GïïAC! BRINKMANN VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR WEEKBERICHT Flinke jongens gevraagd Enkele jongelui Adverteert in dit blad ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 SCHEEPVAARTRECHTEN SCHEEPVAARTLASTEN. Ordening gewenscht. OOK VAN HAARLEM VERLAGING GEVRAAGD. Door de Schippersvereniging „Schuttevaer" is onlangs aan den gemeenteraad van Haarlem het verzoek gericht om de gemeente-verordenin gen op de heffing van brug-, kaai- en haven gelden te herzien, teneinde tot verlaging van deze heffingen te geraken. Het gemeentebestuur heeft toegezegd deze kwestie bij de begrooting voor 19401e zullen be handelen. Thans is gebleken, dat de nu geldende hef fingen voor haven-, brug-, kaai- en sluisgelden ook de volle belangstelling van de regeering heeft. Eenigen tijd geleden is n.l. vanwege de regeering een commissie ingesteld met de op dracht gegevens omtrent deze materie te ver zamelen. Het schijnt in de bedoeling der regee ring te liggen tot een meer uniforme regeling op dit gebied te komen. Naar de resultaten van deze onderzoekingen wordt uiteraard in scheepvaartkringen reik halzend uitgezien. In dit verband trof ons een artikel in de jongste aflevering „Gemeentebedrijf en admini stratie de gemeentefinanciën" onder den titel „Scheepvaartrechten scheepvaartlasten" van den heer K. Tijsterman, opzichter bij het Havenwezen te Haarlem, waaraan het volgende wordt ontleend: Na een uitvoerige uiteenzetting te hebben ge geven van de belastingheffende bevoegdheden van het rijk en gewezen te hebben op de vele variaties, welke ons belastingrecht kent bij de toepassing van de belastingheffende bevoegdheid door de lagere publiekrechtelijke organen, als provincie en gemeenten, in het bijzonder op het gebied van het vorderen van retributies, wijst de heer T. dan vooral op de systeemlooze uit voering van ons belastingstelsel, dat als stelsel ongetwijfeld veel goeds in zich heeft. Een uit voering, die tot een onontwarbare chaos heeft geleid en waarin slechts het centraal gezag ordening kan brengen door middel van zijn goed- keuringsrecht en door het stellen van normen in concreten vorm. De heffingen door de gemeenten van de brug* kaai-, haven- en sluisgelden nemen hierbij wel een zeer bijzondere plaats in. Wie een blik slaat in de „Schippersalmanak" een lijvig boekdeel, ten behoeve van de binnen scheepvaart jaarlijks verkrijgbaar gesteld en voor schippers onmisbaar in den dwaaltuin van de scheepvaartlasten gaat de heer T. verder moét tot de conclusie komen, dat provinciale-, maar véél meer, tal van gemeentebesturen, toch wel een zeer eigenaardig gebruik maken van de hun toegekende bevoegdheden, nopens het vor deren van deze retributies. In elke provincie en in elke gemeente is verschil in tarieven. Elke gedachte aan systeem is hier vreemd. Men vordert haven- en/of kaaigeld in de meest denkbare variaties: van 1 cent per ton en per dag in de eene gemeente tot 8 a 10 cent per ton voor enkele dagen vertoeven, in of zelfs het varen dóór een andere gemeente. Stoom- en motor vaartuigen betalen soms 50 tot 100 pet. méér. Men onderscheidt hierbij nog weer, bijv. vrije doorvaart bij enkele uren oponthoud; vrij ver toeven van Zaterdagmiddag of -avond tot Maan dagmorgen; vrij vertoeven en alleen bij laden en lossen 1 tot 8 a 10 cent per ton haven- of geld betalen; nimmer vrij vertoeven; lagere tarieven voor ingezetenen, enz., enz., te veel om alles hier te kunnen opsommen. Systeemloos; verwarrend! Bij het heffen van sluisgelden ontbreekt evenzeer elk systeem. Sommige sluizen zijn zeer duur; voor andere wordt betaling gevorderd naar de grootte van het schip; voor mechanisch voortbewogen vaartuigen of voor het schutten gedurende den nacht wordt wel het dubbele zelfs het drievoudige van het gewone tarief gevorderd. Maar de