Haarlem's Dagblad cKitCec v&d Qantziqj Covtidac cKettdet&ott heden naac fBenCifit temg) De Regeering besluit tot algemeene mobilisatie STIENS - GIERSTR. 27 afgewezen en Voorstel van Daladier Hitier spreekt de Rijksdagleden toe Nota-wisseling tusschen Hitier en Daiadier 15000 ScUaoUaeken BaeltUokd H. de foies Nieuws. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17236 v Uitgave l.onreno Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS RUBER1 PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Maandag 28 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per posl f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonneinentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Saladiex Reuter meldt dat Hitier Zondag, in antwoord op voor stellen van Daladier, in een brief aan den Fransclien minister president met nadruk verklaard heeft, dat de „herziening" is gekomen. Hij voegde hier aan toe, dat anderen zich verzet hebben tegen zijn methode, doch deze methode maakte het mogelijk vraagstukken op te lossen zonder bloedvergieten. Zijn aanbod aan Polen kon niet herhaald worden. Indien Engeland Polen niet had aangemoedigd, dan zou Europa een duurzamen vrede van 25 jaar hebben gekend. Hitier zegt verder, dat Dantzig en de Corridor naar Duitschland terug moeten keeren. Het Engelsche kabinet is gedurende het afgeloopen weekeinde eenige malen bijeen geweest. J\a de laatste zitting werd het volgende communiqué gepubliceerd: Maandag om twaalf uur zal een nieuwe kabinetszitting worden gehouden. Verwacht wordtdat Henderson Maandag naar Berlijn zal terugkeeren en het antwoord der Britsche regeering op de mededeeling van Hitier zal meenemen. De berichtenwelke in de pers verschenen zijn ten aan zien van Hitler's mededeeling aan de Britsche regeering missen ieder gezag en zijn volkomen onjuist Naar nog vernomen wordt zullen, overeenkomstig de huidige overeenkomst. Dinsdagochtend de voorstellen van Rijkskanselier Hitier en het Britsch antwoord hierop gepu bliceerd worden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Rijkskanselier Hitier heeft Zondag de afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag toegesproken in de ambas sadeurszaal van de nieuwe rijkskan selarij. Aan het einde van zijn, den ernst van het oogenblik karakteriseerende, uiteenzettingen, brachten de afge vaardigden hem een stormachtige ovatie. Voorts meldt het D. N. B. dat de voor den tijd van 2 tot 11 September van dit jaar vastgestelden rijkspartijdag te Neurenberg niet zal plaats vinden. Of het congres later zal kunnen worden gehouden zal afhangen van de tijdsomstandigheden. Havas deelt mede dat Hitier Zondag voor de vierde maal een telefonische boodschap aan Mussolini heeft doen toekomen. Vernomen wordt, dat deze boodschap den Duce aan het einde van den morgen door den Duitschen ambassadeur, von Mackensen, is overhandigd. Aan het bericht over het antwoord van Hit- Ier aan Daladier ging de volgende mededee ling van het Fransche minister-presidium vooraf. Op 25 Augustus j.l. te 17.30 uur is de Fran sche ambassadeur te Berlijn, in antwoord op een uitnoodiging, door Hitier ontvangen. Deze verzocht den ambassadeur, Coulondre, een verklaring van Hitier aan Daladier te over handigen. In deze verklaring gaf de rijkskan selier te kennen, dat hij niet langer kon dul den, dat de toestand, zooals deze in Polen be stond, zou voortbestaan en dat hij betreurde, dat Duitsch en Fransch bloed zou kunnen vloeien tengevolge van de maatregelen, welke hij genoodzaakt zou kunnen zijn te nemen, tot regeling van den toestand. Minister-president Daladier heeft onmid dellijk Hitier een boodschap doen overhandi gen, waarin hij eraan herinnerde, dat Frank rijk diep verknocht is aan den vrede. Tezelf- der tijd gaf hij te kennen dat Frankrijk trouw zou blijven aan de verplichtingen, welke het openlijk jegens andere mogendheden heeft aangegaan. Verder herinnerde hij eraan, dat geen enkel Franschman meer heeft gedaan dan hijzelf 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. De Regeeringspersdieust meldt Ten einde ten volle voorbereid te zijn op den plicht, welke op Nederland zou rusten om, in geval dat, tegen alle nog bestaande hoop in, een ge wapend conflict in liet buitenland mocht uitbre ken, onze onzijdigheid naar alle zijden met alle ter beschikking staande middelen te handhaven, heeft de Regeering gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voor zorgsmaatregel en is daarom thans het bevel gegeven tot mobilisatie van leger en vloot. De Regeering heeft zich rekenschap gegeven van de groote moeilijkheden voor het Nederland- sclie volk, welke van dezen maatregel liet onver mijdelijke gevolg zijn. Zij doet een beroep op de medewerking van alle ingezetenen om gemeenschappelijk die moeilijk heden zoo goed mogelijk te overwinnen. Als eerste opkomstdag voor hen, die witte oproepingen in hun zakboekjes hebben, is bepaald de dag van morgen, 29 Augustus. om een goede verstandhouding tot stand te brengen tusschen het Duitsche en Fransche volk