Poolsche troepen zich terugtrekken. lven Duitsche vliegtuigen Jm mobilisatietijd Brieven van een militair Ochtendbeurs Amsterdam DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 HAARDEM'S DAGBLAD 11 Het Duitsche opper commando meldt: Krakau gevallen, Lodz genaderd. Westerstation te Warschau in vlammen. (Men zie ook pag. 0). BERLIJN, 7 September. (DNB-ANP). Het oppercommando van de weermacht maakt bekend: „De terugtocht van het Poolsche leger hield op 7 September langs het geheele front aan. Krachtig gesteund door het vastberaden gebruik van het' luchtwa- pen, bleven de troepen van het leger in het oosten den wijkenden vijand scherp op de hielen volgen en dwongen zij hem op verschillende plaatsen tot den strijd. In zuidelijk Polen werd Neu-Sandez ingenomen en aldaar en ten noorden daarvan werd getrokken over de Du- najec. Zonder strijd bezetten onze troepen de stad Krakau. Aan het graf van maarschalk Pilsoedski werd militaire eer bewezen. Na de inneming van Kielce rukken onze troepen snel op door het westelijk deel van de Lysa-Gora en naderen zij verder noordelijk de steden Tomaszow en Lodz. In het noorden is de Tuchelerheide ten noord_ westen van Graudenz thans gezuiverd van de resten van het Poolsche Corridor-leger. Het aantal der buit gemaakte stukken geschut is gestegen tot negentig. De negende en 27e Pool sche divisie, een pantser-bataljon, twee jager bataljons en de cavalerïe-brigade Pomorska zijn vernietigd. Slechts de resten hebben zich zonder wapenen en uitrusting weten te redden door den Weichsel over te zwemmen. Het nog in de bos- schen achtergelaten oorlogstuig kan pas over weken worden vastgesteld en opgeborgen. Ten oosten van den Weichsel is de weg Thorn- Strasburg overschreden en is een brug over de Drewenz geslagen. De uit Oost-Pruisen optrekkende troepen hebben de Narew aan béide zijden van Pultusk en nabij Rozan bereikt. Het luchtwapen heeft gisteren in een door tastenden verren aanval de wijkende vijande lijke colonnes aangevallen en verstrooid. De aanval op spoorwegemplacementen, spoor wegstations en bruggen werd voortgezet. Daar bij werd de brug over den Weichsel ten zuiden van Warschau door bommen zwaar beschadigd. Het Wester-station van Warschau staat in brand. aan Engeland's oostkust. Door luchtafweergeschut verdreven Het Brïtsche ministerie van inlichtin gen meldt: „Wij zijn er officieel van in kennis gesteld, dat Woensdagmorgen vijande lijke vliegtuigen gerapporteerd zijn na bij de oostkust van Engeland, maar voor zoover bekend, drongen zij op geen enkel punt tot onze verdedigingen door en richtten zij geen schade aan." Reuter meldt nader: De eerste poging van Duitsche vliegers om een raid op Engeland uit te voeren, is Woensdag morgen beslist mislukt, De bombardementsvlieg tuigen werden afgeslagen, voordat zij hun bom men hadden kunnen laten vallen. Het luchtaf weergeschut opende het vuur en verscheidene Britsche vliegtuigen stegen op. Wel werd het ge knetter der mitrailleurs gehoord, maar de Duit sche vliegtuigen bevonden zich op te groote hoogte om door toeschouwers te worden waar genomen. Een man verklaarde, dat hij zes vlieg tuigen in formaties van drie bij drie vliegende had gezien, doch zij werden door het luchtaf- weervuur verjaagd, waarop zij terugkeerden en Vervolgens opnieuw verjaagd werden. In Londen werd het alarmsignaal gegeven en de bevolking hield zich iets meer dan twee uur schuiL De menschen bleven koelbloedig en volkomen rustig, hoewel velen het gedonder van het ge schut konden hooren. Om tien uur had de stad haar gebruikelijk aanzien herkregen. „Duitschers doelen niet op de burgerbevolking". Maar niettemin wordt deze getroffen, verklaart Butler in het Lagerhuis. LONDEN, 6 September (Havas/A.N.P.) In antwoord op een vraag van het Labourlid Henderson heeft Butler in het Lagerhuis ge antwoord, dat