JhuUttescUettoikQs- aefettikp te Haatte AGENDA De Westerplatte Ochtendbeurs Amsterdam DAGMEISJE Bekw. mangeisters flinke nette meisjes NETTE MEISJES GEVRAAGD LAMSVLEES VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Ontspanning militairen te Bloemendaal. Het Comité heeft vele plannen. Het Comité voor ontspanning van Militairen in alle wijken der Gemeente Bloemendaal heeft een vergadering gehouden, waarin vertegen woordigers van alle gezindten en van verschil lende plaatselijke vereenigingen algemeene me dewerking hebben toegezegd, om namens de burgerij van de geheele gemeente in de diverse wijken recreatie-gelegenheid voor militairen te scheppen. Reeds thans zijn enkele localiteiten in gereed heid gebracht en wel het Wijkgebouw der Ned. Hen-, Kerk aan de Elswoutslaan No. 1 te Over- veen en het R.K. Vereenigmgsgeboijw aan de Graaf Florislaan No. 17 en in het gebouw aan den Kerkweg no. 2, beide te Vogelenzang, waar alle gemobiliseerden in hun vrijen tijd steeds wel kom zijn. In overleg met de militaire autoriteiten zullen voorts ontspanningsavonden enz. voorbereid worden. Het Comité heeft reeds verschillende stappen gedaan in het vertrouwen, dat de burgerij dit van militaire zijde zeer gewaardeerde initiatief ook financieel uitvoerbaar zal maken. A.s. Zaterdag 9 September zal een huis- en straat collecte worden gehouden, welke het Co mité zeer dringend aanbeveelt. Ook worden gaarne bijdragen tegemoetgezicn op de postrekening No. 12048 van de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemendaal, ten gunste van het „Comité voor ontspanning militairen Bloemendaal." OPENING TWEEDE TEHUIS VOOR MILITAIREN Donderdagavond had in het wijkgebouw van wijk 1 der Ned. Herv. gemeente aan de Ged Oude Gracht 104 de officicele opening plaats van het tweede Tehuis voor Militairen. Aanwezig waren o.a. de Garnizoenscomman dant luit. kol. van Loon. luitenant Naber, de le- gerpredikanten ds. Bee'renkamp en ds. Steenhuis, de plaatselijke predikanten ds. Waardenburg en ds. Veenhof, het wijkbestuur van Wijk 1, de heer Zelden wijk voorzitter van burger ..Pro Rege". De voorzitter van het bestuur, ds. van Elden opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, heette allen hartelijk welkom, bracht een woord van dank aan ds. Waardenburg en het bestuur van wijk 1 voor de spontane medewerking door dit gebouw ter beschikking te stellen, aan de le- gerpredikanten voor hun adviezen, aan den heer en mevr. Bernhard voor de voortreffelijke en gezellige inrichting van de zaal en ten slotte aan het sub-comité dat zich zal belasten met de lei ding. Hierna richtte spreker zich tot de militairen: „Veel hebt ge bij uw opkomst onder de wapenen moeten achterlaten, dit tehuis wil trachten dit eenigermate te vergoeden.'' Met den wensch dat Gods zegen op dezen ar beid moge rusten, verklaarde spreker dit tehuis voor geopend. Ds. Waardenburg sprak namens het wijkbe stuur en hoopte dat de bezoekers hier veel ze gen mogen ondervinden. Een ruime bibliotheek staat hier ter beschikking van de militairen. Legerpredikant ds. Beerenkamp bracht dank aan het bestuur voor de vlotte wijze waarop dit tweede tehuis tot stand is gekomen. Legerpredikant ds. Steenhuis hoopte dat hier dezelfde geest mag gevonden worden die er In het Tehuis aan den Jansweg heerscht. Ds. Veenhof, sprekende namens de commissie uit den Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk. hoopte dat spoedig het derde Tehuis in Haarlem- Noord mag volgen. Namens de aanwezige militairen sprak sergeant Lasonder, het bestuur