Afscheidspredikatie van Ds.C.J. Duyvendak «aar MAANDAG 11 SEPTEMBER 193? HAARLE M'S dagblad 4 Zaterdagmiddag werden in Haarlem luchtbeschermingsoefeningen gehouden. Een mosterdgasbom die, zooals verondersteld werd, op het Wilsonsplein was gevallen, wordt onschadelijk gemaakt. Liichtbescliermingsoefening. Een mosterdgasbom op het Wilsonsplein. Dat er te Haarlem hard is gewerkt op het gebied van de Luchtbescherming, werd Zater dagmiddag op drie verschillende plaatsen in de stad gedemonstreerd. Bij de toen gehouden oefening toch kwamen alle onderdeelen van den Luchtbeschermingsdienst in actie: de uit kijk- en luisterdienst. ordonnancen, gasver- kenners en ontsmetters, hulpdienst van den Gem. Geneesk. Dienst, opruimings- en her- steldienst en de brandweer, Om drie uur stond een groot aantal be langstellenden om het grasveld achter het wachthuisje van de N.Z.H.T.M. op het Wil sonsplein geschaard en hadden eenige leden van de Haarlemsche spes patriae zich een eigen uitkijkpost verzekerd op dat wacht huisje. De politie kon deze vrijmoedigheid ech ter niet goedkeuren en de jongens moesten, hoewel noode, naar den beganen grond terug- keeren. Even later holden alle belangstel lenden plotseling naar het grasveld onmid dellijk vóór den Stadsschouwburg. Daar bleek nl. het mostergas te zijn (zooals wij reeds meldden werd verondersteld dat uit een vlieg tuig. door sirenegehuil aangekondigd, een mosterdgasbom op het Wilsonsplein was ge worpen). De politie hield de belangstellende Haarlemmers (bij wie weer veel jeugd was) op een afstand en daar kwamen wel dra de hulpdiensten aan. Borden met het op schrift: „Gevaarlijk. Mostergas" werden ge plaatst en speciale gasbestrijders in volledige ..gaskleeding" en van gasmaskers voorzien, be ginnen hun werk. De in gele stof gekleede gasbestrijders besproeiden met een sproeiwa gen de straat met water, daarna werd met een zandstrooiwagen chloorkalk op de natte straat gestrooid. Andere gasverkenners kwamen toen met bezems en wreven de chloorkalk goed in het plaveisel. Vervolgens ging er weer water overheen en de nu ontstane melkachtige pap bleef op straat liggen. Het opruimingswerk volgde later. Inmiddels waren de door den gasaanval getroffenen, door leden van den hulpdienst van den Geneeskundigen Dienst behandeld en per brancard vervoerd. Te 3.20 betraden de mannen In het geel het Wilsonsplein en te 3.40 uur was deze oefening afgeloopen. Maar er was méér te doen. Want inmiddels was ook de hulp van de brandweer noodig ter bestrijding van gelukkig denkbeeldige! gevaren. Te 3.20 uur viel een brandbom op het Be gijnhof. Ook hier waren de hulpdiensten spoe dig aanwezig en voorkwamen erger door snel ingrijpen. Erger was het gesteld op de Ged. Oude Gracht bij de Brandweerkazerne. Te onge veer kwartier voor vier had ook hier een aan val uit de lucht plaats gehad: een brisant bom was op de kazerne terechtgekomen. De gevel stortte in en er waren vele gewonden. De verschillende diensten moesten ook hier weer toonen wat zij waard waren en deden dat prompt. De belangstelling van het publiek was ook hier weer zeer groot. Te 4.05 uur kondigde klokgelui van den to ren van de St.