7o*<#e/s leeg mïk 't Het nieuwe college van B. en W. van Haarlem Tme adeidm ktifoen kokend asfalt om kei êukaant s (oversteken ^111 WOE X S D A G 23 AUGUSTUS 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 4 De pers over de samenwerking tusschen R.K. en S.D.A.P. In ons vorig nummer hebben wij medege deeld. dat de R.-K. Raadsfractie te Haarlem zich op het standpunt gesteld heeft, dat. „gelet op de praetisch realiseerbare mogelijkheden, momenteel een college, samengesteld, voor zoo ver dc wethouders betreft uit 2 R.-K. en 2 Soc. Dem. het minst afwijkt van hetgeen door de huidige omstandigheden wordt gevorderd. Ver der werd vastgelegd, dat haar gebleken is, dat de sociaal-democratische raadsfractie het stand punt inneemt, dat het colïege uit 2 R.-K. en 2 S.D. behoort te worden samengesteld, waar door dus kan worden aangenomen, dat het nieuwe college van B. en W. zal worden samen gesteld uit twee R.-K. en twee Soc.-Dem. wet houders. De Nieuwe Haarlemsche Courant (R.-K.) schrijft, dat deze beslissing van groote p litieke beteekenis is, want zij houdt een to tale wijziging in van het dagelijksche bestuur onzer gemeente. „Deze ingrijpende wijziging eischt zeker ten opzichte van de katholieke kiezers een nadere verklaring. „Laten wij voorop stellen, dat er vermoedelijk wel nooit een wethoudersverkiezing in Haarlem geweest is, die zóó van alle kanten werd over wogen en nogmaals overwogen als de huidige. Tallooze conferenties hebben de zomermaanden voor verschillende politieke kopstukken tot in tense werkmaanden gemaakt; groot was hun verantwoordelijkheid en pijnlijk waren sommige situaties. „Onze partij, met haar 12 vertegenwoordigers, had de beslissing in handen en toen de fractie het bovenstaande besluit had genomen, werd de definitieve beslissing opgeschort teneinde voor dien de meening van het dagelijksch bestuur van de Kiesvereeniging over dit zoo belangrijke vraagstuk te hooren. „Het is ons bekend, dat de definitieve beslis sing van de R.K. fractie in volkomen harmonie met het dag. bestuur van de Kiesvereeniging is genomen. De oplossing is geenszins ideaal, maar zij wijkt het minst af van hetgeen door de huidige omstandigheden wordt gevorderd, zooals in het communiqué staat. In gewoon Hollandsch gezegd: van twee kwaden moest men het minst slechte kiezen. „Tot nu toe was het gebruik, dat de vier hoofdgroepen in den raad elk een wethouders zetel innamen, terwijl daarbij van de fictie werd uitgegaan, dat de burgemeester boven de stroo mingen in den raad stond. ..De komst van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk behoefde d* gebruik oorspronkelijk niet in gevaar te brengen. Langzamerhand heeft de huidige functionaris echter bij verschilllende gelegenheden zijn liberale beginselen op den voorgrond laten treden. Hij was de lijsttrekker van zijn partij bij de Provinciale Statenverkie zingen. Bij de opening van het Middenstands- huis der Haarlemsche Handelsvereeniging zeide hij tegen den voorzitter, zijn partijgenoot Las- schuit: „Ik ben er blij om, dat dit huis niet is een bruin huis, of een zwart huis, of een geel huis, maar 'n huis zonder kleurWij hekel den deze zeer onvoorzichtige maar blijkbaar weloverwogen en uit de liberale gedachte voortspruitende uitlating, destijds met nadruk en wij weten, dat de verontwaardging in onze gelederen over deze burgemeesterlijke wijsheid groot en heftig was. „Wij stelden de vraag: Wat wil ons aller burgemeester toch? „Deze zelfde vraag heeft de Katholieke frac tie zich gesteld en haar antwoord was: de in vloed van hen, die de opvatting huldigen, dat de sterk-liberale tendenzen van den burge meester het gevaar voor een vrijzinnige over- heersching in het college niet denkbeeldig doet zijn, dient te worden versterkt. „Als gevolg van een en ander werden alle mogelijkheden met diverse instanties onder zocht en nauwkeurig onder de oogen gezien. Tijdens die besprekingegn en onderzoekingen bleek, dat het de sociaal-democraten waren, die zich van het gewicht van deze aangelegen heid het meest bewust waren. „Maar dan lag ook de meest logische weg open, nl. dat de vertegenwoordiging van de R.