En de autoriteiten antwoorden AGENDA DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ondanks het dienaangaande reeds gepubli ceerde en per radio reeds omgeroepene, blijven tallooze gemobiliseerden zich, hetzij per tele gram, brief of request, heteij persoonlijk, hetzij door middel van familieleden, wenden tot het departement van defensie met verzoeken tot het bekomen van verlof om hun studie in de bur germaatschappij voort te zetten, of wel om zich te kunnen of blijven voorbereiden voor examens, of wel om weer terug te keeren naar de fabriek, onderneming of eigen zaak, waarin zij werk zaam waren en waarin zij niet of slechts moeilijk kunnen worden gemist, enz. enz. Er wordt daarom met nadruk de aandacht op gevestigd, dat dergelijke verzoeken niet in be handeling genomen kunnen worden en zonder meer ter zijde worden gelegd, terwijl dringend verzocht wordt het zenden van telegrammen, brieven of requesten "alsmede het brengen van bezoeken tot het verkrijgen van zoodanige ver loven, achterwege te laten, aangezien zulks geen zin heeft en het departement van defensie reeds met werk overbelast is. Uitsluitend in zeer bijzondere gevallen waaronder b.v. te verstaan: ondertrouw, huwe lijk, ernstige ziekte of overlijden van naaste familieleden, bevalling van de echtgenoote en het afleggen van examens kan voor een of voor enkele dagen buitengewoon verlof worden verleend. De betrokken militair moet zich, tot het verkrijgen van zoodanig buitengewoon verlof, onder overlegging van een bewijsstuk, wenden tot zijn cnmiddellijken commandant. Mocht in de toekomst blijken, dat de omstan digheden zulks toelaten, dan zal in overweging genomen worden of, en in hoeverre, verloven als in den aanhef dezes bedoeld (dus studie verlof, zakenverlof enz.) kunnen worden ver leend. Aan het treffen van een regeling dienaangaan de zal tijdig de noodige bekendheid worden gegeven. Het vorenstaande geldt evenzeer met betrek king tot het indienen van verzoeken tot over plaatsing naar een ander onderdeel, korps, wapen of dienstvak, of naar de gemeente van inwoning van den gemobiliseerde. VRAAG: Wat moeten nog niet opgeroepenen doen, die hun papieren geheel of gedeeltelijk kwijt zijn? Waar die te halen? Waar melden? ANTWOORD: De betrokkenen wenden zich tot den burgemeester van de plaats van inwoning. VRAAG: In welke volgorde worden verder op te roepen militairen opgeroepen, b.v. aanvul lingsreserve, leeftijd, vrijgeloten, vrijgestelden wegens b/oederdienst, afgekeurden? Worden eerst de oudere lichtingen opgeroepen en daarna de buitengewone dienstplichtigen, of omgekeerd? ANTWOORD: Hierop kan nog geen antwoord gegeven worden omdat nog niets is vastgesteld. VRAAG: Moeten zij, die tot een nog niet opge roepen lichting behooren, reeds maatregelen treffen tot een regeling van hun zaken in ver band met mogelijke oproeping? ANTWOORD: Het is natuurlijk wenschelijk rekening te houden met de mogelijkheid van op roeping, doch omtrent'de urgentie van een en ander valt niets te zeggen. VRAAG: Hoe staat het met de vrijwillige dienstneming bij het leger? ANTWOORD: Er bestaat een regeling, volgens welke niet-dienstplichtigen kunnen worden toe gelaten tot het aangaan van een verbintenis voor vrijwillige indiensttreding, welke regeling geldt, zoowel voor hen, die nimmer militair zijn ge weest, als op oud-militairen. Onder de tegen woordige omstandigheden kunnen evenwel op basis van deze regeling voorshands slechts wor den aangenomen zij, die in een der onderoffi ciersrangen den militairen dienst eervol hebben