nSRk® leeg t^ft 't tgft&ggg VACANTIE 1939 H»D.*V ertellini J D O X D ER DAG 24 AUGUSTUS 1039 H A A R L E M'S DAGBLAD 4 Vacantie in eigen land voor liet rijkspersoneel. Na de Tel. verneemt, heeft de regeering bepaald dat het rijkspersoneel zijn vacantie, met het oog op den internationalen toestand, niet meer in het buitenland mag doorbi'en- gen. De vacanties gaan gewoon door, doch zij moeten in ons land worden doorgebracht, zoo dat men in geval van een internationaal con flict direct de beschikking over het met ver lof zijnde personeel kan hebben. De circulaire hierover is gisteren van het departement ver zonden, Deze regeeringsorder geldt voor het geheele rijkspersoneel, P.T.T. incluis en geen uitzonderingen zijn toegestaan. Tijdens zijn vacantie moet het personeel nauwkeurig opgeven, waar het zijn verlof door brengt en hoe men op de snelste wijze met hen in contact kan komen. Ook heeft de regeering de burgemeesters van de groote en middelgroote gemeenten in ons land, die in het buitenland vertoefden, teruggeroepen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. 2 brillen en leesboek: Bur. v. Politie, Smede- straat. Bankbiljet: Directie Postkantoor, Ged. Oude Gracht. Busie inh. groenten: Boesmans. Zijlstraat 19 A rd. Damescape: Koot. Gast huissingel 54. Geldstuk: v. Gent, Jan Gijzen- kade 231. Hondje; Springveld. Gen. Cronjé- straat 70. Damesarmbandhorloge: Westerbeke, Tafelbergstraat 24. Kano: v. Beek, Burgwal 59 rd. Penning van ventvergunning: Dijkstra, Pleiadenstraat 87. Pak inh. liedjes: Hoeben, Korte Weg 15. Portemonnaie met inhoud: Wal ker, Thomsonlaan 54 (2 x). Portefeuille met inhoud: Schouten, Ruysdaelstraat 18 rd. Da- mesportemonnaie met inhoud; Bur. v, Politie, Smedestraat. Pakje inh. foto's: Fieken, Wilhel- minaplein 7, Heemstede. Fietspomp: v. Weggen, Leidscheplein 28. Kinderportemónnaie met in houd: Jansma, Gasthuislaan 170. Rijwielbe- lastingplaatje: Brits, Waterlandweg 2, Drie- huis-Westerveld. DamesschoenenHalsema, Weltevredenplein 50. Sleutel: Höthem, Burg wal 63. Kinderschoentje: De Weijs, Gasthuis laan 166. Tasch met inhoud: Hooglugt. Ban- tamstraat 104. Vergrootglas: De Wijs. Midden weg 50. Vulpenhouder in étui: Sijffert, Anslijn- straat 22. Zakje inh. portemonnaie e. d.,: De Vries. Jan Gijzenkade 269. Zakje inh. zout: Kokkelkoren, Harmenjansweg 9. Alle oetalende abonnês van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000, overlijden f 400 verlies van een hand. voet of oog f 200. beide leden van een duim 100, één lid van een duim 50. alle leden van een wijsvinger f 60. één of twee leden van een wijsvinger f 25, alle leden van een anderen vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk 30. enkelbreuk f 15 pols breuk f 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. IMEZ(MË\ /TtiKKIN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De kloostergangen achter het Stadhuis. Geachte redactie, Naar aanleiding van het artikel over de kloostergangen achter het Stadhuis in het nummer van Vrijdag 18 Augustus van uw blad, bracht ik een bezoek aan de kloostermu ren achter het Stadhuis (de kloostergangen met haar zullen en bogen), ik vond daar een groote ruïne; gevolg van de werkzaamheden die daar verricht worden ten behoeve o.a. van den bouw van den nieuwen vleugel aan het Stadhuis in de Koningstraat. Men is er druk bezig met het hakken en houwen en muren doorbreken. Toen viel m ijn