N Aan allen 2 2 BRIEVENBUS V R IJ D A G 8 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 10 IET lang geleden kreeg ik bezoek van een kennis, die tal van landen van Europa bereisd had o.a. ook het Bal kanschiereiland en daarvan vooral Bulgarije. Ik weet niet hoe het kwam, maar toen hij het over Bulgarije had, zei ik dadelijk een paar woorden uit een vroeger gebruikt Aardrijks kunde boekje op. n.l. Kazanlik-rozenolie. Natuur lijk kwam ons gesprek nu op de rozenolie, die vooral uit dit deel van 't Balkan schiereiland komt. Hij vertelde me, dat niet alleen in Kazan- lik. maar in tal van dorpen en kleine stadjes deze olie wordt gefabriceerd. Het dal, waarin al deze plaatsjes, wel 150, liggen, heet dan ook het Rozendal. Mei en Juni is voor deze streek het rozenolie-seizoen, maar wie meent, dat hij in deze tijd daar prachtige rozenvelden zal zien, komt bedrogen uit, want de bloemen worden geplukt als de knoppen pas opengesprongen zijn, omdat de hete zonnestralen aan de bloemen iets van hun geur ontnemen. Voor de bereiding van rozenolie worden voornamelijk twee soorten ro zen gebruikt en wel de Damascusroos en de Muskusroos. De eerste heeft 30 a 36 lichtrode bloemblaadjes; de tweede heeft er meer doch de olie die van de eerste verkregen wordt is beter dan die van de andere. Het plukken geschiedt voornamelijk door vrouwen, die bij 't aanbre ken van de dag reeds aan de arbeid beginnen en hiermee doorgaan tot de middag. De geplukte bladeren worden eerst verzameld in een mand; is deze vol dan wordt ze geleegd in een zak, die op een kar geladen wordt en zodra deze vol is, wordt ze naar de fabriek, de distilleerderij, ge bracht. Aan het vervoeren van de bladeren kan men zien of men met een Bulgaar of een Turk te doen heeft. Een Bulgaar vervoerd zijn bladeren op de boven beschreven wijze; een Turk laadt de zakken op een ezel en gaat dan boven op de zakken zitten en als zijn vrouw met hem meegaat dan loopt die naast de ezel. Het plukken van de bladeren geschiedt door een aantal vrouwen gezamenlijk, waarvan één de gastvrouw heet. Dat is zij, die de andere vrouwen verzocht heeft haar bij 't plukken te helpen. Zij zorgt ook voor het eten, dat onder het plukken op de akker ge bruikt wordt. De oudste ongehuwde vrouw is als een vanzelfsprekend feit de leidster; deze bepaald wel de aanvang van 't werk, maar niet het be ëindigen. Dit doet de gastvrouw. Om de zo ge wenste rozenolie te verkrijgen, worden de bla deren ongeveer 2 uur in water gekookt. De op stijgende dampen worden opgevangen en afge koeld en de olie drijft dan op het afgekoelde water en wordt hier van afgeschept. Het overblij vende water bevat ook nog wel enkele delen olie en ook die worden na 'n nieuwe bewerking ver wijderd. Het dan overblijvende water heeft vol- gens het daar heersende volksgeloof een gene zende werking vooral op maagkwalen en wordt ijverig gedronken. Voor de vreemdelingen heeft het een walgelijke smaak. In 1 uur kan een vrouw, die een zeer bedreven plukster is, 10 kilo bladeren plukken. Om 1 druppel rozenolie te ver krijgen, heeft men 30 Damascusrozen nodig en om 1 kg. olie te krijgen, zijn 3500 a 4000 kg. ro zen nodig. 