Jcudtc's- Uec van 'h v&cUwt Klopveegzuigers MET AUTO EN TENT DOOR ZUID-AFRIKA. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. AGENDA ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 4 Somerset Strand en Stellenbosch rio.U- St® 4 V Het gedenktceken voor Rhodes onder den duivelspiek bij Kaapstad. Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Er zijn van die plekjes op onze dierbare aarde, waar een mensch naar zijn zin nooit lang genoeg kan vertoeven en daar is Somer set strand er een van! Het is een badplaatsje als er zoovele zijn, met goede winkels, groote en kleine hotels en een aardige bioscoop. Er is een heel geschikt zandstrand, met hier en daar rotspartijen er voor, die den strandwan- delaar in staat stellen, heel wat interessante dieren in hun eigen omgeving waar te nemen, van aalscholvers en meeuwen af, tot zeester ren en prachtige naaktslakjes aan toe. Vlak aan het strand bloeien' mimosa aaronskelken en tal van andere mooie planten meer, wier namen ik niet weet en die u ook niets zouden zeggen. Maar wat dit heerlijke plekje allerminst onderscheidt van de vele andere badplaatsjes is het ongelooflijk mooie uitzicht. Het ligt midden in False Bay en dus gaat de zon er op boven de Hottentot-Holland- mountains en gaat ze onder boven de berg reeksen van het Kaapsche schiereiland. De zonsopgang verlicht Duivelspiek en Tafelberg en al wat daarnaast volgt, tot Kaap de Goede Hoop aan toe. Dat is mooi. Maar wanneer de zon naar de westerkim neigt, verlicht ze de fantastische wolkenstapels boven de Steen- bras- en Hottentots- en Drakestein-bergen, teekent de wonderlijkste kleuren en vormen in de steile rotswanden en werpt een laatsten smaragdgroenen lichtbundel door de gras landen van de Kaapsche vlakte, waarboven overal aaronskelken en andere bloemen op lichten. Vooral het wisselend wolkenspel boven al deze bergreeksen en boven de baai zelf geven een ongekende, afwisselende bekoring aan de strandwandelingen daar. Er leeft een interessante schelpenfauna voor de kust en er spoelt veel moois en aardigs aan. De vis- schers weten dat ook enhebben het blijk baar al heel lang geweten. Menige oud-Hol- landsche schipper vermeldt in zijn journaal, hoe kleine gele menschen steeds langs het strand zwerven op zoek naar eetbare waar. Of deze strandloopers Bosjesmannen geweest zijn of Hottentotten, weet ik niet. Wel weet ik. dat ze enorme hoeveelheden schelpdieren hebben buitgemaakt, van dezelfde soorten als hier thans ook nog veel voorkomen, zooals blijkt uit de kolossale schelphoopen, die ze o.a. bij Gordon's Bay op het strand hebben achtergelaten. Bergen van een meter of zes hoog en tientallen meters lang, grootendeels uit schelpen bestaande, met wat tusschenge- stoven zand. Ik heb er menigen ouden vuur haard in gevonden en uitgegraven, maar er nooit eenig cultuurvoorwerp in aangetroffen, geen bewerkte steenen, geen potscherven, slechts doodenkele vischgraten en die waren zóó verweerd, dat we moesten aannemen, dat hun wapens en vischhaken, die ook van visch- graat en been zullen zijn geweest, in den loop der eeuwen volkomen zijn vergaan. Van een tegenwoordig Bosjesmanhuishouden is na tien jaar zeker ook niets meer terug te vinden! Een prachtige weg voert ons langs den berg rug door een kolossale bloemenweelde naar de monding van de Steenbrasrivier, maar belang rijker zijn voor den vacantieganger de mooie wegen over den Sir Lowry-pas het Noorden in naar een prachtige bergstreek of de straat weg naar Stellenbosch, door een landschap, dat sterk aan midden-Europa doet denken; en eindelijk de uitstekende weg naar Kaap stad, dat ook nog maar een dertig mijl weg Een aardig universiteitsstadje. Stellenbosch is een der universiteitssteden der Unie en wel de zetel der eerste Zuid- Afrikaansche universiteit. Het stadje is prach tig gelegen, evenals Paarl en Groot Drakestein aan den voet der Drakenbergen. Er zijn duizend studenten. Er is een mooie bibliotheek en er zijn forsche universiteitsgebouwen, onder an dere een voor Gemie. Ik heb even staan kijken, wat daarmee bedoeld werd. Het schijnt schei kunde te beteekenen! Maar het