HET SPORTGESPREK DON DERDAG 24 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VAN DE WEEK Mannus Francken over H.F.C. 's glorietijd Nu H.F.C. binnenkort haar zestigjarig be staan herdenkt, zullen de gedachten van velen terug gaan naar den goeden ouden tijd en men zal zich „wapenfeiten" herinneren uit lang ver vlogen jaren. Tot hen, die in die jaren een groote rol hebben gespeeld, behoort zeker ook Mannus Francken, oud-aanvoerder van H.F.C. en niet minder dan 22 keer internatio naal. Op Nieuwjaarsdag 1916, toen H.F.C. met vijf gewonnen en vier gelijkgespeelde wedstrijden ongeslagen aan het hoofd van de eerste klasse ranglijst stond, vertrok Mannus, bij den Bur gerlijken Stand bekend als H. J. M. Francken naar Indië, waarvan hij pas eenige jaren ge leden terug keerde. Mannus Francken. Dezer dagen hebben we hem eens gesproken; hier volgt, wat hij ons vertelde: „H.F.C. beleefde haar gloriedagen in den tijd van Adé van Gogh, die toen middenvoor speelde. Ik kwam in 1906, toen men om een keeper ver legen zat, alsdoelverdediger in het eerste elftal, maar ik was over mijn prestaties als zoo danig zóó slecht tevreden, dat ik het bestuur verzocht om door een ander te worden vervan gen. „Het toeval wilde, dat onze voorhoede in de laatste paar wedstrijden het net niet had we ten te vinden; daarom probeerde men het met mij in de voorhoede, die toen als volgt werd samengesteld: Ferry van der Vinne, M. Franc ken, Adé van Gogh, Lou van der Vinne en Ro- drigues Pereira. Mijn eerste optreden als voor waarts was tegen D.F.C. op een bevroren ter rein: ik had het geluk om twee goals te maken en ik werd gehandhaafd. Wijn van Waveren ging toen in de achterhoede spelen. „Voorts herinner ik mij levendig de periode van zeven jaar, dat wij steeds van Haarlem wonnen; de wedstrijden tegen de Roodbroeken waren altijd een groot evenement en in het eer_ ste kwartier van zulk een ontmoeting ware.i de zenuwen beiden partijen volkomen de baas, zoo dat de eene mistrap op den anderen volgde. Gerrit Bouwmeester was altijd mijn trouwe be waker en hij vatte deze taak zóó ernstig op, dat hij mij gedurende de match als een schaduw volgde. Natuurlijk poogde ik hem met listighe den af te leiden, b.v. door te doen, alsof mijn veter los was, of door mijn zakdoek, dien ik met opzet had laten vallen, ergens te gaan op rapen. „Tegenwoordig schijnen spelers, die gescha duwd worden, zich daarin zonder meer te schik ken; zij blijven voortdurend bij hun bewaker staan. „Ofschoon in de matches tusschen H.F.C. en Haarlem dikwijls rijkelijk forsch werd gespeeld, bleef de verhouding in het veld toch altijd vriendschappelijk. Cees ten Cate speelde in ons elftal langen tijd een groote rol; hij werd dan ook in het Nederlandsch elftal voor de Olympi sche Spelen te Stockholm (1912) gekozen. Ik kon daarvoor van mijn vader geen toestemming krijgen, omdat ik examen moest doen. „In die jaren hadden we een sterk H.F.C.