Jiunstr Krantenle is een ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Op schooi iou ie. (eiteCifk geleetd. moeten woïden- De krant voor den mensch van nu onontbeerlijk EEN van de wonderlijke dingen dezer dagen is, dat er ook in een land als Nederland, waar practisch gesproken geen analfabetisme bestaat en de jeugd volge stopt wordt met een menigte wetens waardigheden nog vele menschen zijn die geen courant kunnen lezen, heel echt lezen, dat wil zeggen dat er uit halen, dat van meer beteekenis is dan de alledaagsche diefstallen en ongelukjes, dat vinden, dat bijzondere belangstelling waard is, dat opzoeken, dat voor eigen persoon van waarde is. Dat dit voor die velen een gemis moet zijn, is volkomen begrijpelijk, omdat de courant zich in de laatste kwart eeuw heeft ontwikkeld tot een onmisbaar huisgenoot Dat men van zijn courant niet het volle pro fijt heeft, mag misschien mede veroorzaakt zijn door de geweldige vlucht, welke het dagblad in enkele tientallen jaren heeft genomen ontzag lijk uitgebreide nieuwsvoorziening, groot aan tal voorlichtende artikelen, doch de hoofdoor zaak moet men hier toch niet zoeken. Die is o.i. elders gelegen nl. daar waar de jeugd moet wor den geleerd methodisch te werken, dat is in de school. Deze moet leeren een keuze te maken uit groote hoeveelheden leesstof. Wanneer dat is geschied, heeft de school haar plicht in dit opzicht ver vuld cn moet zij het aan de jeugd zelf overla ten wat deze, na 't verlaten van de school, van het daar geleerde in practijk wil brengen. Hier mede is een nieuw vak op de school gepropa geerd, hetwelk helaas bij de reeds zoo overla den leerprogramma's geen plaats meer op het lesrooster kan krijgen, maar men mag wel ho pen, dat, wanneer ons vaderlandsch onderwijs wat meer ingesteld wordt op de practijk des levens, ook eenigen tijd zal kunnen worden ge vonden om de leerplichtige jeugd te leeren een courant te lezen. De noodzakelijkheid van het courant-lezen hoeft in een courant niet in den breede te wor den uitgemeten. Er behoeft slechts op te wor den gewezen, dat het dagblad de eenige moge lijkheid biedt op de hoogte te blijven van alle mogelijke dingen. Daar kan zelfs het beste leer boek het in de verte niet bij halen. En naar mate de techniek vorderingen maakt en de ver bondenheid der volken grooter wordt, naar die mate ook zal de courant onmisbaarder wor den. Daarom temeer zal ook het lezen van de krant een kunst worden, want haar ontwikke lingsgang is nog lang niet ten einde De Duit- sche wijsgeer Schopenhauer noemde in het be gin van de negentiende eeuw de kranten „de secondenwijzers der geschiedenis", daarmede de zeer betrekkelijke waarde aanduidend van de kranten in zijn tijd. Sindsdien is veel veran derd, zeer zeker bij de krant Nog is zij „se- condenwijzer", maar daarnaast heeft zij zich ook nog op een andere taak toegelegd: het ver band leggen tusschen de verschillende „secon den". om aldus minuten en uren te vormen. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat de moeilijkheid hoofdzakelijk is gelegen in het lee ren schiften, in het doen van een keus uit de groote massa lectuur, welke het dagblad dag in dag uit zijn abonnés biedt. Advies geven hoe dit schiften moet geschieden is niet gemakke lijk, omdat ieder met zijn persoonlijke geaard heid rekening moet houden. Voor den beurs man, den handelaar enz., zijn economische be richten vrijwel zonder uitzondering van groot belang. Zij kunnen soms bijna hun werk niet goed verrichten wanneer de krant niet voor een behoorlijke berichtgeving zorg draagt. Zoo kan ieder voor zichzelf bepalen welke rubrieken voor hem van bijzondere waarde zijn. Daar naast staan dan de groote kwesties van den dag, waarvan ieder op de hoogte behoort te zijn. Zij vormen „de" geschiedenis, en, welk een min