DANS WALES en BELGISCHE ANTHRACIET Brandstoffenhandel „DE SPAARNESTAD" n.v. REGELMATIGEN AANVOER Marine Rampenfond: 1914—1919 neemt giften in ontvangst. Privéles W. C. DREES Flink Dagmeisje Gevraagd en Aangeboden Aankomende slagersjongen NET MEISJE ZOOALS DE MEESTE GERUCHTEN ZIJN OOK DEZE GEHEEL ONJUIST! Fr. Varkensmarkt 6-10, Tel. 14164 en 13904 Ar A A X D A G 11 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 11 voor nabestaanden en slachtoffers van de ramp met de Willem van Ewyck Op ongekend wreede wijze is enkele dagen geleden de Koninklijke Nederlandsche Marine door een ramp getroffen. In slechts luttele se conden verdween ter hoogte van Terschelling H.M.'s mijnenveger „Willem van Ewijck" in de diepte, welke catastrophe het leven kostte aan niet minder dan dertig opvarenden. Een golf van ontroering ging door Nederland bij het vernemen van de mare, dat dertig ferme kerels tijdens de uitoefening van hun werk ten dienste der gehcele Nederlandsche gemeenschap, omkwamen. Dubbel spreekt de tragiek dezer ca tastrophe, nu zij geschiedde in een tijd, dat de marine haar prachtige werk verricht inzake waarborging der Nederlandsche neutraliteit. Reeds vernamen wij, dat in den lande stem men opgingen om de slachtoffers en nabestaan den daarvan op eenigerlei wijze te steunen en dat bewijst, dat men bereid is spontaan iets te doen om den nood te lenigen. Welnu: Nederland bezit een instelling, ten doel hebbende het verleenen van stéun aan het militair marine-personeel en hun nagelaten be trekkingen bij rampen, het bekende Marine rampenfonds 19141919, in Den Helder, opge richt November 1924 en op welks initiatief ook het monument „Voor hen die vielen" in Den Helder, op het voetstuk waarvan j.l. Zaterdag middag namens Koningin Wilhelmina een krans gelegd werd, opgericht kon worden. Dit fonds, in het bestuur waarvan zitting heb ben vertegenwoordigers van officieren en onder officieren der Koninklijke Marine, stelt zich ook thans weder ten doel het in ontvangst nemen van gelden ten bate der slachtoffers en hun na bestaanden. Het hoopt en verwacht, dat de gif ten rijkelijk zullen vloeien. Zoo ooit, dan is hier hulp geboden. Maar evenzeer geldt: verstrek deze hulp spoedig. Zoo mogelijk nog vandaag. De naam van het fonds waarborgt een zoo effi cient mogelijke xiitkeering der gelden. Het is aan te bevelen dat reeds gestorte gel den bij andere instellingen en comités ook aan het fonds worden overgemaakt, teneinde ver snippering te voorkomen. Steunt het Marine- rampenfonds. Steunt en verricht daarmede den eereplicht van den Nederlander, die thans stof felijk kan bewijzen dat hij iets over heeft voor werk dezer wakkere mannen van de Neder landsche marine. Men storte zijn gift op girore kening 113397 in Den Helder ten name van het Marine-rampenfonds of bij de Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar. Penningmeester van het fonds is S Koning, direct. N.V. Drukkerij en uitg. v. h. C. de Boer Jr. den Helder. Centrale bloedtransfusiedienst in oprichting Samenwerking tusschen Roode Kruis en Amsterdamschen G. G. G. D. Het ligt in de bedoeling, dat het Ned. Roóde Kruis metden Amsterdamschen G. G. en G. D. volledig gaat samenwerken voor het in stellen van een centralen bloedtransfusie dienst. De opgedane ervaringen en verkregen resultaten zullen dan worden uitgewisseld, waarbij vooral ook de ervaringen verkregen op het laboratorium in de kliniek van prof. dr. J. G. G. Borst en op het laboratorium van Volksgezondheid van den G. G. en G. D. op dit gebied van groote waarden zullen blijken te zijn. In de organisatiecommissie van het Ned. Roode Kruis voor den bloedtransfusiedienst zijn opgenomen prof. dr. J. G. G. Borst, hoog leeraar voor inwendige geneeskunde aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam voor de wetenschappelijke en dr.Tuntler voor de or ganisatie-commissie. Deze samenwerking zal vermoedelijk zoo worden, dat de gelegenheid tot het inroepen van donors (bloedgevers) welke reeds te Amsterdam bestaat, zal worden uitgebreid tot het geheele land, zoodat van overal vrijwilligers zullen word^i gevraagd. Voorts zal de centrale den voorraad aan voorradig bloed aanzienlijk moeten uitbrei- len en als het ware voor tijd van nood, in casu voor tijd van oorlog, bloed moeten inslaan voor transport naar elders, wanneer de donor niet bij den patiënt kan worden gebracht. Bij - voorbeeld naar geïsoleerde plaatsen, dorpen en naar het front. De donor, wiens bloed voor het bepalen van de bloedgroep eerst getest is, voor welk onderzoek slechts ongeveer een cM. 3 noodig is geeft dan wanneer de tijd daartoe ge komen is en hij wordt opgeroepen, bijvoor beeld in Amsterdam, waar de centrale zoo geoutilleerd is, dat het bloed kan worden op gevangen en geconserveerd, het noodige bloed dat dan later in fiesschen daarheen, waar het noodig is, kan worden gezonden. Daarvoor is natuurlijk voorraadvorming noodig en hiertoe dient het bloed te worden geconserveerd. Het op steriele wijze aftappen is een zaak, waarbij men reeds langen tijd niet meer voor moeilijkheden staat en welke tot een dagelijks gewende bezigheid behoort, waarvan de bloedgever niet het geringste on gemak ondervindt. Want de bloedgevers im mers zijn uitsluitend gezonde menschen, voor wie de afgifte van maximaal een halve liter, geen gevolgen kan hebben. Het conserveeren echter is een zeer moei lijke opdracht, welke technisch op moeilijk heden stuit bij het steriel bewaren van het bloed, dat later op soms groote afstanden zal moeten worden getransporteerd. Het bloed van iedere bloedgroep wordt bewaard in fies schen in ijskasten, met een temperatuur van eenige graden boven nul en niet alleen dat hier technische moeilijkheden te overwinnen zijn, doch het bewaren van duizenden fies schen bestemd voor het front, deze breek bare en zeer kostbare apparatuur verslindt sommen gelds. Men is er thans op uit een even goede en minder kostbare apperatuur voor het bewa ren op langen duur te verkrijgen. Een aange legenheid waarmede men zich ook in het bui tenland intensief bezig houdt. De samenwerking tusschen het Ned. Roode Kruis en den Amsterdamschen G. G. en G. D. en speciaal het laboratorium van prof. Borst, zal echter veel weten te overwinnen, zoodat, mocht onverhoopt de vraag naar bloed groot pen moet worden. En laat ieder bedenken, worden, er geholpen kan worden waar gehol- het is hier niet alleen een zaak van geven, maar het kan voor velen, die er thans nog niet aan denken, een zaak van ontvangen wor den. De Vrijwillige Burgerlijke Dienstverleening. Nog behoefte aan verschillende vrijwillige krachten. De plaatselijke Commissaris voor de Vrij willige Burgerlijke Dienstverleening mr. L. G. van Dam deelt mede, dat gebleken is, dat er te Haarlem nog behoefte bestaat aan verschil lende vrijwillige krachten. A. Zooals bekend heeft het Roode Kruis reeds verleden week een oproeping in de cou ranten doen plaatsen. Het Bureau van het Roode Kruis blijft ge vestigd in het Gebouw van den Gemeente lijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124, Haarlem van 24 en 2022 uur dagelijks. B. Ten behoeve van de Luchtbescherming bestaat behoefte aan: 1. Helpers voor den opruimings- en her- stellingsdienst (timmerlieden, grondwerkers, chauffeurs). 2. Helpers voor de chemische diensten (gasverkenners) 3. Ordonnancen (jongens of meisjes, niet jonger dan 13 jaar). 4. Helpers voor den reinigings- en ontsmet- tingsdiensl. 