Haarlem's Dagblad Het Haarlemsche Belastingkohier. Japan aan den vooravond van gewichtig besluit. Gemier. Werd Csaky ultimatum geplaatst? Na de crisis-inzinking is nu weer vooruitgang te constateeren De Paus acht oorlog te vermijden Beroep op de leiders der volken >7^ Taargang No. 17230 Oilgnve l.ouren* Coster. MaatwhappO toot Courunt-l.ilytm-n eu Algeni. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie I0600. Drukkerij 10132. L2713 Admin 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Directie: P. W. PEEREBOOM EIS KOBEK'J PEEKEBOOM Feestdagen HoofdredacieurROBERT PEEKEBOOM Maandag 21 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per poel f3.55. loaae nummer* 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elko regel meer f 0.15- Groentjes de rubriek. Hoe zal de houding tegenover de as-mogendheden zijn? TOKIO 21 Augustus (Reuter). De eind beslissing van Japan inzake zijn politiek tegenover de asmogendheden zal, naar men gelooft worden genomen in de interministe- rieele conferentie, welke volgens de Kokomin Sjimboen morgenmiddag onder leiding van Hiranoema zal worden gehouden. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft in antwoord op een desbetreffende vraag ver klaard in de Britsche of Japansche verkla ringen geen aanwijzingen te hebben gezien, dat de onderhandelingen geëindigd zouden zijn. De Asahi Sjimboen voorspelt, dat de Engelsch-Japansche betrekkingen weer zullen worden zooals voor de conferentie. Opzegging van negenmogendheden- verdrag? Na gezegd te hebben, dat de Japansch- Amerikaansche onderhandelingen gewichtig zullen worden, verklaard het blad vernomen te hebben, dat de Japansche regeering in een meer definitieven vorm zal overgaan tot de opzegging van het negenmogendhedenver- drag. De overeenkomst van Arita met Craigie blijft bestaan. Ook als de Engelsch-Japansche besprekingen mislukken. TOKIO, 21 Augustus (Domei) Welinge lichte kringen spreken de meening uit, dat de overeenkomst op 22 Juli tusschen Arita en Craigie gesloten over algemeene kwesties welke den achtergrond vormen van het ge schil te Tientsin blijft bestaan, zelfs indien de Engelsch-Japansche besprekingen misluk ken. In dezelfde kringen wordt uiteengezet, dat aan Japanschen kant zal worden aange drongen op een volledige inachtneming van bedoelde overeenkomst voor elk geval, dat zich in de toekomst zou kunnen voordoen. De Ministerraad. Komt op 4 September eerst weer bijeen. Naar onze Haagsche correspondent ver neemt is het nieuwe ministerie, na den Minis terraad van 11 Augustus, niet meer bijeen ge weest. In deze vergadering zijn de groote lij nen der te volgen politiek besproken, welke uitgewerkt moeten worden in begrootings- stukken. De eerstvolgende vergadering van den Ministerraad zal eerst plaats hebben op Maandag 4 September. Het is zeer waarschijnlijk te achten dat. in deze vergadering de nadere voorstellen onder het oog zullen worden gezien. Naar wij verder vernemen vertoeft minister De Geer op het oogenblik in het buitenland. De andere minis ters zijn vrijwel allen in Den Haag aanwezig. Met een motorfiets er vandoor. Zondagavond om half zeven werden door de Haarlemsche politie twee 16-jarige jongens aan gehouden, die te Zandvoort een motorrijwiel van een parkeerplaats hadden meegenomen. Ze hadden het parkeergeld betaald alsof het hun motor was. In Haarlem-Noord konden ze niet verder en ze stonden daar aan den motor te prutsen toen ze door de politie werden aange sproken. Bij het verhoor vielen de jongens door den mand. Het motorrijwiel is aan de Zandvoortsche politie overgegeven. Soblaat schoot meisje dood. Tot drie maanden veroordeeld. Op 8 Juni van dit jaar heeft de Vlagt- wedde een schietongeval plaats gehad, dat aan een jong meisje het leven heeft gekost. De twintigjarige soldaat A, M., dienstplich tige bij het grensbataljon, stond dien dag te Vlagtwedde op post een mitrail leurnest. In de nabijheid daarvan stonden eenige kinderen. De soldaat bemoeide zich met hen en om