Haarlem's Dagblad FLadz hewvetd doo>idz2aCen? Chamberlain confereert STOOP'S BAD TE OVERVEEN op Franschen bodem Vijandelijke artillerie blijft reageeren Saarbrucken onder het Fransche vuur? Bollenzorgen. ïïeschikbaac: ZALEN Wat het ^Duitsche ieg.ei&eücht meldtr Peedttisfeeifepspdfttee BaeltUaudec A.l/etuoul Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17250 Ui tg are Lourcns Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerijs Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoons Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 13 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pc* post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën s 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.3S. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk® regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Bespreking met Daladier en generaal Gamelin Het Bureau van den Franschen minister-president en het Engelsche Ministerie van Voorlichting deelen het volgende mede „Dinsdag is op Franschen bodem een vergadering van den Opper sten Raad gehouden. Hieraan werd voor Groot-Brittannië deel genomen door minister-president Chamberlain en Lord Chatfield, minister voor de coördinatie der defensie, terwijl Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-president Daladier en den opper bevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en' Engeland gebleken al hun krachten en al hun hulpmiddelen aan te wenden om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is op gedrongen. Zij hebben besloten, Polen, dat met zooveel moed weer stand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun vermogen ligt, hulp te bieden." Chamberlain en Chatfield haddën hun reis ondernomen in een militair vliegtuig. Zij keerden nog denzelfden middag naar Engeland terug. De Britsche premier werd daarna door den Koning in audiëntie ontvangen. In het onderhoud, dat bijna een half uur duurde, heeft de premier verslag uitgebracht over zijn bezoek aan Frankrijk. (Men zie verder de pagina buitenland.) Het Fransche legerbericht meldt: PARIJS, 13 September. (Havas- A.N.P.) Volgens het op 13 Septem ber des ochtends uitgegeven Fransche communiqué is in den afgeloopen nacht de reactie van de vijandelijke artillerie voortgezet. Gisteren heeft de luchtmacht aan beide züden een groote activiteit ont wikkeld. Het Fransche legerbericht van Dins dagavond luidde: „Het oprukken werd aan hetzelfde front als Maandag voortgezet. De reac tie van den vijand, vooral van zijn artillerie, is krachtig". Blijkens een bericht, dat volgens United Press uit betrouwbare bron te Parijs is ontvangen heeft de Fransche artillerie der Maginot-linie nedenmorgen talf drie de buitenwijken van Saar- brücken gebombardeerd. Semi-officieele mededeelingen zeggen volgens dit bericht, dat de Fransche druk toeneemt in intensiteit, en dat elk oogenblik verwacht kan worden, dat de Duitschers het terrein zullen op geven en terug zullen vallen op de permanente verdedigingswerken der Siegfried-linie. De Duitsche zware artillerie heeft het door de Franschen veroverde terrein onder vuur ge nomen. Dit terrein ligt aan de Duitsche zijde van de grens tusschen Rijn en Moezel. Van Fran sche zijde wordt echter gezegd, dat men het ter rein ondanks het zware vuur zal kunnen hou den. Charles Morice schrijft in de „Petit Pari- sien", dat de Fransche manoeuvre in de rich ting van Saarbrücken duidelijk wordt. Zij bedreigt zeer ernstig de belangrijke in dustriestad, welke reeds nu tot werkeloosheid schijnt voorbestemd. In het door de Duitsche zenders verspreide communiqué heeft de Duitsche generale staf medegedeeld, dat de Fransche artillerie het ontruimde vliegveld van de vroegere hoofd stad van het Saargebied heeft gebombar deerd. Dit is naar de meening van Morice niet de geheele waarheid, daar de Fransche kanonnen sedert 24 uur de geheele streek ten noordwesten van het vliegveld voor de stad bombardeeren. Het is geoorloofd te zeggen, dat de voorste den van Saarbrücken tot St. Arnual, een klein plaatsje ten westen waarvan zich het vliegveld uitstrekt, overvloedig wordt be stookt. Het oogenblik, zoo vervolgt de schrijver, zal misschien niet meer zeer ver af zijn, waarop de Duitschers onder onzen druk zich verplicht zullen zien zich achter Saarbrücken terug te trekken op stellingen, welke in het geheele gebied ten noorden van deze stad zijn inge richt Drie Fransche verkenningsvliegtuigen neergeschoten? Het D. N. B. meldt, dat boven de luchtver- dedigingszöne West drie Fransche verken ningsvliegtuigen werden neergeschoten, nl. twee door het luchtafweergeschut en een door jachttoestellen, waarbij een vliegerkapitein ge vangen werd genomen. Het Duitsche legerbericht van heden deelt mede, dat in het westen de Birnberg op on geveer 6 K.M. ten