oog op de zuilen en boogramen van het voormalige eeuwen oude klooster. Er is zooals in uw artikel gezegd wordt daaraan veel beschadigd. Dat alles trof mij te meer, omdat ik van 1855—1861 daar ter plaat se onderwijs ontving. (Doch ook later bezocht ik eenige keeren deze bijzondere plek.) Het is niet algemeen bekend (slechts bij zeer weinige Haarlemmers), dat in de ge meente achter het Stadhuis een openbare school gevestigd was onder den naam van Pandschool, waar ik onderwijs heb ontvan gen. Wanneer men thans uit de Zijlstraat de Fandpoort ingaat, vindt men links de woning van den „bewaarder van het Stadhuis" en daarnaast of even verder de kantoren van den gemeente-ontvanger. In den tijd waarvan ik spreek, woonde de „bovenmeester" van de school in de woning van den „bewaarder van het Stadhuis", of op die plek ongeveer; daar naast of een klein eindje verder, waar thans de kantoren voor de gemeentelijke belastin gen gevestigd zijn, bevonden zich klasse lokalen van de Pandschool: ook achter de kloostergang aan de Noordzijde (thans toe gang naar de Stadsbibliotheek en Leeszaal) Binnen dit alles bevond zich het plein met de kloostergangen en haar zuilen en raam- bogen, zooals nog heden te zien is. Maar helaas zijn zij erg beschadigd en verweerd. Wat is er In den loop der jaren toch weinig notitie van genomen! In den tijd, waarvan ik sprak, zag alles er nog schoon en frisch uit; ook later. Wil men deze kloostergangen met haar oor spronkelijke zuilen en boogramen herstellen, dan zal er heel wat moeten gebeuren. Toch is de restauratie gewenscht. ook als monument voor Haarlem! M. Haarlem bezat in dien tijd slechts 3 scholen lo. de Pandschool achter het Stad huis; 2o. een school in de St. Jansstraat (nu Paleis van Justitie) en 3o. een school aan de Gedempte Smalle Oudegracht, alle ge mengde neutrale scholen. Crematie luitenant-generaal G. G. van Everdingen. De verassching van het stoffelijk overschot van den oud gouverneur der Koninklijke Mili taire Academie, gep. luitenant-generaal G. G. van Everdingen is Woensdagmiddag onder groote belangstelling op „Westerveld" geschied. In den stoet waren met de familie medegeko- men gep. luitenant-generaal H. J. A. Feber, gep. generaal-majoor J. C: Logger, gep. kolonel J. G. Tinbergen en gep. majoor C. L. G. Schrassert Bert. Tot hen, die de crematie-plechtigheid bij woonden, behoorden de gouverneur der Kon. Mil. Academie, generaal-majoor H. C. G. baron van Lawick, prof. Lc Heux, hoogleeraar aan die academie, gep. luitenant-generaal de Goeien, gep. vice-admiraal mr, J. C. Jager en vele andere oud-opperofficieren. In de rouwkapel werden waardeerende woor den gesproken door generaal baron van Lawick en gep. generaal Feber als vriend. Tenslotte heeft prof. dr. E. van Everdingen, oud-directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch instituut, als broeder van den ontslapene woor den van afscheid gesproken. Bij het dalen van de kist werd het oude Wil helmus plechtig ten gehoore gebracht. Nadat ir. E. van Everdingen namens de fami lie bedankt had voor de eer aan wijlen zijn va der bewezen, werd op het orgel het slotkoor uit de Mattnaeus Passion gespeeld, waarmede de plechtigheid eindigde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 25 AUGUSTUS Progr. I Hilversum II. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. 8.Keulen. 