In theorie een sluitende begrooting. MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Ongeveer 8l ton voor werkverschaffing en steunverleening. r „Nog steeds staat de Regeering op het standpunt, dat de tekorten van de ge meenterekening niet voor extra- en be lastingbij drage in aanmerking komen wat dus, nu de gemeente deze tekor ten natuurlijk niet uit den gewonen dienst kan dekken, hierop neerkomt, dat de gemeente deze bedragen maar moet leenen" aldus schrijven B. en W. in de nota, waarmede de gemeente- en andere begrootingen voor 1940 den Raad worden aangeboden. Dit geeft echter niet een oplossing, aldus de nota, want de aflossingen dezer leeningen ko men evenmin voor bovengenoemde bijdragen in aanmerking. Daarenboven werden de over 1937 toegekende bijdragen gedeeltelijk als voor schot ter nadere verrekening, in verband met de uitkomsten van den dienst verstrekt en de hoop, om op de oude tekorten door kleine mee vallers iets in te loopen kan niet worden ver wezenlijkt omdat de Regeering dit niet toe laatbaar acht. Het spreekt vanzelf, zoo vervolgen B. en W. dat door deze handelwijze zelfs aan de ge ringste verwachting omtrent dekking der te korten de bodem wordt ingeslagen. Het on juiste standpunt der Regeering hebben B. en W. reeds meermalen, echter zooals wel te ver wachten viel zorrder eenig resultaat uiteengezet. Het op bovengenoemde wijze ontstane zoo genaamde zwevende bedrag over 1937 en 1933 naar den kapitaaldienst overgebracht en voor 1939 nog over te brengen, is opgenomen in den vorm van kasgeld. Het beloopt over deze drie jaren reeds f 234250.44. De winst van het gasbedrijf, voor 1939 ge raamd op f 29946.45 is voor 1940 uitgetrokken op f 38688.73. Het waterleidingbedrijf kan nog geen winst uitkeeren aan de gemeente. De uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon konden iets lager worden geraamd dan over 1939. Voor kosten van werkverschaffing en steun verleening is geraamd f 846.000. In ontvangst is gerekend op een gewone bijdrage van 83Va pet. en een extra bijdrage van 15'/» ct. De be- lastingbijdrage, welke maximaal f 232.290 be draagt is uitgetrokken op f 222.000. Op de begrooting voor den Reinigingsdienst zijn gelden uitgetrokken voor de aanschaffing van een derden roltrommelauto. Voor Openbare Werken is gerekend op een nieuwen vrachtauto. Een der twee aanwezige is versleten. Voor uitbreiding van de politie is aan jaar wedden, ingevolge de verordening gemeente politie uitgetrokken f 8365. Door deze uitbrei ding wordt de politie gebracht op volle sterkte, zooals die in de verordening is aangegeven. Voor de aanschaffing van een arrestantenwa gen is geraamd f 3300, welke uitgaaf over vijf jaren wordt verdeeld. De totale uitgaven voor de politie hebben voorts, door den bouw van het nieuwe hoofd bureau, een aanzienlijke stijging ondergaan. Een voorstel voor den bouw van een politie post in Santpoort zal U binnenkort bereiken. De kosten van den Luchtbeschermingsdienst zijn geraamd op f 6500. Op de begrooting zijn gelden uitgetrokken voor de uitbreiding van het personeel ter se cretarie met een adjunct-commies, de veri ficatie met een klerk en de geneeskundige- en gezondheidsdienst met een assistent-arts, terwijl rekening is gehouden met de bevordering van den opzichter 2e kL bij Bouw- en Woningtoe zicht tot opzichter le klas. Reeds op 5 Maart 1938 verzocht de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en ge zondheidsdienst het College, over te gaan tot het aanstellen van een assistent-arts bij dien dienst, in het bijzonder belast met het genees kundig schooltoezicht. De directeur gat daarbij een uitvoerige toelichting en wees op de be langrijke uitbreiding van