ïDuUscfdcuid cespecteecw- OtN T# ZAL INTEGRITEIT VAN NEDERLAND Spoorwegverkeer tusschen Duitschland en Nederland zal met locale treinen worden onderhouden. utifsteCCiug) UIT DE PERS. De positie van den Gulden. p"gr> MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 HAARLE M'S DAGBEAD 3 Internationale D-treinen rijden niet meer. Volgens medcdeeling van dc Duit- sche Spoorwegen, zullen met ingang van heden de internationale door gaande D-treinen niet meer loopen. In verband daarmede deelen de Nederland sche Spoorwegen mede, dat ingaande heden, deze treinen tot nader order ook op het Neder- landsche gedeelte niet zullen loopen. In afwijking hiervan zullen wel loopen de treinen D. 78: Vlissingen vertrek 18.20 urn:., Venlo aankomst 21.11 uur., Keulen aankomst 22.41 uur en D. 77: Keulen vertrek 8,18 uur, Vennlo aankomst 10.20 uur., Vlissingen aan komst 13.35 uur. Bovendien blijven loopen de treinen 107, Nijmegen vertrek 9.55 uur naar Rotterdam en Amsterdam en 108, Rotterdam D.P., vertrek 18,50 uur., Amsterdam C.S. vertrek 18.47 uur naar Nijmegen. De treinen 107 en 108 be ginnen en eindigen te Nijmegen. De nachttreinen D, 173 en D. 137 liepen reeds Zondagavond niet verder dan tot Bentheim. Dit zelfde is het geval met trein 108, die niet verder loopt dan tot Nijmegen. Het verkeer tusschen Nederland en Duitschland zal met locale treinen worden bediend. Nadere gegevens zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Het goederenvervoer. Verder hebben de Duitsche spoorwegen me degedeeld. dat met ingang van morgen, Maan dag 28 dezer verschillende goederentreinen in Ambtenaren te Heesck oneervol ontslagen. Een tekort van 1000 bij „stcunverleening". In het afgeloopen weekeinde heeft het ge meentebestuur van Heesch zich genoodzaakt gezien, drastische maatregelen te nemen tegen twee ambtenaren, werkzaam op de gemeente secretarie alhier. B'eide ambtenaren zijn bij besluit van B. en W. met ingang van 1 Sep tember a.s. oneervol ontslagen, aldus „de Crt". Het zijn de ambtenaren ter secretarie H. K., belast met de uivoering der steunverleening en werkverschaffing, en zijn jongere collega J. J. Reeds maandenlang' heerscht er op de secretarie te Heesch een wanorde in de boe ken van den steunverleenings- en werkver- schaffingsdienst. Zoowel het ministerie van Sociale Zaken als andere takken van dienst, dit onderdeel betreffende .drongen er op aan oen in dezen chaos verandering te brengen en de boekhouding in orde te maken. Het mi nisterie had het gemeentebestuur van Heesch opgedragen den ambtenaren, die met deze boekhouding waren belast, aan het verstand te brengen, dat het zoo niet langer kon gaan en zoowel den secretaris der gemeente als den beiden ambtenaren werd aangezegd, dat bin nen twee maanden de boekhouding in orde moest zijn. Dit schijnt niet te zijn gebeurd. Wel is meermalen geconstateerd, dat het secretarie- personeel op ongeregelde tijden zonder nood zaak aanwezig was. Naar wij verder vernemen, zou door de slordige boekhouding een tekort zijn ontstaan van meer dan duizend gulden, althans zou het Rijk benadeeld zijn voor dit bedrag. Ondanks het aandringen van het departement van So ciale Zaken blijkt thans, dat het den ambte naren onmogelijk is geweest, orde in de ge meente-administratie te stellen en het ge meentebestuur van Heesch wel moest in grijpen. Zoo is dan Zaterdagmiddag het besluit ge vallen en 'begrijpelijkerwijs verwekte dit in 't dorp opschudding. De ontslagen ambtenaren zullen in het ontslag niet berusten en de zaak aanhangig maken bij het ambtenarengerecht. Boerderij te Muiden uitgebrand. Leden der Vrijwillige Brandweer zaten in de kerk. Zondagmorgen om tien uur is brand uitge broken in een bijgebouwtje van de boerderij van den landbouwer A. de Nooy