WOEXSDAG 6 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Raad Hillegom. De heeren Klaver en Vermeer tof wethouders herkozen. De Raad van Hillegom hield Dinsdagmid dag een openbare vergadering. Voorzitter: de Burgemeester, tegenwoordig alle leden. Voor den aanvang der vergadering las de voorzitter de formules van den zuiverings- en van den eed op de grondwet voor, waarna elk der leden de vereischte eeden aflegde. De voorzitter spreekt hierna ongeveer als volgt: Het is mij een voorrecht de eerste te mogen zijn met u geluk te wenschen met uwe verkie zing. Het is heden een benauwende plechtig heid. God alleen weet of Nederland ge spaard zal blijven, maar wel ligt zwaar de schaduw over dezen dag. U wacht een moei lijke taak: weest allen een en geeft wat ge geven kunt. Dankbaar moge ik gewagen van hetgeen in de afgeloopen periode werd ver richt. De bijzondere omstandigheden zullen bijzondere maatregelen eischen. Ik hoop, dat u ze steunen zult, ook al zoudt u het wel eens anders wenschen. Als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin deed ik mijn plicht en hoop dat te blijven doen. Mijn gedachten gaan bij zonder uit naar de ambtenaren, die mij meer gegeven hebben dan zij konden. Mijn volle medewerking zeg ik u toe bij hetgeen zal moe ten geschieden. Applaus). De heer Loerakker als oudste raadslid brengt den voorzitter namens allen dank voor de indrukwekkende wijze, waarop hij heeft gesproken. Uw beroep op ons zal niet ver- geefsch zijn; daarvan zullen we straks ge tuigenis afleggen. Bij de wethoudersbenoeming stelt de heer Loerakker voor. de heeren Klaver en Ver meer te herbenoemen. Beiden worden herko zen met 14 stemmen en 1 blanco. De voorzitter wenscht de wethouders van harte geluk en is daarover zelf buitengewoon verheugd. Wethouder Klaver spreekt mede namens zijn collega een kort woord. Hij hoopt, dat op dezelfde wijze het gemeentebelang gediend wordt als voorheen. Spr. merkt op, dat de wethouders in den voorzitter een goeden voor lichter hebben, waardoor hun beslissing werd vergemakkelijkt. Moge het zoo zijn als voor heen; ik wensch het niet anders. Ook aan de raadsleden brengt spr. dank voor het gestelde vertrouwen: steeds zullen we op de bres staan voor de belangen der Gemeente, tenzij die van het Rijk mochten voorgaan. Tot plaatsvervangende wethouders worden met algemeene stemmen herkozen de heeren Loerakker en Kijne. Hierna werden de verschillende commissies samengesteld. De voorzitter deelt mede, dat de heer Sis termans zijn hotel-restaurant wil verbou wen. De vraag rees. of thans niet de gelegen heid geboden werd, om den gevel wat ach teruit te brengen en een gevaarlijke bocht te verminderen. Berekend is. dat dit de verbou wing f 700 tot f 300 duurder zou maken. Het college stelt nu voor, dat van Gemeentewege een tegemoetkoming van f 400 wordt gege ven, terwijl gehoopt wordt, dat het Rijk het zelfde zal doen. Na eenige besprekingen wordt dit voorstel aangenomen. Verder wordt het gevx'aagde gevoteerd voor het aanschaffen van banken voor de Ohr. Schoolv. Boaz, ten bedrage van f 200. Verder deelt de voorzitter mede, dat een begin is gemaakt met een dis tributie-bureau. Wat dit zal kosten is nog niet te zeggen. De heer Mathot (nieuw gekozen raadslid) brengt den voorzitter dank voor hetgeen deze bij den aanvang zeide. Spr. heeft voor de tweede maal zitting in dit college. Hij ontmoet thans ook een nieuwe leiding en hij heeft de aangenaamste herinneringen van den voor ganger van dezen voorzitter bewaard. Hij hoopt, dat de eensgezindheid zoo blijve als ze zich heden