1 kg. olie kost tegenwoordig ongeveer f 435; een flinke fabriek levert der dag ongeveer 41 '2 kg. olie; het seizoen duurt maar 4 a 5 weken. Frankrijk, Engeland, Duitsland en Amerika zijn de grootste afnemers, die de olie voornamelijk verwerken in zeep en parfums. Vroeger, toen de oudjes nog een snuifje namen, kwam er ook 1 druppel rozenolie door een hele pot snuif en daardoor kreeg de snuif een heerlijke geur. 10.000 hectare heeft men in Bulgarije met rozen- beplant en toen de vraag naar rozenolie zeer groot was en dientengevolge zeer in prijs steeg heeft men getracht kunstmatige rozenolie te ma ken. Het lukte wel, maar 't was toch namaak en 't heeft dan ook niet lang geduurd. W. B.—Z. ZE SCHEELDEN 142 JAAR! Voor het kantongerecht in een klein stadje moest onlangs een man van 91 jaar als getuige optreden. Op de vraag van den rechter, of hij nog broers en zusters had, gaf hij ten antwoord: „Alleen maar een broer, die echter in 1797 over leden is. „U bedoelt zeker 1897?" „Nee, nee, 1797!" „Maa.r dat is toch onmogelijk, dat zou dan al 142 jaar geleden zijn!" ,.'t Is toch heus waar. Mijn vader trouwde in 1796 op de leeftijd van 18 jaar. Een jaar later werd mijn broer geboren, die echter al een half jaar later stierf. Dit was in 1797. Na den dood van zijn eerste vrouw huwde mijn vader in 1847 voor de tweede keer. In 1848 werd ik geboren Toen was mijn broer dus al 51 jaar dood. Nu schrijven we 1939 dat is dus 142 jaar ge leden." De man had werkelijk gelijk en hier deed zich het eigenaardige geval voor, dat twee broers in drie verschillende eeuwen leefden! De kleinste republiek van de heele wereld. Dat is het eiland Francisland, 1500 kilometer van Hawai gelegen. Hier wonen 732 mensen waarvan de grootste helft n.l. 384 in de hoofdstad wonen. Aan het hoofd dezer republiek staat een vrou welijke president, Marguerite Gornier, die voor haar heele leven tot presidente werd gekozen. De bevolking bestaat hoofdzakelijk van den han del in getemde leeuwen, die aan verschillende dierentuinen geleverd wordn. Men heeft er dan ook tal van leeuwenstoeterijen. SCHUITJE VAREN door W. B.—Z. 't Is zo heerlijk, 't is zo fijn Om op 't water nu te zijn. 't Zonnetje schijnt op de baren Jongens, wil je mee gaan varen? 't Is zo zonnig, 't is zo mooi 't Strand is nog in zomertooi 't Bootje schommelt op de baren, Jongens, wil je mee gaan varen? Kindren spelen aan het strand In het gele warme zand. Jongens, gaan we spelevaren Op de glanzend groene baren? 't Is zo heerlijk, 't is zo fijn Op die grote zee te zijn. Je voelt je blijde en tevree Jongens, vaar je met ons mee? STOUTE BELLO! door W. B.—Z. Bello, wat is dat nu weer? 'k Zei nog pas: dat mag niet meer, Dat je achter poesjes jaagt. En elk katje vreeslijk plaagt. Wat heeft Miesje jou gedaan? Mag zij niet bij 't hekje staan? Poesje weet zich heus geen raad Waarom word jij toch zo kwaad? Bello blafte woef, waf, waf, Holde voort steeds op een draf. Maar Mies klom vlug als een aal Hoog in een lantaarnpaal. Woef, waf, waf, zei Bello toen. Maar hij kon Mies niets meer doen. Voor straf moest hij nu naar huis. Mies kwam later veilig thuis. Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossera vier boeken verloot. AFDELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) "W 1. (Ingez. door Racheltje.) Maak van de volgende letters een spreek woord: aadddeeeeeggHiilnoop s s st z. 2. (Ingez. door Machteld.) Ik ben een vaartuig van 5 letters. Verander mijn klinkers in andere klinkers en ik word een vrucht. 3. (Ingez. door Racheltje.) Kruiswoordraadsel 1 3 4 3 4 Verticaal: 1 is groente 2 is een meisjesnaam 3 is een soort slede 4 is een zuivelproduct Horizontaal: 1 is een lichaamsdeel 2 is een deel van een mast 8 is een jongensnaam 4 is een meisjesnaam. 4. (Ingez. door Mosroosje.) Met aa eet je mij op de boterham Met ee ben ik een jongensnaam Met 00 evenzoo Met ie ben ik een lichaamsdeel Noem nu maar vlug 't geheel. 5. (Ingez. door Gerard ten H.) Ik ben een plaats op Java en besta uit 8 let ters. 1 4 3 is een jongensnaam 2 3 3 7 is een meisjesnaam 5 6 6 3 is in ieder huis. Eten moet 8 6 6 5 zijn. 6. (Ingez. door Marietje.) Wie kan uit „divanbed", 3 meisjesnamen en 1 jongensnaam halen? AFDELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Gerard.) Met b behoor ik aan een dier Met d behoor ik bij een bed Met g ben ik niet wijs Met h ben ik om je tuin Met 1 ben ik niet heel Met p gebruikt de schoenmaker mij Met r behoor ik bij de gymnastiek. 2. (Ingez. door Marietje.) Welk glas schenkt moeder nimmer vol Met melk of limonade. Al is het nog zoo wijd en sterk, Zeg kun je dat wel raden? 3. (Ingez. door Mosplantje.) Verborgen vissen. a. Het ongeval was aan hemzelf te wijten. b. Waarom schold hij je uit? c. Hij vertrok geen spier. In geen geval wou hij huilen. d. Zal moeder op ons wachten? e. Ik zelf trok een hoog nummer. 4. (Ingez. door Simon van der G.) 2 x c een 1 en a 2 x o een d en h Voeg ook daarbij nog een e Vorm er dan iets lekkers mee. 5. (Ingez. door de twee Zusjes.) Een spreekwoord is aan 14 stukken gesneden. Voeg die stukken weer aan elkaar. bete ebr d geb laze r har de m ond g ndan and, 6. (Ingez. door Machteld) Verborgen lekkers. 1. Als 's avonds de koekoekklok slaat moet ik naar bed. 2. Toen Jan en Piet-met hun scheepje hadden gespeeld, dropen ze van 't water. 3. Hopsa paardje, hop, je moet nu naar stal. 4. Dolf, lik je vingers niet af, was ze liever. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDELING I 1. Hoge bomen vangen veel wind. 2. Schoenhoen. 3. Avontuur 4. MeesEems 5. Koststok 6. Sluis, Groede, Goes. AFDELING II 1. LammaL 2. Makreel 3. Kerk, Stulp, Schut 4. Twee en twintig 5. Lomp, pomp, romp. 6. Boomoom. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Machteld 6 Mosplantje 6 Wielewaal 5 Gerard ten H. 6 Jan G. 5 Zomerkind 5 Ben van der H. 6 Woudbloem 5 Feetje Roozerood'6 Milly G. 5 Duizendschoon 5 Winnifred 6 Prinses Juliana 6 De kleine Giche- laar 6 Eureka 5 Jopie v. Teunenbroek 6 Moeders Helpster 4 Kerkje 5 Iwan 6 Code 6 Chemicus 6 Prinses Engelientje 4 Moeders Huisknechtje 6 Madeliefje 4 Kabouter Leesgraag 6 Eikeldopje 6 Lindebloesem 6 Zonnepit 6 Joice 6 Gymnast 5 Boerinnetje 5 De kleine Spitter 4 Mimosa 6 Tin- terlanteentje 6 Betty Boob 6 Peter Pech 6 Witje 6 Beery 6 Kruidnoot 6 Prinses Juliana 6 Kerst klokje 6 De kleine Pianiste 5 Dolly Dot 5 Len tefee 5 De kleine Bootsman 5 RUILRUBRIEK IWAN, Duinoordstraat 13, H.