AGENDA WEERBERICHT VVOENSD AG 13 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 DE BOUWNIJVERHEID. Materialen werden duurder. Nieuwe huizen zouden meer huur moeten opbrengen. Moeilijkhe den bij aanbestedingen. Grooter werkloosheid te vreezen. De oorlogstoestand heeft tengevolge gehad dat in de bouwnijverheid ernstige S' moeilijkheden gerezen zijn, zoodat de toestand zeer onzeker geworden is. Met deze conclusie begon een bekend aanne mer te Haarlem, die door zijn connecties niet alleen beoordeelen kan hoe de toestand hier ter stede is, maar ook in ons geheele land. De aannemers die thans nog werken in uit voering hebben, zitten veelal voor groote be zwaren. De leveranciers annuleeren de contracten zoodat zij gedwongen zijn hun materialen duur der in te koopen, zoodat het toch zeer onbillijk zou zijn de schade die door den oorlogstoestand veroorzaakt wordt geheel te laten drukken op de aannemers. In het algemeen worden de wer ken die nog onder handen zijn door de aannemers afgemaakt, maar er wordt door de organisaties met de autoriteiten onderhandeld om tot een billijke regeling te komen. Natuurlijk willen de aannemers zoo vervolgde onze zegsman niet alle risico van zich afschuiven, maar verder dan bijvoorbeeld 10 pet. voor eigen rekening willen zij toch niet gaan. Wat de nieuwe aanbestedingen aangaat heb ben de georganiseerde aannemers bepaald, dat zij alleen inschrijven als de principaal eventueele oorlogsschade voor zijn rekening neemt. De materialen zijn in het algemeen al vrij sterk in prijs gestegen. Beton-yzer is opgeloopen van f 8,40 tot f 10,75, maar voor dien prijs van f 10,75 door de regeering vastgesteld, kan men geen ijzer koopen. Er is wel wat te krijgen maar dan moet men meer betalen, tot zelfs f 15. Zulke prijsverschillen hakken er in. Als een aannemer een werk onderhanden heeft waarin hij 100 ton ijzer moet verwerken wil dit zeggen dat zijn uitgaven eenige duizenden guldens stijgen. Hout is in den laatsten tijd 25 a 30 pet. in prijs gestegen. De prijs van cement is nog niet ver hoogd omdat dit een Nederlandsch product is. Van prijsverhooging van steenen heb ik ook nog niet gehoord, maar wel is aan te nemen dat dooi de vervoersmoeilijkheden de prijzen met enkele guldens per 1000 zullen stijgen. De verhooging van de kosten van bouwmate rialen en de onzekere vooruitzichten zullen naar onze zegsman verwacht, wel tengevolge hebben, dat er althans in den eersten tijd veel minder gebouwd zal worden. Verschillende werken die in voorbereiding waren, zijn reeds uitgesteld en het is niet te zeggen wanneer die nu in uitvoe ring genomen zullen worden. Alleen de openbare lichamen rijk, ge- meenten en provincies gaan nog door met het in uitvoering brengen van. werken. Ars er nu nieuwe huizen gebouwd zouden worden zullen zij absoluut een hoogere huur moeten doen om een loonende exploitatie te kunnen krijgen. Reeds nu moet voor een arbei derswoning die onlangs voor f2500 gebouwd kon worden, f 250 extra uitgegeven worden. Niet onmogelijk is dat de bouwkosten in de toekomst nog meer naar boven zullen gaan. Ik vrees dan ook dat er in den eersten tijd van particulieren woningbouw niet veel meer zal komen. Wel is te vreezen dat het weer gaan zal als in 1914 toen jarenlang de woningbouw heeft stop gestaan, waardoor een groot tekort aan wo ningen ontstond, met alle gevolgen daarvan, zoo als opdrijven van koopprijzen en huur, samen wonen, enzoovoort Voor de aannemers in het bouwbedrijf zijn de vooruitzichten dus verre van gunstig. Inschrij ven op aanbestedingen brengt veel risico met zich mede, terwijl aan den anderen kant ook bezwaren verbonden zijn aan het stilliggen van het bedrijf, want dan blijven vele onkosten daarop toch drukken. Ook voor de arbeiders in de bouwnijverheid ziet het er thans slecht uit. Er is veel werkloos heid, maar die zal nu helaas nog wel toenemen. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. ROUSCH HASCHONOH: Woensdag: Avonddienst te 7,45 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 6.30 uur. Donderdagmorgen, Predikatie voor Tekieath Sjofar te circa 9 uur. Donderdag: Middagdienst te 2 uur. Avonddienst te 8,03 uur. SABBATH: Vrijdag: Middag- en Avonddienst te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 7,58 uur. WERKDAGEN. Ochtenddienst te 6,15 uur. Zondag te 6,45 uur. Vrijdag te 8 uur. TALMOED TORAH: Werkdagen 's avonds, te 7,30 uur. De Avonddienst op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. GEBEDSURE CHRISTEN VROUWENBOND. Het bestuur van de afd. Haarlem van den Ned. Christen Vrouwen Bond heeft tot de leden een oproeping gericht tot gezamenlijk gebed en verootmoediging op Vrijdag 15 Sep tember 's avonds 8 uur in de Broederkerk, Parklaan. Ook geestverwanten worden tot deze samen komst uitgenoodigd. AUTO IN BRAND. Op den hoek van den Schoterweg en de Paul Krugerstraat is Dinsdagnamiddag half zes een personenauto vermoedelijk door kort sluiting in brand geraakt. Het vuur werd door omstanders met eenige emmers water ge- bluscht. De auto werd ernstig beschadigd. Heden: WOENSDAG 13 SEPTEMBER Luxor Theater: „De Citadel", 2.30, 7 en 9.15 u Rembrandt Theater: „Neen, mijn dochter neen" Op het tooneel: „7 Schah-Zenan" 2.39, 7 en 9.15 u Palace Familie Theater: „De hond van Bas- kervilles" en „Altijd die vrouw", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot", geprolongeerd. 2.30 en 7 en 9.15 uur. Moviac: „De detective", 7.15 tot 11.30 door loopend. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en 1e avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. De Koningin Wilhelmina-kliniek. Bouw voorloopig uitgesteld. Het bestuur der Chr. Vereeniging vcor de verpleging van lijders aan vallende ziekte heeft in haar laatste vergadering tot haar groote spijt moeten besluiten den bouw van de Kon. Wilhelmina Kliniek, die aan de Dreef hoek Hazepaterslaan zou worden gebouwd en waarmede juist een aanvang gemaakt zou worden, in verband met de tijdsomstandig heden op te schroten. Mocht een min of meer stabielen toestand ontstaan, dan bestaat het voornemen een voorloopige oplossing te be werkstelligen, waardoor aan de meest drin gende behoeften (operatiekamer, Róntgen- kamer en Observatieafdeeling voor Bethesda Sarepta zou worden voldaan. Het voornemen blijft evenwel bestaan om zoodra de omstan digheden het toelaten, den bouw van de Kon. Wilhelmina Kliniek uit te voeren BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Dinsdagmiddag drie uur reden op den hoek van den Kruisweg en de Nieuwe Gracht twee wielrijders in dezelfde richting; een hunner voerde nog een fiets aan de hand mede. Toen deze den andere links wilde passeeren, haalde hij niet voldoende uit, zoadat er een botsing ontstond. De aangereden wielrijder, de 28- jarige Van D., viel en scheurde een dijspier. Na door een dokter behandeld te zijn, werd hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Tegen den onvoorzichtigen wielrijder, den 20- jarigen L., werd proces-verbaal opgemaakt. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 14 September 1939, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Herr, wie du whilst, so Schick's mit mir, G. Böhm. 2. Preludium en Fuga f kl. t. J. S. Bach. 3. Concert d kl. t. G. F. Handel. 4. 2 Koraalvoorspelen, S. KargElert. 5. Trauerode, Fr. Liszt. 6. Choral I, H. Andriessen ZIEKENVERPLEGING IN OORLOGSTIJD. In het ons gezonden stuk in ons nummer van Dinsdag over ziekenverpleging in oorlogs tijd stond o.a. als onderteekening: „Vereen, voor Ziekenverpleging". Dit had moeten zijn: .Bureau van de Haarlemsche Vereeniging voor Ziekenverpleging". Bovendien had achter de zinsnede „Aller eerst zal daarvoor noodig zijn, dat bekend is welke verpleegsters en verplegers f gediplo meerden en anderen) enz." moeten staan „in het bezit van Rijksdiploma A". Het Frans Hals Museum. Het bezoek bleef stationnair. Aan het verslag omtrent het Frans Hals Mu seum der gemeente Haarlem over 1938 is het volgende ontleend. Het bezoek aan het Museum is sinds 1934 sta tionnair gebleven, uitgezonderd in 1937 toen de Frans Hals-tentoonstelling hierin natuurlijk ver andering bracht. Onder hen, die in het afgeloopen jaar het Museum bezochten, bevonden zich Zijne Hoog heid Aarsthertog Dr. Joseph Frans van Habsburg en Zijne Hoogheid Bendoro Kangdieng Pangernn Hangabehi van Soerakarta met Zijne Gemalin Bendoro Raden Ajoe en Hunne drie kinderen. Het jaarlijksche bezoek van leerlingen van Belgische Middelbare Scholen had ook ditmaal plaats, terwijl tevens een groep leerlingen van Luxemburgsche Middelbare Scholen het Museum bezocht. In de expositiezaal van het Museum werd een negental tentoonstellingen gehouden Aan het Museum werd geschonken: Door Mr. E. J. Philips te 's Gravenhage: Jan Baptist Wolfaers: Italiaansch landschap, olieverfschilderij. Door de Vereeniging tot uitbreiding der ver zameling van Kunst en Oudheden op het Ge meentelijk Museum te Haarlem: Hendrick Cornelisz. Vroom: Gezicht op de Stad Haarlem uit het Noorder Spaarne, olieverf schilderij. Dit schilderij bevond zich als bruikleen van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek reeds sinds jaren in het Frans Halsmuseum (Cat. No. 302), doch in eerst nu door deze schenking eigendom der Gemeente Haarlem geworden. Door Dr. A. Melchior te Haarlem: Een collectie oude, medische instrumenten, be nevens enkele andere voorwerpen, betrekking hebbende op de medische wetenschap. Door Mevrouw B. LangeveldHebbenaar te Haarlem: Een groenzijden parapluie (besteedster). Door den Heer L. N. Zwaan te Maartensdijk: Blauwsteenen grafzerk van Simon Paap, af komstig uit Zandvoort. Door Mr. A. S. Miedema te Heemstede: Een bronzen legpenning, geslagen ter gelegen heid van het veertigjarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin Wilhelmina, uitgegeven door de Vereeniging voor Penningkunst. ontw. M. S. Andriessen. Door aankoop en geschenken werd de biblio theek belangrijk uitgebreid. De portretten van Mr. Nicolaes van der Meer en zijne eehtgenoote Cornelia Vooght Claesdr. van Frans Hals, Cat. Nos. 131 en 132, werden met het oog op hun verblijf op de Golden Gate International Exposition te San Francisco ge- parquetteerd. Tevens werden enkele beschadi gingen bijgeschilderd en voorts werden de schil derijen gevernist. De schilderijen van J. A. Kruseman Jz., „Lou- rens Janszoon Coster komt in den Haarlemmer hout op het denkbeeld van drukken" en „Lou- rens Janszoon Coster is in zijne woning bezig met drukken", Cat. 1913 Nos. 188 en 189, thans hangende in de Stadsbibliotheek te Haarlem, werden schoongemaakt, geretoucheerd