-K. en Soc.-Dem. in het college verdubbeld zou worden. De Soc.-Dem. bezetten reeds één zetel, zoodat hier geen novum geschapen werd „Daar kwam nog bij, dat de houding van de Soc.-Dem. de laatste jaren zeer aanmerkelijk en principieel is gewijzigd, dat zich met het laatste zeer kortstondige kabinet-Colijn onge- wenschte eigenaardigheden met de coalitiebroe ders voordeden en tenslotte, plaatselijk bezien, dat de meest vooraanstaande figuren der Haar lemsche sociaal-democraten tevens de meest gematigden genoemd mogen worden. „Inderdaad, de oplossing is niet ideaal! Maar zeer bedenkelijk zou toch zeker zijn, dat de vrijzinnige groepen, die met 6 vertegenwoordi gers in den raad zitten, 2 personen in het uit 5 personen bestaande nieuwe college van B. en W. kregen, nl. een vrijzinnig-democraat en den burgemeester. R.-K. en S.-D. hebben samen 25 zetels, over blijven dan 5 Vrijz.-Dem., 3 Chr. Hist., 2 A.-R., 2 Communisten, 1 Liberaal en 1 wilde. Nie mand zal dus kunnen zeggen, dat de nu geko zen verdeeling der wethouderszetels onlogisch is te achten. „De spanning is nu dus voorbij. De teerling is geworpen. Het college is in feite samengesteld, de September-Dinsdag is nog slechts een for maliteit. Moge de belangrijke beslissing. die onze fractie in volkomen harmonie met de kiesvereeniging genomen heeft tot zegen strek ken van onze gemeente, moge zij tot groote daden leiden. Haarlem zal er wél bij varen". Het Volk (S.DA.P.) schrijft: „Met voldoening zal in sociaal-democratische kringen van het communiqué der R.-K. raads fractie kennis worden genomen, omdat dit de erkenning inhoudt, dat de eisch van twee so ciaal-democratische wethouders, juist is ge weest. Was dit reeds het geval aan het begin van de thans afgeloopen zittingsperiode, nog klemmender werd deze eisch, toen het vorige jaar bleek, dat de burgemeester, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, een actieve politieke fi guur was geworden en als lijstaanvoerder fun geerde voor de Liberale Staatspartij bij de vér- kiezingen voor Provinciale Staten van Noord- Holland. „Daardoor was de verhouding in politiek op- zich in het college van B. en W. wel zoodanig gewijzigd, kreeg de kleine liberaal-vrijzinnige groep zulk een overwicht in het dagelijksch be stuur der gemeente, dat er in vele kringen en in het bijzonder in die der roomsch-katho- lieken ernstige bezwaren rezen. Onze voor spelling. die wij na het eerste bericht over de candidaatstelling van dr. baron De Vos van Steenwijk deden, nl., dat de samenstelling van dit college niet meer zou blijken te kloppen met de nolitiekc verhoudingen in den gemeenteraad, is dus door de practijk weldra bevestigd. Een bevestiging, die thans vorm zal krijgen door het hierboven gepubliceerde besluit van de roomsch- katholieke raadsfractie. „De veranderde samenstelling van het college van B. en W. is al een heel biltere pil voor de vrijzinnig-democraten. Zij hebben bij de raads verkiezingen een flinke overwinning behaald, die hun van twee op vijf zetels bracht. De lijst aanvoerder, mr. L. G. van Dam, was er zoo goed als zeker van. de opvolger te worden van wethouder Boes, die wegens zijn hoogen