-Bavo aan, dat alle gevaar ge weken was. De geheele. ongetwijfeld zeer noodige en nuttige oefening, stond onder leiding van den heer E. H. Tenckinck. Hoofd van den Lucht beschermingsdienst in onze stad en zijn as sistent, inspecteur Rijpma. Verder waren on der de aanwezigen de burgemeester, dr, J. E. baron de Vos van Steenwijk en vele vertegen woordigers der verschillende wijken voor Luchtbescherming. De burgemeester van Haarlem, dr, J. E. baron De Vos van Steenwük, in gesprek met com missaris E. H. Tenckinck, hoofd van de Luchtbescherming te Haarlem, bij de lucht- besehermingsoefening op de binnenplaats van de brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht. De meening van den heer Tenckinck. Wij vroegen den heer Tenckinck naar zijn meening over de oefening van Zaterdag en vernamen daarbij van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, dat hij in het al gemeen over den loop der oefening wel tevre den was. Alle meldingen waren juist op tijd en de verschillende diensten rukten ook op tijd uit. Wel bleek hier en daar dat de menschen van de verschillende diensten nog „onwennig" zijn. Eén ding staat intussclien vast, dat van de volgende oefeningen (er komen nog 4 vakken aan de beurt) niet vooruit plaats en tijd be kend gemaakt zullen worden. Het publiek komt n.l. in zoo grooten getale op (al een uur vóór den aangegeven tijd stonden de men schen op het Wilsonsplein) dat de oefeningen er door bemoeilijkt worden. Het wordt op deze manier lastig voor de wagens, hun doel te be reiken en dit is natuurlijk niet bevorderlijk voor een goeden gang van zaken. Het publiek schijnt een luchtbeschermingsoefening te veel te beschouwen als een aardigheid, een soort „publieke vermakelijkheid". R.-K. Volksbond. Viering 50-jarig bestaan. Het volgend programma is opgemaakt voor de viering van het 50-jaa'ig bestaan der afd. Haarlem van den R.K. Volksbond. Op 13. 14, 15 en 17 September triduum. Zon dag 17 Sept. 's morgens 7 uur, bovendien her denking der overleiden leden, gemeenschappe lijk ontbijt en 's avonds te 7 uur: plechtig Sluitingslof. Zondag 1 October: Plechtige H. Mis van dankzegging. Des avonds 7 uur: Feestver- gadering voor den bestuursraad, propagandis ten, vertrouwensmannen en verdere genoodig- den met hunne dames. Zaterdag 30 September: officieele receptie van het afdeelingsbestuur van 2.304.30 uur. Er worden ook twee feestconcerten gegeven: door „Utile Dulci" op Donderdagavond 21 Sep tember en op Donderdagavond 28 September door de R.K. Zangvereen. „St. Caecilia". De Rederijkerskamer ..Alberdingh Thijm" zal een serie groote feestavonden geven, n.l. op 5, 8. 10, 12, 15, 17. 19, 24 en 26 October. Op gevoerd zal worden het romantisch spel in ernst en luim door Kees Meekel: „De Nar". MAILVERZENDINGEN. In verband met den huldigen internationalen toestand kunnen verschillende verzendingsgele genheden niet meer voor postvervoer woi-den gebezigd. De uitgifte van het Mailnieuws en van de Lijst van verzending van briefpost nyar ovcr- zeesche landen wordt voorloopig opgeschort en vervangen door publicaties in onderstaanden vorm.