de spnak tot Siaat VaCk <Kamste>teti oen&oden- Bevestiging van onze strikte onzijdigheidspolitiek Nederlandsche Bank verhoogt haar rente-tarieven. Aankoop boven het normale van verschillende goederen strafbaar Reeks ernstige verkeersongelukken. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 HAASLE M'S DAGBLAD 3 De Koningin heeft Maandag om 8 uur door de radio de volgende rede tot Haar volk gehouden: „Landgenooten, Op het ernstige uur waarop wij ons verplicht hebben gezien de maatrege len te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het mij een .behoefte een woord tot u allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrokken mogendheden als vervlogen zal moeten worden beschouwd. De be sprekingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet geble ken dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat he laas ernstig rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijk heid werkelijkheid worden, niettegen staande alle pogingen die zijn en wor den gedaan om de wereld voor een ramp zonder wedergade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het vertrou wen, dat geen der strijdende partijen Nederdand in den oorlog zal willen be trekken. Onze zelfstandigheidspolitiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mo gelijkheid, aan den wil tot onzijdigheid de vereischte kracht te kunnen bij zetten. Teneinde daartoe bereid te zijn, heeft de regeering gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpen den maatregel zoo lang mogelijk uitge steld, doch meende dat nu de tijd ge komen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel, waarvan de uitzonderlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonder lijke omstandigheden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij al len vurig hopen, dat ons besluit overbo dig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Nederland tegenover zichzelf zoowel als naar bui ten een plicht heeft vervuld, waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatigheid zou zijn ge weest. Ik twijfel niet of gij staat allen om uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vast beraden. Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten veront rusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar leger en vloot gaan thans Mijn gedachten uit. Ik denk ook aan die velen in Rijksdienst die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan Mij terharte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en ik geef mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet ik, dat de Neder- landsche vrouwen in volle berusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers die het vaderland van hen vraagt te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor al leen het ons mogelijk zal zijn de las ten die ons worden opgelegd gezamen lijk en voor elkander te dragen. Doodelijk ongeluk te Amsterdam. Maandagmiddag speelde een vierjarig jonge tje wonende aan den Singel te Amsterdam met zijn zusje op straat. Zij reden samen met een autoped op het trottoir en gingen bij de Heisteeg op den rij weg, waarbij het j-ngetje door den schok viel en met zijn hoofdje voor een juist naderende vrachtauto terecht kwam. De wielen gingen den kleine over het hoofd. Het kind was op slag dood. Het stoffelijk overschot is door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis overgebracht. Overdracht van Artis een feit. Ten stadhuize van de gemeente Amsterdam Maandag ten overstaan van notaris E. Th. Scheltinga Koopman de acte verleden, waarbij het koninklijke Zoölogisch genoot- „Natura Artis Magistra" zijn terreinen, met de daarop bevindende opstallen, zoölogische toe- behooren en bibliotheek voor een bedrag van 1.131.000 overdraagt aan de provincie Noord- Holland en de gemeente Amsterdam. Namens de provincie Noord-Holland werd de betreffende acte geteekend door den ge deputeerde mr. J. B. Bomans, waarnemend commissaris der Koningin, namens de ge meente Amsterdam door burgemeester dr. W. de Vlugt en namens het genootschap door de heeren Robert May, voorzitter, dr. A. L. J. Sunier, als gemachtigd van den secretaris prof. dr. L. F. de Beaufort, en Edw. vom Rath, penningmeester. Denaturatie van rogge, erwten en veldboonen opgeschort. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het in de huidige omstandigheden noodig wordt geoordeeld, dat met ingang van 29 Augustus 1939 geen steun meer zal worden ver leend op rogge, erwten en veldboonen. Mits dien zal met ingang van genoemden datum geen gelegenheid meer worden gegeven tot denaturatie van die producten. Het wissel-disconto van 2 op 3pCt. gebracht. De Nederlandsche Bank heeft haar rentetarieven over de geheele linie met een vol procent verhoogd. De ta rieven zijn dus thans als volgt: Wisseldisconto 3 procent; promesse disconto V/2 procent, beleening op ef fecten 3 Va procent, beleening op goe deren 31/2 procent, voorschotten in rekening courant 3 1/2 procent. De Nederlandsche Bank heeft haar rentetarieven verhoogd en daarbij is het wisseldisconto gebracht op 3 pro cent nadat het sedert 3 December 1936 onveranderd 2 procent was gebleven. De door onze circulatiebank genomen maat regel komt niet als een verrassing. Zij is een uitvloeisel van de door de kritieke politieke situatie gewijzigde verhoudingen op de geldmarkt. De discontoverhooging is op het oogenblik geen stap die speciaal moet wor den beschouwd als een beschermingsmiddel voor den Nederlandschen gulden, de innerlij ke positie van ons nationale ruilmiddel is nog steeds sterk en bovendien is het vertrouwen in het Nederlandsche staatscrediet niet schokt. In tijden zooals thans worden meegemaakt zijn de financieele instellingen en andere on dernemingen, welke tot de primaire geldge vers kunnen worden gerekend, er echter on middellijk op uit hun liquiditeit zoo goed mo gelijk te verzorgen en bij het verstrekken van gelden zijn zij niet alleen uiterst gereserveerd, maar bovendien bijzonder voorzichtig. Daar tegenover bestaat er in een periode van poli tieke hoogspanning steeds een uitgesproken neiging om in het bezit van zooveel mogelijk vlottende middelen te geraken. Eenerzijds dus een geringe of mindere bereidwilligheid om geld af te geven, en anderzijds een sterk toe nemende vraag. Het gevolg hiervan is uiter aard een aantrekken van de geldkoersen. De prolongatiekoers, die geruimen tijd 3/4 pro cent was geweest, tot welken koers nauwelijks vraag bestond, is in enkele dagen met een paar etappes tot vier procent gestegen. Het particuliere disconto dat zich tijden achter een had bewogen op een peil dat voor een ver laging feitelijk niet vatbaar meer was, ging eveneens naar boven en steeg heden tot 2 pro cent a 2Vz procent. En hiermede werd het renteniveau van de Nederlandsche Bank over schreden. Waar de centrale credietinstelling als een herdisconteeringsinstituut moet wor den beschouwd, kon verwacht worden, dat zij haar rentevoorwaarden zou herzien, teneinde te verhinderen dat in eerste instantie een omvangrijk beroep op haar faciliteiten zou worden gedaan. De genomen maatregel moet dan ook niet worden uitgelegd als een aan wijzing dat de geldruimte hier te lande plot seling sterk is verminderd of dat de Neder landsche gulden extra moet worden beveiligd, de potentieele geldruimte in Nederland is nog groot en onze munteenheid kan nog altijd tot de sterkste der valuta's worden gerekend. De Veldpostdienst. De inspecteur van de veldpost maakt be kend, dat ten behoeve van de gemobiliseerde troepen de veldpostdienst verdere uitbreiding heeft ondergaan. Voor het verlaten der garnizoenen wordt aan ieder militair bekend gemaakt hoe zijn adres te velde moet zijn ingericht. Zij moeten zelf zorgdragen dat dit adres wordt medege deeld aan allen van wie zij poststukken (brie ven, telegrammen, postpakketten enz.) kun nen verwachten. In deze adressen moet, behalve de naam, de voorletters en de rang van den geadresseerde, tevens worden vermeld het onderdeel waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd, alsmede een nadere aanduiding b.v.: veldle ger, vesting Holland, stelling van Den Helder enz. Het is verboden een plaatsnaam in liet adres te vermelden. Geschiedt dit toch, dan worden de stukken aan de afzenders terugge zonden. Meer nog dan in normale omstandigheden verdient het aanbeveling het adr.es van den afzender steeds op de achterzijde der stukken te vermelden. Teneinde zekerheid te verkrij gen, dat de poststukken hun bestemming naar behooren zullen bereiken, verdient het aanbe veling de adressen naar de volgende voorbeel den in te richten. Aan den Officier van gezondheid der le klasse J. J. Andriessen Hoofdkwartier Veldleger 1) Aan den korporaal P. Pietersen, Stafkwartier Oostfront Vesting Holland 1) Aan den dienstplichtige J. Jansen, le batt. 2e afdeeling 8e reg. art. Veldleger 1) Aan Sergeant F. Koops, Verbindingsafd. van de 4e divisiegr. Veldleger 1) Aan den korporaal J. M. Treurniet, 3e comp. 2e bat. 27 r. i. Stelling van Den Helder 1) I) Deze aanduidingen behooren duidelijk te worden onderstreept. NEDERLANDSCHE GEZANT BIJ BELGISCHEN PREMIER De Nederlandsche gezant te Brussel, ba ron van Harinxma thoe Slooten. heeft gister middag een bezoek gebracht aan den Belgi schen premier