leef tijd niet meer in aanmerking wilde komen voor een raadszetel. „Overigens is het liberaal-vrijzinnige element in het dagelijksch bestuur der gemeente ruim schoots vertegenwoordigd in den persoon van den burgemeester een krachtige figuur, waar door het juiste politieke evenwicht bewaard blijft. Dat de christelijk-historische wethouder Van der Wall zijn zetel moet afstaan, komt niet onverwacht. Ook al zou de samenstelling van het college niet veranderd zijn, dan nog zou er een groote kans geweest zijn, dat de rechtsche groepen hem niet opnieuw candidaat gesteld zouden hebben. Zijn beleid is maar uiterst zwak geweest en ook in rechtsche kringen heerschte daarover ontstemming. „Dat overigens het besluit der Roomsch-ka- tholieke raadsfractie om de samenstelling van het nieuwe college van wethouders niet meer als voorheen te doen geschieden, onderhevig ge weest is aan hetgeen zich de laatste weken in de landspolitiek heeft afgespeeld, valt te begrijpen en het bewijst, dat men in katholieke kringen een open oog heeft voor de werkelijke verhou dingen. Dit besef kan slechts tot vruchtbare sa menwerking leiden in het belang der gemeente en haar talrijke bevolking. „Hoewel er geen enkele afspraak gemaakt is en er na de eerste ini'ormatorische besprekin gen van alle fracties geen bijeenkomst gehou den is van Room'sch-katholieken en sociaal-de mocraten afzonderlijk, mag toch op grond der practische ervaring worden aangenomen, dat een college, van twee sociaal-democraten en twee Roomsch-katholieken een vooruitstrevend beleid zal voeren. Natuurlijk zal het gebonden zijn aan de rijksvoorschriften en zal de werk loosheid niet in één slag worden opgelost, maar dat in deze richting de werkzaamheid, die de eenige sociaal-democratische wethouder tot nu toe getoond heeft, krachtig zal worden voort gezet, staat wel vast, „Indien de vrijzinnig-democraten in het ver leden, tezamen met de sociaal-democraten een andere dan aanpassingspolitiek hadden willen voeren, zouden zij waarschijnlijk niet in de po sitie verkeeren, waarin zy thans door hun eigen schuld, gedrongen zijn. Jarenlang zijn zij in Haarlem de gangmakers geweest bij de aanpas sing en bezuiniging en te laat ontdekten zij, dat steun aan de reactie niet de weg is voor een democratische partij. Geen wonder, dat zij door velen der rechterzijde over één kam geschoren worden met de conservatieve liberalen. En in de practijk was er doorgaans ook geen ver schil. „Zoo zal dus Haarlem voor het eerst na ja ren een college van B. en W. krijgen, dat beter dan voorheen de afspiegeling vormt van de politieke verhoudingen in de gemeente. En al leen reeds uit dit oogpunt mag het besluit der Roomsch-katholieke raadsfractie die daar voor zeker eenige begrijpelijke bezwaren heeft moeten overwinnen met voldoening begroet worden door allen, die het wèl meenen met het gemeentebelang". Uit een artikel in het Algemeen Han delsblad (liberaal) knippen wij de volgende passages: „Wij hebben er destijds reeds op gewezen, dat mr. dr. Bijvoet, voor hij had vernomen dat dr. De Vos van Steenwijk slechts een „doodgewone liberaal" is, het college van B. en W. placht te verdeelen in een linker en een rechter helft. En wij hebben de bedreiging van den R.-K, fractieleider misshien wat argeloos toen eenigszins duister genoemd. Maar na de mede- deeling die de R.-K. fractie thans heeft gepu bliceerd. en die door het s.d.-blad „Het Volk" met groote voldoening wordt gecommentarieerd, is er van duisterheid geen sprake meer. „Integendeel, alles is nu kristalhelder ge worden: tegenover den „vrijzinnigen" burge meester moesten (mogen we eigenlijk waar het ook sociaal-democraten betreft, nu eigenlijk het woord „rechtzinnige" gebruiken?) wethouders worden geplaatst, om het volgens de r.