BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 HAARIE M'S DAGBLAD BLOEMENDAAL Diefstal op de sehietbanen. Door een „organisatie" van 8 jongens van 1115 jaar. Bij de schietbanen in de duinen staat een huisje, waarin allerlei materiaal wordt opge- geslagen ten behoeve van de schietwedstrij den, en o.a. ook verfrisschingen voor de deel nemers worden bewaard. De opzichter van de schietbanen had be merkt dat verschillende artikelen waren ont vreemd. De recherche werd in de zaak gemoeid en deze kwam tot een zeer merkwaardige ontdekking! Door ondergraving waren in dringers in het huis gekomen. Op een van haar inspectietochten kwam de recherche van den Hoogen Duin en Daalscheweg. waar zij over de afrastering klom. in de duinen terecht. Daar ontmoette zij twee knapen, een van hen droeg een gonjezak.en bij nade ring van de politie haalde hij daar een groot luchtpistool uit dat hij onder struikgewas trachtte te verbergen Op den voortgeaetten speurtocht werden de rechercheurs door de knapen naar een ouden observatiepost ge bracht waar een complot van zes jongens allen van 11 tot 15 jaar en afkomstig uit Bloemendaal een ..magazijn" had inge richt. Patronen, touwen, een hangmat, schop en bijl en een complete doos met verband middelen. alles wat tot een goede uitrusting behoort (behalve het luchtpistool) was door de knapen uit het ondergraven huisje bij de schietbanen weggehaald en naar hun hol ge sleept. Zelfs hadden zij in de kogelvangers gezocht, en oude kogels opgespoord die zij bij opkoopers te gelde wilden maken om den buit onder elkander te verdeelen. Voorts wer den niet minder dan vijftig ledige flesschen aangetroffen welker inhoud vooral voor deze jeugdige knapen minder geschikt was. De flesschen waren door de jongens ontvreemd uit 'het genoemde huisje en geledigd. Toen de politie zich voldoende van de om standigheden in den observatiepost op de hoogte had gesteld werden de jongens naar het politiebureau te Overveen overgebracht, waar bleek dat eenige reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest. Later zijn ze door hun ouders afgehaald. HET STEUNC OMITé Het Steuncomité te Bloemendaal begint zijn wekelijksche zittingen weer op a.s. Vrijdag 8 Sept. om 10 uur in het gebouw van den Pro testanten Bond aan den Potgieterweg aldaar. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: Kerkman, Van Lennepstraat 11, Zandvoort, een bruin jasje; de Wolf, Schaepmanlaan 22, een roode dameshoed; Mol, Militairenweg 4, een zonne bril, Pampus, Veldlaan 3, een belastingmerk; Staphorst, Zijlweg 324 Haarlem, een dasklem; De Jong, Heuvelweg 1, een poesje; Plevier, Boschlaan 16, een armbandhorloge met bandje; Korte Kleverlaan 17, een handpomp; Kesting, Lonbar Petrilaan 3, een medaillon; Vijverweg 12, een blauwe parkiet; Phersich, Bellamylaan 1, een satijnen sjaal; Haneveld, Delftlaan 45, Haarlem, een foxterrier, De Vries, Bosch en Duinplein 4, een zwarte kater; Sonnemans, Leïd- schevaart 308 Haarlem, een beursje met inhoud, Politiebureau Overveen (alleen op werkdogen van 1012 u. v.m.) cahier, brief, geadresseerd aan Haarlem's Dagblad; taschje, autoped, num merplaat, regenpijpen, dashouder, rozenkrans, schaartje. Post Strand: étui voor naamkaartje, sierspeld, manteltje, jongensjasje, zadeldekje, damestasch. