JUyaaud is ovettuigd COERING: CHAMBERLAIN KRIJGT FELLE VERWIJTEN TE HOOREN van de Fransch—Britsche overwinning. NIEUWS IN 'T KORT PROGRAMMA M A A X n A I ;l SEPTEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD „BuitscMcwd. staat nog allifd nam dm mede ktaac" „Vcede zundcc Stillec ondenAtaac" Het Duitsche Nieuwsbureau publi ceert den volgenden niet-officieelen tekst van de radio-redevoering, welke genera al-veldmaarschalk Goering Za terdagmiddag tot het Duitsche volk heeft gehouden. Goering zeide o.a.: „Er teekenen zich twee geweldige fronten af: daarginds het front van den soldaat en hier het front van den Duitschen arbeider, in de eerste linie het front van den Duitschen arbeider in de wapen industrie. Zoo staan de beide fronten van Duitschland. Hoe zien evenwel de fronten van onze te genstanders er uit? Ik wil niet lang spreken over de voorgeschiedenis, welke tot den strijd heeft geleid. Ik zou er slechts op willen wijzen dat de oorsprong en het uitgangspunt is ge weest aanbieding, zooals in de wereldgeschie denis slechts maar één keer voorkomt. Een groot geweldig volk, dat weer tot sterkte en macht is gekomen, heeft den vroegeren te genstander, die in de grootste ellende van Duitschland aan dat Duitschland volkomen Duitsche gebieden heeft losgescheurd, de hand om tot een duurzamen vrede te komen gereikt en stelde niets anders voor, dan dat een Duitsche stad die niet eens aan dezen tegenstander toebehoorde, weer binnen het bereik van Duitschland zou terugkeeren en dat tusschen het hoofdgebied van Duitsch land en zijn provincie Oost-Pruisen een weg en een spoorweg zou worden verzekerd. Het is op een wijze, zooals men zich niet kan voorstellen, dat dit aanbod werd van de hand gewezen, een aanbod dat tegelijkertijd nog geweldig werd onderstreept door het feit dat den tegenstander tegelijkertijd een op vele tientallen jaren berekend pact zou wor den gegeven en aldus feitelijk zou afzien van gebieden die Duitsch waren. De Poolsche regeering heeft het aanbod van de hand gewezen. Men stond hier voor een raadsel. Waarom werd dit antwoord gegeven? Britsche politiek op den achtergrond. Achter Polen verheft zich de schaduw van dat rijk, dat, steeds en overal tegen Duitsch land is opgetreden, waar Duitschland zijn gerechtvaardigde belangen heeft opgeëischt. Engeland heeft Polen tegen ons op gezet. Het is den Engelschen daarbij niet om Polen te doen. Polen is den Engelschman even onverschillig als Tsjecho-Slowakïje het was. Het gaat er om, dat Duitschland geen verdere machtstoeneming meer zal verkrijgen. Nu vertelde hij, dat het om moreele begin selen ging, om beginselen van recht, opdat niet het geweld de baas zal worden. Dat zegt een rijk, dat zich slechts op geweld heeft op gebouwd, dat thans nog volksstammen en rassen in alle deelen der wereld onderdrukt. Deze tegenstander wil ons op drie verschil lende krijgstooneelen bestrijden, militair, eco nomisch. en op het gebied van onze binnen- landsche politiek. Laat ik eerst komen tot het militaire strijd- tooneel en daarmede tot de militaire positie. In het westen verheft zich hoog de West- wall. Engeland heeft ons den oorlog ver klaard. Het zegt niet aan het Duitsche volk, doch aan Adolf Hitler en het nationaal-socia listisch regime. Wanneer ze evenwel schieten, schieten zij op het. Duitsche volk en niet op het nationaal-KOcialistisch regime. Dit oude wijsje kennen wij sinds lang. Het gaat Enge land er enkel en alleen om, dat Duitschland niet groot wordt. Engeland is verzadigd en heeft alles en wil niets afstaan. Men kan zich niet voorstellen en dat weet de tegenstan der even goed als wij dat hij hier kan door dringen. Het