2Je Duit&ch-Jlaolsche. moeilifkhedm^ AGENDA STIENS Doet Roosevelt nog een beroep op den Duce? DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 .HAARLEM'S DAGBLAD HET HEDEN EN EEN TERUGBLIK. (Van onzen Berlijnschen correspondent) In het Pommersche grensland aan Polen genieten we een heerlijken nazomer aan de kust van de Oostzee. In vluchten, meestal niet meer dan 50 a 60 meter hoog, kruizen ^evenwel onophoudelijk oorlogs vliegtuigen boven het bekoorlijk landschap en dag en nacht is het donderend gerommel te hooren van de schietoefeningen met geschut op doelen in zee en in de lucht. De vriendelijke bevolking, voor wie heel lyrisch maar ook heel stellig Hoilaijd een vast begrip is van blonde schoonheid in vredig opgewekt leven, verwondert zich over 't algemeen niet, dat Hollanders „Erholung" komen zoeken aan het Oostzee-strand met zijn heerlijken boschrijk dom langs heel de kust. inplaats van aan het grootsche Noordzee-strand in het eigen land met zijn ebbe en vloed en „geweldige duinen", terwijl toch de Oostzee geen ebbe en vloed kent en enkele meters hooge duinen heeft, waar je van het strand naar het land met een paar schreden overheen kunt stappen. Maar dat ze in deze dagen vol onrust en onzeker heid „ausgerechnet" zoo dicht in de buurt komen van het gebied, waarom zoo'n bitte re zwartbloedige oorlog gevoerd wordt in heel de krantenwereld, dat verwondert de Pommeranen wel wat, ofschoon 't hen ook be moedigt. Trouwens ook Denen, Zweden en Duitschers uit het Westen en uit Berlijn ge nieten hier welgemoed de landelijke rust in hun aardige landhuisjes, die ze zelf lieten bouwen op de 800 vierk. meter groote grond stukken met denneboomen en heidekruid. Hun keurig klein huisje, ook in den winter goed te bewonen, met flinken tuin, kostte hun met inrichting en inboedel 4, hoogstens 5 duizend mark! Er zijn hier in de laatste 5 jaren al bijna 800 van zulke huisjes gebouwd. Alleen „gebrek aan materiaal" verhinderde, dat dit jaar het duizendtal vol werd. Gevolg van het befaamde vierjarenplan, dat alle mannen en materiaal voor zich opeischt en alleen nog voor absoluut noodzakelijken bouw van particuliere woon- en bedrijfshuizen het allernoodzakelijkst ma teriaal of surrogaten wenscht af te staan. Meer dan nu in deze crisisdagen de demon stratieve oefeningen met het geschut in het grensland, hebben de maatregelen voor het vierjarenplan aanvankelijk de gemoederen in beroering gebracht door zorg en vrees voor een dreigenden oorlog, men is zich gelaten gaan schikken in de lasten, die het plan op- iegt of is er eenvoudig aan gewoon geraakt. Men krijgt den indruk, dat over het algemeen de hoop in Duitschland op een oplossing der hangende kwestie zonder strijd sterker is dan de vrees voor een algemeenen oorlog, ofschoon het niemand ontgaat, dat zeer velen die hoop koesteren in de verwachting, dat .schermut selingen" bij „een stevigen militairen greep op het juiste oogenblik", geen strijd beteekenen, die als oorlog of aanleiding tot oorlog behoeft te worden aangemerkt. Intusschen vuurt de Duitsche pers met grof geschut op den „vijand in het Westen", waardoor het eigen volk ze ker niet minder verontrust wordt dan ze het „vijandig volk" wenscht te verontrusten. Aan „toenemende zwakte en verkalking en aan de natuurlijke verdorvenheid van dat volk" waarvoor zelfs, Dickens als getuige wordt op geroepen geïooven alleen nog maar oude' juffrouwen en schooljongens. Beter en vrucht baarder kan Duitschland voor zijn zaak argu menteeren door een historisch getrouwen te rugblik op de laatste 20 jaren in Polen. In 1920 beleefde Polen zeer kritieke da gen. Zijn toestand in den strijd met Sovjet- Rusland scheen hc-peloos, Pilsoedski en zijn staf vreesden m enkele dagen vernietiging van het Poolsche leger. Frankrijk, te huip geroepen, zond niet, zooals in Polen gehoopt