en ge vernist. Er werd een begin gemaakt met de herstelling der portretten van dc Graven en Gravinnen van Holland uit het Stadhuis. Deze werden schoon gemaakt, gevernist en, waar noodig, geretou cheerd. Voorts werd nog dc aquarel „Loenen" van C. de Kruyf, Cat. No. 515, welke door waterschade had geleden, hersteld. Het Museum werd bezocht door 17.629 be zoekers. Van dit aantal waren 9.528 betalenden en 8.101 niet-betalenden. Van de betalende bezoekers werd aan 115 toe gang verleend tegen den gereduceerden prijs van f 0,10 per persoon. Deze opgave betreft uitsluitend het Museum- bezoek. De medisch-historische tentoonstelling werd door 732 personen bezichtigd, waarvan echter 656 tevens het Museum bezochten. Dat aantal is dus reeds vervat in het hierboven op gegeven Meseumbezoek. Het bezoek aan de overige tentoonstellingen, welke in de expositie zaal van het Museum werden gehouden, was vol komen gescheiden van het Museumbezoek en wordt hieronder nog apart vermeld. Het tentoon- stellingsbezoek bedroeg in totaal 8.275 personen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: zwakke tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Aanvankelijk afnemende, later weer toenemende kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. In den nanacht en ochtend kans op mist. I ZR MOM ETERSTAN D Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 59 F. Hoogste heden 60 F. Het gebied van hoogen luchtdruk is van Scandinavië naar de Baltische Staten ge trokken. Thans winnen de depressies weer veld in Noorwegen en Zweden, langs de Noor- sche kust stormt het uit Zuid en viel vrij veel regen. In vrijwel geheel Scandinavië is de temperatuur vergeleken bij gisterenmorgen aanzienlijk gestegen. Maritieme luchtmassa's worden uit het Westen aangevoerd en in het binnenland nam de windkracht toe. Tenge volge van een uitbreiding van een gebied van hoogen luchtdruk over Groenland is op IJs land de luchtdruk flink gestegen, waarbij de wind naar het Noorden draaide en de tem peratuur daalde. De depressie over onze omgeving ligt sta tionnair. Zij is in het laatste etmaal een weinig opgevuld. Boven de golf van Genua en Noord-Italië ligt een vlak minimum, dat aan de zuidzijde van de Alpen zware regens heeft veroorzaakt. Over Zuid-Oost-Europa blijft de luchtdruk relatief hoog. Het Oceanisch gebied van hoogen luchtdruk ligt ten Noorden van de Azoren. Hoogste barometerstand 1023.1 mbar. te Horta (Azoren). Laagste barometerstand 998.0 mbar. te Thorshavn. BA ROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KEEP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141 HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars. Donderdag v.m. 3.59 uur; n.m. 16.21 uur Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. VOORBEURS TE AMSTERDAM Op de wisselmarkt van hedenmorgen viel een blijvend terugloopende houding voor het pond sterling waar te nemen. Nog steeds staat het Britsche devies onder druk en nadat het hedenmorgen geopend was op 7.60 a 7.62. zakte het in tot 7.57'/s a 7,581/2. Aanvankelijk werd de dollar vernomen op den koers van afgifte van het Nederlandsche Egalisatie fonds t.w. 1.88 3/8, doch in den loop van den ochtend geraakte het Amerikaansche de vies los van den koers van het Egalisatiefonds en ontstond een vrije koers op 1.88 1/4. De koers van de vrije rijksmark daarentegen liep omhoog. Geopend op 68,50 a 69.50, gold de. Mark daarna 69.50 a 70.00. In de termijnen van ponden en dollars trad geen wijziging in. Wat de overige deviezen