zijn werk in den loop der jaren. B. en W. meenen, dat met de gevraag de uitbreiding thans niet langer kan worden ge wacht. Dit is in hoofdzaak de inhoud van de nota. In het bijzonder wijzen wij nog eens op het feit, dat de tekorten over de jaren 1937, 1938 en 1939 ten bedrage van ruim f 234.000 in feite niet gedekt zijn. Voorts werd over 1934 een bedrag „uitgestooten" van f 242.598.49, waarvoor even eens geen dekking aanwezig was. De gemeente kreeg hiervoor van het Rijk een renteloos voor schot, waarvan jaarlijks 1/10 gedeelte moet worden afgelost. Voor dit jaarlijks af te lossen bedrag ontvangt de gemeente een bijdrage van het Werkloosheidssubsidiefonds, die voor 1940 geraamd is op 83.5 pet. Dat de geheele begrooting door den inmiddels ingetreden oorlogstoestand en de daardoor niet alleen in het visscherijbedrijf maar ook in en kele andere bedrijven reeds een feit geworden en nog te verwachten stijging van het aantal werkloozen geheel op losse schroeven is ko men te staan, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. Zullen de voor kosten van werkver schaffing en steunverleening en voor Maat schappelijk Hulpbetoon geraamde bedragen in verband met den gewijzigden toestand vol doende zijn? Is de winst op gas niet te hoog geraamd? HAARLEMMERMEER Doodelijk ongeluk te Zwanenburg. Vijfjarige knaap doodgereden. Zaterdagmorgen omstreeks negen uur heeft in de Olmenlaan te Zwanenburg een doode lijk ongeluk plaats gehad, dat aan den 4-jari- gen Gerrit Miedema, wonende in de Olmen laan het leven heeft gekost. Deze knaap liep achter een melkwagen, waar achter hij plotseling te voorschijn kwam en den weg wilde oversteken, op het moment dat van de andere zijde een vrachtauto, be stuurd -door den heer- A. M., den melkwagen zou passeeren. De bestuurder merkte den knaap te laat op en hoewel hij nog trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voor komen bleek dit niet mer mogelijk te zijn. Met een hevigen slag werd het knaapje opgenomen en enkele meters verder tegen het wegdek ge worpen, war hij levenloos bleef liggen. Dr. Sepers uit Zwanenburg verleende ge neeskundige hulp, doch kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning vervoerd. De politie stelde een onder zoek in, getuigen verklaarden dat de betrek ken chauffeur geen schuld draagt. G.I.Z.A.M.U.C. DEELS MISLUKT. HILLECOM Ontspanningsavond voor militairen. ZANDVOORT FEEST VOOR DE MILITAIREN. Op Dinsdag 12 September wordt aan een aantal militairen een prettige dag bezorgd. Van 's morgens 911 uur worden op het strand voor het Noorderbad allerlei takken van sport beoefend. 's Middags worden zwemwedstrijden georga niseerd waarvoor mooie prijzen beschikbaar werden gesteld. 's Avonds half acht wordt het feest binnen voortgezet. Dan zullen optreden: Dora Schrama, Jacques Funny, als conferencier en een har monicaband. COMITé-FLORA. OPENING MILITAIR TEHUIS. Zaterdagmiddag is aan den Bloemendaal- schen Weg naast het gebouw van de Twent- sche Bank een Militair Tehuis geopend. Beneden vinden de militairen gelegen heid Iets te gebruiken, terwijl zij er ook kranten en tijdschriften kunnen lezen, op de bovenverdieping kunnen zij schrijven of rus tig lezen. De heer M J. Heule, sprak namens het comité een enkel woord. Wij voelden de noodzakelijkheid aldus spr. om iets voor de militairen in onze ge meente te doen. Reeds voor het initiatief van den burge meester uitging, bereikte den kerkeraad der Geref. kerk een verzoek om iets in deze rich ting te doen en daarom is het verwijt, dat wij verbrokkeling brengen, ongegrond, zoo zeide sprelter. Ook al omdat het Tehuis open is voor iedereen, zij het dat "het in de eerste plaats bedoeld is voor