1 Wordt de Broekbergenlaan eindelijk doorgetrokken? V R IJ D A G 1 SEPTEMBER 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE JUBILEUM BIJ OPENBARE WERKEN. Heden (Vrijdag) herdenkt de heer J. Kra mer, voorman aan de afdeeling „Reinigings dienst", den dag dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de gemeente. De heer Neskens, opzichter van Openbare Werken haalde in den morgen den jubilaris en zijn familie per auto van zijn woninig. Bij het binnentreden van het gebouw van Open bare Werken, waar het geheele personeel der verschillende bedrijven bijeen was, werden aan mevr. Kramer bloemen aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak hier allereerst de heer J. Schelling, directeur van Openbare Werken. Uw dienstopvatting, aldus de directeur, is zoo, dat het gemeentebestuur u bij haar feli citatie gaarne de gebruikelijke enveloppe met inhoud laat overhandigen. Vervolgens gaf de heer Schelling een kort beeld van de afge- loopen periode, waarin de jubilaris veel werk gepresteerd heeft.. Als onmiddellijke chef van den heer Kramer dankte spreker hem voor zijn toewijding. Een door den heer N. Vooges, teekenaar der bedrijven, vervaardigde oorkonde wordt den jubilaris bij deze wenschen overhandigd. De gelukwenschen der ambtenaren gingen gepaard met de aanbieding van een fauteuil, als blijvend aandenken. De heer P. Zegwaart, sprekende namens het jubileumfonds, herinnert aan den tijd van indiensttreding. Oorlog zooals nu, maar trots alle moeilijke omstandigheden wist de heer Kramer steeds een goede samenwerking te scheppen tusschen het personeel. Spr. overhandigde namens het jubileum fonds een tweetal foto's in lijst. Tenslotte voerde nog het woord de heer J. Neeskens, opzichter der bedrijven, die den jubilaris schetste als een toonbeeld van plichtsbetrachting, er den wensch aan toe voegénd, dat hij in den resteerenden tijd die aan zijn pensionneering voorafgaat, met denzelfden ijver en plichtsbetrachting zal ar beiden in het belang der gemeente en dat daarna nog vele jaren van verdiende rust mogen volgen. Een schoonzoon van den heer Kramer sprak woorden van dank, waarna allen in de gelegenheid waren den jubilaris persoonlijk te oomplimenteerenDaarna werd de heer Kramer in de gelegenheid gesteld den feest dag in huiselijken kring voort te zetten. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst van Heemstede deelt mede, dat Zaterdagmid dag 2 September 1939 in Heemstede lucht beschermingsoefeningen gehouden zullen wor den waaraan alle diensten van den Luchtbe schermingsdienst en alle vrijwilligers zullen deelnemen. Omstreks 4 uur zullen de sirenes in werking gesteld worden en omstreeks 5.30 uur zal door klokgelui het sein „Luchtgevaar Ge weken" worden gegeven. Deze mededeeling wordt gedaan opdat het publiek bij het hooren van het sirenegeloei niet zal schrikken. Uiteraard wordt niet be kend gemaakt waar de oefeningen zullen worden gehouden, omdat publieke belang stelling niet op prijs wordt gesteld. De bevolking wordt verzocht in dezen hare medewerking te verleenen door bij de plaat sen van inslag, die verondersteld worden, niet op te dringen en onmiddellijk te voldoen aan aanwijzingen van Politie en Hulppolitie bij eventueele verkeersomleggingen enz. BLOEMENDAAL DISTRIBUTIEKAARTEN UITGEREIKT. Woensdag en Donderdag zijn in de ver schillende wijken der gemeente de distribu tiekaarten uitgereikt. Dit is in de grootste orde gebeurd. De groote drukte was ooi-zaak, dat men soms een half uur in de rij moest staan voor men werd geholpen. TWEE SCHOLEN NIET MEER BESCHIKBAAR. De Hartenlustschool en de Bornwaterschool zijn niet meer voor het onderwijs beschikbaar. De Bornwaterschool was reeds begonnen. Op de M.U.L.O. school zouden de lessen heden wor den hervat. De leerlingen van Hartenlustschool en Born waterschool zijn voorloopig met vacantie. Een regeling voor hun onderwijs heeft men nog niet kunnen treffen HAARLEMMERLIEDE RAAD. Er wordt een vergadering van den gemeen teraad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude gehouden op Dinsdag, den 5en Sep tember 1939, des namiddags te 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: Beëediging en installatie der raadsleden. 