hen bang te maken, trok hij zijn dienstpistool. Hij manoeuvreerde daarmede, er niet aan denkende dat het met scherpe patronen geladen was. Plotseling ging een schot af. Het meisje J. K. werd door een kogel in het hoofd getroffen en overleed vrij spoe dig. Vanochtend stond de soldaat terecht voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij bekende de feiten. De auditeur-militair, mr. Van der Kun, was van meening, dat de roekeloosheid, waarmede de soldaat met het pistool is omgegaan, grenst aan het misdadige. Hij eischte een ge vangenisstraf van vijf maanden. De krijgsraad, uitspraak doende, heeft den soldaat wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 22 Augustus 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert Het programma luidt- 1. Fantasie on the flemish chorale. „Laet ons met herten reyne", dr. John Buil. 2. Concert F gr. t. G. F. Handel Allegro moderato. Andante maestoso. Adagio. Allegro. 3. Preludium in den vorm eener Chacone Ch. V. Stanford 4. Symphonisch Choral „Ach bleib' mit Deiner Gnade". S. Karg-Elert 5. Melancholie J. R. A. Felderhof 6. Eerst Choral H. Andriessen. (Volgens een bericht in de New York Times stelt een Ameri- kaansch geleerde op het oogenblik een onderzoek in naar de vraag, of twee mieren uit hetzelfde nest elkaar herkennen, wanneer zij elkander tegenkomen). Die hooggeleerde Aamrikaan, Ofschoon hij wel niet lui zal wezen, Is naar de mieren toegegaan, Om een heel wijze les te lezen. Op onze aardsche mierenhoop Milliarden mieren op den loop, Een reden om je af te vragen: Herkennen die elkaar nu wel, Of niet, wanneer z' elkaar ontmoeten, Zou Mierabeau dan Mierabelle ,'En omgekeerd) beleefd begroeten? Of trippelen dan hij en zij, Vervuld slechts van hun nijver werken. Maar mier nichts, dir nichts, stug voorbij, Zelfs zonder elkaar op te merken? Ik weet het niet, maar deze prof Hoopt er eens antwoord op te geven, En ik voor mij heb niets dan lof Voor dit verhelderende streven. Hij brengt ons weer meer kennis van Die zeer bijzondre soort van dieren, En dan? vraagt u misschien nou, dan Gaan wij getroost weer verder mieren. P GASUS. Nieuw adresboek van Haarlem. Een welkome uitgave. Verschenen is het nieuwe adresboek van de stad Haarlem 1939'40. Deze uitgave is samengesteld met door aan den uitgever, den heer G. Eikelenboom, ver strekte opgaven van de Posterijen en tevens met door hem verzamelde correcties; dus niet met de gegevens uit de gemeentelijke bevolkingsregis ters, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Alleen de overlijdensgevallen van den datum van verschijning van het vorige adresboek '36 af heeft de uitgever' van de gemeente. De gemeente kon hem de gegevens tegen voor hem aannemelijken prijs niet verstrekken, op grond van het feit dat concurrerrtie-mogelijkheid niet uitgesloten was. Nu dit echter bijna onmo gelijk is geworden, meent de heer Eikelenboom te mogen veronderstellen dat de volgende uit gave, einde volgend jaar, wél met gemeentelijke medewerking zal verschijnen. De belangstelling voor dit adresboek is aan merkelijk grooter dan bij de vorige uitgave en voorzoover de exemplaren x-eeds in het bezit kwamen van de gebruikers toonden dezen hun tevx-edenheid. Dit valt trouwens niet te verwon deren, want niet minder dan 15000 correcties zijn aangebracht, terwijl in afwijking van de vorige uitgave, namenlijst cn stratenlijst met elkander coi-respondeeren. De uitgever is er van overtuigd, dat met de medewerking van de beide genoemde instanties, het adresboek van de stad Haarlem nog be trouwbaarder wordt. In het adresboek wordt den gebruikers ver zocht eventueele coiTecties schriftelijk aan den uitgever in te zenden, zij worden dan in een kaartsysteem bijgewerkt. Dit nieuwe adresboek mag bogen op een zeei duidelijken druk. Dit zal zijn weg wel vinden, te meer daar het laatste adresboek al 3 jaar oud was. WANDGEDIERTE, VLOOIEN EN WESPEN ABSOLUTE VERDELGING. ZUIVERINGSONDERN. „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 35 Telefoon 11657. Waar anderen faalden, slaagden wij. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A., Haarlem. Roomboter, per pond 73 ets. Huishoudzeep, 1 pak, 1 Kilo16 ets. Jam, grote potten 25 ets. Slaolie, per fles, 6l/2 maatje 45 ets. Bessensap, nieuwe oogst, per fles 12% ets. MET DIVIDENDBONS. voor een In de crisisjaren was een geregelde terug gang van het belastingkohier te Haarlem trouwens in elke andere gemeente ook te constateeren. Deze keldering komt in het volgende lijstje van de aangeslagenen in de Rijksinkomsten belasting heel duidelijk tot uiting: Belasting- Aantal Totaal jaar aanslagen inkomen 1930/1931 37.736 f 93.266.000 1931 1932 38.205 f 91.939.000 1932 1933 34.689 f 81.772.000 1933/1934 31.090 f 70.971.000 1934-1935 30.307 f 67.952.000 1935 1936 29.437 f 64.065.000 1936 1937 28.015 f 60.527.000 1937 1938 27.900 f 60.208.000 Niet alleen ging het gezamenlijk inkomen der aangeslagenen sterk achteruit de val van f 93.266.000 tot f 60.208.000 in een tijd van 7 jaar beteekent een daling van ongeveer 35% maar ook het aantal aanslagen verminder de in dien tijd van 37.736 tot 27.900. wat een afneming van ongeveer 25% is. En dat niet tegenstaande de bevolking in die 7 jaar met ruim 15.000 zielen vooruitging! Gelukkig is er nu een keer gekomen! Het kohier van het belastingjaar 1938,1939 is juist dezer dagen opgemaakt. De officieele statistiek komt pas over eenige maanden uit, maar wij kunnen reeds nu mededeelen, dat het aantal aanslagen 29.300 is en het totale inkomen f 63.438.000. Na een periode van 7 jaar van daling (van f 93.266.000 tot f 60.208.000) is nu een jaar van stijging gekomen en wel van f 60.208.000 tot f 63.438.000. Een vermeerdering dus van f 3.230.000, of ongeveer 5% pCt. van het inkomen der Haarlemmers die aangeslagen zijn in de Rijksinkomstenbelasting. Ook is nu het aantal aangeslagenen weer geste gen en wel van 27.900 tot 29.300, dus met 1400. Het aantal ingezetenen is het laatste jaar met ongeveer 2000 gestegen. Niet meer dan 1/5 van de inwoners is aangeslagen in de Rijksin komstenbelasting, zoodat onder die 2000 nieuwe bewoners zeker niet meer dan 400 belastingbe talers zijn. Er zijn dus nu 1000 inwoners in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen die een jaar geleden geen belasting betaalden. Er is dus wel een verbetering in de belas tingcapaciteit der Haarlemmers te constatee ren. Er zijn ook zeer kleine inkomens die wel in de Gemeentefondsbelasting zijn aangeslagen, maar niet in de Rijksinkomstenbelasting. De cijfers van de beide laatste belastingjaren van die gezamenlijke belasting zijn: Inkomsten en Fondsbelasting Aantal Gezamenlijk aanslagen inkomen 1937/1938 36.882 66.619.000 1938/1939 38.686 70.123 000 Alleereerst blijkt hieruit, dat de vermeerde ring van het inkomen f 3.504.000 bedraagt. Er waren in het laatste belastingjaar dus 9.386 Haarlemmers die alleen in de Gemeentefonds belasting waren aangeslagen. Hun gezamenlijk inkomen was 6.685.000. Haarlem en de beter-gesitueerden. De positie van de beter-gesitueerden te Haar lem is het best te beoordeelen uit de statistiek van de inkomens boven de 10.000. Deze cijfers zijn: Inkomens boven 10.000 1930/1931 896 1931/1932 803 1932/1933 634 1933/1934 492 1934/1935 445 1935G936 416 1936/1937 369 1937/1938 390 1938G939 420 In 6 jaar daalde dus het aantal Haar lemmers dat meer dan f 10.000 inkomen had van 896 tot 369. maar nu is het sinds 2 jaar weer gestegen van 369 tot 420. Dit is dus ook een hoopvol teeken voor de verbetering van de belastingcapaciteit van Haai-lem. De aanslagen voor de Vermogensbelasting waren in de laatste jaren te Haarlem: Vermogensbelasting. Aantal Totaal aanslagen vermogen 1936/1937 2720 f 173.557.000 1937/1938 2778 f 198.354.000 1938/1939 2746 193.354.000 Daaruit blijkt, dat het vermogen van de Haarlemmers die in de Vermogensbelasting waren aangeslagen, in het voorlaatste jaar vrij sterk steeg, maar in het laatste jaar weel een geringe daling te zien gaf. Dit