aan den Kor ten Muiderweg te Muiden. Het duurde eeni- gen tijd alvorens de leden der vrijwillige brandweer bijeen waren. Zij bevonden zich n.l. in de kerk of waren op weg daarheen. Mili tairen verleenden daarom tot de komst der brandweer hun medewerking bij het blus- schen. Men kon evenwel niet verhinderen, dat het vuur oversloeg op de boerderij, welke even als het bijgebouwtje geheel uitbrandde. Bo vendien werd een hooiberg door het vuur ver teerd. Het vee bevond zich in de weide. De schade wordt door verzekering gedekt. Tijdens zwemwedstrijd verdronken. Geoefend zwemmer bleef onder water. Tijdens zwemdemonstraties en -wedstrijden ls Zaterdagmiddag in het zwembad te Beilen verdronken de 16-jarige J. Koning, wonende aldaar. Het ongeluk gebeurde aan het einde van den middag tijdens het nummer „afstand- duiken", Door een ballonnetje aan een lijn was het publiek in staat de verrichtingen van de zwemmers onder water te volgen. Ko ning, die als een uitstekend duiker bekend staat, zwom onder water over een lengte van 25 Meter, toen het ballonnetje bij het keer punt, gevormd door de afscheiding van het diepe en ondiepe bad, plotseling afknapte. Aanvankelijk dacht men. dat de jongeman onder het keerpunt doorzwom, doch toen hij na eenigen tijd nog niet aan de oppervlakte van het water verscheen, werd het duidelijk, dat er een ongeluk was gebeurd. Langs den kant zittende zwemmers en an dere belangstellenden, enkelen zelfs ge kleed. sprongen onmiddellijk in het water, doch hoe men ook zijn best deed. de jonge man bleef onvindbaar. Eenige uren later is men er in geslaagd het levenloop lichaam uit het bassin te halen. Nederlandsch-Duitsch verkeer niet meer loo pen. In verband hiermede worden verzenders en ontvangers van goederen voor en van Duitsch land en transit erop gewezen, dat de leve ringstermijn niet geheel zal kunnen worden nagekomen. Kinderwagen sloeg over den kop het water in. Gevaarlijk spelletje van zevenjarig meisje kost baby het leven. Zondagmiddag is een kinderwagen, waarin zich een jongetje van zeven maanden bevond, door onvoorzichtigheid van het zevenjarig zusje, dat den wagen voortduwde, van den hoogen wal in het water van den Kerkgracht te Sneek gereden. Het meisje, een dochtertje van de familie L. O. te Sneek, gaf den wagen een duwtje, om hem dan even later weer vast te pakken. Toen het meisje dit gevaarlijk spel letje op de Kerkgracht herhaalde, sloeg de wagen over den kop te water. De baby ver dween onder den wagen in de diepte en ver dronk. Later op den middag is het lijkje opge haald, waarna men ook dien wagen op het droge bracht. De Regeeringspersdienst maakt bekend: Hare Majesteit de Koningin lieeft Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken den Duitschen gezant in audiëntie ontvangen. Graaf Von Zech Burkersroda heeft aan Hare Majesteit mededeeling gedaan omtrent de houding van het Duitsche Rijk ten op zichte van Nederland in geval dat een oorlog onvermijdelijk zou blijken. Het Duitsche Rijk zal de onaantastbaarheid en integriteit van Nederland onder geen enkele omstandigheid schenden en het Nederlandsche grondgebied te allen tijde eerbiedigen. Daartegenover werd de verwachting uitgespro ken, dat Nederland tegenover Duitschland een volstrekte onzijdigheid in acht zal nemen en deze ook tegenover derden zal doen eerbiedigen. Slechts bij hooge uitzondering van opkomst bij mobilisatie. Gedurende de laatste dagen berei ken het Departement van Defensie vele verzoeken, zoowel van werkgevers als van werknemers, om aan dienst plichtigen en aan reserve-personeel verlof of vrijstelling van opkomst bij mobilisatie te verleenen. Bekend wordt gemaakt, dat onder de huidige omstandigheden aan voren bedoelde verzoeken vooralsnog niet anders dan bij zeer hooge