De Duitsche troepen bezetten Lodz GYMNASTIEK PETRIE Co. Postdienst te velde had vele moeilijk heden te overwinnen. Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Watscfiau nag niet genomen^ Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede, dat de Pcol- sche stad Lodz Zaterdag door de Duitsche troepen is bezet. ,X)e groote slag in Polen nadert zijn hoogtepunt: De vernietiging van het Poolsche veldleger ten Westen van den Weichsel", zoo deelt het opper bevel mede. ..Terwijl in Zuid Polen de zich taai verwerende tegenstander over den San werd teruggedrongen en de overgang over de rivier in den sector Sano Ja- wornik Polski, bij Radymno en Ja- roslaw werd bezet, begonnen de in de verschillende gebieden ingesloten troe pen de wapens neer te leggen. Overal werden pogingen der ingesloten troe- penafdeelingen om door te breken, verhinderd. Het is, na harden strijd om de Poolsche ver sterkingen aan den Narew, gelukt bij Nowgorod en Wizna brughoofden te vormen aan den Zuidelijken oever. Poolsche artillerie van ieder kaliber heeft, van de Oostelijke deelen van Warschau uit, het vuur geopend op onze zich in het Weste lijk deel der stad bevindende troepen. De insluiting van de Poolsche oorlogshaven Gdingen werd voortgezet. Neustadt en Putzig bevinden zich in Duit sche handen. Zeestrijdkrachten ondersteunen het optre den van het leger door een succesrijke beschie ting van Poolsche batterijen en van de oor logshaven Gdingen. Het luchtwapen heeft de wegen en spoor lijnen ten Oosten van Warschau en in de ge bieden van Lemberg en Lublin-Chelm her haaldelijk aangevallen en de zich aldaar be vindende colonnes en troepentransporten ver slagen. Te Lemberg werd het station-West verwoest. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt dat Zondagavond te 23.30 uur het radiostation Warschau heeft medegedeeld, dat Duitsche detache menten uit de omgeving van de hoofd stad zijn teruggeslagen. Duitsche krijgsgevangen, die zijn ge vangen genomen tijdens de gevechten rondom Warschau, verklaarden niets te weten van den oorlog, die bestaat tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds. Het tiende legcrbericht van den Poolschen ge_ neralen staf, dat op 10 September des avonds per radio werd uitgezonden luidt: „De Duitsche luchtmacht zette haar activiteit voort en voerde den geheelen dag bombarde menten uit. In de streek van Suwale en langs de rivier Birbrze is de toestand onveranderd ge bleven. De gevechten worden voortgezet in de streek van Ostrowie, Mazowieckie en in de om geving van de Boeg. De vijand werd uit de om geving van Warschau teruggeworpen. Ten wes ten van den Weichsel is de activiteit van vijan delijke gepantserde afdeelingen waargenomen. In het zuiden duren de gevechten ten westen van San voort. Kolonel Lipinski, chef van den staf van het garnizoen van Warschau heeft gisteravond te 10 uur voor den zender van Warschau verklaard: „Warschau b.eleeft moeilijke dagen. Sedert vijf uur vanmorgen duren de vijandelijke ulchtaan- vallen voort. Bij den eersten aanval werd een Duitsch verkenningsvliegtuig neergeschoten. Er waren in den loop van den dag veertien lucht aanvallen. waaraan zeventig Duitsche bommen werpers deelnamen, van welke vijftien werden neergeschoten in de straten van Warschau en in de omgeving van de hoofdstad". De tweede Warschausche zender deelde in de avonduitzending mede. er is geen stagnatie in de levering van benzine en olie ten behoeve van de. burgerbevolking. De pamfletten welke Duitsche vliegtuigen uitstrooiden en waarin de bevolking werd aangespoord zich over te geven werden in aanwezigheid van een groote menigte op het Jozef Pilsoedskiplein verbrand. De burgemeester van Warschau, Skarzynski, heeft Zondagavond eveneens een rede gehouden voor den