10.20 Parijs Radio 12.10 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 London Regional 3.45 Radio PTT Nord 4.05 London Regional 5.20 Fr. Brussel 6.20 London Regional 7.20 Ned. Brussel 7.35 Keulen 9.35 Ned. Brussel 9.50 Fr. Brussel 10.20 Ned. Brussel 11.20 Boedapest Progr. IV: 8.Ned. Brussel 9.20 Radio PTT ca. 10.15 Diversen 10.35 London Regional 11.35 Droitwich 12.05 London Regional 3.20 Droitwich 4.50 Parijs Radio 5.20 Droitwich 5.50 Ned. Brus sel 6.20 Droitwich 6.50 Fr. Brussel 7.20 Droit wich 9.45 Diversen 10.05 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma. 1. My Isle of golden dreams, Paradise Is land Trio. 2. Mia Piccolina, Tino Rossi. 3. Dixon Hits nr. 14, Reg. Dixon. 4. Tango Bolero, B. von Géczy. 5. Potp. v. Peter Kreuder melodieën, Erhard Bauschke. 6. Von der Puszta will ich traumen, Zarah Leander. 7. Kitten on the keys-Russian Rag, I. Mor ton en D. Kaye. 8. A gipsy sing song, Zig. orkest met zang. 9. Gipsy Fiddles, L. P. A. Band. 10. Ich wollt' ich war ein Huhn, Meistersextet, 11.Pariser Einzugsmarsch, Groot Odeon orkest' 12. Victoria Regia, B. von Géczy. 13. Von Erfolg zu Erfolg, Adalbert Lutter 14. Nola-Polly, I. Morton en D. Kaye. 15. Whisper Waltz, L. P. A. Band 16. Unter dem Siegesbanner, Groot Odeon ork. WATERSPORTFEEST OP HET NOORDER BUITEN SPAARNE. Zondag 27 Augustus viert de Jachtvereeni- ging „Watervrienden" haar 2de jaarfeest. Ter gelegenheid daarvan hebben wedstrijden en spelen plaats. Des morgens worden zeilwedstrij den gehouden des middags diverse spelen en behendigheidswedstrijden. Het programma vermeldt: gecostumeeró steekspel. Tonnetje varen, behendigheidswed strijden in kano's en Surf-Ridïng. Als bijzondere attractie geldt het bezoek van den Zeegod „Neptunus", die te twee uur zijn intocht op origineele wijze houden zal, om de middagwedstrijden officieel te openen. Deze hebben plaats vóór de jachthaven „Wetter- wille" -tegenover de Spaarnhovenstraat. Oranje-Vereeniging „Haarlem- Zuid-Wesf". De feestelijkheden op 31 Augustus. Verschenen is het officieele programma der feestelijkheden, te houden op Koninginnedag in Haarlem-West op het terrein, gelegen aan de Ohmstraat en georganiseerd door bovengenoemde vereeniging. Bloemencorso. Te uiterlijk 10.30 uur zal de stoet worden ge formeerd op het terrein van den heer Rooze- krans, ingang Pijlslaan 99, van waar omstreeks 11 uur met den rondgang door Haarlem-Zuid- West een begin zal worden gemaakt. De stoet, welke door muziek wordt opgeluisterd, zal langs de volgende route gaan: Pijlslaan, Lorentzkade, Voltastraat, Thomsonlaan, Ohmstraat, Slangen- kruidlaan, Duindoornlaan, Lorentzkade, Ohm straat, Prof. v. d. Waalstraat, Faradaystraat, Ka- merlingh Onnesstraat, Chr. Huygensplein naar 't feestterrein aan de Ohmstraat. Daar zal de jury de prijswinnaars(sters) aanwijzer- Kinderspelen. Geopend zal worden om 2 uur met het geza menlijk zingen van het Wilhelmus. Hierna zal met de kinderspelen begonnen worden, welke bestaan zullen uit touwtrekken, zakloopen, spie gelgevecht. olifantenrace, koekhappen, behendig heids-wedstrijd (met verkleeden). hindernisloop en vlagsteken. Voor de kleintjes tot 5 jaar zijn diverse aardige spelletjes georganiseerd, als blokken rapen, krui- wagenrijden enz. In de pauze zullen aan de kinderen versna peringen worden uitgereikt. Het terrein zal te kwart vóór twee voor hou ders van kaarten worden opengesteld. Is hiermede dan een einde gekomen aan de feestelijkheden