zuid-oosten van Saar brücken, waarop de vijand zich met twee compagnieën had genesteld, in een tegen aanval door' Duitsche voorposten werd terug genomen. Overigens komen hier slechts klei ne voorposten gevechten voor, zoo wordt ge constateerd. Het woord is aan luvenalis: Geen uitstel is ooit te lang, indien 't het leven van een mensch geldt. De fabrikant is weer een tobber, Waar gaat het nog voor hem naar toe? Hij weet, het wordt een harde dobber, Met dit rampzalig krijgsgedoe. De handel zit in diepe zorgen. Zoowel in 't groot als in het klein. Wat houdt de toekomst nog verborgen, Hoe zal het in den winter zijn? Een ieder piekert om zijn standje, 't Is overal hetzelfde lied, Voor ons neutrale kleine landje, Ziet men ook wolken in 't verschiet. Op één punt treft de slag ten volle, Dat meldt men ons reeds deze week, De handel van de streek der bollen, Raakt onbetwist geheel van streek. Wat kan men straks nog exporteeren? De bollen zijn niet meer in tel. Als Mars de wereld gaat regeeren, Dan komen bommen in het spel. De kweekers moeten het bezuren, 't Zal, nu 't geweer is aangelegd, In 't buitenland wel even duren, Voor men het weer met bloemen zegt. P. GASUS. Hedenmorgen is de jaloezieënfabriek van Willeman, Klein Heiligland, uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur energiek, zoodat de schade tot dit eene perceel beperkt kon blijven. voor vergaderingen, lezingen clubbijeenkomsten e.d. Turnzaal met toestellen en piano, bij (Adv. ingez. MedJ Onder zeer groote belangstelling heeft Dinsdag op de begraafplaats te Huis duinen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den luitenant ter zee 1ste klasse J. E. ten Klooster en van den luitenant ter zee 3e klasse der Kon. Marine Reserve G. Anema, die bij de ramp van de „Willem van Ewijck" om het leven kwamen. Een overzicht van den stoet bij het vertrek van het marine-hospitaal. Links onderscheidt men den kruiser „Sumatra". Officieele melding door Warschau LONDEN 13 September (Reuter/ A. N. P.) Een te Warschau uitgege ven communiqué deelt mede, dat Lodz door de Polen is heroverd. Ook wordt er in bevestigd, dat de twee Poolsche legercorpsen, die het ge vaar liepen in Posen en Pommersen van de hoofdmacht te worden afgesne den, er in geslaagd zijn het contact met deze hoofdmacht der Poolsche strijd macht tot stand te brengen. Het communiqué besluit met de mede- deeling, dat op alle andere fronten de Duitschers in bedwang worden gehou den en niet verder kunnen. Duitsche luchtmacht poogt de verbindingen met Roemenië af te snijden. LONDEN, 13 September (Reuter). De speciale correspondent van Reuter te Cernautzi (Czernowïtz) aan de Poolsch-Roemeensche grens meldt: De Duitsche luchtmacht probeert de verbindingen af te snijden met Roeme nië door de spoorwegen en straatwegen van Lwow (Lemberg) en Stanislaw naar de grens te Cernautzi hevig met bommen en uit machinegeweren te be stoken. Het reizen langs den weg is uiterst gewaagd en tal van auto's doorboord door mitrailleurko gels ziet men verlaten langs den weg. Gisteren is een groep Amerikaansche filmoperateurs op het nippertje ontsnapt toen een benzinetank station door een bom tot ontploffing was ge bracht, slechts een halve minuut, nadat zij voor bij waren. Gemeld wordt, dat Lwow de laatste paar dagen hevig is gebombardeerd en daarbij érnstige schade heeft opgeloopen. Naar men zegt bestond de eenige verdediging tegen aanvallen uit de lucht te Lwow tot nu toe uit één machine- geweerpost. op het dak van een gebouw, hetgeen tot gevolg had, dat het verschijnen van een en kel Duitsch verkenningsvliegtuig voldoende is om de geheele bedrijvigheid in de stad te ver lammen. Afzonderlijke vliegtuigen kunnen over de hui zen vliegen en ongestraft bommen uitwerpen of uit machinegeweren schieten. Gemeld wordt, dat ook Snyatin gebombar deerd is. Roemeensche boeren kunnen van het markt plein van Cernautzi af zien hoe Duitsche vlieg tuigen aan de andere zijde van de grens, welke zeer dicht bij is, over boomen scheren en bom men uitgooien. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat zeven bommen terecht zijn gekomen op het drukke marktplein van een doon Joden bewoond dorp, waarbij tweehon derd personen werden gedood. Nadat ee ntrein, waarin zich Poolsche ambtenaren bevonden, bij Lublin was gebombardeerd, bleek, dat twintig per sonen gedood waren. Verscheidene voor aanstaande personen worden vermist. De Roemeensche grens wordt scherp bewaakt, teneinde de vluchtelingen te kunnen controlee ren, die uit Polen aankomen. Vele Duitsche slachtoffers. Havas verneemt uit Zürich: Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron zijn de verliezen der Duitsche troepen in Polen aanzienlijk. De Duitsche mededeelingen hebben de verliezen slechts in percentages genoemd. Het blijkt, dat het