achting men eventueel ook voor de historie mag hebben, de contemporaine geschiedenis moet men kennen, omdat eigen lot en levensomstan digheden er ten nauwste mee zijn verbonden. Een derde categorie wordt gevormd door alles wat afleiding, ontspanning, ontwikkeling kan verschaffen. Dit zijn eenige hoofdlijnen, welke voor uit breiding vatbaar zijn, maar als richting-gevend waarschijnlijk wel voldoende kunnen worden ge noemd. Een van de voornaamste eischen voor een behoorlijk lezen van de krant is daarbij even wel nog niet genoemd. Dat is het dagelijksche lezen, het lezen zonder één dag over te slaan. Wie met dagbladlectuur achter komt, kan zijn achter stand bijna nooit meer inhalen, en er ontstaan hiaten, welke het lezen minder prettig en het verband tusschen verschillende gebeurtenissen bijna onbegrijpelijk maken. In een hoofdartikel, vorig jaar in dit blad ge publiceerd, is de aandacht gevestigd op het door Sir Frederick Maurice, de bekende leider van de Britsche organisatie van oud-strijders The British Legion, geopperde denkbeeld aan kin deren in de hoogste klassen der lagere scholen les te geven in het leeren lezen van kranten. In dit artikel werd de wenschelijkheid van zulk onder wijs bepleit en de juistheid van dat pleidooi bleek ons toen wij een bezoek brach ten aan de directrice van het Centraal Instituut voor Chr. Socialen Arbeid te Amsterdam, mej. Bakker. Zij vertelde ons, dat men bij het instituut reeds ongeveer tien jaar geleden had gemerkt, dat de leerlingen allen meisjes van 19 jaar en ouder) bijna zonder uitzondering de krant niet lazen of niet behoorlijk lazen. Men voelde dit als een groot nadeel voor het onder wijs en voor het later door de meisjes zelfstandig te verrichten werk. Men was van oordeel, dat een sociaal werkster haar arbeid niet geheel naar behooren zou kunnen doen, als zij niet op de hoogte was van de geschiedenis van den dag. Daarom heeft men thans acht jaar geleden aan het lesrooster een uur krant lezen toegevoegd (een vak, dat ook nog bij een ander instituut voor maatschappelijk werk op het lesrooster staat), te onderwijzen door mr. N. Stufkens. Reeds spoedig bleek het succes van het nieu we vak, want na enkele maanden waren de leer lingen tot vrij geregelde krant-leesters opgevoed, zeer ten voordeele van het overige onderwijs en van den later te vervullen werkkring. Uit den aard der zaak wordt dit lesuur met een zeer spe ciale bedoeling gegeven: dat de leerlingen op de hoogte komen van de economische problemen van den dag, dat zij zich een eigen meening vor men over verschillende belangrijke kwesties en dat zij op de hoogte zijn van de allerlaatste in zichten in die kwesties. Men is bij dit onderwijs uitgegaan van de volkomen juiste gedachte, dat de mensch de stroomingen van zijn eigen tijd moet kennen, wat niet anders kan geschieden dan door het dagblad. Ook op andere wijze dan hierboven vermeld bleek nog, dat het lesuur een succes was, want in den loop van den tijd drongen de leerlingen er zelf op aan de behandelde stof (voornamelijk economische problemen, de Duitsche kerkstrijd en het leeren onderscheiden van hoofd- en bij zaken) uit te breiden, zoodat tegenwoordig ook aandacht aan de buitenlandsche politiek wordt besteed. Een beter bewijs, dat het onderwijs wordt gewaardeerd door hen voor wie het be stemd is, kan vermoedelijk wel niet worden gegeven. Maar ook kon wel niet duidelijker bewezen worden, dat krantenlezen een kunst is, welker beoefening moet worden geleerd. De moeite, daaraan besteed, zal noch verloren noch ver geefs zijn en bovendien de practische levens waarde van den mensch verhoogen. Kereltje stond zijn eigen redding gade te slaan. In het gemeentelijk volksbad te Kijkduin nabij Den Haag is Vrijdag eenige consterna tie geweest, aldus meldt Het Volk. Een moe