Erfpachtsrapporf Petroleum mag ook niet gehamsterd worden. Ook militairen moeten briefport betalen. Vragen over regeerings maatregelen. Ook Engeland Inventarisatie van crisisproducten verplicht. De „Oldenbarnevelf" volgeboekt. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 door s. d.-raadsleden gecrifiseerd. Conclusies voor kennisgeving aangenomen De laatste zitting van den ouden Amster- damschen Gemeenteraad was gewijd aan een zaak, die door den gespannen toestand als gevolg van de internationale gebeurtenissen op het oogenbllk op den achtergrond is ge raakt, maar die eenige maanden geleden de gemoederen heftig in beweging heeft ge bracht. In behandeling kwam nl. het eerste deel van het rapport der Amsterdamsche raadscommissie, die een onderzoek heeft inge steld naar de uitgifte van erfpachtsgronden. De bespreking van het rapport werd ge opend door den sociaal-democratischen frac tie-voorzitter, den heer J. W. Matthijsen. Volgens spr. zit er aan de geheele erf pachtskwestie een politieke kant. Hij citeert de meening van den directeur van den dienst van publieke werken, die tot dezelfde conclu sie kwam. Spr. heeft bezwaren tegen de wijze, waarop de commissie het onderzoek heeft geleid. Hij kan de conclusies er van niet aanvaarden, in elk geval is de teneur er van fout. De com missie heeft zich bij haar onderzoek sterk door den dienst van P. W. en diens opvattin gen laten leiden. De veroordeelden zagen geformuleerde be schuldigingen aan hun adres maar kregen geen acte van beschuldiging. Onder den schijn van rechtvaardigheid en van een onbevooroordeeld onderzoek heeft men in Nederland zelden een grootere schen nis van rechtsgang gezien dan in dit geval. Spr. verwijt den voorzitter der commissie dat deze te zwak is geweest, omdat in wezen de directeur van P. W. de leiding wat be treft den geest van het onderzoek in han den had. De commissie concludeert, dat er van eenige corruptieve handeling geen sprake was, even min als bij de gunning van een school in de Marnixstraat, waarbij spr. betrokken is. Deze vrijspraak heeft een bedenkelijk luchtje om dat men de verdenking, welke men tegen spr. koesterde en die op losse geruchten be rustte, toch niet geheel loslaat. Als de Jus titie een los gerucht onderzoekt, maar geen enkele aanwijzing voor de juistheid er van heeft, volgt vrijspraak, maar is er zelfs geen sprake van een vervolging. Uitvoerig weerlegt spr. de beschuldiging van politieke chantage. Spreker is er zeker van, dat de oorzaak van de ellende welke gekomen is over men- schen, die slachtoffer werden van corruptie beschuldigingen, ligt bij den directeur voor publieke werken, die in zijn monografieën uiting heeft gegeven aan de wildste fanta sieën. Deze directeur ontziet zich niet den wethouder voor te stellen als het hoofd van twee gangsterbenden, de eene onder leiding van den heer Gulden, de andere onder leiding van den zoon van den wethouder. Als diens belangen met elkaar hotsen, doet de wethou der een keus en kiest zijn zoon. Spr. vindt het een schande, dat de commissie deze voor stelling heeft aanvaard uit een zoo onbetrouw bare bron. Zoozeer is de commissie gekomen in de sfeer van den directeur, dat ze het ter rein van de feiten heeft verlaten. Op grond van de feiten hoopt spr., dat de raad de con clusies der commissie zal verwerpen. Na den heer Matthijsen sprak diens fractie genoot, mr. Van der Velde, die de volgende motie indiende: De Raad. kennis genomen hebbende van het eerste en tweede gedeelte van deel 1 van het rapport der raadscommissie van onder zoek inzake erfpacht, gehoord de daarover gevoerde beraadslagingen, spreekt als zijn oor deel uit, dat voor eenige beschuldiging van corruptie in verband met de erfpachtsuitgifte en den verkoop van gemeentelijke terreinen ten aanzien van personen, tot het gemeente bestuur of tot de ambtenaren van den dienst der publieke werken behoorende, geen grond aanwezig is bevonden. Dat in een aantal der in het rapport genoem de gevallen beleidsfouten zijn gemaakt. Dat echter de afkeuring, in het verschenen deel van voormeld rapport uitgesproken over de wijze, waarop het college van B. en W. zijn taak heeft verricht en de