tweede strijdtooneel is de zee. Ook hier is Duitschland even goed beschermd. De Engelschman dat weet hij heel goed kan daar niet in varen. Ook hier zal hij Duitsch land niet onmiddellijk kunnen bedreigen. De Oostzee evenwel zal voor hem versperd blijven, daar de Duitsche marine thans reeds de kracht bezit het binnendringen in de Oostzee te verhinderep. De tegenstander is ongetwij feld in staat Duitsche schepen weg te kapen, die probeeren naar Duitsche havens te varen. God zij dank is het grootste deel van de Duit sche vloot reeds in het moederland en een an der deel in neutrale havens. Er is maar een klein deel dal hij kan probeeren te vangen. Zijn eerste en gemakkelijkste poging onze trotsche „Bremen" op te vangen is reeds mis lukt. Hoe staat evenwel de zaak op het hoofd- tooneel van den strijd, in Polen? Het is gelukt in acht dagen het breede gebied te overspan nen en in de hoofdstad van den vijand binnen te dringen, een prestatie welke ook door ons niet voor mogelijk werd gehouden. Naar onze schatting zal de geheele veldtocht tot en met het laatste opruimingswerk niet langer dan vier weken hebben geduurd. De Engelschman heeft misschien gemeend, dat hij, omdat wij in Polen vechten, in het westen en noordwes ten onze Duitsche havens zou kunnen aanval len. Het verlies van een half eskader heeft hem v/ijzer gemaakt. Wanneer hij thans zegt dat zware treffers zijn neergekomen op een Duitsch slagschip, dan verzeker ik op mijn eer: „Er is een schip getroffen, doch niet door een bom. doch door een omlaag ge schoten vliegtuig, dat op het schip te recht kwam. Des nachts vliegen zij zoo nu en daYi op heel groote hoogte binnen het Duitsche gebied om pro- pagandapapiertjes uit te gooien. Wee hun, wanneer zij de propagandabla den eens mochten verwisselen met een bom. Dan zal de vergelding geen oogenblik op zich laten wachten". Zij zal dan zoo worden gevoerd, zooals het luchtwapen in Polen heeft bewezen, dat zij kan vergelden. Wanneer de Pool thans is ver slagen. dan houdt daarmede de bedreiging van Duitschland aan twee fronten definitief op. Wanneer tegenstanders ons dan aanvallen, hebben zij slechts op één grond en met de geheele kracht van de Duitsche weermacht rekening te houden. Willen zij den Westwall bestormen? Wanneer zij absoluut een derge- lijken misdadigen aanval zouden inzetten welke stroomen bloed zal kosten, dan kunnen wij dat niet verhinderen. Hoe ziet het er nu uit op het economisch strijdtooneel? Het is geen phrase: Duitschland is de best geoutilleerde staat ter wereld.. Wij zijn thans in ieder geval in het bezit van al die middelen, welke wij noodig heb ben om den tegenstander te overwinnen. De productie van ons geschut, van onze vlieg tuigen ligt ver boven die van onze tegen standers en van nu af aan wordt ieder in dustrieel bedrijf, dat niet onvoorwaardelijk vitaal is, in dienst gesteld van de verdediging van het rijk. Ieder mensch, jongeling, vrouw, meisje, man of grijsaard, zal zich in dienst van deze ver dediging stellen. Wat de kwestie der grondstoffen betreft,nog steeds zijn twee „oer- grondstoffen" beslissend: kolen en ijzer. Kolen bezitten wij zeer veel en sinds enkele dagen bezitten wij nog aanzienlijk meer. Wat het Poolsche gebied ons nog aan goede dingen zal brengen, zullen we thans zoo nauw keurig mogelijk gaan bestudeeren. Blokkade onder gewijzigde omstandigheden. Er is een groot verschil tusschen de blok kade, waarover de Engelschen steeds zooveel spreken, waarop zij zoo trotsch zijn, warmede zij indertijd vrouwen en kinderen hebben om gebracht. Toentertijd hebben zij de blokkade zeer scherp kunnen voeren, Waarom? omdat zij de wereldzeeën blokkeerden, zoodat