- elftal; men denke maar eens aan namen als Jan Laan, de Verwey's, De Clercq, de Sijpesteyns, Oei en mijn broer Jacques. Nimmer hebben we echter het kampioenschap kunnen behalen; één maal waren we er bijna: we moesten toen al leen nog van H.V.V. in Den Haag winnen, doch Wijn van Waveren miste drie penalties tegen keeper Schoenmaker en toen de geelzwarten daarna onverwacht een goal maakten, was de moed er bij ons uit; we verloren met 72. In die matches tegen de Groote Haagsche spaar den de spelers elkaar niet, soms ging het wel eens een tikje wild. „Ik heb ongeveer tien jaar in het eerste elf tal gespeeld en als ik het spel van toen met dat van nu vergelijk, dan acht ik het „beenwerk" (stoppen, dribbelen) zeer vooruitgegaan. De spelers houden het oog echter teveel op den bal vóór hun voet gericht, terwijl wij vroeger als het ware wisten, waar de bal was en dus tijd hadden om naar een onbewaakten clubgenoot te plaatsen. Thans ziet men meer het Engelsche spel, doch te veel in de breedte uitgevoerd. Het wil mij voorkomen, dat de spelers elkaar vroe ger beter begrepen en elkanders bedoelingen wisten te raden, als gevolg van het feit, dat jarenlang hetzelfde elftal gehandhaafd bleef. „Er werd vroeger ook meer en geregelder geoefend, niet, omdat men moest, doch omdat wij er zelf plezier in hadden, op de vrije school middagen een geanimeerd partijtje te spelen. Het voordeel was, dat alle eerste elftalspelers toen nog op school waren en daardoor was het Woensdagsmiddags zulk een gedrang op het veld, dat er twee oefenmatches moesten wor den gespeeld, van 13 uur en de tweede van 35 uur. „Doch ook toen we van school af waren werd er ernstig getraind, waartoe we des ochtends 7 uur op het veld bijeen kwamen, zoodat we daarna toch nog op tijd op kantoor of bij de stu die konden zijn. „Oefenen onder leiding van een trainer is niet voor iedereen geëigend; de jongens spelen vaak liever een onderling partijtje, waar wat voor te zeggen valt, doch individueel kan een speler zeer veel van een trainer leeren, rriits hij zichzelf door touwtje springen, enz, in con ditie houdt. „Tenslotte wil ik één man noemen, die zeer veel voor H.F.C. gedaan heeft en waaraan de club haar opkomst voor een groot deel te dan ken had; zijn naam is Tinus Loosjes". HENGELEN HET KARPERTJE. Bovengenoemde vereeniglng hield een wit- vischwedstrijd in de Ringvaart bij Vijfhulzen. De uitslag was: 1. H. Hartman met grootste en 12 stuks; 2 J. Deen h. -v. d. dag 22 stuks, 3 H. Nieuwhuis 21 stuks, 4 A. v. d. Aas 16 stuks 5 W. Groffer 11 stuks. 6 H. Eland 10 stuks. 7. P. Steenken 7 stuks., 8 M. Eland 6 stuks, 9 F. v. Steijn 6 stuks, 10 D. v. Steijn 6 stuks 11 C. v. d. Aar 4 stuks. VOETBAL H.4ARL. VOETBALBOND 40 JAAR. TWEEDE WEDSTRIJD-AVOND VAN HET KAMPIOENENTOURNOOI. Wat groep B der eerste klasse betreft, maakt het derde elftal van de voetbalclub „Haarlem' een goede kans om als winnaar te eindigen. Na Maandag j.l. van Bloemendaal 2 te hebben ge wonnen, werden Woensdagavond op THB 2 twee punten behaald. Haarlem 3 won n.l. van dc groen-witte reserves met 20. Met de rust was de stand 10. De Bloemendaal-reserves stelden eenigszins teleur. Dit team kwam onvolledig op tegen Zand- voort 3. Wel deden de invallers hun uiterste best, doch de goed spelende Zandvoort-ploeg bleef met niet minder dan 41 de baas. Voor de pauze had den de geel-blauwen zich reeds een 30 voor sprong verschaft. Voor de A afdeeling was de wedstrijd