wethouder voor de Publieke Werken, alsmede de overige in het rapport genoemde raadsleden hun functie hebben uitgeoefend, door de ter kennis van den raad gebrachte feiten niet voldoende wordt gerechtvaardigd, besluit het verschenen deel van het rapport voor kennisgeving aan te nemen. Deze motie was mede-onderteekend door de sociaal-democratische raadsleden C. Franke, P. van Eek, B. H. Sajet, en Th. Thijssen. Het sociaal-democratische lid van de com missie van onderzoek, de heer C. Woudenberg, legde een korte verklaring af, waarin hij zeide als lid der commissie met volle overtuiging het rapport te hebben onderteekend. Hij aan vaardde de conclusies er van en deelde der halve niet het standpunt van zijn fractie-ge- nooten. De rede van den heer Matthijsen werd door verschillende andere sprekers, o.w. leden van tie commissie van onderzoek, sterk bestre den. Tenslotte heeft de raad het rapport voor kennisgeving aangenomen. TELEFOON- EN TELEGRAAFVERKEER MET HET BUITENLAND Het telefoonverkeer met Slowakije, benevens het geheele .telefoon- en radiotelefoonverkeer van Frankrijk uit met het buitenland, is in verband met de omstandigheden voor het oogenblik stop gezet. Voor telegrammen naar Frankrijk, Algiers, Tunis en Polen mag geen overeengekomen taal (code) meer worden gebezigd. Thans is ook voor petroleum het hamsterver bod van toepassing verklaard. Dit brengt onder meer met zich mede, dat ook petroleum per week in geen grootere hoeveelhe- heden mag worden gekocht dan normaal in één week wordt verbruikt, terwijl tevens bij iedere aflevering door den petroleumverk<v>per een zoo genaamd afleveringsbewijs aan den kooper dient te worden uitgereikt, terwijl de verkooper een duplicaat aanhoudt. Zooals bekend moeten deze bewijzen zoowel door den kooper als door den verkooper gedurende drie maanden worden be waard. Terugbetaling van motor rijtuigenbelasting Departement onderzoekt of aan verschillende wenschen kan worden tegemoet gekomen. Talrijke automobilisten en motorrijders, die tengevolge van de buitengewone omstandigheden niet in de gelegenheid zijn van hun auto of motor gebruik te maken, vragen zich in deze dagen af, of de mogelijkheid bestaat terugbetaling te ver krijgen van een gedeelte der vooruit betaalde motorrijtuigen-belasting, overeenkomstig met den termijn gedurende welken zij hun vervoer middel gedwongen op non-actief moesten stellen. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. en de Kon. Ned. Automobiel Club hebben zich in een gemeenschappelijk schrijven tot den minister van financiën gewend met verzoek ten deze ten spoedigste een beslissing te willen nemen.. Er is alle aanleiding om aan te nemen, dat men ton departemente de billijkheid van het gedane ver zoek inziet en dat in den loop van de volgende week een regeling voor een of meer der ge noemde gevallen zal worden bekend gemaakt. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat alleen brief kaarten en couranten aan en door militairen, echter alleen bene- nen den rang van officier, vrij van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mededeelingen van particulieren aard bevatten, terwijl de cou ranten niet zwaarder mogen zijn dan honderd gram. Brieven aan endoor militai ren verzonden zijn dus niet v r ij van port. Maastricht's gemeenteraad gedeeltelijk gemobiliseerd. Burgemeester vraagt verloven aan voor de wethoudersverkiezing. MAASTRICHT, 30 Augustus. De burge meester van Maastricht jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, heeft den minister van bin- nenlandsche zaken het volgende schrijven doen toekomen: Aangezien verscheidene leden van den nieuwen gemeenteraad zijn gemobiliseerd en het om meervoudige reden gewenscht is dat de aanstaande Dinsdag plaats hebbende wet houdersverkiezing geschiedt door de voltallige gemeenteraden verzoeken wij Uwe Excellentie te bevorderen, dat de gemobiliseerde leden van den gemeenteraad in de gelegenheid worden gesteld Dinsdag de raadsvergadering bij te wonen. Dispensatie in verband met de uitvoerverboden. Het Crisis Uitvoer Bureau vestigt de aan dacht van de exporteurs op het navolgende: Voor alle artikelen, waarvoor uitvoerver boden zijn