Haarlem's Dagblad Engeland en Frankrijk eischen Heden Fransch-Britsche De Vreemde Toestand. Beide landen zullen anders zonder verwijl hun verplichtingen nakomen September. Bevel door den Koning onderteekend Engeland eerbiedigt onze neutraliteit. WESSELINC MAANDAGAVOND Nieuwe luchtaanval op Warschau Duitschland verklaarde geen oorlog aan Polen 57e Jaargang No. 17241 Uitgave Lonren? Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082.Hoofdred. 15054 Redactie L0600, Drukkerij 10132. 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EfN KOBEK'J PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Zaterdag 2 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25 franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1*4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. De jongste vierentwintig uur hebben weinig opheldering gebracht in den critieken maar in vele opzichten zeer duisteren toestand die thans in Europa heerscht. Wij hebben ver nomen dat de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te Berlijn zich tot de Duitsche re geering zouden wenden met den eisch, de vijandelijkheden tegen Polen te staken. Ge beurde dat niet, dan zouden zij hun paspoor ten vragen, hetgeen het verbreken van de 'diplomatieke betrekkingen zou beteekenen en blijkbaar de oorlogsverklaring inluiden. Hoewel gisteren reeds werd medegedeeld dat de beide ambassadeurs deze démarche had den ondernomen is op het oogenblik van schrijven Zaterdagmorgen 11 uur 30 nog geen resultaat bekend. Dit moet wel den in druk wekken dat nog steeds achter de scher men gemanoeuvreerd, wellicht zelfs onder handeld wordt. Daarbij treedt als opmerkelijk feit naar voren dat Chamberlain gisteren in het Lagerhuis een soort huldebetuiging aan Mussolini heeft gebracht terwijl Mussolini's pers voortdurend bezig is Engeland met alle schuld te beladen en getuigd dat ook hij gedurende de jongste crisisdagen zijn best heeft gedaan voor een oplossing. Het Lager huis ontving deze lofspraak met toejui chingen. Het merkwaardigste is evenwel op dit oogen blik de Duitsch-Poolsche oorlog, die volgens politieke kringen in Berlijn niet als zoodanig beschouwd mag worden omdat er geen oor logsverklaring is gedaan. Dit herinnert leven dig aan het standpunt der Japanners, die om dezelfde reden nu al sinds jaren hun oorlog in en tegen China als een „conflict" betiteld wenschen te zien. Voor de betrokkenen is het moeilijk het verschil te apprecieeren. In het Duitsch-Poolsche geval moet evenwel opge merkt worden, dat blijkbaar de Duitsche le gers en luchtvloten hun gistermorgen begon nen aanval nog steeds niet met volle kracht hebben doorgezet. De Duitschers hebben de Poolsche grenzen op verscheidene punten overschreden, er zijn hier en daar botsingen geweest, een aantal luchtaanvallen is gedaan dat volgens Poolsche opgaven 130 slachtoffers heeft gemaakt meest burgers er zijn twijfelachtige berichten over een luchtaanval op Warschau, die blijkbaar zeer weinig resul taat zou hebben gehadmaar tot dusver blijft de indruk van de spaarzaam-binnen- komende berichten uit Polen dat een volle dige oorlogstoestand nog niet ingetreden is. Dat wil zeggen: de Duitsche aanvalsmacht heeft tot nu toe meer gedreigd dan gevoch ten. Hoopt men in Berlijn, op deze wijze de Polen tot toegeven te bewegen en Engeland en Frankrijk ertoe te brengen, daarbij hun invloed te doen gelden? Gezien de houding van Londen schijnt deze geweldmethode niet het aangewezen middel om dat te bereiken. Een United Press-bericht uit Londen meldt vanmorgen, dat men daar heden de oorlogs verklaring van Engeland aan Duitschland verwacht. Wordt dit bericht bewaarheid, dan is het nog altijd even duister welke taak de Engelsche vloot zal kunnen verrichten behal ve de Duitsche havens te blokkeeren en welke veldtocht voor een Engelsch expeditieleger kan zijn weggelegd behalve met de Franschen „in de Maginotlinie te gaan liggen". Wel zou de Engelsch-Fransche luchtvloot Duitschland kunnen aanvallen. Daarbij moet opgemerkt worden dat de door Engeland en Frankrijk aan president Roosevelt op diens uitnoodiging gegeven verzekering, dat geen luchtaanval len op de burgerbevolking zouden worden gedaan, beïnvloed moet worden door de over weging dat men de Amerikaansche openbare meening op zijn hand wil houden. Ofschoon er geen twijfel aan kan bestaan dat de Duitsche militaire macht