Jiunst en gezinshoofden ktilyett het eexst oerlof VIER DAGEN PER MAAND Weer oorlogsvluch telingen naar ons land 'assage-tarieven naar Indië hooger WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD S REGELING GAAT ZONDAG A.S. IN De regeeringspersdienst meldt, dat een regeling is getroffen voor de periodieke verloven. Deze komt hierop neer dat het personeel der landmacht, een enkele categorie uitgezonderd, in elke kalender maand twee maal twee dagen verlof kan krijgen. Het personeel der marine krijgt drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken. Er zullen extra treinen worden ingelegd, waarmede de betrok kenen voor Rijksrekening zullen kunnen reizen. De regeling treedt Zondag in werking. Voor de Landmacht. Voor het personeel behoorende tot de konink lijke landmacht geldt de volgende regeling: 1. Indien en zoo lang de omstandigheden zulks gedoogen, kan, ingaande 17 September 1939, aan het militair personeel behoudens dat bedoeld in punt 2, naar onderstaande regeling periodiek verlof worden verleend. 2. Deze regeling geldt niet voor personeel, dat voor het volbrengen van de eerste oefening korter dan 6 maanden in werkelijken dienst is. 3. De regeling van het verleenen van de ver loven wordt opgedragen aan de commandanten van compagnieën, escadrons, batterijen en over eenkomstige oorlogsonderdeelen. 4. In elke kalendermaand kan aan ieder der betrokkenen tweemaal twee dagen verlof wor den verleend, met dien verstande, dat nimmer meer dan 1/7 deel van het betrokken oorlogs onderdeel met periodiek verlof afwezig mag zijn, slechts in de avonduren zal het percentage afwezigen als gevolg van het gestelde in punt 6, gedurende enkele uren grooter mogen zijn. Voor wat betreft de officieren en dienstdoende officieren, behoorende lot de luchtverdedigings organen geldt deze regeling slechts voor zoover de dienst zulks toelaat. Indien de betrokkene op grooten afstand van zijn garnizoen woont, kan in stede van tweemaal twee dagen per kalendermaand eenmaal vier dagen per kalendermaand periodiek verlof wor den verleend. 5. Bij het vaststellen van een regeling voor het toekennen van periodiek verlof moet er re kening mede worden gehouden, dat zoowel werk dagen als Zon- en feestdagen aan elkaar gelijk zijn. Indien derhalve de laatste verlofdag, bijv. op Zaterdag valt, mag aan den betrokkene de daaraan volgende Zondag geen verlof worden verleend. 6. Degenen, aan wie verlof wordt verleend, mogen in den avond voor den eersten verlofdag vertrekken op zoodanig tijdstip, dat zij hun woonplaats nog kunnen bereiken; zij moeten zich Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven ge richt tot een aantal gemeentebesturen met het verzoek hem op te geven, welke moge lijkheden aanwezig zijn of geschapen zouden kunnen worden met het oog op het herbergen eventueel van vluchtelingen uit andere lan den, wanneer Nederland door den loop van de krijksverrichtingen weder voor de taak zou worden geplaatst dergelijke oorlogsslachtof fers tijdelijk hier te lande onder te brengen. De regeering heeft bij haar voorloopige plan nen met het oog op de onderbrenging van eventueele vluchtelingen vooral het oog ge had op de Zeeuwsche en Zuidhollandsche eilanden. Dit onderzoek heeft dus niets te maken met de huisvesting van de emigranten uit Duitsch- land, welke zich geruimen tijd reeds in ons land bevinden en die thans op verschillende plaatsen zijn ondergebracht. Te hunnen op zichte wordt nog vastgehouden aan de uitvoe ring van de in het voorjaar gemaakte plan nen voor een groot kamp bij Westerbork in Drente. KOOPLIEDEN NIET IN HET BEZIT VAN HET VOORGESCHREVEN REGISTER. De Amsterdamsche kantonrechter mr. v. d. Krone heeft Dinsdag een tiental zaken be handeld tegen opkocpers van goud- en zil verwerk en andere roerende goederen, die terecht moesten staan omdat de politie hen had aangetroffen terwijl zij niet in het bezit waren van het voorgeschreven register, waarin bij aankoop de goederen moeten worden om schreven. De ambtenaar van het O.M. eischte