deze zeide dat herbewapening in zich sluit dat wij ontwapend zijn. In dezen tijd waarin veel over strijd wordt gesproken dient met bewapend te zijn, maar dan gees telijk. Hierbij bracht spreker naar voren wie en wat God is, waartegenover hij stelde wie en wat de mensch Is. Niet critiseeren of theoreti- seeren over God, de erkenning moet er zijn: er is een God. Is deze bij ons dan komt ook de eisch: God lief te hebben bovenal en mijn naaste als mijzelven. Na een korte pauze sprak mevr. Biewlnga nog een kort woord, hoofdzakelijk gericht tot de vrouwen, over de vraag: „is geestelijke en moreele herbewapening noodig?" Wil men verbetering van de wereld, dan moet men eerst beginnen eigen leven te corrigeeren, te luisteren en te doen wat God wil. Ook de heer Biewinga sprak nog een kort woord. Na een sluitingswoord van Ds. Hovy zong men tot slot het Wilhelmus. Burgerlijke Stand. Bevallen:A. Zwart-^-Glas, z., Havenkade 51 IJmuiden; K. BruisschaartMetzelaar, z., de Ruijterstraat 101, IJmuiden; M. Voorbraak Bos, z., Lagerstraat 25 IJmuiden; A. M. Kunst —Breukhuizen, d., Fazantenlaan 11 IJmuiden; W. van der PlasDemmers, z., Dirkhartog- dwarsstraat 1 IJmuiden; H. C. van Oeveren Boer, z„ Pr. Steinstraat 48 IJmuiden; A. A. Offerhausvan 't Slot, d., Brederoodscheweg 74, Santpoort;Ch. E. MeestersOkhuijsen, d., Wijkerstraatweg 64, Velsen-N. Overleden: C. G. A. Kerkhof, 37 j., echt- genoote van J. Wijker, Trompstraat 223 IJmui den; J. N. Bos, 44 j., cehtgen. v. T. Smit, Ger. Doustraat 33, IJmuiden; G. J. Padding, 52 j., echtgen. v. A. W. S. Mantel, Nachtegaallaan 6, IJmuiden. Ondertrouwd: H. G. Verduin, Kalverstraat 30, IJmuiden en J. P. Braam, IJm. straatweg 147 IJmuiden, toek. adres: Van Speijkstraat 17, IJmuiden; J. Kuijper, Jac. v. Heemskerk straat 80, IJmuiden en M. C. Vlam, Eiland 17, IJmuiden, toek. adres: Mahustraat 3, IJmui den; L. M. H. J. van Loon, Breda en M. J. van Zwieten, Visscherijstraat 6, IJmuiden; P. A. M. Roozen, Bloemendaal en C. H. F. van Baars, Harddraverslaan 9, Santpoort, toek. adres: Harddraverslaan 9, Santpoort; A. de Koning, Beverwijk en G. Timmerman, Melk- laan 103, Velsen (N.), toek. adres: Heems kerk, Kerkweg 20a; A. J. Poncin, Beverwijk en A. M. Welagen, Melklaan 129, Velsen (N.), toek. adres: Beverwijk: Strick v. Linschoten- straat 38; K. 't Hart, Bloemstraat 48, IJmui den en E. Hagen, Mahustraat 26, IJmuiden, toek. adres: Pres, Krugerstraat 55, IJmuiden; A. Schol, Pres. Krugerstraat 28, IJmuiden en D. C. van der Toorn, Adrianastraat 25, IJmui den, toek. adres: Prins Hendrikstraat 110, IJmuiden; P. J. Keirsgieter, Wijk aan Zeeër- weg 80, IJmuiden en E. IJtsma, Geelvinck- straat 41, Velsen, toek. adres: Wijk aan Zeeër- weg 25, IJmuiden. Getrouwd: J. P. Hagen en H. M. Marcusse, Geelvinckstraat 44, Velsen-N.; M. Baraké en A. W. Zonneveld. J. Catslaan 23, IJmuiden; J. Thiele en J. Bakker, Stephensonplein 11, IJmuiden; G. J. Bergen en M. M. de Boer, Amsterdam, Orteliusstraat 66; C. Gravemaker en L. C. Servaas, Torricellistraat 34, IJmui den. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER Witte Zee IJM. 167, vangst 50 kistjes haring, 809 manden haring, 100 manden diversen, 70 stuks stijve kabeljauw. Antje RO 15, vangst 55 manden gul, 20 man den schelvisch, 25 manden wijting 35 manden kleine schol, 15 manden groote schol en tarbot. 