Prot. Chr. jongens. Zij zullen hier vinden een rustig tehuis, dat vooral van waarde zal zijn in de komende donkere maanden. Spr. dankte voor den financieelen steun en wees er op dat het de liefde tot Christus is, die tot dezen arbeid heeft gebracht. Spr. ging in gebed voor en smeekte Gods zegen af op het Tehuis. De heer T. K. Roosjen onderstreepte even eens dat het verwijt van verbrokkeling een misverstand moet zijn en dat de hoofd zaak is, dat goede resultaten worden be reikt. Nadat aan de vele aanwezigen thee was aangeboden, had men gelegenheid, om het gebouw te bezichtigen. Op den laatsten Donderdag van iedere maand zal aan de militairen een ontspan ningsavond worden aangeboden in de Geref. Kerk aan den Vijverweg. HEEMSTEDE COLLECTE „HELDEN DER ZEE FONDS". (Dorus Rijkers). SUPPORTERSCLUB SANTPOORT- MILITAIR ELFTAL. Hedenavond te 6.15 uur zal op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis een voetbal wedstrijd gespeeld worden tusschen het elftal van de Supportersclub Santpoort en een elf tal van militairen. BEVERWIJK De intrede van Ds. Alb. Vis. Als predikant der Doopsgezinde gemeente. Ongeluk aan boord. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur sprong aan boord van het s-S. ..Breda", dat in de Noordersluis lag. bestemd voor Chili, een staaldraad. De draad trof den bootsman Nooter en den matroos J. W de Bos. die beiden ernstig gewond werden. Zij moesten naar het Roode kruis Ziekenuis te Beverwijk worden vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgeno men. Door het ongeval ondervond het vertrek van het schip eenige vertraging. Tong 23092 cent per K.G. Griet f40—f20 per 50 K.G. Kleinschol f30—f 16 per 50 K.G. Bot f 16 per 50 K.G. Schar f 9—f 7.60 per 50 K.G. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de Chr. school te St. Paneras is benoeihd de heer P. C. Wapenaar te IJmuiden. Directie Crematorium. Als opvolger van den heer F, Blaauw is tot directeur van het crematorium benoemd de heer J. v. Dijk te Utrecht, sinds vele jaren secretaris penningmeester van de afd. Utrecht der Vereeni- ging voor facultatieve lijkverbranding. PORTEMONNAEE ONTVREEMD Ten nadeele van een inwoner van Beverwijk die in een der havens te Velsen-Noord de Zwemsport beoefende. Ls een portemonnaie met inhoud ontvreemd, welke hij in zijn kleeding op den wal had achtergelaten. Zeeschepen mogen niet aan bet buitenland verkocht worden. Bfj beschikking van den -minister van eco nomische zaken is bepaald: 1. Het is verboden op eenlgerlel wijze te bewerken of ertoe mede te werken, dat een Nederlandsch zeeschip zonder door of na mens den minister van economische zaken verleende vergunning: aZijn hoedanigheid van Nederlandsch zee schip verliest b. In eigendom, in gebruik of ter beschik king wordt overgedragen, voor zoover betreft overdracht aan niet-Nederlanders of naar het buitenland. 2. De directeur van het Rijksbureau Zee scheepvaart te 's Gravenhage wordt gemach tigd, namens den minister van economische zaken een vergunning als boven bdeoeld te verleenen. 3. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag, volgende op dien der dagteekening onderscheidenlijk der eerste dag teekening, van de Nederlandsche Staats courant. waarin zij is geplaatst. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 12 September 1939. 's avonds van 8.159.15 uur. door den heer George Robert. Programma: 1. Variaties „The harmonious blacksmith". Handel—Karg-Elert. 2. Passacaglia en Fuga. B. v. d. Slgtenhorst Meyer. 3. Pastel, S. Karg-Elert. 4. Choral II, C. Franck. 