is een aardig universiteitsstadje, van waaruit vele bruik bare mannen en vrouwen het leven in trek ken met een behoorlijke kennis der verschil lende takken van wetenschap. Dat de land bouwwetenschappen hier een groote plaats in nemen, is dunkt mij zeer verstandig gezien, Landbouw en veeteelt mogen door droogte en sprinkhanen altijd een riskant bedrijf zijn in de Unie, daar staat tegenover, dat. als de goud- en diamantmijnen eens geen profijt meer opleveren, de landbouw en veeteelt toch het eenige middel vormen om de Unie boven water te houden. Dat lijkt mij een der grootste fouten van de vele. die de Engelschen hier ge maakt hebben, dat ze na den Boerenoorlog hun uiterste best hebben gedaan, het boerenbestaan vrijwel onmogelijk te maken. Thans nog is het voor de boerderij een zeer groot nadeel, dat zoovele tienduizenden arbeidskrachten voor het werk in de mijnen aan het land worden onttrokken en daardoor de arbeid van den inboorling veel duurder betaald moet worden dan vroeger noodig was. Daarbij komt dit den kaffers nauwelijks ten goede, omdat het ver blijf in de mijnen hen behoeften heeft leeren kennen, die zij vroeger niet bezaten en die hun leven zeer veel duurder maken. Maar de boer moet zijn bedrijf intensiveeren, menschen- kracht door de machine vervangen, zijn heele bedrijf op totaal anderen voet brengen en Aaarin kunnen de landbouwhoogescholen en scholen zeer belangrijke aanwijzingen geven! In Stellenbosch komen tegenwoordig jaarlijks een duizendtal studenten hun studie beginnen of voortzetten. Dc univer siteit wetrd in 1914 géboren uit een reeds lang bestaand college. Daarnaast kreeg Pretoria in 1930 zijn universiteit, die in 1933 in een Afrikaansche werd omgezet. Zoo hoopt men binnenkort uit eigen krach ten in de behoefte aan gegradueerden in allerlei vakken te kunnnen voorzien. Het aantal gestudeerden, dat in de Unie een blijvenden werkkring vindt, zal dus gaan deweg verminderen, althans wat de buiten landers betreft. Het is eigenlijk wel heel jammer, dat de Uniercgeering de Hollan ders over vrijwel dezelfde kam scheert als andere buitenlanders, wat immigratie- mogelijkheden betreft, maar dat zal voor een groot deel te wijten zijn aan Engel- sche invloeden in het bestuur. De Neder- landsche immigrant heeft in elk geval dit voor, dat hij de Afrikaansche taal zonder meer kan verstaan, wat niet weg neemt, dat eigenlijk geen Nederlander naar Zuid- Afrika moest trekken, die niet eerst be hoorlijk Engelsch had geleerd. Het is moeilijk te zeggen hoever Stellen bosch van Kaapstad ligt, daar de voorste den van Kaapstad, die met electrise he trams en buslijnen met de groote stad ver bonden zijn, eigeüjk haast een hoefijzer vormen, van Muizenberg aan False Bay af over Wyniberg en Rondebosch naar de Tafelbaai, rondom den -Tafelberg heen. Mooie voorsteden zijn het ook, vooral nu alleis in lentetooi prijkt, niu de eiken in jong blad staan en een ongekende bloemenweel de elk beschikbaar plaatsje inneemt. De boot van d-e Holland—Afrika Lijn heeft een dikke week vertraging, maar vrienden van vrienden stellen een gezellige bungalow tot onze beschikking, met prachtig panorama op Tafelberg en Duivelspiek en. dat geeft een mooie gelegenheid, om nog wat meer te zien van Afrikaanders en Nederlanders in Kaapstad. Den Nederlanders bevalt het er best, vooral het heerlijk zonnige klimaat wordt door allen geprezen. De Afrikaan ders, welke woord dan vaak gebruikt wordt als tegenstelling met het Engelsch spreken de deel van de bevolking, die Afrikaanders voelen zich ook tot steeds meer in staat onder het van vele gevels wapperende oranje-blanje-bleu en het is verwonderlijk te zien, over hoe een uitgebreide col lectie literatuur de Afrikaander beschikt, vooral door het werk van de Nasionale pers beperk De banden met Nederland. Sommigen mogen het dan al betreuren, dat deze maatschappij het Dagblad De Burgher uitgeeft en dat deze het orgaan, de spreektrompet is van den uitersten nationalis- tischschen vleugel, de Malanieten; dat neemt niet weg, dat van Dc Burgher en De Huisge noot en Die Jongspan en De Kerkbode, die alle geregeld in