Haarlem's Dagblad Zaterdag Geen passagiers worden per trein vervoerd SÏIENS GIERSTR. 27 Twee dagen Vieedzame nog altijd mogelijk. Koninginnedag. Koninginnedag. WOLDISTRIBUTIE IS BINNENKORT NIET BENKBEELDIG KAAN, Gen. Cronjéstraat 129 Morgen en I geen postvervoer per trein Station te Dantzig door Gestapo bezet Oohtendbeurs Amsterdam functionneert goed Qioiiq JtUCei aan 57e Jaargang No. 17239 Uitgave Lonrens Coflter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij i Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EiN KOBEK'I PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 31 Augustus 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per pool f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i l-S regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnemcntstarieren op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes aie rubriek. Dit is een vreemde Koninginnedag, zonder feesten. Maar de vlaggen spreken hun getui genis even duidelijk uit als andere jaren en de Koningin zal haar zestigste levensjaar ingaan in het besef, dat de verbondenheid van haar Huis en haar persoon met het Nederlandsche volk sterker is dan ooit. Weinige dagen gele den heeft zij nog het woord tot ons allen ge richt, om te verklaren waarom tot mobilisa tie van leger en vloot besloten had moeten worden, om haar sympathie en haar bemoedi gend woord te uiten en om te spreken van plicht. Het is plicht die haar gansche leven beheerscht heeft en blijft beheerschen. Daar om vooral hebben wij allen zoo grooten eer bied voor haar en dat eenvoudige, onopge smukte woord dat zij Maandagavond tot het volk richtte ging opnieuw tot zijn hart. Het verheugde ook daarin weer, op een zoo moei lijk en gevaarlijk oogenblik in de wereldhis torie, die veerkracht en vitaliteit waar te ne men die Hare Majesteit ook in de jaren der persoonlijke zware beproeving nimmer ver laten hebben. Groote moed en groote levens kracht zijn haar deel; het is een voorrecht voor ons volk dat opnieuw te beseffen nu de intrede van dat zestigste levensjaar er ons wel aan herinneren moet hoe haar levenstijd voortschrijdt. De herinnering aan Engelands groote vorstin der vorige eeuw, aan Koningin Victoria, wordt onwillekeurig opnieuw ge wekt. Ook haar regeering was zegenrijk voor haar volk en drukte een vast stempel op een lang en onvergankelijk tijdperk in zijn histo rie. De „Victorian era" heeft zeer veel bijge dragen tot de ontwikkeling, de eenheid, de kracht van het Engelsche volk. Dat beteekent ook het reeds langdurige tijdperk van Ko ningin Wilhelmina's regeering voor het Ne derlandsche volk. Het schijnt daarbij als een schoon voorteeken, nu weer een levensjaar der Koningin zich voltrokken heeft, ons te herinneren hoe die andere vitale vorstin, die over Engeland regeerde, zelfs haar zestigjarig regeeringsjubileum „the Diamond Jubilee" mocht vieren en op dien merkwaardigen dag in geestdrift en dankbaarheid door mil- lioenen gehuldigd werd. Het Engelsche volk ondervond van hoe groote waarde voor zijn karakter, zijn zeden en ontwikkeling het was een Staatshoofd te bezitten die in haar levenswandel, in haar hooge opvattingen van plichtsvervulling een voorbeeld voor de gansche natie was. Dat zelfde ondervindt ons volk ook en daar is het dankbaar voor. Nog sterker dan In Engeland moeten daarbij in ons geval de tradities gel den, die ons oudere Vorstenhuis, sinds eeuwen met Nederland's lief en leed vereend, aan ons verbinden. Het geluk, dat nog slechts enkele weken ge leden de Koningin in haar familieleven en ons allen in ons Vorstenhuis opnieuw ten deel ls gevallen door de geboorte van prinses Irene heeft algemeene blijdschap in den lande ge wekt. Ongestoord daarvan te