in het meerendeel der gevallen veertien dagen hech tenis, hetzij acht dagen hechtenis op en in enkele gevallen veroordeelde hij de verdach ten tot geldboeten van vijf en twintig gul den. Opgave aardolieproducten. Met verwijzing naar hetgeen is gepubliceerd aangaande de beschikkingen van den mi nister van Economische Zaken met betrekking tot benzine, petroleum, donkere oliën en smeeroliën, wordt er met nadruk op gewezen, dat de verplichting van de producenten, im porteurs en handelaren om zich bij het rijks bureau voor aardolieproducten te laten in schrijven. voor wat laatstgenoemde categorie betreft uitsluitend geldt vcor die handelaren, die de genoemde producten aan wederver- koopers leveren en daarvan hun nea-maal be drijf maken De verplichting tot inschrijving rust dus niet op handelaren en benzinepomphouders, die uit sluitend aan verbruikers leveren. Eén kind der Hengelosclie vierling overleden. Harmke, de laatstgeborene van de vierling, ie de vorige maand te Hengelo is geboren, is Dinsdag overleden. in den avond van den laatsten verlofdag weder bij hun oorlogsonderdeel melden. Het verleenen van z.g. eerste reisgelegenheid is niet toege staan. 7. De commandanten van de oorlogsonderdee len, die aan daarvoor in aanmerking komend personeel ingevolge het bepaalde in deze rege ling periodiek verlof verleenen. dragen zorg voor het doen aanleggen van een lijst waarin al het betrokken personeel is vermeld en waarin nauwkeurig aanteekening omtrent de verleende verloven moet worden gehouden. Deze lijst moet bij het oorlogsonderdeel worden bewaard. 8. Bij het vaststellen van de volgorde waarin aan het personeel periodiek verlof moet worden verleend, moeten de betrokken commandanten er rekening mede houden, dat moet worden be gonnen met het verleenen van dat verlof aan het oudste personeel en daarvan in de eerste plaats de gehuwden met de zwaarste gezinsom- standighden. 9. Indien de omstandigheden zulks noodig maken, zullen allen aan wie periodiek verlof is verleend door middel van de radio worden te ruggeroepen. Heeft zoodanige oproeping plaats, dan zijn allen die zich op dat tijdstip met perio diek verlof bevinden, verplicht onverwijld naar hun standplaats terug te keeren. Bovendien zal hieraan door het aanplakken van kennisgevingen in de gemeenten bekend heid worden gegeven. 10. Voor elk periodiek verlof wordt zoowel voor de heen- als voor de terugreis vervoer voor rijksrekening verleend. De commandanten zul len hiertoe, tot het tijdstip waarop vanwege het departement van defensie de vereischte bewijzen zullen worden toegezonden, aan betrokkenen een eenvoudige verlofpas, waarop de reis kan worden gedaan, verstrekken. De verlofpas moet zijn voorzien van de handteekening van den betrokken comp. batterij, escadron. detache- ments of overeenkomstigen commandant. Tot zoover de regeling, die uitsluitend voor de landmacht geldt. Voor de Zeemacht. Voor het marinepersoneel zal naar gelang van de omstandigheden drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken verlof worden ver leend. Mochten de omstandigheden een andere rege ling noodzakelijk maken, dan zijn de betrokken marine-autoriteiten gemachtigd om eene andere regeling naar denzelfden maatstaf vast te stellen. Overigens gelden voor het marinepersoneel de zelfde bepalingen als voor het personeel van de landmacht zijn vastgesteld. Voor het vervoer naar hun woonplaatsen van de militairen die met periodiek verlof vertrek ken, zullen met ingang van 16 September van des namiddags 16.00 uur af voor zooveel noodig extra-treinen worden ingelegd. Ingaande Maan dag 18 September zullen bovendien in de avond uren extra-treinen worden ingelegd voor het vervoer van de verlofgangers naar hun corpsen. De „Groenlo" moet lossen in Middlesbrough. Naar wij vernemen, is het stoomschip „Groenlo" van de Stoomvaart Maatschappij .Noordzee" te Amsterdam, dat in den nacht van 3 op 4 September door de Engelschen is aangehouden en naar Ramsgate werd opge bracht, thans op weg naar Middlesbrough. Daar