5. a. Musette, J. Ph. Rameau. b. Gavotte. J. B. de Pauw. 6. Fantasie over „Wilt heden nu treden", Karl Hoyer. Troepen kregen familiebezoek. En de spoorwegen hadden het druk. Duizenden reizigers, hoofdzakelijk vrouwen, bevolkten Zondagmorgen gedurende eenige 'uren de verschillende perrons van het cen traal station te Utrecht Zij arriveerden voor- namehjk met extra-gerequireerde autobussen uit de omliggende plaatsen in de provincie. De spoorwegen hadden handen te kort om den grooten toevloed van passagiers zoo snel mogelijk te verwerken, temeer daar de trei nen, die uit de verschillende plaatsen in Utrecht arriveerden, reeds zeer zwaar bezet waren. Extra treinen werden ingelegd en spe ciale maatregelen werden getroffen om den grooten stroom van reizigers, hoofdzakelijk bestaande uit familieleden van de onder de wapenen geroepenen, met het minste opont houd naar hun plaats van bestemming te ver voeren. Ook met het oog op den terugkeer 's avonds hebben de spoorwegen uitgebreide maatrege len moeten treffen teneinde oponthoud zoo veel mogelijk te voorkomen. (ls reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Ook de „Breodijk" redt schipbreukelingen. 32 opvarenden van getorpedeerd Engelsch tankschip. Naar ons uit Rotterdam gemeld wordt heeft behalve de „Statendam" (men zie pag. 3) ook het stoomschip „Breedijk" van de Holland-Amerlka- lijn de opvarenden van een Engelsch schip gered. De „Breedyk" nam de ge heele bemanning van het getorpe deerde Britsche tankstoomschip „Ken- nebek" aan boord, n.l. 32 man. Britsche volk kan weer naar den schouwburg. In de neutrale en „evacuatiegebiedcn". Het Britsche ministerie voor de voorlichting deelt mede, dat de regeering besloten heeft toestemming te verleenen tot weer openstel ling van schouwburgen, bioscopen, voetbal terreinen en andere vermaak-sgelegenheden in zg. neutrale en evacuatie gebieden tot 12 uur 's nachts en met ingang van heden. De vermaaksgelegenheden zullen gesloten blijven in de gebieden, waaruit de bevoikmg Ls geëvacueerd In speciale gevallen echter mag de hoogste politieambtenaar het open stellen verbieden, wanneer de bezoekers bij zonder gevaar zouden loopen ln geval van een luchtaanval. „Geen vrede voor het Nazi- bewind verdwenen is." De „News Chronicle" over vredesvoorwaarden. LONDEN 9 September (Havas). De „News Chronicle" schrijft in een hoofdartikel: „Engeland en Frankrijk, die gedwongen waren een oorlog in te gaan, zijn gebonden door hun eed van trouw. Zij zijn onherroepelijk besloten geen einde te maken aan de vijande lijkheden vóór de definitieve verplette ring van het Hitlerisme". Het blad ziet dc vredesvoorwaarden als volgt: 1. Instelling van een fatsoenlijke Duitsche regeering. 2. Herstel der onafhankelijkheid van Tsjecho-Slow akije. 3. Het afzien door Duilscliland van alle aggressieve bedoelingen. 4. Ontwapening. De Parijsche correspondent van het blad schrijft, „dat er niet de minste kans is, dat de kinderlijke vredesvoorspiegcling door de natio- naal-socialisten hier eenig effect "sorteert. Frank rijk gaat niet voor niets een oorlog in. Wanneer eenmaal het besluit genomen is de strijdkrachten naar het front te zenden, zal Frankrijk mar- cheeren tot de verplettering van het Regiemc van Hitier en de wegneming van de Duitsche bedreiging tegen Europa". jurOjLRLlJKE STAND HAARLEM, 9 September 1939 Ondertrouwd: H. Schaap en H. Tel.. Getrouwd: H. A. J. Jansen en A. T. Smeding. Bevallen: 7 Sept., M J. E. Veenstra Schil der, d., Th. H. ReiberBroekhof, d. Overleden: 7 Sept., IJ. J. Bru&sé, 62 jaar, Kleverparkweg. VELSEN. Maar de tekorten van vorige jaren hoopen zich op en de schuldenlast wordt steeds grooter. Te Hillegom is een comité opgericht om ont- spannings- en ontwikkelingsavonden voor mi litairen te organiseeren. Het comité bestaat uit de heeren: burgemeester Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. voorzitter, weth. P. Klaver, weth. J. O. Vermeer, Mr. F. J. Gerritsen, C. Ph. Frcriks, C. de Wreede. H, Schoonderbeek. D. van Egmond, J. R. N. J. Byl van Duivenbode en kapitein Fockinga. Dat dit comité met groote activiteit aan het werk is gegaan blykt wel uit het feit. dat reeds Zaterdagavond de eerste avond kon worden gegeven in de groote pakplaats der N.V. A. C. van der Schoot. Alle comité-leden waren met hun dames aanwezig, terwyl de groote ruimte geheel gevuld was met mili tairen, ook de gaanderijen waren dicht bezet. In het midden hadden de „jongens" van een paktafel een podium gebouwd, zoo solide dat daarop een vleugel stond, terwijl ook een orkestje van militairen ruimschoots plaast vond, een en ander met vlaggen versierd. Ook de commandant kolonel Kraak was met zyn staf aanwezig. Na een plechtig Wilhelmus, door allen staande meegezongen, nam burgemeester Van Nispen het woord om allen welkom te heeten en dank te brengen aan hen die hadden mede gewerkt om deze voorstelling mogelyk te ma ken. Zeer bijzonder richtte hy zyn dank tot den heer en mevrouw Clinge Doorenbos, die zich direct bereid hadden verklaard met Hillegom hun tournee door het land te beginnen. Aan mevrouw bood hy fraaie bloemen aan. Een der militairen was de tolk van allen toen hij dank bracht voor de wyze waarop zij in Hillegom waren ontvangen en als blijk van erkentelykheid bood hy namens onderof ficieren en manschappen aan de vrouw van den burgemeester een prachtige bloemen mand aan. Ook kolonel Kraak en de canton- nementscommandant kapitein van Duimen Krumpelman. voerden het woord. Het echtpaar Clinge Doorenbos had met liedjes en prootjes byzonder groot succes en de „schouwburgzaal" daverde tel kens van het applaus. Het was dan ook een zeer geslaagden avond. In de pauze werd in de kantoorlokalen der fa. Van der Schoot aan de autoriteiten thee geserveerd, terwijl de manschappen onthaald werden op belegde broodjes. De tijd werd gekort met muziek van het strykje, terwijl ook de Radio-Centrale zich niet onbetuigd liet. Met het Wilhelmus werd de byeenkomst gesloten. Men schrijft ons: Woensdag 13 September, van 9 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds zal ten bate van het Dorus Rijkers Fonds te Heemstede een col lecte worden gehouden. Mevr. A. E. Meijer v. d. Berg, die met de organisatie belast is, zag zich gaarne nog verzekerd van de hulp van collectrices (van 15 jaar en ouder), die zich dan Maandagavond na halfacht Harten- lustlaan 12 te Bloemendaal kunnen vervoe gen. In verband met den huidigen toestand, nu de koene redders meer dan ooit paraat moeten zyn aan de Nederlandsche kust, om met den dood voor oogen, zonder aanzien des persoons, helpende hand ie bieden, verzoekt het be stuur van dit fonds dit onbaatzuchtige red dingswerk dezer mannen met liefde en over tuiging te willen gedenken. De collectrices krijgen na afloop een ver rassing. SANTPOORT VOOR DE MILITAIREN. Voor de afdeelingen Santpoort (station en dorp) en Driehuis heeft zich een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt het leven van de alhier liggende militairen zoo aangenaam mogelyk te maken.. Dit comité bestaat uit de heeren dr. Meindert de Groot, Willem van Heyst en J. Heeremans, leden van den Raad, H. J. Anitonisse, J. C. v. d. Leek, T. Snoek en P. Rings. Om tot zijn doel te geraken, heeft het comité in de eerste plaats gedacht aan ont spanning door middel van den familiekring. Daaffcm richt het zich tot de ingezetenen met de vraag, of zy af en toe eens een avond een 'paar man by zich aan huis willen ont vangen en willen trachten hun een prettige avond te bezorgen. „Een paar uur in een be schaafd