1. Beëediging en installatie der raadsleden. 2. Benoeming van twee wethouders. 3. Benoeming van drie leden der Finan- cieele Commissie. 4. Wijziging besluit kasgeldleening. AERDENHOUT CURSUS „EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN". Vrijdagavond a.s. begint in de Vondel school, Juliana van Stolberglaan, een cursus in eerste hulp bij ongelukken, geleid door dr. J. J. Louwerse, te Aerdenhout en uitgaande van de afd. Aerdenhout-Bentveld van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Gegadigden kunnen zich nog aanmelden. SANTPOORT BENNEBROEK INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in twee villa's, waarvan de bewoners afwezig waren. De politie kon dien nacht haar ge wonen rondgang niet houden, omdat een van de veldwachters in militairen dienst was en nog niet kon worden voorzien in diens ver vanging. Thans is echter bericht ontvangen, dat deze politieman vrijgesteld is van dienstplicht In verband met de afwezigheid der villa bewoners kon nog niet worden nagegaan of er iets wordt vermist. De politie heeft geen afdrukken gevon den. NIET AFGEHAALDE DISTRIBUTIE KAARTEN. Voor degenen, die tot nu toe om de een of andere reden hun distributiekaart nog niet afhaalden blijft voorloopig gelegenheid bestaan deze op werkdagen in de kantoor uren van de secretarie af te halen. Spoed is echter gewenscht. RAADSVERGADERING. Er wordt een vergadering gehouden van den Gemeenteraad op Dinsdagavond 5 Sep tember te 8 uur. De agenda luidt: 1. Opening, notulen. 2. Beëediging nieuwgekozen raadsleden. 3. Benoeming wethouders. 4. Ingekomen stukken en mededeelingen. 5. Financieele besluiten. 6. Behandeling verzoek bestuur Scholen nrst den Bijbel om gelden beschikbaar te stel len voor meubileering van de schoei. 7. Voorstel t-ot onbewoonbaarverklaring van de woning Zandlaan 11 8. Rondvraag, sluiting. ZANDVOORT RAADSVERGADERING. De raad dezèr gemeente is ter openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Sep tember a.s. des namiddags te half acht ten raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Beëediging en installatie van de leden van den raad. 2. Benoeming van twee wethouders. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van leden van de raadscom missies. 5. Benoeming van een commissaris in het bestuur van de woningbouwvereeniging ..Een dracht maakt Macht". 6. Benoeming van drie vertegenwoordigers in het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. ORANJEVF.REENIGING „SANTPOORT" Een telegram aan de Koningin. In verband met den verjaardag van de Ko ningin heeft het bestuur van de Oranjevereeni- ging „Santpoort" het volgend telegram aan de Koningin verzonden: „Het bestuur van de Oranjevereeniging „Santpoort" biedt Uwer Majesteit op dezen voor Uwe Majesteit, voor H. H. IC. K. H. H. Prinses Juliana, Prins Bern- hard, Prinses Beatrix en Prinses Irene en voor ons gansche volk zoo heugelijken dag zijn eer biedige hulde en gelukwenschen aan. Moge God genadig de donkere wolken, die boven ons we relddeel hangen, verdrijven en Uwer Majesteit's regeering in lengte van jaren zegenen met ge luk en vrede. G. de Jonge, voorzitter." IJMUIDEN De tweede kruistocht van „De Hoop". De tweede reis in dit seizoen van het hos pitaal-kerkschip „De Hoop" waar de medische dienst uitgeoefend werd door den arts M. van Duyvendijk, duurde van 31 Juli tot 29 Augus tus. Aan het verslag kan het volgende worden ontleend: Gedurende dit tijdvak werd 177 maal ge neeskundige hulp verleend, terwijl in de haven van Scarborough 13 en in Shields 3 personen werden behandeld. De behandeling betrof 89 gevallen van chirurgie, 9 van neus. keel of oor, 21 inwendige ziekten,, 33 tand heelkunde. 