Haarlem's Dagblad Engeland en Frankrijk trekken tegen Duitsch regime ten sViifde Oorlogstoestand tnqeisch schip, qcloxpede&xd Jiaxm's Wol Het Onheil. Zondag om elf uur ingegaan Uitbarsting. 57e Jaargang No. 17242 Uitgave Lonrens Cogter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 4 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. Een rampzalige Zondag heeft de bevestiging gebracht van het menschonteerende feit, dat het oorlogs-onheil opnieuw over Europa is losgebarsten. De Duitsche aanval op Polen zette de ramp in. Van dat oogenblik af ble ken alle uiterste pogingen tot bijlegging van het nieuwste conflict in de reeks die sinds jaren Europa heeft gekweld en de volken ge marteld, vergeefsch. Nadat Engeland's ambas sadeur te Berlijn sinds Vrijdagavond vergeefs gewacht had op een antwoord op den gestel den eisch, den aanval op Polen te staken en de troepen terug te trekken, werd daaraan Zondagmorgen de vorm van een ultimatum gegeven, dat om elf uur afliep. Er kwam geen antwoord, om elf uur bevond Engeland zich in staat van oorlog met Duitschland en even later werd dit door Chamberlain per radio vastgesteld. Niet onmiddellijk volgde daarop de Fransche gelijke verklaring. Frankrijk's ambassadeur vroeg een onderhoud met den Duitschen minister van Buitenlandsche Za ken, stelde denzelfden eisch als de Engelschen, maar vroeg nog om antwoord vóór vijf uur 's middags. Deze tactiek had blijkbaar ten doel, de Duitschers onder den indruk van het Engelsche besluit nog tot toegeven te bewegen. Maar het baatte niet en de oorlogstoestand tusschen Frankrijk en Duitschland trad om vijf uur in. Daarop volgde nog een merkwaar dige stilte. Herinneringen aan den vorigen oorlog, aan de ontzettende ramp van de jaren 1914-1918, spreken van niets dan bliksemsnel toeslaan, spoedige „voordeelen" verwerven, van oorlogsverklaringen die onmiddellijk door oorlogsdaden gevolgd werden. Thans was dit niet het geval. Vanmorgen was nog geen Fransche oorlogsdaad bekend en evenmin een Engelsche behalve een passieve: de inzet van de blokkade door de vloot. De Duitschers hadden reeds een groot Engelsch schip, de „Athenia" getorpedeerd ofschoon dit niet an ders vervoerde dan Canadeezen en Amerika nen die Europa ontvluchtten. Hetgeen onmid dellijk zijn uitwerking in de Vereenigde Sta ten moest doen gelden en gruwelijke her inneringen aan den vorigen oorlog wakker roept. Vanmiddag deelt Parijs pas mede dat de krijgsverrichtingen begonnen zijn. De eenigszins vertraagde inzet van de vij andelijkheden van Engelsche en Fransche zijde is een merkwaardigheid te meer in een reeks verwarde gebeurtenissen. Hoop op ver mijding van de ontzettende ramp kon zij niet meer bieden. Zoo zet zich nu in een nieuwe massale losbarsting het onheil voort, dat in den zomer van 1914 losbrak. Alle kleine volken, die opnieuw in hun leven en toekomst bedreigd worden, moeten wel bitterheid ge voelen als zij denken aan de fraaie leuzen waarmee de grootmachten elkaar in 1914 te lijf gingen. En aan wat er na 1918 van den vrede gemaakt is. Zeer duidelijk is het waarom Engeland en Frankrijk nu den oorlog aan Duitschland heb ben verklaard. Op 30 Januari van dit jaar verklaarde Hitler in den Rijksdag nog: „Met Polen bestaan geen meeningsverschillen. De vijf jaar geleden gesloten overeenkomst heeft tot vriendschap tusschen Duitschland en Po len geleid". Het was in diezelfde rede dat hij zeide: „Ik geloof aan een langen vrede" en de hoop uitsprak „dat het anti-Komintern verdrag nog eenmaal het kristallisatiepunt zou worden waarop zich nog meer volken zouden vereenigen om het