milieu in de burgermaatschappij", zegt het comité, „is voor velen een verkwik king en behoedt de jongens voor moreelen en geestelijken achteruitgang". Eventueel kan men aan het .comité kenbaar maken, omdat het zich kan indenken, dat het zoowel voor de ontvangende party als voor de „jongens" prettiger kan zyn, als men zooveel mogelyk met gelijkgezinden in aanraking komt of men R. K., Protest. Chr., enz. wil ontvangen. Van hen, die het comité in dezen vorm niet van dienst kunnen zyn, zal het gaarne by- dragen in geld en natuxa in ontvangst nemen. TERAARDEBESTELLING J. VAN GAMEREN. Onder groote belangstelling werd Zater dag middag op „De Biezen" ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer J. van Gameren. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, trad dr. De Weerdt naar voren, om namens Velsen's Ziekenfonds en de aan dit fonds ver bonden doktoren te spreken. „Na een lang cn smartelijk lyden." aldus dokter De Weerdt, „brengen we den heer Van Gameren thans naar zijn laatste rust plaats. Die rust gunnen we hem van harte, niet alleen, omdat hy een werkzaam leven achter den rug heeft, maar ook omdat dat le ven niet altyd langs effen paden is gegaan. Veel zorgen heeft hy moeten overwinnen, veel tegenslagen ondervonden. Na gememoreerd te hebben welk een groot paardenliefhebber de heer Van Gameren was geweest, zeide spr.: „Maar den nadrul»wil ik leggen op het groote levenswerk van Van Ga meren. 43 jaar geleden was hy een der op richters van Velsens Ziekenfonds. 42 jaar is hy voorzitter van dit fonds geweest, 42 jaar heeft hij er voor geleefd. Weet gy wat dit zeg gen wil? Hij heeft er naar gestreefd om velen een goede geneeskundige verzorging te ge ven die tevens hun draagkracht niet te boven ging. Dag en nacht heeft hij op de bres ge staan om moeilykheden op te lossen. Wij, doktoren zijn hem ook grooten dank verschuldigd en we zullen nooit vergeten, wat hy voor ons heeft gedaan. Het best kunnen wy allen tezamen zyn nagedachtenis eeren, door zyn levenswerk Velsens Ziekenfonds verder te doen groeien en bloeien. Namens de ruiterclub „Velserbeek" sprak één der bestuursleden. Deze was dankbaar voor het initiatief, dat de heer Van Gameren des- tyds had genomen. „Wij hebben veel van u geleerd", aldus spr.. „niet alleen op het gebied van de ruitersport, maar ook, hoe zwaar lichamelijk lijden met mannenmoed gedragen moet worden". De heer Baay sprak namens den Centralen Bond van Ziekenfondsen. Ook deze spreker wees op het groote werk dat de heer Van Gameren als voorzitter van „Velsen's Zieken fonds" had verricht. „Hij heeft", aldus spr., „altyd op de bres gestaan, om het fonds te maken tot wat het thans is en heeft daardoor voor het ziekenfondswezen in het gansche land belangrijk werk gedaan". Een zoon van den heer Van Gameren dank te allen voor de laatste eer aan zyn vader be wezen. Een bijzonder woord van dank ging uit naar Dr. De Weerdt, Dr. Büller en de zusters van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwyk. Zondag werd het laatste gedeelte van het groot internationaal zang- en muziekconcours (G.I.Z.A.M.U.C.) te Amsterdam gegeven, geor ganiseerd door het Comité tot bevordering der muziekbeoefening by dilettanten zang- en muziekvereenigingen. Van de twintig vereeni- gingen verscenen er slechts vyf als gevolg van den internationalen toestand. De jury bestond uit de heeren M. C. v. d. Rovaart, G. Leenders en B. D. Peters. In de 3e afdeeling gemengd koor behaalde „Zang Veredelt" uit Haarlem onder Nico de Zwager met 312 pnt. een 2en prys. De heer Jan Hensen had voor zyn dames koor „Areis" uit Haarlem, in de afd. uitmun tendheid twee mooie nummers „Elfendans" van v. d. Rovaart en „Sanctus" van hem zelf. Het zware werk was byzonder goed verzorgd wat wel noodig was tegenover de uitmunten de sopranen. 