openbaarde. De heer C. de Wreede (mede nieuwgekozen raadslid) zegt. dat we hier wel onder zeer droeve omstandigheden bijeen zijn. Ook als Nederland buiten oorlog blijft, wordt onze woonplaats buitengewoon» zwaar getroffen, daar we op den export zijn aangewezen. De toestand is erger dan in 1914; toen was er wat kapitaal. Het vak zal hulp van de Regee ring moeten hebben en een en ander zal zeker van invloed zijn op onze besluiten. De voorzitter beseft den nood. Hij acht zich gelukkig, dat de Veilinggebouwen nog niet werden opgeëischt. BENNEBROEK Raadsvergadering. De heeren Van Lierop en Van Eek wethouders. Dinsdag vei'gaderde de Raad, onder leiding van den burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek voor het eerst in zijn nieuwe sa menstelling: de heeren J. Dubbis, P. C. van Eek, B. P. Heemskerk, J. F. van Lierop, R. B. Lom- merse, P. C. van der Meer en C. de Vries. De voorzitter dankte de oude leden voor het geen zij voor de geineente gedaan hebben. De nieuwe heette hij van harte welkom. Na de beeediging van de raadsleden had de verkiezing der wethouders plaats: de heer J. F. van Lierop (R.-K.) las een verklaring voor, o.a., dat de R.-K. fractie besloten had na bespre kingen met de gekozenen van de A.-R. Kiesver- eeniging behalve den R.-K. candidaat, ook den vertegenwoordiger van de A.-R. partij tot mede wethouder te kiezen. De heer Dubbis zeide met verbazing gehoord te hebben dat thans voor de tweede maal de C. D. U. wordt gepasseerd. Spreker protesteerde hiertegen krachtig. Hij en de heer De Vries kon den daarom niet aan deze stemming deelnemen. De heer De Vries protesteerde tegen het feit, dat geen rekening werd gehouden met den uit slag der verkiezingen. Hiermede toch werd de uitspraak van een groot deel der protestantsche kiezers teniet gedaan. De voorzitter merkte op, dat de heeren in de laatste maanden niet zeer verstandig hebben ge handeld, zij moeten daarvan nu de vruchten plukken. De heer Dubbis wilde weten, waarin dat on verstandig handelen heeft bestaan. De voorzitter gaf hiervan een opsomming; in vele zaken hebben de heeren tegen de meening van de meerderheid van B. en W. gehandeld. Spreker persoonlijk heeft dat niet verstandig gevonden. Na eenige discussie werd overgegaan tot stem ming. waarbij achtereenvolgens de heeren J. F. van Lierop, (R.-K.) en P. C. van Eek (A.-R.) met vijf stemmen tot wethouder werden geko zen. De benoeming werd aangenomen. De voorzitter feliciteerde èn den heer Van Lierop èn de gemeente èn zichzelf met zijn her benoeming. Hij hoopte als voorheen prettig en eendrachtig in het belang der gemeente samen te werken. Ook de heer Van Eek werd door den vooi-zitter gelukgewenscht. Een tweetal suppl. begrootingen 1938 werd vervolgens vastgesteld. In behandeling kwam vervolgens het verzoek van de school met den Bijbel, gelden beschik baar te stellen voor verandering van schoof meubelen. De heer Dubbis laakte het bestuur, dat het thans weer om geld kwam vragen. De voorzitter zal doen onderzoeken of de aan vrage juist is. Besloten werd in afwachting daarvan het verzoek in te willigen. Vervolgens werd overgegaan tot onbewoon- baarverklaring van het perceel Zandlaan 11. Door den heer Van Lierop werd ingediend een voorstel tot intrekking van het besluit tot in stelling van een burgerlijk armbestuur en tevens werd voor-gesteld in te stellen een adviescom missie inzake de armenzorg. De heer De Vries stelde voor, de beslissing van Ged. Staten af te wachten. De heer Van Eek zeide, dat het hebben van een burgerlijk armbestuur geen principieele zaak