radio-zender Warschau waarin hij ocn- stateerde, dat de vijandelijke aanvallen in de richting van de hoofdstad waren afgeslagen. Hij zeide verder dat de Duitschers de dichtstbevolk te wijken bombardeeren, waar uitsluitend bur gerbevolking woont. Niets kon zijn overtuiging doen wankelen dat de eindoverwinning zou zijn aan Poolsche zijde, aan de zijde van vrijheid en gerechtigheid. De heldhaftige houding van de bevolking van Warschau en van de strijdende troepen laat daaromtrent geen twijfel. De leugens die de Duitschers door de radio uitzenden op Poolsche golflengten zullen geen uitwerking hebben aldus de burgemeester. Skarzynski noemde vervolgens de aan het front strijdende bataljons op die hun soldij heb ben afgestaan ten behoeve der oorlogsweezen en voor het nationale verdedigingsfonds. Het mo reel der bevolking noemde hij uitstekend Op het oogenblik dat de gevechten plaats vinden op tien kilometer van Warschau ondergaat het le ven in de hoofdstad slechts weinig verandering. „De prachtige rust der bevolking vah de hoofd stad zal ons naar de overwinning leiden", aldus beëindigde hij zijn rede. Hitler aan het Poolsche front. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Filhrer o.a.: „Nu de militaire operaties in het Corridorge- bied als beëindigd beschouwd kunnen worden heeft zich de Filhrer naar de Silezische leger groep begeven, die den opmarsch in noord-ooste lijke richting over Tsjenstochau, Kielce, en Konskie over Radom en verder in de richting van Warschau heeft uitgevoerd De Duitsche troepen hebben in den afgeloopen acht dagen bij dezen opmarsch afstanden afgelegd, welker j verovering in den wereldoorlog een vol jaar eischten. De vliegers, de pantserdivisies, de snelle troepen en de infanterie hebben daarbij ongelooflijk schijnende prestaties verricht. Hoe zeer de Polen door de geweldige stootkracht van het Duitsche leger eenvoudig uiteen zijn gerukt bewijst het feit, dat drie Poolsche gene raals. nl. de commandanten van de derde, de zevende en de negentiende Poolsche divisie in de laatste dagen gevangen genomen konden wor den. In Kielce zijn alle gevangenenkampen overvol en nog steeds stroomen duizenden krijgs gevangenen toe begeleid door Duitsche solda ten. Alleen in de omgeving van Radom zijn van daag 24000 krijgsgevangenen aangekomen. De Führer heeft in het gebied Kielce-Radom, in het westen waarvan de Weichsel verscheidene Pool sche divisies, die weldra ontbonden zullen zijn, gevangen houdt, een vlucht langs het front ge maakt. In het midden van het gebied van Radom landde het vliegtuig van den Führer op een groot stoppelveld waarvan een ideaal vliegveld is gemaakt. De verdere vlucht van Hitier voerde in de richting van Warschau tot de plaats, waar de Poolsche doorbraakpogingen van de westelijke van Warschau ingesloten divisies evenals de wanhopige pogingen van de in het gebied van Radom vastgezette Poolsche troepen in het concentrische vuur van de Duitsche artillerie en pantserdivisies bloedig mislukten. Laat in den middag keerde Hitier va neen Poolsch vlieg veld, waar thans Duitsche jagers, bombarde mentsvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen staan opgesteld, naar zijn hoofdkwartier terug. Viseh mag niet uitgevoerd worden. Het ligt in het voornemen met Ingang van Dinsdag 12 September 1939, de Nederlandsche Visscherijcentrale aan te wijzen als monopo lie-houdster voor de navolgende visscherijpro- ducten: Zeevisch (versche, gekoelde of bevroren, incl. lever, kuit en hom). Haring (versche. gekeelde of bevroren). Mosselen en oesters. Consumptie-garnalen. Visch-conserven, incl. ansjovis. Dit houdt in, dat de uitvoer van deze pro ducten slechts zal zijn toegestaan, indien daarvoor een machtiging tot uitvoer is afge geven. Afgifte eener machtiging