5. Helpers voor den alarmeeringsdienst (personen, die gewend, zijn op daken te klimmen). Aanmelding voor deze categorieën moet ge schieden aan het Bureau van de Ned. Ver. van Luchtbescherming, Prins Hendrikstraat 1, Haarlem. C. Plaatselijke organisaties en Particulie ren, welke zich beschikbaar willen stellen voor andere werkzaamheden dan de bovenvermel de, kunnen zich daarvoor opgeven aan mr. L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49, Haarlem, particulieren alleen schriftelijk op aangifte formulieren, welke bij alle bureaux van poli tie en ten stadhuize verkrijgbaar zijn. Het is nog niet te zeggen, voor welke dien sten op deze organisaties en particulieren een beroep zal moeten worden gedaan. Men denke aan tijdelijke aanvulling van administratieve overheidsdiensten, bijstand aan vluchtelingen, in oorlogstijd hulp bij evacuatie en aan hulp aan de gezinnen van gemobiliseerden. Uiter aard geldt het uitsluitend onbezoldigde hulp. Aanvragen om vrijwillige hulp van gezin nen, waar door de mobilisatie de vrouw het werk van den man geheel of gedeeltelijk doen moet en dientengevolge hulp in de huishou ding noodig is, terwijl het niet mogelijk is deze te betalen, moeten eveneens worden gericht tot tmr. L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49, Haarlem. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat zij, die zich reeds hebben opgegeven Voor de Burgerwacht, Luchtbescherming, E.H. .O. of Roode Kruis zich niet nogmaals moe ten opgeven, daar één persoon op het beslis sende oogenblik slechts één taak kan ver vullen. VEERTIGJARIG JUBILEUM Maandag 18 September a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Hertog, zeepzieder aan de zeepfabriek „Het Klaverblad", bij ge noemde fabriek in dienst trad. ZEEP TEGEN TE HOOGEN PRIJS VERKOCHT. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die zeep tegen te hoogen prijs had verkocht. Twee bussen zachte zeep van 30 k.g. elk en een aangebroken bus zijn in beslag genomen. VRIJZ. DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. Vrijdag j.l. hield de Vrijz. Dem. Vrouwenclub haar eerste vergadering in dit seizoen. De bij eenkomst v/as vrij druk bezocht. In haar ope ningswoord besprak mevr. imr. E. v. Eek Thiel den internationalen toestand. Mededeeling werd gedaan over de plannen voor den a.s. winter. De vergadering meende dat onder de tegenwoordige omstandigheden het normale vereenigingsleven toch moet doorgaan. Mocht blijken dat hulp der vrou wen op ander gebied straks meer gewenscht is dan kan nog altijd van het plan worden af geweken. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering werd benoemd mevr. C. StemlerTjaden. Be sprekingen werden gevoerd over eventueele ontspanning vooor de militairen. WIJZIGING AUTOBUSLIJN De route van de autobuslijn Groote Markt StationOverveen (Zeeweg) van de N. Z. H. wordt, met ingang van Woensdag 13 Septem ber, gewijzigd; de autobussen zullen niet meer over den Verspronckweg, doch door het Klever- oark rijden. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Met ingang van 1 September zijn bevorderd: Bij de Bewakings-Afdeeling: tot Ploeg-Com- mandant. J. Lagas, tot Burgerwachter 1ste kl. L. H. Eeltjes. H. A. J. Moors. J. P. Kraakman. Bij de Bereden-Af deeling: tot Burgerwach ter 1ste klasse M. P. Westendorp. Met ingang van 2 September: Bij de Vervoer-Afdeeling: tot Burgerwach ter 1ste klasse W. KaarsSypesteyn. Met ingang van 5 September: Bij de Bewakings-Afdeeling: tot Ploeg-Com- mandant F. Neudorfer. De verloting: van ..Brederodeduin". Men schrijft ons: Van verschillende zijden werd gevraagd hoe het gaat met de verloting van Brederodeduin in erband met de ingetreden mobilisatie. Als ant woord hierop het volgende. Nu de toestand zich heeft geconsolideerd en het zich niet laat aanzien, dat hierin spoedig verandering zal komen, heeft het Comité voor de verloting gemeend de verloting door te moeten laten gaan. Getracht