dank brengende voor de warme ontvangst. Hier had hij gevonden wat hij zocht, n.l. een gezellige rustige sfeer, waaruit liefde sprak. Onder het genot van een kopje thee met ge bak bleef men verder gezellig bijeen. Zaterdagmiddag 3 i Mosferdgasbom op het Wilsonsplein Te beginnen op Zaterdag 9 September zul len in Haarlem eenige luchtbeschermings- oefeningen worden gehouden. Hieraan zul len alle onderdeelen van den Luchtbescher mingsdienst deelnemen, dus politie, uitkijk en luisterdienst, ordonnancen, gasverkenners, ontsmetters, Geneeskundige Dienst, oprui- mings- en herstellingsdienst en de Brandweer. Morgen middag is Vak I (dus de binnenstad) aan «de beurt. Te drie uur zal door den uit/kijkpost worden gemeld, dat er een vliegtuig in aantocht is, zoodat de sirene in werking wordt gestold Verondersteld wordt, dat vijf minuten later een mos tergasbom op het Wilsonsplein is ge vallen. Alle bovengenoemde onderdeelen ruk ken dan voor hulpverleening uit; brancards worden meegenomen. De deelnemers zullen van gasmaskers voorzien zijn. e 3.20 volgt een oefening op het Be gijnhof, waar een brandbom zou zijn neer gevallen, die natuurlijk brand veroorzaakt, zoodat hier vooral de Brandweer in actie moet komen. Weer een kwartier later wordt de Gedempte Oude Gracht het tooneel van de jevolgen van een aanval uit de lucht. Veron dersteld wordt dat een brisantbom op de Brandweerkazerne terecht is gekomen. De evel stort in en er komen vele gewonden die geholpen moeten worden. Ook hiervoor zullen alle onderdeelen van den Luchtbe schermingsdienst m actie moeten komen. Te 4.05 uur kondigt klokgelui uit den St.- Bavo-toren aan, dat het luchtalarm afgeloo- pen is. Maandagavond zes uur heeft er een der gelijke oefening plaats in Vak II, Amster- damsche- en Slachthuisbuurt. Zoo krijgen alle vijf vakken achtereen volgens een beurt en als apotheose een oefe ning in de geheele stad. De mannen en vrouwen van den Luchtbe schermingsdienst in Haarlem zitten dus niet stil. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleenin? over Augustus 1939 (1938). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1012 personen (v. j. 1228), t. w. 909 mannen cn 103 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 3612 personen (v. j. 3709), t.w. 3349 mannen en 263 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 4624 personen (v. p. 4937) t.w. 4258 mannen en 366 vrouwen. Uitgeleend werden 4423 boeken (v.j. 4563). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal dooi 955 personen (v. j. 794), t.w. 793 mannen en 162 vrouwen. Uitgeleend werden 1817 boeken (v.j. 1774). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden teza men bezocht door 5579 personen, (v.j. 5731), t.w. 5051 mannen en 528 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 6240 boeken (v.j. 8337). De uitleening en leeszaal waren ln beide in stellingen 2 weken gesoten. 1 BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Waarland kapelaan W. P. Nijs- sen te Haarlem (H. Liduina); tot kapelaan: te Haarlem <H. Jozef) C, J. van der Knaap; te Heiloo H. G. C. Wensveen; te Halfweg C. H. M. Nolet (Neom.); te Haarlem (Kathedraal St. Bavo) P. E. J. Bottelier; te Lisse (H. Aga tha) T. S. P. van Buchem; te Haarlem (H Liduina) N. Buurman; te Sassenheim F. J. C. Langelaan. Tot Inspecteur bij het R.K. Nijverheidsonder wijs voor Meisjes in het Bisdom Haarlem: R. D. A. Harst, 's-Gravenhage. Tot Godsdienstleeraren aan „Sancta Ma ria", R.K. Lyceum 'voor Meisjes te Haarlem: J. Groot en C. van der Knaap, te Haarlem. Tot