BURGERLIJKE STAND VjR.IT DA G 8 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BLOEMENDAAL WEGVERBREEDING. Een van de .smalle gedeelten van den Bloemendaalschenweg was tot heden het ge deelte tusschen Korte Kleverlaan en Dr. Bak kerlaan. Smal en gevaarlijk. Wanneer de autobus bijv. den BloemendaaLschenweg op draait. komt hij noodzakelijkerwijze geheel op het linker weggedeelte en moet het tegen- liggend verkeer stoppen. Voor het grootste gedeelte komt hier een radikale verbetering, doordat op het terrein van het buiten van de familie Bispinck een tweeden weg wordt aangelegd. Het hek is een flink stuk achteruit gebracht en men is druk bezig om in den weg staande boomen te rooien. De groote boomen op het trottoir blijven bij deze reorganisatie ge spaard. WETHOUDERSFUNCTIES. Naar wij vernemen zal de heer J. Ouwehand Publieke Werken beheeren en de heer A. Cas- see Sociale Zaken en Onderwijs. DE M. U. L. O.-SCHOOL Bestaat 25 jaren. Heden is het 25 jaren geleden, dat de open bare school voor U. L. aan den Vijverweg officieel in gebruik werd genomen. Merkwaardig is het, dat toen Nederland ook gemobiliseerd was. De toenmalige schbolopziener Dr. J. F. M. Sterck noemde het in zijn rede een verheu gend feit, dat te midden van het krijgsgewoel dit werk der beschaving tot stand was geko men. De school, een Lagere en Kopschool. is on der de bekwame leiding van den heer A. IJzerman tot grooten bloei gekomen. Deze feroei nam eindelijk zulke afmetingen aan, dat tot splitsing werd overgegaan. Dit is eenige jaren geleden gebeurd, toen de heer IJzerman reeds was afgetreden en was opgevolgd door Dr. T. Popma. De oude school werd uitsluitend U. L. O. school en heet nu Hartenlustschool, de L. S. werd onder een eigen hoofd in een nieuw ge bouw ondergebracht. Hoe noodzakelijk de splitsing was, blijkt wel uit het feit, dat de U. L. O. school momen teel 10 klassen telt. Het spreekt wel vanzelf dat er in deze 25 jaren veel mutatie heeft plaats gehad in het personeel. Van deii beginne af zijn nog aan de school verbonden de heeren Dr. T. Popma, A. F. Hoekstra, J. K. C. van Brussel, D. Kui per en de concierge J. Groeneveld. Daar de school door militairen is bezet, is momenteel een herdenking uitgesloten. De bedoeling is om zoo mogelijk in dit na jaar het zilveren jubileum in een of anderen vorm te herdenken. OEFENING LUCHTBESCHERMING. Hoofdzakelijk door vast personeel in gemeen tedienst werd Donderdagavond op het terrein van Publieke Werken aan den Zeeweg een oefe ning gehouden van den luchtbeschermingsdienst. Het publiek toonde groote belangstelling. Van de autoriteiten waren aanwezig: de bur gemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex en de hee ren ing. J. Ouwehand, wethouder; A. Hiemstra, Commissaris van Politic en Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, P. Jongepier, direc teur der Waterleiding en H. Meeuwig, comman dant van de brandweer. De leiding van de' oefening berustte bij den heer H. Krimp, onder-commandant van den Luchtbeschermingsdienst. Deelgenomen werd door den uitkijk- en luis- terdienst; ordonnancedienst, gasverkennings- dienst, reserve politie, geneeskundigen dienst, brandweer, gas- cn waterleidingdienst, oprui- mings- en herstellingsdienst en den ontsmettings dienst. De oefening begon om half acht en werd in snel tempo afgewerkt, waaruit duidelijk bleek, dat de oefeningen vruchten hebben gedragen. De meldingsdienst telefoneerde dat er een bomaanslag was geweest met gasaanval, waar bij vermoedelijk