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER CASSéE. De heer A. Cassée, de nieuwbenoemde wet houder van Bloemendaal, voor onderwijs en sociale zaken, zal spreekuur houden eiken Woensdagmiddag tusschen 3 en 4 uur, ten Gemeentehuize. ZANDVOORT EXCELSIOR MAAKT HET GOED. De mondaccordeonvereeniging Excelsior hield Woensdagavond in Ons Huis een druk be zochte algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. A. Paap, bracht in zijn openings woord de laatste uitvoering in herinnering. Niet alleen wat de keurige afwerking van het pro gramma betreft, ook financieel, was deze uit voering een succes voor de vereeniging ge weest. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden zeer stabiel is. Ook óe pen ningmeester kon een optimistisch geluid laten hooien. Er was zelfs een niet onbelangrijk batig saldo aanwezig. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Maarten Paap Mz. gekozen tot penningmeester in plaats van den heer G. v. Duin, die wegens werkzaamheden naar Limburg is vertrokken. Er werd besloten, de vereeniging uit te brei den met een afdeeling „kleine jongens". Een stemmig werd verder besloten gedurende het najaar weer een groote uitvoering te geven met medewerking van een tooneelvereeniging. Het belangrijkste was wel het besluit om ge durende de Paaschdagen in het volgend voor jaar zelf een concours te Zandvoort te organi- seeren. Ten slotte werd medegedeeld dat de repetities, die gedurende het seizoen werden gestaakt, a.s. Maandag weer een aanvang zouden nemen in Ons Huis. HAARLEMMERMEER DE BRAND IN „DE BEUKENHORST". Het vuur in de boerderij ..De Beukenhorst" ls eerst tegen den namiddag zes uur ge- bluscht. De waterschade bleek nogal aanzienlijk. Het nog te velde staande graan heeft B. in schel ven op zijn land achter zijn woning gezet. SIRENENGELOEI TE HOOFDDORP. Gistermiddag omstreeks drie uur werd Hoofddorp opgeschrikt door sirenengeloei, het alarm voor naderend gevaar. Op dit sein stroomden alle scholen leeg. De leerlingen trokken, keurig opgesteld in rijen, onder leiding van het onderwijzend personeel wen weg over. Hierna verspreidden zij zich onder leiding in groepjes en zochten dekking in schuren en garages der onwonenden. Het was de eerste jeugdoefening in verband met de luchtbescherming. Na enkele minuten werd de terugtocht aan vaard. De leiders gaven het teeken dat alles weer veilig was. Deze oefening, die goed slaagde, stond on der leiding van het hoofd van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst, den heer W. Slob. JONGEN VANGT EEN MEERVAL. Het zoontje van den heer J. aan den Lei- muiderdijk mocht zijn vader helpen met het binnenhalen der netten. Hij trof het bijzon der, want het net. waarmee hij bezig was. was ontzaglijk zwaar. De vangst beloofde dus veel goeds, maar die was niet zooals een vis- scher dat verlangt. Een kolossaal beest van ongeveer een me ter lengte kwam boven water. Het had een ge drongen kop met snorharen. Het bleek de be ruchte meerval te zijn. De vangst liep dus te gen, terwijl de netten waren stukgescheurd. Zeer zeker zal deze vischdief zich niet meer aan diefstal schuldig maken. VERRICHTINGSPROEF GAAT NIET DOOR. In verband met de paardenvordering heeft de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland besloten, de verrichtingsproef voor warmbloedpaarden op Vrijdag 15 September a.s. te Wieringer- meer en Hoofddorp niet te doen door gaan. HEEMSTEDE EEN VERRASSENDE ONTVANGST. Een milicien, ondergebracht in de Mariaschool aan de Molenwerfslaan te Heemstede was Woens dag te Amsterdam getrouwd. Na aan den' amb tenaar van den Burgerlijken Stand te Amster dam de verzekering gegeven te hebben dat hij voor zijn vrouw zou zorgen, kon hij zijn solda- tenpakje weer aantrekken om zijn vrouw reeds den eersten avond te verlaten, al was dit dan ook niet vrijwillig. De jongens van de 3e batterij, de meesten zelf ook getrouwd, zonnen op een