was, een legermacht, doch generaal Weygand kwam met enkeien van zijn officieren naar Warschau, waar hij de Poolsche militairen en civieie leiders in verwarring en ten einde raad aantrof. Hij liet zich de situatie uitleg gen en zond de Polen weg, om ongestoord zijn pian de campagne te ontwerpen. Den volgenden dag gaf hij autoritair zijn beve len. Het overmachtige Russische leger werd verslagen en verjaagd. Duitschland bewon dert nog steeds dit strategisch meesterstuk van den genialen Franschman. Maar het geluk, dat Polen den Franschen generaal te danken had, smeedde het vaster aan Frank rijk. In Versailles had speciaal .dit land de Polen reeds aan zich verplicht. Aanvankelijk wilde men daar in Polen's belang Dantzig tot Vrijstaat verklaren en de Weichsel tot in ternationalen waterweg, waardoor Polen te water zijn directe vrije verbinding met. de Oostzee zou hebben gehad en de Duitsche provincie Oost-Pruisen niet van het Rijk zou zijn gescheiden door een „corridor". On danks den tegenstand van Lloyd George, kreeg Polen n'iet alleen de Weichsel als „eigen waterweg", het kreeg ook nog Duitsch gebied ten Westen van deze rivier, voor een eigen corridor naar de Oostzee over land. Voor Frankrijk gold hierbij vooral het stra tegisch principe: een sterk, door onvermij delijk wantrouwen Duitschland kwalijk ge zind Polen en Tsjecho-Slowakije aan Duitsch land's oostgrenzen. Met den corridor toch en het vele Duitsche gebied, dat Polen en den Tsjechen In Versailles was toegewezen, zou Duitschland nooit tevreden zijn en dit moest de Polen en de Tsjechen dus wel eeuwig wantrouwend en bijgevolg ook vijandig te gen zich stemmen. Dit principe acht men nu in Duitschland door Engeland van Frank rijk overgenomen. Toen Duitschland tot een machtsfactor geworden was, waarmee ook Polen rekening moest houden, zocht Pilsoedski toenadering' tot Duitschland, althans een zoo goed mo gelijke verhouding bij den toestand aan den gegeven corridor. Toch bleven bij vele in vloedrijke Polen en ook bij het volk de Groot-Poolsche aspiraties van Paderewski, den beroemden musicus levendig, die nu in Zwitserland teruggetrokken leeft. Deze had met andere eminente Polen in 1916'19 Wil son niet zonder succes bewerkt voor zijn Groot-Poolsche idee. Versailles gaf hun niet alles, doch meer dan Duitschland en Rusland lief was. Het verdrag, dat Pilsoedski met Hitier sloot, bracht wel geen betere verhou ding van volk tot volk, maar toch stellig een goede, bijna vriendschappelijke, verhouding tusschen de Duitsche en Poolsche regeerin gen wat nog in de laatste Januari-week van dit jaar op ondubbelzinnige wijze scheen gedemonstreerd, bij de feestelijke viering in Warschau van het eerste lustrum van het in tusschen in nevelen vervlogen pact. „Door Duitschland's schuld" zegt Polen dat het Duitsche voorstel aan Polen, tot on middellijke bespreking der corridorkwestie als een bedreiging zijner levensbelangen acht. Duitschland beweert, slechts gedoeld te hebben, op een corridor door den corridor, die het Rijk een directe ongehinderde ver binding zou geven met zijn provincie Oost- Pruisen. „Dantzig terug aan het Rijk" bleef wel buiten het geding, doch van Duitsch stand punt bezien als condito sine qua non, een zaak, die geen onderhandeling gedoogt. Men gelooft in Duitschland. dat Polen en Duitschland tot overeenstemming zouden zijn gekomen, als derden zich er niet in hadden gemengd en het vuur der romanti sche Groot-Polen idee hadden aangeblazen. Bij objectieve beschouwing en met de beste gevoelens voor Polen, dat ondanks genialen aanleg en de hooge cultuur van zijn upper ten. economisch en in algemeene volksont wikkeling nog volstrekt niet vast op de voe ten staat,kan men maar weinig sterke argu- ten vinden tegen de stelling, dat Polen bij een vriendschappelijke verhouding met Duitschland economisch en politiek wel zou varen. Een vriendschappelijke buur is beter dan een verre vriend. H. L; Wethouder te Heesch neergestoken. Dader handelde uit wraak. Nadat vier maanden geleden de burgemees ter van Heesch in zijn woning werd aange vallen, is thans een ander lid van het dage lij ksch bestuur van deze gemeente, het slachtoffer geworden van een moordaanslag, meldt de „Tel". Dinsdagnacht omstreeks twaalfuurisnl.de he.