Geestelijk Adviseur van Groep IV der Soc. Vereen, té Haarlem J. Veerman. Tot Praeses van de Interparochiëele St. Jo sephs Gezellen Vereen, te Haarlem kapelaan G. F. de Beer, van de Parochie H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Krugerstraat, Haarlem. ONTSPANNING VAN MILITAIREN. In het Leidsche kwartier zal een comité worden opgericht voor ontspanning van mili tairen. NED. ISR. GEMEENTE. Het kerkbestuur der Ned. Lsr. Gemeente alhier maakt bekend, dat de begraafplaatsen der Gemeente op 26 Elloel, 10 September e.k. geopend zuilen zijn: te Akendam van 8.30— 12 uur; te Haarlemmerliede en Spaarnwoude van 1016 uur. Door den leeraar der Dodsd. Instelling Gemieloeth Chassion zal te circa 12 uur op de begraafplaats te Haarlemmerliede en Sparanwoude een godsdienstvoordracht wor den gehouden. De treinen der E.S.M. van Haarlem naar Amsterdam en omgekeerd stoppen bij de halte Bakhuizen v d. Brinkstraat in de na bijheid der begraafplaats te Haarlemmerliedp en Spaarnwoudf». Heden: VRIJDAG.,8 SEPTEMBER Luxor Theater: „De Citadel", 2.30, 7 cn 9.15 u. Rembrandt Theater: ..Neen, mijn dochter neen" Op het tooneel: „7 Schah-Zenan" 2.39, 7 en 9.15 u. Palace Familie Theater: „De hond van Bas- kervilles" en „Altijd die vrouw". 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot", geprolongeerd. (Vrijdagavond al leen militairen) 2 30 uur. Moviac: „De detective". 7.15 tot 11.30 door loopend. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en de.» avonds Palestina Diorama's. SchotersingeJ 117a Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en van 7—9 uur. Regeling Gymnasiaal en Middel baar Onderwijs. Men deelt ons mede. dat de lessen van de H. B. S. A beginnen op Maandag 11 September in het Gymnasium, Prinsenhof en die van de Eerste H. B. S. B eveneens op Maandag 11 September in het gebouw van de Tweede H. B. S. B aan het Santpoorterplein, ingang Hedastraat. Van beirte scholen worden de leerlingen der eerste klassen verwacht om 8.30 uur, die der tweede klasse 9.15 uur, derde klasse 10 uur, 4de klasse 10.45 uur en vijfde klasse 11.30 uur. De rooster is nu zoo verdeeld, dat des morgens van 8.15 tot 12.30 uur de leerlingen der eene school en des middags van 1 tot 4.15 uur die der andere les krijgen. Het Gymnasium wisselt dus af met de H. B. S. A en de Eerste H. B. S. B met de Tweede H. B. S. B. Dank zij een speciale re geling is het toch mogelijk het gewone rooster te volgen. VEILINGEN Donderdagavond werden in het Notarishuis geveild: No. 1: Huis Borskistraat 28, Haarlem-Noord. Kooper J. G. Opbroek voor f 2275. No. 2: Woonhuis Javastraat 38. te Haarlem. Kooper A. Th. Joosten qq. voor f 1925. No. 3: Woonhuis Bilderdijkstraat 16, te Haar lem, Kooper G. P. Geukers qq. voor f 3650. No. 4: Huis Oost-Indiëstraat 24 te Haarlem. Kooper D. G. Zuurendonk voor f 2255. No. 5: Huis de Clercqstraat 133 te Haarlem. Kooper F. J. Hagen f 2650. No. 6: Huis de Clercqstraat 135 te Haarlem. Kooper F. J. Hagen f 2150. No. 7: Woonhuis Ged. Schalkburgergracht 84 te Haarlem. Kooper H. G. Zwart f 3600. No. 8: Pakhuis Asterstraat 23 te Haarlem. Koo per D. J. Zuurendonk f 875. No. 9 :Huls Klaverstraat 24, te Haarlem. Koo per N. N. voor f 1315. No. 10: Huis Bankastraat 8, te Haarlem. Koo per P. B. Th. Delamarre f 3055. No. 11 en 12. Een perceel bloembollengrond met huis cn schuur aan de Houtvaart te Haarlem, groot 7896 M2., en een perceel bloembollengrond daaraan grenzend, groot 8154 M2. Opgehouden. No. 13: Huis Thomsonlaan 35 te Haarlem. Koo per P. J. A. Pelsers qq. f 4190. No. 14: Huis gedeeltelijk ingericht tot winkel. Nassaustraat 8 en 10 te Haarlem. Kooper P. J. A. Pelsers qq. f 4990. No. 15: Huis Velserstraat 95. te Haarlem. Niet geveild. No. 16: Heerenhuis, Boekenrodestraat 10, te Haarlem. Kooper C. Dalmeyer f 4060. No. 17. Heerenhuis Westerhoutstraat 38, te Haarlem. Op f 5600 opgehouden. No. 18. Huis Leidschestraat 57, te Haarlem. Kooper J. Heuperman voor f 2500. No. 19. Huis van 't Hoffstraat 35 te Haarlem. Kooper B. P. Sleper qq. voor f 4150. No. 20 en 21: Werkplaats met bovenwoning en een huis met een werkplaats, 2e Zuld-Polderstr. 52 en 54 te Haarlem. Kooper J. Dekker en Zo nen f 8640. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk zwakke Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken, later wellicht Zuid- Westelijken wind. Helder tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking. Aanvankelijk droog, warm weer, later kans op onweer met afkoeling. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 68 F. 62 F. 64 F. Het gebied van hoogen luchtdruk behoudt een groote uitgestrektheid. De kern ligt in Oost-Europa. Boven Rusland komen thans luchtdrukwaarden boven 1030 mb. voor. Aan de noordzijde wordt het aangetast door de pressies, die van den Oceaan naderen en het secundaire minimum boven Noorwegen deden verdwijnen. Over Scandinavië daalt de luchtdruk voort durend. Langs het zuiden van de Noorsche kust en op de Faroer viel vrij veel regen. Kinn meldt 15 m.M. Ook op IJsland is een weinig regen gevallen. Over Zuid-Italië ligt stationnair een vlakke depressie, waardoor de zware regens aanhiel den. Op Sardinië viel 35 m.M. Bij de Azoren steeg de luchtdruk. Hoogste barometerstand 1025.9 mbar. te Kopenhagen en Kovno. Laagste barometerstand 1004.2 m-bar. te Vestmanoer. BAROMETERSTAND Vorige stand 773 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KEEP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE Z.ANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Zaterdag v.m. 11.41 uur: nam. uur Strand berijdbaar van 16.4522.00 uur. Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, Wacht bij gebouwen afgelost door militairen. Donderdag te 7 uur n.m. werden de verschil lende wachten, die bij enkele gebouwen sedert 30 Augustus j.l. waren betrokken, door mili tairen afgelost. De burgemeester van Haarlem heeft den Commandant zijn dank betuigd voor de door de Vrijwillige Burgerwacht te Haarlem van 30 Augustus tot 7 September verleende hulp. In verband hiermede verzoekt de Comman dant allen leden van de Burgerwacht die ge durende de dagen dat zij gemobiliseerd wa ren, dienst deden, a.s. Zaterdag te 3 uur te verzamelen Jansstraat 49. Tenue: gewapend met helm. De houding van Tlalië. Afzijdigheid in overeenstemming met het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap? De Romeinsche correspondent van de „Asahi Sjimboen" schrijft: „Het besluit der Italiaansche regeering zich afzijdig te houden is in overeenstemming met de geheime bepalingen van het Italiaansch- Duitsche bondgenootschap, namelijk, in de eer ste plaats dat Dantzig geen reden tot oorlog zal zijn en in de tweede plaats, dat indien de alge meene omstandigheden oorlog noodzakelijk ma ken, deze zou worden begonnen in 1941". De correspondent voegt hieraan toe, dat ten tijde van de totstandkoming van het Duitsch- Russische non-agressiepact de Italiaansche re geering een initiatief nam, doch met het oog op de totstandkoming van een Duitsch-Russisch militair bondgenootschap, waaraan thans te Berlijn wordt gewerkt, heeft de Italiaansche