15 mandeD makreel, 35 manden radio, totaal 200 manden, benevens 20 stuks stijve kabeljauw. Protinus IJM. 85, vangst 20 manden schelvisch 35 manden braadschelvisch, 150 manden radio 35 manden gul, 35 manden platvisch, 40 manden varia, 65 manden makreel, totaal 400 manden. MARKTBERICHTEN Tarbot 10060 ct. per kg. Tong 15568 ct. per kg. Griet f 2411 per 50 kg. Middelschol f 21 per idem. Zetschol f 17.50 per idem. Kleinschol f 13.504 per idem. Schar f 5.404.10 per idem. Groote gul f 11.5010.50 per idem. Wijting f 2.601.20 per idem. Middel heek f 40 per 125 kg. -7 Kleinmiddel heek f 1916 per 50 kg. Kleine heek f 12.50 per idem Schietoefeningen met zwaar en middelbaar geschut. Burgerij van Oud-IJmuiden opgepast! De Commandant der positie IJmuiden deelt ons mede, dat op 22 Augustus en even tueel op 23 Augustus a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden met brisantprojec- tielen uit zwaar en middelbaar geschut, op gesteld op het Fort IJmuiden. De schietoefe ningen zullen beginnen v.m. 9 uur en uiter lijk eindigen v.m. 12 uur. Onveilig is de sector begrensd door de lij nen, getrokken van uit de semaphore in de richting West en Noord tot op een afstand van 10.000 M. uit en langs de kust; van één uur vóór den aanvang van de schietoefenin gen tot na afloop daarvan zal een roode vlag op het fort waaien. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in den onveiligen sector op te houden. Den bewoners van Oud-IJmuiden, de duinstrook ten Zuiden van de semaphore en van 't Sluiseiland wordt aangeraden, tijdens de schietoefeningen de ramen van hunne woningen open te zetten, teneinde het sprin gen van ruiten te voorkomen. Gesprongen ruiten e.d. zullen niet worden vergoed. BESOMMINGEN. Loggers: KW 74 f 1410, KW 51 f 1680 KW 31 f 639, KW 59 f 190 SANTPOORT DE CULTUREELE FILM. Tot de vereenigingen, die zich in het vorige seizoen op het gebied van „leening en vermaak" wel bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, behoort ongetwijfeld de „Cultureele Film". Toen het instituut werd opgericht, was het voor de initiatiefnemers een belangrijke vraag, hoe de Santpoorters daarop zouden reageeren. Welnu, het aantal inwoners dat donateur werd, overtrof de verwachtingen van de initiatief nemers. Werden zij dus niet teleurgesteld, an derzijds gelooven we, dat over 't geheel geno men, de bezoekers van de filmvoorstellingen op hun beurt niet werden teleurgesteld ten opzichte van wat hun werd geboden. Het feit nu, dat men aan twee kanten tevre den was, heeft de commissie doen besluiten op den ingeslagen weg ook in dit komende winter seizoen voort te gaan. Ze hoopt zelfs tot nog groote tevredenheid werkzaam te zullen zijn, omdat men natuurlijk uit het eerste seizoen lee ring heeft getrokken en door het aanbrengen van enkele veranderingen hoopt, dat de films nog beter tot haar recht zullen komen. Ook voor het komende seizoen zullen de pro gramma's weer verzorgd worden door de Ned. Ver. voor Cultureele Films te 's-Gravenhage. Reeds nu staat vast, dat o.m. vertoond zullen worden „Zestig glorierijke jaren", „Lloyds of Londen", „Papanin's Noordpoolkamp" en „Marie Walewska". STEUNBONNEN VOOR DE RADIOCENTRALE De commissie voor het uitreiken van steun- bonnen voor de Radio-centrale Pietersen aan werkloozen, verzoekt ons te melden, dat de uitreiking zal plaats hebben op Dinsdag 22 Augustus tusschen 7 en 8 uur in „De Toorts". BEVERWIJK Lichtstoet op 30 Augustus. Groote deelname verwacht. De vereeniging „Koninginnedag" heeft voor de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin een uitgebreid feestprogramma sa mengesteld. Een onderdeel hiervan is de licht stoet, die op Woensdag 30 Augustus door Be verwijk zal trekken. Hieraan zullen ongeveer 1200 schoolkinderen deelnemen. De stoet zal uit drie deelen bestaan. De eerste afdeeling wordt gevormd door de 1200 schoolkinderen met verlichte lampions, de tweede door