de door Halifax ontvangen in lichtingen ten aanzien van het bombardeeren van burgers en open steden in Polen door de Duitschers niet overtuigend waren. „Zij heb ben de strekking aan te toonen", zoo zeide hij, „dat de Duitsche vliegtuigen in het al gemeen doelden op militaire objectieven en niet zonder 't maken van onderscheid op de bur gerbevolking als zoodanig, hoewel onder haar veel slachtoffers gemaakt zijn". Butler ver klaarde eveneens, dat Halifax geen officieel rapport had ontvangen, waarin het gebruik werd bevestigd van mosterdgas door de Duit schers, zooals in de pers was gemeld. Amerikaansche Congres 14 September bijeen? NEW YORK, 7 September (Reuter-A.N.P.) De „New York Times" verklaart, dat of- ficieele kringen, die in nauw contact tsaan met Washington, onthuld hebben, dat presi dent Roosevelt tegen 14 September een spe ciale zitting van het Congres zou kunnen bij eenroepen ter bespreking van een herziening der neutraliteitswet. VOOR DE MILITAIREN IN HUIZE OOSTERHOUT. Naar wij vernemen hebben mevrouw Del Baere—Jiskoot en mevr. bar.esse. De Vos van Steenwijikvan Royen het initiatief genomen om Huize Oosterhout, waarin thans zooveel militairen zijn gelegerd, van stoelen, tafels, enz. te voorzien, zoodat het geheel leege huis een gezelliger aanzien krijgt en de militairen wat meer „comfort" om zich heen zien. Heel veel medewerking wordt hierbij ondervonden van verschillende dames uit de Haarlemmer Houtparkbuurt, die in die stadswijk bij de be woners meubelen „inzamelden", zoodat er al veel voor Oosterhout beschikbaar zijn ge steld. Voor ontwikkeling van soldaten. Laat Haarlem het voorbeeld geven Mijn ervaring is zoo vertelde ons luite nant-kolonel A. M. M. van Loon, Comman dant van het depót van den Motordienst te Haarlem dat veel soldaten het op school geleerde vergeten zijn. Dat is begrijpelijk, maar daarom niet minder te betreuren. Daar om zou ik het toejuichen als de mobilisatie tijd werd aangegrepen om dit tekort aan te vullen. Natuurlijk moet men de soldaten niet in de meening brengen dat zij nog eens op de schoolbanken komen te zitten, want ..daarin, zullen ze geen zin hebben. Neen het onderwijs Maastunnel wordt voorloopig niet verder aanbesteed. Woensdagochtend zou in het voormalige raad huis te Rotterdam worden aanbesteed het ma ken van een gedeelte van de tunneltraverse op den linker Maasoever, bestaande uit een onder doorgang in den Groene Hilledijk met aanslui tende opritten in de Bree en het Sandelingplein. In verband met den internationalen toestand ls deze aanbesteding evenwel voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Bilt voorspelt Normaal herfstweer. DE BILT, 7 September. Betreffende het karakter van den komenden herfst, Septem ber-November, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen aangeven, dat de gemiddel de temperatuur ongeveer normaal zal zijn. Voor den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 7.657.67 Berlijn 65.00—67.00 Parijs 4.32 Brussel 32.30 Zwitserland 42.30 Kopenhagen 36.25 Stockholm 44.85 Oslo 42.70 New York 1.88 3/8 Italië: Vrije lire niet beschikbaar. Reislire 8.85., bankjajier niet beschikbaar. het leven. Ongetwijfeld zullen er wel gepensionneerde onderwijzers en leeraren gevonden worden, die zich voor onze soldaten verdienstelijk wil len maken. Het volgen van het herhalings- onderwijs zou voor de militairen geheel vrij willig moeten zijn, maar ik ben overtuigd, dat zeer velen zich daar voor zullen opgeven. Ik spreek uit ervaring. Dezen winter heb ik een cursus laten geven voor eerste hulp bij onge lukken. Het was geen gewone cursus, maar een, ook ingericht voor de praktijk, zoodat aan de theorie niet meer dan de allernood zakelijkste tijd werd besteed. Er was zooveel liefhebberij dat splitsing noodig was. De docenten hadden dankbare leerlingen en wij hebben