betreft, werd de Fransche franc vernomen op 4.30 a 4.32'/i, terwijl de Belga, die opende op 32,25 a 32.30 iets inzakte tot 32,20 a 32,25. Hetzelfde was het geval met de Zwitsersche franc, die opende op 42.60 a 42.70, en daar na genoemd werd op 42,50 a 42.60. Het disa gio voor den Belga was met resp. 7V2 en 25 cents voor de éen en driemaandelijksche no teeringen iets lager. Registermarken lagen op 21 een halve gulden lager dan gisteren. Ook de Scandinavische deviezen hadden- een gedrukt voorkomen. De ochtendbeurs op de effectenmarkt droeg een minder levendig voorkomen dan de laat ste dagen het geval was geweest. De markt legde een terugloopende houding aan den dag en de koersen der oorlogsfondsen, welke de laatste dagen met sprongen omhoog ge gaan zijn, moesten zich thans een lichte reactie getroosten, hoewel groote verliezen zic-h niet voordeden. Het meest ging om in Amerikaansche fondsen, waar in het bijzonder overeenkomstig het verloop van Wallstreet, spoorwegaandeelen favoriet waren en vast lagen. Ook de staalfondsen mochten zich weer in belangstelling verheugen DE UITVOERING VAN OPENBARE WERKEN. Het lid van den Raad. de heer F. S. Noordhoff heeft den burgemeester verlof gevraagd, de volgende vragen tot B. en W. te mogen rich ten: „Zijn B. en W. bereid aan den raad mede te deelen. welke gevolgen de aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken Inzake voorloopige opschorting van de afdoe ning van loopende aanvragen van wege de gemeentebesturen tot het uitvoeren van open bare werken, het doen van afschaffingen en wat dies meer zij, voor de gemeente Haarlem zal hebben? Kan bij het antwoord op de eerste vraag tevens worden medegedeeld, of deze aanschrij ving ertoe zou kunnen leiden, dat het aantal tewerkgestelden bij werken, als hierbedoeld, zou moeten worden ingekrompen?" VERTREK VAN „NIEUW AMSTERDAM" EN PENNLAND" UITGESTELD. ROTTERDAM. 13 September. De directie van de Holland—Amerika Lijn deelt mede, dat met het oog op de omstandigheid, dat de s.s...Nieuw Amsterdam" en „Pennland" op de thuisreis van New-York vertraging hebben ondervonden. Het eerstvolgende vertrek van het s-s. „Nieuw Amsterdam" van Rotterdam en het eerstvolgende vertrek van het s.s. „Penland" van Antwerpen een of meer dagen is uitgesteld. Het aantal boekingen voor de „Nieuw Am sterdam" voor de eerstvolgende uitvaart be draagt 1200 passagiers en dat voor de „Penn land" 600. OPVOERING „GASPARONE" UITGESTELD. Het Dilettanten Operette Gezelschap .JMogé" deelt mede, dat in verband met den internationalen toestand de eerste opvoering van Carl. Millöcker's Operette „Gasparone", welke aanvankelijk zou gegeven worden op Zondag 24 September is verschoven tot Zon dag 22 October a.s. Hot succesvol optreden van dit gezelschap met de operette „Gravin Maritza" zal voor velen aanleiding zijn, ook deze opvoering bij te wonen. Opslagplaats aan Klein Heiligland uitgebrand. Hedenmorgen is het perceel Klein Heilig land 57, waarin de Jaloezieënfabriek-Willemsen gevestigd was, geheel uitgebrand. Des wintsrs werd in dit perceel gewerkt, des zomers diende het voor opslagplaats. Veel meer dan eenig hout en een enkele jaloezie bevond zich echter niet in de opslag plaats ten tijde dat de brand uitbrak, zoo dat in dit opzicht weinig schade kon worden aangericht. Het perceel zelf echter werd door het vuur zoodanig aangetast, dat het geheel uitgebrand mag heeten. De eigenaar is voor het gebouw verzekerd. Het vuur werd door de Haarlemsche brand weer met vier stralen energiek bestreden, zoodat