verlaten. VRAAG: Worden de examens voor het mid- standsdiploma uitgesteld? ANTWOORD: Het kruideniers-examen wordt waarschijnlijk een maand uitgesteld. Het examen voor het middenstandsdiploma handelskennis vindt, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, plaats op de vastgestelde data. VRAAG: Moet men als café-houder van te voren opgave doen indien men koffie wil blijven verkoopen, zoo ja waar? ANTWOORD: Café-restaurants, hotels e. d. zullen terzake binnenkort een enquete-formulier ter invulling krijgen. VRAAG: Brengt de algemeene mobilisatie nog wijziging in de uitvoering der vestigingswet kleinbedrijf 1937? ANTWOORD: De vestigingswet blijft gehand haafd. De regeering ziet echter de moeilijkheden in verband met de gemobiliseerden zeer goed in, en zal binnenkort hieromtrent nader berichten. VRAAG: Wijzen de getroffen maatregelen in zake distributie en hamsteren niet op een voedsel-tekort, gezien ook de groote kosten welke hiermede gemoeid zijn? ANTWOORD: De getroffen maatregelen zijn uitsluitend te beschouwen als voorzorgsmaat regelen, genomen voor dat van een tekort sprake kan zijn, en hebben juist ten doel van den aan vang af zooveel mogelijk verzekerd te zijn van een goed functionneerende voedselvoorziening, waardoor tevens voorkomen wordt dat opkoopers en dergelijke zich van de voorraden meester maken. VRAAG: Hoe kan ik vrijstelling krijgen van de verplichting, om mijn auto of motor bij verder gaande requisitie bij de militaire autoriteiten in te leveren? ANTWOORD: Vrijstelling van den aanbiedings plicht om den wagen bij requisitie in te leveren, wordt thans onder geen voorwaarde meer ver strekt. Verzoeken om vrijstelling hadden voor de mobilisatie op het oogenblik, dat het motor- rijtuig geregistreerd werd, moeten worden inge diend. Toen immers wist men reeds, wat bij mobilisatie te wachten stond. Slechts voor zoover thans nog met het registreeren van motorrijtui gen wordt voortgegaan, kan by die gelegenheid een verzoek om vrijstelling worden ingediend. Slechts in zeer bijzondere gevallen worden vrij stellingen verleend. VRAAG: Er wordt aangeraden het benzine- gebruik te beperken. Mijn auto gebruik ik 5 dagen per week. 4 dagen kan ik op de fiets gaan. Geeft 't rijk nu ook voor dezen toestand 60-dagen kaarten voor wegenbelasting? ANTWOORD: De 60-dagenkaarten voor we genbelasting worden voor het door u bedoelde geval niet afgegeven. De afgifte van deze kaar ten geschiedt in bepaalde bij de wet voorge schreven gevallen, die echter eventueel voor uitbreiding vatbaar zijn. U doet het' beste dit geval bij request, een gewone brief, voor te leg gen aan den miinster van financiën. Wellicht zal deze aanleiding vinden om voor soortgelijke gevallen de 60-dagenkaarten te doen afgeven. VRAAG: Zijn spaargelden ingelegd bij de rijkspostspaarbank in oorlogsgevaar of in oorlog verzekerd? ANTWOORD: Ja, de staat waarborgt terugbe taling van ingelegde gelden onder alle omstandig heden. VRAAG: Kunnen spaargelden ingelegd bij de rijkspostspaarbank in oorlogsgevaar of in oorlog in beslag worden genomen? ANTWOORD: Neen. Aan elke wettig gedane aanvraag wordt uiterlijk binnen 14 dagen vol daan. PARKEERTERREINEN GED. OUDE GRACHT Bij besluit van 17 Mei 1938 is bepaald, dat men op de rijbanen ter weerszijden van het voor parkeerterrein bestemd middengedeelte van de Gedempte Oude Gracht tusschen het Verwulft en de Kleine Houtstraat mo torrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mag hebben, anders dan tot het onmiddellijk uit- of in