meest malle bepalingen treft men aan op het gebied van bruggelden. Hier is elke logica zoek! In heel enkele gemeenten en voor sommige provinciale kanalen worden de bruggen gratis geopend. Sommige provinciale bruggen hebben een hoog tarief. Voor andere bruggen wordt weer bruggeld gevorderd naar gelang van de grootte van het vaartuigalsof het voor de handeling van het openen en sluiten van de brug van eenig belang kan zijn of het vaartuig 50, 100 of 1000 ton is. Hier wordt de prestatie van provincie of gemeente toch wel naar een zeer onredelijken maatstaf vergoed! Het zou te ver voeren zoo besluit de heer T. zijn betoog hier een geheele staalkaart te geven van de talloos vele variaties op 't gebied van de heffing van scheepvaartrechten, steunen de op de bevoegdheid tot het vorderen van retributies. Maar vastgesteld kan worden, dat deze „rechten" tot bijna niet te dragen „scheep vaartlasten" zijn geworden. In geen enkelen lak van het vervoerwezen zijn de middelen van vervoer aan zoo'n zware belasting onderworpen als bij de binnenscheepvaart. Daarom vooral ook is ordening door het centraal bestuur op dit terrein in hooge mate gewenscht, om meer dan één reden zelfs. En alleen door gebruik te maken van de toch reeds wettelijke vereischte goédkeuring kan het centraal bestuur invloed aanwenden, waardoor de zoo zeer gewenschte ordening op dit belas tinggebied der lagere organen kan worden ver kregen. EXCURSIES DER VEREENIGING „HAERLEM". Op verzoek van leden heeft het bestuur"der Vereeniging „Haerlem" een excursie georga- seerd naar de Willibrord tentoonstelling (ten toonstelling van vroeg-middeleeuwsche kunst) te Utrecht in de Kloostergang van den Dom en het Groot-Auditorium der Rijks-uni versiteit op Vrijdag 25 Augustus a.s. Jkvr. dr. C. H. de Jonge, conservatrice van het Utrechtsch Centraal Museum, heeft zich bereid verklaard het gezelschap rond te lei den. Daarna wordt de tentoonstelling van Utrechtsche miniaturen in de Universiteits bibliotheek bezichtigd. De tocht zal geschieden per trein en bus. Op 9 September zal een bezoek aan 's-Her- togenbosch worden gebracht waar de Kathe draal en andere bezienswaardigheden zullen bezichtigd worden. Het gezelschap zal na aankomst ten stadhuize worden ontvangen. Vacantiesclniit liep op het strand. Een oude visscherschuit .Aldemarin" ge naamd, waarmee een viertal Rotterdammers op vacantietocht uit Veere waren vertrokken is onder Oostkapelle, 1V2 K.M. van Domburg op het z.g. zevende strand op de kust geloo- pen en lek geslagen. Bij eb ligt het vaartuig droog. Het stranden schijnt een gevolg te zijn van een defect aan het roer. De vier op varenden hebben alles wat waarde had aan wal gebracht en hebben hun bivak in een tent in de duinen opgeslagen. Een deskundige zal onderzoeken, of de boot, welke al niet een erg zeewaardigen Indruk SMEDESTR. 22 1939 MODELLEN TELEF. 11025 VERZEKERDE WAGENS (Adv. Ingez. Med.) Parade van het leger op Koninginnedag. Van groot er omvang dan vorige jaren. 's GRAVENHAGE19 Augustus. Men meldt ons van bevoegde zijde: De op 31 Augustus a.s. ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin te 's Gra- venhage te houden groote parade, zal, in ver band met de uitbreiding en moderniseering van ons leger, van grooter omvang zijn dan tot nu toe het geval was. Behalve de grenadiers en jagers, het 3e regiment huzaren en het 2e regiment veld artillerie. zullen verschillende gemotoriseerde onderdeeien, waaronder zware artillerie, luchtdoelartillerie, pantserwagens, huzaren, motorrijders en zoeklichtonaerdeelen aan wezig zijn. Hoewel het traditioneele Malieveld on danks het gebruik van den rijweg van de Boorlaan allengs te klein zou worden voor het bijeenbrengen van troepenafdeelingen van beteekenis ,is hiertoe toch besloten, omdat het gedeelte van de parade, dat bestaat uit het marcheeren van ae troepen op een pa- radeveld en het aldaar houden van een in spectie beter tot haar recht kan komen. Teneinde evenwel een zoo groot mogelijk deel van de bevolking in staat te §tellen de troepen te zien zonder het verkeer veel te belemmeren, zullen alle onderdeeien door een gedeelte der residentie marcheeren. De wijziging der Vestigingswet. 