men erin slaagde de muren gehel over eind te houden. Het dak werd echter flink beschadigd, doordat de waterstralen er de pannen uit spoten. De hitte van het vuur was zo sterk dat de perceelen aan den overkant zelfs geblakerd werden. In de ruit van een winkel ontstonden barsten. Over de oorzaak is niets bekend. De zoon van den eigenaar was juist van plan het per ceel binnen te gaaii toen de rook hem tege moet sloeg. Er bevond zich toen nog niëmsfid in het perceel, dat gesloten was. Nadat de brand was gebluscht verwijderde de brandweer de pannen van het dak. VOOR DE CHR. MILITAIREN TEHUIZEN. De in verschillende kerken gehouden collecten voor de Chr. Militaire Tehuizen heeft een be drag van ongeveer f 1515 opgebracht. Nog enkele opgaven moeten binnen komen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In het filiaal. In het filiaal „Huis Te Zaanen", van de Stads bibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aan winsten ter beschikking gekomen: HUISHOUDING, KOKEN: Manger, Hermien. Koude dranken voor warme dagen. Sonsbeek, Van en Knipscheer. Kookboek; menu's; ijs; soepen enz. Wittop Koning, Martine. 100 rauwkost-ge- rechten. GESCHIEDENIS: Brugmans e.a. Gedenkboek 25-jarig regee- ringjsubileum Koningin Wilhelmina. Gunther. Europa in de branding. Oordt, Van. Van crisis tot oorlog; het ont staan van den wereldoorlog. NEDERLANDSCHE EN IN HET NED. VER TAALDE ROMANS: Crone. Het feestelijke leven. Meester, De. Vertellingen van vroeger en later. Thiry. Baziel's uittocht. Zohn. De veerman Adriaan Risch. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d. Een tientje of één cent 't Geeft niet hoe rijk je bent. Doe aan „Weldadigheid naar Vermogen" Geen beter doel kunt gij beoogen. Telefoon 12255 Postgiro 212793. Passages worden afgezegd. „Baloeran" vaart uit met slechts een derde van haar passagiers. BATAVIA, 12 Sept. De „Baloeran", die morgen van Tandjong-Priok naar Europa vertrekt, zal varen via Singapore, Belawan en Sabang naar Kaapstad. Vandaar gaat het schip eventueel naar Lissabon en dan recht streeks naar Rotterdam. Door het verder inwerken van de buiten- landsche situatie heeft een zeer groot, aantal uassagiers de passages afgezegd. De ..Baloe ran" vertrekt dan ook morgen met slechts een derde van het aantal passagiers dat twee we ken geleden nog stond geboekt. Van de „Dempo" die morgen uit Rotterdam vertrekt en eveneens via de Kaap gaat, is nog niet bekend welke havens worden aan gedaan. De „Sibajak" heeft op den weg naar Ned.- Indië een dag vertraging, dit schip wordt t hans op 22 September in plaats van 21 Sep tember te Tandjong-Priok verwacht. De Stoomvaart Mij., „Nederland" vernam dat de „Tabian", die de vorige week op last van de Engelsche autoriteiten te Gibraltar werd aangehouden voor onderzoek, op 11 of 12 September naar Weymouth zou doorvaren, waar een verder onderzoek zou worden inge steld. (Aneta) POOLSCHE FRANCS-TIREURS EEN DUITSCH VERZINSEL, ZEGT P.A.T. 's-GRAVENHAGE, 12 September. De ver tegenwoordiger van het Poolsche Telegraaf- agentschap te 's-Gravenhage schrijft ons het volgende: De civiele Poolsche bevolking als francs- tireurs voor te stellen is een nieuw verzinsel van de Dultsche propaganda, die als doel heeft de wreedheid en onverbiddelijkheid van de Duitsche bezetting tegenover de Poolsche bevolking te verontschuldigen. Van een guerilla of francsrtireursoorlog in Polen kan geen sprake zijn omdat de geheele mannelijke bevolking, die voor het dragen van wapens geschikt was, onder de wapenen