De tuin van kasteel Middachten V R IT D A G 8 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ■De toetieding. (Lex sockdisteu tot de leqeewtq. UITGEBREIDE VOLMACHTEN VOOR DE RECEERINC. Onze Belgische correspondent schrijft 0113: ANNEER ik thans in den com muniqué-stijl. die in deze dagen in alle landen opgeld doet. voor u de stemming der Belgen zou moeten karakterisee- ren, zou ik u natuurlijk komen ver tellen, dat de bevolking hier „een merkwaardige kalmte" aan den dag legt. Ik geloof dat er nauwelijks van van kalmte, hoogstens van „gesla genheid" kan gesproken worden, nu nog slechts enkele dagen ons scheiden van de groote ramp, die heel Europa heeft getroffen. De slag is aangekomen en niemand kan haar gevolgen overzien, noch de regeering, noch de bevolking, noch de pers. Alleen weet iedereen dat de tijd voor theoretische discus sies over het buitenlandsch beleid, over het begrip „zelfstandigheids- of neutraliteits politiek" nu wel tot het verleden behoort. Met de officieele neutraliteitsverklaring. die de regeering thans heeft afgekondigd, is een nieuwe episode begonnen. Het gros dei' Belgen hoopt vurig, dat deze episode tot het einde van den oorlog zal duren en de regeering is vastbesloten alles in het werk te stellen om België buiten het conflict te houden. Maar wie het doel wil. moet ook de middelen aan vaarden of gelijk de premier Pierlot het voor de Kamer uitdrukte: „Nu wij tusschen oor logvoeren en neutraal-zijn gekozen hebben, moeten wij ook de gevolgen van die keuze aan vaarden." Als Nederland staat België daarbij voor vele moeilijkheden, moeilijkheden van mili tairen, van politieken. van socialen, van economischen aard. moeilijkheden, die iédere Nederlander kent, die den wereldoorlog van 1914 in ons land heeft meegemaakt. Sinds dien bracht de strijd in de lucht nog nieuwe complicaties. Men kan in deft hemel geen grenzen met prikkeldraad aanbrengen. Wat in de lucht misdaan wordt, moet daar beneden worden uitgeboet. Moeilijkheden ook, omdat in België de „neutraliteit" een door deze ge neratie nog niet beleefde werkelijkheid is. geen oude traditie die van hoog tot laag tot in stinct werd. Vandaar dat zoowel de koning in zijn radiorede, de regeering in haar tot het volk gerichte missiven, aandringen op de strenge tucht, die de onzijdigheid van iederen onderdaan vraagt, vandaar dat de woorden „omzichtigheid" en „zelfbeheersching" ook in de huidige redevoeringen van Kamerpresi dent en premier steeds weer opklinken. De regeering heeft één groote helper: vier jaren van zwarte ellende, die het land van 1914-'18 heeft gekend. In 's hemelsnaam dit niet nog eens. Maar zij heeft tevens ermede rekening te houden dat herinneringen aan die gezamenlijk beleefde ellende vele Belgen bindt aan de vroegere wapenbroeders, dat taal- en cultuurgemeenschap de sympathieën van Wa len en vele Brusselaars Zuidwaarts zendt. Zij heeft ermede rekening te houden dat het land uit twee taal- en cultuurgemeenschappen bestaat, met andere aspiraties en soms ook met andere sympathieën. Men begrijpt, dat onder deze omstandighe den Katholieken en liberalen niet alleen de regeeringsverantwoordelijkheid op zich durf den te nemen en men de derde en op één na grootste politieke partij, die der socialisten, heeft uitgenoodigd in het kabinet te treden. Het zou er waarschijnlijk ook zonder inter nationale verwikkelingen van gekomen zijn, gelijk ik reeds vroeger uiteenzette. Nu is de „nationale unie" wat vervroegd. De premier Pierlot, heeft zijn portefeuille van buitenlandsche zaken aan mr. Spaak af gestaan. Het premierschap is in dezen tijd reeds zwaar genoeg. Hij slaat nu twee vlie gen in één klap. Verlichting van werkzaam heden en een krachtige geste tegenover bin nen- en buitenland. Want Spaak heeft tij dens zijn premierschap bewezen met welk een