365 punten le prys. Voor zangkoren werd de eereprijs voor het hoogst aantal punten gewonnen door „Zang kunst" uit Haarlem, dat onder leiding stond van den dirigent Jan Hensen, een mooi resul taat. BEDRIJFSHULP VOOR GEMOBILISEERDEN. Het alhier gevormd comité in zake bedryfs- hulp voor gemobiliseerden, heeft een dringend beroep gedaan op alle bedrijfsleiders die hun personeel in dienst zagen vertrekken om deze mannen de verzekering te geven, dat hun plaat sen in het bedrijfsleven worden opengehouden en hun betrekkingen slechts tijdens den duur van hun dienstvervulling worden bezet. AANGEREDEN DOOR EIGEN SCHULD. Zaterdagavond omstreeks 10 uur wilde nabij Vijfhuizen alhier, een wielrijder, de heer S. uit Haarlem, die zonder licht en bovendien links van den weg reed, zich plotseling naar den anderen kant begeven, juist op het oogenblik. dat er een personenauto naderde, waarvan de bestuurder, de heer B. uit Heemstede het gevaar ziende krachtig remde, doch een aan rijding niet meer kon vermijden. S. werd door een spatbord van de auto ge grepen en tegen den grond geslingerd. De auto bestuurder begaf zich direct naar het slacht offer die aan het hoofd en een been gewond was hielp hem in de auto en bracht hem bij een dokter, die een voorloopig verband legde. De toestand van S. is naar omstandigeheden be vredigend. GEVONDEN. Ten raadhuize te Hoofddorp is aangifte ge daan, dat in deze gemeente zijn gevonden: een aktetasch, een kist met inhoud, een gouden ring, een mantel en een schaap. In verband met de tijdsomstandigheden heeft het Comité-Flora tot zijn groote spyt moeten be sluiten de tentoonstelling van plantjes dit jaar niet te houden. Indien het eenigszins mogelyk is zal met de verstrekking van plantjes in het voorjaar wor den doorgegaan. Van harte hoopt het Comité, dat het volgend jaar alles ten gunste is gekeerd en dat weer een tentoonstelling zal kunnen plaats hebben. BLOEMENDAAL DE GEVAARLIJKE HOOGE DUINENDAAL- SCHE WEG. Zondagmorgen half twaalf reden twee jongens per fiets van den Hoogen Duin en Daalscheweg: de 13-jarige J. K. uit Santpoort had n.l. zijn broertje van 8 jaar op den bagagedrager De fiets kwam met zeer groote snelheid in de bocht van de Zomerzorgerlaan tegen het hek terecht. De jongen kreeg een vleeschwond aan hoofd en linkerarm. Zijn broertje had 'n bloedenden neus en een schaafwond aan zijn rechterheup. Zij werden door de politie verbonden en per auto naar hun woning vervoerd. De fiets werd totaal vernield. Zondagmorgen heeft Ds. Alb. Vis als opvol ger van Ds. J. D. van Calcar zyn intrede ge daan als predikant van de Doopsgezinde Ge meente alhier. Het presbyterium van het kerkgebouw was op smaakvolle wyze met planten en zalmkleurige gladiolen en anjers versierd. 1-Iet kerkgebouw was nagenoeg ge heel bezet. Ook vele vrienden van Texel, de vorige gemeente van Ds. Vis, hadden de verre reis naar Beverwijk ondernomen om nog eens onder het gehoor van hun vroegeren leeraar te zyn. Voorts merkten wij op den predikant. Ds. J. Ph. Hammersen en eenige kerkeraadslcden van de Evang. Luthersche Gemeente, alsmede een drietal afgevaardigden van het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Ds. Vis sprak over Joh. XXI, verzen 15-17, dat verhaalt hoe Jezus tot driemaal toe aan Simon Jong's zoon de vraag stelde: „Hebt gy My lief?" Namens den Kerkeraad sprak na den preek de heer N. Luyt een woord van welkom. Namens de Noordhollandsclie vereeniging van gemeentedagen snrak Da. A. Leistra van Edam, een kort woord. IJMUIDEN

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11