er mee bereikt, dat een groot gedeelte van onze „jongens", als er eens een ongeluk gebeurt niet met de handen in het haar er bij staan zonder te weten wat gedaan moet worden. Op praktische wijze moet ook het geleerde van de lagere school opgehaald en aangevuld worden. De onderwijzer zal ik neem maar een voorbeeld op het eersten uur door zijn leerlingen een sollicitatiebrief moeten laten schrijven. De chauffeur voor een plaats in het autovak, de metaalbewerker voor een va cature op de fabriek, enzoovoort. Dat is een proef voor taal en schrijven. Den volgenden keer worden de brieven besproken. Daarbij wordt aandacht besteed aan den juisten vorm en natuurlijk ook aan de taalfouten. Alles moet heel gemoedelijk gaan, maar het kan zoo dat de jongens er heel wat van opsteken en leeren een behoorlijken sollicitatiebrief te schrijven. Dan kan verondersteld worden dat de werk- geven, die een werkman zoekt den sollicitant oproept om zelf te komen. Het is ver het land in, zoodat in een spoorboekje moet worden uitgezocht welke trein gewenscht i. Maar zeer velen zijn nu niet in staat het spoorboekje te lezen. Als den soldaten dit geleerd wordt, hebben zij er voor hun verder leven iets aan. Op die manier kan ook wat les in aardrijks kunde gegeven worden, zoowel van Nederland als de geheele wereld. Natuurlijk alleen maar hoofdlijnen, maar dit is op zich zelf ook van veel be teekenis, wan t een feit is, dat bij velen ook zoo'n groot tekort is aan aardrijkskun dige kennis dat aanvulling van groote be- teekenis is. Natuurlijk zoo vervolgde Overste Van Loon in dezen tijd heb ik zelf geen gelegen heid om deze zaak aan te pakken. Maar als er een organisatie of een comité is dat beginnen wil. dan zal ik daaraan allen steun geven. Er zullen natuurlijk veel soldaten zijn die zich opgeven, zoodat het wel noodig zal zijn om tot splitsing over te gaan. Bij voorkeur zal het onderwijs in de avonduren gegeven moe ten worden, maar als het om bijzondere redenen niet anders kan, ben ik ook wel ge negen daarvoor aan de soldaten in den mid- een uur vrij te geven. In de Ripperda- kazerne hebben wij een schoollokaal vrij dat voor dit doel beschikbaar gesteld kan worden. Natuurlijk kan ik zoo besluit Overste Van Loon alleen van den Motordienst spre ken, maar ik ben overtuigd, dat ook voor de andere soldaten die op dit oogenblik in Haar lem verblijven volledigen steun en medewer king van de autoriteiten te verkrijgen is, want het geldt hier een groot belang. De sol daten vullen hun tekort aan kennis aan en zij zijn meteen die avonduren van de straat af. Dan zullen deze jonge mannen later nog dankbaar herdenken dat de mobilisatietijd het middel werd om bij te dragen aan him algemeene ontwikkeling. Nederland heeft het geweer bij den voet gezet en waakt. Het klinkt krijgshaftig, maar het zijn eigenlijk slechts andere woorden voor: Nederland zit in zorg en afwachting. De Nederlander heeft nimmer veel voor het soldaatje spelen gevoeld, hij verlangt de eer niet, die op de slagvelden verworven schijnt te kunnen worden, maar toen de algemeene mobili satie werd afgekondigd heeft hij zijn boeltje ge pakt, het spoorboekje nagekeken en hij is op reis gegaan, met een hart vol zorg over wat hij ach terliet en een tikje nieuwsgierig naar het oord waar hij terecht zou komen en het lot dat hem zou wachten. Er werd niet gemopperd, iets wat de soldaat anders zoo gaarne doet, maar de kwinkslag en de humor ontbraken toch eveneens. En nu is een groot aantal landgenooten weer getreden in een andere wereld, het soldatenleven, en nu is het weer alsof er ergens achter in den bol een klepje is dichtgevallen, waardoor een deel van het denken is uitgeschakeld. Het lijkt alsof de radiomuziek anders klinkt: we beleven een mooi concert niet meer, maar hooren er naar als ging het ons niet aan. Wq zijn minder gevoe