ingesteld, op grond van de gewij zigde wet van 3 Augustus 1914, moet dispen satie aangevraagd worden bij het Crisis Uit voer Bureau, Piet Heinplein 6, 's Gravenhage. Het is. noodzakelijk dat op de aanvraag formulieren de gegevens volledig worden inge vuld. In het bijzonder geldt dit voor den juis- ten datum van uitklaring. De aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel, alwaar ook verkrijgbaar is de handleiding, welke men nauwkeurig dient te raadplegen. Een vlotte behandeling van de aanvragen tot dispensatie kan alleen plaats hebben, indien de aanvra gen tijdig in het bezit zijn van het Crisis Uitvoer Bureau. Persoonlijke overhandiging van de aanvragen kan niet tot een bespoedi ging van de afgifte tot dispensatie leiden. C. Woudenberg uit den Amsterdamsclien Raad. Naar de Tel. verneemt, zal de heer C. Wou denberg, secretaris der S.D.A.P., in verband met het feit, dat hij als eenige. zijner fractie de conclusies van het erfpachtsrapport onder schreven heeft en de motie der fractie niet kan onderteekenen, voor het lidmaatschap van den nieuwen Amsterdamsclien gemeente raad. bedanken. SENAAT DER RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN DANKT H.M. DE KONINGIN. De Senaat der Rijksuniversiteit te Gronin gen heeft het volgende telegram gezonden aan H.M. de Koningin: „De senaat der rijksuniversiteit heeft met groote voldoening vernomen, dat Uwe Maje steit tezamen met den Koning van België bemiddelend wil optreden en gevoelt zich ge drongen Uwe Majesteit daarvoor zijn warme dank te betuigen". Spoorwegtentoonstelling gaat normaal door B. en W. van Amsterdam hebben besloten dat de Spoorwegtentoonstelling „De trein 18391939", tenzij een verscherping in den internationalen toestand zal komen, normaal doorgang zal vinden. De tentoonstelling zal, zocals reeds is ge meld, Vrijdagmiddag 8 September om drie uur door den burgemeester dr. W. de Vlugt, worden geopend. Jeugd zal meehelpen kunst schatten te beveiligen. In een bespreking met den secretaris van de rijkscommissie voor de monumentenzorg heb ben vertegenwoordigers van de Arbeiders Jeugd Centrale, de Interdiocesane Jeugdcommissie, het Nationaal Jongeren Verbond, het Neder- landsch Jeugdleiders Instituut en de Neder- landsche Padvinders zich in beginsel bereid verklaard tot medewerking om in een aantal plaatsen een organisatie tot stand te brengen, waardoor jongens en meisjes van 15 jaar en ouder hulp kunnen verleenen bij het in veilig heid brengen en bewaken van onze roerende en onroerende kunstschatten. In verband hiermede is tot de burgemeesters van deze gemeenten het verzoek gericht zich in verbinding te stel len met de plaatselijke besturen van die or ganisaties. Worden via radio-omroep controle commissie beantwoord. Van de radio-omroep controle-commissie wordt het bericht ontvangen, dat, ter waarborging van een juiste beantwoording van de door de bevolking gestelde vragen aangaande de maat regelen, welke in dezen tijd in verband met de bijzondere omstandigheden van regeeringswege in den breedsten zin genomen worden, het aan de omroepvereenigingen niet langer toegestaan is zelfstandig harerzijds een antwoord op deze vragen te geven. Te dezen aanzien is in overleg met de betrok ken autoriteiten de regeling getroffen, dat ieder, die terzake van de door de regeering genomen maatregelen, b.v. over opkomst voor den militai ren dienst, opvordering van paarden en motor rijtuigen, telegraaf en telefoon, spoorwegen, luchtbescherming, voedselvoorziening enz. vra gen heeft te stellen, deze schriftelijk kan indie nen bij het secretariaat van de radio-omroep controle-commissie, Mauritskade 17 in Den Haag, dat zich terzake met de bevoegde autori teiten in verbinding zal stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoording aan de omroep vereenigingen zorg zal dragen. UITVOERVERGUNNINGEN VOOR MARGARINE, VETTEN, OLIE EN ZEEP. Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende: Het blijkt dat er misverstand heerscht om trent het adres waar men uitvoervergunningen enz. voor margarine, vetten, olie en zeep dient aan te vragen. Hiervoor wende men zich tot de afdeeling margarine, vetten en oliën van de Nederland- sche zuivelcentrale, Nassaulaan 6, 's-Graven- hage. Telefoon 115640, en niet tot de afdeeling zuivel van deze centrale. Wanneer men zich dadelijk tot het juiste adres richt, voorkomt men onnoodig en te zware belasting van de telefoon en vertraging voor zichzelf. Verkeersregelen voor militaire bestuurders. De chef van den generalen staf heeft be- le. dat de militaire bestuurders de verkeers- voorschriften, met uitzondering van die voor schriften, welke aan ander verkeer te hunnen opzichte voorrang geven, moeten blijven op volgen, voor zoover zulks met de belangen van hun dienst strookt. Zoo zullen zij rechts moeten houden, niet rechts mogen inhalen, maximumsnelheden moeten iriachtnemen en verkeersteekenen moeten opvolgen. 2e. dat de militaire bestuurders geen voor rang behoeven te verleenen aan ander ver keer, doch ten opzichte van dat andere ver keer niet zullen mogen doorrijden, dan met inachtneming van een groote mate van zorgvuldigheid in het bijzonder t.o.v. verkeer dat ingevolge de normale verkeersvoorschrif ten voorrang zoude hebben, opdat de kans op aanrijdingen zooveel doenlijk worde beperkt. Het vorenstaande geldt niet ten opzichte van het verkeer op voorrangswegen, aan welk verkeer onder alle omstandigheden voorrang moet worden gelaten. 3e. Dat als militaire bestuurders in den zin van deze order slechts worden aangemerkt de bestuurders van vierwielige motorrijtuigen, voorzien van het rood-wit-blauw-kenteeken, alsmede de bestuurders van tweewielige mo torrijtuigen, voorzoover deze laatste be stuurders door de terzake bevoegde militaire bevelhebbers voorzien worden van een breede rood-witte-blauwe band om den linker arm. Met te groote snelheid gereden. Gecompliceerd ongeluk het gevolg. Op den rijksweg te Naarden is Woensdagavond een gecompliceerd ongeluk gebeurd. Omstreeks negen uur stonden nabij de Grooische Boer een groote zeswielige trailer uit Nijmegen en een reparatie-auto uit Naarden. Vier mannen waren bezig met de reparatie van een achterwiel van den trailer, die, evenals de hulpauto, met den kop naar Naarden stond. De heer A. Mijnhardt uit Zeist, die uit de richting van Laren kwam, naderde met groote snelheid en wilde uitwijken voor een tegenligger. Doordat hij slipte reed hij tegen de hulpauto waardoor deze tegen de vier mannen werd geduwd, welke allen verwondingen opliepen. De heer M. zelf was door een zijruit van de auto gevallen en kreeg ernstige hoofd wonden. Bovendien werd een man, die met een waarschuwingslichi op den weg stond, doordat de auto van den heer M. nog een slag omdraaide geraakt en eveneens gewond. Alle zes gewonden werden naar de Gerardus Majellastichting te Bussum vervoerd. Grens documenten van gevorderde motorrijtuigen. Kunnen ingeleverd worden. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. deelen mede, dat onafgeteekende grensdocumenten voor ge vorderde motorrijtuigen per ommegaande aan de verkeersvereeniging, welke het document afgaf, dienen te worden ingezonden, teneinde de vereeniging in staat te stellen opeisching van verschuldigde invoerrechten te voorkomen, door het document langs administratieven weg te zuiveren. In tegenstelling met voorgaande mededee lingen is voor deze zuivering noodig: a. Voor de groep motorrijtuigen, welke sinds 11 April in gebruik zijn gevorderd en thans in eigendom van het rijk zijn overgegaan, een op gave van het onderdeel, welks commandant destijds de vordering heeft gelast. b. Voor de groep motorrijtuigen, welke bij de voormobilisatie op 25 Augustus of de mobilisatie op 28 Augustus in eigendom gevorderd zijn. opgave van datum der vordering en nauwkeurige opgave van het terrien, waar de vordering plaats had. Indien deze opgaven nauwkeurig verstrekt worden, zijn A. N. W. B. en K. N. A. C. dank zij de medewerking der militaire autoriteiten ver moedelijk in staat het lid van zijn uit het docu ment voortvloeiende verplichtingen te ontslaan. De „Conté Bianca Mano" veroorzaakt ongerustheid. Schip had reeds lang in Bombay moeten zijn. BATAVIA 30 Augustus (Aneta). Naar aan leiding van het feit dat het Italiaansche s.s. Conté Bianca Mano Nederlandsche passagiers, bestemd voor Indië, vervoert en van