middel" om den jongen man dit eerste afscheid eenigszins te doen vergeten en in den loop van den avond werd de bovenzaal der Mariaschool feestelijk versierd met slingers en serpentine, werden de lampen omwoeld door gekleurd papier, terwijl de plek waar de jong gehuwde in het stroo zou kunnen droomen van toekomstig geluk werd afgeschei den met een wolletje van stroo en gekleurd pa pier. Op een groot karton prijkte in groote letters het woord „Welkom". Maar ook de bloemen ontbraken niet; daar voor hadden eenige bewoners van de Molen werfslaan gezorgd. De versieringen waren natuurlijk niet onop gemerkt gebleven bij het publiek, dat dés avonds nog steeds rondom de scholen flaneert en tegen 10 uur, het uur dat de jongeman moest „binnen" zijn, zag het zwart van de menschen. Alsof het gold de komst van een generaal, stonden de jongens van kamer no. 3 bij zijn komst aangetreden, de muziek, een accordeonist, een van de kameraden, speelde „Lang zal hij leven" en begeleid door zijn kameraden, ging de pas gehuwde militair naar de versierde zaal. Hier volgden, hartelijke toespraken, werden hem verschillende cadeaux overhandigd o.a. een fraaie koperen ganglamp van de kamergenoo- ten, terwijl er voor oranje-limonade gezorgd was. Begrijpelijk is, dat er nog een echt gezellig kwartiertje volgde, waarbij wel heel bijzonder de goede geest onder de jongens van de 3e bat terij tot uiting kwam. Opgave van 5 September 1939. Ondertrouwd: J. P. Schmal en T. C. G. Groot; L. Smith en J. E. Glerum; G. J. 'Traast en K. W. D. Huizinga. Getrouwd: H. v. Pel en A. C. Acda, J. J. -Bregman en M. v. d. Meulen. Bevallen: M. Driessen—Teeuwen z.; E. J. v. Bakel—Diependaal z.; M. M. Goddev. Bakel d. Overleden: J. M. Linders 84 j., ongeh. HALFWEG Ernstig auto-ongeluk op den IJweg. Militaire auto vernield. Een ernstig gewonde. Woensdagavond omstreeks half zes heeft op den IJweg tusschen het dorp Zwanenburg en den Spaarnwouderweg. juist voor de boerde rij van den landbouwer Eijken, een ernstig ongeluk plaats gehad. Uit de richting Halfweg kwam een mili taire auto, op weg van de Hembrug naar Delft, waarin 3 militairen waren gezeten, twee in de cabine en 1 achterin de laadruim te. Op den stillen polderweg had de bestuurder de snelheid tamelijk opgevoerd. toen hij moest uitwijken voor een tegenligger, terwijl tegelijkertijd plotseling en vlak voor hem een paar fietsende jongens opdoken. Om een aanrijding met deze jongens te voorkomen week de bestuurder zooveel moge lijk naar rechts uit en remde krachtig, waar door de auto begon te slippen naar de naast den weg gelegen bermsloot.. Tot overmaat van ramp kantelde de auto en schoot, onderste boven en met het dak over het water, dwars door de sloot, waar zij nogmaals kantelde en nagenoeg geheel vernield opzij bleef liggen .De twee militairen in de cabine bleken er nog het best te zijn afgekomen; met enkele lichte wonden konden zij zichzelf uit de cabine be vrijden. Erger was het gesteld met den ach terin zittenden militair; behalve verschillen de hoofd- en handwonden bleek deze een her senschudding te hebben opgeloopen. Onmiddellijk werd hulp verleend en werden de drie gewonden in de nabijgelegen boer derij binnengebracht, terwijl geneeskundige hulp werd ingeroepen, welke werd verleend door dokter M. Sepers uit Zwanenburg. Na voorloopig te zijn verbonden werden alle drie gewonden per ziekenauto naar Delft vervoerd. Onmiddellijk na het ongeluk werd door de hier gelegerde militairen een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. OVERVEEN OPENING CHR. SCHOOL. Hedenmorgen 9 u/ur is de nieuwe Chr. school in