's-GRAVENHAGE, 18 Augustus. Aan de Memorie van Antwoord namens het wetsont werp Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 is het volgende ontleend: Het is den minister van Economische Zaken bekend dat de kosten van de meeste cursussen, welke dienen tot opleiding voor de examens krachtens de vestigingswet, bestreden moeten worden uit de schoolgelden. Het komt hem echter niet gewenscht voor op dit oogenblik bepaalde voorstellen tot subsidieering van dit onderwijs in te dienen. Wel wil hij er, ter ver mijding van misverstand, op wijzen, dat het hem niet juist voorkomt om op de wijze, als in het voorloopig verslag geschied is, een tegenstelling te maken tusschen landbouw- en nijverheidsonderwijs, dat voor een zeer be langrijk gedeelte van overheidswege wordt bekostigd, eenerzijds, en middenstandsonder- wijs, dat geheel door den middenstand zelf bekostigd wordt, anderzijds. Immers niet uit het oog mag worden verloren, dat een groot gedeelte van het van overheidswege gegeven of gesubsidieerde handels- en nijverheids onderwijs aan den middenstand ten goede komt. Behalve voor de dertien bedrijfstakken, waar voor thans maatregelen zijn genomen, zijn nog tientallen verzoeken om vestigingseischen ingediend. Over den inhoud wordt thans met de aanvragende en de betrokken organisaties overleg gepleegd. De minister is het geheel eens met die leden, die er op wijzen, dat deze toepassing een bewijs is van den noodtoestand in het middenstandsbedrijf. Hij is ervan over tuigd, dat de ervaring heeft geleerd, hoezeer deze wet in een dringende behoefte heeft voorzien. Dat bij sommige leden de indruk gewekt is dat willekeurige beslissingen ten aanzien van de toelating van nieuwe ondernemingen tijdens den spertijd geenszins zijn uitgesloten, betreurt de minister, elk verwijt van willekeur, hoe be dekt ook, moet hij met stelligheid van de hand wijzen. In dit verband mag niet onvermeld blijven dat het aantal gevallen, waarbij de aanvrager aan geen enkelen redelijken eisch voldoet, ontstellend groot is. Dat door de voorgestelde verlenging van den maximum-duur de spertijd een integreerend deel van de vestigingswet zal worden, is in zooverre juist, dat de praktijk heeft bewezen, dat de spertijdregeling als noodmaatregel niet gemist kan worden bij de uitvoering van deze wet. Slechts eenmaal, bij een kleinen bedrijfs tak, kon direct tot het vaststellen van vesti gingseischen worden overgegaan zonder een voorafgaanden spertijd. De minister heeft met belangstelling kennis genomen van de opmerkingen dier leden, die meenen dat deze gelegenheid had moeten wor den aangegrepen om enkele wijzigingen in de vestigingswet aan te brengen ten behoeve van de houders van winkels in kleine plaatsen, waar allerlei uiteenloopende artikelen worden verkocht, zoomede ten behoeve van de seizoen- bedrijven. Hij stelt zich voor deze beide aan gelegenheden, tezamen met het vraagstuk van de bedrijfsregistratie, nader onder oogen te zien bij de reeds in uitzicht gestelde voorstellen tot een meer omvangrijke wijziging van de vestigingswet. Overigens zij. voor zooveel noo- dig, nog herinnerd aan de mogelijkheid, ver- 'at in het tweede lid van artikel 1 van ge noemde wet, om de vestigingseischen in be- jaalde gemeenten niet van toepassing te ver- claren. Voorstellen tot het verleenen van vrijstel ling van de vestigingseischen aan zoons, die hun vader in diens bedrijf willen opvolgen, zijn van den minister niet te verwachten. Het tweede lid van artikel 10 der wet komt naar zijn meening voldoende tegemoet aan de moei lijkheden van de opvolging in middenstands zaken. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het NoordwestenHelder tot licht bewolkt, droog warm weer. Zwakke tot matigen Oostelijken tot Noordoostelijken wind. Voor het Zuidoosten: Helder tot half bewolkt. Droog behoudens in den middag en avond kans op plaatselijk on weer. Warm tot zeer warm. Meest zwak ke wind uit Oostelijke richtingen. De kern van het gebied van hoogen lucht druk heeft zich van Zweden naar Finland ver plaatst. Over Scandinavië ontwikkelde zich een vlak minimum, dat daar alleen een toe name van de bewolking veroorzaakt, maar geen regen. Op den Oceaan kwam een nieuw gebied van hoogen druk tot ontwikkeling, dat langzaam Oostwaarts trekt. Dientengevolge zijn op de Britsche eilanden de barometerdalingen weer in stijgingen overgegaan. Een vore van relatief lagen luchtdruk over Engeland waarin veel mist voorkomt vormt een scheiding tusschen deze twee maxima. In ons land, België. Frankrijk en Engeland is het weer fraai en warm. Alleen in Zuid- Frankrijk onweerde het, en viel plaatse lijk veel regen. Ook uit Duitschland werden gisteren temperaturenmaxima boven 25 graden gemeld. Hier kwamen al warmte-onweders voor evenals dat in Polen en Hongarije het geval was. Op IJsland is de luchtdruk sedert gisteren avond aanzienlijk gestegen, daar de depressie, welke hier gelegen was, snel is weggetrokken. De lucht klaarde hier op, na het regenachtige weer van gisteren. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP. Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 7.17 uur;n.m. 19.41 uur, Strand berijdbaar van 12.0017.45 uur. Maandag v.m. 8.04 uur; n.m. 20.31 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.30 uur. Autobotsing in den nacht. De schuldige onder invloed van sterken drank. In den afgeloopen nacht te half drie heeft op het kruispunt van de Nieuwe Gracht en de Jansbrtig een botsing plaats gehad tusschen een personen- en een vrachtauto. Eerstgenoemde wagen, bestuurd door een 31-jarigen bollen- kweeker uit Noordwijkerhout (die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeer de), reed in de richting van het station. Niet tegenstaande het ruime uitzicht ter plaatse zag hij niet dat van de Nieuwe Gracht een vrachtauto naderde, die voorrang had. De bol- lenkweeker gaf dien echter niet. met het ge volg dat zij met een heftigen slag tegen elkaar botsten. De personenauto werd aan de voorzijde geheel vernield en de vrachtauto kreeg schade aan de linker voorzijde. Beide wagens moesten worden weggesleept. De bestuurders van de auto's kwamen er zon der letsel af, maar een 21-jarige juffrouw uit Beverwijk, die naast den chauffeur in de per sonenauto zat, kreeg wonden aan het gelaat door de glasscherven en bovendien schaafwon den aan de knie. Zij werd door een dokter be handeld en daarna per taxi naar Beverwijk vervoerd. Tegen den bollenkweeker werd proces-ver baal opgemaakt. De Gasthuispoort in de Kleine Houtstraat is tijdelijk afgebroken voor het sloopen van een inkel waar een transformatorhuisje voor in de plaats is gekomen. Op den achtergrond ziet men het nieuwe lijkenhuis dat nu gemakkelijk maakte, in zulk een conditie kan worden ge- 'door koetsen en auto's zal kunnen worden bracht, dat de tocht kan worden voortgezet. bereikt. CHRISTELIJKE ORANJE VEREENIGING PRINS WILLEM I. Op 30 Augustus zal door de Chr. Oranje Vereeniging .Prins Willem I" een wijdings avond worden gehouden in de Groote Kerk. Als sprekers zullen optreden dr. E. Emmen, Ned. Herv. predikant te Haarlem en ds. J. W. Siertsema, Gereformeerd predikant. Het orgel zal worden bespeeld door den heer Piet Halsema terwijl de tenor A. Hoekstra zal zingen. Vrijdagavond 1 