-k. en s.d.-opvattingen wankelbaar geworden even wicht te herstellen. Een manoeuvre, die dank zij wellicht ook het deelnemen der sociaal-de mocraten aan de huidige landsregeering, voor treffelijk geslaagd mag worden genoemd. „Want ook samen bezetten de nieuwe „regee- ringspartijen", als we dat woord even mogen blijven gebruiken, nog 25 zetels, of bijna twee derde van het totale aantal. In dat opzicht is er dus voor de nieuwe wethouders weinig ge vaar te duchten. Al zal dit nieuwe college dan op zwakkere fundamenten zijn gebouwd dan het oude college. „Iets anders is echter, hoe de verhouding tusschen de nieuwe wethouders en den burge meester zal zijn, waar de laatste immers door de katholieken den laatsten tijd herhaaldelijk zoo fel werd aangevallen. (Nam de r.-k. „Nieu we Haarlemsche Courant" het hem niet zelfs kwalijk, dat hij bij de opening van een Mid denstandshuis verklaarde, verheugd te zijn dat dit nu eens een neutraal, en niet een bruin, rood of zwart huis was?) Indien de r.-k. op deze wijze spijkers op laag water blijven zoeken en dit ook in het college zullen gaan doen, vreezen wij dat de samenwerking tusschen den burge meester, dien wij hebben leeren kennen als een krachtige persoonlijkheid, die zeker niet uit gemakzucht zijn eigen standpunt zal prijs geven, en de nieuwe wethouders veel te wenschen zal laten. „Maar ook tusschen de r.-k. en s.-d. onder ling zal wellicht niet alles koek en ei zijn en de vraag moet worden gesteld, of nu de andere richtingen in het college zullen ontbreken en dus ook niet de al te groote verschillen in op vatting zullen kunnen verzachten, inderdaad een eensgezinde samenwerking tusschen r.-k. en s.-d. mogelijk zal zijn. Het beeld van de raadsvergaderingen, waarin de s.-d.-afgevaar- digden den r.-k.-fractieleider heftige verwijten naar het hoofd slingerden, wil ons niet goed uit de gedachten en wij weten niet, of de vaak ge spannen verhouding nu plotseling verdwenen zal zijn". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 24 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 12.30 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Danmarks Radio of diversen. 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Brus sel. 6.05 Radio PTT Nord, 6.35 Fr. Brussel, 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Keulen, 10.20 Boedapest of diversen. 10.30 Beromunster of diversen. 10.50 Ned. Brussel. 11.00 Fr. Brussel. 11.20 Boe dapest of diversen. ProgT. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio PTT Nord, 10.35 London Regional, 11.35 Droitwich, 12.20 Londen Regional. 12.50 Droitwich, 6.50 Ned. Brussel. 7.02 Pauze. 7.05 Droitwich, 8.20 Londen Regional, 9.18 Pauze. 9.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: „Holland's Cabaret". 1. Zing een vroolijk liedje als je opstaat, A. de Laait. 2. Eenmaal dan moet je gaan varen. Bob Scholte. 3. Onder moeders parapluie Johnny and Jones. 4. Die goeie ouwe tijd, Kovacs Lajos. 5. Ruim baan Kinderkoor Bel Canto. 6. Mona de rumba koningin, The Ramblers. 7. Cityland 9 en 10, Cor Steyn. 8. Ik heb een huis met een tuin gehuurd, A. de Laat. 9. Vader Nep, Willy Derby 10. Laat de moed niet zakken. Bob Scholte 11 Blond is Katrientje, A. de Laat 12. Diedeldomdie, Willy Derby 13. Penny Serenade, Johnny and Jones 14. Stop even, Lou Bandy 15. Bij moeders pappot, Kinderk. Bel Canto. 