tegenwoordigheid van vele belang stellenden officieel, doch op zeer eenvoudige wijze geopend. Onder de aanwezigen merkten we op het volledige bestuur (met uitzonde ring van den voorzitter ds. J. C. Brussaard. die als veldprediker thans ln het leger dienst doet; den wethouder van P. W.. ing. J. Ouwe hand, den directeur van P. W. den heer J. de Jong Czn., den hoofdcommies voor onder wijszaken, den heer S. Huynlnck, het onder wijzend personeel, bestaande uit het hoofd der school, den heer Stouthamer en de dames Boelhouwer en Hopma, vele ouders van de 55 ingeschreven leerlingen enz. De vice-voorzitter. ds. Ch. de Beus uit Overveen, sprak een korte openingsrede uit. Spr. gaf uiting aan zijn groote blijdschap en dankbaarheid, dat eindelijk de neiuwe Chris telijke school zij het dan ook nog maar in een hulpgebouw, kon worden geopend. Als hij het gemeentebestuur dank bracht voor zijn hulp. om dit gebouw tot stand te brengen, dan wilde hij speciaal den heer De Jong hulde brengen, omdat hij de stuwende kracht is geweest. Ook wethouder Ouwehand kwam een woord van dank toe omdat hij het was. die alle voorbereidingen krachtdadig steunde. Vervolgens werd het personeel toegesproken Spreker hoopte, dat onder Gods zegen de school zou groeien en bloeien. Hierna verklaarde hij de school voor ge opend. Wethouder Ouwehand wenschte het bestuur geluk met zijn geslaagd pogen, om de nieuwe school tot stand te breneen. Tenslotte ging ds. De Beus voor in gebed, waarna het onderwijs begon. IJMUIDEN Trawlers naar IJsland? Naar wij vernemen overweegt één der ree- derijen hier ter plaatse het uitzenden van één of meer harer trawlers naai- IJsland. Men beschouwt de IJslandsche wateren als een veilige plaats om te visschen en nu er op de Noordzee van visschen vooralsnog niets zal komen en de gewone Noorzeevisch dus wel weg zal blijven, ziet men klaarblijkelijk wel iets in het visschen in de IJslandsche wate ren. Inderdaad zou men met deze visscherij voor een behoorlijke marktvoorziening kun nen zorgdragen. NEDERLANDSCHE BEMANNINGEN TERUGGEKEERD. De complete Nederlandsche bemanningen der zes Poolsche trawlers, welke Donderdag naar Fleetwood vertrokken, zijn thans naar hier teruggekeerd. Zij hebben de reis dwars door Engeland gemaakt en bereikten via Lon den ons land. Het was hun opgevallen, hoe bij onze Westelijke naburen allen van kind tot grijsaard, in het bezit van een gratis gas masker zijn. Ook hadden zij met groote be langstelling de ballonversperring boven Lon den in oogenschouw genomen. BESOMMINGEN. Eveline IJM 115 60 manden f 1120. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) Tarbot 115100 cent per K.G. Tong 21082 cent per K.G. Kleinschol f 1319 per 50 K.G. Schar f 8.50—2.90 per K.G. Groote schelvisch f 40 per 50 K.G. Middel schelvisch f 44 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 34—24 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 21—18 per 50 K.G. Groote gul f 21 per 50 K.G. Wijting f 12—11 per 50 K.G. Makreel f 17.50—16 per 50 K.G. Kabeljauw f 60—53 per 125 K.G. SANTPOORT VEILING MIDDELOO EN KWEEKESTEIN. Ten overstaan van notaris J. A. Dolleman had Woensdag in „Zomerlust" de belangrijke veiling plaats van diverse gronden, behooren- de tot de landgoederen Middeloo Kweeke- stein, onder Driehuis-Velsen en Santpoort. Vooral in verband met het feit, dat de gronden grootendeels in het huidige uitbrei dingsplan zijn opgenomen werd flinke be langstelling verwacht. Middenloo werd geveild in 32 perceelen, te zamen groot 12 H.A., 12 A„ 51 cA. Kweekesteln in 17 perceelen, tezamen 10 H.A. 8 A 7 cA. Middeloo kon het