Haarlems Dagblad Tlieuia aaacstei aan tnqetand Kaan Woï Jlooseveit opnieuw tol cKitief STIENS - GIERSTR. 27 VAN HITLER Telefoonverbindingen met Duitschland verbroken. Bloemen in blik. Duitsche patrouille drong Polen binnen wendt zich Na gunstig antwoord van President Moscicki Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17235 Dïtgave Ixinren» Co9ter. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigein. Drukkerij iS.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijn 1 dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P. W. PEEREBOOM EN KÜBKKT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 26 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pes post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertcnticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Brifsch antwoord nog heden verwacht BERLIJN, 26 AUG. - Een woordvoerder van het Duitsche Ministerie van Propaganda heeft verklaard, dat de Brit- sche ambassadeur met een nieuw voorstel van Hitier naar Londen onderweg is. Men is van meening dat Henderson nog heden met het Britsche antwoord zal terugkeeren. (United Press.) De Engelsche ambassadeur te Berlijn, Sir Nevile Henderson, heeft Vrijdagmiddag opnieuw een onderhoud gehad met Hitler. Het onderhoud, dat ongeveer een half uur duurde, geschiedde op verzoek van den Führer. Henderson heeft zich hedenmorgen per vliegtuig naar Londen begeven teneinde rapport uit te brengen aan Lord Halifax, den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Uit Berlijn wordt voorts gemeld dat met het oog op den gespannen toestand de op Zondag bepaalde plechtigheid te Tannenberg, waarbij Hitier het woord zou voeren, vervalt. Hoop herleeft. In politieke kringen te Londen heeft het bericht van de komst van den am bassadeur de hoop doen herleven, dat er iets in voorbereiding is om een eind te maken aan de impasse en aan het steeds sterkere afglijden naar een cata strofe. Het besluit van den ambassadeur om zoo spoedig te vertrekken toont dui delijk dat hij voorstellen bij zich heeft of vragen waarop Engeland een ant woord zal moeten geven. Het is moge lijk, dat de voorstellen van een aard zijn dat Chamberlain het besluit neemt het parlement voor Donderdag bijeen te roepen, teneinde de afgevaardigden op de hoogte kunnen stellen van den loop van den toestand. Het zou in dat geval gemakkelijk zijn het parlement tegen Maandag bijeen te roepen. Dit alles blijft voor het oogenblik blijkbaar een veronderstelling en men dient eerst te weten wat de inhoud is van de boodschap van Nevile Henderson. Van verschillende zijden bereikt ons het be richt, dat in onzen dienst* door eigen ervaring bevestigd is geworden, dat in den loop van den avond een storing is opgetreden in het inter nationaal telefoonverkeer met Duitschland. De Nederlandsche telefonisten konden wel de Duitsche bereiken, en de gedane aanvragen doorgeven, doch de verbindingen kwamen niet tot stand, hetzij doordat, volgens de mede- deeling der Duitsche telefonisten „geen ge hoor" werd gegeven, hetzij doordat er „storing" zou zijn. Onder de steden, met welke geen verbinding kon worden verkregen, behoorden o.a. Berlijn, Praag en Duesseldorf. Omtrent de eigenlijke oorzaak van dit ver schijnsel in het verkeer in Duitschland hebben wij geen inlichtingen kunnen verkrijgen. Later op den avond, tegen den nacht, werd alleen „storing" opgegeven als reden, dat een ver binding met Duitschland niet tot stand kon worden gebracht. Maatregelen ter beveiliging van Nederlandsche Kunstschatten De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft het wensche- lijk geoordeeld den directeuren der rijks