de Poolsche verre in omvang overtreft is te voorzien dat Duitschland niettemin een zware taak in Po len zou krijgen als het, na een Engelsch-Fran sche oorlogsverklaring, een groot deel van zijn strijdkrachten naar het Westelijke front zou moeten zenden. Immers, de Poolsche weer macht is zeer groot, modern bewapend en ge traind. Op oorlogssterkte, waarop het nu ge bracht is, telt het Poolsche leger vier millioen man. Het is ontwikkeld volgens de beginselen van den „bewegingsoorlog", omdat de lange en bochtige grenzen en de terreingesteldheid zich voor een positie-oorlog in loopgraven en forten niet eigenen. Het is zeer zwaar bewa pend met artillerie en tanks en telt merk waardigerwijze niet minder dan veertig regi menten cavalerie, die door militaire deskundi gen als een belangrijk wapen in dit groote land met zijn weinige en meerendeels heel slechte wegen wordt beschouwd. De oppervlakte van Polen is juist tienmaal zoo groot als die van ons land. de bevolking (35 millioen) ongeveer viermaal zoo groot als de onze. In de samenstelling dier bevolking schuilt Polen's wellicht zwakste punt: de min derheden vormen niet minder dan dertig pro cent van het totaal. Behalve de Duitsche minderheid zijn zij tot dusver wel als regee- ringsgezind te beschouwen. Maar de ervaring met minderheden heeft wel geleerd, dat die de nationale eenheid altijd doen verzwakken. De Corridor en Silezië worden als de kwets baarste deelen van Polen beschouwd en zou den zeer snel door den aanvaller bezet kunnen worden. Des te merkwaardiger is dat de tee kenen daarvan op dit oogenblik nog totaal ontbreken. In het algemeen herbergt de toestand nog steeds vele onzekerheden en raadselen. R. P. tewgöiekking. de% Tkiitsche twepen De Engelsche en de Fransche gezant te Berlijn hebben Vrijdagavond eenzelfde démarche ondernomen. Zij hebben namens hun respectievelijke regeeringen de Duitsche regee ring er van in kennis gestelddattenzij onmiddellijk de aanval op Polen gestaakt wordt en de Duitsche troepen van Poolsch grondgebied worden terug- getrokkenEngeland en Frankrijk hun verplich tingen tegenover Polen zonder verwijl zullen na komen. Chamberlain kondigde de Britsche démarche gisteravond in het Lagerhuis aan en voegde daaraan toedat de Engelsche ambassadeur zijn paspoort zal terugvragen als het Duitsche antivoord ongunstig luidt. Havas meldt dat de Poolsche ambassadeur te Berlijn Lipskivan zijn regeering order heeft gekregen Berlijn te verlaten De Poolsche belangen in Duitschland zullen door het Zweedsche gezantschap behartigd worden. In Polen is de staat van beleg afgekondigd. aacioqsveckiacuig) aan Duitschland? LONDEN, 2 SEPTEMBER. In de vroege morgenuren won meer en meer de over tuiging veld, dat Engeland en Frankrijk binnen 24 uur aan Duitschland den oorlog zullen verklaren. Men verwacht, dat Duitschland öf de Fransch-Britsche wenschen zal negeeren, of ze verwerpen. Dan zal geen andere keus dan oorlog worden overgelaten. Volgens de Daily Telegraph zal Chamberlain vanmiddag verslag uitbrengen aan het Lager huis of Duitschland heeft geantwoord op de mededeeling der ambassadeurs. Het blad voegt er aan toe: Men verwacht echter, dat op het Fransch-Britsche ultimatum niet geantwoord zal worden. Men verwacht, dat tegelijkertijd in het En gelsche parlement en de Fransche Kamer de verklaring zal worden afgelegd, dat beide lan den om Polen te helpen in oorlog zijn. Voor dat het Parlement heden om 14.45 uur bijeen zal komen, zal 't kabinet eventueele mede- deelingen van Duitschland in behandeling ne men. De Daily Mail meldt: Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat men kan rekenen op een afwijzend antwoord van Duitschland op het En gelsche ultimatum. (United Press). Opperbevelhebber van land en zeemacht wordt generaal 's GRAVENHAGE 2 September Bij Ko ninklijk Besluit van 30 Augustus 1939, no. 15, is benoemd en aangesteld bij den generalen staf, tot generaal, de luitenant-generaal I. H. Reijn- ders, van dien staf, opperbevelhebber van land en zeemacht. Slangen in den Londenschen dierentuin afgemaakt. LONDEN 2 September In den Londenscher fierentuin zijn in verband met den politieken toestand alle giftige slangen, gevaarlijke spinnen en schorpioenen waarvan de „Zoo" een groote hoeveelheid bezit, afgemaakt (United Press). Wat zal September na 't begin De wereld nog bezorgen? Zij zette gistren droevig