brengen tot f 57.500 Kweekestein tot f 45.000. De combinatie staan de op f 102.500, werd niet gewijzigd, waarna de gronden werden opgehouden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Duitsch Witboek over de Poolsche crisis. Het verloop der onderhandelingen. Te Berlijn is een Witboek gepubliceerd, waarin de gebeurtenissen tot vóór de oorlogs verklaringen aan Duitschland uiteengezet worden. Het D.N.B. meldt hierover o.a.: In een op den avond van 28 Augustus overhandigd antwoord op den stap van den Fuhrer van 25 Augustus gaf de Britsche regeering te kennen bereid te zijn in te gaan op het denkbeeld van reorganisatie der Dultsch- Britsche betrekkingen. Verder deelde zij mede van de Poolsche regeering de stellige verzekering te hebben gekregen, dat War schau bereid was tot directe onderhandelingen met de Duitsche regeering over de Duitsch- Poolsche vraagstukken. De Duitsche regeering rekende erop, dat op 30 Augustus een Poolsche persoonlijk heid, voorzien van alle volmachten zou aan komen. Tegelijkertijd kondigde de Fiihrer aan, dat de rijksregeering de voorstellen voor een aanvaardbare oplossing onmiddellijk zou uitwerken en zoo mogelijk ook de Britsche regeering ter hand zou stellen. Gedurende den 30sten Augustus kwam te Berlijn noch een Poolsch gevolmachtigd on derhandelaar noch een mededeeling der Brit sche regeering over de door haar gedane stappen aan. Daarentegen kreeg de Duitsche regeering op dezen dag bericht van het be vel tot algemeene mobilisatie in Polen. Eerst te middernacht overhandigde de Britsche ambassadeur een nieuw memorandum, dat zich beperkte tot de mededeeling, dat het antwoord van den Fiihrer van den vorigen dag de Poolsche regeering zou worden mede gedeeld en dat de Britsche regeering het opdoenlijk achtte reeds op 30 Augustus het Duitsch-Poolsche contact tot stand te bren gen. Hoewel door het uitblijven van den Pool- schen onderhandelaar de voorwaarden voor het Informeeren der Britsche regeering over de meening der Rijksregeering met betrek king tot den eventueelen onderhandelings grondslag vervallen was, werden den Brit- schen ambassadeur, toen hij het Britsche memorandum overhandigde, toch de voorstel len medegedeeld, die intusschen door de Rijksregeering waren uitgewerkt. Zij werden nog in bijzonderheden toegelicht. De regeering verwachtte, dat nu tenminste achteraf de benoeming van een Poolsch gevolmachtigde zou geschieden. In plaats daarvan legde de Poolsche ambassadeur te Berlijn in den mid dag van de 31sten Augustus tegenover den rijksminister van buitenlandsche zaken een mondellge verklaring af, waarin hij zeide. dat de Poolsche regeering in den voorafgaanden nacht van de Britsche regeering bericht van de mogelijkheid van directe besprekingen tus schen de Duitsche regeering en Polen had gekregen en de Britsche suggestie in gun stige overweging had genomen. Op de uit drukkelijke vraag van den minister van bui tenlandsche zaken, of hij bevoegd was met hem over de Duitsche voorstellen te onder handelen. verklaarde de ambassadeur dat hij daartoe niet gemachtigd was. doch slechts opdracht had gemelde verklaring mondeling af te leggen. De Rijksregeering moest derhalve vaststel len, dat zij twee dagen tevergeefs op een Poolsch gevolmachtigde gewacht had. Nadat derhalve alle mogelijkheden tot vreedzame regeling der Duitsch-Poolsche cri sis uitgeput waren, zag de Führer zich ge noodzaakt. het reeds sedert lang door Polen tegenover Dantzig. de Duitsche volksgroep in Polen en tegenover Duitschland door talrijke grensschendingen toegepaste geweld, met ge weld te keeren. Op den avond