zal worden de trekking dei- loterij te doen plaats vinden op den vastgestelden datum, 5 October a.s. Het Comité doel een beroep op allen om hun medewerking te verleenen. want het slagen dei- loterij is thans nog dringender noodig dan andere jaren. De vereenigïng ter bestrijding der t.b.c. moet haar troepen gemobiliseerd kunnen houden in den strijd tegen den grootsten volksgeesel, de tuberculose. De oorlog van 1914 heeft bewezen dat in deze tijden de tuberculose meer kans heeft om vat te krijgen op de bevolking. Het verlotings-Comité doet een beroep op hen, die nog niet getroffen zijn door de mobilisatie om eens extra in de beurs te tasten en daardoor het verlies van degenen, die wel nadeel van de mobilisatie ondervinden, op te heffen. Als beloo ning voor deze goede daad liggen 500 prach tige belooningen te wachten, plus 200 lustrum- prijzen, bestaande uit zilveren bladwijzers. Een gemakkelijke gelegenheid bestaat er om deze goede daad te verrichten en eenige loten te koopen, wanneer straks met den hoofdprijs der loterij door de stad wordt gereden. Koopt u liever niet op straat? Na overschrijving op de post rekening der Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 00, worden de loten u gratis toegezonden. De prijs der loten bedraagt f 1. Jlaadqzvwqeu inzake iuchtiesdwunmq Hoe zolders, vlieringen en bovenverdiepingen er uit moeten zien. De Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming schrijft ons: In de serie publicaties betreffende hetgeen ieder in eigen huis behoort te doen. moeten wij thans de aandacht vragen voor zolders, vlieringen en bovenverdiepingen. Waarom moeten deze worden ontruimd of althans grondig worden opgeruimd? Vooreerst omdat brandbommen omlaag worden geworpen, en het bovenste gedeelte van het huis dus het eerst getroffen zal wor den. Bovendien leert de ervaring van eiken dag. dat brand op zolder het gevaarlijkst is. Indien de bom door het dak heenslaat, is het waar schijnlijk dat deze op de zolder of bovenver dieping terecht komt en daar blijft branden. Wat moet men dus doen? Men moet zorgen dat een brand, die door welke oorzaken ook ontstaat, zoo min mogelijk voedsel kan vinden. Daarom: 1. Zolders, vlieringen, bovenverdiepingen zoo mogelijk geheel ontruimen. Indien dit niet mogelijk is omdat men niet weet waar men de daar bewaarde goederen zou moeten laten of wel omdat op de bovenverdieping woon- of slaapvertrekken in gebruik zijn, grondig opruiming houden, d.w.z.: alle oude rommel, licht brandbare voorwerpen, zooveel mogelijk verwijderen Kleine voorwerpen in kisten en koffers op bergen; Kisten en koffers een eind van den muur. midden in het vertrek opstellen, zoodat men eromheen en overal goed bij kan komen. Hoe ordelijker en overzichtelijker, hoe beter! Zolders, vlieringen en bovenverdiepingen zooveel mogelijk brandvrij maken. Latwerk- schotten vervangen door ijzergaas. Bedekken van vloeren (juist in de verste hoeken tegen de wanden) met een gipslaag of met een mengsel van waterglas en krijt; asbestpapier tusschen twee lagen linoleum; platen van onbrandbaar materiaal; houtdeelen impreg neeren met geschikte brandwerende stoffen 3. Het bluschmateriaal voor de hand gereed zetten om snel te kunnen optreden en de brandhaarden in de kiem te smoren. In een vorige mededeeling hebben wij dit materiaal reeds opgesomd. Wij komen daarop terug als wij ae brandbestrijding zelve behande len. Als een twijfelaar zou vragen of dit alles wel effect heeft, kunnen wij hem antwoorden dat elke brand in het klein begint, en als men er snel bij is, met eenvoudige middelen te be strijden is. Bovendien kan men er niet op rekenen dat de gemeentelijke brandweer het werk uit de hand zal nemen, dat men zelf kan en behoort te doen. Bij een massalen aan val met brandbommen',' wanneer