te-ec yah, 't Een spoorbaan dwars door wegen, velden en tuinen. AGENDA MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Ontworpen spoorlijn naar den tunnel ingang snjdt den Hagelingerweg af. Doortrekking van den Hagelingerweg naar den Van den Vondellaan wordt daardoor urgent. VELSEN, Maandag. Driehuis en Santpoort hebben tot nu toe een vrij denkbeeldige schei dingslijn, waardoor het niet gemakke lijk is te zeggen waar het een ophoudt en het ander begint. Er staan geen grenspaaltjes, want beide zijn een on derdeel van de gemeente Velsen; het zijn afaeelingen. die steeds meer naar elkaar toe groeien, zooals IJmuiden en IJmuiden-Óost het weleer ook deden. Maar deze afdeelingen vormen reeds een aaneensluitend geheel en zullen, wanneer eenmaal de Kennemerlaan is doorgetrokken, geen Siameeschen tweeling meer zijn, maar een conglo meratie, waarvan alleen de ouderen onder ons zich zullen herinneren, dat net. eens twee afzonderlijke eenheden waren. In de toekomst zullen Driehuis en Santpoort echter een afscheiding krijgen, die een scheids- mum- vormt, welke een eeuwigdurend beletsel zal zijn voor een innige samengroeiïng van deze twee afdeelingen. Deze scheidsmuur is de ontworpen spoorbaan, die loopt van de lijn Haar lemVelsen naar den tunnelingang Het wordt een baan, die haar weg vindt door de weiden en de tuinen, die thans nog ongerept en rustig liggen tusschen de beide afdeelingen Drie huis en Santpoort. Daar waar thans nog het bonte vee in de weide graast, waar de tuinder van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een landelijke, stille omgeving zijn land bewerkt voor een sober bestaan, zal over eenige jaren het electrische ijzeren monster de rust komen verstoren. De treinpassagiers zullen, voordat ze de kilo meter-lange tunnel bereiken, nog even kun nen genieten van een ruimen blik over het mooie vlakke land, hetgeen niet eerder moge lijk zal zijn voordat ze, ergens in de buurt van Beverwijk, weer uit den grond opduiken. HET TRACé DER SPOORBAAN. Het tunnelplan is nu vastgesteld en ook het tracé van de spoorbaan naar den Zuidelijken ingang van de tunnel is op de kaarten uitge stippeld. Dit is voor onze gemeente vooral voor Driehuis en Santpoort een belangrijk project, want het zal de oorzaak zijn van eenige ver- keersvraagstukken, waarvan de oplossing zeer urgent is. Want de drukke Hagelingerweg wordt a niveau door de spoorlijn ge kruist, zoodat we in dezen weg een spoorwegovergang krijgen. Omtrent het tracé van deze lijn het vol gende: Op korten afstand van de plaats, waar on geveer 100 M. ten N. van den overgang in den Kruidbergerweg de oude J. T. Oremerlaan den spoorweg kruist, takt de tunnelspoor zich van de spoorlijn Haarlem—Velsen af. Zij buigt zich met een bocht naar rechts en snijdt den Hage lingerweg in de bocht nabij het Huis te Vel sen. dus op de plaats, waar de weg nauw is en allerminst geschikt voor een spoorwegkruising. Van dit punt loopt de lijn in ongeveer N.O. richting naar den Doodweg, snijdt dezen weg nabij het Groenelaantje. snijdt ook nog met een scherpen hoek den Kweekensteinsweg, om ten slotte den Rijksweg te bereiken op de grens van het weiland ten N. van dezen weg en het bosch van Beeckenstein. TUNNEL ONDER DEN RIJKSWEG. Dit laatste is niet heelemaal juist. Want een paar honderd meter vóór den Rijksweg begint de tunnel, zoodat de spoorlijn den ï^jksweg niet bereikt, maar onder dezen weg doorgaat. Hetgeen wel niet anders kan. Stel U voor een spoorwegkruising a niveau in den drukken Rijksweg! Men kan zich thans een denkbeeld vormen van de lengte van de spoorwegtunnel. Deze duikt dus reeds vóór den Rijksweg, om dan pas een kleine 1500 M. verder het kanaal te bereiken. En dan komt er nog ongeveer zoo'n stuk ten Noorden van het kanaal. Het wordt een behoorlijke Zwitsersche spoorwegtunnel en eenige minuten lang zullen de treinreizigers zich mogen wanen op een reis van Bazel naar Luzern of iets van dien aard. De aanleg van den tunnelspoorweg langs den Zuidelijken rand van het uitbreidingsplan van Driehuis zal ongetwijfeld een wijziging van dit plan noodzakelijk maken. Maar dat is het ergste niet. VERKEERSVRAAGSTUKKEN. Erger zijn de verkeersvraagstukken, die de aanleg van de tunnellijn zal doen