-N. heeft: Serie Boerderij (Verkade) (4:1), Vetplanten A t/m R grote platen, 62 Dobbelman (3:1) 32 Coelings (2:1) 259 p. D.E. 125 Verkade, 1 Scholten, 7 A. H. 15 A. H. lepelbons, 7 Faust en de Vries, 120 Haka f 10 „Vooruitgang", 30 Honing Vliegt, bons, 30 Haust, 30 Wennex, 11 Keg, 30 Patria 4 Olifant coupons, 7 Tjoklat Sage, 40 Niemeyer, 40 Paul Kaizer,- 250 Pelikaan, 20 Amstel, 20 K.M. van Haas Azijn, 20 Vader Haas enz. Gaarne terug: Hille, Midza, Sunlight enz. Droste, D.E., V.S. luchtfoto's, Van Nelle. Heb verder nog boeken (jongens) ook voor bonnen. VACANTIE-WEDSTRIJDEN Inzendingen ontvangen van: Kettingwedstrijd: Moeders Huisknechtje, oud? Gymnast oud 14 jaar (blijft buiten mededin ging. omdat deze wedstrijd voor Afdeeling II was, leeftijd 9 jaar en jonger), Kerkje oud 9 jaar, Mi mosa, oud 8 jaar. Opstellenwedstrijd: Iwan, oud 15 jaar. Tekenwedstrijd: Gymnast, oud 14 jaar, Code, oud 15 jaar, Prinses Juliana, oud 13 jaar. RUBRIEKERTJESLIJST Rietje Hamoen, oud 7 jaar, Ged. Oude Gracht 33 EXTRA-WEDSTRIJD Inzending ontvangen van: Chemicus, oud 14 j. WEER THUIS door W. B.Z. 'it De jongen riepen: piep, piep, piep, Zodat geen enkle vogel sliep. Och, kwam hun moedertje maar thuis, Ze was zo heel lang al van huis. Ha! moeder hoorde 't piep, piep, piep. Ze zei: „Ik dacht, dat ieder sliep, Maar 'k breng wat lekkers voor je mee. Een vette worm voor alle twee Nu moet je rustig slapen gaan, Ik ga hier heus niet meer vandaan. En morgen vlieg je zelf- maar uit En maakt een lekker wormpje buit." Zacht riepen ze nog: piep, piep, piep. Heel eventjes en 't tweetal sliep. En moeder zwaluw hield de wacht Tot 't maantje scheen in donkre nacht. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af- deling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Delftlaan 75. MACHTELD. Dat was zeker een aardig tijdverdrijf om van je naam een raadsel te ma ken. Wie kreeg de meeste flikken? Hoe gaat 't nu met oma? Ik kan me best indenken, hoe ze schrok toen de oorlog toch uitbrak. JAN TEN H. Hebben jullie al bericht van S. gehad? De veldpost heeft natuurlijk zoveel te verwerken, dat 't vanzelf sprekend is als er vertraging is. Wees jij nu maar een flinke zoon voor moeder. MOSPLANTJE. Ut heb je tekening nog niet ontvangen. Zoals je in 't vorig nummer hebt ge lezen, mag je nu nog tot vandaag insturen. Als je dit leest is de zaak misschien al in orde. WIELEWAAL. Die extra wedstrijd lijkt moeilijker dan hij is. Modern is niet bepaald een vreemd woord, 't Zal zeker in je Hollandse die- tionnaire staan. Zoek maar eens op. MARIETJE. Hoe is 't met de gebroken pop- pekop afgeloopen? Er zou niets aan te doen zijn als je moest wachten tot Sint-Nicolaas. Ik kan me begrijpen, dat moeder zegt." „er zijn nu nodi ger dingen aan te schaffen". Daar zeggen we volmondig ja op, hè? GERARD. Ben je nu thuis of logeer je weel bij opa? Dat zou reuze fijn voor je wezen, vooral nu we nog zo volop zomer hebben. De reden waarom is vanzelf sprekend minder prettig. Maar nu moeten we vooral ook maar de lichtpuntjes