Staal m (ktoa- En de WESTWALL BEVEILIGEN DE FRANSCHE OOSTGRENS Engelsche vliegers Belgische neutraliteit. Ook Canada MAANDAG 11' SEPTEMBER '1939 HSAREEM'S DAGBEAD 5 beschermt Duitsche Westgrens Over een afstand van vierhonderd kilometer ligt aan de Fransch-Duitsche grens, van Luxem burg tot het drie-landenpunt BaselLorrach Huningue, op Fransch gebied een sterke for tenlinie: de beroemde Maginot-linie. En er te genover, op Duitsch gebied, ligt eveneens een rij versterkingen de Siegfried-linie. Zooals de Franschen trotsch zijn op hun versterkte Oost grens, gaan de Duitschers prat op hun niet te overschrijden Westgrens, met alleen het ver schil, dal de Duitschers absoluut niets loslaten over de Siegfriedlinie, terwijl de Franschen zij het in zeer beperkte mate toch wel ge neigd waren, een en ander over de Maginot-linie te vertellen. Ontworpen door minister André Maginot, werd aan de naar dezen genoemde linie van 1925 tot 1935 onafgebroken door twintigduizend arbeiders gewerkt en het resultaat was ver bluffend. Drie fortificatie-linies liggen thans achter elkaar aan Frankrijk's Oostgrens en het is geen „bazar-werk" dat hier werd gemaakt. De eerste linie wordt gevormd door een groot aantal met mitrailleurs bewapende veldwerken, die ongeveer twee tot drie K.M. van elkaar ver wijderd liggen en het geheele ervoor liggende terrein, dus zonder doode hoeken, bestrijken. De tweede linie bestaat uit een rij pantserforten en is ongeveer anderhalve K.M. achter de eerste gelegen. Elk fort ondersteund tien tot twaalf vooruitgeschoven mitrailleurnesten en staat met deze door onderaardsche gangen in verbinding. In deze forten bevinden zich mitrailleurs en snelvuurkanonnen. En achter deze linie bevindt zich dan nog een derde, als reserve. Zorgvuldig zijn alle fortificaties gecamoufleerd. Struiken en landbouwgewassen groeien om en op de forten en niets duidt er op, dat er vlak onder tonnen staal en beton in den grond zitten. Maar een dergelijke linie moet ook bedie ningsmanschappen voor kanonnen etc. hebben, en deze kan men natuurlijk niet den ganschen tijd in de forten laten verblijven. Daarom zijn op geheime plaatsen twee enorme ondergrond- sche „kazernes" gebouwd, waarin tweehonderd duizend man kunnen worden ondergebracht. Van deze citadellen moet men zich geen geringe voorstelling maken. Door een wel zes meter Idikken laag zand, beton en staalplaten be schermd, bereiken zij op sommige plaatsen een diepte van honderd meter en onder den bega pen grond liggen zeven verdiepingen. Het zijn haast ondergrondsche steden, deze citadellen en zij zijn ook precies zoo ingericht. Electrische spoorlijntjes voeren naar alle richtingen. Hos pitalen en centrales, bakkerijen en magazijnen bevinden zich overal. Electrische liften vormen de verbinding tusschen de verdiepingen en een perfect luchtververschings- en verwarmings systeem maakt het verblijf onder den grond zoo Kapitaaluitvoer uit Frankrijk zonder machtiging yerboden. Hetzelfde geldt voor den ïn- ën uitvoer f van goud. De financleele en monetaire decreten, welke ïn de Fransche staatscourant verschenen zijn, hebben den volgenden inhoud: Art. 1. De uitvoer van kapitalen, in welken vorm ook, is zonder machtiging van den minis ter van Financiën verboden. Nader zal worden bepaald, welke operaties als kapitaaluitvoer be schouwd worden. Art. 2. Buitenlandsche wisseloperaties, waar toe volgens art. 1 vergunning is gegeven, moe ten geschieden door de Banque de France of door andere instellingen, die daartoe door den minister van Financiën, op advies van de Ban que de France, aangewezen worden. Eventueel zal later hetzelfde gelden voor den aankoop, den verkoop, de overdracht of het