energie hij de zelfstandigheidspolitiek in praktijk bracht. Het is hem in de kritieke dagen van September 1938 gelukt daarbij zelfs het wantrouwen van de Vlamingen in België's buitenlandsch beleid te overwinnen, terwijl ook het buitenland die duidelijke de monstratie het leger stond aan alle gren zen toen goed begrepen heeft. Veel commentaar wekt de overgang van tweeledige in drieledige regeering nu niet. Men heeft andere zorgen. De socialistische „Vooruit" schrijft, dat men. als het huis van den buurman in brand staat, niet gaat twis ten over eigen behang of meubileering. En de anti-socialistische conservatieve ..Nation Beige" gaat zelfs zoover de vijf socialistische oud-ministers een welkom toe te roepen, on der het motto dat België geen partijen, maar nog slechts Belgen kent. Aangezien de toetreding der socialisten niet gepaard ging met het aftreden van anderen, telt België thans 18 ministers: 4 liberalen, 6 Katholieken, 5 socialisten en 3 specialisten (die van financiën,, defensie en onderwijs). Nieuw zijn: het departement van bevoor rading, dat zich met de nu onvermijdelijk wor dende distributie van levensmiddelen zal moeten belasten en een propaganda-mi- nisterie, dat officieel „departement van natio nale voorlichting" heet. Het krijgt als eerste taak op de pers toe te zien. Over dat toe zicht, over de al- of niet instelling van cen suur. is in dit vrijheidslievend land de laat ste dagen nogal wat te doen geweest. Van een preventieve censuur wil men, nu België toch nog niet in oorlogstoestand verkeert, niets hooren. Dan liever vrijwillige discipline! Het gevolg is geweest dat de heer Wauters, de rede in het Fransch herhaalt, klinkt plotse ling als een donderslag uiti den mond van een socialist een „Vive la France". Als reactie klinkt van rechts een „Vive la Bel- gique". „vive la neutralité", waarop spoedig een „Vive la Pologne", eveneens van de socia listische banken volgt. Men weet hoe een groep van Waalsche socialisten zich nooit met het buitenlandsch beleid van hun partijgenoot Spaak heeft kunnen vereenigen. Van dat mo ment af is de zaal electrisch geladen. Wan neer de her van Cauwelaert zegt: De neutra liteit verplicht ons niet ons geweten te ver raden maar zij schrijft ons omzichtigheid en zelfbeheersching voor; klinkt er een krachtig applaus op. Dan volgt de verklaring van den Belgischen premier, die er nog eens op wijst dat België's buitenlandsch beleid reeds drie jaren er op gericht was in vrede met alle buren te leven en geen „improvisatie- werk" is.' Ook volgens den premier staat het iedereen vrij er een meening op na te houden, maar men mag er slechts met groote omzich tigheid uiting aan geven. Achtereenvolgens geven de woordvoerders der politieke groepen de regeering de toezeg ging dat zij Haar in haar beleid zullen steu nen. De socialist verklaart dat niets zal ge daan worden om de loyale naleving van de neutraliteitsverklaring te hinderen, maar hij kan niet nalaten zijn sympathie te betuigen voor de overrompelde Polen en ook burge meester Max, die namens de liberalen spreekt laat ons evenmin in twijfel over de richting waarin zijn sympathieën gaan. Men kan het eens zijn met de neutraliteitspolitiek der re geering, maar de neutraliteit der gedachten kan men niet opleggen, aldus burgemeester Max. „België blijft zijn ideaal en zijn vriend schappen getrouw". De Katholieke rechter zijde houdt zich op enkele uitzonderingen na. afzijdig van goed- en afkeuringen maar op de Vlaamsche Nationalistische banken wek ken de duidelijke sympathiebetuigingen van liberalen en Waalsche socialisten levendig protest. Behalve de eenigszins de hilariteit wek kende interventie van den communist en een korte vredesspeech van den Rexist Deerelle trok vooral de rede van den Vlaamschen na tionalist Romsée, namens het V.N.V., de