EEN STAPELLOOP TE ALBLASSERDAM. Avontuur in Venezuela De Engelsche spoorwegen beschikken over speciale treinen, Het eerste «publiek" op de tribunes, welke op de Nieuwmarkt Voor de nieuwe rolbascule-brug over de Noord te Hendrik-ldo-Ambacht, de grootste van dit type in die chemicaliën op het baanvak sproeien, waardoor het onkruid voor het Waaggebouw te Amsterdam gebouwd worden voor Europa, is Dinsdag het 320 ton wegende brugklapgedeelte aangevoerd en terstond gemonteerd. De 700 tusschen en langs de rails wordt vernietigd de aanstaande openluchtvoorstellingen van de «Gijsbreghl van meter lange oprit met op den achtergrond de twee drijvende bokken, die het bruggedeelte transporteerden Aemstel" Groningen gaat de parkeerplaatsen van niet minder dan ruim 500 bodenwagens op één terrein in de stad centraliseeren. De daarheen leidende bruggen worden door nieuwe vervangen, om aan de eischen van het moderne verkeer te voldoen Het 5500 ton metende stoomvracht- schip „Noordwijk", te Alblasserdam gebouwd voor de Stoomvaart Mij. .Wijklijn" te Rotterdam, is Dinsdag met goed gevolg tewater gelaten Ondanks de drukke conferenties met zijn ministers vergeet de Engelsche premier Chamberlain ook thans zijn ochtendwandeling in St. James' Park te Londen niet De historische locomotief «De Arend", die den eersten Nederlandschen trein zal trekken op de Spoorwegtentoonstelling te Amsterdam, is Dinsdag van het Weesper- poortstation naar het Frederiksplein vervoerd. Het transport vond plaats op een tractor met oplegger De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, is Dinsdag naar Brussel vertrokken ter bij woning der conferentie van de Oslo-staten. De minister (x) even voor het vertrek van het station Hollandsche Spoor te Den Haag FEUILLETON Naar het Amerikaanscb van R. H. DAVIS, (Nadruk verboden.) 35) Zóó bleven ze enkele oogenblikken verlo ren in elkaar en in hun liefdeToen maak te het meisje zich uit zijn armen los en liep van hem weg door den tuin. Ze waren geen van beiden in een stemming om nog een poosje bij Mrs. Broughton te blij ven praten. Ze zochten een uitvluchtje om gauw te kunnen wegkomen en ze gingen ieder een verschillenden kant uit. Roddy ging naar huis. Daar vond hij Sam Coldwell. Hij was ook niet bijzonder gestemd om hem te ont vangen, maar Sam had al twee uur gewacht, was nijdig en allerminst van plan zich te laten wegsturen. Eindelijk! riep hij uit. Ik ben hier al van elf uur af. Zeg niet, snauwde hij, dat je aan het palingen spietsen bent geweest, want dat geloof ik toch niet. j Wat kan ik je vertellen, vroeg Roddy goed i gehumeurd dat je wèl gelooven wilt? I Dat Coldwell hem opzocht en zelfs twee uur op hem gewacht had, beschouwde Roddy als een teeken dat ze hem een persoon van grooter gewicht vonden dan ze wilden toe geven. Coldwell probeerde op een kameraadschap- vreeselijke droomen soms, die me overal pelijken toon te beginnen wat hem echter niet bijster goed afging. Ik ben hier gekomen om een wapenstil stand te sluiten, zei hij grinnikend; we moe ten eens kijken of we 't op stuk van zaken niet eens kunnen worden. Wie zijn „we"? Vega, ikzelf en Senora Rojas2 Weet je dat wel zeker? Senora Rojas? Zij heeft me hier naar toe gestuurd, ant woordde Coldwell. Hier is m'n geloofsbrief! Met een kwasi-plechtstatige buiging over handigde hij Roddy een brief. Hij kwam van Miramar en verzocht mr. Forrester Senora Rojas