der was met haar vierjarig zoontje gaan ba den. Op een gegeven oogenblik miste zij den jongen. Zy riep angstig om hulp, doch toen een zwemmer haar vertelde, dat hij „op iets getrapt" had, geraakte de moeder buiten be wustzijn. Het personeel van het zeebad ging onmiddellijk het water in en het vormde met talrijke andere baders een grooten ring. om zoo het water af te zoekenWat was echter het geval? Het jongetje was, zonder dat zijn moe der het merkte, het water uitgestapt en naar zijn vader toegeloopen, die zich op het strand bevond. Zoodat het vermiste kereltje, naast den vader, belangstellend stond te kijken naar de drukte, die een eindje verder in het Volksbad werd gemaakt. Hij begreep er eigenlijk niets van.... MINISTER WELTER EN OUD-MINISTER VAN DIJK ONDERSCHEIDEN. De zaakgelastigde ad interim van België baron Ruzette heeft den minister van koloniën den heer Ch. J. I. M. Weiter en den oud-minister van defensie dr. J. J. C. van Dijk mededeeling gedaan van hun onderschei ding met het grootkruis in de orde van de Kroon van België en heeft hun, respectieve lijk gisteren op het departement van koloniën en hedenmiddag ten huize van dr. van Dijk, de versierselen dier hooge onderscheiding overhandigd. N. I. O. G. voerde geen actie tegen zending en missie. De minister van Koloniën, de heer Weiter, heeft op vragen van den heer Van Poll, betref fende een actie, welke het N. I. O. G. zou voe ren ten opzichte van de missie en de zendin gen in Nederlandsch-Indië geantwoord: Blijkens door het hoofdbestuur van het Nederlandsch-Indisch Onderwijs Genoot schap aan den directeur van Onderwijs en Eeredienst gedane mededeelingen hebben drie leden van de afdeeling Soerakarta van dat genootschap een bezoek gebracht aan den plaatselijken vertegenwoordiger van Moham- madijah. aldaar, evenwel niet namens het hoofdbestuur, doch op eigen initiatief. Het doel van dit bezoek zou volgens die mededee ling geweest zijn, samenwerking te bereiken ten aanzien van het bezoeken van de openbare school door kinderen van Mohammedaan- sche ouders. Een actie tegen arbeid van zen ding en missie zou niet door bedoelde afdee- lingsleden zijn beoogd. Financier achter slot en grendel. Van verduistering verdacht. De Justitie arresteerde Vrijdag den directeur van een financieele instel ling, dr. D. H. B„ verdacht van ver duistering van een pak effecten ter waarde van f 12.500 uitgegeven door 'n Utrechtsche financieringsmaatschap pij en eigendom van een Hagenaar Deze laatste had de effecten aan B. ter hand gesteld om een bepaald object te fi nancieren. In plaats hiervan beleende hij de incourante aandeelen zonder er den eigenaar in te kennen. Met een derden persoon ging hij met de opbrengst zaken doen. Het ongeluk wilde voor B.. dat de effecten waarop jarenlang geen dividend was uitge keerd. 4'2 pet. gaven. De eigenaar wilde van dit voordeeltje profiteeren en eischte de ef fecten, nominaal waard f 25.000, doch afge stempeld op 50 pet., terug. Dr. B. kon aan dezen eisch geen gevolg geven. De eigenaar stapte naar het hoofdbureau en op de af deeling handelspolitie. waarvan inspecteur Dijkstra de leiding heeft, deponeerde hij een klacht tegen B. wegens verduistering. In specteur Dijkstra ontbood dr. B. Deze gaf echter een andere lezing van het geval. Hij werd in arrest gesteld en Vrijdag voor den Officier van Justitie geleid. Hij is later echter in vrijheid gesteld. De eigenaar der aandeelen heeft den Officier van Justitie verzocht ver der geen werk van de zaak te maken. Dr. B. deed indertijd naar zijn zeggen dik wijls zaken met de vroegere Spaansche re geering. Jaren geleden onderhield hij con necties met Barmat. Volgens zijn verklaring heft hij van een Spaansche universiteit en van een Amerikaansche hcoger onderwijs In stelling een doctorsbul ontvangen. Herhaaldelijk