tot uitvoer geschiedt door of namens de Nederlandsche Visscherijcentrale en wel slechts nadat de be treffende exporteur met die centrale of een door haar gemachtigde een monopolie-over eenkomst voor het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een exporteur, die zich bij de Nederlandsche Visscherijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-over eenkomsten worden afgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Visscherij centrale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weige ren, dan wel een reeds gesloten monopolie overeenkomst wederom ongedaan kan maken De invoer van bovengenoemde producten alsmede de ln en uitvoer van de overige vis- scherijproducten blijft echter tot nader order onderworpen aan de bepalingen, waaraan zij tot nu onderworpen waren, zoodat dus te dezen aanzien generlei wijziging optreadt. Door de Nederlandsche Visscherijcentrale zal zooveel mogelijk aan de verschillende exporteurs van bovengenoemde Visscherij- producten een corculaire worden toegezonden waarin een en ander nader wordt uiteengezet. Deze circulaire is tevens or aanvraag verkrijg baar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34. Te 's Gravenhage en voor zoover oesters en mosselen betreft tevens bij den directeur van het Centraal Verkoopkantoor van mosse len te Bergen op Zoom. Bato. In verband met het bezetten van de oefen- felegenheid van bovengenoemde vereeniging oor militairen is door het bestuur besloten tot tijdelijke stopzetting der oefenavonden, totdat een geschikte oefengelegenheid zal zijn gevon den. HAARL. KORFBALBOND H. K. C. „Haarlem". Secretariaat: Hans Arends, Nic. van der Laan straat 36. Gespeeld: Voor de uitslagen der adspirant- serieweöstrijden zie gedetailleerd overzicht. Haarlem 1—Olympiaan 1 92 Te spelen; 7 September Animo Ready-comb. Haarlem-comb. terrein v. O. de Bruinstraat, aanvang 2 uur. Oefenen: Zaterdags in het Noorder Sportpark van 24.30 u., zoowel voor adspiranten als voor senioren. Zondags aan de Kleverlaan alleen voor de senioren van 24.30 uur. Bestuursvergadering: Deze is voorloopig vast gesteld op Maandag 18 September a.s. in de Nic. v. d. Laanstraat 36. aanvang 8 uur. Nieuw Flora. Waarnemend secretaris H. C. Duits, Lange Lakenstraat 27. Adreswijziging: Wegens vertrek naar elders van den heer A. M. Reedijk, zal het penning meesterschap worden waargenomen door den heer J. H. Scheffer, Dorreboomstraat 13. De leiding van de adspiranten zal in het ver volg in handen zijn van den heer H. Thuis, Dolfijnstraat 36. Gespeeld: Nieuw Flora-combinatieAurora- combinatie op Zondag 10 September 32 Voor a.s. Zondag zal weer een vriendschappe lijke wedstrijd worden aangevraagd. Animo-Ready. Secretaris: J. P. Kruger, Twijnderslaan 28. Wedstrijdsecretaris: D. ter Haak, Aelberts- bergstraat 28. Gespeeld op dc serie wedstrijden der H. K. C. ..Haarlem": Haarlem bAnimo Ready a 06 O. Kw. b.Animo Ready a 0—3 T. H. B. aAnimo Ready a 06 Haarlem cAnimo Ready b 01 E. H. S.Animo Ready b 01 O. Kw. c.Animo Ready b 04 Beide 12-tallen verwierven den eersten prijs in hun afdeeling. Te spelen Zondag 17 September Animo Ready 1 Haarlem comb. 2 uur. Dinsdag 12 September vergadering der 12-tal- commissie Aelbertsbergstraat 28. Voorgesteld als adspirantlid: Corry Strengers. De Oosthoek. Secr. G. J. Komduur. Bandoengstraat 14. Wedstrijdsecr.: A. Hensen, Dr. Schaepman- straat 23. Gespeeld Zondag 10 September: Aurora-comb.Oosthoek-comb. 50 Te spelen Zondag 17 September 10 uur. ge meenteterrein Van Oosten de Bruijnstraat Oost hoek II tegen Aurora 4. Trainen tot 1 Oct. Gem. sportterrein v. Oosten de Bruijnstraat. Zondags v.m. van 10 tot 12 uur. Denk om de vergadering op Donderdag 14 September 's avonds 8 uur in café Schoonzicht. Frans Halsplein. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Matige tijdelijke toenemende meest Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaringen. En kele regenbuien. Iets koeler. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 68 F. 64 F. 64 F. De depressie, welke Zaterdag over Noord- Scandinavië was gelegen, is in diepte toene mend naar Noord-Rusland getrokken. Aan haar achterzijde is de luchtdruk snel geste gen en is nog stijgende. Een hooge drukge bied ligt over de Noorsche Zee en breidt zich ver over Noord-Zweden en Finland uit. Koude polaire luchtmassa 's bewegen zich in Zuide lijke tot Westelijke richtingen over Scandi navië, waardoor de temperatuur vooral in het Noorden en midden aanzienlijk is gedaeld. Hedenmorgen ligt een depressie over de Noordzee, deze is uit Westelijke richting ge komen en passeerde Zondag ten Zuiden van de Far oer. In Oost-Europa is de hooge druk in betee- kenis afgenomen. Over Italië blijft de luchtdruk relatief laag. Op de Azoren zijn de barometers weer wat gestegen. Hoogste barometerstand 1021.8 mbar. te Thorshavn. Laagste barometerstand 1001.4 mbar te Hanstholm (Denemarken). BAROMETERSTAND Vorige stand: 768 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van: Fa. KEEP. Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars. Dinsdag v.m. 2.30 uur; nam. 14.54 uur. Strand berijdbaar van 7.30—13.00 uur. Ged. Oude Gracht 82 - Tel. 3870 (2 lijnen) EFFECTEN - COUPONS LIPS' SAFE-INRICHTING (Adv. Ingez. Med.) Neutraliteit van Ned.-Indië geschonden? Klacht van Duitsche zijde. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Soerabaja, dat op 6 September te 8.30 uur bij Emmahaven aan de Westkust van Sumatra de Nederlandsche neutraliteit is geschonden door een Britsch oorlogsschip en een vlieg tuig. welke het Duitsche schip „Franken" poogden aan te houden, terwijl het zich in de territoriale wateren bevond. Toen het Duitsche schip geen gevolg gaf aan het bevel te stoppen, wierp het Brïtsche vliegtuig twee '•ookmijnen en vier drijvende mijnen. Het voorval speelde zich af op 800 meter van de kust. Naar aanleiding van een van Duitsche zijde hieromtrent binnengekomen klacht, wordt, naar wij vernemen, door den Gouverneur- Generaal een onderzoek Ingesteld. Werk buiten de woonplaats. De regeeringspersdienst meldt: De huidige omstandigheden hebben ten gevolge dat eenerzijds door het vervullen van dienst plicht tal van vacatures ontstaan, terwijl er anderzijds vele werkloozen zijn. Meer dan ooit is 't noodig, dat vraag en aanbod op de ar beidsmarkt tot elkaar gebracht worden. Daar toe dient zooveel mogelijk te worden bevor derd. dat arbeiders daar werken, waar hun arbeidskracht het nuttigste kan worden aan gewend. De minister van Sociale Zaken heeft daarom de bestaande regeling be treffende het verleenen van financieele tegemoetkoming bij het verrichten van arbeid buiten de woonplaats her zien, met het doel om belemmering van nuttige verplaatsing van arbeids krachten zooveel mogelijk te voc<rko- men. De wijzigingen gelden van 1 September 1939 af. Dit alles be treft het verrichten van arbeid bui ten de woonplaats binnen de Neder landsche grenzen. Voorts heeft de minister een beroep ge daan op de gemeentebesturen, om bij her nieuwde werkloosheid van werklieden, die elders werk hadden gevonden en deswege ver huisd waren geen rekening te houden met gemeentelijke vestigingsbepalingen. BLOEMENDAAL VOOR DE MILITAIREN. De straat- en huiscollecte ten behoeve van de in Bloemendaal gelegerde militairen heeft f 1956,81 opgebracht. Voor Bloemendaal bedroeg dit f779, voor Overveen f 292.81 en voor Aerdenhout en Vogelenzang f 885. In Aerdenhout zijn bovendien veel boeken en tijdschriften ter beschikking gesteld en inwo ners zijn bereid, studeerenden aan huis te ont