16. De zingende muis, The Ramblers 17. Wat doe je met kapotte schoenen in den regen, A. de Laat. 18. Populaire potpourri. Cor Steyn 8.00-^12.00 Diversen. De Haarlemsche Gasfabriek. Komt de concurrentie van de olie te boven. Wij hebben er meermalen op gewezen dat het debiet van de Haarlemsche gasfabriek in de cri sisjaren achteruitgegaan is. Toen velen moesten bezuinigen hebben zij petroleum genomen in de^ verwachting dat die goedkooper zou zijn. Intus- schen blijkt dat nu de gemeente van nieuwe ver bruikers van gas geen waarborgsom van f 2.51' meer vraagt, dat velen tot het gas terugkeeren. Het aantal geplaatste gasmeters is van 1 Ja nuari 1939 (de dag waarop de waarborgsom werd afgeschaft) tot 1 Juli 1939 gestegen van 32.450 lot 33.814, een vermeerdering dus van niet min der dan 1364. Sluitstuk van ketelinstallatie gesprongen Vanochtend omstreeks half acht is te Hoog kerk een ongeluk gebeurd, waarbij twee arbei ders ernstig gewond werden. Op een terrein van de betonbouwfirma Kool en Wildeboer was een ketelinstallatie geplaatst. Bij deze ketelinstallatie welke gebruikt wordt voor het impregneeren van betonartikelen, werken drie arbeiders. Omstreeks half acht is het sluitstuk van den ketel gespron gen. De kokende asfalt spoot met groote kracht meters ver weg en trof de arbeiders H B.oerma en A. Belel .De derde arbeider werd niet getrof fen. De slachtoffers kregen brandwonden over het geheele lichaam. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Dokter Polman heelt de mannen onmiddellijk naar het ziekenhuis te Groningen laten overbrengen. De toestand van Boerma is zeer ernstig. Over de oorzaak van het ongeulk wordt ons medegedeeld, dat deze waarschijnijlk gezocht moet worden in het feit, dat het sluitstuk van de keteinlstallatie niet op de voorgeschreven wijze was vastgemaakt. Groote brand te Sliedrecht. Boerderij en twee woningen in de asch gelegd. Dinsdagavond is de gemeente Slie drecht opgeschrikt door een grooten brand, waarbij een boerenwoning en twee woningen in de asch zijn ge legd. Omstreeks half negen ontdekten eenige bu ren bij den landbouwer en veehouder De Leeuw aan den Merwededijk een begin van brand. Direct poogden zij het vuur met em mers water te blusschen, doch heel- spoedig bleek, dat de vuurhaard was te zoeken in den hooizolder, die tot den nok gevuld was. In een oogwenk sloegen de vlammen huizen hoog uit het dak en aan blusschen viel toen niet meer te denken. De brandweer, die spoedig ter plaatse aan wezig was, beperkte zich aanvankelijk tot het locaïiseeren van den brand, die in wijden om trek zichtbaar was. Deze pogingen mislukten echter, want nauwelijks een kwartier later stonden ook twee aangrenzende en met rieten daken bedekte huizen in vlammen. De boeren hofstede en de twee woningen werden vol komen vernietigd. Een oogenblik bestond er nog gevaar voor een tweede groote boeren hofstede. Het gelukte evenwel deze te behou den. Om half elf was de brandweer de vlam menzee meester. Voor de eigenaars van de vernielde percee- len beteekent de brand een catastrophe. Geen van hen is verzekerd. Het verkeer op den zeer drukken Merwede dijk was geruimen tijd gestagneerd. 19. De gewonde agent kreeg een zakje ijs op zijn hoofd tegen de koorts en daarna leidde hij zelf de opsporings werkzaamheden. Toen ze Jantje einde lijk tusschen den rommel hadden uit gehaald. werd hij in allerijl naar een ziekenhuis gebracht. Hij werd heele- maal verbonden en gedurende den nacht had hij vreeselijke droomen. 