Haarlem's Dagblad Belangrijke bespreking te Rome Jantjes Ceec- NORMALE OPKOMST van lichting 1940. Herfstbode. 15000 Scltoatóoekeu BaekUandei U. de l/ties Faillissement I Hef Belangrijkste Brand met noodlottige gevolgen. 57e Jaargang No. 17229 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810- Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Directie 13082. Hoofd red. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adcnin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirertie: P. W. PEER EBOOM Ë1N ROBEKI PEEREBOOM HoofdredacteurBOBERT PEEREBOOM Zaterdag 19 Augustus 1939 Abonnementen per treek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f 3.55- losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonuemeiitstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel# f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Bracht Csaky 'n boodschap van Hitier aan Mussolini? Italië al s remmende factor DE Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, is gistermiddag te Rome aangekomen en heeft nog denzelfden dag, in het bijzijn van Ciano, een onderhoud gehad met Mussolini, dat ruim vier uur duurde. Ten aanzien van dit haastige bezoek verklaart men in politieke kringen te Rome, dat de toestand /erward en gevaarlijk is. Hoewel de officieele beweeg reden van zijn bezoek niet bekend is, en, naar verluidt, het essen- tieele doel van het onderhoud ge weest is de eventueele aansluiting van Hongarije bij de Italiaansch- Duitsche alliantie, gelooft men in deze kringen zoo meldt Havas dat het tijdens deze conferen tie om niets minder ging dan het lot van Europa. Dat lot, meenen sommigen, ziet er min of meer somber uit. Hoe het zij, officieel wordt te kennen gegeven, dat de besprekingen van Csaky in Rome geen positief resul taat hebben opgeleverd. Anderen tenslotte overwegen, dat Hongarije, en vooral Italië, in staat zouden kunnen zijn, een ini tiatief te nemen dat ten doel heeft de internationale spanning te toornen. Het Fransche blad „Excelsior" zegt uit betrouwbare Engelsche bron te we ten, dat Csaky aan Mussolini een bood schap heeft overgebracht, welke Hitier hem gisteren overhandigd had. In deze boodschap betuigt Hitier nogmaals den wensch Dantzig in te lijven vóór zijn re devoering op het partijcongres te Neu renberg. Het Italiaansche blad „Gazetta del Popoio" eischt voor Italië het recht op zich bezig te houden met de kwestie Dantzig. Dit recht baseert Italië op de vredesbeginselen van Mussolini, dezelfde be ginselen waarom Mussolini, een jaar geleden, in zijn redevoering te Treviso, het recht van Polen erkend heeft op Teschen (Silezië). Maar Italië, dat toen het recht van Polen steunde, steunt thans het recht van Duitschland, en beschouwt het als zijn plicht, de verantwoordelijke leiders in Warschau aan te sporen rechtstreeks met Duitschland te onderhandelen voor een alge- meene regeling der betrekkingen tusschen beide landen Csaky, de „mystery man". LONDEN, 19 Augustus Minister Csaky is in zekeren zin Europa's „mys tery man" geworden. Diplomatieke en politieke kringen verkeeren volkomen in het duister aangaande de werkelijke be- teekenis van zijn bezoeken aan Duitsch land en Italië en de tegenstrijdige be richten omtrent zijn al of niet ontmoeten van Hitier, en de ontkenning van offi cieele Italiaansche zijde eenige uren na zijn aankomst in Rome iets van zijn aanwezigheid te weten, maken het mysterie nog ondoorgrondelijker. aan Piet Vexkcei. Jantje van Bommel was een heel eigen wijs ventje, dat alles anders wilde doen dan zijn ouders hem hadden geleerd. Zelfs op straat bleef hij eigenwijs en stoorde zich aan geen enkele verkeers regel. Maar dat brak hem leélijk op Wie daarvan meer wil weten leze de kindervertelling: Jantje's leer van het verkeer. Een der uitleggingen is, dat Csaky zoo hals over kop naar Rome is gegaan om Mussolini's in terventie te vragen inzake Duitschland's voort- dringen in zuidoostelijke richting via Hongarije, hetgeen zou correspondeeren met de geruchten over onaangenaamheden tusschen Duitschland en Hongarije. Die oneenigheden zouden hun oorzaak gevonden hebben in de kwestie der verdeeling van Slowakije. Afgezien van de