Bever wijk 2Waterloo vastgesteld. Laatstgenoemde had het voordeel van eigen terrein en ook van het feit, dat Beverwijk 2 met negen spelers ver scheen. De Wijkers verdedigden zich evenwel tot het uiterste: Waterloo moest al haar krachten inspannen om beide punten te bemachtigen. Zoo wel vóór als na de rust scoorde Waterloo éénmaal en won derhalve met 20. WIJ, de sterke ploeg uit de Zaterdagmiddag competitie, was de gast van Kemphaan. Het was jammer, dat de thuisclub met invallers moest uitkomen. WIJ speelde een goede partij en won met 1- Rust 11. Het ziet er naar uit, dat de IJmuidenaren, die nog tegen Waterloo in het veld moeten, als winnaars van groep A zullen eindigen. De ontmoeting VSV 5—WIJ 2 ging niet door. Vliegende Vogels 4 maakte een goede beurt in groep C tegen Waterloo 2. Weliswaar hadden de Velsenaren met de rust een 10 voorsprong, doch in de tweede helft scoorden de Vogels tweemaal, waarvan éénmaal uit een penalty. In groep E leed Spaarndam 2 een onverwachte 41 nederlaag tegen DSK 4. H. F. C. ZESTIG JAAR. Het programma der feestelijkheden. Het jubileumnummer van „De H.F.C.'er" bevat het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Good Old. Het luidt als volgt: Zaterdag 2 September: Atletiekwedstrij den om den Mulier-beker: 100 M„ 400 M.. vèrspringen, baldribbelen, goalschieten en vèrtrappen. (26 uur). Zondag 3 September: Jeugddag uitslui tend voor junior-leden, opgeluisterd door den eerewedstrijd van de H. F. C.-jeugd tegen de R.C.H.-jeugd, die te drie uur begint. Maandag 4 September: Film-avond voor H.F.C.-juniores in de groote zaal van de So ciëteit Vereeniging aan den Zljlweg, 's avonds 8 uur. Zaterdag 9 September; Feestelijke jaarver gadering in de zooeven genoemde zaal. Het voornaamste punt van de agenda is: „Aan bieding van het H. F. C.-boek 1929—1939". Zondag 10 September: Jubileumtournooi met het volgende programma: 11.00—12.15 uur: a. Haarlem—H.F.C. 12.15—13.30 uur: b. Ajax—H.V.V. 13.3014.30 uur: Wedstrijd tusschen twee adspiranten-elftallen van H.F.C. 14.3015.45 uur: Verliezer a—Verliezer b. 15.4517.00 uur: Winnaar aWinnaar b. Scheidsrechters zijn de heeren: Ch. Boeree, F. W. Kotte en N. J. Twisterling. Direct na afloop prijsuitreiking door den voorzitter, Dr. C. Spoelder. 's Avonds 8 uur gezellig samenzijn en ge meenschappelijke maaltijd van de deelne mende elftallen en officials. Maandag 11 September (of nader vast te stellen datum)Souper voor eere-leden, le den van verdienste en bestuur met dames. Vrijdag 15 September: te half zes nam.: reünisten-bijeenkomst in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging, gevolgd door ge- meenschappelijken maaltijd in café-restau rant Brinkmann. Zaterdag 16 September: receptie van drie tot vijf uur in de Sociëteit Vereeniging. Des avonds negen uur in hetzelfde gebouw. H.F.C-. cabaret gevolgd door dans- en feestavond. Zondag 17 September: Slotfeest op het ter rein aan de Spanjaardslaan met onderlinge wedstrijden. Te 11.30 uur: Wedstrijd voor Ju niores tusschen twee keur-elftallen, gevolgd door lunch op het veld; 1.45 uur: wedstrijd tusschen twee elftallen bestaande uit spelers van H. F. C. I, II en III (oud tegen jong) vervolgens tusschen spelers van IV, V en VI. Te drie uur: wedstrijd tusschen twee vetera nen-elftallen. Na afloop gemeenschappelijk samenzijn in de Sociëteit Vereeniging. Te half acht: maaltijd voor alle H.F.C.'ers in Café- Rest. Brinkmann. ROEIEN DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Bij het secretariaat van de F.I.S.A. zijn de volgende officïeele inschrijvingen voor de Europeesche roeikampioenschappen. welke op 1. 