20. Jantje ijlde en zag niets anders voor zich dan borden met het opschrift „Hier oversteken". Drie volle weken zweefde hij tusschen leven en dood en eerst na twee maanden mocht hij het ziekenhuis verlaten. Eén ding had hij echter geleerd. Hij stak niet eerder den weg over voordat hij een bordje zag „Hier oversteken". De dokter in het ziekenhuis had zijn ezelsooren wegge sneden, doch Jantje was nog niet heele- maal genezen. O, nee. 21. Toen Jantje het ziekenhuis had verlaten en hij den volgenden ochtend weer op straat wandelde bemerkte hij dat al zijn vrienden al heele heeren waren geworden. Ze waren allemaal lid van de club: Veilig Verkeer En dat staken ze ook niet onder stoelen of banken. 22. Drie dagen later moest Jantje nog eens bij den dokter terugkomen Zijn moeder ging mee. „Tja", zei de dokter ernstig, „Jantje is heelemaal genezen Maar zijn ezelsooren zal hij altijd terug krijgen, zoodra er maar iemand aan zijn ooren trekt." 23. In de stad waar Jantje woonde, waren er zooveel leden van de vereeni- ging „Veilig Verkeer", dat de burge meester besloot een clubhuis te stichten. Je kon duidelijk zien, dat alle leden, die er kwamen netjes recht de straat over staken als ze aan den overkant moesten zijn. 24. Jantje begreep heel goed dat he tijd werd dat hij óók de verkeersregel: eens leerde. Hij had er genoeg van on voor ezel uitgescholden te worden Jantjr verkeerde echter in de meening, dat je zelf een fiets moest hebben om de ver keersregels goed te leeren. Daarom güv hU aan moeder een fiets vragen. Een jaar gevangenisstraf tegen café-houder geëischt. Groote geldsom voor militaire foto's geboden» Voor de Utrechtsche Rechtbank stond gis termiddag terecht een caféhouder uit Soest, wien ten laste was gelegd, dat hii den ser geant-vlieger v. d. B. uit Soes ter berg onder belofte van een groote geldsom heeft trachten te bewegen tot de levering van een aantal luchtfoto's van belangrijke nieuwe verdedi gingswerken in ons land. Tegenover verschillende café-bezoekers zou verdachte zich dikwijls hebben uitgelaten over de mogelijkheid in het bezit te komen van luchtfoto's van strategische waarde Toen dan op zekeren dag een onbekend persoon hem om dergelijke foto's vroeg, wendde de caféhouder zich tot den sergeantvlieger, die oogenschijn- lijk op het voorstel van den verdachte inging, doch in werkelijkheid terstond zijn superieu ren van het een en ander op de hoogte stelde. Daarop werd besloten, dat de sergeant-vlieger zijn rol zou uitspelen om op deze manier te weten te komen voor wie deze foto's bestemd waren. Een tweetal zendingen werd afgeleverd. De eerste zending werd blijkbaar niet van waarde geoordeeld door den onbekenden aanvrager, waarin hij gelijk had, want er was natuurlijk zorgvuldig voor gewaakt, dat slechts waarde loos materiaal werd afgegeven. Kort nadat de tweede zending aan den caféhouder was afgegeven, had de Soester politie een inval gedaan in het café, waarbij de caféhouder werd gearresteerd en de foto's welke in een kastje in den kelder waren opgeborgen, in beslag werden genomen. Tegenover den pre sident van de rechtbank verklaarde heden middag de caféhouder, dat hij de sergeant- vlieger dikwijls had gevraagd om eenige lucht foto's met het doel hiermede zijn café eenigs zins op te sieren. Toen hij op zekeren dag be zoek kreeg van een persoon, die hem naar een paar luchtfoto's vroeg, heeft hij zijn verzoek zonder verder na te denken bij den sergeant vlieger herhaald. In ernst was er volgens ver dachte nooit over dergelijke foto's onder handeld. De sergeant-vlieger v. d. B. als getuige ge hoord verklaarde, dat wel degelijk gesproken was over een belangrijke geldelijke belooning, welke o.m. tegen de tienduizend gulden zou loopen. De Winst zou eerlijk worden verdeeld. De officier van justitie mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. Emmelot betreurde het, dat door het vroegtijdig ingrijpen van de po litie de hoofdschuldigen nu nog vrij