genieten is onze Koningin niet gegeven. De tijden zijn vol be roering en onzekerheid. Maar de vreugde en de vervulling van het jonge leven in haar fa milie zullen haar nieuwe kracht verleenen veel zorgen te dragen. De naam Irene, symbool van het verlangen naar vrede dat meer dan ooit de wereld beheerscht, heeft ons allen ge troffen. En in dien naam was het ook dat Hare Majesteit met Z.M. den Koning der Bel gen haar goede diensten heeft aangeboden aan de vijf groote mogendheden, die direct bij de heerschende geschillen in Europa be trokken zijn, om een vergelijk te bevorderen. Zulk aanbod kenmerkt de vrouw en de Ko ningin, die ons Staatshoofd is. En als wij haar hierin geluk wenschen dan wordt daar aan een diepgevoelde wensch verbonden voor het toekomstig geluk van Haar en Haar Huis, in de hoop dat Nederland zich nog lange jaren in het gelukkig bezit zal weten van zulk een Koningin, de hooge taak ten volle waardig. R. P. Ons volk beleeft te zorgelijke dagen, Dan dat nu feestelijk gedenken past, Het feest, dat telken jaar het best mag slagen, Is, hoe het ook mag spijten, afgelast. Geen feestklank zal er door de steden schallen, Door harmonie of koor, op markt of plein, D' oranjehulde van millioenentallen, Zal niet luidruchtig en uitbundig zijn. Geen optocht trekt door overvolle straten, Er zijn geen kampen voor sportieve jeugd, Geen prachtig vuurwerk maakt haar uit gelaten, Geen kermis jool werkt mede aan haar vreugd Maar meer dan ooit zijn wij in deze dagen, In liefde en eenheid om Haar troon geschaard, En meer dan ooit voelen wij ons gedragen, Door onze bede. dat Haar God bewaart. Al wilden wij wel vurig dat er heden, Ook reden was voor een uitbundig feest, Doordat de jongste zorg weer was geleden En ons de toekomst vreugd bracht voor den geest, Al moeten wij in stilte Haar gedenken, Wij doen dat thans in zeer bij zonderen zin: Moog' Gode U zijn rijken zegen schenken, O, moeder van ons volk en koningin! (Adv. Ingez. Med.) Weest verstandig en koopt NU de benoodigde WOL voor Uw kleeding, (Adv. Ingez. Med.) In verband met verplaatsing van troepen zal op 1 en 2 Septem ber ook de beperkte dienstregeling bij de Nederlandsche Spoor wegen op hoog bevel buiten werking worden gesteld, zoodat reizigersvervoer op die dagen niet mogelijk zal zijn. Reizigers, die zich op genoemde dagen van en naar een andere plaats willen begeven, zullen dat met een ander vervoermiddel, o.a. bussen, uitgaande van de Nederlandsche Spoorwegen, of per particuliere auto's moeten doen Oefening Luchtbescherming te Heemstede. Wordt over eenige dagen gehouden. Naar wij vernemen is het de bedoeling over enkele dagen te Heemstede een oefening voor de Luchtbescherming te houden. De juiste dag is nog niet vastgesteld maar zal spoedig bekend gemaakt worden. Groenendaal te Heemstede. Tijdelijk voor het publiek gesloten. Het wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede ls tijdelijk voor het publiek afgesloten. Er is evenwel veel kans dat daarin spoedig verandering komt, zoodat- dan de wandelaars weer kunnen worden toegelaten. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 12 uur. Londen 8.148.18 Berlijn 7374 Parijs 4.654.68 Brussel 31.85—31.92 Zwitserland 42.2342.33 Kopenhagen niet beschikbaar Stockholm 44.6044.75 Oslo 42.60—42.80 New-York 1.87 1/16—3/16 Italië niet bekend. H. M. de Koningin gaat heden haar 60ste levensjaar in. Vermoedelijk zal a.s. Zondag 3 September de beperkte dienst regeling op enkele uitzonderingen na, weer in werking treden. In verband met het bovenstaande zullen de autobusdiensten, welke de Spoorwegen onderhouden, worden uitgebreid. Naar wij van de Posterijen ver nemen zal morgen en overmorgen met het spoor geen post worden