in, Wat brengt vandaag en morgen? De oogstmaand is achter den rug. Zij kon geen zegen oogsten, De herfstmaand bracht dramatisch vlug De spanning op het hoogste September zal hij nattig zijn, Geeft hij ons storm te duchten. Of schenkt hij ons veel zonneschijn In strakke blauwe luchten? Ach, in den letterlijken zin, Kan ons dat weinig schelen. Hij gaat met zwaarder zorgen in, Die wij tezamen deelen September zette droevig in, Kunnen wij 't nog beleven. Dat hij ons na dit slecht begin. Eind goed al goed zal geven? P. GASUS. I Het woord is aan Austin: Succes en mislukking gren zen nauw aaneen. l/oiiedi^e HtoÜÜsaUe van leger en vloot in ingeland. De Engelsche koning heeft een koninklijk besluit onderteekend. als gevolg waarvan de volledige mobili satie van leger en luchtmacht wordt gelast, terwijl hij voorts een procla matie heeft onderteekend, welke in feite beteekent, dat de marine gehee is gemobiliseerd. De Koning heeft verder proclamaties onderteekend. welke verband houden met de buitengewone omstandig heden. De Regeeringspersdienst meldt, dat, naar de Britsche regeering aan de Nederlandsche regeering heeft verklaard, zij, in geval een Europeesche oorlog mocht uitbreken en Nederland daarin een onzijdige houding aanneemt, vast besloten is. die onzijdigheid over eenkomstig haar traditioneel beleid ten volle te eerbiedigen, mits die onzijdigheid ook door andere mogendheden geeerbiedigd wordt. GROOTE HOUTSTRAAT WAFELEN EN POFFERTJES SLUIT (Adv. Ingez. Med.) Hieuwe StUaotöaelteu uit voorraad leverbaar BoeltUoudet H. de l/ties Jacobijnestraat 3 (Adv. ingez. Med.) Couranlendruk flauw? Een bril van KEIP maakt 'i duidelijker. Gr. Houlslraal naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) Het ontwrichte onderwijs te Haarlem Gedeeltelijke hervatting Wij hebben in den loop dezer week uitvoerig medegedeeld hoe het onderwijs te Haarlem ont wricht is omdat een groot deel der schoolge bouwen tijdelijk niet beschikbaar is. In de beschikbare lagere scholen wordt on derwijs gegeven. Het gemeentebestuur is nog bezig met een regeling om de beschikbare schoolgebouwen zoo economisch mogelijk te ge bruiken voor alle kinderen, die in de 3e tot 7de klassen zitten, maar zoo'n regeling kan nog niet in werking treden. Zij wordt nog enkele dagen uitgesteld. Wat het Middelbaar Onderwijs aangaat, kun nen wij mededeelen, dat de volgende week het onderwijs weer normaal begint op de 2e H.B.S. B (Santpoorterplein), de Meisjesschool (Tempe- Bersstraat) en het Gymnasium. Vermoedelijk Maandag 11 September wordt het onderwijs hervat op de le H.B.S. B (Zijlvest) en op de H.B.S. A (Raaks). WARSCHAU. 2 September (Havas- ANP) Na een kalmen nacht werd van ochtend tusschen tien voor zes en vijf minuten over half zeven opnieuw alarm geslagen. Van verre hoorde men ontploffingen. Het schijnt, dat de aanvallers War schau niet hebben bereikt. BERLIJN, 2 September (Reuter.) In politieke kringen te Berlijn wordt ver klaard, dat Duitschland Polen niet den oorlog heeft verklaard en dat daarom de tegenwoordige toestand niet be schouwd wordt als oorlogstoestand. HEDEN 14 PAGINA'S. O HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een gedeeltelijke hervatting van het onder wijs te Haarlem. 1 Camera-Obscura optocht uitgesteld. 2 Het afscheid van den heer Boes. 10 BUITENLAND. Engeland en Frankrijk verlangen van Duitschland de onmiddellijke terugtrek king der troepen uit Polen. 1 Volgens berichten uit Londen zouden Enge land en Frankrijk vandaag aan Duitsch land den oorlog verklaren. 1 Chamberlain heeft in het Lagerhuis duide lijk laten uitkomen dat het „oogenblik van handelen" thans gekomen is. 5 Het Engelsche Lagerhuis hechtte zijn goed keuring aan een crediet van 500 millioen pond voor de defensie. 5 De notawisseling tusschen Engeland en Duitschland is in een Witboek gepubliceerd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De vreemde toestand. 1 P. v. d. Hem: Nederland waakzaam. 3 Financieel Economisch Weekoverzicht: Ne derland was voorbereid op de oorlogseco nomie. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen 9 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Na drie jaar weer naar Canada. g De Sovjet-Unie als leverancier en als klant 9 A. J. D.: Cosmos. 9 Bioscopen jq De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op J1

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1