gewonden waren. Padvinders waren neergelegd en ammoniak gas verhoogde de illusie van den gasaanval. Binnen enkele minuten arriveerde de wagen met leden E.H.B.O. en vlug, met gasmaskers voor, werden de patiënten geholpen en per draagbaar weggevoerd. Een brisant-inslag had de waterleiding doen springen en een brug vernield. Gemaskerde mannen herstelden de schade. Door een brandbom was een huis in brand ge raakt. Snel rukte de brandweer aan: de heer Meeu wig gaf zijn bevelen en weldra speelden zes machtige stralen in de hoog oplaaiende vlam men. Intusschen was de opruimingsdienst met wa ter en chloorkalk bezig, het terrein waar de gasaanval had plaats gehad, te ontsmetten. Hiermee was de oefening afgeloopen, welke hedenavond door de vrijwilligers zal worden herhaald. Wij hebben het kunnen constateeren: Bloe- mendaal is paraat. 4. Een stuk bloembollengrond aan den Schel- penweg (Zilk) groot 4.97.60 H.A. Incasso-Bank, Amsterdam f 30.000. 5. Een perceel omgespoten bloembollengrond aan de Frederikslaan. I. groot 1 H.A. 7 A., J. D. Philippo, alhier f 4000. II groot 1 H.A. 6 A. 53 C.A., M. J. Vreugd, alhier f 4000. De belangstelling was zeer groot. Donderdag a.s. afslag. DE LUCHTBESCHERMING. Een oefening-. Hedenavond wordt door de E.H.B.O. te 8 uur een oefening gehouden om te onderzoeken in hoeverre het luchtbeschermingsapparaat werkt. Zeer waarschijnlijk zullen daaraan eenige an dere afdeelmgen, o.a. brandweer, burgerwacht deelnemen. Het ligt in de bedoeling om binnen kort een algeheele oefening te organiseeren, waarbij dan alle afdeelingen betrokken worden. Meer vrijwilligers. In verband met de geldende voorschriften is de waarschuwings- en luisterafdeeling van den luchtbeschermingsdienst geheel in actie. Het aantal vrijwilligers is echter nog veel te klein om alle posten zoodanig te bezetten, dat de dienstdoende personen in verband met hun dagelijksche werkzaamheden niet overbelast worden. De burgemeester doet daarom een dringend beroep op alle mannelijke ingezetenen om zich voor dezen dienst aan te melden bij het hoofd van dien dienst, den heer K. J. van Gemert, di recteur van Openbare Werken. Voorlichtingsavonden. In overleg met den directeur van Openbare Werken wordt de gemeente in eenige blokken verdeeld en ligt het m de bedoeling voor de be woners van die blokken een voorlichtingsavond te organiseeren, waar een instructeur hen zal in lichten wat men moet doen voor zelfbescher ming. Ook zullen vragen worden beantwoord. HAARLEMMERMEER OVERVEEN VERGADERING LUCHTBESCHERMING. Voor de Woensdagavond jl. in de aula van het Kennemer Lyceum gehouden bijeenkomst van de afdceling Overveen van het Comité voor den Luchtbeschermingsdienst der gemeente Bloe- mendaal bleek een zoodanig groote belangstel ling te bestaan, dat de zaal te klein was om al len te bevatten. Het comité heeft thans voor hen die teleur gesteld zijn en voor hen die mogelijk verhin derd waren, een tweede bijeenkomst belegd op Maandag 11 September a.s. des avonds half negen. HILLECOM HUIZEN- EN LANDVERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sitesrman de verkooping bij opbod plaats van de navolgende perceelen: 1. Villa ..Nova", met garage, schuur en groo ten tuin, Weeresteinstraat 129. groot 24 A. 83 c.A. Hoogste bieder H. Roeland, alhier met f 6200. 