laten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeerverbod). Nu de destijds aangebrachte vluchtheuvel- tjes in de as van den rijweg van genoemd gedeelte van de Gedempte Oude Gracht zijn vervallen, zoodat ter plaatse weder één rij weg van trottoir tot trottoir is ontstaan, hebben B. en W. besloten dat de voertuigen weer langs de trottoirs kunnen parkeeren, met uitzondering evenwel van het gedeelte rijweg tusschen de scheiding van de per- ceelen genummerd 83 en 85 en de Groote Houtstraat, waarop ingevolge het besluit van 21 Augustus 1935 nog een parkeerverbod rust; Het besluit van 17 Mei 1938 is dus met in gang van heden ingetrokken. Heden: DONDERDAG 7 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Wilhelminastraat 21: Redevoering A. J. Korff, 8.30 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Bloemen-séance Relig. Ver. van Spiritisten „Eben Haëzer", 8.15 uur. Begijnhofkapel: Opwekkingssamenkomst, 8 u. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot." 2.30, 7 en 9.15 uur. Lux or Theater: „Trader Horn", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De hond van de Basker- villes". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De avonturen van Tom Sawyer", 2 en 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en van 79 uur VRIJDAG 8 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des ptvond& STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). AANWINSTEN. Godsdienst. Banning. Geestelijke herbewapening. Hartog, De. Modern heidendom. Landau. Uw koninkrijk kome. Nienhuis. Hoe reageert Nederland op de moreele en geestelijke herbewapening? Oehler. Overwonnen moeheid. Krijgswetenschappen. Annuaire Statistique du commerce des armes et des munitions. Thomson en Peeters. Het gevaar uit de lucht Geneeskunde, gezondheidszorg. Gezelle Meerburg. De longen, de normale functie en de meeste voorkomende stoornissen Harris. Vitamines in theorie en praktijk. Went. Genezende stralen; uiteenzetting over stralenbehandeling. Landbouw; veeteelt. Koning, De. Boschbrand. Kruis. De africhting van den rashond. Kruis. De berichtbc-nd gedurende den oor log en zijn mogelijkheden in Nederland. Kunst. Adama van Schelt-ema. Die Deutsche Volks kunst und ihre Beziehungen zur germani- schen Vorzeit. Bruyne, De. Albert Servaes en de Vlaam- sche vroomheid. Duret. Histoïre des peintres impressionistes. Nederl. en in het Nederl. vert. romans. Bates. Spella Ho. ELsschot. Het been. Schendel, van. Anders en eender. Young Brett. Dokter Bradley. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke veranderlijke wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droog warm weer. Des ochtends plaatselijk mist. THERM O METERS TAND Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 62 F. Hoogste heden 64 F. Het gebied van hoogen luchtdruk is in Noord-Scandinavië in beteekenis afgenomen. Het werd aangetast door depressies, die in oostelijke richting over de Poolzee trekken. De hooge druk in Centraal-Europa nam nog in beteekenis en uitgebreidheid toe. Een maxi mum. samenhangend met een gebied van hoo gen luchtdruk in het Westen ligt over onze omgeving. De Oceaandepressie trekt verder noordwaarts en bracht daarbij aan de zuid kust van IJsland nog wat regen. Langs de zuid-oostkust van Groenland ligt thans een vore van lagen druk. die reikt tot het oostelijk gedeelte van de Poolzee. In Italië is de luchtdruk flink gestegen. In het zuiden op Sicilië en om de Adriatische Zee viel nog veel regen. De berichten van de Azoren duiden op het voorbijtrekken van een depressie over het Oceaan-gedeelte ten wes ten van Portugal. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 773 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Vrijdag v.m. 10.11 uur; nam. 22.54 uur. Strand berijdbaar van 15.15—20.45 uur. BURGERS WEEST WAAKZAAM. Dag en nacht is U ingeschakeld op het meest doeltreffende en onder Rijks- en Gemeentelijk toezicht staande voorlichtings-, waarschu- wings- en alarmeeringsapparaat.indien U is aangesloten bij de Radio Centrale. Vraagt inlichtingen aan de Centrale. HAARLEM Telef. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Haal Uw boodschappen zooveel mogelijk zelf. Of telefoneer Uw winkelier vóór 9 uur. Het bestuur van de Middenstands Centrale voor Haarlem en Omstreken schrijft ons: Zooais bekend mag worden verondersteld is van Overheidswege verzocht het benzinever bruik tot het uiterste te beperken, daar an ders strengere maatregelen moeten worden toe gepast. De Handeldrijvende en Industrieele Middenstand zal .hieraan ongetwijfeld de volle medewerking' vërleenen. ,Dit kan belangrijk worden bevorderd, wanneer de cliënten hun on- vermijdelijken steun niet willen onthouden. Het Bestuur van de Middenstandscentrale doet daarom een dringend beroep op het koo pend publiek om, in de eerste plaats zooveel mogelijk het benoodigde zelf af te halen, of te laten afhalen. Indien dit niet mogelijk is, en bestellingen telefonisch worden opgegeven, deze bestellingen te doen 's morgens vóór negen uur opdat de winkelier in ,de gelegenheid is een route samen te stellen en voorkomen wordt, dat eenige malen per dag dezelfde wijken moeten worden gereden. Wanneer ieder op deze wijze medewerkt zal het mogelijk zijn het benzineverbruik belang rijk te beperken, terwijl de zaken waarvan per soneel in militairen dienst is, hierdoor tevens worden geholpen. Geen tenten meer op liet Zandvoortscke strand. Op militair gezag zullen geen tenten op het Zandvoortsche strand meer mogen staan. Ook tijdens 't week-einde is het plaatsen van ten ten verboden. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER WESTERVELD. De heer D. J. A. Westerveld, wethouder van Onderwijs, zal zijn spreekuur houden op Woens dag van half 2 tot half 3, behalve wanneer er dien dag zitting van den Gemeenteraad is. Dan zal het spreekuur zijn in die week op Vrijdag van half 1 tot half 2. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 7.667.68 Berlijn 6668 Parys 4.32—4.36 Brussel 32.27^—32.32^ Zwitserland 42.3042.40 New-York 1.88 3/8 Thee gehamsterd en te duur betaald. Wegens overtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 heeft de Haarlemsche politie Woensdag proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die aan iemand zeven pond thee had verkocht en die te duur had laten betalen. Toen die thee vervoerd werd, is zij in beslag genomen. De politie legde ook beslag op de boeken van den winkelier, waar mee het onderzoek wordt voortgezet. De luchtbescherming te Haarlem. Straatverlichting zal 's nachts doorbranden. Uit welingelichte bron vernemen wij, dat het gemeentebestuur besloten heeft de elec- trische straatverlichting in de stad des nachts te laten doorbranden. Bij net nemen van dezen maatregel is men van de gedachte uitgegaan, dat. in geval er door vreemde vliegtuigen over de stad mocht worden gevlogen, hiermede kenbaar ge maakt wordt, dat zij zich boven neutraal ge bied bevinden. OPENINGSAVOND VAN „DE OOSTHOEK". Zaterdagavond 9 September organiseert de OverijselscheGelderscheDrentsche Ver- eeniging „De Oosthoek", haar eerste uitvoering in dit seizoen in