en spelen voor de kinderen, du is niet het geval voor de ouderen. Want 's avonds zal een groot avondfeest worden gegeven, inge leid met een muzikalen rondgang, onder leiding van kapelmeester H. Schulpzand. De alsdan op te stellen stoet zal om 7.30 uur van het feestterrein vertrekken en langs de vol gende route gaan: Feestterrein, Prof. v. d. Waals straat, Faradaystraat, Kamerlingh Onnesstraat, Chr. Huygensplein, Thomsonlaan, Pijlslaan, Van Kinsbergenstraat, Kijkduinstraat, Lorentzkade, Voltastraat. Thomsonlaan, Ohmstraat, waar de stoet op het feestterrein ontbonden wordt. Hier zullen de feestelijkheden worden voord gezet. Vele attracties zullen op het terrein aan wezig zijn, waarvan genoemd worden werptent, schiettent, vischtent. rad van avontuur, voetbal spel, kuipje-steken vroolijke keuken enz. enz. Voorts is er voor gezorgd, dat een consump tie-tent voor de noodige verfrisschingen kan zorgen en is er gelegenheid tot dansen. De feestelijkheden zullen omstreeks 11 uur worden besloten met het vertoonen van een film. Te verwachten is, dat het in dit stadsdeel, dal zich de laatste jaren zoo heeft uitgebreid, weel een aardig feest zal worden. INVOERRECHT OP ZINKWIT. De Staatscourant bevat een Kon. Besluit waarin bepaald wordt, dat met ingang van 1 September een invoerrecht wordt geheven van de hieronder aangegeven goederen, naar het bedrag en volgens den maat-staf als daar bij is vermeld: 2. Lithopone en andere witte of nagenoeg witte verfstoffen, al dan niet aangemaakt, welke naastzink in eenigen vorm tevens zwa vel in den vorm van sulfide bevatten: a. in dien zij kennelijk 30 pet. of minder zinksul fide bevatten per 100 K.G. netto f 1,50; b. andere per 100 K.G. netto f 3; 2. alle niet onder l vallende witte of nage noeg witte verfstoffen, al dan niet aange maakt welke zink in eenigen vorm bevatten per 100 K.G. netto f 1,50. Dit invoerrecht wordt geacht te zijn opge nomen in het bij de Tariefwet 1934 behoo- rende tarief. De heffing geschiedt eventueel naast het volgens den desbetreffenden tarief post reeds verschuldigde invoerrecht. Het invoerrecht is niet verschuldigd, indien de verfstoffen bestemd zijn om te dienen als grondstof in zinkwit-, lithopone- of zinkfa- brieken. Dit besluit vervalt met ingang van 1 Maart 1940. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonnê's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IVfe cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn ie. U blijft óók ln Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren ln Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE ..HAARLEM'S DAGBLAD" De Haarlemsche waterleiding Een winst van bijna f 80.000.- Aan het verslag van het Gemeentelijke Water bedrijf van Haarlem over 1938 ontleenen wij: Het personeel bestond op 31 December 1938, behalve den directeur, uit 18 ambtenaren en 38 werklieden. De totale neerslag over 1938 bedroeg, naar aan het pompstation geconstateerd werd, 753.8 m.m. 826.2 mm. in 1937 of 72.4 mm. minder. De neerslag was gemiddeld over de laatste 10 jaren 754.7 mm. Volgens de opbrengst der bronnenpompen werd aan de prise d'eau onttrokken 2.233.285 M3. waarvan 898.003 M3. diepduinwater en 1.335.282 M3. bovenduinwater. De uitkomsten van het bacteriologisch onder zoek zoowel van het water op het pompstation als uit buizennet in Haarlem gaven geen aanlei ding tot opmerkingen. Het scheikundig onder zoek gaf steeds