aan dacht. Hij verdedigt nogmaals de politiek der zelfstandige neutraliteit die nu ook de poli tiek der regeering geworden is, maar wan neer hij verklaart dat nlamend België be dreigt, komt er op sommige banken eenige beweging. Hij voegt er echter aan toe, dat de Vlaamsche Nationalisten, wanneer België mocht worden aangevallen, zich tegen wie ook zullen verdedigen. De heer Romsée geeft er zijn misnoegen over te kennen dat van de 18 ministers slechts 6 Vlamingen zijn. (De Walen wijzen er op dat er slechts 6 Walen zijn; Brussel is ditmaal rijkelijk vertegenwoordigd). Hij hekelt de taaiwetovertredingen en dringt er bij de re- geenng op aan dat geen Vlaming nog een oogenblik zal staan onder het commando van een officier die zijn t*;al niet kent. En de heer Rcmsée richt tenslotte met krachtige stem de waarschuwing tot de regeering dat de weerstandskracht van een tweeledig land niet alleen afhankelijk is van de polïiek en het leger, maar in niet mindere mate van de concentratie der volkskrachten, door de strenge eerbiediging der rechten, der waar digheid en der volkspersoonlijkheid van alle volksdelen. vooral in dagen van spanning. De Vlaamsche Nationalisten zullen de werk zaamheden der regeering op dit gebied waak zaam volgen. IN de avondzitting, die slechts kort voor middernacht eindigde, werden ten slot te de onderwerpen goedgekeurd, die de re geering in dezen tijd uitgebreide volmachten geven/ en wel met 160 stemmen tegen 27. De Vlaamsche Nationalisten willen de re geering slechts volgen in de maatregelen, die noodig zijn om haar onzijdigheidspolitiek te handhaven. Daarnaast heeft de Kamer de regeering een bijzonder crediet van 2 mil liard franc toegestaan, te dekken door bin nen- of buitenlandsche leening. In afwachting hiervan kan de regeering binnen- of buiten landsche schatkistbons uitgeven. Ook al is de parlementaire zittingstijd niet gesloten, de regeering heeft thans de handen vrij. Ook het model van den eersten trein uit 1839 bevindt zich op het terrein der spoor wegtentoonstelling, welke te Amsterdam is geopend Een ongeëvenaarde bloemenpracht. Sprookjesland voor het publiek opengesteld. Wie in den zomer de Middachterallee bezoekt en vol bewonderng opkijkt langs de gave rechte stammen der eeuwenoude beuken, tot daar, waar, huizenhoog boven den beganen grond, hun takken zich tot elkaar nijgen als in Gotische bogen, zal nadat hij zich heeft verzadigd aan de schoonheid en de rust. die er uitgaat van deze prachtige beukenlaan, langzaam voortdrentelen onder die oude stoere reuzen, zich verheugend over de vlekken van het zonnelicht, dat op en door de bladeren speelt en hier en daar, ondanks het dichte loof. den grond bereikt en hij zal zich telkens weer met verwondering afvragen hoe hoog die stammen wel zullen zijn. Wanneer hij komt bij het punt, waar de allee wordt gekruist door een dwarslaan met even hooge statige beuken, de oprijlaan van het kasteel, zal misschien de lust hem bekruipen om die laan even in te slaan om te pogen het kasteel zelf te zien, want van den grooten weg af is daai' niets van te bespeuren. Zeker zal hij niet teleurgesteld zijn in het eenvoudige maar deftige oude heerenhuis met zijn twee verdiepingen en boven in den gevel een schild met de beide wapens van Reede en Raesfelt, die door griffioenen worden vast gehouden. Maar wanneer hij nu nog de aanwijzing volgt, naar links te gaan langs de ligusterhaag, zooals het bordje hem aanraadt, om den tuin te gaan zien, dan is hij onbewust op weg naar een dorado van gekweekte bloemenweelde. Het is Juli en een warme zonnige dag. Hoog en strak staat de blauwe hemel. Boven de planten trilt de lucht. oo Dadelijk bij den ingang, links van den tuin, directeur van de socialistische „Peuple", met staan in groote tonnen de oranjeboomen. de leiding van dit nieuwe