de tooneelzaal van hotel „De Leeuwerik". Medewerking wordt verleend door het duo Jac. FunnyDora Schrama en door het accordeon-ensemble „The Mari- nucci's" o.l.v. den heer J. Hogendoorn. Na afloop is er bal met attracties. Een be perkt aantal toegangskaarten zal aan de in Haarlem liggende militairen worden uitge reikt. De Nerlerlandsclie visschersvloot. Vele loggers varen door Haarlem. Een groot deel van do Nederlandsche vis schersvloot is voor de vele gevaren, welke zich, ook voor de visschersvaartüigen op zee thans kunnen voordoen, deze week huis waarts gekeerd. Vele van de te IJmuiden thuisbehoorende loggers varen door Haarlem naar Leiden en Katwijk lederen dag stoomen er enkele door het Spaarne om verder via de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder naar de Kager- of Brasemerpiassen te varen. Woensdagmiddag ging het gerucht, dat zelfs Poolsche loggers door onze stad waren ge varen. De zeeschepen voerden Poojsche namen en als plaats van domicilie stond „Dantzig" aan gegeven op de schepen. Bij navraag bleek evenwel, dat de loggers Hollandsche schepen zijn van Nederlandsche Reederijen en met Hollandsche visscherlui bemand, die echter enkele maanden voor Poolsche reederijen hadden gevaren. Mr. De Wilde keert in de Tweede Kamer terug. De heer Botterweg staat hem zijn zetel af. Men deelt van bevoegde zijde aan de A. R. pers mede: Aan dr. Colijn, dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. R. de Wilde is de vraag gesteld of zij wenschten terug te keeren in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Ingeval zij deze vraag bevestigend beantwoorden, zou er voor hen plaats worden gemaakt. Dr. Colijn heeft de vraag ontkennend beantwoord. Nu hij ten gevolge van den oorlog van zijn voorgeno men reis heeft moeten afzien, wilde hij wel zitting nemen in de Eerste Kamer der Staten- Generaal, waartoe hem inmiddels ook de ge legenheid was geboden. Dr. Van Dijk heeft medegedeeld, dat hij, al thans voor de loopende parlementaire periode zich niet weer voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer wenscht beschikbaar te stellen. Mr. De Wilde heeft te kennen gegeven, dat hij een benoeming tot Kamerlid zou aan vaarden. De heer H. Botterweg heeft nu, ten einde den terugkeer van den heer De Wilde in de Kamer mogelijk te maken, voor het Kamerlid maatschap bedankt. Dr. Colijn en mr. De Wilde zijn krachtens de bepalingen van het statuut der partij weer opgetreden, resp. als eerste en tweede voorzit ter van het Centraal Comité van Anti-Re- volutionnaire Kiesvereenigingen. AANMELDING VOOR EERSTE CANDEDAATS EXAMEN GENEESKUNDE AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. De studenten voor de Amsterdamsche Uni versiteit, die van plan zijn het examen eerste gedeelte candidaatsgeneeskunde af te leggen in September, worden verzocht zich schrifte lijk te melden aan het laboratorium voor organisch scheidunde, Nieuwe Achtergracht 129. De gemobiliseerden zullen dan zoo tijdig hun oproep voor het examen ontvangen, dat zij nog in de gelegenheid zijn bij hun com mandant het benoodigde verlof aan te vra gen. Naar herziening van schoolboeken Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van onderwijs en van buitenlandsche zaken is een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen de vraagstukken, beoogd in de verklaring van Genève van 2 October 1937, betreffende het geschiedenisonderwijs (herzie ning sehoolboeken), bekend gemaakt bij he' koninklijk besluit van 2 Maart 1938 (staatsblad no. 15), te bestudeeren en oplossingen