gunstige resultaten. De lengte van het buizennet werd in 1938 ver groot van 261.150.93 m. tot 271.219,06 M. Op 31 December 1938 bedroeg het aantal ge plaatste brandkranen 2982 stuks, waaronder 16 bovengrondsche. Het aantal watermeters steeg dit jaar van 35.439 tot 36.224. Volgens den watermeter werden te Haarlem en Bloemendaal verbruikt 1.848.084 M.3. Per jaar en per aangesloten perceel, met uit zondering van die voor groot-industrie, voor lief dadigheid en voor gemeenteperceelen werd in 1938 gebruikt 46.3 M.3 tegen 45.8 M3. in 1937. Het batig saldo dat in 1938 aan de gemeente werd uitgekeerd bedroeg f 79.648.30. H. o. v. Extra concert in het Bloemendaalsche Bosch. Het bestuur van .de H.O.V. heeft het. Ge meentebestuur van Bloemendaal een ;extra- concert aangeboden als bewijs van dank voor de Jubileumgave, die het Gemeentebestuur ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan dei- Li. O. V. haar heeft geschonken. Het concert zal op Vrijdag 25 Augustus a.s. des avonds te 8 uur onder leiding van Marinus Adam worden gegeven. Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. Ouverture Notturno Scherzo Hochzeitsmarsch uit „Ein Sommernachtstraum" F. MendelssohnBartholdy 2. Valse Caprice Ant. Rubenstein 3. Piet Hein Rhapsodie voor orkest Dr. Peter van Anrooy Pauze 4. Ouverture „Euryanthe" C. M. von Weber 5. Albumblatt R. Wagner 6. L'Arlésiènne suite G Blzet 25. Moeder keek wel een beetje vreemd op toen Jantje zei, dat hij een fiets moest hebben. „Komaan", zei ze echter na lang beraad, „jij krijgt een fiets. Anders zul je je heele leven een sukkel blijven. Maar ie moet me beloven eerst een heelen tijd buiten de stad te blijven rijden, anders komen er ongelukken van." 26. „Dat beloof ik", zei Jantje, „ik weet een stillen buitenweg, waar altijd een boer en een koe staan. Daar kan ik geen ongelukken krijgen. En zoo stapte Jantje naar een fietsenwinkel. De me neer was erg blij, toen hij een fiets ver kocht. 27. „Jantje", zei hij, „ik geef je een goeden raad. Kijk, als je op den weg zoo'n blauw bord ziet, denk er dan om! Daar moet je op het rijwielpad rijden, en als je dan op den autoweg gaat rij den, krijg je last met de politie!" „Ik zal het doen, meneer", zei Jantje en 5 mi nuten later maakte hij zijn eerste tochtje naar buiten. 28. Het fietspad met het blauwe bord was aan den rechterkant van den weg. Er was dus geen enkele moeilijkheid. Toevallig ook had Jantje onthouden, dat je iemand, die voor je rijdt, links in moet halen. Juist reed er een meneer voor Jantje en hij deed dus zooals het behoorde volgens de grondwet van het Verkeer; Houdt rechts en haal links ln. 29. Opeens kwam Jantje aan een smal weggetje, waar zich ook een bord be vond met een fiets erop. Dit was echter een wit bord met een rooden band. Jantje stapte even af en juist wilde hij weer verder rijden, toen een wegwerker hem toeriep; „Hédaar, hier mag je niet fietsen." 