ge bruik als onderpand van buitenlandsche aan- deelen, obligaties of credieten. Art. 3. De invoer en de uitvoer van goud zijn zonder machtiging van de Banque de France verboden. Ter uitvoering van dit artikel zullen nadere verboden, verplichtingen en bepalingen vastge steld worden. Zware straffen worden op overtre ding gesteld. „Normandie" en ,,'Q'ueen Mary" blijven te New-York. De „Johan van Oldenbarnevelt" aangekomen. NEW YORK 11 September. De bemanning van de „Normandie" (900 koppen) is plotseling naar Canada vertrokken op weg naar Frankrijk. De bemaning van de „Queen Mary", ten getale van 600 man, vertrekt met de „Georgic". Men beschouwt dit als een aanwijzing dat men het er niet op durft te wagen de reusachtige mailsche pen den Oceaan over te sturen. Een boot van den Noorsch-Amerikaanschen dienst, de „Bergens fjord", is op weg naar New York driemaal door Britsche oorlogsschepen aangehouden, die blijk baar op zoek waren naar de „Bremen". De „Johan van Oldenbarnevelt" is met ruim 500 Amerikanen aangekomen. (United Press). De verwachte wijziging der Amerikaanselie neutraliteit. Congres 20 October bijeen? WASHINGTON 11 September. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat Roo sevelt aan het einde van deze week een speciale zitting van het congres zal aankondigen tot herziening van de Neu- traliteitswet. Men veronderstelt, dat deze zitting echter pas op 2 October bij een zal komen. Aan het feit, dat Roosevelt zoolang getalmd heeft met het bijeen roepen van het Congres geeft men de uitlegging, dat zulks tot nu toe, voornamelijk gekomen is, omdat hij vreesde, dat de „doorgewinterde" isolationisten in den Senaat zich zouden bedienen van het recht van onbe perkt debat en iedere poging het huidige embargo-systeem te wijzigen zouden dood pra ten. (United Press). aangenaam mogelijk. In gerieflijke kazematten verblijven de manschappen, die psycholo gisch zeer juist gezien voor het grootste deel gerecruteerd zijn uit de streekbewoners. De kosten? Wij weten het niet, het is bijna niet te schatten. Maar enorm zijn zij zeker. En tegenover deze linie ligt over een groo- ten afstand door den Rijn van de eerste ge scheiden, een tweede linie, de Westwall, zooals de Duitschers haar noemen. Even ontzaglijk, even duur, alleen volgens sommige deskundigen wat minder sterk. Ongeveer twintig kilometer liggen zij van elkaar. Strijd in de lucht nabij de Deensch- Duitsche grens? Bommen vielen in zee. Zaterdagochtend werd op enkele kilometers van de Deensch-Duitsche grens een geluid ge hoord, naar men gelooft, afkomstig was van een luchtgevecht. Door den dikken mist was het on mogelijk vliegtuigen waar te nemen. Waarne mers hebben verklaard, dat zij hebben gezien, dat verscheidene bommen in zee vielen als gevolg waarvan het water in de buurt van den Hinden- burgdam, welke de verbinding vormt van het Duitsche eiland Sylt met het vasteland, hoog opspatte. BRITSCH SCHIP OP DE NOORDZEE AANGEVALLEN. Bemanning door visschersschuit gered. DE „WARWICK CASTLE" WEET ZICH AAN ACHTERVOLGING TE ONTTREKKEN. Het in Londen thuishoorende stoomschip „Goodwood" is Zondag op de Noordzee aan gevallen. De uit 21 koppen bestaande bemanning is door een visschersboot aan boord genomen. Talrijke opvarenden werden licht gewond. Een lid der bemanning van het Engelsche schip „Warwick Castle", dat aan een vervol ging van Duitsche duikbooten ontkomen kon en Zaterdagavond in Engeland aangekomen is heeft het volgendeverteld: „Wij bemerkten twee duikbooten waarvan een voor ons lag. Wij begonnen onmiddellijk in een zigzaglijn te manoevreeren en konden ontkomen. Dat was Vrijdagavond. Korten tijd later zagen wij een andere duikboot, misschien