voor te stellen aan de bevoegde autoriteiten of organen en is benoemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. J Huizinga, hoogleeraar aan de ryks-universiteil te Leiden, wonende te Leiden. Tot lid is o.m. benoemd dr. J. S. Bartstra, leeraar aan het gemeentelijk gymnasium te Haarlem, wonende te Haarlem. „SCHIP EN WERF". Extra nummer m.s. Oranje. Van de uitgeefster, de N.V. Drukkerij M. Wijt Zonen te Rotterdam, verscheen de extra uit gave van „Schip en Werf", 14-daagsch tijdschrift, gewijd aan Scheepsbouw, Scheepvaart en Haven- belangen, uitgebracht ter gelegenheid van de indienststelling van het niéuwe motorschip Oranje yan de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland. In het keurig verzorgde werk, verlucht met fraaie foto's, wordt allereerst een korte greep gedaan uit de historie van de reèderij, waarna het werk van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, die de Oranje bouwde, in de laat ste jaren wordt geschetst. Hierna wordt de te waterlating door H. M. de Koningin gereleveerd, waarna de geheele voorgeschiedenis, bouw, laad- gerei, veiligheidsinrichtingen, navigatiemiddelen, inrichtingen voor passagiers en bemanning etc. onder de loupe worden genomen. De machineinstallatie maakt uiteraard een extra onderwerp van bespreking uit, waaraan nog schemateekeningen zijn toegevoegd Het geheel biedt niet slechts een frisschen, fleurigen aanblik, doch ook de inhoud mag er zijn en zal vooral den technisch onderlegden lezer een goeden indruk geven van de jongste aanwinst van onze Nederlandsche koopvaardij vloot VELSEN Uit het jaarverslag der gemeente. Wist U dit? Wij laten hieronder nog eenige bijzonderheden 'olgen uit het verslag van den toestand der ge meente Velsen over 1938 en beginnen by volks ontwikkeling en opvoeding, waar ons verteld wordt, dat het voorbereidend onderwijs gedu rende 1938 gegeven werd aan 13 bijzondere be waarscholen, waaruit blijkt, dat men er van particuliere zijde heel wat voor over heeft om dit onderwijs, dat niet meer gesubsidieerd wordt, in stand te houden. Deze bewaarscholen zijn: Neutrale Bewaarschool Casembrootstraat met 129 leerlingen, Neutrale Bewaarschool Pres. Krugerstraat met 62 leerlingen, R.-K. Fröbel school IJmuiden, 86 leerlingen, R.-K. Bewaar school Driehuis 55 leerlingen, R.-K. Bewaar school Corverslaan 147 leerlingen, R.-K. Be waarschool Zeeweg 168 leerlingen, Insingerbe- waarschool IJmuiden 178 leerlingen, mevr. van Tuyllbewaarschool 164 leerlingen, Chr. Bewaar school Engelmundusweg 82 leerlingen, Maria Cornelia Fröbelschool Velsen 51 leerlingen, Ma ria Bewaarschool Velsen 30 leerlingen, Her vormde Kleuterschool Velsen 100 leerlingen, Neturale Bewaarschool Santpoort 143 leerlingen. De openbare en bijzondere lagere scholen werden bij den aanvang van het schooljaar be zocht door 7027 leerlingen, verdeeld over 31 scholen als volgt: Openbare school A I 190, A II (U.L.O.) 211, D 301, E 293, F 252, G 293, H 360, J 268, K 141, Wilhelminaschool 73, Comitéschool 284, Groen van Prinstererschool 222, Marnixschool 193, Ds. H. W. Ci-eutzbergschool 116, P. Ver- meulensohool 159, Julianaschool 248, Emmaschool 201, Insingerschool 425, Chr. school Van Lange- veldstraat 266, Da Costaschool 123, Cort v. d. Lindenschool 133, Chr. School Frans Netscher- laan 156, R.