musea opdracht te geven maatregelen te treffen voor de beveiliging van de kunst schatten en hun machtiging verleend in verband daarmede desgewenscht het museum te sluiten. Een soortgelijke op dracht en machtiging is aan de verschil lende rijksarchivarissen verleend. Overigens is het veelbeteekenend, dat Hitier gisteren niet alleen den vertegen woordiger van Groot Brittannië heeft ontvangen, maar ook de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Japan. De eerste gedachte, welke dit feit opwerpt is de mogelijkheid van een conferentie der mogendheden. Men dient echter ook niet uit het oog te verliezen, dat Hitier vroeger op den dag voorstellen van Roosevelt neeft ontvangen, welke beoogen een einde te maken aan het Duitsch-Poolsche geschil. Degenen te Londen echter die wel op de hoogte zijn van de methoden van Hitier, hébben algemeen den indruk dat de Duitsche Rijkskanselier er de voorkeur aan zou geven een eigen plan voor te stellen boven het aannemen van het voorstel van Roosevelt. „Vrede tot Maandag". „Vrede tot Maandag", aldus de ondergrond van de atmosfeer, die gisteren in Berlijn heerschte volgens inlichtingen uit de eerste hand, welke telefonisch uit Berlijn te Kopenha gen zijn ontvangen. Henderson heeft een half uur met Hitier ge sproken en men heeft den indruk, dat dit alleen maar gunstig kan zijn, omdat zoolang het con tact nog gehandhaafd wordt, niet alles verloren kan zijn. Molotof naar Berlijn? Men meent te Moskou te weten, dat Molotof zich na de ratificatie van het Duitsch-Russische verdrag naar Berlijn zou kunnen begeven. I Het woord is aan Lehmann Geen zoeter lijden dan ho-pen. (Het nieuwste Amerikaansche denkbeeld is de levering van versche bloemen in hermetisch gesloten blikken). De vindingrijkheid van den mensch, Is waarlijk vrijwel zonder grens, Zooals 'k al eerder op mocht merken; Het allernieuwste met de bloem, Dat ik u thans hierboven noem. Kan die conclusie nog versterken. Ik moet u wel bekennen, ik Vind: zeg het met een bloem in blik, Als leuze niet bepaald je ware; Het heeft er mij teveel van weg, Dat ik het al te nuchter zeg, Met worst, sardientjes of sigaren. Een bloem is iets dat vreugde geeft, Omdat het groeit en bloeit en leeft, Daarom kan 't oog er zich aan laven; En 't gaat niet aan, naar mijn gevoel, Het, onverschillig voor welk doel. Maar botweg levend te begraven. Stel eens, dat iemand aan een vrouw, Een blik met bloemen zenden zou, Ik vrees, dat hem de kans zou dreigen, Dat hij, wanneer hij lang nadien. Haar weer toevallig eens^ zou zien. Een fel soort „blik" terug zou krijgen. P. GASUS. Havas seint: Havas meldt uit Warschau: Een Duitsche pa trouille, voorzien van een mitrailleur is een kilo meter diep op Poolsch gebied doorgedrongen bij Mysliniec in het district Ostrolenko. De trouille stiet op Poolsche wachtposten. Een door de Duitschers afgevuurd salvo beantwoordende, vuurden de Polen herhaalde malen, waarbij een Duitsch soldaat van het eerste regiment cavalerie werd gedood. De overige Duitschers trokken zich terug, zij lieten de mitrailleur achter. (Adv. ingez. MecL.j Weest verstandig en koopt ttti Gen. Cronjéstr. 