dit schip reeds geruimen tijd geen bericht is gekregen, sedert den dag waarop het Bombay zou aandoen, neemt de ongerustheid in Batavia toe. Betrokkenen vragen zich af of deze Italiaan sche stoomer wellicht doorgegaan is naar een haven in Indië als Sabang of wellicht naar een Italiaansche haven als Massawa. respecteert onze neutraliteit. De „Times" heeft de neutraliteitspositie van Nederland en België besproken en schrijft daarover kennelijk officieel geïnspireerd, het volgende: „De Britsche houding tegenover neutrale landen laat geen twijfel over. Zooals reeds is bericht, heeft de Britsche regeering de Bel gische regeering de verzekering gegeven, dat gegeven de Belgische neutraliteit in een Europeesch conflict zij in overeenstemming met de traditioneele Britsche politiek deze neutraliteit volledig zal respecteeren, op voorwaarde, dat zij wordt gerespecteerd door andere mogendheden. Tot dusverre heeft de Britsche regeering zich er van onthouden eenige soortgelijke verzekering te geven aan de Nederlandsche regeering. omdat het welbekend is, dat Den Haag nooit gewenscht heeft zulk een ver zekering te ontvangen van buitenlandsche mogendheden. Maar er doen geruchten de ronde, dat dit zwijgen eenige bijzondere beteekenis zou hebben en daarom moet duidelijk worden verklaard, dat de Britsche regeering vastbe sloten is de neutraliteit van Nederland niet minder te respecteeren dan die van België. Een verbod inzake verwerken en vervoeren. Bij Kon. besluit van 28 Augustus, dat Dins dag in werking is getreden en tot 1 Januari 1940 geldt, is een regeling afgekondigd hou dende de verplichting tot inventarisatie en het verbod van afleveren, vervoeren be- en ver werken van crisisproducten. Onder dit besluit vallen granen, zaden en peulvruchten (geen zaaigoed zijnde) en pro ducten daaruit bereid, zetmeel en zetmeelpro- ducten, oliehoudende zaden, jutten en noten (geen zaaigoed zijnde) veekoeken, samengestel de mengvoeders, bijproducten van maalderij en pellerij en van alcohol- en bierbereiding, dier lijke voedingsmiddelen, zaaigranen, -zaden en -peulvruchten, suiker, siropen en bijproducten der suikerbereiding, honing, kunsthoning, kof fie. thee en cacao en diverse andere producten. Voor elke categorie is een maximum hoeveel heid bepaald, die men voorhanden of in voor raad mag hebben. Het voorhanden hebben van grootere voorraden is verboden. Dit verbod geldt niet: a. indien van de voorhanden of in voorraad zijnde hoeveelheden producten op door den mi nister te bepalen wijze opgave is verstrekt en voorraadstaten zijn bijgehouden: b. ten aanzien van hen. die als georganiseer- den zijn aangesloten bij de stichting Nederland sche meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage en hun beroep of bedrijf maken van het ver werken van meel of bloem tot brood, voor zoo ver betreft de consumptieproducten bereid uit granen, zaden en peulvruchten (verpakt of on verpakt), met uitzondering van tarwebloem a, tarwebloem b, tarwemeel, roggebloem en/of gebroken rogge. c. ten aanzien van degenen, bedoeld onder b, voor zoover betreft tarwebloem a, tarwe bloem b, tarwemeel, roggebloem en/of gebroken rogge, indien zij van elke hoeveelheid daarvan opgave verstrekken aan genoemde stichting met inachtneming van de door den minister te stel len voorschriften; d. ten aanzien van hen. die als georganiseer- den zijn aangesloten bij de stichting Ned. zui velcentrale. en zijn toegelaten tot de groep „pro ducenten van melkproducten", voor zoover be treft dierlijke voedingsmiddelen, met uitzonde ring van ondermelk-, melk- en karnemelkpoe der; e. ten aanzien van degenen, bedoeld onder d. voor zoover betreft ondermelk-, melk- en karnemelkpoeder, indien zij van elke hoeveel heid daarvan opgave verstrekken aan de stich ting Nederlandsche meelcentrale, met inachtne ming van door den minister te stellen voor schriften. Het afleveren, doen afleveren of vervoeren van de producten, die onder dit Kon. besluit vallen, is verboden, tenzij de minister onthef fing heeft verleend. Ditzelfde geldt ook t.a.v. het bewerken, doen bewerken, venverken of doen verwerken van die producten, behalve wat betreft het verwer ken van