-K. school Tasmanstraat 120, idem Kerkstraat 154, idem Zeeweg 306, idem idem 345, idem Corverslaan 210, idem idem 237, idem Schaepmanlaan 361, idem idem (U.L.O.) 99, id. Wulverderlaan 287. Van het totaal aantal schoolkinderen werd voor 3894 wel en voor 3133 geen schoolgeld be taald. Landsverdediging. Het aantal ingeschrevenen voor den dienst plicht, lichting 1933 bedroeg 405. Er namen 396 aan de keuring deel. Daarvan werden 249 ge schikt verklaard, terwijl 144 voor goed en 3 tij delijk ongeschikt bleken te zijn. Van de 192, die tot gewoon dienstplichtigen werden bestemd, werden 173 bij de land- en 19 bij de zeemacht ingelijfd. Van de 82 buitengewoon dienstplich tigen behooren 74 tot de landmacht en 8 tot de zeemacht. Uit het verslag van den Commissaris van Politie. Toezicht op vreemdelingen. Het toezicht op vreemdelingen in deze ge meente is belangrijk in omvang toegenomen, deels als gevolg van de regeeringsvoorschriften en van de tijdsomstandigheden, deels ook in ver band met een noodzakelijk gebleken herziening daarvan. Het bleek noodig, twee ambtenaren hiermee te belasten. In totaal meldden zich 347 (v. j. 72) vreem delingen aan, t.w. 138 (20) mannelijke meerder jarigen, 18 (0) mannelijke minderjarigen, 161 (36) vrouwelijke meerderjarigen en 30 (16) vrouwelijke minderjarigen. Van de aangemelde vreemdelingen waren 215 van Duitsche nationaliteit. Afgemeld werden 289 (40) vreemdelingen, t.w. 85 (9) mann. meerderjarigen, 17 (6) mann. minderjarigen, 155 (18) vr. meerderjarigen, 32 (7) vr. minderjarigen. Van de afgemelden wa ren 204 van Duitsche nationaliteit. Verleend werden 323 (5) voorloopige verblijfs vergunningen. Luch tbeschcrming. De gemeentelijke luchtbeschermingsdienst kwam in het verslagjaar tot verdere ontwikke ling. Op 18 Mei werd de goedkeuring verkregen op het gemeentelijk luchtbeschermingsplan, waar na onderdeelen hiervan, voor zoover de ge ringe beschikbare gelden dit mogelijk maakten, tot uitvoering kwamen. Op 31 December 1938 beschikte de dienst over een personeelsterkte van ongeveer 350 personen, waaronder ruim 250 vrijwilligers uit de burgerij. Deze getalsterkte neemt thans dagelijks toe. Het systeem van administratie werd geheel omgewerkt. In het verslagjaar bleek meer en meer, dat de werkzaamheden voor den luchtbeschermings dienst, welke zonder eenige personeelsvergoe- ding worden uitgevoerd, niet langer onder het Commissariaat van Politie kan blijven inge deeld. Het aanstellen van een gesalarieerd des kundige, die zich geheel kan wijden aan zijn functie als hoofd van den Luchtbeschermings dienst, is dringend noodzakelijk. Van Rijkswege werden in het verslagjaar een groot aantal gasmaskers ter beschikking gesteld. In September van het verslagjaar werd in ver band met de politieke spanning overgegaan tot de inrichting van een lokaal voor den ontsmet- tingsdienst, terwijl voorts voor de burgerbevol king een schuilloopgraaf op het Willemsplein werd aangelegd. Overgegaan werd tot aanschaf fing van een hoeveelheid materiaal voor ont smetting, brandbestrijding, noodverlichting, ge neeskundigen dienst e.d. Ter opleiding van het gemeentepersoneel en de vrijwilligers werd een groot aantal cursussen gehouden. Tevens werden leiders van onderdee len voor hun taak bekwaamd. Met tal van over- heids- en particuliere bedrijven werd overleg gepleegd, terwijl o.m. door ruime medewerking van de pers voorlichting aan de bevolking kon worden verstrekt. V erkeersongevallen. Tweemaal (v.j. 2) had een aanrijding plaats met doodelijken afloop, viermaal (v.j. 5) had een aanrijding zwaar lichamelijk letsel tengevolge; 185 (165) aanrijdingen kwamen ter kennis van de politie. In 97 (106) gevallen werd proces verbaal opgemaakt, in 88 (59) gevallen werd na onderzoek door de politie geen verdere vervol ging