zal het schip op last van de Engelsche autoriteiten de lading moeten lossen. SERGEANT EN KORPORAAL VERLIETEN ONGEOORLOOFD DEN DIENST. De 22-jarige C. P. K. sergeant, en de 25-jarige A. K. korporaal bij een grenscompagnie. zijn door den krijgsraad tot 14 dagen gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en ver laging tot den stand van soldaat veroordeeld wegens ongeoorloofde afwezigheid in tijd van oorlog. Zij waren n.l. beiden op 13 Mei van dit jaar samen op den motor weggegaan en pas op 15 Mei teruggekeerd. Gisteren heeft hun zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof gediend. De advocaat fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof, mr. J. H. Polman achtte het gepleegde feit zeer ernstig en vorderde bevestiging van het gewezen vonnis. De verdediger van den sergeant, mr. H. W. Stomps, voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat op het tijdstip, dat beklaagden den dienst verlieten een politieke ontspanning was ingetreden, zoodat de soldaten dachten, dat nu wel gauw alles afgeloopen zou zijn en ze het met den dienst minder nauw namen. In deze ernstige tijden zou verdachte er geen oogenblik aan gedacht hebben zooiets te doen en pleiter drong daarom op verzachting der straf aan, temeer daar beklaagde in dienst voor dit feit ook al zeer zwaar is gestraft. JAN MUSCH Naar de Tc-oneelspiegel verneemt, heeft Jan Musch zich verbonden om gastrollen te vervullen bij„De jonge spelers". MET MISSIEVLIEGTUIG GEVLUCHT. AMBOINA, 11 Sept. (Aneta-A.N.P.) Het hoofd van plaatselijk bestuur te Merauke be richtte Zaterdagmiodag, dat het Junkers- missievliegtuig. met als piloot Werner Garms en mecanicien Paul Rabe, uit Kejapit, Australisch Nieuw Guinea, op de open vlakte bij Merauke is geland. De landing geschied de zonder ongelukken. Zij waren gevlucht om aan gevangenschap te ontkomen. UIT DE STAATSCOURANT. DE NIEUWE BURGEMEESTERS. De nieuwe burgemeester van Koedijk, de heer J. A. Pesman, werd 15 Augustus 1903 te Hoorn geboren. De heer Pesman is thans ambtenaar ter gemeente-secretarie van Zandvoort. De nieuwe burgemeester van Bierum, de heer P. S. Wiersema, is 42 jaar. Hij is land bouwer te Spijk, gemeente Bierum. Bij K. B. van 11 September 1939. is met ingang van 15 September 1939, be noemd tot burgemeester der gemeente Koe dijk: J. A. Pesman, thans ambtenaar ter secreta rie te Zandvoort; is met ingang van 15 September 1939, be noemd tot burgemeester der gemeente Bierum: P. S. Wiersema, landbouwer te Spijk, gemeente Bierum. Vrijdag een trein uit Zwitserland naar ons land. Naar wij vernemen zal een extra-trein, welke van Schaffhausen naar Nederland via Duitsch- land zal loopen Vrijdagmorgen 15 September uit Zwitserland vertrekken. Militairen trokken het mes. Eén van hen ernstig gewond. Dinsdagmiddag omstreeks één uur is in het schoolgebouw aan de Hooge Prins Willem straat een vechtpartij óntstaan tusschen twee daar gelegerde militairen. De 20-jarige H. J. D.. werd daarbij met een mes in de zijde en in de beenen gestoken. In zorgwekkenden toestand is hij naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zijn toestand was gisteravond bevredigend. De dader is door de militaire politie in ar rest gesteld Gooische train torpedeerde een boom. Tengevolge van een defect aan een wissel. Dinsdagavond tegen tien uur is een motor wagen van de Gooische tram, die om 20.57 uur uit Laren was vertrokken, ontspoord op de wisselplaats aan den Middenweg ter hoogte van de Kruidlaan te Amsterdam. Deze ontsporing is vermoedelijk veroorzaakt door een defect aan een wissel. De motor wagen liep uit de rails en botste met een he- vigen slag tegen een aan den kant van den weg staanden boom. Het voertuig kwam vrijwel dwars over de baan te staan. De boom knapte af en kwam gedeeltelijk op den tramwagen terecht, die aan de voorzijde zeer ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kw'am'en niet voor. De ongeveer 25 passagiers kwamen met den schrik vrij. De bestuurder liep een schram aan een der handen