2 en 3 September op de Boschbaan te Am sterdam worden gehouden, ontvangen: Skiff: Nederland. Hongarije. Denemarken, Roemenië, Duitschland en Noorwegen. Twee zonder stuurman: Italië, Zwitserland. Nederland. Zuid-Slavië, Roemenië, Denemar ken en Duitschland. Twee met stuurman: België, Frankrijk, Italië, Duitschland. Zwitserland. Nederland. Hongarije en Denemarken. Double scull: België, Frankrijk, Italië, Zwit serland, Nederland, Hongarije en Duitsch land. Vier zonder stuurman: Italië, Zwitserland, Denemarken en Duitschland. Vier met stuurman: Frankrijk. Italië, Zwit serland, Nederland, Denemarken. Duitschland en Noorwegen. Acht: België, Frankrijk, Italië, Zwitserland. Nederland, Denemarken. Duitschland, Bohe- men-Moravië, Hongarije, Zuid Slavië en Roe menië. Hieruit blijkt dus, dat twaalf landen te Am sterdam vertegenwoordigd zullen zijn. Opmer kelijk is de weinige inschrijving voor het num mer vier zonder stuurman, waarvoor op Zon dag 3 September onmiddellijk de finale zal kunnen worden geroeid. De inschrijvingen van Polen waren op het secretariaat nog niet ontvangen; men ver wachtte wel deelneming in de nummers skiff en double scull. Mochten deze nog komen, dan zal de F.I.S.A. ze alsnog aanvaarden. De loting voor de verschillende nummers wordt gehouden op het congres van de F.I.S.A.. dat aan de Europeesche kampioenschappen voorafgaat. WATERPOLO. OM DEN K.N.Z.B.-BEKER. D.W.R.NEREUS (9—1). Onmiddellijk na het uitzwemmen hebben de Zaankanters succes als Kollerie een bal ver keerd beoordeelt (01). Daarna hebben ook de Haarlemmers succes als Kollerie een straf- worp krijgt te nemen (11). Nereus biedt nog goed tegenstand, maar als Kollerie opnieuw scoort, is het hiermede gedaan. Met een goed schot brengt Van Viersen den stand op 3—1. Nog voor de rust is het Van den Bogaerde, die er 4—1 van maakt. Na de hervatting zijn de Haarlemmers voortdurend in den aanval; van dichtbij scoort Kollerie (5—1). Bij een Nereus-aanval hebben de Zaankanters geen geluk als de bal tegen de lat geschoten wordt. Van Viersen brengt den stand op 61. Opnieuw krijgt Kollerie een strafworp te nemen; die heeft succes (71). Wanneer Van den Bogaerde een corner naar Van Koningsbrugge plaatst, vergroot deze den voorsprong (81). Nereus probeert met verre schoten den achterstand te verkleinen, doch keeper Kollerie heeft hier geen moeite mee. Van den Bogaerde brengt den eindstand op 9—1. BOKSEN LOü AMBERS WERELDKAMPIOEN LICHTGEWICHT. Uit New-York: In tegenwoordigheid van 30.000 toeschouwers heroverde Lou Ambers den titel van wereldkampioen in het lichtgewicht op den titelverdediger Heniw Armstrong, dien hij in een gevecht over vijftien ronden op punten versloeg. Armstrong had reeds vóór den wedstrijd moeilijkheden met zijn