ingesteld. Justitie. Het totaal der opgemaakte processen-verbaal terzake misdrijven bedroeg 811 (833), o.a. we gens diefstal 247, diefstal van rijwielen 102, van rijwielmerken 21, van geld uit muntgasmeters 60, poging tot doodslag 1, mishandeling 29, muntmisdrijven 14, valschheid in geschrifte 26, verduistering 22, vernieling 19, zedenmisdrijven 38 enz. Terzake overtredingen werden 3390 processen- verbaal opgemaakt, o.a. 722 (984) algemeene politievei-ordening, 189 (162) Arbeidswet, 1098 (1191) motor- en rijwielwet, 83 verordening op het park Velserbeek, 57 winkelsluitingswet enz. IJMUIDEN Donkere dagen voor het visscherijbedrijf. Reeds worden arbeiders bedankt. Met den verkoop van de vangst van de Eveline IJM 115 is het voorloopig met den vischaanvoer van de trawlers gedaan en gaan we een slechten tijd voor het visscherijbedrijf tegemoet. Juist in den tijd, waarin de papieren in den regel gaan stijgen komt er een ernstige stagnatie in het bedrijf, waardoor niet alleen de reederijen maar ook de handel en de in het bedrijf en zijn neven- bedrijven werkzaam zijnde arbeiders getroffen worden. En waarbij we den middenstand in onze plaats niet mogen vergeten te noemen. Een algeheele stopzetting van de trawl- visscherij en dus ook van den vischaanvoer lijkt ons inderdaad niet uitgesloten en in dat geval zouden de gevolgen niet alleen voor IJmuiden, maar ook voor Egmond en Katwijk buitengewoon noodlottig zijn. Het is niet gemakkelijk, het juiste aantal te noemen van hen, die in dit geval werk loos worden, zeevisschers, vischlossers, arbeiders in nevenbedrijven, venters enz., maar dit cijfer zal niet ver van de 2000 zijn. Niemand weet, hoe de dingen zich zullen ont wikkelen, evenmin als men weet, hoe lang deze toestand zal duren. Op het oogenblik zijn niet alleen de trawlers, maar ook de loggers, mis schien op een enkele na, en ook de botters van de zee verdwenen en visschen alleen nog maar de garnalenvisschei-s, die veilig in de onmiddel lijke nabijheid van de kust visschen. Zullen de trawlers en de loggers het er na verloop van tijd 'weer op wagen? Voor de kust- visscherij met name de kleine trawlers en de loggers is een rijk vischgebied, de Duitsche Bocht al vast verloren, aangezien in dit gebied Engel- sche mijnen liggen. Dit gebied, officieel door Engeland als gevaarlijk aangegeven, begint reeds bij Vlieland en loopt vandaar Noord- en Oost waarts resp. tot 56 gr. N.B. en de Deensche kust. Maar zal het overige deel van de Noordzee veilig zijn? Dit proefondervindelijk te onderzoe ken kost menschenlevens en een herhaling van wat er in den oorlog van 19141918 is gebeurd, toen tientallen Nederlandsche visschers, ook van IJmuiden, het leven verloren, dient in elk geval voorkomen te worden. Trouwens wij ge- looven niet, dat onze visschers er voor te vinden zijn, als in den vorigen oorlog, hun leven op zee te wagen en naar zee zullen gaan, indien zij niet de volle zekerheid hebben, dat de Noordzee bui ten het bovengenoemde gebied vrij van mijnen blijft. En wie kan hun die zekerheid geven? Vooralsnog zullen we rekening moeten houden met het ergste. De eerste gevolgen daarvan zijn reeds merkbaar, want naar wij vernamen hebben eenige reederijen hun personeel reeds bedankt. De eerste dagen zal er nog wel wat visch zyn want er moet heel wat in de koelhuizen opge slagen liggen. Maar als ook dat op is, zal hel „visch op ieders disch" tot de vrome wenschen behooren en door de Propagandacommissie als slagzin wel opgeborgen kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2