vervoerd. Momenteel wordt be raadslaagd over maatregelen om het postverkeer met andere voertuigen, auto's enz. toch zoo veel mogelijk te laten function- neeren. CONCLUSIE VAN DE ENGELSCHE PERS. LONDEN31 Augustus (Havas—A.N.P.) De toestand blijft ongewijzigd. Het feit evenweldat de uitwisseling van nota's tusschen Londen en Berlijn voort duurt. laat toe de hoop te behoudendat de crisis nog op vreedzame wijze kan geregeld worden. Aldus is de meening welke in de Engelsche bladen van hedenmorgen wordt weergegeven. De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft: Er is geen positieve wijziging in den stand van de crisis gekomen. Hitier handhaaft zijn eischen jegens Polen en wij houden ons aan onze verplichting om dit land te helpen zich te verzetten tegen elke bedreiging van zijn onafhankelijkheid. Wij hebben de overtui ging niet prijsgegeven, dat een oorlog niet noodzakelijk de eenige uitkomst behoeft te zijn, hoe weinig verstand en matiging zich ook zou laten hooren. Dat is het Britsche standpunt, hetwelk wij blijven verkondigen en dat wij gepaard doen gaan met de meest duidelijke waarschuwing aan Duitschland, dat Groot Brittannië en Frankrijk aan de zij de van Polen zouden strijden, zoodra dit land zou moeten opkomen voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Ook de diplomatieke redacteur van de „Dai ly Herald" verklaart, dat de gisteravond door Londen verzonden nota geen enkele verzwak king en geen enkele wijziging vertoont in de Britsche politiek. i WARSCHAU, 31 Augustus. (Havas). De bladen melden, dat het hoofdstation te Dantzig, dat onder het toezicht der Pool- sche spoorwegen staat, gisteren door de Ge- •stapo werd bezet, welke op het gebouw na- tionaal-socialistische vlaggen heeft gehe- schen. Alle Poolsche stationsbeambten wer den in hun huizen gehouden waar zij onder toezicht stonden van de Dantziger politie. WERK VOOR KUNSTENAARS. Tentoonstelling in het Frans Hals museum. In antwoord op vragen van den heer Joh. Visser heeft wethouder Boes Woensdagmid dag in den raad medegedeeld, dat ter gele genheid van de Hildebrandfeesten in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling zal worden geopend van voorwerpen, betrek king hebbende op de „Camera Obscura" of Hildebrand. Ter opluistering zullen ook schil derijen en teekeningen uit dien tijd en ook andere schilderijen geëxposeerd worden. Voor de beeldende kunstenaars zullen f 2000 als volgt worden verdeelde f 400 voor de ver vaardiging van een gevelsteen in de Pandpoort door den beeldhouwer Andriessen; f 200 voor een sluitsteen boven den ingang van het Bu reau Bevolking door Theo van Reijn; f 200 voor een glas-in-lood-raam in het trappenhuis van den nieuwen vleugel van het Stadhuis door den kunstenaar Gerbrandt. Het restee- rende bedrag wordt besteed voor den aankoop van schilderijen of teekeningen, die door Haarlemsche kunstenaars geëxposeerd zullen worden Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 29254—294 H.V.A. 388 Vergde Vorstenl. 81 3/4 Amst. Rubber 1794180 Philips 184185 54 AKU 3333}/$ Ned. Scheepvaart Unie 110111 Beth. Steel 43 7/8—44 1/4 U. S. Steel 35—35J4 Republic Steel. 