gewicht. Voortaan zal hij dan ook in de weltergewichtklasse uit komen. CRICKET Rood en Wit—Craven Gentlemen. De Engelschen winnen na een uiterst spannend slot met één run! Rood en Wit, dat het ter elfder ure zonder haar openingspaar P. Lammerts v. Bueren-W. Kramer moest stellen, begon na het winnen van den toss te batten met H. de la Mar. die met de Engelschen Heaton en Moore als 11e en 12e man de Haarlemmers versterkten met het slag hout en K. Neuerburg, die in den aanval als versterking was opgenomen. Dit openingspaar was reeds vrijwel onmiddellijk van de mat verdwenen op een totaal van één run, doch Van der Togt en Kramer bleken den goeden Engel schen aanval, gevormd door R. Farnfield en E. King volkomen meester en speelden een fraaie partij cricket. Laatstgenoemde bowlde Kramer voor 28 runs en Van der Togt ging voor een fraaie 37 l.bw. C. Atkinson. J. Heaton, gebowld door Farnfield maakte 21 „Hollandsche punten", en captain van Baas- bank, eveneens het slachtoffer van Farnfield bracht het juist tot de dubbele cijfers. Met de lunch waren er 7 wickets neer voor 110 runs. Na de hervatting weten Hackenitz (14) en Gobets (11) het totaal nog omhoog te werken, terwijl tenslotte Bruin (n. uit) nog 7 punten aan de score toevoegt, die daarmede in totaal 136 runs werd. Farnfield met Atkinson, die beiden Hackenitz en Gobets voor hun rekening namen, hadden de beste bowlingcijfers: 561 en 444. Vooral Farnfield was gevaarlijk met den bal. Het batten van de Craven Gentlemen die daarna naar de wickets trokken, viel niet bij zonder mee: Slechts met de grootste moeite wisten ze tenslotte dank zij Moore, die even eens als twaalfde man bij de Engelschen fun geerde,, met één punt te winnen. In he.t begin van de Engelsche innings was Bruin nogal eens te kort. Dit kostte een aantal runs, doch naderhand kwam Bruin er prachtig in en was soms zelfs vrijwel onbespeelbaar. Hij verrichtte dan ook uitstekend werk met den bal, hetgeen zijn cijfers 7 voor 57 dan ook wel aantoonen. De andere bowler, die op den voor grond trad was Van der Togt, die op een heel goeden wedstrijd terug kan zien. Hij wist drie Albioneezen te verschalken voor 42 runs. Hooge scores maakten de Engelsche batsmen niet. In het begin zag het er naar uit, dat Rood en Wit den wedstrijd zou winnen: vijf wickets waren neer voor 69 runs. Voor het zesde wicket werden echter een kleine 40 punten bijeen geslagen; na deze periode sloeg Pearson Bruin nog voor zes en bleef tenslotte met 17 runs niet uit. Hut chinson en Mathews die bovenge- noemden stand hadden opgezet, scoorden 29 resp. 20 runs. Farnfield had er 18 bijeen geslagen en Speak, v. d. Togt. die met King had geopend scoorde 19 punten. Het totaal voor 10 wickets werd dus 137 runs. Als bijzonderheid dient nog te worden ver meld, dat 8 ballen per over werden gebowld. De scores luidden: Rood en Wit: H. de la Mar c. King b. Farnfield 0 Mr. K. Neuerburg l.b.w. b. Farnfield 1 A. v. d. Togt l.b.w. b. Atkinson 37 R. Kramer b King 28 J. A. Heaton b. Farnfield 21 A. v. Baasbank b. Farnfield 10 A. Bultman b Atkinson 1 H. Hackenitz c. King b Farnfield 14 G. M. v. Schouwenburg c. Mathews b Matthews 0 M. Gobets b. Atkinson 11 M. Bruin