het Afrikaansch verschijnen, een zeer grooten invloed uitgaat, die den in vloed van den Nederlandschen stam en zijn nakomelingen voortdurend moet versterken. Van die zijde wordt ook veel moeite ge daan om de banden met Nederland nauwer aan te knoopen. Dat wordt helaas in ons land nog veel te weinig gevoeld, getuige de geringe medewerking, ondervonden bij pogingen om tentoonstellingen van Neder - landsche kunst en industrie in Kaapstad en andere steden te houden. En daarvoor is toch zoo'n verrassend groote belangstelling. Wie gezien heeft, met wat groote inge nomenheid en waardeering het glaswerk van Leerdam, het weefwerk van het Paapje, het aardewerk van de Sphinx in Maastricht en uit Gouda en de stalen meu belen van Gispen uit Culemborg werden bezichtigd en besteld, zal het onbegrij pelijk achten, dat eigenlijk slechts heel en kele firma's behalve de bovengenoemde wilden meewerken. Laat Nederland eens een goed stuk van zijn Jaarbeurs doorzen den als reizende expositie naai- de verschil lende steden van de Unie en het resultaat kan wel eens zijn, dat de HollandAfrika Lijn haar dienstregeling op Zuid-Afrika moest verdubbelen. En dat zouden we alle maal graag willen, de Stoomvaartmij niet alleen, maar de Afrikaanders en de in Afrika wonende Nederlanders in het bij zonder. Excellentie Van Broekhuyzen heeft het al zoo vaak gezegd, maar het kan niet ge noeg herhaald worden. Er ligt in Zuid- Afrika een zeer belangrijk afzetgebied voor onzen Nederlandschen handel en industrie open. Dat er ook voor Nederlanders nog wel kans bestaat, in Zuid-Afrika een behoor lijken werkkring te vinden, moge blijken uit het feit, dat verleden jan-r ruim 2000 Hollanders naar Zuid-Afrika zijn vertrokken. En gemiddeld slaagt volgens de statistieken ruim driekwart der immigrantenê Mogen bovenstaande regelen en wat ik verder schreef en vertelde er toe bijdragen, den kostbaren band tusschen zoo nauw ver wante volken te versterken. (Nadruk verboden). Restauraties in het Haarlemsche Stadhuis. Het was noodig. Verleden jaar hebben er, zooals onze lezers weten, belangrijke restauraties plaats gehad in het vertrek van den secretaris in het Haarlem sche Stadhuis, de vroegere Justitie-kamer. Het bleek toen dat die herstellingswerkzaamheden dringend noodig waren, want het gevaar was niet denkbeeldig, dat het dak anders zou in storten Toen alles bloot-gehaald was, mocht het een wonder heeten, dat enkele geheel vermolm de spanten niet bezweken waren. De secretaris Mr Th. A. Wesstra had jarenlang in een kamer rustig gewerkt zonder het besef dat dit instor tingsgevaar hem bedreigde. Nu wordt er weer in het oude gedeelte van het Stadhuis getimmerd. Thans krijgt de ka mer van den burgemeester een beurt. Hier le verde het dak geen onaangename verrassingen, maar toen de betimmering van de muren ver wijderd was bleek toch dat in de muren scheu ren zaten die hoog noodig voorziening vereisch- ten. Ook het kamertje van den griffier (naast de oude Justitiekamer gelegen en bekend als het vertrek waar vroeger de veroordeelden moesten wachten voor zij via de Justitiekamer naar het schavot gebracht werden) wordt ge restaureerd. Het is gebleken, dat ook daar het dak slecht was, zoodat het voor het leven van den griffier, den heer A. J. de Landmeter, ge lukkig is, dat het gevaar nog tijdig gemerkt is. Het bewonen van oude gebouwen heeft veel bekoring, maar het blijkt, dat daaraan toch ook risico verbonden kan zijn. Daarom is het maar goed, dat geregeld een onderzoek wordt inge steld naar de noodzakelijkheid van eventueele restauraties. EXAMENS Notarieel. Geslaagd voor deel 1: G. J. Lunenberg Haarlem. Akten 1 (natuurkunde en mechanica). Geëxamineerd drie candidaten. Geslaagd T. van Os, Haarlem. VALSCHE RIJKSDAALDERS TE UTRECHT Gebleken is, dat te Utrecht valsche rijksdaal ders in omloop zijn. De geldstukken zijn niet ge- makelijk van echter munten te onderscheiden, zoo goed zijn ze nagemaakt. De valschheid is ontdekt doordat de twee munthelften een afwij kenden stand vertoonden. Bij een normalen rijksdaalder staan de beeldenaar en het wapen in tegengestelde richting. Hollandsche boerderij Kaapkolonie. 