is, als zoodanig zou hij dus voor het voor stel van den heer Van Lierop kunnen zijn. Hij achtte het echter onjuist een wettig genomen voorstel te herroepen en was daarom tegen het voorstel van den heer Van Lierop. In stemming gebracht, werd het voorstel van den heer Van Lierop aangenomen met vier te gen drie stemmen. Tegen de heeren De Vries en Dubbis en de heer Van Eek. Bij de rondvraag verzocht de heer Van der Meer bij het aanstellen van tijdelijk personeel rekening te willen houden met de werkloozen. De voorzitter zeide overweging toe. De heer Dubbis verzocht te willen bewerken, dat nieuwe bewoners van huizen van de wo- ningbouwvereeniging „Bennebroek" geen hoo- gere huur behoeven te betalen dan de oude be woners. De voorzitter merkte op dat dit Rijkszaak is en door den minister voorgeschreven. De heer Dubbis pleitte voor het geven van ontspanning aan de hier ingekwartierde soldaten stelde vragen over baden en wasschen van deze landsdienaren. De heer De Vries vroeg wanneer met de oefe ning van den luchtbeschermingsdienst wordt be gonnen. De vragen worden door den voorzitter beant woord. Hierna sluiting. BLOEMENDAAL DE MET-HERBENOEMING VAN DEN HEER PRINSENBERG. Zooals in ons raadsverslag te lezen is, zijn tot wethouders van Bloemendaal gekozen de heeren Ouwehand en Cassée. De heer Prinsenberg werd niet herkozen als wethou der. Wij ontvingen de mededeeling, dat de heer Prinsenberg had kunnen worden herkozen, aLs hij van het wethouderschap van Publieke Werken afstand had gedaan ten behoeve van den heer Ouwehand en er in had toegestemd, dat Sociale Zaken (zooals bekend beheerd door den heer Ouwehand) bij Publieke Wer ken werd gevoegd. Maar dit wenschte hij niet, Wij hebben bij den heer Prinsenberg ge- informeerd naar de juistheid van dit bericht en ontvingen van hem een volledige bevesti ging van de ons gezonden mededeeling. KRUIDENIERSWAREN IN BESLAG GENOMEN. Door de politie te Bloemendaal is bij een villabewoner aldaar een groote partij kruide nierswaren, zooals zeeppoeder, koffie en thee. in beslag genomen. Tegen den hamsteraar werd procesverbaal opgemaakt. Tegen deze overtredingen zal door de politie streng worden gewaakt. HAARLEMMERMEER OEFENINGEN BIJ LUCHTGEVAAR IN DE SCHOLEN In de scholen te Hoofddorp zullen vandaag door de kinderen oefeningen worden gehouden om eenige routine te krijgen, hoe er gehandeld moet worden in tijden van luchtgevaar. Zeer vermoedelijk zullen deze oefeningen ook op andere scholen in de Haarlemmermeer wor den nagevolgd. HAARLEMMERLIEDE Raadsvergadering. De heeren Stokman en Van Essen blijven wethouders. In de Dinsdag gehouden vergadei'ing van den Raad dezer gemeente werden de twee wethouders, de heeren C. Stokman (R.K.) en P. H. van Essen (Gemeentebelang) herbe noemd. Besloten werd wijziging te brengen in de rente voor de kasgeldleening van 50.000. Die rente was ten hoogste 1 pCt. en wordt nu: 1 pCt. boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. Voorts werd besloten, van gemeentewege steun te verleenen voor het bouwen van schuilkelders als van de zijde der burgerij daartoe het initiatief uitgaat. BEVERWIJK RAADSVERGADERING Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. De voorzitter wenschte de leden geluk. De nieuwe raad moet zijn taak wel onder zeer moeilijke omstandigheden aanvangen. De laat ste hoop, dat de menschheid de dwaasheid van een oorlog bespaard zou blijven is vervlogen. Na de nieuwe leden, de heeren Baas en Mel- chers in het bijzonder te hebben verwelkomd eindigde de voorzitter aldus: „Tk hoop, dat de Almachtige u en mij de wijs heid, voorzichtigheid en de kracht zal geven, om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Van den heer J. L. F. Post, die bij de jongste verkiezingen werd gekozen, was een brief inge komen, waarin hij om verschillende niet aan te duiden redenen bedankte als raadslid. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. De wethoudersverkiezing:. Alvorens tot de verkiezing van de wethouders over te gaan voerden verscheidene leden het woord. De heer R ij k e n s (gemeentebelang) toonde zich over het wederom samengaan van R.-K. Staatspartij en S.D.A.P. teleurgesteld. De heer Visser zou tegen het samengaan geen bezwaar hebben, maar hij vreesde, dat de heer Van Dok de socialistische gedachte in de burgemeesterskamer had opgesloten. In menig geval kwam dit tot uiting! Spr. zal zijn stem dan ook niet geven aan een rood-zwart-blok. De heer Van Doorn, sprekend namens de R.-K. raadsfractie gaf als zijn meening te ken nen, dat het vorige college van B. en W. vrucht baar werk heeft geleverd. I De heer Rollenberg (comm.) zei kort en bondig, dat de S.D.A.P. de massa heeft misleid. De heer VanGroningen (s.d.a.p.) zei, dat de S.D.A.P. de uitnoodiging om de samenwer king met de R.-K. voor vier jaar te continuee- ren met genoegen heeft aanvaard. De heer Passchier (a.-r.), zei, dat spre- ker's fractie zich tot de R.-K. heeft gewend met de vraag of een andere samenstelling van het college mogelijk was. De R.-K. Staatspartij meende den bestaanden toestand te moeten be stendigen. Spr. meende, dat samenwerking tus- schen Staatspartij en S.D.A.P. geen voordeelen voor de R.-K. zal opleveren. Hij zou het juister hebben gevonden, wan neer ook de andere raadsleden in deze zaak hun meening hadden kunnen kenbaar maken. De stemming. Hierna werd tot stemming overgegaan. In de vacature Out werden uitgebracht op de heeren Steyn 2, Out 12, Visser 1 en Rollenberg 1 stem. De heer Out (aftredend) was dus gekozen. De tweede stemming had tot resultaat, dat op de heeren Van Dok 9, Steyn 2, Rollenberg 1, Visser 1 en Passchier 3 stemmen werden uitge bracht. Benoemd was de heer W. van Dok. De voorzitter wenschte de wethouders geluk met hun benoeming. Spr. voegde daaraan den wensch toe, dat zij op vruchtbare wijze in het belang der gemeente werkzaam zouden zijn. De beide wethouders spraken een woord van dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Hierna werden de gemeenterekening en de bedrijfsrekenirxgen 1933 voorloopig vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de ge wone dienst waarschijnlijk een batig saldo van f 60.000 zal opleveren. Als Rijksbijdrage werd f 134.000 ontvangen, terwijl vermoedelijk nog een bedrag van f 5500 kan worden tegemoet gezien. Vermoedelijk zal het batig saldo worden afge schreven op de culmineerende tekorten van vo rige dienstjaren, in totaal f 215.000 bedragend. VELSEN Raadsvergadering. Er was een voorstel van de leden J. v. d. Veer (S.D.A.P.), A. ten Broeke (C.H.), C. P. J. Maas (R.K.) en R. Verbeek (V.D.) om te besluiten: a. in het college van Burgemeester en Wethouders in plaats van drie vier wethouders te benoemen en b. den desbetreffenden post op de begrooting dien overeenkomstig te verhoogen. Er is nog een voorstel van de heeren S t e- vens, Heeremans, Geelen en Ho in fo urg om sub. b. te doen vervallen. Bij aan neming hiervan zouden eventueel vier wet houders het salaris van drie moeten deelen. Voordat hij de agenda in behandeling bracht sprak de voorzitter een kort woord. Over het voorstel der heeren J. v. d. Veer c.s. (vier wethouders) vragen tal van