oprijzen. Wij wezen er reeds op. dat de Hagelingerweg op een punt, zeer ongeschikt voor een ver- keersoverweg. wordt gekruist. De veiligheid gebiedt, dat naar een andere kruising wordt uitgezien. Deze is gemakkelijk te vinden. Zij wijst zich haast vanzelf aan en verder vindt men de op lossing in het uitbreidingsplan. Dit plan geeft n.l. een breeden verkeersweg aan. die de ver binding vormt tusschen den Hagelingerweg en de Van den Vondellaan in Driehuis. Dit is een onderdeel van de toekomstige (verbeterde) ver binding tusschen Haarlem en IJmuiden, even als bijvoorbeeld de doortrekking van de Ken nemerlaan en de Rembrandtlaan. Het is een werk. dat feitelijk met deze andere werken één ggheel vormt, een werk. tot voor kort eigen lijk nog maar een werk van de toekomst, maar dóór den voorgenomen tunnelbouw en wat daaraan vastzit een werk van heden. De tunnelspoor heeft nog eenige andere wegkruisingen op haar geweten, maar de weaen in kwestie zijn van secundair belang. Maar de overgang in de verlengde Van den Vondellaan is een vraagstuk op zichzelf. Is hier een kruising a niveau toelaatbaar? Moet hier een overkluizing van de spoor baan komen? Rijk en gemeente dienen deze aangelegenheid gezamenlijk op te lossen, want het is hier een vraagstuk, dat van algemeen belang is en dat niet door de gemeente alleen kan worden opgelost. Wij vernamen, dat de kans bestaat, dat de verlenging van de Van den Vondellaan door het Rijk wordt aange legd. Laten B. en W. op hun qui vive zijn, op dat we niet worden opgescheept met een op lossing, die tot in lengte van jaren een voort durende bron van ellende zou worden. De aan deze zaak verbonden verkeersvraag stukken beperken zich niet tot dezen ver bindingsweg met zijn spoorwegovergang. Want de Van den Vondellaan mist aan den Noord kant een goeden uitweg, waardoor deze laan de kwaliteiten mist, noodig om het te verwach ten drukke verkeer te verwerken. Ten zij ook hier de gemeente, met of zonder hulp van het rijk toont, dat zij niet alleen kleine, maar ook groote lijnen weet aan te geven en er voor zorgt, dat de Van den Von dellaan een rechtsreeksche aansluiting krijgt met den Driehuizerkerkweg en van daar via den tusschen Zeeweg (Driehuis) en het land goed Schoonenberg ontworpen weg en een nieuwen spoorwegovergang ten Noorden van den ouden met den Zeeweg (IJmuiden). De spoorwegtunnel zal de scheepvaart een beteren verbindingsweg van Amsterdam met de zee geven. Maar de consequenties voor de ge meente gaan verder dan dat onze oude, trouwe spoorbrug verdwijnt, het postkantoor en het gemeentelijk keurlokaal en nog meer wordt afgebroken. Er zit aan vast, dat straks door het hart van de gemeente een dikke streep komt te loop en. Er dient nu gezocht te worden naar een antwoord op de vraag: „hoe komen we er over?" En moet de gemeente dat betalen of het rijk? En krijgen we er een paar onbe waakte overwegen bij? Men is met het werk nog niet begonnen en ook morgen nog niet en het volgende jaar is men er wellicht ook nog niet aan toe. Maar als de oorlog wegblijft, hetgeen we allen vurig hopen, komt het er vroeg of laat toch van. En dan dient de overheid er bijtijds voor te zor gen. dat het treinverkeer op deze lijn, dat zeer zeker druk zal worden, geen belemmering vormt voor het snelverkeer langs den weg of m.a.w. dat er niet één verkeersvraagstuk dat der pontmisère wordt opgelost en we er een ander voor terugkrijgen. Onze blik in de toekomst zou niet volledig zijn als we geen melding maakten van het feit, dat een onderdeel van het tunnelplan is het bouwen van een nieuw station even ten Zuiden van de plaats, waar de tunnellijn van de lijn HaarlemVelsen aftakt. S. B. HEEIVISTEEDSCHE REDDINGSBRIGADE. Bij de firma J. Taverne, fotohandel en dro gisterij, aan den Binnenweg 104 te Heemstede, is door den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen een smaakvolle etalage van red dingsmiddelen ingericht ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Heemsteedsche Brigade wij raden onze lezers aan daar eens 'n kijkje te gaan nemen. Op duidelijke wijze is nu in de praktijk te zien dat 'n luchtkolom aan wezig blijft bij een auto die te water is gere den; een klein auto'tje, onder bovenbelich- ting, is geplaatst