rond- loopen. Verdachte is de dupe geworden var een geslepen individu. Schilderij van Haarïenischen meester te Amsterdam ontdekt. Werk van Cornelis Holsteyn. In het oud-Amsterdamsche huis Prinsen gracht no. 695 is onlangs een schilderstuk ont dekt, dat vermoedelijk vervaardigd is door den, te Amsterdam begraven. Haarlemschen mees ter Cornelis Holsteyn (16181658), aldus meldt het „Alg. Hbld." De tegenwoordige eigenaar van' het perceel, de heer A. J. Vaz Dias, deelde o.m. de volgende bijzonderheden mede: Bij een restauratie is op de tweede verdie ping in een daartoe in den schoorsteen op den oorspronkelijker! bouwmuur aangebrachte nis een doek aangetroffen, dat geheel beplakt was. Deze schoorsteen-nis met het doek waren door een betimmering geheel aan het oog ont trokken. Hierover heen waren verder vele lagen behang geplakt. Nadat de restaurateur A Zeegers te Amster dam het doek zorgvuldig had schoongemaakt, kwam het schilderij voor den dag, dat zeer goed geconserveerd bleek te zijn. Joannes van der Sluys. die dit huis ge bouwd heeft, en die zelf ccn perceel aan de Keizersgracht bewoonde, had in zijn woningen ettelijke schilderijen en men vermoedt, dat het thans gevonden werk daaruit afkomstig is. Tot het verkrijgen van eer expertise heeft de heer Vaz Dias een afbeelding van het schilderij opgestuurd naar den heer A. H. Cor- nette, hoofdconservator van het Koninklijk Museum voor Schoone Kunsten te Antwerpen. Deze verklaarde zich. nadat hij naderhand het werk ter plaatse had bezichtigd, van oordeel, dat het mag worden toegeschreven aan den Haarlemschen meester Cornelis Holsteyn (1618—1658). Het schilderij, op doek, meet 125 x 110 cm. Het stelt een nimf voor. vergezeld door twee amortjes, gezeten, met de voeten in een beek, nabij een boom. K. Pb. Möndh overleden. In den leeftijd van 90 jaar is te Amsterdam overleden de bekende musicus Karei Philip Mönch. die zich vooral bij een vorice generatie een grooten naam heeft verworven. Mönch. die het eerste muzlekonderricht van zijn vader ontving, speelde aanvankelijk in het. orkest onder leiding van Joh M Coenen in het Paleis voor Volksvlijt Vervolgens was hij eenigen tijd dirigent bij Cornells van der Linden en de Groot. Hij maakte ook kunstrei zen en componeerde verschillende Iicrleren, nianowerken en de opera's Pater Noster Helga en Esther. De begrafenis zal Vrijdag 25 Augustus te half twaalf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam plaats hebben. DE NAJAARSREUMF DER NFDFRLANDSCHE REISVFRFFNIGING. Op 3 September op de Hooge Veluwe. Elk jaar pleegt de Nederlandsche Reisver- eeniging In het begin der maand September op een mooi punt in ons land. honderden le den der Vereeniging bijeen te brengen om nog eens wat met elkaar na te praten over ge maakte reizen kennismakingen te hernieu wen of rerkennisson te ontmoeten Nu wordt op Zondag 3 September op de Hooce Veluwe een reünie gehouden In den loop van den morgen van dien dag, komen de reünisten op drie punten bijeen, n.l. te Utrecht. Apeldoorn en Arnhem Met auto cars begeven de deelnemers zich vervolgens naar de Stichting de Hooge Veluwe. Na het noenmaal wordt gereden naar Hoen- derloo en vandaar via 't Hner>dprlon*che hek. naar den Fransehen Borg waar men een prachtig uitzicht heeft over bet geheele na- t\inrre"ervaat n-m—na l-imnop rto HWln^n-.r.rs virh èf naar het i'-nUo- Motie.,. «rpicpum be geven of nog wat rpva'en iancc hosphnaden, over de helde-wlden en 'angs zandverstuivin gen. Daarna verzamelen de reünisten zich we der. om zich huiswaarts te begeven of deel te nemen aan den afscheidsmaaltijd in Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6