leden het woord. De eerste spreker, de heer A. t e n Broeke (C.H.) zegt dat zijn fractie voor het voorstel is, omdat daardoor meer evenredig heid komt tusschen raad en college. Met het oog op het werk is een vierde wethouder ook noodig. De heer A. de Groot (Lib.) acht het niet verantwoord, de uitgaven te verhoogen. Hij acht de benoeming van een vierden wethouder niet noodig, ook al omdat drie naar spreker meent, het werk wel af kunnen. In gelijken zin spreekt de heer Geelen (R.K.). De heer J. v. d. V e e r (S.D.A.P.) zegt, dat sprekers fractie het initiatief heeft genomen tot het plegen van overleg aangaande de sa menstelling van het nieuwe college. Sprekers fractie stelde zich op het standpunt, dat het algemeen belang met het benoemen van een vierden wethouder was gediend De heer R. Verbeek (V.D.) verdedigt eveneens het voorstel. S De heer Van Kleef (O.K.) is niet tegen een vierden wethouder, maar het mag de ge meente geen geld kosten. De heer Vermeulen (A.R.) wijst er op, dat zijn fractie er steeds voor is geweest, dat naast den burgemeester vier wethouders ko men, maar zijn fractie heeft daarbij nooit veel steun ontvangen. Ditmaal heeft sprekers frac tie niet meegeteekend voor vier wethouders. Hij heeft dit nu overgelaten aan hen, die er steeds tegen waren. Spreker zal echter straks met een amendement, komen. Hii noemde het overleg een wonderlijk ovexieg. Hij stelt voor, de benoeming van een vierden wethouder aan te houden tot de volgends vergadering, omdat dan de raad weer voltallig is. De heer Heereman Diss. Kath.) is te gen een vierden wethouder. De voorzitter zegt, dat hij zich afge vraagd heeft, of hij op de opmerkingen moet antwoorden. Hij acht dit echter noodig, vooral omdat hij meent, dat -hij als leider van het college daarvoor de meest geschikte man is. Spreker memoreert de historie der wethou- dei'Sbenoemingen. Er is inderdaad vastgesteld, dat uitbreiding van het college volkomen over bodig was. Met 1 Juli hebben B. en W. beslo ten, de afdeeling Onderwijs op te heffen en nu staan we voor dit voorstel. Tot voor kort geleden heeft niemand gezegd, dat het college overbelast is en nu komen nieuwe raadsleden en die weten nu ineens dat dit wel het geval is. De afdeeling Onderwijs vraagt zeer weinig werk; deze afdeeling is door en door georga- niseerd.Wat den financieelen kant betreft,dit is inderdaad een bezwaar. Spreker had willen voorstellen de benoeming van een tweeden schoolarts, maar hij heeft dit moeten laten vallen. Wat kunnen we niet doen met het sa laris van een vierden wethouder? Het voorstel (vier wethouders) wordt door den heer J. v. d. Veer in tweede instantie uitvoerig verdedigd. Het voorstel tot aanhouding wordt verwor pen met 188 stemmen. Het voorstel: vier wethouders wordt aange nomen met 224 stemmen. Sub. b. wordt aangenomen met 188 stemmen. De wethoudersbenoeming. Daarna kan dus worden overgegaan tot het benoemen van vier wethouders. In de vacature Dunnebier wordt gekozen de heer Dunnebier met 17 stemmen. Vacature Nijssen. De heer Nijssen wordt her kozen met 17 stemmen. Vacature Visser. Deze wordt herkozen met 20 stemmen. Voor de vierde plaats wordt benoemd de heer A. J. van Leusen met 18 stemmen. Alle benoemden nemen hun benoeming aan. Crediet voor buitengewone uitgaven. B. en W. vragen een crediet van 10.000 voor het doen van buitengewone uitgaven in verband met de bijzondere tijdsomstandig heden. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. Aangeboden worden de begrootingen voor 1940 van de gemeente, het Grondbedrijf, het Gasbedrijf, de Waterleiding, bedrijf Openbare Werken, Reinigings- en Ontsmettingsdienst, Ophaal- en Stortirxgsdienst, Woningdienst en den dienst van Maatsch. Hulpbetoon. Aankoop van grond. B. en W. stellen voor ten behoeve van het doortrekken van de Broekbergenlaan aan te koopen eenige perceelen grond en wel 946 M2 tegen den prijs van 9500 van H. J. Schouten en 2491 M2. tegen den prijs van 4600 van de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij „Bon Espoir" te Velsen. Het voorstel wordt goedgekeurd. De burgemeester heeft niet gehamsterd. Voor de rondvraag vraagt de heer Vermeu len het woord. In IJmuiden wordt verteld, dat bij den burgemeester voor een groot bedrag aan levensmiddelen is in beslag genomen. De gemeentepolitie durfde het niet aan, waarop de zaak door de marechaussee ter hand is genomen. Het praatje is vrijwel door geheel IJmuiden gegaan en zelfs is ook al de naam van den commissaris van politie genoemd. Spreker acht het in het belang van de ge meente, de zaak hier ter sprake te brengen. Wie 't praatje uitgestrooid heeft is niet bekend maar hij acht het gewenscht, dat bekend wordt dat er van dit praatje niets, maar dan ook niets waar is. De voorzitter is den heer Vermeulen erkentelijk, dat hij deze zaak ter sprake heeft gebracht. Spreker zoowel als de politie zullen met meedoogenlooze gestrengheid tegen het verspreiden van deze praatjes optreden. In verband met een vraag van den heer Roelse deelt de voorzitter mede. dat op tien plaatsen sirenes voor de luchtbescher ming zijn opgesteld. Deze sirenes zullen later centraal bediend kunnen worden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. van DeursenBlootshoofd d., Uitendaalstraat 35, Santpoort; G. van Hes- selingenVrieze d.. Vlierstraat 9, IJmuiden; M. KerkowBakker d., Platanenstraat 37 IJmuiden; P. StamMooij d., en z., Duin- vlietstraat 116. Velsen-N„ A. L. Maagdelijn— Schaap d., Dirk Hartoghstraat 70 IJmuiden. Overleden: H. J. Gödde 36 j., ongehuwd Terrasweg 65, Santpoort; H. B. Winkelaar, Kanaalkade 68, Velsen-N., C. Lief aard 55 j., echtgenoote van G. A. Schuurman, Kruid- bergerweg 17, Santpoort; M. van den Berg 73 j., echtgen. van N. M. J. Brand, Hagelinger- IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 380 Antje RO 15 f 2130 105 Limburgia IJM 54 f 1370 150 Uiver IJM 384 f 1400 360 I. S. Groen IJM 130 f 4260 200 Maria v. Hattum IJM 1 f 2330 Loggers: KW 4 f1220; KW 31 f350; KW 106 f540. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 1.400.80 per KG. Tong 2—0.80 per KG. Heilbot 1.16—1.04 per KG. Griet 35—17 per 50 KG. Zetschol 2623 idem. Kleinsehol 3014 idem. Schar f 6—4.60 idem. Tongschar 2824 idem. Groote schelvisch 29 idem. Middel schelvisch 2019.50 idem. Kleinmiddel schelvisch 2811.50 idem. Kleine schelvisch 2310.50 idem. Groote gul f 21—10.50 idem. Wijting 7.905 idem. Makreel 177 idem. Kabeljauw 6030 per 125 KG. Koolvisch 0.850.40 per stuk. SANTPOORT ORANJE-VEREENIGING „SANTPOORT" Van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin ontving het bestuur van de Oranje- vereeniging Santpoort het volgende schrijven' ,.H. M. de Koningin heeft mij opgedragen dc Oranjevereeniging „Santpoort" haar dank over te brengen voor de gelukwenschen, aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van Harer Majesteit geboortedag aan de geheele Koninklijke familie'. EEN MILITAIR TEHUIS. Maandagavond vergaderden kerkex-aads- en bestuursleden van de Geref. Gemeente, de Ned Herv. Evangelisatie en de Geref. Gemeente in H. V., om te komen tot een militair tehuis. Na ampele besprekingen werd besloten een comité