wij van over zee geen grondstoffen konden verkrij gen. Men blokkeerde evenwel niet alleen in het Westen, doch in het Oosten blokkeerde ons de Rus In den Russischen oorlog. In het Zuid- Oosten hadden wij ook vijanden, die aan de blokkade deelnamen. In het Zuiden hadden wij Italië als vijand, Japan was c<ver zee onzen vijand. Aldus waren wij volkomen ingesloten' en hadden wij niet de geringste uitgang, be halve dan dat af en toe een bijzonder goede duikboot een beetje uit Amerika overbracht, tot ook dat land den oorlog inging en toen was de blokkade totaal. Dat was zeer onaangenaam en daarop waren wij in het binnenland niet voor beeld. Thans zijn we daar in de eerste plaats wel op voorbereid en verder: hoe ziet de blok kade er nu dan uit? Zij gaat van Bazel tot Denemarken. In het Noorden kunnen zij ons niet blokkeeren. In het Oosten kunnen zij ons niet alleen blokkeeren. doch daar hebben wij juist gunstige overeenkomsten» gemaakt. Op het gebied van de binnenlandsche poli tiek emag iedereen zijn eigen zaken regelen. Wij hebben ons nationaal-socialisme, zij hun boisewisme, daar willen wij ons niet mee 'be moeien. Voor het overige zijn wij twee volken die vrede met elkander willen hebben, die den vrede thans hebben vastgesteld, den vrede zul len houden en vooral zijn de beide volken niet meer zoo dom, elkander de koppen in te slaan voor Engelsche rekening. Ook in het gebied van het zuid-oosten zijn er tegenwoordig niet meer genoeg domooren, die voor Engeland willen vechten. Goering zeide voorts: Wij willen niets van de Franschen. Wij hebben hun de grens voor eens en altijd gegarandeerd. Wanneer Frankrijk meent zich tot den laatsben Franschman voor Engeland te moe ten opofferen, dan is dat zijn zaak, maar niet de onze. Verdedigen zullen wij ons, maar waarom aanvallen? Geen voedselgebrek. Wanneer ik nu onze voedingssituatie bekijk dan is deze zeer gunstig te noemen. Twee groote oogsten hebben wij ln voorraad. Wij staan er zoo voor, dat wij eigenlijk geen be< perking, geen kaarten voor brood enz. noodig hebben. Maar ik ben hier een zorgvolle huisvader. Wij voeren de broodkaart in, zoolang er nog is. Verder moet het voor ons als een ijzeren wet gelden: een misdadiger is hij. die uit den nood van den oorlog en van het volk eigen voordeel haalt. Het begrip van den „Schieber" uit den wereldoorlog zal in Duitschland niet meer opstaan. Goering vervolgde: Wij zijn echter niet eens uitgetrokken om Polen te veroveren, doch het oorlogsdoel van Duitschland is aan zijn oostgrens rust te ver schaffen en te verhinderen, dat Duitschens daar vermoord worden, voorts de waanzinnige ongerechtigheden van Versailles uit den weg te ruimen. In Engeland brengt men hulde aan het Poolsche volk. Hoe kan de heer Chamberlain dit dulden, daar dit volk dag in dag uit en nacht in nacht uit gemoord heeft tot wij ein delijk moesten ingrijpen. Wij hebben een hoogere plicht dan Engeland te gehoorzamen. Meneer Chamberlain, wat zegt u van onze vredeswil waarover u twijfelt? Hierover kan ik u zeggen: de wil naar vrede ls in het Duit sche volk groot en diep en hij is in het bijzon der aanwezig in het hart van den Führer. Ik ken zijn worstelen met de verantwoording. Op het oogenblik, dat elders reeds alles in verzet kwam tegen wat Duitsch was, hebben wij nog voorstellen gedaan. En wanneer u, meneer Chamberlain, thans zegt, deze niet ontvangen te hebben, dan is dat niet waar. Ik kan getuigen, dat Lipski van de voorstellen kennis genomen heeft. Omdat hij ze kende, heeft hij ze niet afge haald. Zoo is de comedie gemaakt. Polen heeft de voorstellen niet aangenomen met het oog op de Engelsche hulip. Wat het de Engel