èr A. v. d'. Heyden. wethouder van Sociale Zaken te Heesch door twee onverlaten aangevallen én neei-gesto- ken. Sedert eenige dagen wordt te Heesch kermis gevoerd. Wethouder v, d. Heyden had het kermisteiTein bezocht. Omstreeks midder nacht wandelde hij over den rijksstraatweg naar huis, die op dit late uur zeer rustig was. Toen hij echter kilometerpaal 17 gepas seerd was. snelden twee jongelieden achter een boom vandaan en vielen den niets kwaads vermoedenden wethouder in den rug aan. Zij brachten den heer v, d. Heyden eenige diepe steken in den rug toe, waarna het slachtoffer hevig bloedend ineenzakte. Het politie-onderzoek had tot resultaat, dat een der daders denzelfden nacht van zijn bed werd gelicht. Het is de 26-jaiige P. v. Z., te- werkgsteld bij de werkverschaffing te Heesch. De man werd naar de marechaussee-kazerne te Geffen overgebracht, waar hij werd opge sloten. Nadat hij danig aan den tand was ge voeld, legde hij een bekentenis af. Het on derzoek naar den tweeden dader wordt voort gezet; Van Z. weigerde hieromtrent iets mede te deelen. Het motief voor de misdaad moet waar schijnlijk gezocht worden in het feit, dat de dader zich met een nicht van den wethou der wilde veiioven. De wethouder zou zich daar ten sterkste tegen gekant hebben. Heden: DONDERDAG 24 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: H. O. V. Volksconcert. So liste Ella Goldsteyn. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Frans Hals Theater: „Midnight". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater:Shirley Temple in „The little Princess", geprolongeerd. Tooneel: Hiawa tha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. I Luxor Theater: Fra Diavolo. 2.30, 7 en 9.15 u Palace Familie Cinema: „Tommy en zijn moe der" on „Reuzen der lucht". 8.15 uur. Moviac Theater: „Dik Trom". Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en '7—9 uur. VRIJDAG 25 AUGUSTUS Bioscopen. Nieuwe programma's. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een onrustig vooi-komen. De handel was van bescheiden afmetingen en men kon duidelijk merken dat een gei'eserveerde hou ding werd aangenomen. De Nederlandsche gulden was overigens vastgestemd ten opzich te van de buitenlandsche deviezen, in het bij zonder het pond sterling. Het Britsche devies gaf een duidelijke weerspiegeling van de on gunstige beschouwingen, welke met betrek king tot de tegenwoordige situatie worden ge leverd. Allerlei gerxichten deden de ronde doch in tijden van onzekerheid wordt de wis selmarkt steeds overstroomd met vertelsels, waarvan de herkomst niet kan worden gevon den en de betrouwbaarheid moeilijk kan worden getoetst. Het Britsche pond. dat bij de opening werd vernomen tegen 8,72 3/8 a 8.72 5 8, liep gestadig achteruit en kwam ten slotte terecht op een peil van circa 8.70'a ;.70)4. Ook de Amerikaansche dollars volgden een benedenwaartsche richting. Nadat aan vankelijk een koers van 1.86 3/8 a 1.86'was geadviseerd werd later in den ochtend ge handeld tegen 1,85 15/16 a 1.86 1/16. Fran- sche francs zakten in van 4.94 a 4.94''2 tot 4.92)4 a 4.93 3/8, Belga's liepen achteruit van omstreeks 31.55 tot 31.47 a 31.52. Zwitsersche francs daalden van 42.08 a 42,11. tot 42.03 a a 42.07. De Scandinavische deviezen werden algemeen iets lager genoemd. Duitsche mar ken werden verhandeld in de omgeving van 74.55, met de gebruikelijke marges voor bied en laatkoersen. In de noteeringen op de ter- mijnmarkt was niet veel verandering geko men. Het disagio voor Britsche ponden was echter een kleinigheid aangetrokken en be droeg omstreeks 2'/* voor 1 maand 4% voor 3 maanden. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een gedrukte stemming. De locale waarden werden algemeen lager afgedaan en verschei dene der toonaangevende aandeelen werden meerdere punten lager afgedaan. De Ameri kaansche shares kwamen over de geheele linie beneden de prijzen van gisteren terecht. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke wind, meest uit Oostelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkt. Kans op enkele regen- of onweersbuien vooral in Het Zuiden. Warm weer. In den ochtend plaatselijk mist. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 74 F. 62 F. 64 F. Op de Noordzee kwam in het laatste etmaal een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwik keling, dat zich in "Noordelijke en Oostelijke richting uitbreidde en thans een geheel vormt met dat over de Baltische staten. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren nam in beteekenis af en wijkt terug voor een depressie in het Noordwesten met een secundaire, die tot ver in het Zuiden reikt. Een vlak gebied van lageren luchtdruk ligt over Zuid-Europa in het Middellandsche zee gebied. Een kleine onweersdepressie bracht in het laatste etmaal zwaren regen in Midden- Frankrijk en het aangrenzende deel van Bel gië. In het Oosten en in Centraal-Europa blij ven d« temperaturen hoog. vooral in Finland blijft het zeer warm. In Engeland wordt veel mist gemeld en in Zuid- en Midden-Frankrijk blijft het weer mooi en de temperaturen vrij koel. In de Alpen is het bewolkt. De isotherm van nul graden ligt op ruim 3000 M. hoogte. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallen dienst Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 0.08 uur; n.m. 12.48 uur. Strand berijdbaar van 17.3022.00 uur. LEVERT UW BRIL PERFECT GIERSTRAAT 27 Lev. a. Ziekenfondsen (Adv. ingez. Med.) De radio-rede van Koning Leopold. Verzoek om adhaesiebetuigingen. De Commissie van moeders en opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, af- deeling Haarlem, verzoekt ons plaatsing van den volgenden oproep aan allen, die met dankbaarheid Woensdagavond de bezielende woorden, geuit door den Koning van België, mede ook uit naam o.a. van onze Koningin, gelezen hebben., vei'zoeken wij een adhaesie- betulging te willen zenden, óf rechtstreeks aan H.M. de Koningin, Paleis Den Haag (vrij van port) óf te willen teekenen op de lijsten, die in de Tijdingzalen van Haarlem's Dagblad Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37) worden neergelegd. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Aanwinsten. Rechtswetenschappen Beyen: Het plaatselijk belastinggebied. Beyer: Uitvoering der ongevallenwet 1921 door 'oedrijfsvereenigingen. Brinkman: Wegwijzer voor belastingbetalers 3e dr. Vesper: De grondwet. Wegen verkeersbeschikking. Technische wetenschappen: Fuchs: Het verwarmingsboek. Rens: Leerboek der radiotechniek: 1. Alge meene grondslagen. Letterkunde: Huizinga: De gestroomlijnde wereld. Schoonees: Die prosa van die tweede Afri kaanse beweging. Vei'èl: Naar- het licht. Folklore: Sinninghe: Utrechtsch sagenboek. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde: Reise-Almanach, Schweitzer, 1939. Viruly: Sneeuw. Geschiedenis: Gids ten behoeve van het maatschappelijk werk te Haarlem. Van Hinte: Een Nederlandsche nederzetting in Denemarken: Store Magleby. Hooft: Het beleg van Haarlem uit Hooft's Nederlandsche historiën. Nederlandsche en i. h. Nederl. vert. romans: O'Donnel: Groene oevers. Sjeoer: Noach Pandre. Vestdijk: Narcissus op vrijersvoeten. Zweig: Lotswendingen. ALLE-DAG-KERK. Naar ons wordt medegedeeld, zal de dienst der Alle-Dag-Kerk op Vrijdagavond 25 Augus tus a.s. een bijzondere zijn. Dien avond zal n.l. de dienst weder worden opgeluisterd door solozang, ditmaal van mevrouw S. P. Pruys Boszhart. Zij zal zingen „Largo" van Handel en het Hollandsche lied „Geloof" van Adr. v. Tetterode. De Alle-Dag-Kerk wordt gehouden in de Groote Kerk. ingang Klokhuisplein, iederen avond (behalve Zaterdag en Zondag) van 7 tot 7.30. Toegang en zitplaatsen zijn vrij, ook dezen avond. GUNNING. De verbouwing van de perceelen Spaarn- wouderstraal 114 en 116 (architect de heer Bern. Ooms, alhier) Is heden gegund aan Geibr. Van der Putten, te Haarlem, voor 3484. DE HEER C. VAN DER WINDEN VERLAAT HAARLEM. Naar wij vernemen is de heer C. van der Winden, secretaris van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, benoemd tot penningmeester van de afd. Rotterdam van dien Bond. Zijn plaats zal worden ingeno men door den heer Lignian, secretaris van de afd. Rotterdam. Verbazing in Spanje. De Duitsche houding moeilijk te begrijpen. Het ondarteekenen van een ver drag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie heeft een diepen indruk gemaakt in Spanje. In officieele krin gen wordt, naar Havas meldt, niets medegedeeld, doch de „man in de straat" kan moeilijk begrijpen, dat Duitschland, dat in Spanje aan de zijde van Franco tegen de „Russische hydra" heeft gevochten, thans een niet-aanvalsverdrag gaat sluiten met den vijand van vijf maanden ge leden. Evenmin kan hij begrijpen, dat Duitsch land, dat tezamen met Italië Spanje heeft gevraagd het anti- kom-internverdrag te onderteekenen, thans zelf dit verdrag wil verscheuren In officieele kringen geeft men te te verstaan, dat Spanje ineer dan ooit bezig is met eigen opbouw en buiten elk conflict wil blijven. Militaire maatregelen te Dantzig. Gebouwen opgeëischt voor de Heimwehr- troepen. DANTZIG, 23 Augustus. Te Pieklo. een klein plaatsje aan de samenvloeiing van Weichsel en Nogat bij de grens van Polen en Dantzig is een klein zusterklooster en een particuliere school opgeëischt en ingericht tot verblijfplaats voor de Heiunwehrtroepen. Het gi'oote aantal troepen op het gebied van Dantzig blijkt uit een mededseling van een melkfabriek te Dantzig, welke heeft aan gekondigd, dat geen kaas meer zal worden gemaakt en dat men zich alleen zal toeleg gen op het vervaardigen van boter-. In Darotziger kringen wordt Polen beschul digd Dantzig te willen uithongeren. In wer kelijkheid is de levering van boter door Polen aan Dantzig niet verminderd, doch de hoe veelheid is te weinig geworden door de groo- tei-e behoeften. (Havas) Bevolking van het Prolectoraat tot kalmte aangespoord. Vrees voor onlusten. De Duitsche regeering van het protectoraat heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin zij het volk aanspoort, in het huidige oogen blik volkomen kalm te blijven. Ieder onbe raden gebaar, aldus de proclamatie, zou tot ernstige gevolgen kunnen leiden. In welingelichte kringen te Praag meent men, dat de proclamatie is ingegeven door de vrees, dat onlusten zouden kunnen woiden uitgelokt, door een zeker deel der bevolking, dat tot dusver gehoopt had dat de Sovjet-Unie het oude Tsjecho-Slowakije zou herstellen. Wordt het Duitscli-Russische pact nog uitgebreid? Niet uitgesloten zegt men te Berlijn. BERLIJN, 24 Augustus. Een woordvoer der der Duitsche regeering verklaarde tegen over United Press: Men is van Duitsche zijde van meening, dat door artikel 4 van het pact een verbond van Rusland met de Westersclie mogendheden niet meer mogelijk is: het is echter mogelijk dat een verder gaande over eenkomst tusschen Duitschland en Rusland niet uitgesloten is. (United Press). De Polen hebben geen keus meer. De Duitsch-Russische overeenkomst gaat verder dan men had verwacht. NEW-YORK, 24 Augustus. De New York Times mei-kt op, dat het