lig voor stemming en sfeer. Wij zijn werkelijk iemand anders geworden, iemand, die naast ons staat en waar we steeds met een zekere nieuws gierigheid naar kijken. En we kunnen niet meer alleen zyn, we dur ven het niet meer, want dan hebben we alleen maar onze gedachten tot gezelschap en die voe ren ons steeds maar weer terug naar een paar kamers, een stukje tuin, dat we met zorg hadden ingericht, lang denkend over de plaats van een schilderijtje, de kleur van het behang, "het pa troon van een kleedje. Hoe is het toch mogelijk dat we vroeger in die omgeving wel eens humeurig zijn geweest en een enkele maal misschien wel eens ontevreden. Wat zijn het veelal onbeteekenende dingen ge weest waar we ons over opwonden en wat is het toch onbegrijpelijk, dat we toen niet elk beschik baar oogenblik hebben benut voor een samenzijn met de onzen. Och ja, vele maanden lang, toen er steeds maar dreigde wat nu werkelijkheid is geworden, hebben we vaak bij het bed van onze slapende kinderen gezeten, met zorgenvolle ge dachten. En toen we op dien fatalen Dinsdagoch tend vertrokken, toen wisten we dat de volle beteekenis van de ramp pas langzaam tot ons zou doordringen. Steeds maar weer zouden we nieuwe duistere punten en moeilijkheden onder vinden. Vele vaders en echtgenooten zullen dat hebben gedacht en het is zoo uitgekomen. Na de eerste roerige dagen, toen de gedachten in een warboel door elkander lagen, ging het nog, maar nu de rust en tegelijk de verveling al is gekomen, nu zijn de stille avonden al het ergste en nu ls het moeilijk in te slapen. Eerst hebben we gehoopt, dat er geen mobi lisatie zou komen, daarna hoopten we dat de oorlog niet zou uitbreken en nu hopen we alleen nog maar dat Nederland neutraal zal kunnen blijven. Dat is onze laatste hoop. Dat we lang van huis zullen blijven weten we nu, al hebben we ons nog niet er mee verzoend. Ook dat is een ramp, welker omvang we pas geleidelijk aan ten volle zullen verstaan. De Veldpost. moet geheel gericht zijn op der-pr-aktijk-mn-lrr~ het leven In deze omstandigheden ontmoet de slechte functionneering van de Veldpost veel kritiek.Tal van gemobiliseerden wachten nu. acht dagen na hun vertrek van huis, nog op het eerste be richt. Velen zijn vertrokken op een oogenblik toen er thuis een zieke was, waarover zij gaarne zouden hooren, maar veel meer nog hebben hals over kop hun zaak in den steek gelaten, haar overlatende aan hun echtgenoote, een bevriende relatie of een vertrouwd man van het personeel. Maar al die opvolgers en opvolgsters hebben natuurlijk tientallen vragen te stellen. Er komt echter geen brief. Nu pas, een week na de mobilisatie, komt zoo te hooi en te gras een brief binnen. Neen, de veldpost is tot dusver een verre van nuttig instituut. ARROND. RECHTBANK. Teekenaar misbruikte vertrouwen van „Maecenas". VOORBEURSOVERZICHT. Op de wisselmarkt begint de rust terug te keeren. De door de Britsche autoriteiten ge nomen maatregelen ter bescherming van het pond, wijzen er op, dat men niets onbeproefd laat om aan dit ruilmiddel een zoo goed mo gelijken basis te geven, en op het oogenblik ziet het er naar uit, dat weer een vrij goede evenwichtstoestand is verkregen. Ten opzichte van gisteren vielen geen noemenswaardige mutaties op te merken en ook werden de span ningen tusschen de bied- en de laatprijzen kleiner, de handel was van kalmen aard en bepaalde zich, zooals de laatste dagen gebrui kelijk was, hoofdzakelijk tot kleine posten. De Amerikaansche dollar was onveranderd 1.88 3/8 en het Nederlandsche egalisatiefonds was wederom bereid dollars tot dezen prijs te verkoopen. Voor zoover van buitenaf te beoor- deelen was, werden met het fonds slechts kleine transacties afgesloten. De Britsche ponden bewogen zich tusschen 7.64 en 7,68, Fransche francs tusschen 4.28 en 4.36. Bel ga's tusschen 32,25 en 