de eer te willen aan doen van haar onmiddellijk een bezoek te brengen. Roddy nam zijn hoed. Het vooruitzicht van een bezoek aan Inez' huis verrukte hem en hij was erg in spanning ten opzichte van doel en resultaat van dat bezoek. We zullen maar dadelijk gaan. hé? Ik wou het liever eerst uitleggen, zei Sam. Roddy vond het feit dat Coldwell als afge zant van Senora Rojas dienst deed onaange naam en er was bovendien in zijn manier van optreden iets dat het vermoeden wekte dat hij in dien dienst noch trouw noch eerlijk was. Het komt me voor, dat Senora Rojas dat zelf wel kan doen, meende Roddy. Nee, dat kan ze niet! antwoordde Cold well snel, omdat ze het niet weet en wij niet van plan zijn het haar te vertellen. Maar ik zal het jou vertellen. Beter van niet, waarschuwde Roddy. Ik zal het risico op mij nemen, zei Cold well. (Zijn toon klonk verzoenend en vriend schappelijk). Ik zal het risico op mij nemen, omdat ik niet wil dat je, als je de waarheid hoort, zult voortgaan met je eigen vader te gen te werken. Het is niet natuurlijk en niet menschelijk. Coldwell over menschelijkheid! grinnikte Roddy. Maar Coldwell liet zich door deze hatelijk heid niet uit het veld slaan. Luister eens. Je vader spendeert twee millioen om Vega president te maken. Dat moet gebeuren. We hebben hem in onze zaak noodig. Jij denkt dat Rojas een betere presi dent zou zijn. Misschien is dat zoo. Maar niet voor ons. Hij is te ouderwetsch. Hij is Te fatsoenlijk? opperde Roddy. Te fatsoenlijk, erkende Coldwell prompt. En er is nóg een bezwaar tegen hem. Hij zit in de gevangenis. En jij, riep Coldwell, ter wijl hij zijn vinger ophief en dien vlak voor Roddy's gezicht schudde, jij kan hem er niet uit krijgen. Wij kunnen San Carlos niet inne men en jij kan het ook niet. Zij hebben daar kanonnen, waarmee ze de heele stad in twin tig minuten kunnen platschieten. Wat jij wilt doen is een absolute onmogelijkheid. Waarom geef je het niet op om met je hoofd tegen een muur te loopen? Je kunt immers beter je vader en mij helpen? Hij zweeg en wachtte verlangend tot Roddy wat zou zeggen, maar die keek hem alleen maar strak aan. Eindelijk zei Roddy: Ik zeg niets. Jij bent aan het praten. En, voegde hij er bij, je praat op den koop toe nog te veel ook! Dat riskeer ik! riep Coldwell met zijn "gewone zelfverzekerdheid. Ik heb nog nooit met een verstandigman geredeneerd, dien ik tenslotte niet overtuigd heb. Senora Rojas nu, ging hij voort, wil maar één ding: haar man uit de gevangenis hebben. Ze denkt dat Vega daaiwoor kan zorgen en dat hij van plan is dat te doen en dat ik het ook ben. Maar... dat zijn we niet. Roddy's oogen sloten zioh half; de lijnen om zijn mond trokken strak en toen hij sprak klonk zijn stem scherp en fluisterend. Ik zeg je, zei hij, dat je te veel praat. Maar Coldwell scheen dat gevaar niet te merken, noch aan de uitdrukking op Roddy's gezicht noch aan den klank van zijn stem. Het strookt niet met onze belangen, ging hij voort om hem er uit te halen. Tot dat Vega's revolutie gelukt is moet hij blijven waar hij is. Maar dat mag zijn vrouw niet weten. Zij denkt, dat de partij van Rojas onze plan nen in de war stuurt en daarmee haar man eigenlijk in gevaar brengt en ze is van plan jou te vragen of je Rojas' aanhangers wil over halen om ons de vrije hand te laten. Ik snap het, zei Roddy en in den tijd dat Vega probeert president te worden, kan