van den eersten September overhandigden de ambassadeurs van Enge land en Frankrijk den Rijksminister van buitenlandsche zaken twee gelijkluidende no ta's waarin zij van Duitschland het terug trekken van Duitsche troepen van Poolsch gebied eischten en verklaarden, dat hun re geeringen bij afwijzing van dezen eisch on verwijld haar verplichtingen tegenover Polen zouden nakomen. De Rijksminister ant woordde beiden ambassadeurs, dat Duitsch land de in de nota's uiteengezette opvatting van een Duitschen aanval tegen Polen van de hand moest wijzen. Om het door deze notas dreigend geworden oorlogsgevaar te keeren, deed de Duce een voorstel, dat voorzag in een wapenstilstand en een daarop volgende conferentie tot regeling van het Duitsch-Poolsche conflict. Dit voor stel werd door de Duitsche en de Fransche regeering in gunstigen zin beantwoord, doch door de Britsche regeering afgewezen. In den ochtend van den 3en September te 9 uur verscheen de Britsche ambassadeur op het ministerie van Buitenlandsche Zaken en over handigde hij een nota, waarin de Britsche regee ring met een termijn van twee uur haar eisch tot terugtrekking der Duitsche troepen herhaalde en verklaarde zich bij afwijzing na afloop van dezen termijn als in ooi-log met Duitschland te zullen beschouwen. Op denzelfden dag te 11.30 uur voormiddags overhandigde de rijksminister van' Buitenland sche Zaken den Britschen ambassadeur te Ber lijn een memorandum van de rijksregeering, waarin de ultimatieve eischen der Bmsche re geering werden afgewezen en verklaard werd dat de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog alleen op de Britsche regeering rustte. Des middags bracht de Fransche ambas sadeur» te Berlijn den rijksminister van Buiten landsche Zaken een bezoek en vroeg hij of de rijksregeering in staat was een bevredigend antwoord te geven op de door de Fransche re geering in haar nota van 1 September gestelde vraag. Indien, zoo zeide de minister, de houding van Frankrijk tegenover Duitschland door dezelfde overwegingen bepaald zou worden als de hou ding der Britsche regeering, kon de rijksregee ring dat slechts betreuren. Duitschland had steeds naarovereenstemming met Frankrijk ge streefd. Indien de Fransche regeering deson danks op grond van haar verplichtingen jegens Polen een vijandelijke houding tegenover Duitsch land zou aannemen, zou het Duitsche volk dat als een door niets gerechtvaardigden aanvals oorlog van Frankrijk tegen Duitschland be schouwen. De Fransche ambassadeur zeide on der deze omstandigheden de rijksregeering te moeten mededeelen, dat de Fransche regee ring gedwongen was, van 3 September des na middags te 5 uur af haar tegenover Polen aan gegane verplichtingen na te komen. „De Lichthoeve" te Santpoort. In het September-nummer van ..De Licht hoeve", het orgaan van het bekende Kinder tehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort, schrijft de directrice. Zuster J. Th Kuyck. een lezenswaardige schets op de voor pagina, getitled „Mientje". Verdre bevat dit nummer een stukje „Wordt mijn sprookje wer kelijkheid?" (Het Kerstkindje). Zuster Gr. B betuigt haar dank aan hen, die daar verzoek om kousen voor de schoolgaande knideren zoo buitengewoon menschlievend hebben ingewil ligd; speciaal geldt haar dank de dames in verscheidene plaatsen, die steeds voor dit doel kousen zitten te breien. Een dame te Heem stede stuurde zelfs een paar met een kluwen wol er bij. die een jongen moest afwinden. Tot zijn verrassing zat er een kwartje in. waarvan hfj de jongens getracteerd heeft. De administrateur, de heer A. Stoelinga neemt reeds weer maatregelen voor het orga- niseeren van Lichthoeve-avonden in het aan staande seizoen; ook doet hij wederom reke ning en verantwoording van de binnengeko men giften in geld en natura. Argentinië verbiedt uitvoer van brandstoffen. BUENOS AIRES. 