samen te stellen uit resp. 3, 2 en 2 leden van bovengenoemde gemeenten. Reeds Dinsdagavond had de opening van het tehuis plaats. Eerst spreker was veldprediker ds. Ottevanger „Het is ons een groote blijdschap", aldus spr., „dat wij dit tehuis mogen openen. Dit tehuis tracht te voorzien in wat thans velen missen. Straks vindt ge hier uw krant, uw spel, uw ge zelligheid. Van deze plaats spreek ik een woord van grooten dank aan allen, die hebben mee gewerkt, om onzen militairen dit tehuis te ver schaffen. Toen we hier kwamen, hebben we direct een band gevoeld, die ons samensnoert. Wij staan allen om den troon van Oranje en staan pal voor de rechten en vrijheden van ons volk. Wij zijn blij geregeerd te worden door he! huis van Oranje Nassau. En zooals wij vol liefde staan tegenover ons Vorstenhuis, zoo staan wij ook tegenover ons vaderland. Eeuwen zien op ons neer, eeuwen van strijd voor de vrijheid Laat ons dit bedenken. Spr. eindigde met te zeggen, dat hij hoopte dat wanneer de militairen weer naar hun haard steden zouden terugkeex-en, zij zouden getuigen „Het waren goede dagen in Santpoort". De heer G. de Jonge was de volgende spreker. Deze noemde de omstandigheden, die deze mo bilisatie hadden noodig gemaakt, diep te be treuren, Nu dit echter eenmaal het geval is, ben ik verheugd, zeide spr., dat wij dit tehuis den militairen kunnen aanbieden. Öf de avonden gezellig zullen zijn, zal voor een belangrijk deel van u zelf afhangen. Hebt ge wenschen, zegt ze ons. Het comité, dat eigenlijk nog definitief ge vormd moest worden, heeft al veel medewerking ondervonden en het zal trachten u vele aan- genamen avonden te bezorgen. Maar ook hoop ik, dat gij zelf een aantal avonden zult weten te vullen. Op sprekers vex-zoek zongen de aanwezigen hierop: „Mijn schilt en de netrouwen". Ds. Ten Brink sprak een woord tot militairen en burgers. Spr. zeide veel vreugde te vinden in het spreken tot „onze jongens". „Jongens, weest dankbaar ten opzichte van het comité, dat jelui dit tehuis aanbiedt." Tot de burgex-s zeide spr.: „Houdt dit werk vol. Onze jongens uit het Noorden zijn het waard!" Hierna ging ds. Ten Brink voor in dankgebed, waarna de militairen naar de achterzaal van de kapel gingen, waar aldra een prettige stemming hing. Reeds nu was het comité in staat gesteld den jongens een kop koffie en een sigaar te presenteeren, terwijl ze later ook nog een doosje sigaretten kregen. Het comité verzoekt allen, die lectuur, spelen enz. voor de militairen beschikbaar willen stel len, een en ander des avonds aan het tehuis te willen bezorgen of er het comité van in kennis te stellen. LICHTINGEN DER POSTBUSSEN. De buslichtingen van de postbussen vinden thans plaats om 10.10 uux-, 15.50 uur en 21.15 uur. Deze tijden worden op de bussen niet aan gebracht, omdat zij nog steeds aan wijzigingen onderhevig zijn. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Het ontwrichte onderwijs te Haarlem. Er is nog niet vel verbetering gekomen in het ontwichte onderwijs te Haarlem omdat nog steeds een groot aantal schoolgebouwen niet voor onderwijsdoeleinden beschikbaar is. Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag een conferentie gehouden worden over deze aan gelegenheid om daarna maatregelen te kunnen nemen om het onderwijs zoo goed mogelijk te laten functionneeren. Rijksbureau voor bouwmaterialen. De minister van economische zaken is over gegaan tot het instellen van een rijksbureau voor bouwmaterialen. Bij ministerieele beschikking is vastgesteld dat het, behoudens van het rijksbureau ver kregen vergunning, is verboden cement of kalk te verkoopen, te bewerken, te verwerken, af te leveren of te vervoeren. De aandacht zij er echter op gevestigd dat van dit verbod tot nadere aankondiging een algemeene dispen satie geldt. Voorts heeft het bureau tot taak de positie ten aanzien van de voorziening met bouwmaterialen in het algemeen, metalen en hout uitgezonderd, te onderzoeken door het inventariseeren der voorraden. Het rijksbureau is gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 11/13 (telef. 45906). Tot direc teur is benoemd de heer W. G. Tesser. Inlichtingen kunnen, behalve bij het rijks bureau, ook worden ingewonnen bij den eco- nomischen voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24 te 's-Gi'avenhage en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Maatregelen tot bescherming van oude, Nederlandsche gebouwen. 's-GRAVENHAGE, 5 September. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen maakt bekend, dat bij de regeering in overweging is een honderdtal van onze belangrijkste oude gebouwen door bijzondere maatregelen zooveel mogelijk te beschermen tegen oorlogssgevaren. Tot dit doel wordt het land verdeeld in een dertigtal districten en voor ieder van deze districten hebben archi tecten zich welwillend beschikibaar gesteld om de noodige maatregelen te ontwerpen en eventueel de uitvoering daarvan te leiden. De minister richt tot gemeente- en kerkbe sturen en tot allen, die hierbij mede van dienst kunnen zijn, het dringend verzoek aan deze architecten alle medewerking te verleenen. FRANSCHE VLIEGTUIGEN IN BELGIë TOT DALEN GEDWONGEN. BERGEN. 4 September. Twee kleine Franscbe jachttoestellen, die bij Quievrain over de Belgische grens waren gekomen, zijn gedwongen bij de grensposten te dalen. De bemanning werd geïnterneerd. Zij verklaar den, dat zij tegen hun wil over de grens waren gekomen. ARRESTATIES VAN DUITSCHERS. Tientallen Duitsche burgers in Montreal en andere deelen van Canada zijn gister dcor de Royal Canadian Mounted Police, krachtens de wet op vijandelijke vreemdelingen, in hechtenis genomen. In de woning van een Duitscher werd een kortegolf radiozender in beslag genomen. Ook in Dar es Salaam werden vele Duit schers vastgehouden en geïnterneerd. Ge meld wordt, dat commige Duitschers in het gebied van Iringa de wildernis ingevlucht zijn, terwijl andere in de Zuidelijke provincie de wijk genomen hebben naar Portugeesch ge bied. De gouverneur heeft een boodschap tot de bevolking gericht waarin hij de menschen opwekt tot kalmte en vertrouwen. In Hongkong verrichtte de politie eveneens een aantal arrestaties. De Duitschers zullen gevangen gehouden worden in een inter- neeringskamp in het Lasalle college te Kauloen, tegenover Hongkong. De gebouwen van dit college zijn 1 September door de autoriteiten overgenomen en dor een prik keldraadversperring omringd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 September. Ondertrouwd 5 September: P. Toeset en C. A. Kortenaar. Getrouwd 4 September: J. W. S. van de Manakker en J. M. Koehorst; 5 September: W. J. Takes en A. E. van Riemsdijk; P. J. Tel en P. Meerman. Bevallen l September: J. W. Fens—Storm, d.; 2 September: P. LijnzaatBerendes. z.; J. Hijnen—Vissers, d.; F. A. Schijvenaar—Vrene- goor, d.; 3 September: C. P. Stringervan Dam, z.; M. G. Hartmans—de Groot, d.; 4 September: A. Hooglandde Bak. d.; A. C. van VlietMiddelbeek, d.: G. C Bogaard— Raiders, d. Overleden 4 September: M. Z. de Vries, 28 J., Kamperlaan; A. Korlaar, 69 j., Jan Luyken- straafc.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8