32.35, Zwitsersche francs tusschen 42,25 en 42.35. De koersen voor de Scandinavische deviezen waren voor Oslo 42.70. De koersen voor de Scandinavi sche deviezen waren voor Oslo 42.70. Kopen hagen 36.25, Stockholm 44.85, Duitsche mar ken werden genoemd tegen 64,68, Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld werden om streeks f 13 verhandeld. Op de termij nmarkt werd voor het pond- sterling een disagio vernomen van 5V» cents voor 1 maand en 13Vi cents voor drie maan den. Voor Fransche francs was het disagio voor 1 en voor 3 maanden resp. 2'/2 cents en 7lh cents. Voor Belga's 15 cents en 35 cents. Uit deze noteeringen blijkt, dat de gulden ten op zichte van de Europeesche deviezen nog steeds goed wordt beoordeeld. Amerikaansche dol lars bedongen een agio van xh cent voor 1 maand en 1 A cent voor 3 maanden. De effectenhandel op de niet-officieele ochtendbeurs was minder druk dan de laatste dagen het geval was. De stemming was eveneens minder opgewekt. De locale aan- deelen bewogen zich op onregelmatige wijze, waarbij de fondsen, welke dezer dagen groote koerswinsten hadden gemaakt, iets lager kwamen te liggen. De Amerikaansche aan- deelen verkeerden lichtelijk in reactie. Hij zou een tientje wisselen, maar kwam niet meer terug. Een teekenaar uit Den Haag met een veel voorkomenden naam liep verleden jaar Juli in Aerdenhout met teekeningen langs de-huizen om die te verkoopen. In een tuintje aan de Zonne bloemlaan stond een heer zijn bloemetjes met water te begieten toen de teekenaar hem eenige teekeningen te koop aanbood. De amateur tuinier vond de teekeningen wel aardig en de teekenaar niet onsympatiek en daarom wilde hij vier gulden voor een penteekening betalen. Hij gaf den teekenaar een tientje en vroeg of hij dat even wilde wisselen. De teekenaar nam dit „even" wel wat heel ruim op want hij kwam niet meer terug en de resteerende zes gulden ook niet. De artist stond nu terecht wegens op lichting en verduistering want de teekeningen waren afdrukken van litho's en bijna niets waard. De heer uit de Zonncbloemlaan vertelde even wel, dat hij de teekeningen ook zou hebben ge kocht als de teekenaar ze niet zelf had ge maakt. Hij deed het alleen om den man te helpen. Daarmee verviel de oplichting. Op een vraag van den verdediger mr. W. de Rijke gaf de getuige bovendien toe, dat de teekenaar eerst aangeboden had zijn andere teekeningen onderpand te geven. Daarop had de getuige ge zegd, dat dit niet noodig was. „Ja en toen dacht ik, dat ik het geld ook wel kon houden", zei de verdachte. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat dergelijke practijken hier in de omgeving veel vuldig voorkomen. Men tracht fraaie producten ter waarde van 30 cent voor veel te hooge prij zen te verkoopen. Daaraan moet een einde komen. Hoewel hij de oplichting niet bewezen achtte, eischte de officier zes maanden gevan genisstraf daar de verdachte reeds vijfmaal was veroordeeld. Mr. de Rijke vertelde, dat vroeger zigeuner vrouwen met geleende baby's langs de deuren leurden om medelijden op te wekken. De ver dachte heeft hetzelfde gedaan met andermans geesteskinderen. Overigens achtte de verdediger noch de oplichting noch de verduistering be wezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veer tien dagen. DUITSCHE KELLNER VLUCHTTE UIT ZIJN VADER LAND. Bevreesd voor gevangenisstraf. Een jonge, bleeke Duitsche kellner had op zes Augustus uit een woning te Overveen een hor loge en wat geld gestolen. Hij was door den eigenaar, die juist thuis kwam, op heeterdaad betrapt en werd met behulp van eenige buren overmeesterd en aan de politie overgeleverd. De kellner was in Duitschland reeds eenmaal veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en nu werd hij verdacht van diefstal van 4Q00 R.M. Daarom was hij naar Nederland gevlucht. Met behulp