aantal dooden en gewonden oneindig hooger is dan de officieele berichten melden. De verliezen waren zoo hoog en over troffen zoozeer de verwachtingen van het leger- commando, dat het corps verpleegsters en dok ters onvoldoende was. Het vervoer der gewonden was geheel gedes organiseerd, waardoor het aantal dooden nog steeg. Deze inlichtingen, aldus Havas, geven licht in een geheele reeks berichten, waarvan sommige door de Duitsche bladen zelf gepubli ceerd zijn. Te Berlijn wordt de helft der scholen als hos pitaal gebruikt. Te Weenen zijn ziekenhuizen en scholen vol gewonden. In een officieele mede- deeling is nadruk gelegd op noodzakelijkheid van vervroeging der medische examens „in verband met de bestaande omstandigheden", al dus besluit Havas. BERLIJN, 12 September (DHH./A.N.P.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op 12 September heeft het Duitsche leger in het oosten met zijn zuidelijken resp. noor delijken vleugel de stormachtige achtervolging van den vijand voortgezet. Aan beide zijden van Przemysl optrekkend, werden Sambor en Jaworow genomen. De vooruitgeschoven afdeelingen hebben Lem berg bereikt. De ten zuiden van Radom inge sloten Poolsche groep heeft opgehouden te be staan. De geweldige buit aan geschut en oor logstuig van allerlei soort wordt nog gesor teerd en geteld. Ook het aantal gevangenen is nog niet ge teld. De pogingen van vijf Poolsche divisies en twee cavaleriebrigades naar het zuiden door te breken, zijn mislukt. De concentrische tegenaanval van onze divisies is gaande. Ten oosten en ten zuid-oosten van Warschau zijn de straatwegen en spoorlijnen van War schau naar Siedlce door sterke strijdkrachten overschreden. Aan den uitersten oostelijken vleugel staan gemotoriseerde troepen op 40 k.m. ten noorden van Brest. Ver achter het front is de te laat uit Lomza naar het zuiden wijkende achttiende Poolsche divisie ten noor den van de Boeg in het veld gebracht. Het luchtwapen heeft ook gisteren met succes straatwegen, bruggen en spoorwegen ten oos ten van den Weichsel aangevallen. Op het station van Krystynopol staan drie treinen in brand. Het vliegveld van Luck werd ernstig beschadigd. De vliegtuigenfabriek te Biala Podlask werd in brand geschoten. Veertien vijandelijke vliegtuigen werden vernield, waarvan twee bij luchtgevechten. De lucht- verkenning heeft uitstekende en voor de lei ding kostbare resultaten opgeleverd. Duitsche vliegers boven Russisch gebied? BOEDAPEST, 13 September Radio Lem berg heeft omgeroepen dat de Sovjet-regee ring een communiqué uitgegeven zou hebben waarin gemeld werd dat drie bommenwerpers met de Poolsche kleuren over Russisch grond gebied in de streek van Minsk hebben gevlo gen. Een der toestellen werd door het Rus sische afweergeschut naar beneden gehaald. De bemanning bleek te bestaan uit Duit schers. (United Press.) Autohanden worden in Duitsch- land geconfiskeerd. BERLIJN, 13 September. Het Ministerie van Economische Zaken kondigt aan, dat alle rubberbanden door den staat in beslag zullen worden genomen, behalve die van voertuigen die 'n speciale toestemming hebben. De reeds op voertuigen gemonteerde banden moeten aangegeven en door den eigenaar in den tegenweordigen staat worden gehouden, ter wijl reserve-banden moeten worden ingeleverd tegen betaling van een prijs, die loopt van die voor een nieuwen band tot die vam oud rubber. Nieuwe banden kunnen alleen worden gekocht op een distributiekaart, terwijl de oude band tegelijk moet worden ingeleverd. Kleiner vleeschrantsoen in Berlijn. Bericht wordt voorts, dat het vleesch rantsoen inclusief dat voor worst, voor Ber lijn gedurende de volgende 2 weken vermin derd zal worden van 7C0 tot 500 gram per week. (United Press). In voorraad bij WARMOESSTRAAT 10 - Tel. 10547 BLOEMEND.WEG 255 - Tel. 22292 BLOEMEND.WEG 53 - Tel. 23039 (Adv. ingez. Mea.j HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De bouw van de Koningin Wilhelmina- kliniek te Haarlem is voorloopig uitge- gesteld. 2 BINNENLAND. De verlofregeling voor militairen gaat a.s. a.s. Zondag in. S De passagetarieven naar Indië worden verhoogd. 3 BUITENLAND Chamberlain en Lord Chatfield hebben gisteren op Fransch gebied besprekin gen gevoerd met Daladier en generaal Gamelin. 1 en 5 Een Finsche viermaster liep op een mijn, veertien opvarenden verdronken. 5 In Duitschland wordt erop aangedrongen dat de neutrale landen den handel met Duitschland zullen voortzetten. 5 ARTIKELEN, enz J. B. Schuil over: Van muizen en menschen 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. 3 H. D. Vertelling: De brutalen en de halve wrereld. 4 L. v. P.: Canada, de achterdeur van Engeland. 5 Sport in 't Kort. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op- «""noxnen od 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1