September zal de vereeni ging een feestvergadering houden in het Gem. Concertgebouw. De heer Paul Ewald zal de- clameeren, er worden twee korte komische films vertoond en ten slotte zal nog als con ferencier optreden de heer J. v. d. Rovaart uit Utrecht. Op Koninginnedag worden voorts door de vereeniging nog kinderfeesten georganiseerd. VOLKSCONCERT H. O. V. A.s. Maandag zal onder leiding van den heer Toon Verheij het veertiende concert van de reeks volksconcerten, die dezen zomer gegeven worden door de H O. V., worden uitgevoerd. Aan dit concert geven twee solisten hun medewerking: Hilda Tholen zingt twee Italiaansche liederen n.l. „O Nuit" van Puccini en „La Vergine del Sole" van Cimarosa. De tweede solist is Hugo van Daalen, geen onbekende voor concertbezoe kers, die het Piano-concert in Bes gr. terts van Serge Borkiewicz zal spelen. Het concert opent met het Concerto Grosso van Corelli en wordt besloten met de „Casse Noisette Suite" van Tschaikowsky. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.72 yA Berlijn 74,80 Parijs 4.93 V2 Brussel 31.65 Zwitserland 42.07 New York 1.86 5/16 10.15 uur. De houding der Italiaansche pers tegenover Polen. Felle aanvallen wisselen af met vermaningen. Terwijl de Italiaansche bladen den eenen dag heftige aanvallen op Polen doen, geven zij Warschau den volgen den dag de verzekering van de Ita liaansche sympathie en raden zij het aan gematigdheid te betrachten. Thans maken de bladen melding van de „anti-Duitsche vervolgingen" waarvoor de regeering te Warschau verantwoordelijk zou zijn. De „Messagero" neemt berichten uit Berlijn over en schrijft met groote letters daarboven „Het Poolsche fanatisme thans ontketend". De „Popoio di Rcma" verklaart, dat de atmosfeer „steeds ondragelijker" wordt. Het blad betreurt, dat Polen, sterk door de ga rantie der omsingelaars, alle zelfbeheersching heeft verloren". De pers vergelijkt „deze dwaze Poolsche houding" met het onwrik bare Duitsche standpunt. „Voortaan" al dus de „Popoio di Roma" is geen wapenstil stand, geen conferentie meer mogelijk. Er is slechts sprake van een Duitsch recht op Dantzig en den Poolschen corridor". Het antwoord der Poolsche pers. De „Dobry Wieczor" het orgaan der Pool sche regeeringspartij. schrijft naar aanleiding van de Italiaansche persartikelen over Dant zig: „Het Italiaansche volk heeft dit niet ver diend. De fascistische artikelen, die de Duit sche propaganda dienen, hebben in Polèn groote ontstemming gewekt. Men beklaagt het Italiaansche volk om de.' A>I. die men het laat spelen. Italië verlangt geenszins in een oorlog te gaan. Het wordt door geen Siegfried- linie beschermd, het kan de Fransch-Brit- sche luchtvloot niet overwinnen en een nederlaag zou het verlies van zijn imperium beteekenen. De Italianen weten, dat zij niet voor een ocaiog gereed zijn, zij wenden zich tot ons met de woorden: sta Dantzig af, sta Pommeren af, sta Opper Silezië af, geeft dat alles want anders zullen de woedende Duit- schers een oorlog beginnen en wij zullen gedwongen zijn mede te vechten". Spaansche pers gelooft niet aan een oorlog. Bij een eventueel conflict zal Spanje zich afzijdig houden. MADRID, 19 Augustus (Havas/A.N.P.) De commentaren der Spaansche' bla den inzake de kwestie-Dantzig en de mogelijkheid van een gewapend con flict komen hierop neer: 1. Dat Spanje niet aan het uitbre ken van een oorlog gelooft. 