- Land van bestemming: Ned. Indië. zee post en mail 13 Sept. per m.s. Dempo en 22 Sept. per s.s. Japara van Rotterdam. Suriname, zeepost en mail 12 Sept. per s.s. Cottica en 3 Oct. per s.s. Stuyvesant v. Amst. Aruba, Bonaire, Curagao, Saba, St Eustatius. St. Maarten, mail 14 Sept. per s.s. Nieuw Am sterdam v. Rott., zeepost en mail 15 Sept. per s.s. Socrates v. Amst. Vereenigde Staten van Amerika. Mexico, Cuba, Canada, Ecuador, Venezuela, Jamaica, Peru, Columbia 9 Sept. per s.s. Blommersdijk, 14 Sept. per s.s. Nw Amsterdam v. Rott. Argentinië. Chili, Uruguay, Brazilië 11 Sept per s.s. Pasteur, 13 Sept. per s.s. Alcyone van Rotterdam. Barbados, Trinidad, 15 Sept. per s.s. Socrates van Amsterdam. China. Hongkong, Philippijnsche Statenbond. Japan, Mantsjoerije, Jehol, 12, 15 Sept. via Siberië. Egypte, Cyprus, Palestina, Br. Indië, Birma. Ceylon, Siam, (Thailand), Malaya, Penang. Australië, 9 Sept. via Engeland. Oost Afrika, Arabisch Koninkrijk Saoedi, 9, 12 15 Sept. via Frankrijk. Irak, 9 Sept. via Engeland. Syrië, 9, 12, 15 Sept. via Frankrijk. Madeira, 9 Sept. via Engeland. Canarische Eilanden, 9. 12. 15 Sept. via Spanje. Senegal, Ivoorkust, Togo, Dahomey, Kameroen, voorloopig als- Frankrijk. Sierra, Leone, Liberia, Goudkust, Nigeria, voorloopig als Engeland. Unie van Zuid Afrika, Mozambique, 5 Sept. via Engeland. Nieuw Zeeland, 14 Sept. per s.s. Nw. Amster dam van Rotterdam. De correspondentie behoort op de uit wisselingskantoren aanwezig te zijn in den na middag voorafgaande aan de data van verzen ding. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoor ziene wijzigingen moeten worden voorbehouden. Gegevens betreffende de luchtpost naar Overzee- sche landen kunnen voorloopig niet worden ver strekt. De luchtpostdiensten naar Zuid Amerika, Ver eenigde Staten van Amerika, Zuid Afrika wor den echter wel uitgevoerd. KERKELIJKE EXAMENS. De heer H. Beker te Haarlem, candidaat aan de R. U. te Utrecht, is door het Prov. Kerk bestuur van Noord-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. PERSONALIA. Aan de Mode-Vakschool C. P. Klaassevan der Plaat Kleverparkweg 78 zijn geslaagd voor het examen costumière-coupeuse de dames A. Piazzavan Est, Badhoeve-dorp en A Pro voost te Haarlem. Aan de nieuwe Chr. School te Overveen is benoemd tot leeraar lichamelijke oefening, de her J. C. Kroes. Overijs.-Geld.-Dreiitsclie Vereen. „De Oosthoek". De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Ver- eeniging „De Oosthoek" gaf Zaterdagavond haar eerste uitvoering in het seizoen in de tooneelzaal van Hotel „De Leeuwerik". De mobilisatie zal er wel niet vreemd aan geweest zijn (en misschien ook wel het nog zoo mooie weer) dat de zaal niet zóó gevuld was als wij dat bij deze vereeniging gewoon zijn. Maar toch was de belangstelling nog ruim voldoende om een gezellige spheer te scheppen waaraan het dan ook niet ontbrak. De aan wezige leden hebben zich zeer zeker, den druk der tijden even vergetend, uitstekend geamu seerd. Een beperkt aantal in Haarlem lig gende militairen was tot deze uitvoering toe gelaten en hun riep de voorzitter in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom toe. Dat het een gezelligen avond werd, daartoe droegen in de eerste plaats Dora Schrama en Jack Funny bij, beproefde en voor zulk een avond uitstekend geschikte krachten. Jack Funny weet er de vroolfjke stemming in te brengen en die steeds hooger op te voeren hij heeft een paar nieuwe nummers aan zijn repertoire toegevoegd, die het wel doen. En Dora Schrama? Wij kennen haar van zoovele vroegere uitvoeringen en van de radio als de zangeres van operette-schlagers en aardige liedjes met de zuivere heldere, geschoolde stem die zich op haar gebied tot de beste mag rekenen. Afzonderlijk verdient ook genoemd te wor den het accordeon-ensemble „The Marinuc- ci's, dat zich onder