is trouwens ook te verklaren, want over het belastingjaar 1937/1938 vielen in het algemeen de hoogste uitkeeringen op aandeelen en effecten. IN GALOP OVER DL GOLVEN. Een heerlijke sport bij dit warme weer is paardrijden op zee. Aan de Fransche Rivièra wordt het druk beoefend. Zelfs zonder teugel en stijgbeugels Graaf Csaky. PARIJS, 21 Augustus (Havas). Excelsior meldt uit Londen: Csaky heeft zich zoowel te Berchtesgaden als te Rome tegenover een echt ultimatum geplaatst gezien: Hongarije moet den Duit- schen troepen doortocht verleenen in geval Zuid-Slavië een jegens de as vijandige houding zou aannemen. De Italiaansche troepen zou den overigens, aldus het blad, probeeren via Albanië Zuidslavië te overweldigen. Een stralende Zondag. Enorme drukte aan het Zandvoortsche strand. Een parelende zon, die hoog boven het Zandvoortsche strand haar stralen wierp, heeft Zondag vele menschen naar buiten ge lokt, ook naar de verkoeling brengende zee Het ls een dag geworden zooals we die dit seizoen nog niet meegemaakt hebben en let terlijk iedereen heeft genoten van alles wat het vroolijke strand bieden kan. Ei- is gezond en gebaad en niet in het minst hebben de kin deren naar hartelust hun spel in de warme zon gespeeld en de ouderen zullen vandaag aan het werk gegaan zijn met een heerlijke herinnering aan den prachtigen dag van gis teren. Het kan overal warm zijn, aan het strand ls het toch altijd iets frisscher door het ge weldige verdampingsoppervlak van de zee. Maar men kwam niet alleen om aan het strand te vertoeven. Men wilde begrijpelijker wijs een bad nemen en zoo zijn er gisteren, door de badinrichtingen duizenden badkaar- tjes verstrekt. Het laat zich begrijpen, dat bij een dergelijken toevloed van baders het toe zicht in de badinrichtingen voorzeker niet gemakkelijk was. Zonder ook maar een mo ment afgelost te worden hebben de badlieden den geheelen dag aan zee gestaan onophoude lijk blazend op hun metalen toeters Op het stille strand was de drukte nog oneindig veel grooter. Hier zag men jong en oud spelen en ravotten. Voor de eerste bank zag men schier geen water meer, zooveel badenden waren hier bijeen. Hier was het de Zandvoort sche Reddingsbrigade die met haar drie red- dingsvletten den geheelen dag op zee kruiste om de al te overmoedigen te beduiden, dat zij hun leven in gevaar brachten, want ook gisteren trok de zee zeer sterk. Een woord van lof komt zeker toe aan de badmeesters van de badinrichtingen en de leden van de Z.R.B. Het strand voor het centrum was ook zeer druk bezet en geleek veel op een krioelend mierennest: steeds kwamen weer nieuwe gas ten aan. Trein en tram reden met extra ma terieel ap de lijn AmsterdamZandvoort,, doch behalve deze waren het vooral auto's en fietsers, die den geweldigen toevloed van dagjesmenschen veroorzaakten. De parkeer terreinen waren gedurende de middaguren grootendeels of geheel bezet, Het behoeft nau welijks gezegd te worden, dat er gisteren flink verdiend is en hieraan kan direct toegevoegd worden: Het was hoog noodig. Over het alge meen is het dit seizoen niet al te best ge weest. maar wanneer de rest van deze maand zoo blijft als het heden is, dan kan nog veel worden goedgemaakt, al zal in vele bedrijven van winst nauwelijks sprake zijn. Een opmerkelijk symptoom voor een drukken dag in Zandvoort is het altijd geweest, wan neer de N.ZE.T.M. gebruik moest maken van de z.g. schapenhokken, teneinde een ordelijk vervoer en een gelijke distributie van de rei zigers over de beschikbare wagens te bevor deren. De laatste jaren is dit niet meer voorgekomen,, doch gisteren was het hard noodig. Het woord is aan EötvÖS: Er zijn tijden waarin het den schijn heeft alsof tot re- geeren niets anders noodig is dan de menschen grondig te verachten. De Paus heeft Zaterdag in plechtige audiëntie een groep pelgrims uit Ve netië ontvangen, ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Paus Pius X, 25 jaar geleden. De Paus sprak de pelgrims to« en wekte de