officieele ontkenning dat Hit- Ier en Csaky elkaar ontmoet hebben, zou een dergelijke ontmoeting, die met groote stelligheid in welingelichte kringen wordt bevestigd, aan nemelijk maken, aldus politieke kringen te Lon- len, dat Hitier daarbij tegenover Csaky verstrek kende eischen heeft gesteld. Politieke kringen in Londen vestigen er de aandacht op, dat Csaky's bezoek aan Rome blijk baar zeer dringend was, daar Ciano gisteren zijn reeds vastgestelde besprekingen met de am bassadeurs van Amerika, Japan en Frankrijk heeft afgezegd. Men wijst er voorts op, dat zelfs Csaky en de Hongaarsche legatie te Rome ver schillende lezingen geven van het bezoek aan Rome. Csaky zeide dat het „zuiver persoonlijk" was, de legatie dat het „zuiver informatief" was. Tenslotte hecht men veel beteekenis aan de aankondiging van het Duitsch-Slowaaksche mi litaire verdrag, dadelijk nadat Csaky Duitsch land had bezocht, waaruit men verklaart dat Hitier nu hij met Hongarije inzake Slowakije geen overeenkomst kon treffen, zijn eigen maat regelen neemt. (United Press) Geen vervroegde oproeping Men meldt ons van de zijde van het departe ment van Defensie: In de dezer dagen te verschijnen legerorders zal worden bekend gemaakt, dat de eerste ploeg der lichting 1940 op 4 October a.s. in werkelij- ken dienst zal komen. Deze bekendmaking ge schiedt in afwachting van de binnenkort ver schijnende indeelingsbeschikking 1940. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het tijdvak van 1 tot 10 October het normale tijd vak van opkomst van deze ploeg is. Door bijzondere omstandigheden moest het vorig jaar van bedoeld tijdvak worden afgewe ken en is de eerste ploeg van de lichting 1939 op 24 October 1938 in werkelijken dienst ge komen. GEZICHT OP HONGKONG, de Engelsche Kroonkolonie aan de Chineesche kust, in de nabijheid waarvan de Japanners thans een sterke activiteit aan den dag leggen. Een blokkade op de wijze als te Tientsin geschiedt, wordt niet onmogelijk geacht. De zomer, die heerlijke tijd, Is nog niet gevloden, Maar reeds komt de mode, Met nieuwe geboden, De vrouwen weer nooden Het najaar komt, toon u bereid. In tijdschrift en krant kan ze weer, Vol spanning het lezen, Uitbundig geprezen, Hoe 't straks weer moet wezen En vast staat in deze, Zij legt er zich lijdzaam bij neer. Wij mannen, wij doen daar niet aan, Wij kennen slechts dagen, Dat wij 't weer eens wagen, Onszelven te vragen, Kan 'k dit nog wel dragen? Maar nooit: zou me dit nog wel staan? Wij gaan naar den man van het vak, We krijgen wat stalen, Om zonder veel dralen Een keus te bepalen, Als vorige malen Van 't zelfde soort laken een pak. En dan zijn we weer onder dak. P. GASUS. voorradig bij Jacobijnestraat 3 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) EEN BRIL? EERST KIJKEN BIJ OPTICIEN STIENS CIERSTR. 27 ALLE Z.FONDSEN (Adv. ingez. Med.) der nalatenschap van dr. Mannheimer aangevraagd Naar ons ter oore komt ls door de firma Mendelssohn en Co. Amsterdam en de bewindvoerders een aanvrage tot faillietverklaring van de nalatenschap van wijlen dr. F. Mannheimer bij de Amsterdamsche rechtbank ingediend. Fransch crediet voor Polen. Overeenkomst gisteren te Parijs onderteekend. De Fransche minister van buitenland sche zaken, Bonnet, en de Poolsche am bassadeur hebben gisteren een overeen komst onderteekent, waarbij Polen een crediet wordt toegestaan, dat de regee ring te Warschau in staat stelt, in Frank rijk aankoopen te doen voor haar landsver dediging. ALY MAHER PASJA HOOFD DER NIEUWE EGYPTISCHE REGEERING ALEXANDRIë, 18 Aug. Aly Maher Pasja, dt leider van het koninklijke kabinet, wordt minis ter-president, minister van buitenlandsche zaken en minister van binnenlandsche zaken. Het woord is aan.... Price: Een enkel positief argu ment weegt zwaarder dan twintig negatieve. CAMPBELL BEREIKT EEN SNELHEID VAN 224 K.M. LONDEN, 19 Augustus (A.N.P.) Sir Mal colm Campbell heeft hedenmorgen op het Meer van Coniston met zijn ,31ue Bird 2" het wereldsnelheidsrecord voor racebooten gebro ken door een snelheid te behalen van 140 mijl per uur (ongeveer 224 kilometer). De snelheid is nog niet officieel bevestigd. CENTRALE RADTO ONTVANGST Waarom zoudt U langer wachten? Neem vandaag nog een besluit. Sluit U aan bij de Centrale. Daar dit pracht ontvangst beduidt. HAARLEM TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Het wegdek van de Ged Oude Gracht te Haarlem. Klinkcrkcien worden nu het beste geacht. 