leiding van den heer J. Hogendoorn deed kennen als een ensemble, geknipt voor het opluisteren van een als „vroolijk" bedoelden avond. Zij spelen met een entrain en er gaat van hun geheele op treden een stimulans tot opgewektheid uit dat het een lust is om te hooren en te zien. Medegedeld werd nog dat de afzonderlijke tooneelclub der vereeniging weer in actie komt, welke mededeeling met gejuich begroet werd. Tot slot zou er een bal met attracties zijn. Ook daarbij zal de stemming wel niets te wen- schen hebben overgelaten. Zij nog vermeld dat Ria van Hooff de piano begeleiding uitmuntend verzorgde. PROGRAMMA TAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939. Progr. I Hilversum II. Progr. n Jaarsveld en Hilversum I Progr. Ill 1) Belgische en Duitsche uitzen dingen. Progr. IV Engelsche uitzendingen. Progr. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek programma. 1. Praeludium en Allegro v. Kreisler. Edith Lorand. 2. Hongaarsche Dansen 5 en 6 van Brahms, Stataskapel Berlijn, 3. Göterdab- merung van Wagner, Berliner Philharmoniker 4. Casse Noisette Suite, Staatsopera-orkest Berlijn. 5. Bolero, Harold Ramsay. 6. Ideale van Tosti, Odeon Trio. 7. Tambourin chinois, Edith Lorand. 8. Polonaise in A Dur van Chopin. Staatskapel Berl. 9. Extase van Ganne Odeon Trio. 1). Bij de programma's III en IV zullen eventueel ook bijzondere en Fransche uitzen dingen worden ingelascht. Wie het slippen wil weren, Laat zijn banden aderiseeren. ABSOLUUT SLIP VRIJ. SHELL-SER VICE-STATION, Amsterdamsche Vaart 322 - Telef. 16773. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. ingez. Med.) EXAMENS Van de Koningin Wilhelminaschool voor Christelijk U.L.O., Nassaulaan 37A, slaagden bij de dit jaar gehouden MULO-examens 46 van de 47 candidaten, te weten: Voor diploma B: A. J. Koppen, E. O. Lanz, E. v. Leeuwen. J. A. Bak, R. J. Flesch, H. Oder- kerk, J. H. Smits, P. Lamme, G. van Schie, J. Spijker. Voor diploma A: M. C. E. v. Huis, G. B. de Jongh, J. W. Hetebrij, J. M. Vlaming. J. B. Zwiers, W. J. Schreuder, W- Dekkers, M. Meijer, J. Erkendiep, J. Kerkstra, A. Zuurendonk, C. F. Leuver, F. A. Eeltjes, J. A. Eggerding, T. v. d. Lei, H. Bruijn, G. A. K. Chapel, J de Jong, J. M. Groenendijk, D. E. v. Leeuwen, J. Boel houwer. M J. Pool, H. Sit-eur, D. v. d. Veen. A. W. de Jong, J. P. van Eijsden, A. Klaassen, J. H. Koster, J. E. Lamme. M. C. Hekkert, H. Ophuijsen, A Quak, E. L. Rumpff. J. H. van der Wal, L. G. v. d. Sloot en W. Wille. Tot de Midd. Technische School werden toe gelaten en geplaatst: J. A. Bak, H. Oderkerk en J. Spijker. Tot de Zeevaartschool te Amsterdam werd toegelaten R. J. Flesch. CHR. TEHUIS'VOOR MILITAIREN. Laat de militairen 's avonds niet zwerven Ze moeten toch al zoo erg veel derven. Het Militair Tehuis is een lichtstraal op hun pad. Het vraagt u: toe, zend ons vandaag nog wat. Postgiro 88861 Nassaubank N.V. Haarlem. VREEMDE VLIEGERS EN ONZE GRENZEN. Een lezer schrijft ons: Naar aanleiding van een bericht dat vorige week vermoedelijk vreemde vliegtuigen over ons land gevlogen zijn, zou ik in overweging willen geven op alle kerktorens en vuurtorens rood-wit-blauwe vlaggen te plaatsen. Vooral geldt dit voor de steden en dorpen dicht bij de grenzen gelegen. Bovendien zou men aan de grenzen groote borden kunnen plaatsen met het opschrift „Nederland" en die borden 's avonds laten verlichten. Dan