departement is be kleed (zelf volstrekt geen voorstander der cen suur) en dat de heer Pierlot nu voor de Ka mer heeft verklaard dat men het eerst zonder die censuur zal probeeren. Deze week is de Kamer in buitenge wone zitting bijeengekomen om con tact met de nieuwe regeering te nemen en haar tevens de zeer vergaande vol machten te verstrekken, die zij in dezen bijzonderen tijd vraagt. De re geering had voordien reeds de leiders van alle politieke groepen ontvan gen, opdat deze zitting niet in gevaar lijke discussies zou ontaarden. Natuurlijk was de belangstelling ontzaglijk groot. Overvolle tribunes en veel buitenland sche diplomaten! In den aanvang een gedruk te, doch oogenschijnlijk kalme stemming. Terwijl de president, de her van Cauwelaert, zijn eerst in het Nederlandsch uitgesproken 's Winters worden deze opgeborgen in de oranjerie, maar nu staan ze wijd uiteen in de zon te stoven. Heerlijk is de frissche zoete geur van de witte bloemen. Daarnaast prijken tal- looze knoppen, de zoo begeerde bruidstooi: oranjebloesem is hier in overvloed aanwezig. Ook vruchten van vorige jaren hangen aan de takken, sommige nog volkomen groen, andere al eenigszins oranje. Dit gedeelte van den tuin wordt afgeschei den van het nog meer links gelegen deel door een lange hooge haag van hulstboomen. Nu in den zomer valt alleen het verschil in blad op. Alle tinten van donkergroen, grijsgroen tot geelgroen zijn er te zien en ook bonte hulst met gevlekte bladeren, 's Winters wordt het verschil nog grooter, want dan prijkt iedere variëteit met zijn eigen kleur van bessen. Er zijn er met zwarte, met roode en met oranje bessen. Mag dit al meer interessant dan mooi zijn. de rondleidende tuinman is er met recht trotsch op. Maar achter die haag begint het sprookjes land. Daar liggen ieder in een eigen haag van lage buxusboompjes de prachtigste veldjes tel kens van één soort bloemen, soms alle van gelijke kleur, soms ook in prachtige schakee ringen van bijeen passende tinten. Zoo rijk aan kleur is dit deel van den tuin, dat geen schilder op zijn palet een kleur zou kunnen mengen, die hier ontbrak. En zoo ver rassend fijn en mooi "is het effect van het ge heel, dat we pas langzamerhand ons er toe kunnen dwingen om ons er veldje voor veldje rekenschap van te geven welke bloemen het zijn. Ieder bed op zichzelf is een juweeltje van kleur. En alles is zoo keurig onderhouden en ziet er zoo frisch en stevig uit, ondanks het warme weer, dat er behalve de schoonheid nog iets anders tot ons spreekt, de groote liefde waarmee deze tuin wordt verzorgd. Er zijn veldjes van lupine in alle nuances van wit. paars en rose, veldjes van leeuwen bekjes eveneens in fijne bijeenpassende tinten. Iets helderder maar ook prachtig bijeen ge zocht zijn de tinten van violier, meest dubbel- bloemige, slechts een enkele plant heeft enkele bloemen. Aan de hoeken liggen veldjes van Nemesia met de fijne bloempjes in één zelfde kleur, één bedje van helderrood, één van half- rood, half wit en één effen oranje. De regel matigheid van zoo'n éénkleurig bed met al die duizenden gelijke bloempjes alle even hoog en op gelijken afstand van elkaar, is een lust voor de oogen. Over dit deel van den tuin ligt, hoewel de kleuren op zichzelf alle frisch rijn. een teere fijnheid, die aan het geheel den indruk geeft alsof het alles pastelkleuren waren. Iets meer naar achteren in den tuin loopt, dwars op den zijkant van het huis, een gras pad van ongeveer vier meter breed, aan weers kanten begrensd door een prachtigen border van hooge forsche zomerplanten, die volop in bloei staan. Hier is het één en al uitbundig heid van kleuren en kleurcombinaties. De phloxen leveren het leeuwenaandeel in deze kleurenweelde, helpaars en rood en wit in alle denkbare schakeeringen. Daartusschen wuiven de lange