129, Tel. 11385 (Adv. Ingez. Med.) LEVERT U (Adv. Ingez. Med.) MOSKOU EN BERLIJN TEZAMEN. Stalin en Von Kibbentrop drukken elkaar de hand na de onderteekening van het Russisch-Duitsche niet-aanvalspact. Qeheele wcteCd bidt dat ook (DuitscMand axwoaatdt WASHINGTON, 26 Aug. (Havas/A.N.P.). President Roosevelt heeft wederom een beroep ge daan op rijkskanselier Hitier. Hij verzond dit beroep, zoo dra liij van den president der Poolsche republiek, Mos cicki, bericht had ontvan gen, dat deze zijn uitnoodi- ging aanvaardde. Roosevelt vraagt Hitier thans „toe te stemmen in de wijze van vreedzame regeling, welke is aanvaard door de Pool sche regeering." Roosevelt verklaart: „De geheele wereld bidt, dat ook Duitschland aan vaardt." De Amerikaansche presi dent seint Hitier den tekst van liet antwoord van Mos cicki, waarin deze accoord gaat met rechtstreeksche onderhandelingen met een verzoeningsprocedure. Roosevelt vervolgt dan: „Gij hebt herhaaldelijk in het openbaar verklaard, dat het door het Derde Rijk na gestreefde doel rechtvaardig en redelijk is. In zijn ant woord heeft Moscicki ver klaard, dat de Poolsche re geering er mede accoord ging op de grondslagen, welke zijn voorgesteld in mijn boodschappen, door rechtstreeksche onderhan delingen of door een verzoe- ningsprocedure het geschil tusschen Polen en het Duit sche Rijk te regelen. Tal- looze menschelijke levens kunnen nog gered worden en men kan de hoop nog weer doen opleven, dat de naties der moderne wereld den grondslag kunnen leg gen voor vreedzame en ge lukkiger betrekkingen, wan neer gij en de Duitsche re- geering zoudt toestemmen in de vreedzame regeling, welke aanvaard is door de Poolsche regeering." Men zal zich herinneren, dat h*1* optreden van presi dent Roosevelt tijdens de Tsjecho-Slowaaksche crisis analoog was. Op zijn twee den stap volgde toen het antwoord van Hitier aan Benesj. Het Amerikaansche Staats- departement heeft nog gee nerlei aanwijzing over de bedoelingen van Duitschland De woordvoerder van het Staatsdepartement heeft ver klaard. dat president Roo sevelt uitdrukking heeft gegeven aan de grootste dankbaarheid jegens Mos cicki. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag Aan het Zandvoortsche strand is gisteren een jongetje verdronken. 3 Bioscopen 7 BINNENLAND. Aan de Nederlandsche kust worden geen vreemde oorlogsschepen toegelaten. 3 Vele artikelen mogen niet meer worden uit gevoerd. 3 BUITENLAND Hitler doet een voorstel aan Engeland. 1 Henderson brengt vandaag te Londen rap port uit over zijn bespreking met Hitler. 1 Roosevelt heeft opnieuw een beroep op Hitier gedaan. 1 Het Britsch-Poolsche bijstandspact is Vrijdag onderteekend. 5 Ook Daladicr heeft gisteren de nakoming der verplichtingen jegens Polen nogeens bevestigd. 5 Het Engelsche kabinet zal in oorlogstijd ge wijzigd worden; o.a. zal de oppositie toe treden. 5 Bü een ontploffing in Engeland kwamen vu'f personen om het leven. 5 SPORT Het resultaat van de wedstrijden van den Kon. Ned. Schaakbond te Haarlem. 9 De samenstelling der Haarlemsche voetbal elftallen in het komende seizoen. V ARTIKELEN, enz. Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. Melis Stoke: Vertroosting. Brieven van een ambtenaar B. B. J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. Dr. W. G. N. van der SIccn: De handelsba lans van Zuid-Afrika. \V. v. d. T.: Door de havens naar Schelling- woude. Van een bijzonderen correspondent: Indruk ken van de wereldtentoonstelling te New- York. Financieel Economisch Weekoverzicht: Ne derlandsche Staatsfondsen gedrukt. A. J. D. Chrysonthemum. ganzebloem De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen od m De Duce ontvangt twee bood schappen van den Führer. ROME, 26 Augustus. De Duce heeft twee boodschappen van Hitier door bemiddeling van den Duitschen ambassadeur ontvangen. (United Press). Italianen verzocht Gibraltar te verlaten. GIBRALTAR, 25 Aug Alle te Gibraltar ver toevende Italianen met uitzondering van den Italiaanschen consul en het consulaatspersoneel hebben het verzoek ontvangen de garnizoens plaats te verlaten. (Reuter.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1