ls geroepen en in de verschillende legerafdee- lingen twee dagen voor het uitbreken van het conflict is ingedeeld. Daarentegen ls het ze ker, dat zich op de Duitsche achterhoede die Poolsche legerafdeelingen voelbaar maken, welke zich vanwege de vlugge opmarsch van de Duitsche gemotoriseerde legerafdeelingen niet op tijd en niet in gesloten colonnes van het froftt hadden kunnen terugtrekken. Deze vechten nu in kleinere formaties en in voor beeldige orde door de Duitsche afdeelingen heen om zich bij het Poolsche hoofdleger te voegen, waarbij zij de Duitsche verbindingen in gevaar brengen en onbruikbaar maken. Zoo ziet de waarheid er uit over de z.g. Poolsche afdeelingen van francs-tireurs. NIEUWE UITGAVEN Door de Anti-vivisectie-stichting te Den Haag is uitgegeven „Jenner en de caccinatie, eenige verbijsterende hoofdstukken uit de ge schiedenis der geneeskunde", een boek voor arts een leek door Esculaap. Bij de N.V. Poa te Alkmaar (van Putten en Oortmeyer) is in de serie Handelsonder wijs voor den middenstand", het 1ste deel verschenen van „Concentrische leergang voor practisch middenstandsboekhouden" door J. Botman Sz. Duitsch schip werpt 500 ton bananen overboord. Door Spanjaarden opgevischt en verkocht. Een der vele Duitsche koopvaardijschepen, die de wijk hebben genomen naar de Spaansche havenstad Vigo, heeft 500 ton bananen over boord geworpen, die het uit Marokko naar Duitsehland vervoerde toen de oorlog uitbrak, zoo meldt Reuter. Andere deelen der lading worden tegen lage prijzen op de plaatselijke markten verkocht. Honderden visschersbooten zijn naar de haven teruggekeerd met netten vol vruchten, die zij op de gewone vischmarkten verkochten. Ook Goering aan het Oostelijk front. Langdurig onderhoud met Hitier. BERLIJN 13 September (Havas). Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Göring een bezoek heeft gebracht aan Hitler in diens hoofd kwartier. Hun onderhoud heeft twee uren ge duurd. Vervolgens begaf de maarschalk zich naar zijn persoonlijk vliegtuig, dat met de eenheden van de luchtmacht in de laatste dagen opereert tus- schen Warschau en de Karpaten. LISSE GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor het beroep naar Lisse, J. Fraanje, te Barneveld. HET TOONEEL Gezelschap Saalborn-Parser VAN MUIZEN EN MENSCHEN Louis Saalborn heeft een groote voorliefde voor sterk tooneel en het is dan ook geen won der, dat zijn keuze is gevallen op het Ameri kaansche tooneelspel „Van Muizen en Men- schen", met welk stuk ook Het Residentie Too neel zijn seizoen zou hebben geopend, wanneer de mobilisatie zulks niet onmogelijk had ge maakt. Dit stuk van John Steinbeck had ook van Eug. O'Neill' kunnen zijn. Het is hetzelfde soort realisme, de dramatische figuren er in zijn evenals bij O'Neill menschen met oer-in- stincten en het is sterk, dikwijls rauw tooneel, terwijl het toch ook niet vooral in de teeke- ning der vriendschap van de twee hoofdperso nen George en Lennie zonder teeder- heid is. Deze hoofdfiguren zijn twee landarbeiders, die van ranch naar ranch trekken, om een karig loon te verdienen, zonder ooit een dollar te kun nen sparen. Maar altijd zijn ze vervuld van dien levensdroom: zelf eens een farm te bezitten, zeit de oogst te kunnen binnenhalen, waarvoor zij" gezwoegd hebben. De kameraadschap van deze twee mannen vormt het hoofdmotief van het stuk. George is een kleine pientere idealist, Lennie, een oer sterke maar achterlijke kerel. Twee vrienden, die elkaar ergens ontmoet hebben en nu samen verder trekken, elkaar