crisisproducten tot veevoeder, waarop het veevoederbesluit 1939 toepasselijk is. Met 650 Amerikanen uit Amsterdar vertrokken. Woensdagavond te zeven minuten voor zes arriveerde met een vertraging van ruim een uur een extratrein uit Parijs aan het Centraal Sta tion te Amsterdam, waarmede ruim 250 Ameri- kaansche toeristen aankwamen. De vacantie- gangers „van de overzijde" die door de tijdsomstandigheden zoo spoedig mogelijk Europa willen verlaten om naar het land van de „star and strips" terug te keeren, konden geen plaats meer krijgen op Fransche booten. Ook de HollandAmerika Lijn was volgeboekt, doch deze maatschappij charterde Maandag de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Maatschappij „Ne derland" voor een reis naar Amerika. Het schip is geheel volgeboekt en vertrok Woensdagavond te elf uur met 650 Amerikanen van de Javakade te Amsterdam. Behalve deze extra trein ui! Parijs kwamen ook te half zeven en half negen nog een groot aantal Amerikanen per trein uit de richting Rotterdam voor de Oldenbarnevel' aan. Het groote contingent, dat met den Pa- rijschen trein aankwam, was Woensdagmorgen te negen uur uit de lichtstad vertrokken. De stemming onder het gezelschap was uit stekend, maar men was blij een snelle en goede reisgelegenheid naar het vaderland te hebben getroffen. In de groote houtzagerij en schaverij der N.V. Hillegomsche Houthandel aan de Van Meerbeekstraat te Hillegom, heeft in den afgeloopen nacht een felle brand gewoed. De materieele schade bedraagt naar schatting 100.000. Waarneming; voor de gemobiliseerde artsen. Hoofdinspectie der Volksgezondheid belast zich met een regeling. In een zeer spoedeischende bijeenkomst van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der genees kunst, belegd op verzoek en in tegenwoordig heid van den directeur-generaal der volksge zondheid en de hoofdinspectie der volksge zondheid, aan den vooravond van de mobili satie op Maandag 28 Augustus, is besloten, in afwachting van het tot stand komen van een wettelijke regeling, de bestaande bindende besluiten, geen belemmering te doen vormen voor te treffen plaatselijke regelingen voor het waarnemen van de praktijken der gemo biliseerde artsen. Tevens is het naar de meening van het hoofdbestuur noodzakelijk, dat in de huidige buitengewone omstandigheden bij deze te treffen regelingen ook waargenomen zal war den door niet-leden der Maatschappij Dringend verzoekt het bestuur alle plaatse lijke regelingen in te zenden bij het secreta riaat der Maatschappij, Keizersgracht 327 te Amsterdam. Ter verzekering van de geneeskundige be handeling der bevolking is in verband hier mede met ingang van Dinsdag 29 Augustus de werkzaamheid van het bureau voor waar neming en vestiging der Maatschappij voor zoover dit de waarneming betreft overge nomen door het bureau van den hoofdinspec teur van de volksgezondheid te 's-Graven hage, Mauritskade 55, tel. 116164. De betreffende artsen of zij, die hun be langen behartigen, gelieven zich dus onmid dellijk tot dit bureau voor de waarneming van de praktijken der afwezige geneesheer en te wenden. REÜNIE DER NEDERLANDSCHE REIS- VEREEXIGING AFGELAST. De groote reünie der Nederlandsche Reisver- eeniging, welke 3 September a.s. op de Hooge Veluwe zou worden gehouden, gaat voorloopig niet door. Stagnatie door inventarisatie veroorzaakt. Alle levensmiddelen spoedig weer normaal te verkrijgen. Hier en daar is de opmerking vernomen, dat de detailverkoop van enkele levensmiddelen, o.a. suiker, een enkele maal heeft gestagneerd. Uiter aard kan zulks voorkomen, wanneer plotseling het geheele apparaat van de voedselvoorziening in werking wordt gesteld. Gemeld lean evenwel worden, dat de stagnatie binnen enkele dagen geheel zal zijn opgeheven. Zij werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de inventarisatie, noodig om de binnenlandsche voorraden te leeren kennen, waarvoor duizenden inventarisatieformulieren moesten worden ver zonden. ingevuld en teruggezonden, enkele da gen in beslag neemt. Verwacht mag worden, dat tegen het einde van de week hiervan geen hin der meer zal worden ondervonden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5