alsmede een hartelijke samenwerking tot het behoud van den vrede. Minister-pre sident Daladier stelde zich garant voor de bereidwilligheid, welke Polen te kennen heeft gegeven, tot het aanvaarden van een methode van wederkeerig vrij onderhandelen. Hij bevestigde dat niemand met menschelijk gevoel zou kunnen begrijpen, waarom een oorlog zou kunnen uitbreken, zonder dat op zijn minst een nieuwe poging is gedaan tot een directe, vreedzame regeling van het geschil tusschen Duitschland en Polen. Hij verklaarde zich bereid alle pogingen in het werk te stellen, om een dergelijk streven te begunstigen. In den middag van 26 Augustus heeft Rijks kanselier Hitier den Franschen ambassadeur Coulondre ontvangen en hem medegedeeld, dat hij de voorstellen, welke minister-presi dent Daladier heeft gedaan, niet kon aan vaarden. Dit mondelinge antwoord werd gisteren be vestigd door een schriftelijke mededeeling, welke door den zaakgelastigde van de Duit sche ambassade te Parijs, Brauer, dan minis ter-president Daladier werd overhandigd. voorradig bij Jacobijnestraat 3 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Bootverbinding Harwich—Hoek van Holland voorloopig gestaakt. De bootverbinding Harwich—Hoek van Hol land is naar wij vernemen, tot nader order stopgezet. De boot uit Harwich is vanmorgen niet meer te Hoek van Holland aangekomen. KRANTEN EN TIJDSCHRIFTEN VOOR MILITAIREN. Bewoners van buurten, waar militairen in gekwartierd zijn, kunnen een goed werk doen door kranten en tijdschriften, die zij af willen staan, te bezorgen aan adressen, waarvan hun bekend is dat er soldaten gelegerd zijn. (De Engelsche autorenner John Cobb heeft de absolute snelheids records over 1, 5 en 10 mijl ver beterd). Een drietal snelheidsrecords is verbeterd, Zooals ik gister in mijn dagblad las, John Cobb heeft sneller weer gekilometerd, Dan anderen totnutoe mooglijk was. Hij heeft die nieuwe auto topprestatie Zorgvuldig en langdurig voorbereid, De krant geeft ook nauwkeurig informatie, Omtrent de kosten, zoo in geld als tijd. Maar Cobb heeft voor zijn doel nog meer gegeven. Met tijd en geld alleen was hij niet klaar, De grootste inzet was zijn eigen leven, Tijdens den rit voortdurend in gevaar. Nadat ik van dit kilometervreten Pas gister las. is het een pijnlijk ding. Dat 'k zeggen moet, ik ben weer glad vergeten, Hoe snel John Cobb wel In zijn auto ging. Er zijn nog andre dingen om te lezen. Zij nemen de gedachten in beslag, Hoe grootsch John Cobb's prestatie ook mag wezen, Zij strijkt als nieuws voor ander nieuws de vlag. Ik vind de zucht naar steeds nog sneller rennen, Dan iemand anders het te land ooit deed, Een dwaze hartstocht en, naar 'k moet bekennen. Moeite en geld daaraan niet goed besteed. Maar ik zou waarlijk innig dankbaar wezen. Wanneer de krant in dezen droeven tijd, Ons als belangrijkst feit slechts gaf te lezen, Hoe snel John Cobb wel in een auto rijdt. P GASUS. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A. Haarlem. EXTRA KWALITEIT JAVARIJST, per pond BESSENSAP HAKA, nieuwe oogst, per flesch HUISHOUDZEEP, p. groote staaf SLAOLIE, per flesch van 6% maatje 45 et, MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med 12 ct. 12^ ct. 10 ct. De Britsche buitenlandsche politiek wordt gemaakt in Downin; Londen. Daar concentreert zich ook de grootste belangstelling gstreet nr. 10 te der Londenaars. Het woord is aan.... Joseph von Marawski: Het optimisme bouwt brug gen over zoo menigen af grond, waar het pessimisme radeloos vóór staat. LEVERT U (Adv. ingez Med.) (Adv. ingez. Med.) HEUliN; 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. De sirenes voor de Luchtbescherming te Haar lem aangekomen 11 Vacantics zijn voor verschillende scholen te Haarlem verlengd omdat de gebouwen niet beschikbaar zijn 11 Maatregelen om de kunstschatten van het Frans Halsmuseum in veiligheid te brengen 11 BINNENLAND. NEDERLANDSCTIE REGEERING KONDIGT MOBILISATIE AF 1 Duitschland zal de integriteit van Nederland handhaven 1 Het spoorwegverkeer tusschen Nederland en Duitschland wordt met lokaaltreinen on derhouden 3 Bijzonderheden over de ontworpen spoor baan door de gemeente Velsen 4 BUITENLAND. Uit een notawisseling tusschen Daladier en Hitier blijkt dat Duitschland Dantzig en de Corridor eischt 1 en 8 Hongarije weigert een niet-aanvalspact met Roemenië 9 In het nieuwe Jocgo-Slavische, kabinet zijn Scrvcn en Kroatcn vcrcenigd 9 Het geheclc luchtverkeer is boven Duitsch land stilgelegd 9 SPORT De feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum der H. F. C. „Haarlem" begonnen 5 De promotie- en degradatiewedstrijden van den K.N.V.B. blijven gehandhaafd 5 Het Nederlandsch Honkbal-negental heeft met 65 van The Seagulls gewonnen 7 Onze landgenoot J. Derksen heeft bij de wie lerwedstrijden om het wereldkampioen schap den titel van de sprint der amateurs gewonnen 8 ARTIKELEN, enz. Van onzen financiëclen medewerker: De po sitie van den gulden 3 Burgerlijke Stand van Haarlem 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1