12 1/16—12 3/8 Anaconda 19 1/819 1/4 Kennecot Copper 26 1/4 Scheepvaart op den Weichsel gestaakt. WARSCHAU, 30 Aug. Naar gemeld wordt is de scheepvaart op den Weichsel naar Gdynia via Dantzig gestaakt. De uit Warschau komen de schepen leggen aan te Torun. (Havas). Zestig tassen onderhouden een halluuxdienst tusschen (Rottexdam, Slawdem, Amsterdam Momenteel wordt tusschen Rotterdam en Amsterdam, met Haarlem als tus- schenstation, een halfuur dienst onder houden met 60 bussen. Naar wij van den Haarlemschen stationchef vernemen functionneert deze dienst van Haar lem naar Amsterdam zeer voldoende; er is geen enkele stagnatie. Wat de busverbinding naar Rotterdam be treft: deze bussen doen Haarlem nog steeds niet aan, aangezien ze meestentijds volgeboekt zijn. Reizigers voor Rotterdam kunnen per tram gaan. Tusschen Haarlem en IJmuiden is een bus dienst in werking gesteld, die in forensentijd om het half uur rijdt en in normalen tijd om het uur. Wij vernemen van de N.S. te Utrecht dat het busverkeer over het geheele land ter aanvulling van den beperkten treindienst goed functionneert. Er zijn voldoende bussen aangeboden en de samenwerking met de busondernemers v1"* :V stekend. Het woord is aart.... Pittacus: Het beste huis is datgene, dat niets overtolligs ver langt en niets noodigs mist. op duurzame overeenkomst met Engeland £onden en Waischau in uwitduiend contact. PARIJS. 31 Aug. (Havas) Uit Londen wordt aan de Matin gemeld, dat in over het algemeen goed ingelichte kringen te verstaan werd gegeven, dat Hitler in zijn laatste nota zijn innigen wensch zou hebben herhaald te komen tot de sluiting van een duurzame over eenkomst met Groot-Brittannië, welke over eenkomst het veiligste bolwerk zou vormen voor een Europeeschen vrede. Hitier zou ver volgens opnieuw betoogd hebben, dat aan zijn eischen ten aanzien van Polen moet worden voldaan. Evenwel zou Hitier beloofd hebben een agenda voor te bereiden, waarop zijn eisdhen zouden worden geformuleerd en die de basis zou vormen voor directe onderhan delingen met Polen op voorwaarde dat Po len gevolmachtigden naar Berlijn zou sturen. Gisteren werd vele malen overleg ge pleegd tusschen het Foreign Office en de re- geermg te Warschau, ten aanzien van het aanbod van den Rijkskanselier. Later op den avond wist men te Londen nog niets van een gereserveerde ontvangst door Polen. De En gelsche regeering heeft te Warschou te ken nen gegeven, dat het aan Warschau is de Duitsche voorstellen als dan niet aan te ne men en dat Downingstreet in geen geval druk op Warschau zou uitoefenen. De Britsche regeering heeft den wensch uit gesproken, dat maatregelen zouden worden genomen om de spanning, welke bestaat tus schen Duitschland en Polen, weg te nemen. Wat het antwoord van Groot Brittannië aan Hitier aangaat, aldus de Matin, dit zou in hoofdzaak hebben bestaan in een uiteenzet ting van deze houding. De ontploffing; te Tarnow. Uit Warschau. Het aantal slachtoffers van de bomontploffing op het station van Tarnow bedraagt thans negentien. „LOEFHOECK", Boulevard de Favauge 46 Zandvoort - Telef. 2209. HEDENAVOND ORANJEBAL. (Adv. Ingez. Med.) .EVERT U (Adv ingez MedJ Cabaret Dancing La Gaité Raaks 13, Telef. 13147, Haarlem ORANJEBAL Entree 25 cent Entree 25 cent (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Te Hillegom heeft een felle brand gewoed. 2 De Nederlandsche Spoorwegen willen mede werken het Goederenstation te Haarlem te verplaatsen. 2 Het ontwrichte onderwijs te Haarlem. Nood- regelingen worden voorbereid. 11 Een oefening voor luchtbescherming te Heemstede 11 BINNENLAND. Vrijdag cn Zaterdag zullen er geen personen treinen loopen. 1 Ook militairen moeten briefport betalen. 3 Ook petroleum mag niet gehamsterd worden. 3 BUITENLAND Het Britsche antwoord aan Duitschland is gisteren aan Hitier overhandigd. 2 Hitier heeft een ministerraad voor de rijks- verdediging ingesteld onder leiding van Goering. 5 De Fransche regeering heeft de Spoorwegen opgevorderd. 5 Duitschland heeft zijn erkentelijkheid uitge sproken voor het aanbod van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Koninginnedag. 1 H. D. Vertelling: Het wonder. 4 K. de Jong: Kinderkoor Inter Nos. 7 Voor de Vrouw. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1