2. De zoogenaamde „Overturn" van genoemde villa. Perceel I 8 A. 20 c.A. M. J. de Vreugd, alhier f 1600. Perceel II 8 A M J. de Vreugd, alhier f 1500. Perceel III 7 A 50 c.A., H. Poeland, alhier f 1400 3. Een bloembollenschuur met woonhuis, ge bouwen en brven, Weeresteinstraat 112, groot 15 A. 70 c.A., G. Meijer Kz., Uitgeest f 12000. Burgerlijke Stand. Geboren: Peter Walter, z: v. A. Jansen en L. E. Paschmann. Louisa Petronella Maria, d. v. J. van der Woord en Y. C. M. Raemaekers Maris Anna, d. v. A. A. van der Hulst en J. G. Koeckhoven. Albert, z. v. A. Groenewoud en E. G. Klaassen. Jan, z. v. F. A. van Geemen en L. van der Lippe. Jan, z. v. J. van Wirdum en E. J. Tates. Astrid, d. v. R. Fehres en C. M. de Munnik. Catharina Petronella, d. v. P. C. Baartman en W. Agterdenbos. Levenl. z. v. W. M. M. Slinger en J. Verkruissen. Ondertrouwd: Hermanns Johannes Gerrit sen en Johanna Alida Betist. Adriaan Abra ham Haartsën en Johanna van Leeuwen. Getrouwd: Jan Kalf en Magdalena Vos; Leendert van Veen en Margaretha van der Walt; Tjebbe Andreas Herfst en Marijtje Ver hoog; Jan Jurrianus Dirk Bax en Antje Luimee. Overleden: Jannetje Bood, 81 j., wed. van G. Klomp; Anna Catharina Geeven, 60 j., wed van A. C. Kors, IJMUIDEN Verkeersongeval op den Wijk aan Zeeërweg. Gisteravond heeft op den Wijk a. Zeeërweg een auto-ongeval plaats gehad dat, door de te genwoordigheid van geest van den bestuurder alleen materieele schade ten gevolge had. De auto kwam met een flinke vaart langs den Wijk aan Zeeërweg. In de bocht bij het gasbedrijf stak plotseling een motorrijder den weg over. Door snelle wending van het stuur kwam de auto in het grasperk van den weg terecht Hierdoor werd het hekwerk en de auto be schadigd. Persoonlijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats. BESOMMINGEN. Trawler: Willie, Sch. 61 40 manden f 660. Logger: IJm. 203 f 440. Binnengekomen 14 kustvisschers. MARKTBERICHT. (Versche visch). Tarbot f 1.25 per kilo. Tong f 2.65f 0.82 per kilo. Griet f 20.50 per 50 kilo. Kleine schol f 31f 13 idem. Schar f 7.50f 4.10 idem. Wijting f 10.50f 9.50 idem. Machinisten-examen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B de heer: D. N. de Boer, IJmuiden. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Voor de scheepvaart open vaarwaters. En kele kustlichten gedoofd. Lichtschepen bin nengehaald. Op de Hollandsche kust zijn alleen nog open voor de scheepvaart: het Zeegat van Vhssingen, alleen Wielingen, en Oostgat via Schouwenbank. het Zeegat van den Hoek van Holland. IJmuiden en het Zeegat van Texel (Schulpengat). Onderzoekingsdienst ls inge steld. Loodsdienst verplicht. Groote kust lichten. Noord van Egmond tot en met Rottu- meroog, zijn gedoofd. Alle Ned. lichtschepen zijn binnengehaald. De vaart op de Eems wordt ontraden. Nederiandsche loodsdienst voor de Eems is gestaakt. Zeegat van Vlissingen, Deurloo gesloten voor de scheepvaart. Ligging pl.m. 51 gr. 30 min. Nb. en 3 gr. 20 min. El. In het Zeegat van Vlissingen is de Deurloo gesloten voor de scheepvaart Zeegat van Vlissingen. Haven van Vlis singen kan des nachts worden afgesloten. De haven van Vlissingen kan des nachts worden afgesloten, hetgeen kenbaar gemaakt wordt door het dooven van de havenverlich- t-ing en het ontsteken van 3 roode lantarens op den Westelijken havendam. Schepen, die 's nachts de haven willen binnenloopen, richten het verzoek hiertoe: le. uit zee komend door tusschenkomst onderzoekingsofficier; 2e v/d Schelde afkomende vaart rechtstreeksper telefoon vanuit laatste vertrekhaven. 