en minister van buitenlandsche zaken, Pierlot. De „Johan van Oldenbarneveldt' voor de H. A. I.. naar New-York. Naar de Holland-Amerika Lijn ons mede deelt, zal het m.s. Johan van Oldenbarne- velt" in haar opdracht een reis maken van Amsterdam naar New-York. Deze reis is in gelast teneinde de vele Amerikaarische toe risten, die tengevolge van de politieke span ning in Europa geen reisgelegenheid konden vinden, in de gelegenheid te stellen hun vaderland zoo spoedig mogelijk te bereiken De ..Johan van Oldenbarnevelt", waarmede met het oog hierop uitsluitend Amerikaan- sche ingezetenen zullen worden vervoerd, ver trekt Woensdag 30 Augustus van Amsterdam. Donderdag 31 Augustus van Boulogne en Southampton. Jongetje viel van autoped voor vrachtauto. Kunstschatten worden beveiligd. De minister van onderwijs, heeft Maandag in den laten namiddag een bezoek gebracht aan het Koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's Gravenhage en aan het Rijksmuseum te Amsterdam ten einde zich persoonlijk te vergewissen van den stand van de maatregelen, welke getroffen worden ter beveiliging van de groote kunstschatten, welke deze instellingen bevatten. De minister heeft jegens prof. Martin en dr. Schmidt Degener met hun staf en het overige personeel uiting gegeven aan zijn groote voldoening over hetgeen in korten tijd reeds is bereikt. MILITAIR IN DE IJSEL VERDRONKEN. DEVENTER, 28 Augustus. Onder Voorst een 21-jarige militair, afkomstig uit Am sterdam, bij het zwemmen in de IJsel ver drenken. Het lijk is nog niet gevonden. KAASMARKT TE BODEGRAVEN GESLOTEN. De burgemeester van Bodegraven maakt be kend dat de wekelijksche kaasmarkt in ver band met de mobilisatie Woensdag 30 Augus tus a-s. niet zal worden gehouden. Effectenbeurs zoo lang mogelijk open. Hoewel nog niet vast staat wat er even tueel zal gebeuren indien de oorlog mocht uitbreken, vernemen wij dat het wel in de bedoeling ligt om de Amsterdamsche Effecten beurs zoo lang mogelijk open te houden waar bij dan echter de uiterste controle zal werden uitgeoefend. Postverkeer met het buitenland onzeker. DE Minister van Economische Za ken heeft Maandag een beschik king genomen krachtens de wet van 24 Juni 1939, Staatsblad 634. waar bij maatregelen worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en enkele andere artikelen tegen tt gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: rijst (rijstebloem, rijstemeel en gemalen rijst), tar webloem en tarwemeel, roggebloem en rogge meel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, maizena, groene erwten en spliterw- ten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peul vruchten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cïicao. harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken, -schilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voor-, loopig aan ieder verboden van de genoemde ar tikelen in één week zich meer te verschaffen aan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep personen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te be trekken als die groep personen in een week pleegt te verbruiken. Het is duidelijk, dat dit verbod cr op gericht is tc voorkomen, dat door ab- nomale vorming van voorraden een te kort aan de genoemde artikelen zal ont staan, waardoor die personen benadeeld zouden worden, die niet over de midde len beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in een week ver bruikt wordt. Ook is het duidelijk, dat het verbod in geen enkel opzicht een belemmering bedoelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde artikelen. Het normale verbruik im mers wordt door deze regeling niet aan banden gelegd. Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde hamsterverbod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting op gelegd bij iedere aflevering een afleveringsbe- wijs in tweevoud uit te schrijven, waarvan een exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het af lever ingsbew ijs moet zijn voorzien, behalve van de handteeke- nïng van den leverancier, van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd, en van de hoe veelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den afnemer. Deze afleveringsbewijzen zullen door den afnemer in verband met de in te stellen controle, geduren de een termijn van minstens 3 maanden zorg vuldig bewaard dienen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het an dere exemplaar van de afleveringsbewijzen ge durende eenzelfden termijn te bewaren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat over treding van het hamsterverbod gestraft kan orden met een gevangenisstraf van 4 jaren, of een geldboete van f 10.000, terwijl bovendien de gehamsterde artikelen in beslag genomen zullen worden. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat hande laren in de genoemde artikelen van de gegeven 'oorschriften vrijgesteld zijn. Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelen in hoeveelheden, die het nor male verbruik in een week te boven gaan is strafbaar, terwijl zoowel de winkelier als de klant strafbaar zijn, indien niet bij iedere hoeveelheid, die in den winkel afgehaald wordt, of bij den klant thuis wordt bezorgd, een a£- leveringsbewijs aanwezig is. Vflrvoerverbod voor gedroogde garnalen. Het is verboden gedroogde garnalen te ver voeren of te doen vervoeren. Deze verbodsbepaling geldt niet, indien en voorzoover ontheffing hiervan is verleend door of vanwege den minister van economi sche zaken en indien de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege dien minister aan deze ontheffing te verbinden, zijn nageko men. Dit besluit geldt tot 1 Januari 1940. Uitvoer van landbouwcrisis producten aan banden. Bij Kon. besluit van 28 Augustus is uitvoer van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5o van de landbouw-crisiswet 1933 aangewezen crisis- producten. onverminderd een daarvoor reeds ingestelde uitvoermonopolie, voor nader door de Koningin te bepalen tijdvakken, welke verschil lend kunnen zijn voor verschillende crisispro ducten. slechts toegestaan aan een door den mi nister van Economische Zaken voor elk dier crisisproducten daartoe als monopoliehoudster aan te wijzen crisis-organisatie. Dil besluit is Maandag in werking getreden en eindigt met ingang van 1 Januari 1940. Vooral met verafgelegen en overzeesche landen is vertraging waarschijnlijk. In verband met den huidigen internatio nalen toestand wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de postverzending naar het buitenland zoowel met trein als met lucht- dienst of schip met groote onzekerheid plaats vindt door de opheffing van verschil lende verbindingen. Door het P.T.T.-bedrijf wordt alles in het werk gesteld om de tijdige overkomst van de correspondentie zooveel mogelijk te bevorde ren. Vertraging in de overkomst der stukken kan echter, vooral in het verkeer met veraf gelegen en overzeesche landen, niet steeds worden voorkomen. Crisisproducten mogen niet tot veevoeder verwerkt worden. Het verwerken of doen verwerken, alsmede het bewerken of doen bewerken van alle bij of krachtens artikel 1. onder 5o van de landbouw- crisiswet 1933 aangewzeen crisisproducten tot veevoeder, van welken aard of welke samen stelling ook, is voor een tijdvak, aanvangend 28 Augustus jl. en eindigend op 1 Januari 1940, verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege den minister van Eco nomische Zaken ontheffing is verleend en in dien de voorwaarden, zoo noodig door of van wege den minister aan de ontheffing te verbin den. zijn nagekomen. Onder verwerken, doen verwerken, bewerken en doen bewerken wordt in dit besluit ten aan zien van nader door de Koningin aan te wijzen crisisproducten mede verstaan het voederen en doen voederen van dieren van die producten in onbewerkten toestand. Maandag omstreeks acht uur is op den Utrechtschenweg bij de Sanatoriumlaan te Zeist een wielrijder, de 65-jarige heer Heit- meyer uit Zeist, door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. De heer H. kwam uit genoemde laan en bleef eerst even op de rechterzijde van den weg rijden om vervolgens zonder uit te kijken over te steken met de bedoeling het aan de overzijde gelegen rijwielpad te bereiken. Op dat moment kwam een auto uit de richting van het dorp Zeist met een vaart van onge veer 70 k.m. aanrijden. De bestuurder, de heer Raams. secretaris van Nationaal Centrum, kon een botsing niet meer vermijden, de wiel rijder werd met een boog door de lucht ge slingerd om vervolgens op de straat neer te smakken, waarbij de dood vrijwel op slag moet zijn ingetreden. De heer Raams, die sterk remde en nog trachtte uit te halen, wil de niet tusschen de boomen door op het rij wielpad terechtkomen, waar zich wielrijders bevonden en reed daarom tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer Raams een hoofdwonde en een lichte her senschudding opliep. Wielrijder gedood. Op den Oude Arnhemschen Bovenweg onder de gemeente Driebergen ia de heer C. van Verplichting tot inventarisatie bij den landbouw. Bij K.B. is bepaald, dat 't voorhanden of in voorraad hebben van rundvee, varkens, paar den, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gedenatureerde tarwe, rogge, gedena