heeft de handelspolitie pro ces-verbaal tegen den man opgemaakt, zon der dat evenwel later tot een vervolging kon worden overgegaan. Zweefvliegtuig bij Teriet neergestort. Kabel sloeg bij start plotseling los. Op het oefenterrein van de Arnhemsche Zweefvliegclub nabij Teriet is Vrijdagmiddag een zweefvliegtuig van deze club neerge stort. In het toestel was gezeten de heer Van Lamsweerde uit Nijmegen. Deze was kort te voren met het vliegtuig opgestegen. Op om streeks twintig meter hoogte sloeg de kabel plotseling los. Het toestel had toen nog een on voldoende hoogte bereikt om in de lucht te kunnen blijven, het daalde snel en stortte neer. De heer Van Lamsweerde vièl met het hoofd tegen den snelheidsmeter en liep een hersenschudding en een hoofdwonde op. Per ziekenauto werd hij naar het gemeente ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Uitstap je met tragischen afloop. Grootvader bij aanrijding doodelijk gewond. Vrijdagmiddag om twee uur werd de 65-ja- rige E. B. M. uit Nieuwer Amstel, die met een kleinzoon een uitstapje maakte naar Zaandam en voor de terugreis op weg naar de boot was, op de Westzijde te Zaandam, ter hoogte van het Flora-theater door een kermiswagen gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht Eenige uren later is hij aan de opgeloopen kwetsuren overleden. SPOORWEGNUMMER VAN „REIZEN EN TREKKEN". De Nederlandsche Reis Vereeniging heeft in verband met het spoorweg jubileum een van de wekelijksche afleveringen van haar or gaan „Reizen en Trekken" uitgegeven als Spoorwegnummer. Dit nummer is thans ver schenen en inderdaad is het in ruimen zin aan den spoorweg gewijd. Het blad opent met een artikel van prof. dr. ir. J. Goudriaan. president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen over het Neder landsche Spoorwegbedrijf, en bevat verder artikelen over De dienstregeling voorheen en thans door H. Asselberghs, Stationsrestau raties. Veiligheid in het Spoorwegverkeer. Een bezoek aan de tractie. De beteekenis der N. S. in het bedrijfsleven. Oe heer D. Schiferli behandeld de vraag: Zouden wij onze spoor wegen kunnen en willen missen?, de heer A. Pieters: De Spoorweg en de N. R. V. Verdere artikelen zijn: De locomotief onder narcose door v. Zw„ De Spoorbiljetten-automaat. Het parate en verjongde treinvervoer, en aller lei mededeelingen over de Spoorwegtarieven. Verder de gewone rubrieken, de agenda der nog uit te voeren reizen, een verslag over de pas uitgevoerde Amerika-reis met 120 deelne mers, enz. Fietspad door de duinen van Den Haag naar de grens van Noord-Holland. Eind September zal het pad worden opengesteld. Het nieuwe fietspad door de duinen, dat loopt van Den Haag naar Meyendel naar de Wassenaarsche Slag en vandaar over de Zuidzijde van den boulevard te Katwijk naar Noordwijk om voorloopig te eindigen langs dan rand vai het gebied bijen de Amsterdam- sche Waterleiding, zal eind September, naar de Toeristenkampioen thans mededeelt, het gedeelte tot aan den Langevelderlaan gereed zijn. Ongetwijfeld beteekent dit pad waarover wij vroeger reeds schreven een zeer groote aan winst voor de wielrijders, die een prachtige riute door duinen en bosschen (van het Staatsboschbeheer zullen knnen volgen en die zullen kunnen genieten van een bijzonder f raaien rijwieltocht. Roekelooze vliegerij. Bezoekers van natuurbad zeer verontwaardigd. Een militair vliegtuig heeft Vrijdagmiddag schrik en ontsteltenis teweeggebracht onder de bezoekers van het natuurbad in Doorwerth. De machine dook, volgens de TeL tot driemaal toe precies boven het bad en naderde het water eenige malen tot op ongeveer twintig meter. De baders en baadsters, onder wie veel kinderen, haastten zich verschrikt uit het water en zochten een goed heenkomen in het restaurant. Ten slotte verdween de