dezelfde wel, drie mijl achter ons. Wij hadden weinig passagiers aan boord: een honderdtal. Niemand van hen wist. wat er gebeurde. Wij heb ben de Brfitsche oorlogsschepen ge waarschuwd en geen duikbooten meer gezien". Italiaansche schepen uit Vigo uitgevaren. De Italiaansche schepen die in Vigo de wijk hadden genomen, zijn Zondag uitgevaren. Er liggen thans nog 30 Duitsche schepen in Vigo. De zendinrichtingen dezer schepen zijn verzegeld. Engeland bereidt zich op langdurigen oorlog voor. Instructie aan de departementen. Zaterdagavond is te Londen een be langrijke verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat in de bijeen komst van het oorlogs-ministerie is be sloten, de politiek te baseeren op de veronderstelling, dat de oorlog drie of meer jaren zal duren. Alle departe menten hebben opdracht ontvangen hun plannen hierop te grondvesten. Alle maatregelen tot voorbereiding zullen volledig in werking worden gesteld en het miinsterie voor de voorwaarden zal de stappen nemen om de productie voor munitie op te voe ren tot de vereischte hoogte. Gelijke maatrege len worden genomen door het ministerie van marine en luchtvaart. In het belang van het land zullen de civiele behoeften de belangstelling hebben, alsook de uitvoer. In officieele kirngen acht men deze verklaring een onmiskenbaar antwoord op de aanbevelin gen, welke Goering ïn zijn rede heeft gedaan, dat Engeland de zaak van oorlog en vrede nogmaals in overweging zou nemen. Het zwaartepunt wordt volgens Reuter niet gelegd op het feit, dat de regeering haar politiek baseert op een oorlog van drie jaaar of langer, doch dat Engeland vast besloten is, deze zaak tot einde toe uit te vechten. BOTER EN EIERENMARKT ALKMAAR. 9 September. Boter. Aanvoer 679 stuks van '/2 K.G. Groothandel 67>/s—70. Kleinhandel 72%—75. Handel matig. Eierenmarkt: 19800 kippeneieren. Groot handel 2 tot 4.25. 300 eendeneieren, groothan del 3.Handel matig. Hooi mag niet meer vervoerd worden. De Minister van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden het vervoeren of doen vervoeren van alle soorten hooi, in grootere hoeveelheden dan 100 K.G. verboden is. In uitzonderingsgevallen kan de Provin ciale Voedselcommissaris in het gebied, waar degene, die dat product wenscht te vervoeren gevestigd is, voor dat verbod dispensatie verleenen. Een schetskaart van het Westelijk gevechtsterrein. De dikke zwarte lijn geeft de Fransche verdedigingslijn, de „Maginot-linie" aan, terwijl men aan de rechterzijde van den Rijn de reeks fortificaties opmerkt, welke men met den naam „Siegfried-linie" heeft aan geduid. Wij geven onzen lezers in overweging deze kaart zorgvuldig te bewaren. Zij kan in de komende dagen van groot nut zijn in yerband met de krijgsoperaties, die in dit deel van Europa te verwachten zijn. schonden Londen biedt veront schuldigingen aan. Belgisch toestel vernield, Britsche bommenwerper tot daling gedwongen. Het Belgische departement van landsverdedigingdeelde Zaterdag mede dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag buitenlandsche vliegtuigen boven Belgisch grondgebied gevlogen hadden. Drie dezer werden door de Belgische luchtstrijdkrachten ach terna gejaagd, waarbij een bommen werper tot daling werd gedwongen. Een ander bommen vlieg tuig werd door twee Belgische jachtvliegtuigen ingesloten en door reglementaire seinen (vuurpijlen en lichtkogels) ge sommeerd te dalen. Een Belgisch jachtvliegtuig, waarop het achtervolgde vliegtuig het vuur had geopend, werd vernield. De beide inzittenden van het toestel, die zich met hun parachutes wisten te redden werden gewond. Deze schdhding der Belgische neu traliteit heeft aanleiding gegeven tot een krachtig