tureerde rogge, gerst, haver veldboonen (ge denatureerd en niet gedenatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatureerd), brui ne en witte boonen, overige zaden, gemengd graan, 'krachtvoeder, aardappelen, boven 35 m.M. uitgezonderd, pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen consumptie, beneden- maatsche aardappelen, uitgezonderd pootgoed, pootgoed bestemd voor den verkoop, gedenatu reerde aardappelen (veevoeder), zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop, verboden is. indien en voorzooverre deze producten be stemd zijn voor of deel uitmaken van het landbouwbedrijf van dengene, die deze pro ducten voorhanden en of in voorraad heeft. Dit verbod geldt niet voor hem, die op tel kens door den minister van economische zaken te bepalen tijdstippen, volgens den mi nister te stellen regelen van het voorhanden en in voorraad hebben van die producten op die tijdstippen opgave heeft verstrekt Dit besluit is Maandag in werking getreden en geldt tot 1 Januari 1940. K. L. M.-cliensten functioneeren normaal. De luchtdiensten der K.L.M functionnee- ren, behoudens de beperkingen welke vorige week werden ingevoerd, normaal. Abonnementskaarten Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen kunnen de gemobili seerde houders van abonnementskaarten bun abonnement op de Nederlandsche spoor wegen inleveren en zal hun een evenredig deel van den prijs worden terugbetaald, te rekenen van den dag af, waarop zij onder de wape nen zijn gekomen. Na afloop van hun dienst tijd zullen zij zonder de verhooging voor de eerste maand te betalen, een nieuwe kaapt kunnen bekomen. Voor de overige abonne mentshouders is een dergelijke regeling ge troffen met ingang van den dag. waarop zij hun abonnementskaart inleveren. Dienst Harwich—Hoek van Holland hervat. Wij vernemen van de agenten der Hoek van Holland—Harwich—Lijn. dat Maandagavond de dienst in de richting HarwichHoek van Holland is hervat, zoodat hedenochtend we derom een passagiersboot uit Harwich te Hoek van Holland is aangekomen. Van heden af zal de dienst in beide richtin gen worden hervat, zoodat hedenavond ook van Hoek van Holland af een afvaart zal plaats hebben. Scherpenzeel, uit Zeist, die op de fiets was, door een auto overreden en op slag gedood. Geen teeken gegeven. De ruim 40-jarige heer Feiten uit Vleuten stak Maandagmiddag zonder eenig teeken te geven, op zijn rijwiel ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug over het Merwedekanaal in de gemeente Oudenrijn den rijksweg over. De man werd door een auto aangereden en ern stig gewond. In den loop van den avond is hij in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. Motorrijder op viertal jongens in gereden. Een doode, twee gewon den. JUTPHAAS, 28 Aug. Op tot nu toe onop gehelderde wijze is de ruim twintigjarige mo torrijder De Groot uit Utrecht Maandagavond om negen uur op den Kanaaldijk onder de ge meente Jutphaas op vier jongens ingereden. De motorrijder sloeg over den kop en werd op slag gedood. Twee van de aangereden jongens werden met een hersenschudding over gebracht naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht, Tnvocr crisisproducten. De invoer van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5o, van de landbouwcrisiswet 1933 aan gewezen crisisproducten is, onverminderd een daarvoor reeds ingesteld invoermonopolie. voor nader te bepalen tijdvakken, welke verschillend kunnen zijn voor verschillende crisisproducten, slechts toegestaan aan een door den minister van Economische Zaken voor elk dier crisis producten daartoe als monopoliehoudster aan te wijzen crisis-organisatie. Een vischinventarisatiebesluit. Bij Kon. besluit van 28 Augustus is bepaald dat het voorhanden en in voorraad hebben van pekel- en steurharing, gestoomde en gerookte haring (bokking), in blik of in glas verpakte haring, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde visch. versche, gerookte en in blik of glas verpakte aal en paling verboden is. Dit verbod geldt niet indien: a. Pekel, of steurharing in een kleinere hoe veelheid dan 150 K G. en de overige genoemde producten ieder voor zich in kleinere hoeveel heid dan 100 kilogram voortaanden of in voor raad zijn; b. overeenkomstig door den minister van Economische Zaken te stellen regelen: 1 is opgegeven de juiste hoeveelheid van da bedoelde producten, welke voorhanden of in voorraad is; 2 wekelijks een opgave wordt verstrekt van de plaats gehad hebbende wijzigingen. Dit besluit is op 28 Augustus in werking ge* treden cn geldt tot 1 Januari 1940,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5