bur gers en kinderen met verlichte voorwerpen, voertuigen, enz. Hiervoor worden fraaie prij zen uitgeloofd. De reclame-afdeeling zal de lichtstoet be sluiten. Voor de deelnemers hieraan worden geen prijzen uitgeloofd. De stoet wordt voorafgegaan door een mu ziekcorps en geflankeerd worden met fakkel dragers. De volgende route zal de stoet volgen: Meerstraat, Breestraat, Kerkstraat, Toren straat, Arendsweg, Boeweg, Kees Delfsweg. Kloosterstraat, Koningstraat, Veilinggebouw Centrum. In het Veilinggebouw wordt de stoet ontbonden en tevens de prijzen uitgereikt Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. M. J. Vermeulen en M. C. Backers, toek. adres Zeestraat 143. J. H. Kloes en A. M. A. van der Maat, toek. adres Rijksweg 400. Getrouwd: J. A. Beentjes en A. C. van Eg- mond; C. J. Koelman en J. M. Jansen; F. van de Kant en W. M. Rooijmans; J. van der Steeg en M. F. Brandjes. Bevallen: A. M. SchmidtOudenddijk, z.; M. G. van LeeuwenSchoorl, z.; C. G. Vijze laarde Boer, d.; S. J. SpanjaardDuiker, P. MeulemanDingerdis, z.; H. Brandjes Heiloo, d.; E. M. K. HesseHolleman, d.; J. Houwelingen—Schoemaker, d.; C. Hellen- kampSchellevis, d.; C. A. Duivenvoorde de Ruiter, z.; J. E. van MeursZoon, z.; G. K. LijessenBreukelaar, z.; L. J. M. Milms Floet Harte, z. Overleden: H. C. van Bugnum, 75 j., wedr. van E. T. P, Neuhaus, Wilhelminastraat 25; J. van der Meij, 73 j., echtgen. v. A. Schelle vis, St. Odulfstraat 12; N. Bol, 60 jaar, echtge noot van B. Pannevis, Verl. Voorstraat 30. De omvang der werkloosheid. Bij den Gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling ston den aan het einde van deze week in totaal 569 werkzoekenden ingeschreven tegen 564 aan het einde der vorige week. Hiervan waren er 70 in werkverschaffing tegen 71 in de vorige week. In Beverwijk waren 543 ingeschrevenen woon achtig (vorige week 531) en in Heemskerk 26 (vorige week 33). Van Beverwijk waren er 58 in de werkver schaffing werkzaam (vorige week 59) en van Heemskerk 12 (vorige week 12). HILLECOM Flinke teruggang der werkloosheid In de afgeloopen week daalde het werkloos heidscijfer nog flink, namelijk van 94 op 66 waaronder slechts 30 bloemistarbeiders. Verle den jaar bedroeg het totaal nog 96. VOETBAL Zondag a.s. opent „Hillegom" het voetbalseizoen met een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Ripperda". KAMPVUUR KATH. VERKENNERS Vrijdagavond werd in het Troephuïs in de Am bachtstraat een feest-kampvuur gehouden voor verkenners, welpen en genoodigden ter gelegen heid van het uitreiken der hoogste onderschei ding aan Hopman H. J. Post. De hoofdkwartier- commissaris der Kath. Verkenners, Prof. dr. Alph. Steger was voor deze bijzondere gelegen heid aanwezig. Hij schetste de groote moeilijk heden, welke te overwinnen waren om deze on derscheiding te verwerven, wenschte den heer Post hartelijk geluk met het behalen daarvan en hing hem de „Woodbadge" om den hals. Nog werden toespraken gehouden door Pastoor Kosters, Kapelaan B. Schneider en den aanmoe- zenier uit Heemstede. Hierna sprak de heer Post eenige dankwoorden waarna het verdere van den avond werd gevuld met kampvuur-vermakelijk heden die zeer in den smaak der aanwezigen vielen. AANBESTEDING Bij de gisteren gehouden aanbesteding door den architect W. Kuitems voor het bouwen van een dubbel burgerwoonhuis aan de Wilhelmina- laan, voor rekening van den heer W. de Vreugd, werden 6 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrijf- ster fa. IJ. Smits en Zn., te Haarlem met f 12.265, laagste Bouw-Mij „Meva" te Hillegom met f 7888 aan wie het werk werd opgedragen. RIJWIELCONTROLE