vangen en een rustige werkgelegenheid te geven. Verschillende toezeggingen zijn gedaan, om medewerking te verleenen bij de te houden recreatieavonden. Mevr. A. E. H. bar.esse Van DedemZubli Boekenrodeweg 6, zal nog gaarne meer toezeg gingen van dezen aard ontvangen. Nu is de achterstand weggewerkt. Nauwkeurig en volledig adres- seeren voorkomt veel werk. Nu tienduizenden Nederlandsche mannen hun plicht voor het vaderland in het leger vervullen, welke verschuiving van bevolking zooveel ver anderingen heeft gebracht in het maatschap pelijke leven, is er ook een nieuw element ge komen in den postdienst. Tot voor enkele weken konden de poststukken op normale wijze naar steden en dorpen in ons land en daarbuiten wor den vervoerd, doch nu de dienstplichtigen ergens in het land bij een der onderdeelen van het leger zijn ingedeeld moest een nieuwe post dienst worden ingericht, welke regelmatig de post te velde zou bezorgen. Juist in dezen tijd is de post zoo belangrijk, omdat allen, die ver van hun familie vertoeven, nog liever dan anders berichten van huis ontvangen, en daarenboven zelf gaarne per post noodzakelijke aanwijzingen geven voor hun zaken, welke moeten worden afgedaan. Het was evenwel uitgesloten hiervoor de nor male postdienst te gebruiken, in de eerste plaats, omdat de soldaten vaak niet in dorpen of steden gelegerd zijn, maar vooral ook, omdat de oor logsopstelling van het Nedej-landsche leger niet bekend mag worden gemaakt. Daartoe werd dan de veldpostdienst ingesteld, welke nu reeds eenige weken in werking is. De directeur van den etappen- en verkeers dienst van het algemeen hoofdkwartier kolonel van den generalen staf H. H. Thoden van Vel- zen, legde er in een onderhoud, dat wij met hem mochten hebben den nadruk op, dat bij den veldpostdienst onder geheel andere omstandig heden gewerkt moet worden dan bij de normale postvoorziening. Inderdaad, de veldpostdienst heeft tot nu toe stroef gefunctionneerd en ook al is momenteel de geheele achterstand van de eerste dagen der mobilisatie weggewerkt, men mag niet en nooit verwachten, dat de veldpost met even groote snelheid het doel bereikt als de post in het burgerleven. Het zijn niet alleen de burgers, die in grooten getale aan de soldaten schrijven, die vaak ver keerd adresseeren, maar ook de miliciens, die onder de wapenen zijn, geven in vele gevallen hun onderdeel onjuist op, zoodat hun familie leden later de brieven aan een verkeerd adres toezenden. Zelfs de officieele instanties schrij ven in sommige gevallen de adressen nog on volledig. Men moet zich er dan niet over ver bazen, dat de termijn, welke verloopt tusschen verzending en aankomst van een brief, aanmer kelijk langer is bij den veldpostdienst dan bij de burgerpost. Een leger op oorlogsterkte en geplaatst in de oorlogstellingen blijft niet steeds op dezelfde plaats. Het gebeurt dagelijks, dat verschillende onderdeelen een andere opstelling innemen. Uiteraard is die gewijzigde opstelling niet oogenblikkelijk overal op de juiste plaatsen be kend. Wanneer de veldpostdienst nu een brief naar een dergelijk onderdeel heeft doorgezon den, dan zal dit poststuk eenigen tijd blijven ^werven totdat de veldpostdienst zijn lijsten, waarop de plaats van alle onderdeelen in voor komt, weer heeft bijgewerkt, De moeilijkheden komen dus van twee kanten: eenerzijds worden in de adressen maar al te vaak raadsels opgegeven, anderzijds schept het bewegelijke leger groote bezwaren voor en snelle distributie van de toestroomende post stukken. Inderdaad stroomen de brieven, ansichtkaarten en kranten binnen. Het is alsof plotseling iedereen aan het schrijven is geslagen tienduizenden poststukken dienen metden meesten spoed verwerkt te worden, omdat ieder zending nieuwe stukken aanbrengt. In