30. Haha, lachte Jantje, die wil mij wat wijsmaken. Er staat een fiets op dat bord, dus ik mag hier fietsen zooveel als ik wil. Maar nauwelijk had Jantje eenige kilometers gefietst of daar stond een politieagent „Afstappen", riep de agent gewichtig, zooals alleen een po litieagent dat kan. Dat kan alleen Pete Jones door J. I'. Bialjé. TWEE jaar lang zoekt de New Yorksche politie hem nu al, maar Pete Jones is nog altijd onvindbaar. Pete Jones is een soort duivelskunstenaar. Zooals een' kundig dokter het lichaam van een patiënt be tast en zijn fijngevoelige vingers een kleine afwijking weten te constateereri, zoo schijnen Pete Jones' vingers de gave te bezitten, de inge wikkeldste lettercombinaties van de vernuftig ste safe-sloten in een minimum van tijd te vinden. Een doodgewone brandkast opent hij als een gewoon mensch zijn portemonnaie en voor geheime schuilhoekjes schijnt hij een specialen speurneus te bezitten. Zijn kattenoogen wijzen hem in het donker even zeker den weg als bij klaarlichten dag en er is nog geen alarmklok ge weest, die gewerkt heeft, als Pete Jones dat niet wilde. Hij beschikt over een koelbloedigheid en een tegenwoordigheid van geest, die zonder weer ga is. Pete Jones heeft vele vijanden, maar zijn grootste is wel Reggie Whiskers. Reggie Whiskers heeft als detective al heel wat successen te boe ken gehad, hij is zonder twijfel de beroemdste speurder van New York, maar Pete Jones dreigt een nagel aan Reggie's doodkist te worden. Zijn minder succesvolle collega's hoeven maar met een lachje den naam Pete Jones te noemen, of Reggie staat in vuur en vlam. En in een onbe waakt oogenblik heeft hij gezworen, dat hij Pete Jones voor het eind van het jaar te pakken zal hebben. Dat is een eed, waar hij later wel een beetje spijt van gehad heeft, want natuurlijk heeft zoo'n kerel van de pers er de lucht van gekregen, en in de eerstvolgende editie stond met knapen van letters over de heele breedte van een pagina: Reggie Whiskers zweert Pete Jones te arresteeren voor het eind van dit jaar! Dat was weer echt wat voor zoo'n persnieuw tjes jager, nu wist Pete Jones het ook meteen! De man, die, met zijn kraag hoog op en den vilthoed diep in de oogen getrokken, het mot- regentje trotseerde en lenig langs de huizenrij schoof, dacht aan dien eed en grijnsde grimmig. Hij stond stil voor een eenzaam huis met een voortuintje en even uitte hij een verwensching. Geen seconde later was hij met een fikschen zwaai over het tuinhekje heen en met vlugge geluidlooze schreden liep hij op het donkere, verlaten huis toe. Opnieuw kwam er een grijns om zijn mond, toen hij met zijn elleboog het raampje van de voordeur verbrijzelde. Even keek hij vlug om zich heen. en hij dacht, dat niemand het glasgerinkel gehoord had. De vrouw aan den overkant van de straat hield zich in de schaduw en bleef doodstil turen naar de deur, die hij nu opende, door met zijn hand het patentslot aan den binnenkant te „behan delen". Geen tien seconden na hem glipte de vrouw in het zwart, die hem met zooveel be langstelling had gadegeslagen, eveneens naar binnen. Ze kwam juist op tijd, om hem met een groote sleutelbos in de hand bij het schrijfbureau in de voorkamer te zien staan. „Ik stel voor om te deelen!" zei ze. Als hij schrok, liet hij het in ieder gaval niet merken. Langzaam keerde hij zich om en hij keek haar aan. „Stel dat maar uit je hoofd liefje", zei hij koel. Ze lachte schril. „Integendeel Ik zag je aan het werk en ik volgde je, om de buit te deelen. 