not out 7 R. Moore b. Atkinson 1 Extra's 5 Totaal 136 Bowlen: Craven Gentlemen: R. A. S. Farn field 5—61, E. W. King 1—17, C. B. Atkinson 4—44, W. J. Matthews 1—9. Craven Gentlemen: E. W. King c. M. v. Schouwburg b. M. Bruin 5 T. Speak c. Hackenitz b. M Bruin 19 F. T. Day c. en b. M. Bruin 9 F. G. Tomlinson b. M. Bruin 5 R. A. S. Farnfield b. A. v. d. Togt 18 S. F. Hutchinson b. M Bruin 29 N. L. Mathews c. H. de la Mar b. M. Bruin 20 J. F. Pearson not out 17 W. J. Matthews hit wicket b. Bruin 3 C. B. Atkinson b. A. v. d. Togt 0 Hirst Wood b. A. v. d. Togt 2 R. Moore not out 2 Extra's 8 Totaal 137 voor lo wkts. Voor Rood en Wit bowlen: M. Bruin 757, K. Neuerburg 0—26, A. v. d. Togt 3—42, H. de la Mar 04. AUTOSPORT JOHN COBB VERBETERT WERELDRECORD OVER K.M. EN MIJL John Cobb verbetert wereldrecord over K.M. cn Myl- Uit Bonneville: De Engelsche coureur John Cobb heeft met zijn Napier Railton-racewagen het wereldrecord over 1 K.M. en 1 Mijl, welke met een gemiddelde uursnelheid van resp. 575,1 K.M. en 575,3 K.M. op naam van cap. Eyston stonden, verbeterd. Het record over 1 K.M. bracht Cobb op 591.819 K.M., het record over 1 mijl op 593.106 K.M. De afstand van 1 mijl in noordelijke richting legde hij zelfs eenmaal af met een gemiddelde uursnclheid van 596.6 K.M. SCHAKEN De Bondswedstrijden van den K. N. S. B. Woensdagochtend werden de bondswedstrij den voortgezet. De "uitslagen luiden: Damesgroep: Mevr. H. Schregardus (Am sterdam)Mevr. M. E. Mazirel (Haarlem) 01. Mevr. A. v. Lingen (Amsterdam)Mevr. A. v. VeenBaas (Amsterdam) afgebr. Mevr. R. OnvleeLans (Heemstede)Mevr. A. M. v. SchaikHuizema (Amsterdam) 01. De afgebroken partij tusschen de dames A. van Veen en Schregardus is zonder verder spelen door laatstgenoemde opgegeven. Speciale groep (éèn partij per dag): W. J. Saeys (Heemstede)—W. A. de Tello (Heem stede) J. Nielsen (Amsterdam)—G. W. J. Zittersteyn (Den Haag) 10. J. B. N. Ruben Sr. (Den Haag)L. G. Eggink (Den Haag) 1—0. Groep 1: Mi'. J. G. v. Eybergen (Bussum)— D. J. S. de Lange (Haarlem) 1/2. Th. de Jong (Winterswijk)—L. Stumpers (Eindhoven) Mr. W. G. Belinfante (Den Haag)—W. Demmendal (Leiderdorp) 10. J. A. J. Polak (Amsterdam)H Kramer (Leeuwarden) f4—'/s. Groep 2: G. Bosscha (Leiden)—J. H. Mar- witz (Haarlem) V®. J. Been (Amsterdam) Th. P. v. d. Tol (Rotterdam) '/a. Mr. G. Snoeck Henkemans (Heemstede)Dr. J. v. Kol (Eindhoven) 01. G. Swaneveld (Amster dam)G. J. D. Aalders (Den Haag) 01. Groep 3: H. Blokker (Haarlem)—H. v. Veen (Den Haag) 1—0. Groep 7: Ir. H. M. de Munck (Den Haag)— P. A. Hogendoorn (Haarlem) 01. Groep 8: N. Wolf (Veghel)René de Vita (Haarlem) 10. Groep 10: P. Pasma (Leeuwarden)J. v. d. Steeg (Haarlem) j4V?. J. W. Brugman (Haar lem)—V. E. G. Wasselinck (Rotterdam) 1—0. Groep 11: P. A. Bohlmayer (Bussum)R. J. Bijl (Haarlem) 01. L. Troost (Amsterdam) J. F. v. d. Geer (Hoofddorp) 1—0. M. P. Lin ker (Rotterdam)J. P Wever (Haarlem) 10. Groep 12: A. D. v. Steenis (Haarlem)J. v. Eyck (Amsterdam) afgebr. P. de Bruyn (Zand- voort)J. v. d. Bijk (Loosduinen) 01. A. Tarjou (Den Haag)C. Hovingh (Haarlem) 1—0. Groep 13: W. A. de Boer (Haarlem)—A. G v. Eis (Haarleen) afgebr. K. v. Oosten (Zeist)— C. Seyts (Haarlem) 10. Groep 14: J. J. Jager (Tiel)P. Visser (IJmuiden) 10. D. Buur (Haarlem)L. G. L. Handelaar (Hilversum) 10. Bezoek aan den Stadskweektuin. Te haUf drie Woensdagmiddag stonden auto bussen gereed om de schakers naar den Stadskweektuin te brengen. De prachtige tuin en kassen werden onder deskundige leiding bezichtigd; ieder was vol lof over de resul taten van kweekkunst in onze stad. De tocht werd daarna voortgezet via Kleverlaan, Kin- heimpark, Donkerelaan en Brederodeweg, rond de Ruïne van B'rederode naar Hotel Vel- serend, waar een kopje thee werd aangeboden Terug werd door het Bloemendaalsche bosch en langs den Zeeweg naar de kust gereden. Over Zandvoort en Aerdenhout kwam men te ongeveer half zes weer in Haarlem. Hangpartijen. 's Avonds werden hangpartijen gespeeld en tevens eenige partijen van den viertallen- wedstrijd. De eindstanden hiervan zullen wï.i in ons volgend nummer mededeelen. Van de twaalf deelnemers in deze groepen zijn niet minder dan zes lid van de Haarlemsche Da mes Schaakclub. Deze club bestaat reeds ver scheidene jaren en is de eenige damesschaak- clu'o in ons land. die aangesloten is bij den K. N. S. B. De club is indertijd opgericht on der auspiciën van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, doch zij heeft zifch voor kort hiervar. af gescheiden. wat aan haar ledental stellig ten goede zal komen. De deelneming in deze wed strijden bewjjst inmiddels haar enthousiasme. Te meer valt dit op, waar overigens slechts zeer weinigen uit onze omgeving meespelen, n.l. In totaal 25 personen van de 125 (buiter de genoemde zes dames). De uitslagen van de afgebroken partijen luiden: Damesgroep: Mevr. A. v. Lingen (Amster dam)—Mevr. A. v. VeenBaas (Amsterdam) 0—1. Mevr. H. Schregardus (Amsterdam)— Mevr. A. M. v. SchaikHuizema (Amsterdam) 1—0. Groep 1: W. Demmendal (Leiderdorp)—Th de Jong (Winterswijk) 01. Gorep 3: L. J. M. Caminada (Den Haag)— rl. Blokker (Haarlem) V->V®. Groep 11': J .P. Wever (Haarlem)—R. J. Bijl (Haarlem) 01. Groep 13: W. A. de Boer (Haarlem)—A. G. v. Eis (Haarlem) 10. C. Seyts (Haarlem) A. G. v. Eis (Haarlem) lA. De bridgedrive. Dat vele schakers ook hartstochtelijke bridgers zijn bemerkten wij Woensdagmiddag reeds, daar de verleiding van een partijtje tij dens het thee-uurtje sommigen te machtig werd. De bridgedrive van Woensdagavond slaagde dan ook uitstekend. Hoewel het vreemd aandoet, de schakers in groepen van vier om een tafel te zien zitten, zijn we spoe dig zoozeer in „groot slem" e.d. verdiept, dat we vergeten met schakers te doen te hebben. De wedstrijd stond onder leiding van den heer W. P. Olarkson. Ter aanmoediging waren en kele prijzen beschikbaar gesteld. WIELRIJDEN ACHILLES. Bovengenoemde vereeniging hield een trai- ningsrit over 37 >/2 K.M.. De uitslagen waren als volgt: klasse A: 1. J. Stet, 2. C. Siebeling, 3. B. Schel, 4. Banker, 5. Claassen. C.-klasse en Junioren: 1. N. v. Rooden, 2. Markesteijn, 3. D. Kabel, 4. Koopman. De andere renners gaven op. ZEILEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN STARS. Uit Kiel: Ook Woensdag was het windstil te Kiel, zoodat de derde race van de wedstrij den in de Starklasse om het wereldkampioen schap weer een drijfpartij was. Na drie-en-een- half uur werd de strijd gestaakt. De stand is hierdoor ongewijzigd gebleven. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Woensdag begonnen county matches luidt als volgt: Essex 59—1 tegen Notts 271 (Hardstaff 117), Keeton brak in dezen wedstrijd op een bal van Fames zijn rechter middenvinger en zal dit seizoen niet meer kunnen spelen. Glamorgan 195 tegen Surrey 473. Hampshire 99—3 tegen Wor cestershire 164, Yorkshire 3168 (Hutton 103, zijn 10de century van het seizoen) tegen Kent. Middelesex 211 tegen Somerset 65—6. Northamptonshire 67—4 tegen Lancashire 195, Sussex 90—1 tegen Derbyshire 227. War wickshire 165 tegen Gloucesterhire 994. MOTORSPORT. DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. Uit Salzburg: De derde étappe van de in ternationale motorzesdaagsche. welke Woens dag over de Grossglockener en Turacher Hoehe leidde, was niet bijzonder zwaar, doch heeft niettemin enkere renners tot opgave gedwon gen. Het Italiaansche Trophy-team liep straf- punten op en Venture van het Italiaansche Vaas-team viel uit. Ook de Zweden hadden met pech te kam pen. Hedelin, een der Zweedsche Vaas-ploeg- renners, reed tegen een vrachtwagen op en moest opgeven. Het Engelsche team met Heath, Povey en Teffen staakte eveneens den strijd, zoodat thans nog twee Nederlandsche, twee Duitsche, een Italiaansch en een Engelsch team in de rennen zijn. Renooy en Nagtegaal hadden 's morgens bij den start enkele moeilijkheden, doch zij be reikten zonder strafpunten de eindstreep. Her man Zuur werd het slachtoffer van het ge accidenteerd terrein; in een diepen kuil be schadigde hij zijn machine zoodanig, dat hij den strijd moest staken. Heden wordt de zesdaagsche met de vierde étappe voortgezet; deze rit leidt door Tirol. Rotterdammer wilde gauw* in het water zijn. Hij sprong van den boulevard te Scheveningen en belandde in het ziekenhuis. Misschien omdat hij sneller bij het verkoe lende water wilde zijn. sprong gistermiddag de 37-jarige H. P. v. d. W. uit Rotterdam bij de Keizerstraat te Scheveningen van den Boule vard af op 't strand. Hij misrekende zich ech ter in de zachtheid van het zand, want hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een wervel brak. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. REIZEN NAAR FRANKRIJK. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt in herinnering dat Nederlanders voor toelating in Frankrijk in het bezit moeten zijn van een geldig buitenlandsch paspoort te hun nen name. Zij, die zonder zoodanig paspoort Frankrijk binnenreizen, loopen de kans ver oordeeld te worden tot een boete van 190 tot 1900 francs en een gevangenisstraf van 1' maand tot 1 jaar. Daar het toezicht op de vreemdelingen in Frankrijk aanmerkelijk verscherpt is, wordt ieder ontraden zich zonder paspoort naar dat land te begeven, op gevaar daarvan de onaan gename gevolgen te ondervinden. De recordvlieger Kossi verlaat zijn vliegtuig in Istres nabij Marseille, nadat hij met een vlucht van 10.000 K.M. en een gemiddelde van 311,621 K.M. per uur een nieuw record heeft gevestigd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10