vele bran den tegelijk zijn ontstaan, kan de brandweer nu eenmaal niet overal tegelijk zijn. Weest daarom paraat en treft uwe voorbe reidingen! Bij de zelfbescherming is voorbereiding meer dan het halve werk! BAAS BOVEN BAAS Vorige week drukten wij een foto af van een zonnebloemplant in Haarlem-Noord, die de res pectabele hoogte van 4 m. had bereikt. Edoch, ook op dit gebied is er baas boven baas, want thans komt de heer A. Eikerbout aan den Klop persingel ons berichten dat zijn zonnebloemen nog 27 c.M. hooger in het luchtruim steken. Misschien krijgen we nog meer berichten van menschen, die het record Zonnebloem-hoog- groeien voor zich opeischen, en er zou dan voor een vereeniging, die zich geheel of gedeeltelijk met tuinieren bezig houdt, wat voor te zeggen zijn om eens een wedstrijd te organiseeren en een officieele recordhoudster uit te roepen. Of de zonnebloemen het zelf echter leuk vinden dat men boonenstaken van hen maakt? ER IS NOG DAGELIJKS AANVOER VAN VERSCHE VISCH. Namens den Bond van Nederlandsche Visch- winkeliers wordt ons medegedeeld dat, al lig gen de stoomtrawlers en motorloggers stil, er toch wel visscherij is. Op de Noordzee wordt nog dagelijks gevischt door zeil- en motor- kotters, die eiken dag uitstekende visch aan voeren. De binnenvisscherü gaat natuurlijk gehéél door. R.K. INDUSTRIE EN HUISHOUDSCHOOL. Het bestuur der R.K. Industrie- cn Huishoud school. Ged. Voldersgracht 22 te Haarlem deelt mede, dat een huis ls gehuurd voor het geven der lessen. In den loop dezer week zal aan de ouders den juisten datum van aan vang worden bekend gemaakt. AGENDA MAANDAG 11 SEPTEMBER Luxor Theater: „De Citadel", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Neen, mijn dochter neen" Op het tooneel: „7 Schah-Zenan" 2.39, 7 en 9.15 u. Palace Familie Theater: „De hond van Bas- kervilles" en „Altijd die vrouw", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: ..Drie handige meisjes worden groot", geprolongeerd. 2.30 en 7 en 9.15 uur. Moviac: „De detective", 7.15 tot 11.30 door loopend. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DINSDAG 12 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur V erloof d: JOOP JORE en JAN KROUWELS N. Groenmarkt 22 Langendijkstraat 33 10 Sept. 1939 NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Zondagmorgen heeft een twintigtal leden van de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging genoten van de schoon heid der Amsterdamsche Waterleiding duinen in de eerste herfstdagen. Want al is de tem peratuur nog zomersch, in de natuur toont zich reeds de schoonheid van den herfst in de rijpende vruchten. De lichtgroene vruchten van de hop sierden den els waarlangs zij zich slingerde en op welks aangevreten blad nog een enkel elzenhaantje aangetroffen wordt. De kamperfoelie prijkt met doorschijnende roode bessen, de vlier met glimmende zwarte trossen, de Meidooms dragen hun roode, de duindoorns hun oranje vruchtjes, de Salomons zegel de groote zwartblauwe bessen; de Kar dinaalsmuts begint op kleur te komen. Prach tig zijn ook de aspergeplanten met hun fel- roode bessen. Dan trof ons weer het opval lende geel van een Teunisbloem, die den heer Van Schaik aanleiding gaf tot een korte uit eenzetting van de mutatietheorie van Hugo de Vries. Tusschen de adeiaarsvarens slingerde zich de zwaluwtong. En zoo was er nog zoo veel te zien, geel en wit walstroo, duizendblad, hennepnetel, grasmuur, knoopig helmkruid, muizenoor en leeuwentand. Een plant waarvan de naam niet dadelijk was vast te stellen bleek bij nadere determi natie te zijn Ambrosia artemisiifolia, een ad- ventiefplant uit Noord-Amerika. VOORBEURS TE AMSTERDAM De zich uitbreidende devïezenrestricties in het buitenland geven de wisselmarkt uiter aard een veel stroever en