satanische ver schijnsel van het bolsjewisme af te weren." Sindsdien annexeerde hij Tsjecho-Slowakije, sloot een verdrag met het 'bolsjewisme en be gon een campagne tegen het bevriende Polen, die tenslotte tot den gewapenden inval voer de. Engeland en Frankrijk hadden zich in middels verbonden tot steun aan dat land in dien het werd aangevallen. Uit de redevoerin gen van hun premiers, mededeelend dat zij hun verplichtingen nakomen, treedt thans de overtuiging naar voren dat Hitier zijn ver overingstocht zal voortzetten indien die niet met geweld wordt gekeerd. Engeland en Frankrijk gevoelen zich zelf bedreigd en stel len geen enkel geloof meer in Hitler's verzeke ringen. Zij verklaren dat zij niet het Duitsche volk bestrijden, waartegen zij geen grief heb ben, maar zijn regeering. Duitschland zijner zijds belaadt Engeland met de schuld aan den oorlog. In dit opzicht treedt een volkomen overeenstemming met de gebeurtenissen van 1914, toen de term „Gott strafe England" in Duitschland spreekwoordelijk was, aan den dag. Veel is nog onduidelijk. Het blijft voors hands duister hoe Engeland en Frankrijk den actie ven oorlog zullen voeren (behalve met de luchtvloot) als de „Westwall" inderdaad on neembaar mocht blijken. Evenmin kan iemand voorspellen in hoe verre andere landen dan de vier, die er thans in betrokken zijn, in den oorlog kunnen wor den gemengd. In 1914 begon de strijd met een veel grooter aantal betrokkenen. Dit werd later nog uitgebreid met vele andere landen, waaronder Italië en de Vereenigde Staten de voornaamste waren. Hoe het thans zal gaan is niet te voorspellen. Wel is te voorzien dat het volledig losbarsten van de slachting een ver bittering onder de vier betrokken volken zal SINDS Zondagmorgen elf uur is Engeland met Duitsch land in oorlog, omdat laatstgenoemd land niet aan den Engelschen eisch tot het terugtrekken van zijn troepen uit Polen had voldaan. En sinds Zondagmiddag vijf uur staat Frankrijk hierbij aan Engeland's zijde. Zoowel de Fransche als de Duitsche en Engelsche ambassadeurs in beide landen hebben hun paspoorten aangevraagd. Van Engelsche en Fransche zde is er de nadruk op ge legd, dat de strijd niet gaat tegen het Duitsche volk, maar tegen het in Duitschland heerschende regime en Hitier. De eerste oorlogsdaden zijn reeds gepleegd voor Londen werd luchtalarm gegeven en de „Athenia", een Engelsch schip met 1400 hoppen aan boord, bemanning en passagiers, waaronder een groot aantal naar hun land terugkeerende Amerikanen en Canadeezen, getorpedeerd. Frankrijk heeft nog getracht Duitschland door het stellen van een ultimatum te kunnen bewegen tot het terugtrekken van zijn troepen, doch het vóór vijf uur geëischte gunstige antwoord, is niet ontvangen. Van het Oostelijk front wordt gemeld, dat de Polen Silezië hebben moeten ontruimen en dat de Duitsche troepen den Weichsel zijn overgestoken. I Het woord is aan Erasmus: Als er onder de sterfelijke menschen iets bestaat dat uitgeroeid moet worden en dat ieder verplicht is met alle wettige middelen tegen te gaan en te helpen voor komen, dan is het zonder twijfel de oorlog. WIJZIGING VAN DE BEURSWET.. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Beurswet 1914. Het sprankje hoop, dat wij nog durfden wagen, Is thans ook wreed de bodem ingeslagen, De ramp, waarvoor wij vreesden, is een feit; Millioenen mannen uit verscheiden landen, Marcheeren weer, met wapens in de handen, Op naar een nieuwen vreeselijken strijd. 