het begin van de mobilisatie is het dan ook gebeurd, dat de cumulatie bijna beangstigende vormen aannam. Men schreef aanvankelijk naar de plaatsen, waar de dienstplichtigen mobiliseerden: na twee dagen waren deze alweer naar een andere plaats verdwenen. Het gevolg is, dat eigenlijk eerst in den loop van deze week de achterstand kon worden ingehaald, omdat de ver schillende legeronderdeelen althans voor eenigen tijd op een vaste plaats te bereiken waren. De ambtenaren van den veldpostdienst, met overste van Houwelingen aan het hoofd, hebben dag en nacht gewerkt om schoon schip te maken. Zaterdag was men zoover, dat de enorme massa van stukken was weggewerkt, zoodat men met een gerust hart de nieuwe zendingen mocht afwachten. Het hoofdexpeditiekantoor van den veldpost is gevestigd in Den Haag, in Leiden en Utrecht zijn nog expeditie-kantoren. Deze expeditiekantoren hebben weder ver schillende veldpostkantoren onder zich, terwijl er nog een aantal veldpostkantoren recht streeks onder het hoofdexpeditie-kantoor in den Haag ressorteeren. Op het oogenblik zijn er 1 hoofdexpeditiekantoor, 2 expeditiekantoren en 16 veldpostkantoren in werking met een geza menlijke sterkte van 400 man personeel. De loop van een brief, die een moeder aan haar zoon schrijft is nu als volgt. Laten we aannemen, dat de moeder in Den Haag woont en de zoon dienstplichtige is bij 1 -I - 19 R. I. le compagniet van het le batal jon van het 19e regiment infanterie). Op het adres is dan vermeld naam, onderdeel en voorts veldpost. De brief gaat in de bus en komt op het gewone postkantoor terecht. Daar weten ze niet waar het onderdeel ligt. Van het gewone postkantoor gaat dan de brief naar het hoofd-expeditie- Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 343—346. H.V.A. 448—451. Ned. Ind. Suiker Unie 236242 Vergde Vorstenl. 105<108 Vfe. Philips 174—175. AKU 32—33 3/4. Unilever 117—118. Java-China-Japan lijn 129131. Neö. Scheepvaart Unie 145148. Koninklijke Ned. Stoomboot Mij. 147149. HollandAmerika Lijn. 134138. Beth. Steel 67*/*69 V2. U.S. Steel 53 3/4—55 3/4. Republic Steel 21 1:821 3/4.. Anaconda 29 7/830 3/8. Shell 13 5/8—14 1/16. Tidewater Ass. Oil 117/8—1115/16. United St. Leather 6 3/4. Continental Oil 23 1/4. Interc. Rubber 4 7,84 15/16. North American Rayon 18 1/4I8V2. kantoor van de veldpost. Daar ziet men dat het onderdeel tot het veldleger behoort, dus stuurt men den brief door naar het expeditiekantoor veldleger. Daar weten ze tot welk legercorps het onderdeel behoort, dus vandaar naar het veld postkantoor van het legercorps en vandaar per auto naar het onderdeel. Heeft nu de moeder op het adres behalve veldpost ook nog „veldleger" vermeld (wat ge oorloofd is) dan gaat de brief van het gewone postkantoor dadelijk naar het expeditiekantoor van het veldleger en wordt het hoofd-expeditie- kantoor overgeslagen. Heeft de moeder er ook nog het „legercorps" op vermeld dan wordt ook het expeditiekantoor van het veldleger overgeslagen en gaat de brief van het gewone postkantoor dus dadelijk naar het veldpostkantoor van het legercorps. Hieruit zien wij reeds van hoeveel belang het is, dat de zoon een zoo volledig mogelijk adres opgeeft, evenwel zonder plaatsnaam te vermelden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7,617.63. Berlijn 65—66. Parijs 4.22V24.25. Brussel 32.20—32.30. Zwitserland 42.4542,55. New-York 1,88 3/8. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ontspanning van militairen in het Leidschevaartkwartier. Ook in het Leidschevaartkwartier heeft zich met prijzenswaardigen spoed een com missie gevormd, die zich ten deol stelt het leven van de enkele honderden in dat stads gedeelte gelegerde soldaten wat te veraange namen. Zij heeft zich daartoe per circulaire tot de bewoners van het Zuid-Westelijk deel van onze stad gewend en vraagt voor de can- tine zoo mogelijk af te staan een sjoelbak, een tafelbiljart, tafeltennisspel, .damspelen, schaak spelen, bridge-spelen, dominospelen enz. Ook vraagt zij op een of meer avonden per week een of meer militairen in den huiselijken kring te ontvangen of daar een kamer ter beschikking te stellen, waar de militairen kunnen lezen, studeeren of zich onderling ver maken waarbij hun dan koffie, thee of andere versnaperingen worden verstrekt. De com missie vraagt voorts zijn gelezen krant en ge lezen week- of maandbladen voor de cantine af te staan en tenslotte vraagt zij een gelde lijke bijdrage, indien het niet gelegen komt aan een der bovenstaande verzoekèn te vol doen. De leden der commissie, met wie men zich in verbinding kan stellen, zijn J. v. Daale, Karei van Manderstraat 30, J. M. Melle, Leid- schevaart 228.W. Hommes. Prof. v. d. Waall- straat 9 C. H. Leising, van Oosten de Bruyn- straat 209, telef. 16169, P. C. A. Pape, van Oos ten de Bruynstraat 127, tel. 14268. P. A. E. Strijbosch, Jan Evertsenstraat 12. Het tijde lijk correspondentie-adres is gevestigd bij den heer P. C. A. Pape. Voor de soldaten. Aan de bewoners van het Leidsche kwartier. In aansluiting op het reeds gepubliceerde be richt omtrent de oprichting van een comité ten doel hebbende de soldaten in het Leidsche kwar tier een aangename verpoozing of tractatie te kunnen verschaffen, is nog het volgende mede te deelen: In afwachting op de toestemming van Burge meester en Wethouders van Haarlem is het Co mité voornemens een huis aan huis collecte te houden op Dinsdag 12 September 's avonds 19 uur. Deze collecte zal plaats vinden in het stads gedeelte Zijhveg, Leidsche Vaart, Westergracht en de straten gelegen achter de spoorlijn. Het comité was eerst voornemens alleen iets te doen voor de allernaaste omgeving van het Leidscheplein, maar is bezweken voor den aan drang zijn zorg te wijden aan alle militairen van het gereele kwartier. De grenzen van dit kwar tier zijn hierboven aangegeven. Om de collecte te doen slagen, doet het co mité bij deze een beroep op allen, die het wil len bijstaan. Tevens wordt een vriendelijk ver zoek tot de jonge dames gericht (ongev. 16-18 j.) die het comité willen helpen door met het col lectebusje te willen rondgaan in de daartoe aan gewezen straten. Het comité vertrouwt dat velen zich een uur tje beschikbaar zullen stellen. Opgave kan gedaan worden bij de comitê- té-leden. Als de collecte plaats gevonden heeft, zal het comité in vergadering bijeenkomen met eenige hoofdofficieren, om te bespreken wat en op welke wijze iets voor de gemobiliseerden ge daan kan worden. Het comité is vol goeden moed, gelet op de medewerking van de militaire autoriteiten. Het meent te mogen rekenen op de offervaardigheid •an de bewoners van het Leidsche kwartier en ckent op een flink aantal medewerkers en werksters. Iedere gave, hetzij groot of klein, Zal voor de gemobiliseerden een vreugde zija. Het Comité bestaat uit de heeren: A. C. van Eekhout, Leidsche Vaart 62, W. J. Erdsieck, Brouwersplein 40, H. Spierdijk, Leidscheplein 50, J. P. Bruggeman, Eendrachtstr. 15, H. Hurk- mans, Oost-Indiëstraat 118. H. Kockelkoren, Jan Evertsenstr. 9, J. J. Alders, Rollandstr. 62, A. Folkers, Oost-Indiëstraat 116, C. J. Burger, Oranjeboomstraat 105, D. Wielenga, Oranjestr. 158. H. J. Kooij, Rollandstraat 68. In verband met het verzoek van bewoners aan een of twee militairen thuis een uurtje genot te mogen verschaffen, wordt medegedeeld, dat op gave daarvoor nu reeds kan geschieden bij het comité. Ook van niet-bewoners van het Leidsche kwartier zullen gaven dankbaar worden aan aard. HET COMITé.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2