kunnen alle vreemde vliegers zien waar de Nederlandsche grens is, zoodat overvliegen bij vergissing voor komen zou worden INUNDATIE-WERKEN. De Regeeringspersdienst meldt Teneinde de inundatie-mogelijkheden waar over ons land beschikt te allen tijde en met name met het oog op den huidigen water stand te verzekeren, worden maatregelen genomen om, met den geringst mogelijken overlast voor de betrokken burgerbevolking, ?en kom van geringen omvang in de provincie Utrecht met water te vullen. ,,/n het belang der gemeente nam ik het beroep naar Utrecht aan. In verband met zijn vertrek naar Utrecht hield Ds. G. J. Duyvendak. Evang. Luth. Pre dikant, Zondagmorgen In het kerkgebouw der Evang. Luthersche Gemeente aan de Witte Heerenstraat een afscheidspreek, die door zeer velen werd aangehoord. Tot tekst voor zijn predikatie had Ds. Duy vendak gekozen Mattheus 17 8: „Zij zagen niemand dan Jezus alleen". Alvorens dit tekstwoord nader te belichten sprak de schei dende predikant zijn dankbaarheid uit voor de groote opkomst. „Dat God mij al deze ja ren heeft willen gebruiken als vertolker van Zijn woord stemt mij nog dankbaarder. Met mijn komst acht jaar geleden is in deze gemeente iets nieuws begonnen. Ook de rechtzinnige groep kreeg toen een eigen pre dikant. Nu voel ik, dat dit niet altijd pioniers werk moet blijven. Het goede en het verkeer de moet los komen van den persoon. Meer malen heb ik een principieel standpunt inge nomen, dat men als een persoonlijk stand punt beschouwde. Ik ga heen omdat ik ver trouw, dat in de toekomst de dingen veel zui verder naar voren zullen komen. Voor mijn gevoel wordt er ontzaglijk veel verbroken. Veel van wat mijn vader te Bussum en Haar lem gezaaid had, heb ik mogen oogsten. Om dat ik voel, dat het goed is voor de gemeente als ik nu opzij ga, daarom heb ik het beroep naar Utrecht aangenomen. Ds Duyvendak ontwikkelde hierna het ge kozen tekstwoord. De mensch vindt geen troost in zichzelf of in systemen. De men schen komen in de kerk om het Woord Gods te hooren. Voor mij bestaat niet de gedachte aan een vrije vroomheid. Jezus alleen kan ons in dezen tijd helpen en heeft ons ook geholpen. Zijn Evangelie moet telkens gepredikt worden. In veler harten is een venster open gegaan in deze acht jaren. Wij hebben het in deze jaren mogen beleven dat God wondere dingen mogelijk maakt. Als wij naast Jezus staan, dan is er altijd hoop, dan is altijd een nieuw begin mogelijk, dan blijft er immer perspec tief. De garantie van God's woord heeft ons verzekerd, dat ons leven, misschien mislukt in eigen oogen, toch nog altijd veel waarde heeft. God is getrouw. Hij laat nooit los het werk Zijner handen. Wij moeten geduld hebben. God verhoort altijd het gebed, al duurt het soms lang. Eén gedachte moet ons altijd be- heerschen: en toch. komt het goed. Wees geduldig, op een gegeven moment zal de vol heid der tijden daar zijn. Nu, in dezen moei lijken tijd, hebben wij meer dan ooit het Evangelie noodig. Ik laat u straks los. God laat u nooit los. Hij heeft in vele huizen toe gang gevonden. Hoe meer deze gemeente een biddende gemeente wordt, des te meer zal zij ook een Evangelische gemeente worden. Jezus alleen houdt ons vast. Alleen Hij is voor ons het heerlijke, zekere bewijs, dat God het is, die liefde geeft en liefde is. Wij moeten ge- looven, dat Zijn naam geheiligd is en dat