'Tele foon Vlissingen no...264) of per optisch '«in aan uitkijkpost haven Vlissingen, meldt „De Maasbode" Moeilijkheden voor de Noord- Hollandsche Damcompetitie. De aanvang van de hoofdklasse der dam competitie Noord-Holland is door de wed- strijdcommissie bepaald op 11 September a.s. Echter zal deze datum wel verschoven wor den naar een lateren datum, daar in de ver schillende clubs door de mobilisatie moei lijkheden zijn ontstaan met de spelers. „Stabiel" te Santpoort, Damclub IJmuiden. „Oosterkwartier" te Haarlem en D.K.Z. te Koog aan de Zaan, al deze hoofdklasse teams, hebben twee of meer spelers onder de wape nen. Binnenkort zal een vergadering worden be legd waarin nadere besprekingen gehouden gehouden zullen worden en men zal uitmaken of een noodcompetitie gespeeld zal worden of dat men over zal gaan tot afschaffing der promotie- en degradatiewedstrijden, dan wel de competitie zal laten doorgaan. Ook kan een ingrijpen van de wedstrijd commissie nog worden tegemoet gezien. Ds. Toornvliet te Klundert beroepen. Onze vroegere plaatsgenoot Ds. G. Toorn vliet. Gereformeerd predikant, die de vorige maand bedankte voor een beroep naar Spij- kenisse, ontving thans een beroep van de Ge reformeerde kerk te Klundert. Handelsbeweging in onze havens in Augustus. In de afgeloopen maand werden slechts 11 ladingen ijzer verscheept van uit de haven van het Hoogovenbedrijf naar Scandinavi sche- en Oostzeëhavens, waarvoor het meeren- deel bestemd was, tegen 14 van dergelijke ladingen in dezelfde maand van het vorge jaar, hetgeen een verschil van 3 ladingen maakt. Dit staat ongetwijfeld in verband met de internationale tijdsomstandigheden. Over de afgeloopen 8 maanden van dit jaar werden '104 ladingen ijzer verscheept tegen 82 over hetzelfde tijdvak van verleden jaar, waarin dus een stijging valt waar te nemen, welke hoofdzakelijk toegeschreven moet wor den aan de gunstiger verloopen maanden van dit voorjaar. Haringschepen naar Coenliaven. De laatste dagen passeeren door onze sluizen tal van haringschepen, in hoofdzaak thuisbe- hoorende in Scheveningen. Hieronder bevinden zich een twintigtal Scheveningsche loggers, ver der eenige loggers, thuis behoorende in Dantzig en Gdynia, die rustig boord aan boord naast elkaar in de slpis lagen. Binnenkort worden nog meer schepen verwacht. Zij worden opgelegd in de Coenhaven te Am sterdam. De Nutsspaarbank in Augustus. Gedurende de maand Augustus 1939 werd in gelegd: a. Kantoor Julianakade f 24.493.79 b. Kantoor Willebrordstraat f 10.483. c. Kantoor Santpoort f 905.33 d. Kantoor Velsen-N. f 5.324.17 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort d. Kantoor Velsen-N. f 41.206.35 t 33.523.18 f 12.824.89 f 2.258.42 f 4.482.63 f 53.089.12 Meer terugbetaald dan ingelegd f 11.882.77 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 Augustus 1939 fl.388.354.52 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 September 1939 fl.376.471.75 Uitgegeven werden 27 nieuwe spaarbankboek jes en afbetaald 12 spaarbankboekjes. VELSEN VERGADERING LUCHTBESCHERMING. De onderafdeling Driehuis-Westerveld van de Ned. Vereen, van Luchtbescherming hield dezer dagen een vergadering in het gebouw van de Vrijz. Hervormden aan den Stations weg. welke vergadering weder door velen werd bijgewoond. a De voorzitter, de heer G. H. L. van Scher- penzeel zette het doel van deze vergadering uiteen en wees er op, dat door samenwerking veel voor de zelfbescherming te bereiken is. Hij spoorde de aanwezigen aan. lid te wor den van de Vereeniging en zich als vrijwilliger voor de Gem. Luchtbescherming aan te 'mel den; inschrijvingsformulieren daartoe werden uitgereikt. De heer Putman Cramer, het Hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst in Velsen, hield daarop, uitgenoodigd door het bestuur van de onderafdeeling. een rede. waarin hij de verschrikkingen van den oorlog schetste en wei speciaal die van den luchtoorlog, waar tegen de burgerbevolking zich dient te be schermen. Voor dit doel dienen de burgers gemeenschappelijk op te treden, opdat zij die aan de grenzen staan er op kunnen vertrou wen dat de vrouwen en de kinderen door hen die achterbleven, geholpen zullen worden. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld, vragen te doen waarvan door velen gebruik werd gemaakt; zij werden door den heer Putman Cramer beantwoord. BEVERWIJK Een waarschuwing voor de hanisteraars. Thee in beslag genomen. Ook in onze gemeente treedt de politie streng op tegen de hamsteraars en niet minder tegen de winkeliers, dié dit onsympathieke euvel in de hand werken. Bij een bewoner van den Alkmaaxscheweg werden 120 pakjes thee In beslag genomen op grond van het ernstige vermoeden, dat dez~ thee gehamsterd was Het onderzoek bij den winkelier, die de thee had afgeleverd, wees uit, dat de voorraad na 28 Augustus was gekocht. Zoodra de vereischte toestemming daartoe door den Minister van Economische Zaken is verleend zal de in beslag genomen voorraad door bemiddeling van den kleinhandel weer aan het publiek worden verkocht. De onderlinge wedstrijden van Sans Atout. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de bridgeclub „Sans Atout" luiden als volgt: Groep groen: 1. De heer en mevr. Tand 38 m.p. 2. J. van LeeuwenA. Michel 34*A m.p. 3. Dames SteenbergenTabak 33]2 m.p. 4. P. v. d. WerffH. Pools 33 m.p. 5. De heer en mevr. Van Amstel 32 Li m.p. 6. Mevr. BraamJ. Bloemendaal 31 m.p. 7. Jb. BroekhuizenT. Romijn 26 m.p. 8. J. DaalhuizenG. Steenbergen 23 Va m.p. Groep blauw. 1. J. BosG. de Boer 44^2 m.p. 2. J. BexleeJ. Nijman 37 m.p. 3. W. G. Kleyne—C. Numan 33>/2 m.p. 4. Dames BlokdijkDil 32 m.p. 5. G. TabakC. Geldermans 29Vi m.p. 6. F. van der LindenG. Zoontjes 28 m.p. 7. A. en C. Hoogeboom 24 m.p. 8. Mevr. Van der LindenTh. Braam I m.p. SANTPOORT EEN FRISCH BAD VOOR GEMOBILISEERDEN. Sinds Woensdag 6 September worden de hier gelegerde militairen in de gelegenheid gesteld in het Natuurbad „Velserend" te zwemmen of te baden. Dit wordt door de manschappen natuurlijk, vooral in deze warme dagen, ten zeerste op prijs gesteld. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Zuid-Amerikaansche Staten neutraal. Verklaring van de „A. B. CV'-staten, Venezuela en Columbia. Blijkens een bericht van United Press uit Buenos Aires hebben de regeeringen van Ar gentinië, Brazilië en Chili te kennen gegeven dat zij een neutrale houding ten aanzien van den oorlog in Europa aannemen. Havas verneemt uit Bogota dat de president van Columbia een besluit uitgevaardigd heeft, waarbij verklaard wordt, dat Columbia in het huidige conflict strikte neutraliteit in acht zal nemen. De president van Venezuela, Lopez Contre- ras, zal vanavond een radioboodschap uit zenden, waarin hij de bevolking zal vragen vertrouwen te hebben in de maatregelen welke zijn genomen voor de handhaving van de neutraliteit van Venezuela en voor de ver zekering van een normaal oeconomisch leven, Hulp aan kleine neringdoenden en baasjes. Wie wil daaraan medewerken? De heer C. Groenewegen, Wilhelmina- straat 4, alhier vestigde er onze aandacht op, dat tal van gemobiliseerden, kleine nering doenden en „baasjes" door de mobilisatie hun zaak plotseling hebben moeten