op. Het verkeer voor de Gooi sche tram was versperd. De passagiers wer den met een motorwagen van het station W.P. afgehaald. Hoewel met vertraging kon de dienst verder worden uitgeoefend, daar men de passagiers voor de volgende ritten op de plaats van het ongeluk liet overstappen op een gereed staande tram, die vandaar Gooi- waarts reed. Zoowel bij luchtverkeer als scheepvaart De directie der K.L.M. is noodge dwongen moeten overgaan tot ver- hcoging van de passageprijzen van en naar Nederlandsch-Indië. Onder de tegenwoordige omstandigheden beteekent de exploitatie van de Indië-route een verhooging van uitgaven. Anderzijds is de route gewijzigd, waardoor bepaalde trajec ten verlengd zijn. Als gevolg hiervan kunnen minder passagiers en vracht worden mede genomen en het is duidelijk, dat hierdoor een belangrijke derving van inkomsten ont staat. Met ingang van 16 September a.s. is daar om de prijs van een enkele reis Amsterdam- Batavia van f 1300 op f 1500 gebracht. Het retour wordt verhoogd van f 2340 tot f 2700. Passages in vreemde valuta worden niet meer verkocht. Ook de Scheepvaartmaatschappijen verhoogen de prijzen. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland en de N.V. Rotterdamsche Lloyd deelen mede, eveneens in verband met de als gevolg van de internationale omstandigheden ingetreden verhooging der exploitatiekosten, genoodzaakt te zijn de passagetarieven te verhoogen. Luchtmail voor Indië blijft nog wachten. Of eventueel een vliegtuig mag vertrekken. Daar er nog steeds eenig uitzicht bestaat, dat de luchtmail voor Indië, weer met het vliegtuig zal kunnen worden verzonden, wordt de sedert Zaterdag j.l. ontvangen luchtpost mail niet met het mailschip „Dempo", dat heden naar Indië vertrekt, medegegeven. Smokkelhandel in menschen ontdekt. Het is de Roermondsche politie gelukt, deels in samenwerking met de marechaussee, een complot te ontdekken, dat een smokkelhandel in menschen dreef. Twee gevallen konden tot op heldering gebracht worden. In het eerste geval was betrokken een zekere P. uit Roermond en B. uit Maasniel. Zij stonden reeds lang onder verdenking en werden nauw keurig geschaduwd. De zaak kwam eerst goed aan 't rollen, toen men de hand wist te leggen op drie Poolsche Joden, die men des morgens om half zes aantrof op de Kapellerlaan te Roer mond. Zij werden meegenomen naar het politie bureau en aan een langdurig verhoor onderwor pen. Tijdens hun ondervraging dischten zij de meest fantastische verhalen op, maar eindelijk bekenden zij, over de Duitsche grens te zijn ge smokkeld. De heele affaire was geleid door zekere vrouw B. uit Eysden. Na de bekentenis der Polen werden P. en B. opgespoord, aan een verhoor onderworpen en met de Polen geconfronteerd. Een van hen bleef ontkennen, doch de ander viel al spoedig door de mand. In het tweede geval maakte een zekere J. B. gebruik van een vervalscht bewijs van Neder landerschap van zekeren D. uit Roermond, om daarmee een Duitschen jood eveneens via Neder land naar België te smokkelen. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt. Gebrek aan krachtvoeder voor het vee. Onder leiding van den heer H. D. Louwes werd in verband met den ingetreden oorlogs toestand, een buitengewone vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw Comité gehouden te Utrecht. Verschillende mededeelingen werden ge daan omtrent de toekomstige toepassing der bodemproductiewet 1939, waarbij tevens een overzicht werd gegeven van den toestand der voedselvoorziening van mensch en dier. Gebleken is, dat er ernstig tekort dreigt aan krachtvoeder, aangezien de hier te lande aanwezige voorraden gering zijn. De regeering zal gebruik maken van haar bevoegdheid te bepalen wat er met onzen cultuurbodem moet gebeuren, teneinde de veevoederproductie zoo veel mogelijk op te voeren. Intusschen ligt het niet in de bedoeling het scheuren van goed grasland in de weide-bedrijven voor te schrijven. Wel zal het drogen van gras zoo veel mogelijk worden bevorderd, alsmede de verbouw van