4 neurologie, 1 psychiatrie, 8 huid ziekten Met betrekking tot de nationaliteit werden gedurende deze reis 157 Nederlanders en 20 Polen behandeld. De behandeling aan boord betrof 51 schepen uit Scheveningen, 18 uit Katwijk, 15 uit Vlaar- dingen, 11 uit Gdynia, 1 uit IJmuiden en 1 uit Maassluis. In het hospitaal werden opgenomen 5 pa- tienten met in totaal 30 verpleegdagen. Radio advies werd tweemaal gevraagd, beide patiënten werden later aan boord be handeld. Het was een groote voldoening voor dokter en predikant, dat door de grootere snelheid van het schip vlug naar vele zijden hulp kon worden verleend in volle zee. Het contact met de tegenwoordig snel varende loggers is nu gemakkelijker te handhaven, zeer ten gerieve van de bemanning der vis- schersvloot, voor wie „De Hoop" een niet te missen steun is in de uitoefening van het in spannend bedrijf. Verbetering van gemeente- woningen kost bijna 25.000.—. Rijksvoorschot vastgesteld. Bij raadsbesluit van 12 Mei 1938 is B. en W. machtiging verleend, aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën te ver zoeken, aan de gemeente een voorschot te verleenen van 20.698 of zooveel meer of minder als noodig zal blijken te zijn, uit Rijks kas te verleenen ten behoeve van de verbetering van een blok van 49 woningen der Woningbouwvereeniging „Velsen" aan de De Ruijterstraat en de Van Speykst-raat te IJmui den en, nadat bedoeld voorschot aan de ge meente zal zijn verstrekt, dit te aanvaarden cn aan de Woningbouwvereeniging „Velsen" een voorschot tot gelijk bedrag te verstrekken met het vorenomschreven doel. B. en W. deelen den Raad thans mede. dat op grond van den uitslag der gehouden in schrijvingen, bij gemeenschappelijke beschik king van bovengenoemde ministers het bedrag van het Rijksvoorschot is vastgesteld op 24939. Aanbestedingen. Het uitvoeren van baggerwerken en zand- aanvullingen voor de verbreeding van den Rijksweg AmsterdamLaren onder de ge meente Diemen is opgedragen aan de Amst. Ballast Mij voor f 32.700. De Amst. Ballast Mij. was met f 182.402 laagste inschrijfster voor het ophoogen van gronden nabij het tuindorp Nieuwendam, met bijbehoorende werken. B. en W. stellen den raad voor de benoodigde perceelen grond aan te koopen. Teneinde de Broekbergenlaan te Santpoort te kunnen doortrekken tot de Hoofdstraat hebben B. en W. onderhandelingen gevoerd met de eigenaaren van de daarvoor noodige gronden. Deze onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat zich hebben bereid ver klaard om aan de gemeente te verkoopen: a. H. J. Schouten te Santpoort een huis met erf en grond, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie E, nos. 491 en 582, ter gezamen lijke grootte van 946 m2., tegen den prijs van 9500; b. de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Bon Espoir", gevestigd te Velsen, de perceelen grond, kadastraal bekend als voren nos. 583 en 487, gedeeltelijk, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 2491 m2., tegen den prijs van 4600.— en o.m. onder de volgende con dities: Verkoopster heeft het recht, de gedeelten van het opgemelde kadastrale perceel sectie E no. 583 welke niet voor aanleg van de Broek bergenlaan zijn bestemd, doch met uitzonde ring van een zuidelijk driehoekig gedeelte, ter grootte van ongeveer 172 M2„ van de ge meente Velsen weder in te koopen. tegen den prijs van 4600— verhoogd met eventueel door de gemeente Velsen betaalde transport kosten, alsmede om van de gemeente Velsen te koopen, tegen den prijs van 7— per M2. en onder de alsdan door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden, een ge deelte ter grootte van ongeveer 1608 M2. van het kadastrale perceel sectie E no. 1009, bene vens, zoo de gemeente daarvan eigenares is geworden, een gedeelte, ter grootte van onge veer 495 M2. van het kadastrale perceel sectie E no. 582, mits zij van het verlangen daartoe binnen een jaar nadat de gemeente Velsen eigenares is geworden van de perceelen, ka dastraal bekend gemeente Velsen, sectie E, nos. 491 en 582, aan Burgemeester en Wet houders schriftelijk doet blijken, in welk geval de «overdracht binnen twee maanden moet plaats hebben, bij gebreke waarvan de ver koopster wordt geacht van haar recht van