opzoeken. IWAN. Je opstel was lang niet kwaad. Meer kan ik er nog niet van zeggen. Je foto kan je wel dadelijk terug krijgen. Voor afdruk is hij niet helder genoeg. Is je nieuwe kamer gezellig ge worden? Was zus tevreden met de kleinere? De groeten voor Anjelier. DUIZENDSCHOON. Dit raadsel heeft al eens in Onze Jeugd gestaan. Wil je nu een an der bedenken? Ik dacht, dat je 6 September naar school moest. Wanneer worden nu de schooldeu ren geopend? Ik begrijp best, dat je weer naar 't gewone werk gaat verlangen. LENTEFEE. Heb je 't naar je zin op de Mulo? Hoe gaat 't nu met de talen? Ga je nog dagelijks met zo'n volle tas naar school? 't Doet me plezier, dat je zo genoten hebt in de va- cantie. Daar kun je weer een poosje op voort. DOLLY DOT. Als alles weer gewoon gaat, is 't net, of we weer voor veel meer dingen tijd krijgen. Dat ondervind jij nu ook, hè? Leuk, dat je nog van bellen-blazen houdt. Nu, ik vind "t ook nog een fijn werkje. PRINSES JULIANA. Je tekening zag er goed uit. Jullie hebben maar heerlijk genoten in Zandvoort. Wat heb je een beste verjaardag gehad. En is 't horloge ook nog gekomen? KERSTKLOKJE. -Wat heb jij aan je zusje gegeven? Zo'n heerlijke nazomer is een echte bof. Ben je al weer eens bij je tante in Z. ge weest? Is die kleine nicht bruin geworden?. DE KLEINE PIANISTE. Wat hebben jullie een heerlijke lange vacantie gehad. Kun je wel weer wennen in de stad? Leuk, dat er nu ook een pindamannetje in de familie is. Je raadsel was alleraardigst. KRUIDNOOT. Eten jullie nu alle dagen lekkere bramenjam? 't Is maar te hopen, dat je geregeld naar school kunt gaan. Tot hoe lang kunnen jullie nog zwemmen van school? WITJE. Misschien wordt de huishoudschool wel gauw ontruimd. Ik kan me begrijpen, dat je die gedwongen vacantie niet prettig vindt. Heip moeder nu maar flink. We moeten nu maar le ren door zure appels heen te bijten. DEANNE DURBIN. Vorderen jullie aan 't kleed? Knap zo, dat je al van de hoge springplank bent gesprongen. Vast hartelijk gefeliciteerd met de verjaardag van zus. Die kippen-ringen-arm- band is een aardige herinnering aan Texel. Heb je de Jubileum-puzzle al gevonden? MIMOSA. Ik denk, dat er met jou wel meer kinderen zullen zijn, die naar school gaan ver langen. Wat jammer dat je kettingwedstrijd was weggeraakt. Als moeder helpt, dan komt de zaak altijd in orde. GYMNAST EN BOERINNETJE. Die Gym nast is een jongen om trots op te zijn, dat hij zelf een kristalontvangertje heeft gemaakt. Kun je nu duidelijke muziek krijgen? Ik hoop, dat il September de schooldeuren weer open gaan. Zou Boerinnetje weer vacantie krijgen? De nieuwe rolschaatsen worden zeker dagelijks gebruikt? JOICE. Bloeide de hei mooi in Laren? Na tuurlijk mogen de beide vriendinnen meedoen. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Vast heel hartelijk gefeliciteerd met je 11de verjaardag. Mag je visite vragen? ZONNEPIT. Is de prijsvraag naar jé zin? Kx-ijgen jullie al veel huiswerk? Enfin, je hebt nu nieuwe frisse kracht opgedaan. Ik weet wel dat jij een kranig zonnepitje bent. KABOUTER LEESGRAAG. 