moeilijker karakter. Thans wordt gemeld, dat Noorwegen valuta maatregelen genomen heeft. Op de koersen bleef een en ander niet zonder uitwerking. Zoo was de koers van Oslo zeer vaag en ver nam men dit devies tusschen 42.25 en 42.75. Het pond sterling opende op 7.617.63. om daarna een stijgende richting in te gaan tot 7.64'27.65'2- De dollar werd vernomen op het niveau van het egalisatiefonds, t.w. op 1.88 3 8. Ook de Fransche franc trok na aarzelende opening iets aan. Na een koers van 4.22]24.2712. kwam de franc op 4.25— 4.30. Brussel was practlsch aan geen fluctuaties onderhevig en gold onveranderd 32.20—32.30. De rijksmark lag op een niveau van 64.50 65.50. Voorts trok de Zwitsersche franc de aandacht, die na een opening van 42.30— 42.40 opliep tot 42.50—42.60. Verschillen van beteekenis deden zich ove rigens niet voor. De handel droeg een nor maal karakter met regelmatige omzetten. In het voorbeurseffectenverkeer heerschte opnieuw een zeer levendige stemming en werden nieuwe vrij belangrijke koerswinsten geboekt. De vooraanstaande locale fondsen, inclusief Philips en H.V.A., behaalden krach tige koerswinsten Ook de Amerikaansche soorten lagen op nieuw aanzienlijk hooger. Zeer vast was we derom de scheepvaartmarkt. Heden overleed zacht en italm, na een kortstondig, jeduldig gedragen lijden, onze lieve man, zoon, be huwdzoon, broeder, be- huwdbroeder en oom, de heer Joh. v. d. Berg In den ouderdom van 34 jaar. Haarlem, 9 Sept. 1939 Zaanenstraat 77 Uit aller naam: Wed. J. v. d. BERG- DE VRIES De teraardebestelling zal plaats vinden te Amster dam, Nieuwe Oosterbe graafplaats op Woensdag a.s. 's nam. 2 uur. Vertrek van 't sterfhuis 12 uur. W. H. J. Swolfs tandarts FLORAPARK 1 AFWEZIG tot Maandag 25 Sept. Spoedgevallen A. Haye. Engelsoh, snelle opl. prakt. ex. 6.— per maand. VERSPRONCKWEG 32 Gevraagd: NET WERKMEISJE. Zond. vrij. Loon 7. Groot^ Houtstraat 4. Per 1 October gevraagd: fl. zelfst. meisje v. d. en n., goed kunn. koken en werken, v. g. g. v., hulp v. werk ster aanw. Br. no. 2234 bur. van dit blad Net flink werkmeisje gevr. 7.50 p. w. met vollen kost voor direct. Gr. Markt 10. gevr. goed k. k. en w„ v. g. g. v„ van 8—7 uur. Geen winkelwerk. Adres mevr. Voet, Anegang 15. vr. Dienstpersoneel o.m. Keu kenmeisjes, 2de-, alleen en dag meisjes, v. g. g. v. Boogaard's Plaatsing Bureau Jansstraat 56 Tel. 14170 U wilt op iets goeds tracteeren? Dün Droste Pastilles! Die vallen altijd in den smaak. Die zijn altijd welkom! ALTIJD WELKOM! Spaart plaatjes voor het nieuwe album „Het Water opl" Mevr. de Lange vraagt voor di rect een flink NET MEISJE zelfstandig kunnende werken, niet beneden de 20 jaar v. g. g. v., van 8—7.30, loon 7 p. week. Aanmelden 8—9 uur Van Dort- straat 50. gevr., 16 a 17 jr. S. P. Stolwijk, Kiesstraat 19. .Handig meisje gevr., voor leerling japonstrijk ster. Hoog loon. Aanm. voor 6 u. Lorentzkade 56. klein gezin. 8—5 uur gevr. Telef. 22793. 4A Esschenlaan. Bloemen- daal. Kinheimpark. Instituut A. Kwekkeboom ZIJLWEG 49 Telefoon 14441. APARTE LESSEN voor beginners, middenstand, scholieren, gehuwden. Katholieken. Vraagt onze prospectus met Wereld dansprogramma NETTE JONGEN GEVRAAGD voor expeditiewerk met de motorcarrier. In het bezit van rij bewijs. Leeftijd pl.m. 18 j. Stoomwasscherij DE NIJVERHEID, Amsterd. Vaart 2628. Er gaan geruchten, dat deze soorten Anthraciet niet meer geleverd kunnen worden, Wel is de aanvoer door den oorlogstoestand in de afgeloopen weken eenigs- zins vertraagd, doch de thans genomen maatregelen garandeeren weer een Bestellingen voor onze bekende soorten „SEVEN SISTERS" en „VICTORIOUS", Wales en Belgische anthraciet, worden gaarne aangenomen, terwijl wij prompte levering vóór einde September garandeeren.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3