wederinkoop en koop geen gebruik te hebben gemaakt. Bij gebruikmaking van dit recht zal door de gemeente Velsen aan de verkoopster een ver goeding van 2.50 per m2. worden betaald voor het bedoelde, uitgezonderde gedeelte, ter grootte van ongeveer 172 m2. Mocht de verkoopster binnen twee jaren na dagteekening der voorloopige koopakte eige nares worden van den naast den vorenbe- doelden liggenden grond, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie E, no. 708, dan zal zij, behoudens het bepaalde in de volgende ali nea, het recht hebben het vorenbedoelde, uit gezonderde gedeelte van de gemeente Velsen weder in te koopen tegen den prijs van 3.50 per M2. De gemeente Velsen verplicht zich tegen over verkoopster om, indien een derde den grond, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie E, no. 708, binnen twee jaren na dag teekening der voorloopige koopakte wenscht te bebouwen en binnen dien tijd het verlangen te kennen geeft het vorenbedoelde, uitgezon derde gedeelte van de gemeente te mogen koopen, voor dezen grond een prijs vafi min stens 7 per M2. te bedingen. In geval van verkoop aan een derde als voren bedoeld, be taalt de gemeente aan verkoopster uit den voor dit gedeelte ontvangen koopprijs, ver minderd met f 250 per M2. en een evenredig deel van de kosten van straataanleg als bo venbedoeld. - De gemeente Velsen heeft het recht onmiddellijk na de onderteekening van de voorloopige koopakte het over de kadastrale perceelen sectie E, nos. 583 en 487 geprojecteerde gedeelte van de Broekbergenlaan aan te leggen en voor het publiek verkeer open te stel len. Het meerbedoelde, uitgezonderde gedeelte zal tot wederopzegging aan verkoopster in ge bruik worden afgestaan tegen betaling eener jaarlijksche remuneratie van 1.— De bedongen koopprijzen en de gestelde condities lijken B. en W. aannemelijk, waar om zij den raad voorstellen, tot aankoop van de bovenomschreven perceelen over te gaan en daartoe te nemen het besluit, dat in con cept bij de stukken is gevoegd. Zoo zal dus eindelijk aan den ongewensch- ten toestand in de Broekbergenlaan, waarop wij onlangs nog de aandacht vestigden, een einde komen, als ten minste de gemeenteraad het voorstel van B. en W. aanneemt, hetgeen hoogstwaarschijnlijk wel het geval zal zijn. Oogenschijnlijk is het een kostbare trans actie, die voor deze doortrekking noodig is, maar uit de voorwaarden blijkt, dat van de door de gemeente Velsen te betalen koopsom ten bedrage van f 14100 bij verkoop van een deel van den grond als bouwterrein een groot deel terugkomt. MARKTBERICHTEN. (Versche visch). Tarbot 92—72 ct. per KG. Tong 126—51 ct. per KG. Heilbot 92—86 ct. per KG. Griet 30—15 per 50 KG. Groote schol 21 idem. Middelschol 17 idem. Zetschol 1922 idem. Kleinschol 153.10 idem. Schar 51.50 idem. Klein middel schelvisch 1712 idem. Kleine schelvisch 112.50 idem. Groote gul 84.90 idem. Wijting 2.50—1.40 idem. Makreel 6.504.10 idem. Versche haring 3.052.30 idem Kabeljauw 40—15 per 125 KG. Leng 5040 ct. per stuk. Koolvisch 326 ct. per stuk. VELSEN De heer W. van Heijst toch in den gemeenteraad. De heer Mets bedankte voor zijn benoeming. W. van Heijst. Naar wij vernemen heeft de heer W. P. Mets, die op de lijst der Neutrale Partij min of meer bij verrassing tot lid van den gemeenteraad werd ge kozen, ontslag als zoodanig genomen. In zijn plaats is benoemd verklaard de lei der der Neutrale Partij, de heer W. van Heijst. Zooals men weet had de heer Van Heijst een belangrijk grooter aantal stemmen als lijstaanvoerder in twee kieskringen op zich verzameld dan de heer Mets, doch door een verzuim bij het inleveren der lijsten kwam de zetel niet aan den heer Van Heijst doch aan den heer Mets. De heer Van Heijst heeft inmiddels mede gedeeld, dat hij de benoeming aanvaardt, zoodat in de a.s. Dinsdagavond te houden raadsvergadering zijn geloofsbrief onderzocht zal worden. De mobilisatie liquideert de werkloosheid. De Nederlandsche visschers in Duitschland. Het grootste gedeelte keert terug. Van een terugkeer der