uitzondering en dan nog slechts in zeer dringende gevallen gunstig gevolg kan worden gegeven. Twee ernstig gewonden bij auto botsing te Rotterdam. Zaterdagmiddag is aan de Coolhaven te Rotterdam een personenauto, bestuurd door den 29-jarigen koopman C. D. van Rossem uit Rotterdam, in botsing gekomen met een vrachtauto, bestuurd door den 37-jarigen J. Hoogstad eveneens uit Rotterdam. De perso nenauto werd aan de linkerachterzijde gegre pen en reed daarna tegen een boom. De be stuurder kreeg lichte verwondingen aan het gelaat, maar de naast hem zittende 39-jarige dienstbode, mej. M. Ritserveld en haar 25- jarige collega A. d'Haus. die achterin zat. werden zwaar gewond. Mej. R. kreeg een schedelbasisfractuur. terwijl mej. d'H. een halswervelfractuur opliep. Beide slachtoffers zijn per ambulance-auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den CooLsingel te Rotterdam vervoerd, waar zij ter verpleging moesten worden opgenomen. Beider toestand is ernstig. De bestuurder kon ter plaatste worden verbonden, zijn auto werd zwaar beschadigd, terwijl de vrachtauto lichte schade kreeg. Vier duizend gulden uit directie wagen gestolen. Zaterdag is uit een directiewagen der Noord-Nederlandsche Wegenbouwmaatschap pij, gevestigd te Harlingen, staande aan den Rijksweg te Rijsoord, gemeente Ridderkerk een bedrag van ongeveer vierduizend gulden ontvreemd. Het geld lag gereed voor uitbe taling van loon aan de werklieden, die bij den aanleg van de rijkswegen nr. 15 en 16 werk zaam zijn. De politie, die nog in het duister tast om trent dezen diefstal, stelt een onderzoek in. MEISJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is een achtjarig dochtertje van den arbeider Halshof te Musselkanaal in het z.g. Boerendiep aldaar geraakt en ver dronken. DE HEER J. EGERAAT OVERLEDEN. Ten gevolge van een noodlottig motor ongeluk is dezer dagen overleden de heer J. Egeraat, op den leeftijd van 36 jaar De over ledene was voorzitter van de Volkstuinver- eeniging „Zonder Werken Niets", alhier. Kinderen speelden met vuurwerk. Landhuis te Lunteren uitgebrand. Zondagmiddag is doordat kinderen met vuurwerk speelden, brand ontstaan in een landhuis te Lunteren, grenzende aan het Kamphuis van den Algemeen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Het landhuis was reeds door het vuur verwoest toen de brand weer uit Lunteren ter plaatse aankwam. Zes tig werkloozen uit het Kamp van den .Alge meen" togen onmiddellijk na het uitbreken van den brand aan het werk om een bosch- brand te voorkomen. Zij hakten in deze aan bosschen zoo rijke omgeving de om het land huis staande denneboomen oen. Bejaarde man door den trein overreden. Zondagmorgen ontdekte de wagenvoerder van den trein, welke om 6.23 uur uit Utrecht te Gouda aankomt, op de spoorbaan Gouda Utrecht het lijk van een ouden man. Het bleek te zijn de 89-jarige heer D. IJssel- stijn uit de Spoorstraat1 te Gouda. De oude kras se man, was gistermiddag om vijf uur gaan wandelen en is bij het oversteken van de spoor baan door een passeerenden trein overreden, Het stoffelijk overschot is naar het Van It- terson-ziekenhuis te Gouda overgebracht. Naar het Roomsch-Roode Blok? In de „Vrijzinnig Democraat" schrijft mr. L. G. van Dam onder bovengenoemd opschrift: Wij hebben de vorming van de Regeering-De Geer gunstig beoordeeld als een poging tot sa menwerking op breeden grondslag. Er zijn er echter, die in deze Regeering slechts een voor spel zien voor een enger blok. nl. alleen van Roomsch-Katholieken en Sociaal-Democraten. Een dergelijk blok zouden wij een ernstig ge vaar achten voor ons land. Gebeurtenissen in enkele gemeenten manen inderdaad tot voor zichtigheid. De berichten omtrent wethouders verkiezingen in verschillende gemeenten wet tigen de vrees, dat de R.