sche hulp thans baten kan, maakt heft op het oogenblik mee. „Duitschland wilde den oorlog niet Wij hebben den oorlog niet gewild en willen hem ook heden niet. Wij willen niets van Frankrijk. Wanneer de heer Daladier dat niet gelooft, is dat zijn zaak. Wij willen ook niets van de Engelschen. Het is de Engelsche regeering, die het Engelsche en het Fransche volk in een oorlog drijft. Wij willen den vrede en staan voor dezen vrede altijd klaar. Maar dat mag niet verwisseld worden met zwakheid. Neen, ik ben er heilig van over tuigd, wanneer wij de machtsmiddelen nuch ter tegen elkaar afwegen, en alle omstandig heden vergelijken, dan slaat de vergelijking sterk over in het voordeel van Duitschland. Wanneer ik naar mijn soldatenhart te werk ging, dan zou het mij een vreugde zijn te be wijzen, dat ook de Britten zwaar verslagen kunnen worden. Mij gaat het er echter om dat ons volk en de andere naties in vrede kunnen werken en dat niet weer boven Europa en boven de wereld de gruwelijke schrik van den oorlog gebracht wordt. U klaagt den heer Hitler aan, zoo vervolgde Goering. Neen, mijnheer Chamberlain, de schuld lag bij u. Bij u lag de regeling in han den. Wie heeft den oorlog verklaard? De Führer of u? Hebben wij het Engelsche volk den oorlog verklaard? U zegt dat wij de Polen hebben aangevallen. Hebben wij niet het recht wan neer de buurman naast ons het huis aan steekt. onze familieleden vermoordt, er heen te gaan en het vuur blusschen en den moor denaar beet te pakken? Dat heeft niets met oorlog te maken, mijnheer Chamberlain. Maar wat u gedaan heeft, dat was den oorlog ver klaren. U hebt den vrede verbroken. Wanneer u den oorlog wilt hebben, dan kimt u hem krijgen. U kunt hem zelfs hebben in eiken vorm dien u wilt. Wij hebben het parool: niet onnoodig vreedzame menschen neerslaan en open steden aanvallen. Zou men echter ge- looven dat bij ons te kunnen doen, dan waar schuw ik: de vergelding zal terstond volgen. Spreker besloot: Duitschland bemint en wil den vrede. Maar een vrede met als inzet onzen Führer is voor een Duitscher ondenk baar. Den Führer vernietigen beteekent het Duitsche volk vernietigen, want te allen tijde Jbebben wij geproclameerd: Duitschland is Hitier en Hitler is Duitschland. Wil men daaraan raken, dan zullen wij ons tot het uiterste ver weren. En wanneer het zoo moet zijn, goed, laat dan de strijd beginnen, zoo ondenkbaar als hij nog nooit geweest is. Maar ook dat eene is ondenkbaar: dat wij capituleeren. Wij nemen alle ontberingen, eiken nood op ons. Maar nooit, nooit weer een dictaat van Versailles. Stormachtige bij val) Goering hield deze redevoering tijdens een groote betooging van het personeel der Rhein- metallBorsigwerke in Berlijn-Tegel. ;,DUITSCHLAND ECONOMISCH REEDS CROOTENDEELS UITGEPUT". JUvtoal boot het Jxansche wik: Croote productie, gering verbruik. De Fransche minister van Financiën, Paul Reynaud, heeft Zondagavond een radiotoespraak gehouden, waarin hij zeide: Ik wil de kracht van den tegenstander niet onderschatten, maar ik geloof, dat ik dat niet doe, wanneer ik u zeg: Duitschland is reeds in groote mate uitgeput door de gigantische in spanning, die het zich heeft getroost voor de voorbereiding van den oorlog. Economisch en financieel is het Duitsche organisme reeds zeer kwetsbaar. Op dat front heeft Duitschland geen versche troepen meer. Wat nu Frankrijk betveft: het is een feit, dat het den oorlog begint in veel betere economische en financieele omstandig heden dan de vijand. Sedert een jaar is het pro ductie-tempo der wapenfabrieken aanzienlijk gestegen, terwijl de algemeene productie van rijkdommen toenam. En wat den goudvoorraad