De belastingambtenaren hebben gisteren in verschillende deelen der gemeente intensief con trole uitgeoefend op de rijwielplaatjes. Niet min der dan 50 personen werden bekeurd. VOLKSFEESTEN Naar men ons mededeelt zullen op 26 en 27 September door de Harddraverijvereeniging volksfeesten worden georganiseerd. ZANDVOORT GELDLEENING DOOR GEMEENTE. B. en W. stellen den raad voor verschillende kapitaalsuitgaven om te zetten in een geïd- leening, omdat zich verschijnselen voordoen, die wijzen op een geleidelijke stijging van den rentestandaard. Deze kapitaalsuitgaven be- loopen een totaalbedrag van f 120.000. De gemeente heeft thans een aanbod voor een dertigjarige geldleening op onderhandsche schuldbekentenis a pari tegen een rente van 3 5/8 pet. per jaar. B. en W. stellen vcor van dit aanbod gebruik te maken en aldus te be sluiten. K ONIN G IN NEFEESTEN. De Oranjevereeniging heeft reeds een voorloopig programma samengesteld voor der. 31sten Augustus, waarvan de volgende fees telijkheid in ieder geval zullen doorgaan. Des morgens zal op het Tramplein een aubade worden gegeven door een daartoe samengesteld groot mannenkoor onder leiding van den heer Karei Böhne. De afge loopen weken is er door de leden van de plaatselijke mannenkoren duchtig gerepe teerd, zoodat verwacht mag worden, dat dit koor met verzorgd programma zal komen. Bij deze aubade zal de Zandvoortsche Har moniekapel haar medewerking verleenen. Des middags te twee uur zullen alle deelnemers aan de te houden volksspelen zich op het Dorpsplein verzamelen, vanwaar naar het ge meentelijk sportterrein zal worden gemar cheerd. Van de volksspelen werden reeds ge Diercntandcn als amu- letten. Onder de oude^ volken heerschte het ge loof, dat de kenmer kende eigenschappen van dieren overgingen op degenen, die hun tanden droegen. Zoo droegen vele krijgslie den leeuwentanden, welke hun moed heetten te verleenen. Een over blijfsel van deze ge woonte is het dragen van één enkelen tand of nagel als geluksaan- brenger. Een veer op den hoed steken. Wanneer de oude Galliërs zich in feest dos wilden vertoonen, sta ken zij zich een veer op de muts, waardoor zij dus opvielen. Vandaar de spreekwijze: iemand een veer op den hoed steken, zoodat hij in het oog valt door zijn deugden of ver diensten. noemd mastklimmen, boegsprietvechten, ring steken per fiets. Des avonds zal op het strand een vreugde vuur worden ontstoken en op het Tramplein een concert worden gegeven door de Zand voortsche harmoniekapel. Voor de kinderen zal op 13 September nog door de Oranjevereeniging worden gezorgd voer vermakelijkheden, waarbij dan tevens voor hen de nationale feestdag wordt her dacht. SYMPATHIEKE DAAD. Naar ons ter oore kwam heeft de eigena resse van pension d'Orange haar voor terras tijdens de laatstleden gehouden reddings- demonstaties tegen betaling van het geldend entree ter beschikking gesteld van gasten en kijklustigen. Hierdoor kon een mooi bedrag worden overgemaakt aan den plaatselijken penningmeester van de Noord-Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij. HAARLEMMERMEER BRUID EN BRUIDEGOM AANGEHOUDEN. Door de politie van Aalsmeer is in samen werking met de politie van Haarlemmermeer B.. woonachtig te Aalsmeer en diens aan staande bruid aangehouden wegens valsch- heid in geschrifte en oplichting. HET FEEST VERLENGD. De festiviteiten op het concoursterrein wor den hedenavond (Zaterdagavond) nog voort gezet. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Roemenië staakt de petroleum- levering aan Duitsehland. Betalingen kunnen op dit oogenblik niet voldaan worden. BOEKAREST. 