machine, waarna ook de rust in het bad terugkeerde. Verontwaardigd over de gevaarlijke capriolen die de vlieger boven het natuurbad uithaalde, heeft een der bezoeksters aangifte gedaan bij de politie te Oosterbeek, die thans een onderzoek instelt. Helaas heeft geen der bezoekers 'n num mer van de machine kunnen 'opgeven. In de con sternatie vergat men de herkenningsteekens van den tweedekker op te nemen. De eigenaar van het natuurbad was het met de opvatting van zijn gasten eens, dat het uit voeren van stunts boven het bad, waar vele hon derden menschen bijeen waren, niet te pas komt. Het is ditmaal zonder ongelukken afgeloopen, doch het ongeval op het strand bij Vlissingen. dat nog zoo versch in het geheugen ligt, laat zien, dat er maar een kleinigheid behoeft te gebeuren om ernstige ongelukken te doen ontstaan. Nederlandscli ambtenaar in Duitschland gevangen genomen. Door een telegram over de grens gelokt. Bij de familie van den heer J. Drenth. amb tenaar bij de registratie en domeinen te Alphen aan den Rijn, is bericht ontvangen, dat de heer Drenth zich te Dusseldorp in hechtenis bevindt, de heer Drenth. die o.m. de zaken behartigde van in Duitschland wonenden Nederlander, ontving Maandag van dezen een telegram, waar in hem werd verzocht onmiddellijk naar Duitschland te komen De heer Drenth voldeed aan dit verzoek, doch later zond hij aan zijn echtgenoote een brief, waarin hij mededeelde, dat het telegram slechts ten doel had gehad hem over de grens te lokken, daar de in Duitsch land wonende Nederlander reeds was gearres teerd en hij zelf bij zijn aankomst in Duitsch land onmiddellijk in hechtenis werd gesteld. Omtrent de reden van de arrestatie is niets bekend. De familie van den heer Drenth heeft zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken gewend met het verzoek inlichtingen daaromtrent te willen inwinnen. Klinkerkeien het ideaal. Hoe het wegdek der Ged. Oude Gracht te Haarlem wordt. Voorheen kenden wij zoo'n puinbed voor asphalt. Nu de opbreek-misère voor het gedeelte Oude Gracht tusschen het Verwulft en de Kleine Houtstraat te Haarlem doorstaan is de nieuwe rioolbuizen zijn gelegd en alles wat versleten was van de leidingen voor gas. electriciteit, water en telefoon is vernieuwd wordt daar het nieuwe wegdek gelegd. Men ziet de arbeiders daar bezig met een dik puinbed te maken zooals wij dit tot heden kenden voor het aanbrengen van asphalt. Er komt hier evenwel geen asphalt, want het wordt een bestrating van klinkerkeien. Maar die wordt nu op moderne wijze gelegd. Den laatsten tijd waren zulke klinkerkeien al op de Nassaulaan, de Schouwtjeslaan, de Leid- schevaart en de Spekstraat, daar hebben ze goed voldaan, hoewel ze slechts gelegd waren op een normaal zandbed. Voor de Ged. Oude Gracht moeten hoogere eischen gesteld wor den. De technici van Openbare Werken wa ren daarom van meening, dat daar een fun deering van puin noodig is om „een strakke en blijvend vlakke ligging" te verzekeren. Gemeend wordt, dat „dan een wegdek ver kregen zal worden dat minstens even vlak ligt als asphalt en nimmer golvingen zal ver- toonen". Bovendien heeft een wegdek van klinkerkeien op asphalt voor dat het bij regen niet glad wordt, zoodat er geen slipgevaar voor auto's is te vreezen. Deze moderne klinkerbestrating is wel iets duurder dan asphalt, maar het verschil be paalt zich op het geheele werk tot enkele duizenden guldens. Behalve de Ged. Oude Gracht tusschen Kleine Houtstraat en Zijlstraat (uitgezonderd is dan het gedeelte tusschen Kleine Hout straat en het Spaarne, alsook het Verwulft, die eenige jaren geleden geasphalteerd zijn, krijgt ook de Raaks zoo'n wegdek van klinker keien. De steenfabrieken in ons land zullen ongetwijfeld met gnoegen zien. dat er thans een keer schijnt gekomen te zijn in de op