verlaten Hun vrouwen zitten nu vaak in groote moei lijkheden, daar zij de zaak niet alléén kun nen blijven drijven en dikwijls met geringe of in het geheel geen hulp zijn achtergebleven. Het is dringend noodzakelijk dat deze slachtoffers van de mobilisatie geholpen worden, anders bestaat er groote kans, dat hun zaken verloopen. De overheid kan hier niet helpen: zij kan niet alles doen en heeft in dezen tijd al verant woordelijkheid en werkzaamheden genoeg. Hier zal het particulier initiatief moeten helpen, zoo meent de heer Groenewegen en hij verklaarde zich volgaarne bereid, een hulp organisatie in het leven te roepen. Hiervoor is veler medewerking noodig. De heer Groenewegen vraagt hun. het in De heer Groenewegen vraagt hun, die het in verbinding te stellen. De Haarlemsche Radiocentrale. En de Luchtbescherming. Door verschillende maatregelen, welke de laatste week zijn genomen, neemt thans de Haarlemsche Radio Centrale een belangrijke plaats in den alarmeeringsdienst van de luchtbescherming in. Doordat de gemeente Haarlem zich een microfooninstallatie heeft aangeschaft, welke geplaatst is op het bureau van het hoofd van de luchtbescherming, is het thans mogelijk dat de aangeslotenen op de Radiocentrale bij luchtalarm kunnen worden gewaarschuwd cn dat zij van tijd tot tijd belangrijke instructies kunnen ontvangen. Door een inrichting in de hoofdcentrale is het mogelijk dit gesproken woord op alle vijf der programmma's tegelijkertijd door te ge ven. De alarmsirenen zullen over enkele dagen, van het politiebureau uit alle gelijktijdig kun nen worden bediend langs de geleidingen der Radio Centrale. Op het bureau van het hoofd van de lucht bescherming is een aansluiting op het Radio distributie net- aangebracht, voor het opne men van de berichten van de luchtverdediging. De directe kabelvcrbinding met de studio's der onderscheidene Nederiandsche zenders waar borgt een ongestoorde ontvangst, hetgeen na tuurlijk van het grootste belang is. De enorme uitgestrektheid van het distribu tie-net en het toegepaste systeem waarborgen een absoluut betrouwbare alarmeering der be volking. Elk punt in het distributienet wordt uit verschillende punten gevoed. Wordt ook hier of daar een kabel beschadigd, dan vindt voeding langs een anderen kabel plaats Enkele zwakke plekken worden gevormd door onderbrekingen in het kabelnet, veroor zaakt. door huiseigenaren, die bezwaar maken dat de kabel van de Radio-centrale aan hun perceelen wordt bevestigd. Het is te hopen dat deze eigenaars thans op hun besluit terug komen. De veiligheid van de geheele Haarlemsche bevolking is hier mede gediend. Wij berichten de ontvangst van de NIEUWE HER F 57MODELLEN W.o. COMPLETS. SWAGGERS. M A N T E L C O S T U U M S. MIDDAG- EN AVOND JAPONNEN (Adv. ingez. Med.) Een derde in liet spel Jonge vrouw steekt haar minnaar neer. AMSTERDAM. 7 September Vannacht heeft zich op een zolderkamer in de Marnix- straat 22 een liefdesdrama afgespeeld, waar van een dertigjarige Italiaansche ijsventer het slachtoffer is geworden. Hier woonde de man met een 26-jarige werk ster samen, maar sedert eenigen tijd was er een derde in het spel gekomen en de verhou ding tusschen beiden was niet meer al te best. De vrouw kon het niet zetten, dat haar min naar een ander meisje meer lief had dan haar en vannacht spitste het conflict zich zóó toe, dat de teleurgestelde vrouw tot een wan hoopsdaad overging en als laatste argument in den strijd naar een aardappelmesje greep, waarmede zij hem een