protest van de Belgische regeering bij de Britsche regeering, aldus de officieele mededeeling. De beide gewonde Belgische vliegers zijn niet ernstig gekwetst. Het Belgische Telegraaf Agentschap meldt nader: Zoodra zij kennis gekregen had van het ernstige incident boven Belgisch gebied, heeft de Britsche regeering den ambassadeur van Groot-Brittannië te Brussel opgedragen, zich naar den heer Spaak, minister van buiten landsche zaken, te begeven om zijn volledige excuses aan te bieden voor het optreden der Engelsche vliegers en zijn diep leedwezen te uiten over de verwondingen welke aan de Belgische vliegers zijn toegebracht. Sir Robert Clive heeft den heer Spaak miededeeling gedaan van den wensch der Brit sche regeering, alle aangerichte schade te herstellen. De ambassadeur heeft hieraan toegevoegd, dat nieuwe zeer scherpe instructies gegeven zijn aan de Britsche luchtmacht, het Belgische grondgebied te mijden en een herhaling van incidenten als de voorgevallene te voorko men. Blijkens een Reuterbericht uit Londen heeft het incident zich voorgedaan na afloop van de vijfde verkenningsvlucht van de Royal Air Force boven Duitsch gebied, waarbij over een uitgestrekt gebied strooibiljetten over Mid- den-Duitschland werden uitgegooid. Een deel der pamfletten bevatte den tekst van de radio rede van Chamberlain tot het Duitsche volk. Een nieuwe grensschending. Het ministerie van landsverdediging deelde Zondagochtend mede dat dien morgen tegen negen uur verscheidene vliegtuigen op onbe kende hoogte en in onbekende richting over Nijvel vlogen. Door den dichten mist konden geen andere waarnemingen gedaan worden. verklaart Duitschland den oorlog. Nadat het adres van antwoord op de Troonrede zoowel in Canadeesche Hoo- gerhuis als Lagerhuis eenstemmig was goedgekeurd heeft het Canadeesche kabinet Duitschland Zondag den oorlog verklaard. In een proclamatie, in het Staatsblad verschenen, wordt gezegd, dat de oorlog met Duitschland in het Dominion Canada bestaat en heeft be staan van 10 September af. Een copie is overgeseind naar Londen en men ver wacht, dat de Engelsche koning het du plicaat binnenkort zal teekenen als ko ning van Canada. De regeering der Ver. Staten heeft medege deeld, dat de bepalingen der neutraliteitswet van toepassing zijn op Canada „Verdediging van het Westelijk halfrond". WASHINGTON, 11 September (United Press). On-officieele waarnemers geven als hun mee ning over het verklaren van den oorlog door Canada aan Duitschland te kennen, dat er slechts een kleine kans is. dat het althans voor de naaste toekomst tot werkelijk mili taire- en vloot-operaties zal komen. Men meent, dat Canada eigenlijk reeds zijn beste steun aan Engeland had gegeven door de levering van oorlogsmateriaal. Ook het feit, dat Canada thans de verdedi ging van het Britsche gebied in Noord- Amerika op zich neemt, is van belang. In enkele kringen hecht men daaraan voor het Westelijk halfrond zelfs meer beteekenis. Men wijst erop dat Canada tot nu toe voor een groot deel voor zijn verdediging op de Ver- eenigde Staten had gerekend en zich nooit geroepen had gevoeld zijn eigen verdediging bijzonder uit te breiden. Men neemt aan dat nu echter Canada zich genoopt zal zien tot intense uitbreiding der verdediging met het gevolg, dat de algeheele verdediging van het Westelijk halfrond aanzienlijk versterkt zal worden. Weygand via Boekarest naar Polen? Fransche generaal vertoeft thans te Ankara. BOEKAREST. 10 September. Men ver wacht hier binnenkort den Franschen gene raal Weygand. die thans in Ankara vertoeft Weygand zou voornemens zijn zich over Boe karest naar Polen te begeven.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9