't Is nog een-en-twintig jaren heden. Toen 't leed van vier jaar oorlog was geleden En toen het zwaarbeproefde menschenras, Zich troostte met de balsem der gedachte, Dat dit voor nu en verdere geslachten, Het einde van den laatsten oorlog was. Toch. thans is weer de lont in 't kruit gestoken, De demon van den krijg is losgebroken, Weer is het wreede woord aan het kanon; Weer zullen menschen andre menschen haten, Weer heeft de vrêe ons werelddeel verlaten. Sinds dezen Zondag waarlijk zonder zon. Wij weten niet in deze droeve uren, Hoe lang ditmaal het wild geweld zal duren En wat ook wij nog krijgen te doorstaan; Maar zullen met gezamenlijke krachten. Het beste hopen en het beste trachten. En roepen God om Zijn bescherming aan. P. GASUS. doen ontstaan, die thans nog geheel ontbreekt. Want ook deze volken hebben den oorlog niet gewild, zij waren niet tot onderlingen haat op gezweept zooals in 1914, zij hadden en heb ben op dit oogenblik nog afschuw van de slachting. Nederland heeft de verklaring van zijn vol komen neutraliteit gisteren in extenso be vestigd. Dergelijke neutraliteit is door alle tus schen de strijdenden levende kleine volken verklaard. Het zou den grootmachten op den inzet van aanzienlijke strijdmachten komen te staan, als zij daar inbreuk op wilden maken. Zij hebben verklaard het niet te zullen doen. Door velen ln vele landen is sinds 1918 ge ijverd voor het handhaven van den vrede en is een campagne gevoerd tegen den oorlog. Tot diegenen heeft dit blad, op zijn terrein, immer behoord. Wij allen hebben den vijand aller volken, den beestachtigen, misdadigen oorlog, wel nadeel toegebracht, wij hebben hem zijn valschen schijn, zijn masker van ridderlijkheid wel kunnen afrukken, wij in alle landen hebben wel een diepen afkeer tegen hem doen ontstaan. Maar wij hebben hem niet overwonnen. Hij triomfeert opnieuw. Het is met bitterheid en groote droefheid dat dit vastgesteld moet worden. In de jaren toen de groote opbouw mogelijk was en dat op alle wijzen aan de menschheid is voorgehouden, heeft de meerderheid gefaald in de daad en de oorlogsbestrijders zelfs vaak bespot. Men heeft gelachen om de pogingen een betere wereldorde op te bouwen. Men vond het zoo veel verstandiger sceptisch te zijn. Nu lacht men niet meer. Of men het opnieuw zal gaan doen als na deze nieuwe ramp het streven tot opbouw hervat zal worden weet ik niet. Maar evenmin als anderen, die hetzelfde gepoogd hebben, zal ik het ooit opgeven, zoolang ik leef. En ik huiver bij de gedachte aan al die jonge levens, die opnieuw uitgemoord zullen worden. R. P. behoedt U tegen de felste koude en doet U 's wereld's narigheid vergeten Kaan 's VrijeWolhandel„De Wolbaai Gen. Cronjéstr. 129. - Keuze uit 1001 tinten. (Adv. Ingez. Med.) Om de Westemplatte in het gebied van Dantzig wordt fel gestreden. De foto toont een aanval der Duitsche troepen. Meesfen der 1400 opvarenden gered LONDEN, 4 September (Reuter—A.N.P.) Het ministerie van voorlichting verklaart, dat het Britsche schip „Athenia" met 1400 passagiers aan boord in den At- lantischen Oceaan, op tweehonderd mijl ten Westen van de Hebriden is getorpedeerd. Om vijf uur vanochtend heeft het ministerie medegedeeld, dat, volgens het laatste door de admiraliteit ontvangen bericht, het schip snel zinkende was. De „Atlienia" meet 13580 ton en behoort toe aan de Donaldson Atlantic Line Ltd. Het schip was op weg naar Montreal. Een groot percentage der passagiers was op den terugweg naar Amerika, in verband met de Europeesclie crisis. Het States Department te Washington heeftvolgens United Pressbekend gemaakt dat verreweg het grootste deel van de opvarenden van de Athenia99 gered is. Slechts diegenen die bij de ontploffing