6 September (Havas/A.N.P.) De Argentijnsche regeering heeft een decreet goedgekeurd, waarbij de uitvoer van brand stoffen wordt verboden. Indië achter Engeland. SIMLA, 6 September (Reuter-A.N.P.) Minstens 54 Indische bestuurders hebben aan den onderkoning de verzekering gegeven van hun aanhankelijkheid aan het Britsche rijk en allen mogelijken steun aangeboden. DUITSCHE STEDEN IN HET WESTEN ONTRUIMD? ZüRICH 6 Sept (Havas/A.N.P.) De „Neue ZUricher Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat de grenssteden in westelijk Duitschland ont ruimd zijn of thans ontruimd worden. Fransche jachtvliegtuigen drijven Duitsche toestellen terug. PARIJS, 6 Sept. (United Press). Heden morgen om tien uur zijn een onbekend aan tal Duitsche vliegtuigen de Fransche grens overgestoken blijkbaar om de Fransche troe penconcentraties te fotografeeren. Na het oversteken van de grens vlogen ze ln wijden boog over Fransch gebied, doch werden door een aantal ijlings opgestegen Fransche Jacht vliegtuigen teruggedreven. K. L. M.-piloot vastgehouden in Calcutta. De K.L.M.-piloot Georg Klein, Duitscher van geboorte, maar daar te lande niet dienst plichtig, die als tweede bestuurder op weg was naar Batavia, Is in Calcutta door de Britsche autoriteiten aangehouden. De K.L.M. stelt thans alle mogelijke pogin gen in het werk om hem weer vrij te krijgen, omdat men zijn diensten zeer noodig heeft. MED AN, 6 September (Aneta). De ..Su matra Pest" verneemt, dat. behalve de tweede piloot Klein, ook twee Duitsche Joden te Cal cutta werden geïnterneerd. Verwacht wordt dat beide laatstgenoemde zeer spoedig op vrije voeten zullen worden gesteld. Voedselvoorziening wordt grondig geregeld. Deskundigen werken in commissies samen. De huidige internationale omstandigheden heb ben het noodzakelijk gemaakt, tijdig een officieel centraal orgaan te stichten, waarin aankoop in het buitenland en aanvoer naar Nederland van voedingsgrondstoffen voor mensch en dier in de eerste plaats granen, zal kunnen worden gecon centreerd. Dit orgaan is inmiddels gesticht onder den naam van graan-inkoop-bureau. welke orga nisatie is ondergebracht bij de afdeeling buiten land van de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale te 's Gravenhage. Het bureau is met zijn werk zaamheden reeds begonnen. Hoewel het de bedoeling is den aanvoer van deze grondstoffen zoo lang mogelijk langs de normale kanalen te doen verloopcn, biedt de genoemde organisatie intusschen zekerheid, dat, naarmate de ontwikkeling der internationale omstandigheden daartoe dwingt, de aankoopen kunnen worden gecentraliseerd. De getroffen maatregel geldt voor de volgende producten of groepen van producten; 1. Tarwe, waaronder begrepen voedertarwe. 2. Harde voedergranen, boekweit en zonne bloempitten. 3. Veekoeken. 4. Peulvruchten. 5. Oliehoudende zaden, pitten e. d., copra inbegrepen. 6. Bloem en meel. 7. Andere derivaten van granen. 8. Rijst. 