-K. en S.-D. daar reeds bezig zijn zich van de C.-H. en V.-D. te ontdoen en het verder met zijn tweeën te doen. Hetgeen in een groote gemeente als Haar lem staat te gebeuren is hiervan een sprekend voorbeeld. Jarenlang zijn daar vier wethouders geweest: 1 R-K. 1 S.-D. 1 C.-H., en 1 V.-D. Thans hebben de R.-K. en S.D.A.P. besloten zich van de C.-H. en V.-D. medewerking te ontdoen en 2 R.-K. en 2 S.-D. wethouders te kiezen. Zij kunnen dat doen; zij hebben immers de meer derheid! Ook in de volksvertegenwoordiging be schikken deze twee groepen tezamen over de meerderheid. Zullen ook in de landsregeering de C.-H. en de Vrijzinnigen over enkele jaren naar huis worden gestuurd, omdat S.D. en R.-K. het zonder hen af kunnen? Onwillekeurig dringt deze vraag zich op. Is het den R.-K. en S.-D. ernst met hun stre ven om samen te werken met Christelijk Histo- rischen en Vrijzinnig-Democraten of beschouwt men die samenwerking slechts als een overgang haar een beperkt Roomsch-Rood blok? In het eerste geval behoort zulks ook in de lagere publiekrechtelijke lichamen te blijken, :n het tweede geval zou de huidige samenwer king in de Regeering in een ander licht moeten worden bezien. Het egalisatiefonds heeft geen reden ons ruilmiddel los te laten. (Van onzen financieelen medewerker). Wanneer wij in verband met het loslaten van het pond sterling door het Engelsche Egalisatiefonds de situatie van den gulden in beschouwing nemen, dienen wij voorop te stellen, dat wij in dit opzicht volkomen in den mist rijden, omdat wij, ten aanzien van de politiek van ons Egalisatiefonds blijkens de ervaring zeer weinig houvast hebben. Niettemin is er geen enkele aanleiding waarom de gulden niet op het huidige peil gehand haafd zou kunnen worden. De daling van het Engelsche pond immers is een uitvloeisel van de op de spits gedreven oorlogseconomie, ge paard aan een sterk toenemenden seizoens- druk. Aan Engeland's financiën worden zulke eischen gesteld, de uitvoer dreigt zoozeer in gekrompen te moeten worden, terwijl aan de andere zijde de invoer van grondstoffen voort gang moet blijven vinden, dat het volkomen begrijpelijk is, dat de pressie op het pond ont zaggelijke afmetingen moet aannemen. Men voorzag, dat een eenigszins aanhouden dier priessie een enorme ontrekking van goud ten gevolge moest hebben en men heeft, daar men toch reeds de meening was toegedaan dat het pond sterling was overgewaardeerd in dit opzicht waarschijnlijk niet ten onrechte, den weg van den geringsten weerstand ge kozen. De gulden heeft tot dusver zeer zeker niet met die moeilijkheden te kampen gehad, waarmee het pond den strijd moest aanbin den. Wij kennen geen seizoensdruk op onzen gulden en wij hebben, naar verhouding lang niet die toegespitste oorlogseconomie .toege past die Engeland zich moet opleggen. Boven dien is onze goudpositie nog sterk genoeg om belangrijke onttrekkingen te kunnen verdra gen, terwijl er van werkelijke overwaardeering van den gulden (die zou moeten blijken uit de koopkracht- en kostprijs-pariteiten) naar mijn meening geen sprake is. Zoolang de internatio nale crisis niet nog ernstiger vormen aan neemt, is er daarom geen enkele reden, waar om ons Egalisatiefonds den gulden zou los laten. Iets anders is het natuurlijk (wij moeten zulks gerust onder de oogen zien) wanneer de crisis zich verder mocht toespitsen, waardoor ongetwijfeld de druk op den gulden zou toe nemen. In dat geval, wanneer dus vlucht in den dollar waarneembaar zou zijn, zouden onze autoriteiten voor de v r ij e keuze staan of zij al dan niet den huidigen koers met alle ten dienste staande middelen (discontoverhooging, goudafgifte enz.) zouden willen verdedigen. Zooals gezegd, kunnen wij hierover, in verband met den