Zijn Rijk kome. Laten we in die zekerheid verder leven. Ds. G. J. Duyvendak. Tenslotte richtte Ds. Duyvendak nog eenige persoonlijke woorden tot Ds. Drijver, Ds. Brandt, den organist, den heer Wieland en den koster. Ook sprak hij woorden van dank tot zijn vrouw en kinderen, die hem steeds zoo hebben bijgestaan. Den kerkeraad be dankte spr. voor de toezegging, dat er weel een rechtzinnig predikant zal worden beroe pen. Tot de gemeente zei Ds. Duyvendak o.m.: Het is mij een behoefte u allen te danken voor uw vriendenhulp en trouw. Deze jaren zal ik nooit vergeten. Ze zijn ook voor mij zelf geworden tot een kracht en een verdie ping. Ook al laten wij elkander los, wij zullen elkaar steeds vinden in God. Namens de gemeente sprak vervolgens nog de heer Van Wijk, die zeide dat de gemeente thans wordt beheerscht door gevoelens van weemoed en dank. Weemoed om het afscheid. Dank voor het vele dat gij voor ons hebt ge daan. Gij laat hier achter een breede schare van vrienden, die aan u en uw vrouw met warme genegenheid zullen blijven denken". Tenslotte sprak ook de andere predikant der gemeente, ds. C. H. Brandt, nog een per soonlijk afscheidswoord. „Wij verstonden el kaar niet altijd", aldus spreker. „Voor men schen van verschillende denkrichting is dat echter niet 'vreemd. Het is de gemeente, die u dankt voor alles wat gij gedaan hebt als dienstknecht God's. Als collega dank ik u voor uw mede-arbeid". Nadat de gemeente den scheidenden predi kant had toegezongen het derde vers van lied 242 bestond er na afloop van den dienst nog gelegenheid om van Ds. Duyvendak en me vrouw persoonlijk afscheid te nemen. Door zeer velen werd hiervan gebruik gemaakt. Kostwinnersvergoeding voor dienstplichtigen bij Roode Kruis- eompagniecn. De Regeeringspersdienst meldt Aan den werkelijken dienst van de buiten gewone dienstplichtigen, die thans ingevolge hun vrijwillige verbintenis bij een mobiele transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis zijn opgekomen, kan recht op kostwinnersvergoeding worden ontleend op den voet van de voor dienstplichtigen gel dende bepalingen. Tot het verkrijgen van zoodanige vergoe ding dienen belanghebbenden aanvraag te doen bij den burgemeester van de gemeente, waar zij wonen (Bureau voor Militaire Zaken van de gemeente-secretarie). ALS UN AAR EEN LADDER ZOEKT, ALS UWVftOUW EEN DIENSTMEISJE: NOODIG HEEFT, OFEEN MAAI - MACHINE TEROtRNAMe, OF ALS UW DOCHTER. EEN TW/EEOEH ANDSCH PIANO W/LHEBBEN, «lES DAN SNELSTE EN GOEDKOOPSJE METUOCE Verdedigingswerken in de Vesting Holland. De commandant der vesting Holland heeft een verordening vastgesteld, waarbij het ver boden is binnen een afstand van 1000 M. van eenig verdedigingswerk: a. eenige bouwwerk of getimmerte, van welken aard ook, te bouwen, op te stellen, te wijzigen, af te breken of weg te ruimen; b. eenigerlei ophooging, hetzij van. grond of ander materiaal, op te werpen; voorts eenig graaf- of ander grondwerk te verrich ten of eenige bestaande ingraving te dichten of te wijzigen; c. geboomte of houtgewas te planten, te plaatsen, te snoeien, te kappen of weg te nemen; d. eenige handeling te verrichten, welke van invloed zou kunnen zijn op het beloop of op den waterstand van rivieren, beken, kana len of van eenig ander loopend of stilstaand water. Het verbod geldt niet voor: a. bouwwerken, geheel uit hout opge trokken, die