helpend, ondanks alle moeilijkheden. Want voor George is het een ontzettende toer met Lennie op te trekken: altijd weer moet hij hem de dingen inprenten, wat hy wél en wat hij niet mag doen. Het innerlijk van Lennie is louter zachtheid, liefde vooral voor kleine dieren, konijnen, hon den en muizen, "maar alles, wat hij aanraakt, doodt hij door zijn onhandigheid en zijn oer kracht. Dit wordt ook zijn ongeluk op de nieuwe ranch, waar hij met George Werkt en droomt van de nieuwe, eigen farm, die eindelijk in zicht is. Want Candy, een oude knecht, die geld heeft overgespaard, wil met hem meegaan om samen een eigen huisje en land te koopen. Maar het ongeluk vervolgt ook hier de twee vrienden, want als Lennie in aanraking komt met de eenige vrouw van de ranch doodt hij haar in zijn verteedering. En dat beteekent ook het einde van de zwerf tochten der twee vrienden. George begrijpt, dat hij het groote, onnoozele kind niet kan be schermen tegen de wraakzucht van de kerels der ranch, die hem willen lynchen en omdat George niet wil, dat zijn vriend door de hand van anderen sterft, voltrekt hij zelf het vonnis, op het oogenblik, dat de onnoozele Lennie droomt van zijn nieuwe farm, zijn honden en konijnen. Er is geen andere uitweg en het is de verlossing voor George zoowel als voor Lennie. „Van Muizen en Menschen" heeft in Amerika èn als roman en als tooneelstuk een groot succes gehad en het heeft in de over het geheel zeer goede voorstelling door het gezelschap van Saal born en Parser in het Beatrix-Theater ook op het publiek een sterken indruk gemaakt. Het Amerikaansch accent in dit stuk is evenals het dit was in Golden Boy voor ons misschien wat erg rauw, de verhouding van deze cowboys onderling ruw en min of meer meedoogenloos, maar de vriendschap van George en Lennie, van den goeden hartelijken mensch en het groote, onnoozele kind met zijn oer-kracht is als een teere plant, die in het moeras opgroeit. En het slot de dood van Lennie is van een tragiek, die werkelijk ontroert. Voor een stuk, dat uit een boek getrokken is, is het knap gebouwd, al blijft de figuur van de eenige vrouw dan ook erg vaag. Het is zooals ik reeds schreef een mach tig speelstuk met dankbare rollen, ook buiten die der 2 hoofdpersonen, George en Lennie. Dick van Veen, die Geox-ge speelde, is voor het gezelschap SaalbornParser een groote aanwinst. Van Veen had hem misschien nog wat ruwer, wan minder beschaafd kunnen geven, maar in zijn geestelijk overwicht en zijn har telijke genegenheid voor het groote, achterlijke kind was hij overtuigend en aan het slot zelfs ontroerend. Saalborn had niet veel moeite met Lennie. die in zijn onnoozelheid niet veel verder komt dan een type. Aan zijn brute kracht twij felde wel niemand, evenmin als aan zijn ontoe rekenbaarheid. Ook de verdere bezetting der mannenrollen, waarvan voox-al Jos Liesting ons trof om zijn zeer knap getypeex-den ouden werkman Candy en W. v. d. Brink om zijn met warme mensche- lijkheid gespeelden Sim gaf aan het door Saalborn met blijkbare liefde geregisseerde stuk zijn volle recht. Carla de Raet leek ons niet de aangewezen actrice voor Curiey's vrouw, die een zoo grooten invloed op de handeling heeft. Carla de Raet wist blijkbaar niet, wat zij met deze vrouwenfiguur aan moest en zij vermocht kleur noch teekening aan deze rol te geven. Dat het stuk op het publiek een sterken in druk maakte, schreef ik reeds. De voorstelling had dan ook een flink succes. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2