sluier die over onze valutamarkt hangt, geen uitsluitsel geven. Het lijkt mij echter, uit hoofde van onze streng neutrale politieke positie zeer waar schijnlijk, dat men zal trachten den band met den dollar zoo veel mogelijk intact te laten en zich derhalve niet bij het pond ster ling aan zal sluiten. Natuurlijk weet ik niet in hoeverre deze op belangrijke internationale politieke gronden gebaseerde wenschelijkheid in de oogen onzer niet zoo bijzonder orthodox getinte regeering doorkruist wordt door eco nomische belangen. Men mag natuurlijk de oogen niet sluiten voor het feit dat Engeland onze grootste markt is en dat de prijzen der meeste Nederland-Indische producten op pondsbasis worden gewaardeerd. Zuiver eco nomisch gesproken zal dus een nauwere aan- sluting tusschen gulden en pond alleszins ver dedigbaar zijn. Persoonlijk geloof ik echter, dat waar technisch de positie van den gulden nog alleszins houdbaar is en waar wij ons toch eigenlijk niet mogen veroorloven op het oogenblik de sterk politiek beïnvloede grillen van het pond mee te maken, onze autoriteiten er de voorkeur aan zullen geven de dollar gulden-paritiet zoo lang mogelijk te hand haven. (Nadruk verboden). Het College van B. en W. van Haarlem. De meening van de „Vrijzinnig Democraat". ..De Vrijzinnig Democraat" wijdt een be schouwing aan de as. wethoudersverkiezing en schrijft daarin, na er op gewezen te hebben dat de R.K. besloten hadden zich niet langer bereid te verklaren aan de samenstelling va»i het college op de van ouds bestaande, breedp basis mede te werken, doch een college te willen vormen, bestaande uit 2 R.K. en 2 S.D.- wethouders, o.m. .Daar de vorming van het college op de oude breede basis, hierdoor onmogelijk was geworden, stonden de Sociaal-Democraten voor een moeilijke keuze. Zij konden óf met de R.K. samenwerken en dus 2 R.K. en 2 S.D. wethouders kiezen, óf samenwerken met de Christ. Historisehen en Vrijzinnig Democra ten. waardoor 2 S.D., 1. Chr. H en 1. V.D wethouder gekozen zou worden. Het was dan mogelijk geweest een vijfde wethouders plaats in het leven te roepen, zoodat dan ook 1 R.K. wethouder had kunnen optreden. Men had dan dus gekregen 1 R.K.. 2 S.D., 1 Chr. H en 1 V.D. Dit laatste zou tevens een in meer derheid vooruitstrevend college hebben ge bracht. De Sociaal-Democraten hebben echter de combinatie met de R.K. geprefereerd boven die met de C.H. en de V.D." Viering Koninginnedag. Vuurwerk op straat verboden. De Commissaris van Politie te Haarlem ves tigt er in verband met de a.s. feesten ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, nog eens de aandacht op. dat het bi Algemeene Politieverordening verboden is- a. zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders vuurwerk af te steken op den open baren weg of op plaatsen, waar dit van den open baren weg zichtbaar is: b. aan personen beneden den leeftijd van 17 jaar vuurwerk, buskruit of andere ontplofbare stoffen te verkoopen, ten geschenke aan te bie den of op eenige andere wijze te verstrekken of te doen verstrekken: c. aan personen beneden den leeftijd van 17 jaar op den openbaren weg of een voor het pu bliek toegankelijke plaats vuurwerk, buskrui» of andere ontplofbare stoffen bij zich te hebben De politie zal op naleving van deze bepalinc streng controle uitoefenen en tegen overtreders zonder pardon optreden. ALS UN AAR EEN LAPDER ZOEKT, ALS UW VROUW EEN DIENSTMEISJE NOOD 16 «Een, OF EEN N AAI MACHINE TER OtERNAME, OF ALS UW DOCHTER. EEN TWEEDEHANDSCH PIANO WiL HEBBEN, KIES OAN PS SNELSTE EN GOEDKOOPSTE METHODE '/V Erika Mann vermist haar koffer. Belangrijk manuscript en juweelen verdwenen. De kunstenares en schrijfster Erika Mann, dochter van den bekenden auteur Thomas Mann is naar wij vernemen