Russisch-Duitsche verdrag verder gaat dan men verwacht had. De Polen hebben volgens het blad thans geen keus meer: zij moeten vechten, cn de geal lieerden hebben evenmin meer keus: zij moe ten zich klaar maken Polen te verdedigen. Indien er op aarde eenige macht is, aldus het blad, die in staat is Europa te weerhouden van zijn tocht naar de vernietiging dan heeft die macht de plicht te handelen voor het te laat is. „Indien elk beroep op de rede faalt en in dien de oorlog komt, dan moet het iederen Amerikaan duidelijk zijn dat met het be staan van de mogelijkheid dat de Russen Duitschland steunen met leveringen, zooals de overeenkomst luidt, onze beti-ekking tot het conflict fundamenteel gewijzigd wordt, mo- reel en materieel. Wij zijn dichter bij het front. Niet slechts zal de druk op de Vereenigde Staten toene men, doch ook onze verantwoordelijkheid wordt grooter". (United Press). Russische hulp aau Polen niet uitgesloten, meent Warschau. Situatie uiterst zorgwekkend. WARSCHAU, 24 Augustus. In politieke krin gen te Warschau gelooft men niet dat de tekst van het Duitsch-Russische pact Russische hulp in geval Polen aangevallen wordt, uitsluit. In elk geval gelooft men dat economische hulp mo gelijk is. Men wijst erop, dat er geen hulp aan aanvallers, doch wel aan aangevallenen gebo den zou kunnen worden. De tekst, komt geheel overeen met die welke bij dergelijke pacten ge bruikelijk is. Het eenige wat verbazing zou kun nen wekken, is dat het pact zoo snel afgesloten is, daar men hier echter het pact als een tactische manoeuvre beschouwd heeft, was de verrassing niet onverwachts. Gistei'avond is het Poolsche kabinet onder voorzitterschap van minister-president Sklad- kowski in geheime zitting bijeengekomen. Er werd na afloop van de zitting geen enkele ver klaring afgelegd, noch werd een communiqué uit gegeven. Van goedingelichte zijde vernemen we dat de Poolsche regeering de situatie als uiterst zorgwekkend beschouwt, in het bijzonder met betrekking tot de berichten uit Londen en Pa rijs en de Duitsche reactie op het Engelsche com muniqué, dat eergisteren na afloop van de Ka binetszitting uitgegeven werd. (United Press). Te Washington is men pessimistisch. WASHINGTON, 24 Augustus, (Reuter.) Hoe wel volgens Associated Press officieele kringen niet gelooven dat Roosevelt een nieuw direct be roep om vrede op Hitier zal doen, bepleiten eenige adviseurs van het departement van staat een beroep door den president op Mussolini, waarbij er bij den duce op zou worden aange drongen zijn invloed bij den Fuehrer aan te wen den om een oorlog te voorkomen. In ieder geval gelooft men in sommige krin gen, dat te Washington een officieele verklaring zal worden uitgegeven, waarin zal worden her haald, dat de Vereenigde Staten den vrede wen- schen. Berichten van Associated Press, uit zeer hooge kringen vernomen, sluiten de mogelijkheid uit, dat de president een internationale confe rentie zal bijeenroepen. Wanneer Roosevelt vanmiddag te Washington terugkeert, zal hij Huil ontmoeten die hem een overzicht zal geven van de laatste door het de partement van staat uit Europa ontvangen rap porten. Van geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat de strekking van het voor den president voorbe reide rapport is, dat er „geen uitweg is uit de huidige crisis". De Ministerraad bijeen. De ministerraad is gisteravond om tien uur te 's Gravenhage bijeengekomen ter bespreking van de internationale po litieke situatie. De luchtbescherming te Haarlem. Maatregelen voor afdoende verduistering. Het is feitelijk al zoo dat elk Haarlemmer die niet gezorgd heeft dat hij het materiaal heeft om in korten tijd zijn woning afdoende te verduisteren vervolgd kan worden. Hoewel het nog niet het voornemen is reeds nu tegen de nalatigen proces-vei'baal op te maken, is het toch