'k Ben maar blij, dat je ook wel eens Kabouter Schrijfgraag wilt zijn. Bevalt het je weer op school? Zijn de boeken al in orde? Wat zou dat heerlijk zijn, als je bi-oer in Haarlem kwam. Gaat vader Zondag nog naar den Haag? PRINSES ENGELIENTJE. Hoe noem je nu Soldatenkost in 't algemeen? 't Begint met een m. Heb je de andere woorden wel kunnen vinden? CHEMICUS. 'k Vind het gezellig, dat je er weer bent. Een Chemicus kan altijd van nut zijn. Wat prettig voor je, dat vader zo'n prach tig en practis laboratorium voor je heeft in 01-de gebracht. Ik denk, dat Kruidnoot er ook nog wel eens vertoeft. Zorg nu maar, dat er geen ont ploffingen plaats hebben, 't Is zeker gemakkelijk, dat er ook verlichting is aangebracht. SLEUTELBLOEM. 'k Was met jouw briefje ook heel blij. Nu moet je dit jaar zeker hard werken om een volgend jaar met vlag en wimpel naar de II. B. S. te kunnen gaan. Wat had je een prachtig rapport. Blijf je zwemmen in Stoops Bad? Wat was dat afzwemmen grappig. Blijf je me nu trouw? EUREKA. Ja, jullie zijn ook zulke piere waaiers geweest. Bruiloft vieren en reizen en trekken dan moest de Rubriek er natuurlijk bij inschieten. Okkie is welkom en mag haar schuil naam houden CODE mag zijn schuilnaam houden. Natuur lijk kun je je tekening na de uitslag terug krijgen. IWAN. Ik heb je extra-wedstrijd niet ont vangen. Heb je soms vergeten hem in de enve loppe te doen? DE KLEINE GICHELAAR. Heb je veel af- gegicheld in de vacantie? Speet het je niet een beetje toen je afscheid moest nemen van Sche- veningen? Neen, ik heb geen inkwartiering. Jul lie wel? Natuurlijk mag je meedoen met de te kenwedstrijd, maar denk je eraan, dat vandaag iet werk in mijn bezit moet zijn. Wat doe je nu middags? MOEDERS HELPSTER. Weet je al, wanneer Elsje thuis komt? Zijn er in jullie school nog sol daten? Als je al zo goed kunt rugzwemmen, zul je je diploma zeker wel gauw halen. Gezellig voor je, dat de kleine Winkelierster mee gaat zwemmen. Wat leuk, dat Elsje een dag na haar moeder jarig is. Feliciteer je haar hartelijk van me? ANJERTJE. 'k Heb je naam nog goed be waard. Ik wil maar één Anjertje hebben. Wat heb je allemaal uitgevoerd in die tijd? Natuurlijk ben je weer welkom. VROUWTJE ULEBUUT. Ben je al meer gewend aan "*t naaimachinetje? Die zusters we ten maar altijd weer wat leuks voor jullie te bedenken. Heb je al flink wat gedaan aan 't gewonnen kleedje? Welken dokter hebben jul lie nu? Wees maar blij, dat je in deze roezige tijd op zo'n mooi x-ustig buitenvex-blijf zit. DE KLEINE BOOTSMAN. Dat was voor allemaal dus een hele vreugde Zondag, toen er niemand thuis behoefde te blijven, 'k Kan me wel een beetje begrijpen, dat moeder nog hai'der verlangt dat de school begint dan jullie. Spelen jullie nog dagelijks in 'tzand? Ben je nog met vader wezen vissen? Knappe jongen, dat je Rood wangetje al voor kunt lezen. W. BLOMBERGZEEMAN, Delftlaan 75. Haarlem, 8 September 1939. „MALAK!" De schrijver Carl Gjellerup, die velé ontdek kingsreizen heeft gedaan om landen en volken te bestuderen, was eens in Syrië te gast bij een Bedoeinenvorst. Gjellerup was toen nog jong en nog niet zo goed op de hoogte met de Syrische gebruiken en zo kwam het, dat hij een vermake lijke geschiedenis