Zaterdag avond met den Pullmann-trein uit Parijs in Amsterdam aangekomen, waar zij haar in trek heeft genomen in het Amstel-Hotel. Bij haar aankomst in de Nederlandsche hoofd stad heeft zij de voor haar minder prettige ontdekking gedaan, dat haar bagage, welke bestond uit twee groote gele handkoffers, spoorloos was verdwenen. Bij het vertrek uit Parijs heeft zij de twee handkoffers nog gezien, zoodat als vast staand moet worden aangenomen, dat haar bagage tusschen Parijs en Amsterdam is ver dwenen. In verband met het feit, dat de Pull- mann trein meer dan vol was met terugkee- rende vacantiegangers en andere reizigers, bestaat het vermoeden, dat de koffers in de zenuwachtige drukte per ongeluk door een anderen reiziger zijn meegenomen en dus in verkeerde handen zijn geraakt. Erika Mann heeft de politie medegedeeld, dat zij een groote belooning voor het terug brengen van haar bagage beschikbaar stelt, omdat zich in een der koffers een belangrijk manuscript bevindt van een boekwerk, voor de samenstelling waarvan zij maandenlang door Europa heeft gereisd. In den anderen koffer bevinden zich haar juweelen en ver schillende kleedingstukken. Internationaal Vakverbond ver oordeelt de houding der Sovjet Unie. Arbeidersklassen op de bres voor de vrijheid en onafhankelijkheid harer landen. Het bestuur van het Internationaal Vakver bond heeft Zaterdag te Parijs een buitenge wone vergadering gehouden, welke werd bij gewoond door Citrine, Jouhaux. Mertens, Ku- pers, Meisters, Schevenels en Stolz. Er werd een manifest opgesteld, waarin de houding van de Sovjet Unie wordt veroordeeld en wordt gezegd, dat een „oorlog geen positieve oplossing brengt voor de geschillen tusschen volken". Hieraan wordt toegevoegd, dat het I.V.V. derhalve verklaart, dat een goede op lossing van de problemen, welke werden gesteld voor het economLsche en vreedzame leven van alle landen gevonden kan worden door een conferentie van alle staten, op voorwaarde, dat de besprekingen worden gevoerd met goe den trouw. Het I.V.V. blijft bereid met alle ten dienste staande middelen een eerlijke rege ling in dezen zin te steunen en het bearoet derhalve alle oproepingen, welke zijn gedaan om een catastrofe te vermijden, in het bij zonder de oproepingen van president Roosevelt. Indien evenwel alle pogingen van de demo cratische landen ten gunste van den vrede mislukken en indien de dictatoriale staten on danks alles hun toevlucht nemen tot geweld om zoo hun plan tot overheersching ten uit voer te brengen en de wereld in een oorlog te storten, zoo gaat het manifest verder, dan hebben de volken en meer in het bijzonder de georganiseerde arbeidersklasse geen an dere keus dan met alle middelen de vrijheid en onafhankelijkheid van hun land te verde digen. Twee kinderen in de Waal verdronken. Waarschijnlijk in draaikolk geraakt. Bij het zwemmen in de rivier de Waal zijn Zaterdagmiddag nabij Andelst omstreeks drie uur twee jonge menschen om het leven gekomen. Volgens ooggetuigen zou het twaalfjarig dochtertje van de familie Schaars in moei lijkheden geraakt zijn, waarop de ongeveer vijftienjarige zoon van familie Daams haar te hulp schoot. Jongen en meisje verdwenen in de diepte en eerst na langen tijd zoeken wist men het meisje aan den kant te brengen. Van den jongen heeft men tot- nu toe geen spoor gevonden. Beide kinderen zijn afkomstig uit Andelst, gem. Valburg (Betuwe). De burgemeester dezer gemeente, mr. H. L. 's Jacob, nam zelf deel aan de pogingen tot het terugvinden van den vermisten jongen. Kunstmatige ademhaling mocht bij het meisje niet meer baten. De kinderen zijn hoogstwaarschijnlijk in een der vele draaikol ken geraakt, welke zich tusschen de kribben vormen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5