zelf gekwetst zijnzijn om het leven gekomen. De anderen hebben zichzelf in veiligheid kunnen brengen. Stephen Early, de secretaris van Roo sevelt, heeft naar 'lavas uit Washington meldt, verklaard, dat de passagiers van de „Athenia" volgens te Washington ont vangen berichten in hoofdzaak Canadee zen en Amerikanen waren. De president heeft een officieel tele gram ontvangen, waarin van deze torpe deering melding werd gemaakt. Early voegde hieraan toe: Ik wensch te doen uitkomen, dat het schip volgens de officieele inlichtingen uit Glasgow kwam en via Liverpool met vluchtelin gen op weg was naar Canada. Ik wensch daarop te wijzen, aldus Early, om aan te toonen, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het munitie vervoerde. Nader verneemt Havas uit Londen: De .Athenia" was Vrijdagmiddag uit Glas gow vertrokken en had Liverpool aangedaan, vanwaar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid naar Mont real was vertrokken. De reederij heeft verklaard, dat het totaal aan tal personen aan boord van het schip, bemanning en passagiers, 1409 bedraagt In de reddingsbooten van de Athenia was plaats voor in het geheel 1830 passagiers. Het schip had een lading van duizend ton ingenomen te Liverpool. Blijkens een nadere mededeeling aan het Brit sche ministerie van voorlichting bevonden zich aan boord van de „Athenia" 101 passagiers, die zich uit Liverpool naar de Vereenigde Staten be gaven terwijl zich te Glasgow 145 passagiers1 voor de Vereenigde Staten hadden ingescheept. Ernstiger dan de torpedeering van de „Lusitania". WASHINGTON, 4 September. (Havas) De door de torpedeering van de „Athenia" gewekte beroering is aanzienlijk. Men herinnert aan de torpedeering van de „Lusitania", doch voegt hier aan toe, dat eerstgenoemde daad nog minder te verontschuldigen valt wegens het feit, dat men kon weten, dat de „Athenia" aan boord noch wa pens, noch munitie had, doch Amerikaansche en Canadeesche vluchtelingen, dte uit verschillen de punten van Europa kwamen. Men stelt zich de vraag of de Duitsche regeering besloten heeft tot een oorlog zonder genade, waarmede de kei zer Amerika bedreigde zelfs nog voor de Ver eenigde Staten zich aan de zijde der geallieerden schaarden. De gevolgen van de torpedeering kun nen ernstig zijn, en zelfs direct. Zekere kringen achten het mogelijk, zoo niet waarschijnlijk, dat Roosevelt vandaag of mor gen het Congres in een buitengewone zitting zal bijeenroepen, hetgeen hem volgens de bewoor dingen van de grondwet zou veroorlooven begin volgende week acht dagen na de bijeenroeping door den president te vergaderen. „Geen Duitsche duikboot", zegt het D. N. B. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Dat het volkomen uitgesloten is, dat het schip door een Duitsche duik boot is getroffen. Alle Duitsche oorlogsschepen heb ben instructie zich strikt te houden aan de regelen van het prysrecht en het is natuurlijk, dat zij zich daaraan houden. Wanneer ie Athenia werkelijk zou zijn getropedeerd, dan kan hier volgens de opvatting van Duitsche deskundige kringen slechts van 'n vergissing van een Engelsche duikboot sprake zijn, die dan zeer zeker in strijd met de regelen van het prijsrecht heeft gehan deld. Men neemt evenwel aan, dat het schip in het geheel niet is getorpe deerd, doch op een drijvende Engel sche mijn gestooten. WANDGEDIERTE, VLOOIEN EN WESPEN ABSOLUTE VERDELGING. ZUIVERINGSONDERN. „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 35 Telefoon 11657. Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.),

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1