9. Visch- en diermeel. Deskundige vertegenwoordigers uit handel en coöperaties zijn uitgenoodigd, het bureau bij zijn werkzaamheden met betrekking tot deze produc ten en productengroepen terzijde te staan. Van alle aangezochte personen is volle mede werking verkregen. De algemeene leiding van het inkoopbureau berust bij ing. C. C. C. van Stolk, directeur der Nederlandsche Akkerbouw- Centrale. De afdeeling buitenland dezer centrale verstrekt desgewenscht verdere inlichtingen. Ter verkrijging van een zoo goed mogelijke distributie der beschikbare voorraden veevoeder is het streven van de afdeeling veevoederdistri butie er van den aanvang af op gericht, de voor ziening met veevoeder zooveel mogelijk te con- centreeren op de verstrekking van mengvoeder. Behalve de twee veevoederdeskundigen, die permanent aan het rijksbureau voedselvoorzie ning in oorlogstijd ten dienste der voedervoorzie ning zijn verbonden, heeft de afleeling veevoe derdistributie zich de medewerking verzekerd van nog een aantal ter zake deskundigen uit het bedrijfsleven, die in twee mengvoedercommissies arbeid verrichten. Een z.g. technische mengvoe dercommissie onder voorzitterschap van den heer ir. J. G. Tukker te Beekbergen behandelt de voeder-technische vraagstukken, welke zich bij de samenstelling van mengvoeders, mede gelet op de beschikbare voorraden, voordoen een z.g. economische mengvoedercommissie onder leiding van den heer Th. C. Geudeker te 's Gravenhage beziet prijskwesties, verdeeling der grondstoffen en dergelijke aangelegenheden. Op het gebied van de productie en verwer king van broodbloem en -meel waren reeds in vredestijd commissies van deskundigen werk zaam. De technische contactcommissie voor de bakkerij onder voorzitterschap van ing. C. C. 6. van Stolk geeft voorlichting en verleent mede werking op het gebied der broodbakkerij, de technische contactcommissie voor de brood- bloemmaalderij onder voorzitterschap van den heer H. M. Abraham te 's Gravenhage heeft op haar terrein een soortgelijke taak. Hetzelfde geldt voor de technische contactcommissie voor de bloemverwerkende industrie, waarvan de heer Abraham eveneens voorzitter is. Met betrekking tot de artikelen thee en koffie is eveneens in overleg getreden met enkele voor den handel daarin representatieve personen, die de regeering bij eventueele maatregelen terzake zullen terzijde staan. Ook dit contact zal in com- missorialen vorm worden georganiseerd. HAARLEM. 6 September. Ondertrouwd 6 September: C. J. van 't Hoff en H. M. van Straaten; J. Ram en A. M. J. Venema; J. van der Wal en E. Engel; A. van Dansik en C. Vos; D. Bauer en A. P. Braspen ning; C. Labeur en I. Peetoom; J. Berghuis en C. Huizinga; A. Huizinga en H. J. Kars; A. H. Kroon en A. M B. van Duinen; A. Bakker en W. Roosenbeek; C. J. John en M. Bark; F. J. Born en A. M. van den Bosch; J. H. van der Hulst en A. W. Burgerding; R. Rcnooij en A. Provoost, Ch. Vooges en Th. Kuiper; G. Blokker en H. A. Prins. Gehuwd. 6 September 1939 W. Colpa en H. M. Harkmans. B. J. van Deursen en F. Novotnij. J. Timmermans en M. Toeset. B. v. d. Kroft en J. F. Keesstra. F. A. Cornelissens en E. Goebert. A. J. H. Sernee en M. C. Aker sloot. R. J. Dekker en T. Paap. J. Dobber en A. C. Hirs. W. H B. van Zanten en J. M. van Opzeland. B. Ch. Sieraad en E. M. Kemper. M. Blokker en E. J. Steffers. P. Tocset en C. A. Kortenaar. F. H. Kooien en J. E. Knol. W. M. A. Bakker en G. F. P. van de Sandt. C. Lots en W. H. M. Landmeter J. J. van Abs en A. H. de Klefte. A. C. Braspenning en A. Nagtegaal. C. H. Drees en G. van Steen. I. van der Werf en A. M. H. van Dijk. F. Lodder en P. de Graaff. G. van der Neut en C, Hoogendoorn. D. J. Molanus en I. S. Polderman. H. J. F. Suurland en H. S. W. Klaassen. W. van Bemmelen en Th. F. Salman. Bevallen 4 September: D. J. Kwakman— Diesfeldt, z.; G. van Frank—Adler. z.; A. M. SchildmeijerPoelman, z. Overleden 5 September: Ch. L. de Boever, 74 J., Spoorwegstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11