't Was een zuiver toeval, want ik had hier in New York geen plannen. Maar waarom zou ik van de gelegenheid geen gebruik maken?" Plotseling flitste zijn zaklantaarn even aan. Direct daarna doofde het licht weer. ,,'k Dacht het wel," zei hij tevreden. „Jij bent de Zwarte Lucienné uit Nantes. In Parijs heb je höel vyat op je kerfstok. Dat inbraakje bij de Banque de Paris ging van jou uit, de juweelendiefstal bij Lambot Cie in de Rue Royale was een knap stuk werk, en die chequevervalsching, waar de kranten een week geleden vol over stonden mis lukte alleen, omdat Bobbie Colgin er leelijk invloog. Hij werkte met je samen, en ik hoorde het allemaal van hem. Hij zit nu achter slot en dat dankt hij aan jou, Lucienne!" Ze haalde de schouders op. „De stakker" zei ze achteloos, „hij kon niet op tegen Reggie Whiskers. Voor hem schijn ik ook te moeten oppassen. Schijnt een gevaarlijk mannetje te zijn. Overigens, mijn compliment voor je werk. Zoo brutaal zag ik het nooit eerder." Ach wat." wees hij de lof af, „dit was begin nelingenwerk. Ik had me door "jou niet mogen laten snappen." Lucienne kwam een stapje nader. „Ik zou wel eens even hierin willen snuffelen," wees ze naar het bureau. De man schudde het hoofd. „Zooals je wilt, één van mijn sleutels past zeker. Maar ik denk, dat je hierin niet veel zult vinden. Paperassen! Stop!" riep hij opeens, „ik ben er van overtuigd, dat de leiding van de alarmschaal hieronder loopt. Kijk eens even, als je wilt." Lucienne sloeg het karpet terug. Bij het licht van de maan, die naar binnen scheen, zag ze een draad, die naar het bureau liep. Intusschen had de man het bureau geopend. Er waren alleen papieren in. „Je schijnt een fijnen neus te hebben", prees de Frangaise. „Waar denk je, dat geld te vinden zal zijn?" „In deze werkkamer zeker niet, Slaapkamer., misschien, maar niet waarschijnlijk. Wij pro- beeren de badkamer!" Hij liep naar een deur en ze volgde hem in het donker. „Voorzichtig!" waarschuwde ze, „straks stoot je ergens tegen en maak je leven." Maar hij scheen kattenoogen te bezitten, want hoorde hem een volgende deur openen, en het licht flitste op. „De badkamer!" zei hij rustig. „Kijk, achter dien gashaard zie ik een klein hefboompje. Je zou eens kunnen probeeren of dat misschien een geheime bergplaats is." Lucienne trok aan den hefboom en geluidloos schoof een paneeltje opzij. Een kleine ruimte werd zichtbaar, waarin een cassette stond. Op hetzelfde oogenblik schrildc de telefoon in de aangrenzende kamer. Lucienne kromp in elkaar van schrik, maar de man liep kalm naar de andere kamer en luisterde. Toen sprak hij met een heel andere stem, precies als iemand, die in zijn slaap gestoord was. „Nee, dat gaat onmogelijk. Doodmoe, ja, Kom morgenochtend maar bij me. Best! Welterusten!" Sprakeloos keek Lucienne hem aan, toen hij terugkwam. „Je bent een genie! Zulk werk zag ik nooit tevoren. Je hebt je erdoor verraden, amice.. Dat kan alleen Pete Jones!" De man lachte, ,,'t Spijt me, dat ik je moet teleurstellen. De oplossing is overigens heel een voudig. Ik was zoo dom geweest, mijn sleutelbos op mijn schrijfbureau te laten liggen, en was daardoor gedwongen, op eenigszins ongewone wijze mijn huis binnen te dringen. Pete Jones ben ik dus niet. Maar voor het eind van het jaar zal ik hem pakken, zoo waar ik Reggie Whiskers heet, juffie! Dat heeft in de krant gestaan en de krant spreekt altijd de waarheid!" Toen draaide hij zich naar de deur en hij wees haar den weg. „Die kant uit is de voordeur en over twee dagen gaat er een boot naar Le Havre! Goeie reis, Lucienne!" Toen ze als de wind over het hekje klom hoorde ze nog zijn schamper lachje „Deelen, jawel!" gromde Pete Jones, „waar ziet dat kuiken me eigenlijk voor aan?" (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6