betreft: het zal voldoende zijn, indien ik mededeel, dat deze oorlogsschat in enkele maanden met bijna 30 procent is gestegen Het. is niet slecht, dat men hier en elders weet, dat de Bank van Frankrijk thans twee maal meer goud bezit dan in Augustus 1914. Wij hadden de verplichting op ons genomen geen moratorium af te kondigen. Deze verplich ting zijn wij nagekomen. De loketten van ban ken en spaarkassen zijn opengebleven voor be talingen terwijl in 1914 de spaarkassen slechts 50 francs per veertien dagen uitbetaalden. Aan den anderen kant hebben wij reusachtige uit gaven gedaan. Een wet heeft ons het recht ge geven 25 milliard van de Bank van Frankrijk te leenen. Deze voorschottenmarge is nog Intact en de oorzaak daarvan is dat de Franschen den toe stand begrepen hebben. Inplaats van improduc tieve bankbiljetten bij zich te houden hebben zij op de wapeningsbons ingeschreven. In deze eer ste oorlogsweek zijn de opvragingen niet alleen gestaakt, doch het overschot der inschrijvingen op de bons bedroeg 1.600.000.000 francs De regeering heeft een „plan de campagne" voor het economische en financieele front. Het laatste woord is aan het volk, dat zooveel mogelijk produceert en zoo min mogelijk verbruikt. Het eerste vraag stuk is dus, de zoo groot mogelijke pro ductie van vliegtuigen, kanonnen en munitie, zeker, maar ook van voedsel voor de burgerbevolking en voor een maximum uitvoer, waardoor wij op on zen goudvoorraad kunnen bezuinigen. Verspilling is misdaad. Het tweede punt, aldus Reynaud, is het zoo weinig mogelijk verbruiken. Op het oogenblik is verspilling misdaad. Omdat, men minder moet verbruiken, en een deel van het particuliere in komen moet worden aangewend voor de defen sie, hebben wij deze inkomens verminderd, zoo wel voor werkgevers als werknemers. Wij moe ten voor alles de mogelijkheid van schandelijke verrijking voor leveranciers der defensie ver mijden. Het zal u gemakkelijk vallen te begrijpen, dat de staat in tijd van oorlog het ruilverkeer met het buitenland niet vrij kan laten. Ik heb u reeds gezegd, dat wij den invoer van producten, die niet strikt noodzakelijk zijn, niet kunnen toelaten. Wij kunnen ook niet toelaten dat goe deren worden uitgevoerd, die den vijand in zijn 'oorlog tegen ons zouden kunnen helpen. Alle maatregelen, waarover ik u spreek, zijn vervat in wetsdecreten, welke in de afgeloopen week tot stand zijn gekomen. Laat mij nu spreken over de zoo j-uist ge publiceerde wetsdecreten.- Deze hebben betrek king op de wisselcontrole, die wij hebben inge steld, zooals Engeland eenigen dagen geleden heeft gedaan. Frankrijk heeft sedert tien maan den vrijheid op de wisselmarkt gekend. Maar deze vrijheid, die in tijd van vrede goede dien sten heeft bewezen en nog zal bewijzen, zou in oorlogstijd een zwakheid zijn geworden. De maatregelen, die genomen zijn, waren reeds lang voorzien en de reglementatie, welke thans in het Staatsblad is verschenen, is reeds eenigen tijd geleden verzegeld naar alle deelen van het Fransche rijk gezonden. Men had beschikt, dat het nieuwe regime van kracht zou worden op den Zondag, die zou volgen op de oorlogsver klaring. De maatregelen behelzen een verbod voor het koopen van buitenlandsch geld, door particu lieren, en verschaffen de Bank van Frankrijk het monopolie voor den handel in dit geld. De wisselcontrole verhindert haussespecu latie in buitenlandsche deviezen. Zoo zal de prijscontrole haussespeculatie in goederen on mogelijk maken. Deze controle zal doeltreffend zijn, omdat zij tegelijkertijd wordt uitgeoefend op de koopkracht en de verschillende elementen van den prijs. s Paul Reynaud. Daar de speculatie op die