hardgele pluimen van de gulden roede en de stijve gele schermen van de Achillea, de fijne ijle sluier van Gypsophila, met de kleine witte bloempjes, de bruine slappe pluimen van Humea elegens, de stijve paars- roode aren van lythrum, het blauw van mon nikskap en ridderspoor, de paarsblauwe Salvia zachtroode valeriaan, blauwe en witte Cam panula in een eindelooze variatie, aldoor even mooi en steeds even uitbundig, een zomersche border bloemenweelde, zooals men zich die niet rijker en niet schooner kan denken. Het rosarium is in deze maand niet op zijn mooist, hoewel er vele bijzondere soorten bloeien, onder andere een zuivere oranje roos rondom het vijvertje. Dan volgen prachtige gazons waarop figu ren van buxushaagjes, die bloemenbedden omsluiten. Er is een kroon van groene haagjes gevuld met zachtgele Calceolaria. Daaromheen rechte figuren met grijsblauwe Verbena. Achter het huis is het gazon versierd met begonia, eveneens door groene haagjes om sloten. Om en bij den karpervijver staat mooi hout onder andere een ceder van Libanon, waar de top is uitgewaaid. En achter den vijver houden hier en daar de boomgroepen op, zoodat men van het kasteel uit een prachtig uitzicht moet hebben, eerst over het groote. sober versierde gazon, dan over den vijver en tot slot tus schen de boomen door over weiland tot heel in de verte. Aan de andere zijde van het huis is een openluchttheater, geheel van gazon en hagen en er zijn mooie groepen heesters waarvóór in golvende slingers weer borderplanten in frissche kleuren. Van hieruit zien we nu ook duidelijk, dat het kasteel rondom door een gracht is omgeven, waaruit de keuken- of kelderverdieping stijl omhoog rijst. Overal waar het kasteel zelf met bloemen is versierd prijkt het frissche rood van Salvia's. Meer naar voren in den tuin is een herha ling van de buxushaagjes. nu met grijsblauwe Ageratum gevuld, en bij de tennisbaan een rand van welige lathyrus. Langs den geheelen zijkant van het terrein loopt een hooge buitenmuur, waartegen lei- boomen staan, alle soorten van vruchtboomen, ook perzik, abrikoos en vijgenboom. Daarvóór, langs al die tientallen meters buitenmuur, ligt Het kasteel Middachten. weer een breede border van vaste planten, in bonte mengeling van heldere kleuren. Behalve de in den grasborder genoemde planten staat hier nog roode Monarda, gele en bruine He- lenium en lavendel. Hier kunnen we dichter bij de bloemen ko men en, behalve van het effect in zijn geheel, van de mooie gave planten zelf genieten en van de zeldzaam mooie kleurcombinaties, soms wat gewaagd misschien, maar van een uit bundige stralende vroolijkheid, die langs heel dien langen border niets van zijn bekoorlijk heid inboet. Wanneer we langs hooge jeneverbessen den tuin weer hebben verlaten na alle schittering van felle kleuren en zonneschijn weer terug komen in de koele schaduw van de hooge beu ken. komt een gevoel van wijding over ons. alsof we staan in het kruis van een cathedraal van groene beuken en we zoo juist, de verheer lijking van God's mooie schepping, inplaats van op gekleurde ramen, in bloemen hebben vertolkt gezien. De tuin van kasteel Middachten bezit een ongeëvenaarde bloemenpracht en het is een goed idee geweest hem tegen een zeer kleine vergoeding voor het publiek open te stellen, zoodat vele vreemden en buurtgenooten ervan mee kunnen genieten. A. J. D. M. T. S.'crs binnenkort weer aan den slag. Twee groote villa's worden voor hen ingericht. Daar het gebouw der M.T.S. tijdelijk niet be schikbaar is, was men genoodzaakt naar een an dere huisvesting voor de leerlingen om te zien. Voor dit doel zijn twee groote villa's in Bloe- mendaal en Haarlem gehuurd en wel aan het Kennemerplein 1 te Haarlem en de villa „de Rijp" te Bloemendaal, die thans tot tijdelijke schoolgebouwen worden