18 Augustus (Reuter- A.N.P.) De laatste twee dagen zijn geen tankbooten meer uit Constantza naar Duitsehland vertrokken. Tot voor kort kocht Duitsehland aanzien lijke hoeveelheden petroleum in Roe menië, welke blijkbaar bestemd was voor Tsjecho-Slowakije en via Bre men verscheept werd. Naar vernomen wordt, is de reden voor de stopzetting der leveringen, dat Duitsehland geen contanten meer beschikbaar heeft om de orders te betalen. Men gelooft echter dat de leveringen hervat worden, zoodra Duitseh land het saldo aanzuivert. De petroleum werd gekocht met geld uit de vroegere Tsjecho- Slowaaksche saldi in Roemenië. In handels kringen vraagt men zich af, waarom de merkwaardige methode gekozen werd van het petroleumvervoer over zee naar Bremen, in plaats van de voor de hand liggende methode van vervoer via den Donau naar Bratislawa, of Weenen. Stijgende Duitsclie eischen. LONDEN, 18 Augustus (A.NP.) De „Daily Telegraph" meldt uit Warschau, dat de indruk, volgens welken het critieke punt in het ge schil met Duitsehland snel nadert, in de Poolsche pers tot uitdrukking komt Zoo schrijft Smogorzew.ski in de semi-officieele Gazeta Polska, dat de Duitsche pers thans een regeling van het ..Corridorprobleem" eischt zoowel als den terugkeer van Dantzig naar Duitsehland. Dit zoo schrijft hij kan twee dingen betcekenen: of wel beschouwen gezaghebbende Duitsche kringen oorlog als onvermijdelijk en breiden zij hun politieke doelstellingen te voren uit in de hoop. dat het Duitsche volk het gemakkelijker zal vinden een oorlog om den Corridor te begrijpen dan een oorlog alleen om Dantzig, of wel stellen de Duitsche leiders zich voor. dat Polen ver schrikt kan worden door deze stijgende eischen en waarschijnlijk zal toestemmen in conces sies ten aanzien van Dantzig. wanneer Berlijn in ruil daarvoor welwillend afstand doet van zijn „eischen" ten opzichte van den corridor. In Berlijnsche diplomatieke kringen, zoo voegt hij hieraan toe. wordt het eerste alternatief als het waarschijnlijkste beschouwd. Met het hoofd bekneld tusschen twee schepen. Schippersknecht op slag gedood. ROERMOND, 18 Augustus. Vanmorgen is bij de Sluis aan den donk in de Roer- mondsche Weerd een ongeluk gebeurd, dat een schippersknecht van 21 jaar het leven heeft gekost. Voor de sluis lag een 150-tons motorschip te wachten, terwijl langs den oever een aantal schepen gemeerd lagen. Door de deining van het water dreigde een roeibootje, dat langszij het motorschip gebonden was, gekraakt te worden. De 21-jarige schippersknecht Hut- gens uit Arnhem wilde dit voorkomen en bukte zich over boord van het motorschip om het bootje weg te trekken. Toen de schepen tegen elkander stieten, raakte de jongen met het hoofd tusschen beide boorden bekneld, tenge volge waarvan de jongeman op slag werd ge dood Voor SLECHTE oogen een GOEDE bril. Ga naar KUIPERS, die dat wil. W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Augustus. Ondertrouwd 18 Augustus: A. J. Behage en A. A. van Dam. Getrouwd 18 Augustus: P. A. Alberding en P. G. Jager. Bevallen 15 Augustus: C. C. J. A. Mars Duijnstee, d; H. ZoetFortgeens. z.; 16 Augustus: M. E. van Es-ALodewijk. z.; 17 Augustus: A. M. van den Assem—van der Tuin, d.; J. M. van der Aar—van den Berg, d.; A. van Dijk—Cordes. d.; A. M. Lokerman— Joosten, z.; 18 Augustus: J. J. van Bilderbeek Rasen, z.; J. van der Laanvan Bezu, d.; G. J. Groenendijkvan der Veldt, d. Overleden 16 Augustus: C. W. van den Berg, 78 j., Cheribonstraat; W. Muus, 75 j., Haze- paterslaan; 17 Augustus: M. van Andel, 58 j., Jan Gijzenkade.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13