manier onmogelijk is gemaakt, zoowel ten aanzien van stijging van de deviezen als van verhooging der prijzen, zul len wij een toestand hebben geschapen, waarin het particuliere belang zal samenvallen met het algemeen belang. De spaarpenningen zullen spontaan belegd worden in schatkistbiljetten en. schatkistleeningen, waardoor de oorlog gefinan cierd zal kunnen worden. Dat is de weg dien wij gaan volgen. Dat is de veldslag, dien wij zullen leveren. Om dezen te winnen is het niet noodig uw goedkeuring te vragen en uw geestdrift op te wekken, want de vaderlandsliefde van ons volk is de sterkste ter wereld. De minister van Financiën heeft vanavond niet tot uw gevoel, maar tot uw verstand willen spreken. Dit zijn de redenen waarom ik hoop op en zeker ben van de overwinning. Het Amerikaansche departement van oor log meldt, dat twee regimenten infanterie in totaal 2700 man 19 October naar Panama zul len vertrekken ter versterking der verdediging van het kanaal. De Fransche staatscourant publiceert een decreet, waarbij de uitvoer van kapitaal en go;.id wordt verboden of geregeld. De duikers, die bij kalme zee het werk aan de „Thetis" hebben voortgezet, zijn de machinekamer van de Engelsche duikboot binnengedrongen en hebben de lijken van nog acht slachtoffers geborgen. Het Engelsche ministerie van voorlich ting deelt mede, dat met ingang van 10 Sep tember alle gekoeld of bevroren vleesch, dat in Engeland wordt ingevoerd, overeenkom stig de defensiemaatregelen gevorderd zal worden. Op Jutland is vliegtuigafweergeschut ge plaatst in die districten, welke onmiddellijk worden bedreigd door het overvliegen van bui tenlandsche militaire vliegtuigen. Naar schatting hebben zich tot nu toe 1500 vluchtelingen opgegeven voor het Tsje- cho Slowaaksche legioen, dat in Palestina wordt gevormd. Bonnet en Lukasiewitsj hebben uit naam van de regeeringen van Frankrijk en Polen een verdrag onderteekend, betreffende de on middellijke oprichting van een sterke Pool sche militaire eenheid in Frankrük. Een op roeping zal worden gericht tot alle Polen in Frankrijk. Vierenveertig Duitsche vluchtelingen, meest Joden, zijn aan boord van het Italiaan- sche schip „BiancaMano" op weg naar Sjang hai. Het schip was dezer dagen uit Hongkong vertrokken, waar de vluchtelingen niet aan land mochten, omdat hun papieren niet in orde waren De Roemeensche autoriteiten hebben be sloten onverwijld nieuwe contmgenten de- servisten op te roepen. Op het oogenblik zouden 1.100.000 man onder de wapenen zijn. De Duitsche omrope heeft medegedeeld. dat de Dantzigsche gulden zal worden vervan gen door de Duitsche mark. Reservisten in Rusland opgeroepen. De Sovjet-regeering heeft besloten ge deeltelijk verscheidene klassen reservisten op te roepen tot verdere versterking van de lands verdediging. Het officieele Russische telegraaf- agentscha zegt, dat dit besluit genomen is in verband met den Duitsch-Poolschen oorlog, die een uitgebreider en dreigend karakter aan neemt. De oproeping is geschied in de Oekraine, in Wit-Rusland en in de militaire ressorten van Leningrad, Moskou, Kalinin en Orel. Het civiele passagiersverkeer van Moskou naar het Westen der Sovjet Unie blijft tot nu toe verbroken doch de mobilisatiemaartege- len worden naar het D. N. B. meldt, met op merkelijke snelheid, orde en rust afgewikkeld. In Moskou is op dit oogenblik reeds het grootste deel van alle auto's door de militaire overheid gevorderd. De ondergang van de „Manaar". 