van een tolk ondervroeg de presi dent den verdachte, die de hem ten laste geleg de feiten bekende. De Officier vond het vreemd, dat de kellner uit Duitschland was gevlucht uit angst, dat hij -in de gevangenis zou komen terwijl hij in Hol land ook weer zijn toevlucht tot diefstal nam. Nu is het eind van het liedje toch weer de ge vangenis. Spreker vorderde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. Junge, de verdediger, vertelde dat de ver dachte zich veel zorgen maakt over hetgeen er na afloop van de straf met hem zal gebeuren. Door zijn vlucht uit Duitschland heeft hij zich tevens schuldig gemaakt aan het misdrijf van desertie. Als hij dus na zijn straf uitgeleverd wordt, loopt zijn leven gevaar. De Officier gaf den verdediger den raad zich met een request tot den Minister van Justitie te wenden. „Ik hoop dat over een jaar de onmoge lijkheid van uitlevering nog bestaat", voegde spreker er aan toe. Nadat mr. Junge op een niet te lange straf had aangedrongen bepaalde de president de uitspraak op 21 September. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. EEN RAT IN DE BROEKSPIJP De bewoners van het rustige Goudsmïtsplein- tje midden in het oude stadsgedeelte werden in de middaguren plotseling opgeschrikt, niet door sirenegeloei of ander onrustbarend geluid, maar door een luiden gil. Het ergste duchtend spoedden de bewoners zich naar het perceel, waar de angstkreet van daan kwam. Het bleek, dat de bewoner, daartoe door den onrustigen politieken toestand genoopt, aan zijn bediende opdracht gegeven had, den ouden kelder onder zijn wonirtg, waarvan hij het bestaan misschien vergeten was, te ontruimen, om er een behoorlijke schuilgelegenheid tegen een even- tueelen aanval uit de lucht van te maken. De kelder lag vol rommel, zoodat de bediende er nogal werk aan had. Juist toen er wat ruimte in het donkere gewelf was gekomen, werd hij op een alleronaangenaamste wijze gestoord. Hij werd namelijk aangevallen door een groote rat, die zich zoo onverwacht in haar veilige schuil plaats bedreigd zag. In haar angst nam het dikke monster een sprong en kroop in.... de broeks pijp van den bediende! Bij zijn poging om de rat er uit te verwijderen, beet zij hem in het bovenbeen, waardoor hij een gil slaakte. De man zag geen kans om zich van zijn kwel geest te bevrijden; het eenige wat hij kon doen. was zijn broekspijp stevig dicht te knijpen, om het dier een verdere vlucht naar boven te be letten. Op het hulpgeroep snelde de patroon toe. Deze kwam op de lumineuse gedachte, zijn hond, een kleinen, nijdigen terrier, ter bevrijding te laten aanrukken. Toen was het pleit heel gauw beslecht. De broekspijp werd voorzichtig geopend, waarop de terrier in no time de in doodsangst verkee- rend rat te pakken had en doodbeet. De bediende slaakte een zucht van verlich ting en liet zich in het Ziekenhuis verbinden, waarna hij zich naar het inmiddels weer rustig geworden Goudsmidspleintje begaf, om zijn werkzaamheden in den kelder voort te zetten. Nu zorgde hij echter niet alleen voor de veilig heid van zijn patroon, maar ook voor die van zichzelf; hij bond namelijk eerst een stevig touw om zijn broekspijpen! HEEMSTEDE De sirenes zullen loeien! Doch slechts voor een oefening. Vrijdagavond te half .9 zullen de sirenes te Heemstede weer loeien, in verband met de te houden hichtbeschermingsoefening Wij vermelden dit nog eens ter waarschu wing en geruststelling der inwoners van Heem stede en van het aangrenzende gedeelte van Haarlem. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 335—339. H.V.A. 433—435 Ned. Ind. Suiker Unie 229—233. Java Cultuur 216. Vergde Vorstenl 93Vfe-—95 Amst. Rubber 221225. Philips 163—165 AKU 27 }428 3 4 Unilever 112—116 Java-China-Japan lijn 106108 Ned. Scheepvaart Unie 129 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 130126. Holland-Amerika Lijn 124126 Beth. Steel 59''2—60y4 UB. Steel 48 1/849 Republic Steel 18 7,8—19 1/4 Anaconda 2828 3/4 Shell 12 38—12 3 4 Tidewater Ass Oil 111'8117/8 United St. Leather 6 18—63 4 VOETBAL HET 60-JARIG JUBILEUM VAN H. F. C. fubileumtournooi op 10 September gaat door. Na gepleegd overleg met de deelnemende vereenigingen ls door het bestuur van H. F. C. besloten, het jubileum-tournooi op Zondag 10 September te doen doorgaan. Het programa luidt: 11.0012.15 uur: A. HaarlemH.F.C. 12.15—13.30 uur: B. Ajax—H.V.V. 13.3014.30 uur: Wedstrijd tusschen twee adspiranten-elftallen van H.F.C. 14.30—15.45 uur: Verliezer AVerliezer B. 15.4517.00 uur: Winnaar AWinnaar B. Het is ligt in de bedoeling van het bestuur der Het ligt in de bedoeling van het bestuur der H.F.C. om, indien de recette dit toelaat, een ge deelte af te staan ten behoeve van het fonds voor ontspanning van militairen. Voor militairen beneden den rang van onde'r-officier worden staanplaatsen a £0,15 per persoon beschikbaar gesteld. HET GOUDEN JUBILEUM VAN „HAARLEM". Wijzigingen in het feest- programma. Het bestuur der H.F.C. „Haarlem" heeft, na het aanvankelijke besluit tot het uitstellen van het Spaerne-bekertournooi op 3 Septem ber en de reünisten-bijeenkomst op 2 Sep tember, opnieuw besloten tot ingrijpende wij zigingen in het uitgebreide feestprogramma, ter herdenking van het 50-jarig bestaan dezer vereeniging. Voorloopig werden uitgesteld: dc jubileum licht wedstrijd Haarlem—De Zwaluwen op 27 September; de receptie op 30 September; de schouwburgavonden op 30 September en 1 October; de eere-wedstryd HaarlemQuick (N.) op 1 October en de sluitings-feestavond op 17 October. Gehandhaafd werden: de jubileum-wed strijden voor adspiranten op 10 September en de buitengewone algemeene vergadering op 30 September in welke vergadering oa. aan alle adspirantleden .junior-leden, werkende leden, leden van verdienste en eere-leden het Gedenkboek „50 jaar roodbroek" zal wor den uitgereikt. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 25 K.M. HARDLOOPEN. Uit Joensuu: (A..NP.) De bekende Fïn- sche lange-afstandlooper E. Tamlla verbeter de het wereldrecord over 25 K M. hardloopen, door dezen afstand af te leggen in 1 uur 21 min. 7 sec. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Marthi Marttelin met een tijd van 1 uur 22 min. 28.8 sec., gevestigd op 14 September 1930 te Vuepuri. DE EENDJESPOORTSTRAAT. B. en W. van Haarlem hebben besloten, het smalle weggedeelte van de Eendjespoort straat (ongeveer 25 meter van den Kamper singel af aanvangende en eindigende aan de Kóningsteinstraat) gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, geen motorrij tuigen of rijwielen zijnde, in de richting van de Kóningsteinstraat naar den Kampersin gel. DAMMEN Dammen onder militairen. Onze damredacteur ontvangt geregeld ver zoeken van" militairen voor het beschikbaar stellen van damborden en schijven, alsmede voor het afslaan van Damlectuur Aan dit laatste verzoek heeft hij tot nu toe nog steeds kunnen voldoen. De inwilliging van de verzoeken tot beschik baarstelling van damborden en schijven is niet gemakkelijk Daarom roept hij de hulp van onze lezers in om die voor onder wapenen verblijvende dam liefhebbers af te staan. Alles is natuurlijk welkom, ook cartonnen damborden. Onze dam redacteur zorgt dan gaarne voor een doelma tige distributie. Wanneer onze lezers dus damborden en schijven voor de ontspanning van onze gemo biliseerde landgenooten willen afstaan, wordt een en ander gaarne ingewacht aan het adres van onzen damredacteur, Koediefslaan 42 te Heemstede. Het ligt ook in de bedoeling van den heer Van Dartelen, in de a.s. wintermaanden een reeks slmultaanvoorstellingen te geven voor de te Haarlem in garnizoen liggende militairen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3