zich niet hooger dan 1 M. boven den beganen grond verheffen en mits in den staat daarvan geen wijziging wordt aange- gebracht; b. de normale land- en tuinbouwwerk- zaamzaamheden, noodig voor de bewerking van den thans in cultuur gebrachten of van den met toestemming van den groepscom mandant, in wiens gezagsgebied het onder havige terrein is gelegen en voor zoover zulks niet het geval is met de toestemming van den commandant der vesting Holland, alsnog in cultuur te brengen grond. Zoolang en voor zooverre door den com mandant der vesting Holland bij algemeene bekendmaking niet anders zal zijn bepaald, is deze verordening behoudens het in dit ar tikel bepaalde niet van toepassing op de terreinen en/of de opstallen, gelegen binnen de bebouwde kommen der gemeenten, waafc deze verordening overigens van kracht is. Onder bebouwde kommen, in den zin van het in bovenstaande alinea bepaalde, worden verstaan de bebouwde kommen, als bedoeld in art. 27, 2e lid. van de Wegenwet. Van het bepaalde in deze verordening kan door den groepscommandant, in wiens ge zagsgebied de onderhavige terreinen en /of op stellen zijn gelegen en voor zoover zulks niet het geval is door of namens den commandant der vesting Holland, geheele of gedeeltelijke opheffing worden verleend na schriftelijke aanvrage van den belanghebbende. Aan de ontheffing kunnen voorwaarden worden verbonden. Van de verbodsbepaling, vervat in deze ver ordening, kan voorts, indien daartoe termen aanwezig zijn, door den groepscommandant, in wiens gezagsgebied de onderhavige terrei nen en of opstallen zijn gelegen en voor zoo ver zulks niet het geval is door of namens den commandant der vesting Holland, aan den burgemeester van een gemeente op diens ver zoek een tot wederopzegging toe, doorloopende ontheffing worden verleend voor die geheele gemeente of voor eenig aangesloten onder deel daarvan. Spoorwegen blijven diensten uitbreiden. Naar wij va,n de zijde der Nederlandsche Spoorwegen vernemen, heeft de treinenloop heden weer een aanzienlijke verbetering on dergaan: er wordt thans op vele lijnen een vrij frequente, aan het normale grenzende dienstregeling gereden. De dienst op de lijn Amsterdam—Utrecht o.a. is nu als volgt: Vertrek Amsterdam CMS. naar Utrecht: de sneltreinen vertrekken van 5.33 uur tot 23.33 uur, om het uur. Daartusschen door loopen dan nog elf stoptreinen, hoofdzakelijk van Amsterdam-W.P.. om het verkeer naar en van de tusschenselegen stations te bedienen. Deze treinen vertrekken van Amsterdam-W.P. te 7,18 uur. 9.18 uur enz. In omgekeerde rich ting vertrekken de sneltreinen van Utrecht C.S. van 6.56 uur tot 23 56 uur, om het uur en de stoptreinen te 5.46 uur. 7.30 uur, 8.30 uur en verder om de twee uur. Op de lijn AmersfoortZwolle wordt de dienst als volgt: de sneltreinen vertrekken te 7.42 uur, 9 42 uur, enz., om de twee uur tot 21.42 uur Daartusschen door loopen de stop treinen voor de bediening van de tusschenge- legen stations te 6.25 uur. 7.55 uur. 10.55 uur, 12 55 uu. 15.55 uur. 17 55 uur en 19.55 uur. Nog geen dienst Amsterdam-Brussel De treinverbinding AmsterdamBrussel is heden nog niet hervat. OPBRENGST SPFT.D.TESVFRKOOP. HEEMSTFD'7 Maardae De speldje^verkooup ten bate van het Wit- Gele kruis, Zondag aan de uitgangen der R.K. kerken gehouden heeft opgebracht f92,35.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6