35 opvarenden in veiligheid. Reuter meldt uit Londen: De eigenaars van het Britsche schip „Ma naar", dat door een Duitschen onderzeeër tofc zinken is gebracht hebben bericht ontvangen, dat twee Britsche officieren en tien inlandsche opvarenden zich aan boord van Italiaan- sche s.s. „La Traviata" bevinden. Vier Euro peanen en negentien inlanders zijn door een ander schip te Gibraltar aan land gebracht. Nederlandsclie Kolonie te Warschau maakt liet goed. Blijkens bij het Departement van Buiten landsche Zaken ingekomen ambtsberichten zijn de leden van de Nederlandsche kolonie te Warschau in de Nederlandsche legatie samen gekomen en bevinden zich in goeden wel stand. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414 M. AVRO-u itzëndïng. 8.Orgelspel 8.15 Berichten. 8.17 Gramo- foonmuziek.. 9.Omroeporkest en solisten, (opn.). 10.Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek, (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.Causerie „De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.25 Avro-Aeolian-orkest (opn.) (Ca. 12.15 Berichten). 12.20 Orgelspel. 1250. Avro- Amusementsorkest en solist. 1.30 Viool en piano. 2.Omroeporkest. 2.50 Hersengymna stiek. 3.20 Jetty Cantor's ensemble cn gramo foonmuziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalf uur. 5.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. (Ca. 6.25 Berichten). 7.Het Haagsche strijkkwartet. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Causerie „De 41e Jaarbeurs te Utrecht". 3. Berichten A.N.P., radio-journaal, mededeelin- gen. 8.20 Causerie: „De beweeglijke wereld". 8.35 Avro-Amusementsorkest en solist. 10.30 Hersengymnastiek (opn.) 11.Berichten A. N. P. Hierna: Zïgeunermuziek. 11.3512.00 Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II 301.5 RL KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 3.15 Berichten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.Gramofoon muziek. 1.20 KRO-orkest. 2.Vrouwen- uurtje. 3.Gramofoonmuziek. 5.— KRO-Me lodisten en solist. (5.456.05 Felicitatiebe- zoek en ca. 6.30 Berichten). 6.35 Sporlhalfuur 7.Berichten. 7.15 Causerie „Huwelijkspro cessen: Schandaal of laster". 7.35 Gramo foonmuziek. 8.Berichten A.N.P.- mede- deelingen. 8.15 KRO-orkest. 9.Gramofoon muziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Leo Claritz en zijn orkest. 11.0012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang 1.05 De Stafmuziek van de Garde Républicaine 2.10 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovoordracht 3.50 Zang. 5.05 Fluitvoordracht 5.25 Het Der- veaux-orkest. 6.35 Vicolvoordracht. 6.50 Piano voordracht. 7.20 Het Cantrelle-orkest. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Het Lüwen- guth-kwartet en solisten. 10.0511.40 Radio- tooneel. KEULEN 456 RI. 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.509.50 Omroepschrammelensemble en solist. 12.30 en 1.35 Omroeporkest en solist. 2.30 Populair concert. 4.20 Kleinorkest en solist. 5.50 Koor concert. 6.55 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 en 11.00 Hermann Hagestedt's dansorkest en solisten, 12.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 12.20. 1.30 5.20. 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Omroepor kest, het versterkte Omroepkoor en gramo foonmuziek. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 Rl. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omropp- dansorkest 6.35 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Radio-orkest en soliste. 9.35 Carillon-con cert. 9.50 Radio-orkest. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RI. 8.35 Omroeporkest. 9.20 Politiek dagblad overzicht. 9.35 Populair soltstenconccrt io 20 Berichten. 10 40 Hobo. viola da gamba en cembalo. 11.05 Berichten 11.2012.20 Zie Keulen om 11.00.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10