steek in den rug toe bracht. Het mesje drong tot dicht bij de long door en de getroffene zakte op bed ineen. Een vrouw, bij wie het tweetal Inwoonde, waarschuwde de politie en den geneeskundi gen dienst. Het slachtoffer werd naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, hoewel niet direct levensgevaarlijk. De jonge vrouw is in hei bureau Raampoort ingesloten en zal dezer dagen ter zake van zware mishandeling voor den officier van justitie worden geleid. „Het Hitlerhewind moet vernietigd worden." Dan pas onderhandelingen, zegt de Fransche cn Engclschc pers. PARIJS, 7 September (Havas). Het „Jour nal" schrijft Het was voldoende, dat Frank rijk en Engeland zich verheffen. Er schijnt reeds iets veranderd te zijn in Europa. De be straffing van Hitier schijnt zeker te zijn, De overtuiging van. de overwinning is in aller harten doorgedrongen. De „Petit Parisien" schijft: Binnen enkele dagen, wanneer Hitier zijn gestelde doeleinden bereikt heeft, kan men een moreel offensief in grooten stijl verwachten, dat daarin zal be staan de kwestie van vrede op het tapijt te brengen. Dat moreele offensief zal tot misluk king gedoemd zijn. Frankrijk en Engeland zul len nooit toelaten dat Hitier ook maar een ge deeltelijk succes behoudt en zich erop kan be roepen. niet slechts Polen te onderwerpen, doch ook om een onverdraaglijke hegemonie over Europa te brengen. Hun eenige devies zal blijven: tot het einde, tot de totale over winning op het Duitschland van Hitler, den geesel der menschheid. LONDEN, 7 September (Havas) De ochtend bladen schrijven, dat Engeland en zijn bond- genooten besloten zijn den oorlog tegen Hitier tot de eindoverwinning voort te zetten De bladen veronderstellen, dat Hitler het plan koestert voorloopig in het westen in het de fensief te blijven. Zij achten het niet onmo gelijk. dat Duitschland later Engeland en Frankrijk „bedriegelijke vredesvoorwaarden" zal stehen, doch, zoo zeggen zij. dat plan zal worden verijdeld. De geallieerden zuilen pas van wapenstilstand willen hooren. als het Hitler-bewind verslagen zal zijn. Hierover schrijft de ..Times": Het ls vol doende te zeggen, met den ministerpresident, dat het voortbestaan van het Hitlerdom voor de wereld alleen zou beteekenen. dat zij van de eene crisis in de andere vervalt. Eens en vooral moet er dus een eind gemaakt worden aan dit bewind. Britsche officieren in liet Fransche hoofdkwartier. PARIJS. 7 September 'Havas-A.N.P.) Ge neraal Gamelin. in wiens gezelschap zich ge neraal Vuillemin bevond, heeft op 4 Septem ber generaal Ironside, den opperbevelhebber der Engelsche landlegers en maarschalk New- hall. den opperbevelhebber der Britsche lucht strijdkrachten ontvangen. HAARLEM. 7 September. Ondertrouwd 6 September: P. C. de Leeuw en S. M. van Wunnik; 7 September: G. Stroes en J. Boer. Getrouwd: J. de Lang en W. J. Kersten; C. J. van 't Iloff en H. M. van Straaten; 7 Sep tember: H.. M. Feije en H. Boek: J van der Bijl en L. Spiekstra; J. Verdonkschot er G. W. M. van der Sluijs: P. Eken en A. van der Valk: W. van der Weel en M. Weljland; I. B Brauckmann en H. J. Roukema. Bevallen 3 September: R. Braakman—Ten- deloo, d.; 4 September: J. Kaufmannvan Leeuwen, d.: 5 September: C. Verzijlberg—de Bruin, z.; M. M. ter MetzCardol, d.; 6 Sep tember: C. W Maarschalk—Webbe. z.: M. lansen Decker d.; W de Vries Uljee 7 A. Govers—Boer, d.; W. H. van den Broek—Bar- telds, z.; 7 September: A. J. van der Veldt— Olijerhoek, z.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7