herinnering op aan de groote persoonlijkheid van Pius X. Daarna zeide hij ..Op dit oogenblik. waarop ons hart weer van rees vei-vuld wordt, hebben wij alles gedaan vat mogelijk was om het oorlogsgevaar te kce- en en mede te werken aan de vestiging van ïen hechten vrede, gegrondvest op gerechtig- ueid en in staat om de vrijheid en eer der vol- ren te waarborgen. Binnen de grenzen van de nogelijkheid en de taak van onze apostolische missie, hebben wij andere werkzaamheden en mdere zorgen veronachtzaamd. Wij hebben mszelf voorzichtigheid en reserve opgelegd om 3e actie voor den vrede niet moeilijker of on mogelijk te maken, want wij zijn ons welbe wust van alles wat wij op dit gebied in het be- ang van de kerk en de geheele menschheid moeten verrichten. Wij willen en kunnen niet de hoop laten varen, dat een conflict kan wor den voorkomen dat, naar het zich laat aanzien, het vorige conflict in vernie ling en geestelijke en zedelijke ineen storting verre zal overtreffen. Wij blijven vertrouwen, dat de leider- der volken op het oogenblik van de gewichtige beslissing, niet de zoo zwa re verantwoording op zich zullen laden dodr hun toevlucht tot geweld te ne men. Doch onze hoop gaat verder dan naar de wijsheid en goedheid der menschen. Onze blik richt zich naar den almachtigen, barmhartlgen God. die den volken wijsheid geeft rn de har den en geesten der regeeringen behcerseht, Op dezen gedenkwaardigen dag willen wij met alle katholieken der aarde, levens biddend voor zoovelen van goeden wil. die buiten de kerk leven doch naar den vrede streven, God ;meeken, dat Hij den oorlog doet ophouden daar waar hij woedt, en dat Hij allen moge be hoeden voor nieuwe groote conflicten Moge het God behagen, dat op deze verontruste wereld 3e vrede moge heerschen en de eensgezindheid der volken en naties, waarvoor wii nimmer zul len ophouden vurig te blijven bidden". Men kent in de kringen van Vaticaanstad groote beteekenis toe aan deze toespraak en legt den nadruk op het feit. dat de Paus uit eengezet heeft dat hij pogingen heeft gedaan en pogingen zal blijven doen ter verwijdering van het oorlogsgevaar, aldus meldt Havas. Hoewel de Paus, aldus zegt men. opnieuw heeft verklaard voorzichtig te willen zijn. opdat hem zijn actie ten gunste van den vrede van geen enkele zijde moeilijker of onmogelijk zal worden gemaakt schijnt hij te kennen hebben willen geven, dat een regeermg niet van „vre de en gerechtigheid" zou kunnen spreken en evenmin van „eer en vrijheid der volken" als zijzelf er niet naar zou streven vrede en ge rechtigheid te eerbiedigen en een aanslag zou willen plegen op de vrijheid of de eer van een inder volk HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pi Over hel Haarlemsche belastingkohier. Na de crisis-inzink is nu weer voortuitgang te constateeren. BINNENLAND. Twee jongens zijn te St. Oedenrodc door den bliksem getroffen. liurentwist met noodlottig gevolg. Weer vele verdrinklngsgevallcn tijdens het afgeloopen weekeinde. Felle fabrieksbrand te Leiden. BUITENLAND. Forster heeft aangekondigd dat de Fixhrer de kwestie van den „terugkeer" van Dant- zig in rust en vrede zal regelen. Tusschen Duitschland en Rusland is een han delsverdrag gesloten. Mussolini zal binnenkort Albanië bezoeken. Tientsin wordt door overstrooming geteisterd. SPORT De Honkhalwedstrijd NederlandBelgië is door onze landgenootcn gewonnen met 9-3 In Engeland is de derde Testmatch tegen Wcst-Indië begonnen. Engeland scoorde 352 cn West-Indië 27-1. Bij de Dames-athlctiekwedstrijden heeft „Sa- gitta" Zondag te Amsterdam den Prinses Juliana-bekcr geworden. ARTIKELEN, eni. II. D. Vertelling „De onbetaalde schuld" door Elsa Kaiser. J. B. Schuil over „Drie menschen In de sneeuw". Van een Londenschen medewerker: Engel- sche ideeën voor een vredesvoorstel. Bijzondere correspondentie: Polen's vijftien jarenplan. I"t oudste kerkje van Nederland heeft zich verstopt. De Burgerlijke Stand va« Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1