2. Dat generaal Franco besloten is buiten elk gewapend conflict te blij ven. In dit verband herinnert een blad aan een recente uitspraak van den - I „CaüdiHó"':' „Het is'gevaarlijk err ver*'' Ikeerd te meenen, dat wij denken aan militairetoebereidselen voor een of fensief of voor een plan dat den Europeeschen vrede bedreigt". Man schiet op zijn zuster. Slachtoffer verkeert in zorgwekkenden toestand. STEIN, 19 Augustus. Gisteravond te on geveer acht uur ontstond oneenigheid tus schen den 60-jarigen landbouwer Driessen en diens echtgenoote in hun woning te Stein. De man dreigde zijn vrouw met een revolver. De vrouw wist echter te vluchten, waarna de man het wapen richtte op zijn ruim 60-jarige alleen wonende zuster. Deze werd door een viertal kogels aan het hoofd en schouders getroffen, in hoogst zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sit.tard overgebracht. De man vluchtte na zijn daad en sprong in het Julianakanaal, waar hij door de gemeentepolitie, die direct ter plaatse was, uit werd gehaald en gearresteerd. De man bleek reeds enkele maanden te lijden aan zwaarmoedigheid Doopplechtigheid van Prinses Irene kan samenvallen met Camera-optoeht. Zooals men weet zal de doopplechtigheid van Prinses Irene zeer waarschijnlijk Vrijdag 15 of Zaterdag 16 September te Amsterdam plaats vinden. Ook als datum van den optocht die ter gelegenheid van de eeuwfeestherden king van de „Camera Obscura" in Haarlem zal worden gehouden is Zaterdag 16 Septem ber vastgesteld. Deze twee gebeurtenissen kunnen dus samenvallen. Dit behoeft echter geen bezwaar te zijn want de belangstelling voor den optocht zal zonder twijfel toch nog groot genoeg zijn. Van een verschuiving van den datum is dan ook geen sprake. HAARLEMMERMEER De Windhondenrennuen te Hoofddorp. Op het programma der Oranje-vereeniging Hoofddorp stond voor Vrijdagmiddag het num mer Windhondenrennen. Deze voor Haarlem mermeer geheel onbekende sport werd een groot succes. De 's-Gravenhaagsche windhonden-renver- eeniging had de organisatie op zich genomen. Het fanfarecorps „Excelsior" liet zich kranig hooren. Door de honden moest een afstand van 400 M. worden afgelegd. Op de vlakke baan verscheen in de A-klasse der Greyhounds als eerste over de streep „Cheerful Bishop" van J. J. Wories, Den Haag in 27.4 sec., 2 „Last Dash" van J. Hibbeler Den Haag. De hveede rit en derde rit bracht denzelfden uitslag. Anders werd dit met de kleine Whippets; tusschen deze dieren werd hardnekkig gestre den. Met niem verschil won „Johnny" van mevr. Koning, Voorschoten voor „Luuk" van R. v. d. Linden, Rotterdam, 3 „Shirly" vart de zelfde. De tweede rit bracht op de eerste plaats: 1 Luuk, 2 Shirly. 3 Johnny. De uitslag luidt: 1 Luuk, tijd 29.2 sec., 2 Shirly, 3 Johnny. Whippets B-klasse: eerste rit: 1 „Letty" van R. v. .d. Linden, Rotterdam, 2 „Sjors" van J. M. Ancher, Den Haag. Tweede rit: 1 Letty. 2 Pittchen, 3 Jimmy. Derde rit: 1 Letty, 2 Pittchen. 3 Fly. Einduitslag: 1 Letty 3 pnt„ 2 Pittchen 7 pnt., 3 Jimmy 4 pnt. Greyhounds B-klasse: le serie: 1 Janetta van J. Timmerman, Rotterdam. 28.4 sec., 2 Breau van M. P. Nigten van Rijswijk. 2e serie: 1 Bompy van C. J. de Kleijn, Den Haag, 29 sec., 2 Fair-Girl van J. Tempelman, Den Haag. 3e serie: 1 Homerus van B. v. Wijk, Voorburg, 31 sec., 2 Bliksem van I. Pape, Rotterdam. Finale: 1 Janette, 28.2 sec., 2 Bompy. Hinderniswedstrijden. Greyhounds klasse A en B: le serie: 1 Last Dash van J. Hibbeler, Den Haag, 28.2 sec., 2 Janetta van J. Timmerman, Rotterdam. 2e serie: 1 Aranka Belwin van N. Pleysier, Vlaai-dingen, 28.4 sec., 2 Fair-Girl van J. Tem pelman, Den Haag. Finale: 1 Aranka Belwin, 28.4 sec., 2 Last- Dash, 3 Janetta. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft op deze-dagen iets nieuws bedacht, waarvoor groote belangstelling bestond. Des avonds vermaakte zich een talrijk pu bliek op het, kermisveld, waar vooral het ca baret uit de Jordaan van Tilly Kalkhoven veel succes had. Ook in het dorp werd druk gedanst in de ver schillende gelegenheden. Tenslotte werd een aardig vuurwerk afgesto ken als besluit van de festiviteiten. FIETSER AANGEREDEN EN GEWOND. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur had op het kruispunt van den provincialen Kruisweg met den Cruquiusdijk een aanrijding plaats tus schen een luxe auto en een wielrijder. De personenauto, bestuurd door den heer R. K. uit Hoofddorp was de brug van de Ring vaart in de richting Hoofddorp overgestoken, toen voor hem een wielrijder, de heer D. uit Haarlem kwam aangereden. Op den bagage drager zat het zoontje van den heer D. Daar beiden elkaar te laat opmerkten werd de fietser door de auto opgenomen en eenige meters ver der aan den wegkant geslingerd, waar vader en zoon bleven liggen. Beiden waren ernstig aan het hoofd gewond. Dr. Bult uit Hoofddorp constateerde enkele diepe snijwonden. Na door hem te zijn verbon den werden de gewonden met de politie-auto naar hun woning te Haarlem vervoerd. Het rij wiel was ernstig beschadigd, terwijl van de auto de voorruit geheel vernield was. Wordt gevr. tegen 15 Sept. voor een gezin van 2 personen EEN DIENSTBODE g. g. v., goed k. koken en zelf- st. werk. Z. a. te meld. bij den Heer F. J. Goedgoop, Kerkplein 24, Bloemendaal Nette Loopjongen gevraagd leeftijd 14 a 15 jaar, bij P. W. Lammerse, Jan v. Goyenstr. 10, H'st. Aanm. 's av. na 8 uur. voor lichte werkzaamheden in den tuin. Hoog loon, bij H. DA MES Wzn., Houtvaart 12, Hrl. Gevraagd die in afwachting van hun pas sende werkzaamheden genegen zijn andere werkz.heden te ver richten op wasscherijbedrijf, Ift, 18-20 jaar. Aanmelden Zater dagmiddag na 5 uur Regentes- selaan 42, Haarlem - H.H. KRUIDENIERS. Biedt zich aan een prima Krui deniersbediende, oud 24 jaar, ongeh. Leert voor het vakexa men. Voorzien van goede getui gen. Br. no. 2112 bur. van dit bl. APOTHEKERS-ADSISTENTE gevr. te Haarlem, 8 u. per dag. Ook pas geslaagden komen in aanmerking. Brieven met verl. salaris onder no. 2110 bur. van dit blad DAME m. 1., zoekt dito dame of heer voor vacantie-uitstapje in Sept. 7 dagen op eigen rekening. Br. no. 2113 bur. van dit blad Notaris G. WOLZAK Hzn. te Haarlem, zal op DONDERDAG 7 SEPT. 1939 des avonds na zeven uur in het Verkooplokaal „Notarishuis" te Haarlem, in het OPENBAAR VERKOOPEN: 1. woonhuis en erf te Haarlem, Ged. Schalkfourgergracht 84, kad. sectie B no. 4706, groot 1.16 A.; in eigen gebruik en ontruimd te aanvaarden. 2. Woonhuis met erf te Haar lem, Bilderdijkstraat 16, kad. sectie A no. 2260 en 2261. men groot 1,41 A.; verhuurd voor 27.50 per maand. en WEGENS STERFGEVAL: 1. Woonhuis en erf te Haarlem, Javastraat 38, kad. sectie B no. 3132, groot 0.82 A.; eigen gebruik en ontruimd te aanvaarden. 2. Heerenhuis met erf te Haar lem, Koninginneweg 54, kad, sectie I no. 355 groot 2,01 A.; onverliuurd en ontruimd te aanvaarden. 3. Heerenhuis. met garage en erf te Haarlem, Zijhveg 150, kad. Sectie T no. 1728, groot 6,73 A.; verhuurd voor f per maand. Aanvaarding bij betaling vóór of op 19 October 1939. Bezichti ging op Dinsdag en Donderdag van 2—4 uur. Inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris Van Eedenstraat 20. Vanaf Maandagmiddag tot en met Vrijdagmiddag a.s. wordt PENSION GEVRAAGD voor deelnemers aan de schaak wedstrijden van den Kon. Ned. Schaakbond. Centrum stad. Br. met volledige opgave no. 2117 bur. van dit blad (Blief, irn aften! Lieve dames, lieve heeren, Lieve kind'ren uit de stad, 'k Blijf hier nog een week logeeren! Nou? Hoe vinden jullie dat? Jullie hebben mij deez' dagen Zóóveel eer hier aangedaan Dat ik het niet durfde wagen, Om uit REMBRANDT weg te gaan! Dag! SHIRLEY TEMPLE. TE HUUR keurig onderh. middenst.huis op zeer goeden stand, omtrek Mar- nixstraat. Huurpr. 30 p, mnd. Bevr. J. G. Boeree, Makelaar, Stuyvesantstraat 61. B. J. C. Koopen Rijksstraatweg 362, H.N., vraagt Kruideniersbediende HEER gepens., zoekt in Bl'daal of Ov.v. ongemeub. of gestoff. zit- en sl.- kaïner, str. water met voll. pens. Br. met prijsopg. no. 2118 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2