ingericht. Zeer binnenkort hoopt men met deze werk zaamheden gereed te zijn. De lessen van de leer lingen aan het eerste en vierde jaar zullen dan beginnen. De leerlingen van het tweede jaar krijgen geen les. Ze krijgen evenals de derde jaars een pratctèeh jaar. Zooals men weet was dit voor de leerlingen van het derde jaar ge bruikelijk. Ook de Ambachtsschool is gedeeltelijk niet beschikbaar. De practijklokalen kunnen echter worden gebruikt en daar worden nu ook de theoretische lessen gegeven. Met vereende krach ten hoopt men door deze maatregelen de gere zen moeilijkheden te overwinnen en het onder wijs zoomin mogelijk schade te laten lijden. Ongeveer 4/5 deel der leerlingen van de Am bachtsschool kan op deze manier weer les krij gen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de feestviering ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der M.T.S. voorloopig is uitgesteld. Voor 5.- per jaar 4 maal stemt F. MOLENAAR Piano's, repareert Orgels, ook buiten de stad. Telef. 13795, Schalkburger- gracht 38, Haarlem-Noord. (Adv. Ingez. Med.) GEREF. GEM.KOOR „DOOR ZANG VRIENDSCHAP'. Bovengenoemde vereenlging heeft dezer dagen haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden in het gebouw van „Die Spaerne Sangers". Jansstraat 83, tevens het toekomstig repetitielokaal. (De zaal van het gebouw Het Blauwe Kruis is niet meer beschikbaar). De voorzitter de heer J. van Waarde sprak een kort openingswoord. Het verslag werd goedgekeurd. De~ begrooting en de werkzaamheden voor het komende jaar werden besproken. De secretaris de heer A. Vos gaf in zijn jaarverslag een duidelijk overzicht van het afgeloopen jaar. Een bestuursverkiezing had niet plaats in verband met de tijdsomstandigheden. Aangezien de directeur de heer Andries de Braai onder de wapenen is, is de heer Piet Halsema bereid gevonden D.Z.V. en het kin derkoor te leiden. Nadat nog eenige zaken van hulshoude- lijken aard waren behandeld, sloot de heer Vos den avond op de gebruikelijke wijze. MARANATHA-ZOEKLICHT-TENT. De Maranathalezingen die gehouden worden ;n de tent op het Soendaplein, zullen nóg voortduren tot Dinsdagavond 13 September, met uitzondering van Zaterdagavond (dit laatste in verband met de openluchtsamen komsten.) Zondagmiddag zal te half vier een spe ciale Jeugdsamenkomst worden gehouden voor jongelui van 16—30 jaar en des Maan- dagsmiddags een vrouwensamenkomst van 2.30 uur3.30 uur. De besproken onderwerpen hadden veel be langstelling en de opkomst was dan cok zeer bevredigend. Vooral van de gelegenheid tot vragen stellen, die na iedere samenkomst werd gehouden, werd een ruim gebruik gemaakt. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 7.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 8.15 uur. WERKDAGEN: Seliechoth: Zondag 's morgens te 7 uur. Maandag en Dinsdag te 6.30 uur. Woensdag 's morgens te 6 uur. Zondag: Middagdienst te 1.30 uur te Synagoge. Middag- en Avonddienst te 7.15 uur. Maandag en Dinsdag: Middag- en Avonddienst te 7.15 uur. Woensdag: Middagdienst te 1.30 uur, ter Synagoge. T.ALMOED TOR AH: Sabbath te 12,30 uur. Werkdagen: Na den Middag- en Avonddienst. De diensten op Sabbath, de Seliechoth en de Middagdienst op Zondag en Woensdag, vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestrnat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, wor den verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. DE NEDERLANDSCHE VOLKSHUISHOUDING 1914—1918. Door het Centraal bureau voor de statistiek wordt een beredeneerd statistisch overzicht van den economischen toestand van Neder land in de jaren 19141918 samengesteld dat onder den titel hierboven vermeld, als spe ciale aflevering van het tijdschrift „de Nerier- landsche conjuctuur", zal worden gepubli ceerd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11