in een.glazen aquariumbak vol water. Het hoofd van een popje in de auto blijft onderwater in de luchtkolom. In Zttrich, op het Internationaal Congres voor E.H.B.O. trok deze voorstelling, die nu voor het eerst in den omtrek van Haarlem is opgesteld, algemeene aandacht van de tal rijke cursisten. Ook is daar een nabootsing van de Heemsteedsche IJswacht te bezichtigen. Ook werd Zaterdagavond een groote stand ingericht in de N.V. Autogarage Van Lent, eveneens welwillend afgestaan voor een ex positie van reddingsmateriaal. Reeds tijdens de opstelling verdrong zich het publiek. Hier zijn tal van reddingsmiddelen in natura en in verkleind model te zamen gebracht. Ook is de E.H.B.O.-afdeeling aanwezig met een keurige collectie verbandmateriaal, spalken, zuurstof apparaat enz. Mede in verband met het 20-jarig bestaan is de heer A. J. Meijerink uitgenoodigd. Woensdagavond te 8 uur een voordracht met lichtbeelden te houden over het actueele on derwerp: ..het redden van drenkelingen uit auto's""in de zaal van den heer Van den Heu vel. Camplaan. EXAMENS M.O. Teekenen. Geslaagd voor de akte MB de heer A. Voor zanger te Haarlem. Examens. Voor het diploma vestigingseischen vakbe kwaamheid voor het bloemenverkoopersbe- drijf (bloemenwinkels) slaagden: J. T. Groot, Velsen, A. H. Rieman, Vogelen zang en C. W. Verstappen te Haarlem. VERGADERING VAN „ST. MARTINIJS" NIET DOOR. De algemeene jaarlijksche vergadering van den R.K. bond van kleermakerspatroons in Nederland „St. Martinus" welke heden en Dinsdag 29 Augustus te Haarlem zou worden gehouden, gaat, in verband met den politie- ken toestand, niet door. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. In de bad- en zweminrichting ,,Het Zijdel- meer" te Uithoorn werd Zaterdagmiddag een nationale zwemwedstrijd gehouden. De heer C. Vrugt, lid der Haarlemsche brigade, won in het nummer 100 M. gekleed schoolslag den eersten prijs in 1 min. 36 seconden. Hij won nu voor de tweede maal den Vinkeveenschen wisselbeker. No. 2 op dit nummer werd F. Beukman. lid van de Amsterdamsche brigade, met een tijd van 1.44. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De Technische Commissie van bovenge- noemden Bond hoopt Zaterdagmiddag gele genheid te geven tot het afleggen van proe ven, ook in zee, tot het behalen van het Kust wacht examen. Dit examen begint te drie uur in het strandhuis te Bloemendaal. Af hankelijk van den toestand der zee wordt óf met het theoretisch deel óf met de praktijk in zee begonnen. Door de technische commissie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen District Noord—Holland werd Zondag te Zaandam gelegenheid gegeven tot het afleg gen van examen voor diploma C (instructeurs diploma). Door vier leden van de Haarlem sche Reddingsbrigade werd het examen afge legd; allen slaagden te weten: de heeren W. Brakel, N. Oudshoorn, H. Renaut en C. H. Vrugt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939. Progr. I Hilversum II. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. m: Keulen 8.— Radio P.T.T. Nord 10.20, Ned. Brussel 12.20, Keulen 2.20, London Regional pl.m. 3.20, Pauze 4.15, Keulne 4.20, Ned. Brussel 5.20, London Regional 6.20, Fr. Brussel 7.05, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50. Ned. Brussel 8.35, Keulen 8.50, Ned. Brussel 10.20 Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.— Radio P.T.T. Nord 9.20, Luxemburg pl.m. 10.05. London Regional 10.35, Droitwich 12.05, London Re gional 12.35, Droitwich 3.05, London Regional 4.35, Droitwich 5.20, Keulen of Diversen 5.50 Droitwich 6.20, Ned. Brussel 6.50, London Regional 7.05, Pauze 9.19. Droitwich 9.20, Lon don Regional 9.50, Droitwich 10.10. Progr. V 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera- en Operctteprogramma. 1. La Bohème v. Puccini (verk. uitv.), Soli, Koor, Orkest. 2. Der Graf von Luxembourg, Strijkorkest, Scdi. Koor. 3. Die Zauberflöte, Sopraan, Bariton, Orkest. 4. Der Obersteiger, Koor en Orkest. 8.0012.00 Diversen. Wie het slippen wil weren, Laat zijn banden aderiseeren. ABSOLUUT SLIP VRIJ. SHELL-SERVICE-STATION, Amsterdamsche Vaart 322 - Telef. 16773. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. ingez. Med.) Zaterdagmiddag werd op de Ged. Oude Gracht de laatste steen voor de nieuwe bestrating gelegd. Een groep van de winkeliers van de Ged. Oude Gracht met de stratenmakers. De laatste steen. Het was voor de bewoners van het gedeelte Ged. Oude Gracht, tusschen Verwulft en Kleine Houtstraat Zaterdag een bijzondere dag. Maanden lang was men bezig met allerlei werkzaamheden, in verband met den aanleg van een nieuwe rioleering. Oude brandputten moesten worden uitgegraven en oude rioleerin- gen opgeruimd om plaats te maken voor een ge weldig groot aantal ringen, die geplaatst op een betonnen vloer, nu een nieuw kanaal vormen voor den afvoer van water en vuil. Rappe handen hebben dit werk voltooid en er bleef nog over, nadat een puïnbed was inge- walst, het aanbrengen van de wegbedekking. Maandenlang was de Ged. Oude Gracht op gebroken, totdat het bericht kwam als een blijde mare: Zaterdagmiddag 4 uur zal de laatste steen geplaatst worden. Was het wonder dat alle bewoners de vlaggen uitstaken om uiting te geven aan hun blijd schap. De winkeliers zijn blij met hun mooie straat en breede trottoirs. Ook is een goede ver lichting aangebracht, wat bij avond het aspect van deze mooie breede straat niet weinig ver hoogt. Nadat de laatste steen was geplaatst vertrok men in optocht naar een der bergplaatsen van den heer Van Deursen, waar ververschingen en sigaren werden aangeboden. Bovendien werd den arbeiders toegezegd dat zij allen gratis een foto zullen ontvangen. De voorzitter en de pen ningmeester spraken nog enkele woorden tot de arbeiders die zoo hun best hadden gedaan om een en ander te bespoedigen. Spontaan had men den vrijen Zaterdagmiddag opgeofferd om klaar te komen met het werk. Bij monde van een der werknemers werd het bestuur van de Oude Grachtvereeniging dank gebracht voor de hulde en de tractatie. Een aardig intermezzo was nog dat een vier tal soldaten toevallig langs gaande, mededeel den in de vreugde. Ook hun werden verver schingen aangeboden. Een heildronk werd ook door hen uitgebracht op het welzijn van de Oude Grachtbewoners. Namens alle arbeiders, die gewerkt hebben aan de bestrating der Ged. Oudegracht, schrijft de heer Th. Leuven ons: Wij betuigen onzen hartelijken en welge- meenden dank aan besturu èn leden der Oude Gracht-Vereeniging, voor de hartelijke wijze, waarop zij de arbeiders, welke huns in ziens, hun volle krachten hebben gegeven aan het werk, hebben onthaald. De waardeerende woorden, gesproken door den voorzitter, deden ons allen prettig aan, vooral als men bedenkt, dat de winkeliers van April af een goeden doorgang hebben moeten ontberen. Toch hebben zij waardeering betuigd, wat zeker wel een bewijs is van de goede op- 43. Hij dacht dat Jantje zei: „Mooi weer vandaag". „Ja, ja, antwoordde de burgemeester. En Jantje ging dus netjes zijn fiets van het politiebureau halen. Met een wip zat hij weer in het zadel. Opeens zag hij nu een bord waar een kruisje opstond. Het was een wit bord met een rooden rand. „Pas op", riep een meneer, die aan den kant van den weg zat. „Gevaarlijk". 44. Het bord beteekende natuurlijk, dat een eindje verderop een gevaarlijke weg- kruising was. Maar Jantje gaf daar niet om. Hij reed maar raak en bekommer de zich heelemaal niet om de wegkrui- sing. Het versje: ,,'t Verkeer aan je rechterhand gaat voor, Ook bij een zijweg geldt dat hoor." Daar had Jantje nog nooit van ge hoord. 45. Het gevolg was, dat er weldra zeven fietsers over den weg rolden. Het was een groot ongeluk, en toen ze allemaal weer uit het ziekenhuis waren ontsla gen, kwamen ze in optocht naar het huis van Jantje's vader om schadevergoeding te vragen. Ze hadden allemaal zoo'n bord bij zich, waar Jantje zich niet aan ge stoord had. Drie weken lang mocht Jantje van zijn vader en moeder niet meer fietsen. Toen hij er eindelijk weèr op uit mocht, ging hij niet eerst goed de verkeersregels leeren. Nee hoor. Aanstonds trok Jantje op nieuwe avonturen uit. Nu was er in een naburig dorp pas een spiksplinter nieuw bord geplaatst. 