Nederlandsche vis schers op de Duftsche visschersvloot was he denmorgen officieel nog weinig bekend. Een paar der visschers bevinden zich met vacantie hier te lande en blijven natuurlijk thuis: het gros was gisteren echter nog in Duitschland. De Arbeidsbeurs heeft heden nog stipt op tijd de loonlijsten ontvangen en verricht dus op de gewone wijze de uitbetalingen, zoolang de Ne derlandsche regeering de visschers officieel niet terugroept (iets wat natuurlijk iederen dag gebeuren kan). Nader deelt men ons mede, dat vannacht 135 man uit CuxhavenWesermünöe de grens zijn overgekomen. Vier zijn er nog gebleven. Dultsche visschersvloot. Thans nog maar 951 volwassen arbeiders geheel werkloos. Het was te voorzien, dat de mobilisatie een gunstigen invloed zou uitoefenen op den stand der werkloosheid. Inderdaad heeft het onder dienst gaan van honderden jonge mannen in tal van fabrieken en bedrijven open plaatsen gemaakt, die uit het corps der werkloozen aan gevuld moesten worden. Vooral de groote fa brieken, waar veel jonge krachten werkzaam zijn, zooals Van Leer's Walsbedrijven moesten een groot deel van hun personeel afstaan. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders, dat op 19 Augustus nog 1060 bedroeg, was jl. Zaterdag, dus nog vóór de mobilisatie reeds gedaald tot 951 en wanneer andere be drijven, als de visscherij, geen al te groote stij ging van het aantal werkloozen opleveren door het uit de vaart nemen van trawlers, zal ook deze week de daling zich nog wel voortzetten. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg op 26 Augustus 1539 (1593), waarvan 951 (1060) geheel en 349 (336) gedeeltelijk werk loos, terwijl 150 (112) geplaatst waren in een gesubsidieerde werkverschaffing. Als werkzoekend waren ingeschreven 250 (263) bouwvakarbeiders, 141 (152) metaalbe werkers, 22 (21) houtbewerkers, 25 (21) land arbeiders, 147 (161) havenarbeiders, 153 (168) visschers, 45 (43) kantoorbedienden, 536 (539) losse arbeiders en 220 (225) arbeiders in ove rige beroepen, totaal 1539 (1593) mannen bo ven 18 jaar. Verder 67 (66) mannen onder 18 jaar, 17 (17) vrouwen boven en 6 (5) vrouwen onder 18 jaar BEROEP AANGENOMEN. Ds. F. E. Hoekstra te Zwartebroek heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Velsen (vaca ture dr. van Katwijk) aangenomen. DE DISTRIBUTIEKAARTEN VOOR DE VOEDSEL VOORZIENING. Men is in Haarlem gereed In ons vorig nummer hebben we al uit voerige mededeelingen gepubliceerd over de uitreiking van de distributiekaarten, waarbij werd medegedeeld, dat die vermoedelijk a.s. Zaterdag plaats zou hebben. In een persconferentie, die hedenmorgen bij den chef van de Afdeeling Bevolking, den heer J. Smit, op diens bureau aan de Zijl straat plaats had, werden die mededeelingen bevestigd. De bevolking van Haarlem wordt a.s. Za terdag van 's middags één uur tot des avonds acht uur in de gelegenheid gesteld, de distri butiekaarten ln ontvangst te nemen. Daartoe moeten de gezinshoofden zich aan het bureau in hun district (er zijn 92 districten) ver voegen. In leder district is daarvoor een lokaliteit, die in vele gevallen veel overeen komst heeft met de bekende stembureaux, ingericht. Op verschillende plaatsen in de stad, die daarvoor in tien wijken verdeeld is, zullen kennisgevingen worden aangeplakt, waarop de inwoners kunnen lezen, waar het bureau gevestigd is. waar wij zich voor 't ln ontvangst nemen van de kaarten moeten vervoegen. Bovendien zijn de uren en de beginletters van de namen er op gemeld De uitreiking moet geschieden aan de ge zinshoofden: wanneer zij verhinderd zijn. dan kan de echtgenoote of een ander gestuurd worden, maar dan moet de laatste daartoe een machtiging bij zich hebben. Men moet zich legitimeeren met een trouwboekje, pas poort. brieven enz. Alle kaarten zijn natuurlijk gelijk, maar op die voor het gezinshoofd staat het woord „hoofd". Voor de ziekenhuizen en de hofjes zal wor den gezorgd. Daar zullen de kaarten worden gebracht. Dit zal ook geschieden met groote kosthuizen. Het Haarlemsche publiek