noodzakelijk dat ieder die maatrege len zoo spoedig mogelijk neemt. Belangrijke uitgaven behoeven daarmee niet gemoeid te zijn zoo verklaarde ons de heer Aoerti, den leider van het adviesbureau voor de Luchtbescherming te Haarlem. Wie dikke overgordijnen heeft behoeft, vooral niet als die ook nog gevoerd zijn. veel extra maatregelen te nemen. Wel moet hij er op letten, dat die gordijnen aan den bovenkant geen licht door laten. Doen ze dat wel, dan is het beste een overkapping van bordpapier te maken als de gordijnroe alt-hans niet tegen het plafond ge zet kan worden. Een doosje spelden en punai- ces moet klaar staan om kieren die nog licht doorlaten weg te wei-ken. Andere ramen kan men afschermen met zwart papier, triplex-platen, dik cartón, enz. Hoe men dat het beste kan aanbrengen (bijv. spijkeren op latjes, die opgehangen worden in duimen aan de kozijnen) heeft men kunnen zien in het demonstratiehuis voor luchtbe scherming dat wekenlang in de Groote Hout straat was opgesteld. Op 15 September wordt er weer zoo'n de monstratiehuis geopend aan den Klopper- singel. De leden van de wijkcomité's voor de Lucht bescherming zullen le bewoners huis aan huis bezoeken om te informeeren welke maatrege len zij voor de verduistering genomen hebben. Dan kunnen zij de menschen die voor moeilijk heden zitten bovendien met raad bijstaan. In het bijzonder moet ook gelet worden op por talen, zolderkamers, W.C.'s. enz. Overal waar men 's avonds en 's nachts wel eens komt moet het licht voldoende kunnen worden af gesloten, zoodat het niet naar buiten dringt. Juist in dagen van spanning verdiene het aan beveling dat ieder zoo snel mogelijk maat regelen neemt, om, als het eens wat wij natuurlijk niet hopen onverwacht noodig mocht blijken, in staat te zijn zijn woning af doende te verduisteren. - J. Kolk overleden. Op 61-jarigen leeftijd is te Groningen overle den de heer J. Kolk, sinds 1934 voorzitter van den Raad van Arbeid. Van 1919 tot 1934 was hij in laatstgenoemde functie werkzaam te Heeren veen. Van 1917 tot 1919 was hij biu'gemeester van Engwierum. De heer Kolk was de eerste sociaal democratische burgemeester in Friesland. „DR. FOKKEMA UUT 'T NOORD'N" IN REMBRANDT THEATER. De directie, van het Rembrandt Theater heeft voor de week van 2531 Augustus het A.B.C.-Cabaret kunnen engageeren. Dit komt met de Cabaret-revue „Daar zit muziek in" iy2 uur van de programma's vullen. Corry Vonk brengt o.a. de door de radio bekende dr. Fokkema, de geneesheer uut 't Noord'n. Verder werken mede: Tily Perin- Bouw mees ter. Lizzy Valesco, Cilly Wang. Mar- tie Verdenius, Rïekus Groenhout. An Sten, Beuker en Denijs. Wim Kan en het Jackson orkest. Het filmprogramma bestaat uit de journaals, een natuur- en teekenfilm De bouwbedrijven te Haarlem. Een sterke achteruitgang. Het gaat niet best in de bouwbedrijven te Haarlem. Er wordt namelijk niet veel ge bouwd. Dat blijkt trouwens ook wel uit het feit, dat er thans 965 bouwvakax-bciders werk loos zijn. In de afgeloopen wintermaanden was het zelfs héél slecht, want toen stonden niet minder dan 1906 bouwvakarbeiders bij de Ar beidsbeurs als werkzoekenden ingeschreven. Dat er op dit oogenblik weinig gebouwd wordt komt duidelijk tot uiting in de statis tiek over de bouwwerken te Haarlem. In de eerste 6 maanden van 1939 werd door het ge meentebestuur bouwvergunning gegeven voor werken, waarvan de bouwkosten geraamd wa ren op 1.683.820, terwijl dit. cijfer over het zelfde tijdvak van 1938 niet minder dan f 2.570.945 was. De bedrijvigheid in de bouw vakken is dus. vereeleken bii het vorige laar, met ongeveer 35 pCt afgenomen. In de naaste toekomst is geen verbetering te verwachten want de bouwkosten van de werken waarvoor bouwvergunning is aange vraagd zijn ook zeer sterk verminderd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2