47. De boeren spraken schande van dat bord. Er stond namelijk een omgekeerde S op. Moet je dat zien, zeiden de boeren, die lui uit de stad kunnen niet eens een goede S schrijven. En op hun eigen houtje lieten ze den dorpsschilder komen om een goede S op het bord te schilde ren. 48. Er was niemand in het heele dorp die blijkbaar wist wat dit bord betee kende dat er vlakbij ergens een gevaar lijke kromming in den weg was. Alleen de veldwachter was daarvan op de hoog te, maar die was toevallig niet thuis. Toen deze dan ook zag, dat de dorpsschil der op het bord geknoeid had, dacht hij dat Jantje het gedaan had. vatting der vereeniging, dat ook werkzaamhe den hun normalen loop moeten hebben. HAARLEMSCHE GEMEENTE RAAD. Mededeelingen. Bij den Haarlemschen gemeenteraad zijn in gekomen: een vraag van den heer M. L. A. Klein over de verzending der raadsstukken en een brief van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ten geleide van een exemplaar der door hen gesloten gemeenterekening over 1937. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van het Bestuur der Bij zondere Lagere School aan de Velserstraat 17 om een voorschot voor de installatie van het derde leerjaar. een verzoekschrift van het Bestuur der R.K. Jongensschool voor M. U. L. O., Gedempte Oude Gracht 120, om beschikbaarstelling van gelden voor de uitbreiding dezer school. een verzoekschrift van het Bestuur der St. Veronicaschool, Antoniestraat 28, om beschik baarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen. een verzoekschrift van het Bestuur der Ver- eeniging voor Christelijk Uitgebreid Lager On derwijs om medewerking te verleenen voor den bouw eener school voor uitgebreid lager onder wijs in Haarlem Noord. een verzoekschrift van de Commissie tot de scholen der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente om beschikbaarstelling van gelden voor het aan brengen van enkele verbeteringen in de school aan het Groot Heiligland 10. een verzoekschrift van E. H. Heijdanus om ver mindering van den erfpachtscanon voor het per- - ceel Karei van Manderstraat 10. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van A. G. Loogman e.a. om ten aanzien van de sluiting hunner fruitwinkels op den Zondag dezelfde maatregelen te treffen, welke in 1938 werden toegepast. Zandvoort nam afscheid van den zomer. De laatste Zondag viel mee. In Zandvoort werd Zondag weinig gemerkt van de internationale spanning, die een groot deel van de menschheid gevangen houdt tus schen hoop en vrees. De badplaats bood het beeld van een gewonen drukken Zondag in het seizoen. Er was zelfs sprake van een be hoorlijke drukte al zij hierbij gezegd, dat de zomer ten einde loopt en het seizoen bijna voorbij is. De voor-mobilisatie tijdens de vorige week heeft een zeer ongunstigen invloed gehad op de gastencijfers. Zonder overdrijving kan wor den gezegd, dat meer dan 50 procent van de alhier vertoevende gasten bij het vernemen der minder prettige tijding naar huis ging. Vooral voor de hotels en pensions was dit een geduchte tegenvaller, te meer daar eind Augustus nog zoo veel goed zou kunnen maken ten opzichte van het minder gunstige voor- en middenseizoen. De omstandigheden in aanmerking nemen de is de dag van gisteren voor de strand- pachters nog vrij gunstig geweest. Ook het avondbezoek was zeer groot en op de ter rassen bij zee was dan ook bijna geen plaats meer te krijgen. De parkeerterreinen gaven den geheelen dag door een beeld van bedrijvigheid en waren meestal voor drievierden gevuld. Trams en treinen waren ook geheel bezet. Het strand bood 's morgens tot 's avonds een prettigen aanblik en de badinrichtingen hadden even eens druk werk. Al met al behoort deze laat ste Zondag van het seizoen niet tot de slecht- MAANDAG 28 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „Blauwbaard's achtste vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Malle gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: A. B. C.-Cabaret, met Corry Vonk. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Drie Vrouwen en Verdi" en ..De Tante van Charley", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Dik Trom". 2.30 en 4.15 uur en van 7.1511.30 uur doorloopend. DINSDAG 29 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des ivonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. 113 uur. be- ilve 's Maandags Toegang vrij Palestina Diorama's. Schotersinge) 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6