kan dus gerust zijn; a.s. Zaterdag heeft Ieder zijn distri butiekaart. We hebben echter reeds medegedeeld, dat de distributie van de levensmiddelen op die kaarten dan nog niet ln werking treedt. De regeering zal daarvoor het tijdstip bepalen. Er worden 150 a 200 onderwijzers met de uitreiking van de kaarten belast. In ons vorig nummer kon men reeds lezen, dat vele vrijwilligers zich voor deze onver wachte werkzaamheden hebben aangemeld. Behalve een groot aantal leeraren en onder wijzers zagen we ook eenige schoolhoofden in de bureaux aan de Zijlstraat werken. Men zit er als haringen lp een ton en de stemming is bijzonder opgewekt. STADS-BIBLIOTHEEK F.N LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. BOEK- EN BIBLIOTHEEKWEZEN. Bom, Van der. Het boekbinden. Bulder. Exlibris. Tschichold. Typografische vormgeving. RECHTSWETENSCHAPPEN. Baert. De vluchteling in Nederland. Helmstryd. De nieuwe pachtwet; 2. dr. Nolst Trenite en Dinaux. De grondwet: 2 dr. OPVOEDING EN ONDERWIJS. Oosterkamp. Paedagogen spreken; paedagogi- sche, psychologische en algemeen didactische uitspraken. Pius XT (Paus). De encycliek Divini illius ma- gistri van 31 Dec. 1929 ovr d christelijke op voeding. Schelfhout-Van der Meuïen. Ouders, luistert eens! Een blik in het boek der levenservaring. LETTERKUNDE. Bïerens de Haan. Perspektieven; gedichten. Stone. Jack London zijn leven en zijn werk. Tazelaar. De cultuurwaarde van Hildebrands Camera bbscura. GESCHIEDENIS. Bouman. Leerboek voor economische geschie denis. Bijdragen en mededeelingen van „Gelre"; dl. XLII. 1939. Huizinga. Homo ludens. Steenhuis. Directeurswisseling aan het St Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem. Sterck-Proot. Geschiedenis van Aerdenhout NEDERL. en i.h. NEDERL. VERT. ROMANS. Dekker. Mordje de Jood. Eckeren, Van. De oogen in den spiegel. Keun. Kind zonder land. Vlucht naar neutrale havens. Opvarenden van visschersschepen melden, dat een vloot van 14 groote Duitsche trawlers binnengeloopen is in de Noorsche haven Har- stad op het eiland Hindö (Lofoden). (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Italiaansche bevolking moet zich tegen luchtaanvallen beschermen. ROME, 31 Augustus. (D.N.B). De bevolking is er Donderdagochtend van in kennis gesteld, dat direct en tot nader order maatregelen moe ten worden genomen voor de bescherming te gen luchtaanvallen. Aan de betreffende maat regelen dient de hand te worden gehouden. „Vrijwilligers des doods" bij liet Fransche leger? PARIJS, 31 Augustus (Reuter). De „In- transigeant" publiceert een oproeping voor „Vrijwilligers des Doods", die bereid zijn zich op te offeren, om bijzonder gevaarlijke werkzaamheden te vervullen, waarvan zij waarschijnlijk niet zouden terugkeeren. Het blad wijst er op, dat dergelijke formaties reeds bestaan in Japan en Polen en is van mee ning dat Frankrijk deze eveneens moet heb ben. Daartoe wordt in het bijzonder een be roep gedaan op hen, die door invaliditeit, ziekt of ouderdom, geen gewonen militairen dienst kunnen verrichten. Leden dezer „zelf- moordgroepen" zouden geen speciaal in signe dragen en niet langer dan zes maanden dienst doen. Door loting zouden uit hen de genen worden aangewezen, aan wie gevaarlijke ondernemingen worden opgedragen. ATHLETÏEK WEDSTRIJDEN K.T.K. De uitslag van den vereenïgingswedstrijd (vol gens de P.H.-telling) van de athletiek-kam- Dioenschappen K.T.K. luidt als volgt: Dames 1: B.G.V. 123 p.. 2 Bato 23 p.. 3 Con- ^rdia 18 p. Heeren: 1 Concordia 88 p., 2 B.G.V. 80 p., 3 Bato 46 p. HONKBAL COMPETITIE STOPGEZET. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den N. H. B. besloten geen wedstrijden meer te doen spelen. Als gevolg daarvan gaat de voor hedenavond •astgestelde wedstrijd AjaxA. F. C. die <eslissen moest over de bezetting van de on derste plaats der eerste klasse niet door. Voor „Schoten" is dit een geduchte tegen valler, daar het eerste negental van deze ver eeniging een goede kans op promotie maakte.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7