1. Jantje van Bommel was een heel eigenwijs ventje, 't Was bij hem een ge woonte geworden om alles net anders te doen dan zijn ouders hem zeiden. Je begrijpt dat de vader en moeder van Jantje daar veel verdriet van hadden. O, o, zuchtte moeder telkens weer. wat moet er van dién jongen terechtkomen. 2 En op school ging het al niet veel beter. Als de meester over de Verkeers regels sprak, zat Jantje te spelen. Het duurde niet lang, of alle vriendjes van Jantje droegen een mooi herkennings- teeken. Dat was het insigne van Veilig Verkeer. En Jantje alleen had er geen. 3. „Ik wil ook zoo'n ding hebben" zei Jantje tegen Kees van den Bakker. „Dat moet je verdienen", antwoordde Kees „Ik heb examen gedaan". „Ik wil ook examen doen", zei Jantje. „Zeg maar waar ik zijn moet". „Vraag dat maar aan een Verkeersagent", riep Kees uit. 4. Wat is dat voor een agent?" vroeg Jantje. Nou stond Kees toch éven ver bluft te kijken. „Héee Piet!" riep hij tegen Piet Snut, „hier is er een die niet eens weet wat een verkeersagent is. Dat is een politieagent, die het verkeer regelt. Ze hebben onder aan hun mou wen een witte rand met zwarte streep jes." 5. „Grappig" zei Jantje, „en waarom geen zwarte rand met witte streepjes?" „Ezel", riep Kees. maar Jantje hoorde dat niet eens. want z'n vader noemde hem ook altijd ezel. En Jantje besloot een verkeersagent te gaan zoeken en zonder zich te bedenken slenterde hij de straat op. 6. Zooals gewoonlijk liep Jantje maar raak. Hij dacht er geen oogenblik aan. dat er een voetweg was voor de voet gangers en een rijweg voor fietsers, karren en auto's. Jantje stapte den rij weg op en hij hoorde niet eens dat ze hem aan alle kanten toeriepen; „Jantje, pas op!" Nou, hij zou gauw genoeg mer ken, dat de rijweg geen plaats is voor kleine jongetjes. GEKLEEDE WANDELJAPON. Voor deze gekleede wandeljapon heeft men 2.85 meter materiaal van 90 centimeter breedte noodig. Het model is eenvoudig doch gekleed. De rok loopt een weinig klokkend uit. Het voor pandje, dat met knoopjes sluit, is op een aar dige manier in panden verdeeld. De zijstukjes zijn met een weinig ruimte aan het middenstuk gezet. De garneering van dit model bestaat uit zijden tres in een donkerder tint langs kraagje, manchetjes en deelnaden. Benoodigd materiaal: 2.85 meter soepele stof van 90 centimeter breedte. Het patroon is te ver krijgen in maat 50: bovenwijdte: 120 centime ter; taillewijdte: 100 centimeter; heupwijdte 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend ma ken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. DUURZAAM. 't Vraagt weinig zorgen van Uw handen Persil maakt zelf de wasch gereed, Het bleek een weldaad voor Uw linnen Als U het steeds met Persil deed (Adv. ingez. Med.) Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale H A G E M A N GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 19 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „Midnight". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess", geprolongeerd. Tooneel: Hiawa tha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Fra Diavolo. 2.30, 7 en 9.15 u. Palace Familie Cinema: „Tommy en zijn moe der" en „Reuzen der lucht". 8.15 uur. Moviac Theater: „Dik Trom". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Zandvoort: Groot oogstfeest in het Noor- derbad. ZONDAG 20 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Heemstede: Concert Harmonie „St. Mi- chaël" in Groenendaal, 35 uur. Zandvoort: Atletiekwedstrijden op het strand voor het Noorderbad. MAANDAG 21 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en de3 avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Zandvoort: Vergadering van den gemeen teraad, 7.30 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der V olksgezondheid.i Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 19 Aug 8 uur tot en met Vrijdag 25 Aug. zijn de volgende apotheken op Zondag, des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizerstr. 6, Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff. apotheek, Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6