Rojas doodgaan. Heb je daaraan gedacht? Wat kunnen wij daaraan doen, was het zakelijke antwoord. Hebben wij hem in de ge vangenis gezet? We zullen genoeg moeite hebben om te zorgen dat we zelf niet in San Carlos terecht komen. En, vroeg hij na een korte pauze, wat ben je nu van plan te doen? Na je waardevolle inlichtingen, zei Roddy ga ik Senora Rojas bezoeken Op hun wandeling naar Miramar ontdekte Coldwell dat het hem onmogelijk was iets bij Roddy te bereiken, zelfs om zijn goed humeur te bederven. Hij dreigde, hij raasde, hij deed een openlijke poging hem om te koopen, maar Roddy deed niets dan óf zwijgen, óf lachen. Coldwell begon werkelijk te vreezen dat hij een fout had gemaakt door te probee- ren onderhandelingen met den vijand aan te knoopen. Roddy, die zich zoo dikwijls toegang ver schaft had op de terreinen van Miramar als een senthnenteele inbreker, vond er een gran dioze voldoening in het huis eindelijk door de voordeur binnen te gaan en dat nog wel op een uitnoodiging van de moeder van zijn aan gebedene. Zijn komst was blijkbaar verwacht en bracht onder de vele bedienden een soort plechtige opschudding te weeg. Geëscor teerd door den major-domo, ging hij naar de salon, waar Madame Rojas de audiëntie ver leende. Hij zag Inez en haar zuster alsook Vega en Generaal Pulido en Kolonel Ramon van het terras komen en Coldwell volgde hem uit de hal. Vega begroette Roddy op de manier van iemand die zich als lid van de familie be schouwt. maar overigens koel en een beetje uit de hoogte. De ontmoeting met Inez vond Roddy heerlijk, maar hij slaagde erin een vormelijke buiging voor haar tot stand te brengen, die zij even vormelijk beantwoord de. Senora Rojas verzocht Roddy plaats te ne men, na den bedienden bevolen te hebben de deuren ramen naar het terras te sluiten en zette zich toen in een stoel tegenover hem. De anderen groepeerden zioh als een soorthofhou ding achter haar. Mr. Forrester, begon Senora Rojas, ik heb u gevraagd mij hier vandaag een bezoek te komen brengen op aanraden van deze heeren. Ze denken dat terwijl zij misschien geen succes zouden hebben dat met een ver zoek van mij wèl het geval zal zijn. U hebt u, met goede bedoelingen vermoedelijk, ver bonden met wat gewoonlijk de partij van Ro jas genoemd wordt. Het streven van die par tij is den president af te zetten en mijn echt genoot in zijn plaats op Miaflores te bren gen. Ik. als de vrouw van Generaal Rojas, voel voor een~ dergelijke onderneming niets. Alles wat ik wensch en wat ook hij wenschen zal, is zijn vrijheid. En er zijn menschen die over de middelen beschikken om hem die te verschaf fen. Zij behooren niet tot de zoogenaamde partij van Rojas. U hebt veel invloed op de leiders van die partij. Zooals ik al zei, ik geloof wel dat uw toewijding, uw misplaatste toewijding aan mijn echtgenoot ernstig be doeld is. Het feit, dat u daarvoor met uw va der gebroken hebt, wijst daarop. Maar toch vraag ik u en uw vrienden om uw plannen op te geven. Zijn vrouw en kinderen weten dat het welzijn van Generaal Rojas in andere handen veiliger is, in handen van hen, die zijn volle vertrouwen hebben en het onze even eens. In haar angst leunde Senora Rojas naar hem over. Ik smeek u, riep ze uit, te doen wat ik u vraag. Laat mij en onze vrienden voor hem zorgen. Wat u wilt doen zou zijn dood kunnen beteekenen! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10