regeering besloten hiermee in geen enkele be trekking te staan, hoewel de Japansche corres pondent het twijfelachtig acht, of de Italiaan sche regeering deze politiek tot het einde toe zal blijven voortzetten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Oproep. Uit het overweldigend aantal opgaven, dat binnenkwam na de oproep, die het Diaconessen- huis deed voor opleiding van vrijwillige hulp krachten (Roode Kruis-cursus) blijkt hoe sterk de behoefte bij velen in dezen zorgvollen tijd leeft om iets te doen in dienst der gemeenschap. Daardoor is het plan ontstaan onder leiding van dr. Veen een korte cursus van één a twee weken te geven in het Prol. Chr. Internaat Zijlweg 279, dat van Maandag 11 September af voor dit doel beschikbaar is. De deelneming is gratis. Het plan is behalve de cor recte verzorging van het huishoudelijk werk, dat voor pl.m. 30 deelneemsters met 5 leidsters noo- dig is, een cursus E. H. B. O. en ziekenverzor ging, verbandleer, enz. met praktische oefenin: te doen geven, evenals een korte cursus in lucht bescherming. Als deelneemster denk ik bijv. aan fröbel- en L. O. leerkrachten, die door de bezetting harer scholen met militairen verhinderd zijn haar normale dagtaak te vervullen. Mochten de scho len weer snel beginnen, dan kan men den Internaatscursus afbreken. Niemand behoeft zich dóarom van opgave te laten weerhouden. Maar ook anderen zijn even welkom! Van 16 to: 30 jaar. De deelneemsters zijn deze 1 a 2 weken intern. De hoofdleiding berust bij de internaats- directricé iriej. E. Boeke. Opgaven (met naam, adres, leeftijd en opleiding) vóór 10 September aan mej. M. van der Voort v. Zijp, Schoter singel 159. Haarlem om aan mej. H. Lieneman, Noorder Stationsweg, Bloemendaal. Aanvang van den cursus Maandag of Dinsdag a.s. M. WAARDENBURG—LINDEYER in handen der Duifschers. Na hardnekkige verdediging door de Polen prijsgegeven. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De bezetting van de Westerplatte in de Corridor, die tot nu toe dapper had stand gehouden, heeft zich Donder dagochtend om 11 uur op grond van den algemeenen militairen toestand van Polen overgegeven. In de vroege ochtenduren vielen van zee uit stormcompagnieën van het schoolschip „Schleswig Holstein" met krachtigen artille- riesteun de Westerplatte aan. Tegel ij keirtijd werd van de landzijde een aanval ondernomen door stormtroepen van een bataljon pioniers. In aansluiting op dezen systematisch uitge- voerden aanval en de zware beschieting door de scheepsartillerie toonde de Poolsche bezet ting van de Westerp-latte tegen half tien witte vlaggen ten teeken van overgave. On geveer een uur later meldde zich de comman dant van de Westerplatte met een groep sol daten bij d.e Duitsche linie aan en gaf hij den commandant van het bataljon pioniers, die den aanval te land geleid had en den com mandant van het schip de Westerplatte over, tezamen met de bezetting. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat zich onder de Poolsche troepen, die in den Corridor werden vernietigd, ook een cavale rie brigade bevond De groote verliezen, welke dit onderdeel van het Poolsche leger heeft geleden, zijn een gevolg van het feit, dat deze brigade bui tengewoon dapper heeft gestreden. Deze bri gade heeft hiermede een houding aangeno men, welke door de Duitsche soldaten wordt gehuldigd, aldus het D.N.B. Bruggen over de Weichsel verwoest. Hetzelfde bureau meldt, dat gistermiddag de Duitsche luchtstrijdkrachten de bruggen over de Weichsel ten zuiden van Warschau heb ben vernield. Het terugtrekken van het Pool sche leger is hierdoor aanzienlijk bemoei lijkt. Volgens berichten van het Duitsche opper commando bedroeg de buit der Duitschers in Polen tot gisteren 126 stukken geschut, vele vecht- en pantserwagens, terwijl het aantal mitrailleurs, geweren en pantserafweer kanonnen voorloopig niet kan worden ge schat. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt 25.000. Poolsche generaal gevangen genomen Het Duitsche Nieuwsbureau bericht voorts, dat de Poolsche generaal Gosiorowski, com mandant van de zevende divisie, in Duit sche gevangenschap is geraakt. Generaal Gosiorowski is tot 1936 chef van den generalen staf onder maarschalk Pil- soedski geweest. Hij was een der oudste medewerkers van den maarschalk. Duitsche troepen Tarnow voorbij. Berlijn, 8 September. Het Duitsche leger- commando deelt mede, dat de Duitsche troe pen in Zuid-Polen voortgerukt zijn tot voor bij Tarnow in de richting van die San-rivier. De vijand werd naar den Weichsel teruggedreven na hevige gevechten in de Lysagora bergen. De Polen werden verslagen en achtervolgd ten Noorden van Tomassow. De Duitsche troepen kwamen in deze lichting tot op 60 K.M. van Warschau. De Poolsche troepen ten Zuid-Oosten van Bromberg zijn teruggedreven naar Hohen- salza. De Duitsche luchtmacht heeft de brug gen in Warschau gebombardeerd en vernield. De bezetting van Posen werd voortgezet. Warschau wordt ijlings door de Polen ont ruimd. De groote wegen, die uit de stad leiden zijn bevolkt met groote stroomen vluchtelingen. Tusschen Lomza en Johannisburg hebben de Duitsche troepen een aanval van de Pool sche cavalerie afgeslagen. Slag bij Warschau verwacht. PARIJS, 8 September. Berichten die hier binnenkomen, wijzen erop. dat binnenkort een groote slag om Warschau verwacht wordt. (United Press) OpvareiiHen van Engelsch vaartuig door Nederlandsch scliip gered. Schip had zich tegen duikboot teweer gesteld. Onzekerheid over het lot van 42 koppen van de getorpedeerde „Manaar". LISSABON. 8 September. Het Nederland- sche stoomschip „Mars" is hier met 30 over levenden van het getorpedeerde Engelsche schip „Manaar" gearriveerd. Het Portugeesche schip „Carvalho Araujo" bracht 16 overlevenden mede, zoodat men nog in het onzekere is over het lot van de overige 42 personen. De geheele bemanning telde 88 koppen. Hiervan waren 71 Britten en 17 Indiërs. De overlevenden zeiden dat de onder zeeër onmiddellijk had aangevallen en dat men geen tijd had gehad om zijn bezittin gen mee in de reddingbooten te nemen. Den geheelen dag hadden zij zonder voedsel of water rondgedreven. (United Press). Gevecht van een uur. Een nader bericht uit Lissabon meldt: Hier is bekend geworden, dat de door een Duitsche onderzeeër tot zinken ge brachte „Manaar" uitgerust was met gecamoufleerd dekgeschut. Vóór het schip zonk, heeft het met den onder zeeër een gevecht van een uur geleverd tot een schot van den onderzeeër het ge schut buiten wetking stelde. Door dezen treffer wei-den 2 mannen gedood en 3 gewond. Toen de bemanning in de redding booten wilde gaan, kon men er slechts 4 uit brengen. In deze booten hebben de mannen vree- selijlce uren doorgebracht, daar zij urenlang half naakt in de gloeiende zon hebben rondgedobberd. De „Mars" heeft 30 schipbreukelingen aan boord genomen, de „Cavalho Arnujo" 16. Het aantal vermisten bedraagt 42. (United Press) BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Donderdagmorgen half tien reden twee wiel rijders naast elkaar op den hoek Schotersingel Frans Halsplein. Zij moesten plotseling voor het verkeer van rechts stoppen, met het ge volg dat zij tegen elkaar botsten en vielen. Eén hunner, de 53-jarige C. uit Haarlem, brak zijn rechter onderbeen. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per zieken auto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. ZANDVOORT Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 tot 11.25 uur. Kon. Olie 337—342 H. V. A. 439441 Vergde Vorstenl. 9697. Amst. Rubber 222228. Philips 166. Lever Bros 119—120 Java-China-Japan lijn 119123 Ned. Scheepvaart Unie 132144. Koninkl. Ned. Stoomboot Mij. 132145 HollandAmerika lijn 130139 Beth. Steel 62—62% U.S. Steel 50>4—41. Republic. Steel 19 5/820 3/8 Anaconda 2930 3/8. Shell 13 7/16—13 7/8 Tidewater Ass. Oil 1111/16—113/4 United St. Leather 6Vb Kennecot Copper 35J4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 7.597.61 Berlijn 6466 Parijs 4.284,30 Brussel 31.97'/-—32.02V; Zwitserland 42.3042.40 New-York 1.88 3/8 12.— Londen 7.60J/2 Berlijn 64 V2—66 Parijs 4.29 Brussel 32. Zwitserland 42.35 Kopenhagen 36.30 Stockholm 44.90 Oslo 42.70 New York 1.88 3/8 Prolongatie (geen noteeringen). NED. ARBEIDERS SPORTBOND. Doordat het lokaal aan den Kleinen Mout- weg niet beschikbaar is. worden de turnlessen van den Sportbond, beginnende Woensdag 13 dezer, gegeven in het gebouw van „Het Oos terkwartier" aan den Zomervaart. TOONEELZAAL VAN GROOT-BADHUIS DEZEN WINTER BESCHIKBAAR. Voor vele Zandvoortsche vereenigingen is het zeker een zeer verblijdend bericht, dat het Groot Badhuis, althans de tooneelzaal, dezen winter geopend blijft. De vele vereenigingen die hier hun uit voeringen en feestavonden willen geven, zullen zich tot den heer Kiefer moeten wen den. VOETBALVEREENIGING „DE ZEE MEEUWEN". Maandag 11 September, houdt de»voetbal- vereeniging De Zeemeeuwen haar jaarverga dering in Ons Huis. HET NOORDEKBAD BLIJFT GEOPEN. Het Noorderbad had dezen zomer allerminst te klagen over gebrek aan belangstelling. Dagelijks kwam honderden om te genieten van een verfrisschend bad in zee of in het bazin. Onder leiding van een specialen sport- leeraar werd op het strand allerlei sport be oefend. Met het mooie zomerweer blijft ook de stroom van bezoekers aanhouden. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De luchtbeschermingsdienst alhier, hield Donderdagavond een oefening. De leden ver zamelden zich bij de remise aan den Noor derduinweg, waar ln de eerste plaats het vervoeren van personen, die door gas waren bedwelmd, werd beoefend. De oefening die werd bijgewoond door den burgemeester, den commissaris vn politie en en enkele andere autoriteiten had een vlot verloop. Mevrouw KAARS SIJPESTEYN, Clusiuslaan 1, hoek Hugo de Vriesplein, achter v. Merlenlaan, Heemstede, vraagt per 1 Oct. een KEUKENMEISJE zelfst. k. k. en w. Aanmelden tusschen 8 en 9 uur 's avonds. gevraagd van 8.30 tot 6.30 uur. Zondags vrij. Br. no. 2213 bur. van dit blad gevraagd. Stoomw. Femina, Re- gentesselaan 40-42, Haarlem. Gevraagd bij Van den Berg's Papierwarenfabr. N.V., Bloe- mendaalsche straatweg 1, Sant poort (Stat.) eenige van 14-18 jaar en eenige jongens van 14—16 jaar. Aanmelding kan dagelijks aan de fabriek ge schieden van 9 tot 17 uur. Van Dijk's Koekfabriek, Paul Krugerkade. Lamslappen met been p.p. 0.25 Lamscarbonade p.p. 0.30 3 pond Gehakt 0.75 Rookworst p.p. 0.50 Bloedworst p.p. 0.30 Leverworst p.p. 0.25 Rund-, Kalfs- en Varkens vlees. Vraagt onze prijzen. D. SCHOUTSEN Schagchelstr. 4, Tel. 13474

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2