vatting, dat alleen een asphaltdek aan mo derne eischen kan voldoen. Het puinbed op dit gedeelte van de Oude Gracht is bijna klaar, aan den kant der Groote Houtstraat zijn enkele straatmakersf al begonnen met het eigenlijke wegdek te leg gen. Als de volgende week het onderbed geheel voltooid is komt er een legertje straatmakers, om het bestratingswerk zoo vlug mogelijk te laten verloopen. opdat dit stuk van de Oude Gracht voor het verkeer kan worden open gesteld. De klinkerkeien worden in vischgraadver- band gelegd. Indertijd is er ook een klinkerbestrating op een onderbed van puin gelegd in de Fontein laan. Dit systeem heeft daar goed voldaan, maar nu is men overgegaan een klinker-kei van grooter formaat te kiezen. Op de fundeering wordt nadat eerst een zandlaag is aangebracht, de klinkerkei gelegd. Op het gedeelte van de Ged. Oude Gracht tusschen 't Verwulft en Zijlsti'aat moet men nog de misère van de rioleering doorstaan. Daar is men dus voorloopig nog niet aan be strating toe. De breedte van den rijweg op het deel Ver wulft—Kleine Houtstraat wordt 12 Meter. Het aansluitende deel KI. HoutstraatSpaarne heeft een rijweg van slechts 9 Meter. De trottc<irs zijn geprojecteerd op een breedte van 5.5 M. Een dergelijke breedte laat een behoorlijken boomgroei toe. zonder aan de bewoners der aangrnzende huizen overlast te veroorzaken, terwijl tevens een ruime trot- toiraanleg wordt verkregen. In de toekomst komen er dus gelukkig weer boomen op de Oude Gracht. Het akelig dorre beeld dat de weg nu biedt zal dus verleven digd worden. Het gedeelte Ged. Oude Gracht tusschen de Zijlstraat en het Verwulft krijgt een rijweg breedte van 12 M. De trottoirs werden hier. 3 M. De boomen zullen hier evenwel niet in de trottoirs worden geplant, doch op 4 M. afstand van deze trottoirs. Zij zullen door ronde verhoogingen worden omgeven. Tus schen deze boomen is alsdan voldoende par keerruimte beschikbaar. Op deze wijze kan een 60-tal auto's daar ter plaatse behoorlijk parkeeren. Bij dit schema van wegindeeling kunnen op dagen, dat aldaar markt word, gehouden, de tenten tusschen de boomen langs den rijweg worden geplaatst. In het midden blijft dan nog voor 't doorgaand ver keer een rijweg over van 11 M breedte. De Raaks zal ook een rijweg verkrijgen ter breedte van 12 M. met breede trottoirs (pl.m. 5 M.) aan weerszijden. ONTAARDE MOEDER. Haar kinderen ernstig mishandeld. ZELFS HAAR VADER KON NIETS GOEDS VAN nAAR ZEGGEN. Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht Lea G., vrouw van S. M C. te Eexter- veenschekanaal wegens ernstige mishande ling van haar 13-jarig dochtertje Sophia. Twee buren hadden gezien, dat de vrouw haar dochtertje op 20 Juli had geschopt en geslagen. Het kind had een goed heenkomen gezocht bij de fam. Pot. Den volgenden dag kwam het meisje weer oij hen en vertelde, dat zij geen eten had ge kregen en dat zij liefst naar haar grootvader in Stadskanaal wilde. De vrouw van Pot had het kind een paar boterhammen gegeven en geld voor de bus naar Stadskanaal. Denzelfden avond was zij echter loopend terug gekomen, omdat haar grootvader niet thuis was. Haar moeder wenschte haar echter ook niet in huis, waarop Pot de marechaussee had gewaar schuwd. Het kind werd tijdelijk bij den hoofd onderwijzer ondergebracht. Sophia was zelf ook als getuige gehoord en zij verklaarde, dat moeder haar dikwijls had geschopt en geslagen. Ook de andere kin deren in huis kregen wel slaag. Zij was nu niet meer thuis doch in Santpoort en zij wilde niet meer naar moeder terug. De inlichtingen over verdachte waren zeer slecht, zelfs de inlichtingen, die haar eigen vader had verstrekt. Haar gedrag ter terecht zitting maakte dezen indruk vooral niet beter. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. SECRETARIS VAN „EENHEID DOOR DEMOCRATIE" GAAT STUDIEREIS MAKEN. De secretaris van het hoofdbestuur van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie, de heer N. P. Haremaker te Schie- broek, hoopt in het einde dezer maand met het m.s. „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederlandsch-Indië te vertrek ken voor een verblijf aldaar van eenige maan den. Deze reis, welke deels met toeristische be doelingen ondernomen wordt, hoopt de heer Haremaker zich tevens ten nutte te maken als studiereis ter oriënteering omtrent de be langen van E D.D. in de tropen, en ter verste viging van het contact tusschen de centrale leiding en de vele leden, welke de beweging in verschillende Indische steden telt. Gedurende de afwezigheid van den heer Haremaker zal het secretariaat worden waar genomen door het hoofdbestuurslid, mevr. Jeanne Fortanier—De Wit te Rotterdam. Nieuwe Tweede Kamerleden. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft tot leden van de Tweede Kamer benoemd verklaard: In de vacature Albarda den heer J. Bommer te Amsterdam. In de vacature-De Geer proL dr. J. R. Slote- maker de Brufne te Wassenaar en in de vacature-Van den Tempel den heer B. C. Franke te Amsterdam. Laboratoria der B. P. M. bestaan 25 jaar. Employés bieden gedenkraam aan. DIRECTIE BIEDT DEN FMPLOYéS EEN SPORTPARK AAN. De feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der laboratoria van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan den overkant van Het IJ te Amsterdam, is Vrijdag begon nen met een plechtigheid in het hoofdgbouw, waar een deputatie van het uit circa 1200 menschen bestaande personeel zich bij het trappenhuis had opgesteld ter aanbieding van het huldeblijk van de employés aan de directie, bestaande uit een uit drie deelen be- bestaand glas-in-locd raam. vervaardigd door den kunstschilder Max Nauta. Via een luidsprekerinstallatie waren de employés, die zich in de lunchroom en ln de ge dere bijgebouwen hadden verzameld, in de ge legenheid de plechtigheid te volgen. Namens hen sprak ir. B. J. Forbes, die de symbo listische beteekenis van het raam uiteenzette en het vervolgens de directie aanbood, daarbij uiting gevende aan de hoop. dat het nog lange jaren een stille en schoone getuige mag zijn van het werk, dat in de laboratoria wordt verricht. De directeur van het laboratorium Ir. G. L. J. Caviët, heeft het geschenk met een harte lijke toespraak aanvaard. Vrijdagmiddag heeft de directie den em ployés een blijvende herinnering aan dezen dag aangeboden. Zij de directie voteerde de noodige gelden voor de inrichting van een sportpark, in welken vorm dit geschenk dan ook bestond en Vrijdagmiddag is het fraaie terreinencomplex in tegenwoordigheid van circa 2500 belangstellenden op feestelijke wijze in gebruik gesteld. Nadat de directeur van het laboratorium, ir. G. J. L. Caviët aan het slot van een harte lijke toespraak de sleutel van het sport- paviljoen aan den voorzitter van de Shell- sportvereeniging. den heer Petri, had over handigd en laatsgenoemde voor het groote geschenk had bedankt, werd een amusant programma uitgevoerd. 's Avonds is op het terrein een kermesse d'été gehouden. Zeventig H.A. heide op Texel door brand verloren gegaan. Bosschen op de Westermient behouden. In de onmiddellijke nabijheid van de den- nebosschen op de Westermient te Texel is Vrijdagmiddag door onbekende oorzaak een ernstige heidebrand uitgebroken. Gelukkig bevonden zich talrijke personen, vooral kampeerders en militairen. in de nabij heid, die terstond het blusschingswerk aan vingen. Ondanks de ingespannen pogingen om het vuur te stuiten, ging een oppervlakte prachtige heide van 70 H.A. verloren. Dank zij het feit, dat de wind uit een gunstige richting kwam, bleven de bosschen gespaard.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5