beleefde. Eerst liet de koning hem een kooi wilde die ren zien, waaronder zich ook een prachtige, vre selijke bloeddorstige panter bevond. En daarna geleidde hij hem naar een kamer, waar hij zijn kostbare collectie edelstenen bijeengebracht had. De Deen was bijna verblind door al de pracht en praal, die hem hier voor ogen werd getoverd! Vooral een dierfiguurtje, gesneden uit één en kele smaragd, ontlokte hem een kreet van be wondering „Malak!" zei de vorst met plechtig gebaar. Dit betekent in het Syrisch „het is uw eigendom". En Gjellerup kon zoveel tegenstrib belen als hij wou: hoe moest en zou het beeldje aannemen! Toen hij in Denemarken terug was, vertelde hij aan iedereen, die 't maar horen wilde over de wonderbaarlijke vrijgevigheid van den vorst. Een vriend van hem echter, die een goed kenner van de Oostersche zeden was, lachte hem uit en zei: ,,'t Was geen vrijgevigheid, maar enkel de angst voor het boze oog. Je moet weten, dat men on der de Turken, Arabieren of Bedoeinen nooit een voorwerp of een levend wezen bewonderen mag. De bezitter krijgt dan onmiddellijk angst, dat men het met 't „boze oog" heeft aangekeken, waardoor ongeluk op het huis zou komen te rus ten. Vandaar de aanbieding „Malak". De bezit ter hecht verder geen waarde meer aan het ding en wil het liefst zo gauw mogelijk kwijt. Dat is 't hele geheim." Gjellerup had met belangstelling naar de uit leg van zijn vriend geluisterd, maar opeens wer den zijn ogen groot van ontzetting en fluisterde hij: „O, foei, en ik was nog wel eerst van plan om uit beleefdheid den panter te bewonderen. Ik moet er niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn, als de vorst „Malak" had geroepen!" POSTZECELRUBRIEK Krantenzegels. Opdruk. 10 12 20 50 1 k. frankeeiz. 50 h. 1 k. 5 h. 10 20 30 2.50 3 k. ongetand SLOWAKIJE II. Ook de krantenzegels verschenen met opdruk „Slovensky Stat 1939" n.l. 2 h. (bruin) 5 h. (blauw) 7 h. (rood) 9 h. (groen) 10 h. (bruin rood) 12 h. (donkerblauw). Hiervan is de oplage 200.000 en meer. 20 h. (donkergr.) 50 h. (don kerbruin) oplaag 120.000. 1 K. (grijs) oplaag 51.000 Grootte 28 x 28 mm.) De eerste fraxikeerzegels hadden de beeltenis van den in 1938 gestorven nationalen held van Slowakije Pater Hlinka. Hiervan verschenen eerst twee zegels, waarop nog stond „Cesko-Slo- venska" en onder aan „Slovenska Posta". Deze hadden vermoedelijk nog moeten dienen voor het vereenigde land, om dan in het gedeelte Slowa kije uitgegeven te worden. Nu werden ze voor zien van de bekende opdruk, echter zonder jaar tal. Bovenaan staat aan bf^de zijden het wapen (Lotharingse dubbelkruis). Het zijn de 50 h. (groen, opdruk ï-ood) IK (rood, opdruk blauw). Grootte 26 en 32 mm. Hierna verschenen in de zelfde tekening als bovenstaande zegels, maar nu staat bovenaan Slovenska Posta, de waar den 5 h. (Ultram.), 10 h. (groen) 20 h. (bruin) 30 h. (violet) 2.50 K. (blauw) 3 K. (sepia) Grootte 26 x 32 mm. Hiervan verschenen de 20 h. (bruin) en 30 h. (violet) ook ongetand in dezelfde grootte. Zie het schetsje. Nieuw lid: Harry Braakman, Scheperstr. 37, H.-N. Rustenburgerlaan 23,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8