3 Restauraties in het Haarlemsche Stadhuis die dringend noodig waren. 4 Bioscopen 6 BINNENLAND. De lichting 1940 komt op normalen tijd op. 1 BUITENLAND. Te Rome is een belangrijke bespreking ge houden tusschen Csaky en Mussolini. 1 Polen eischt van Dantzig volledig herstel der douanerechten. 9 Slowakije stelt zich onder militaire bescher ming van Duitschland. 9 Dc Engelsche ministers beraadslagen Dinsdag over den politieken toestand. 9 ARTIKELEN, enz. Kranten lezen is een kunst. 3 Dr. W. G. N. v.d. Sleen: Met auto en tent door Zuid-Afrika. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kanlteekeningen 5 Van onzen Brusselsehen correspondent: Een geruchtmakende spionnage-zaak in België 5 Gabriel Smit over „Spclla Ho" door II. E. Bates. 5 Financieel Economisch Weekoverzicht: De Mannhcimerzaak en het vertrouwen in de geldmarkt van Amsterdam. 7 A. J. D Edelweiss. 7 G. II. W.: De Lord Mayor, ongekroonde ko ning van dc City. 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen or 11 I Twee kinderen in den rook gestikt. In den afgeloopen nacht ls het Betuwsche plaatsje Eist opgeschrikt door een felle uitslaande brand, die uitbrak in de radio- en rijwielzaak van den heer Van Ottelen en die in zeer korten tijd oversloeg naar de bovenverdiepingen, bewoond door de families Van Xanten en Jcosten Een ongelukkige samenloop van om standigheden wilde, dat de heer en mevrouw Joosten op het moment, dat Een tally-ho in de branding tijdens het strand-ruiterfeest, dat Vrijdag te Zandvoort nabij het Zuiderbad werd georganiseerd door de V.V.V. In samenwerking met de vier plaatselijke maneges de brand uitbrak, niet thuis waren. De brandweer, geholpen door omwonen den, was daardoor niet in staat het vertrek, waar de twee nog heel jonge kinderen van het gezin Joos ten lagen te slapen, in het vrij groote huis te vinden. Toen men de jonge tjes resp. van 2V2 en l»/t jaar later vond, waren zij reeds be dwelmd door de rook en hoewel een zestal geneesheeren onmiddellijk aan wezig was, mocht hulp niet meer baten. De kiemen bleken reeds gestikt te zijn. Diepe verslagenheid en medeleven heersch- te er in het dorp, toen bekend werd, dat de geneesheeren er niet in waren geslaagd de levensgeesten weer op te wekken. Toen de brand in de zaak van den heer Ottelen uitbrak en zich met razende snel heid naar de bovenverdiepingen uitbreidde, brachten de heer en mevrouw Joosten juist hun moeder naar huis terwijl zij zich op den terugweg bevonden, werden zij gewaar schuwd en zij waren dermate overstuur dat de brandweer cn de politie nog verkeerde aanwijzingen kregen betreffende de plaats, waar zij de kinderen moesten zoeken. De heer Joosten vertelde, dat zijn zoontjes in een vertrek aan de voorzijde sliepen, doch waar men aan deze zijde van het huis ook zocht reddingspogingen, die het uiterste van de brandweer vergden men vond de kinderen niet. Toen men aan de achterzijde van het huis ging zoeken, werden de kinderen inder daad gevonden, doch nu was het helaas te laat. Het oudste kindje lag op de vloer naast het ledikantje en het jongste lag nog in zijn wiegje. Merkwaardig is, dat juist het gedeelte van het huis. waar de familie Joosten woonde, het minst door den brand heeft geleden. De rookontwikkeling was echter van dien aard, dat het voor de redders soms bijna onmogelijk was in dit gedeelte door te dringen. De rij wielzaak. waarin groote voorraden banden en ander licht brandbaar materiaal was opge slagen. werd totaal vernield. Ook de woning van de familie Van Xanten brandde grooten- deels uit, terwijl het gedeelte, waarin de zoo zwaar getroffen familie Joosten woonde, uit den aard der zaak ook veel schade heeft ge kregen. De plaatselijke brandweer bestreed de vuur zee met zes stralen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De rijkspolitie heeft vanmorgen een nauwkeurig onderzoek ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1