voeraardappelen. Van andere producten als bijv. fijne zaden zal wellicht de teelt moeten worden ingekrompen. in Haarlem en daarbuiten Kathe Kollwitz? „Das Warten" Na de vriendelijk beminnelijke kunst van een Raffaelli, laten wij ditmaal een. groote Duitsche kunstenares aan het woord, wier arbeid voor dezen tijd opnieuw beteekenis krijgt. In de laatste jaren van den vorigen grooten oorlog en in de eerste jaren die er op volg den. verschenen van Kollwitz een aantal prachtige etsen en litho's, die aan het leed van den oorlog een uitdrukking gaven, onge hoord aangrijpend in hun krachtigen. tot den grootst mogelijken eenvoud teruggebrachten norm. Sterk sociaal voelende kunstenares, als zij zich reeds onder de weelde-jaren van het Duitsche Rijk van vóór den oorlog getoond had, is zij door de catastrofe van 1918 van alle kanten, maatschappelijk en persoonlijk, in hevige mate getroffen. Het zwaarst woog het verlies van haar jongen, die in '16 aan het front gevallen was, en waardoor zij grooter leed zal hebben ondervonden, dan door het verlies harer positie als professor aan de Ber- lijnsche Kunstakademie, een eerbetoon, na den val der republikeinsche regeering door het nieuwe bewind te niet gedaan. Kathe Kollwitz. intusschen de zeventig gepasseerd, woonde den laatsten tijd in Zwitserland. Van haar beeldhouwwerk, waar zij kort na den oorlog mede bezig was. een grafmonument o.a. voor haar zoon, heb ik nimmer iets gezien; wel ken ik de expressionistische houtsneden, die in dienzelfden tijd ontstonden en die van zoo felle tragiek, zoo groote hevigheid zijn, dat ze de grenzen der ontroerings-mogelijk- heid bijna overschrijden. Niet aldus ligt het geval met die prachtige litho uit 1916, ..Das Warten", die hierbij gere produceerd wordt. Daar is niets overdrevens, niets opzettelijks in de expressie der vrouw, die in een doffe berusting het nog ongeweten leed over zich voelt naderen. Daar is zoo voor de hand liggend in een beelding als deze geen enkele duidelijke aanwijzing dat zij bidden zou. Maar in de uitdrukking van dien lijdenden kop is zoo sterk het bezig zijn met het Ongewetene aanwezig, dat iedere nadruk kelijkheid hier schaden zou en alleen de liefde om kind of man, die weg zijn, voelbaar wordt gemaakt. De proletarische vrouw is op aan grijpende wijze hier in contact met het On eindige voorgesteld. En er is ditmaal geen bij zondere artistieke training voor noodig om te gevoelen dat hier een zuivere kunstuiting ont stond: uit een sterk bewogen gemoed en met de middelen, waarover slechts een voldragen kunstenaarschap beschikken kan. Die rijpheid als mensch en als artiste is ook bij Kathe Kollwitz niet zóó maar in eens op komen zetten. Al was er ook aanleg aanwezig, die in de sfeer harer jeugdjaren opgemerkt en aangekweekt kon worden. Kathe Schmidt (■zoo was haar meisjesnaam) werd in 1867 in Koningsbergen geboren. Haar vader, die aan vankelijk in de rechten gestudeerd had, nam deel aan de politieke en vrij-religieuze bewe ging van 1848 en staakte in verband daarmee zijn studies om met de dochter van den pre dikant Rupp. den voorganger dier beweging, in het huwelijk te treden. Na Rupp's dood volgde hij zijn schoonvader op. De jeugdige Kathe groeide dus in een voor dien tijd zeer vrijzinnig milieu op. Daaraan was het ook te danken dat zij, toen zij aanleg voor teekenen vertoonde, van haar vader lessen mocht gaan nemen, om later serieus de kunstenaarsloop baan in te slaan, hetgeen zestig jaar geleden voor een meisje in een Duitsche provinciestad nog wel iets bijzonders was. Na eenig voorbe reidend onderwijs in Koningsbergen mocht zij een proefjaar in Berlijn doormaken bij Stauf- fer, in welk jaar zij met het werk van Max Klinger kennis maakte (Klinger's etsenseries, als ..Ein Leben" en later zijn beeldhouwwerk als de „Beethoven" maakten indertijd ook in Holland furore, doch zijn thans voor de jeugd sprookjesnamen geworden). Na dat proefjaar keerde Kathe naar Koningsbergen terug, stu deerde er hard en mocht daarna bij Herterich in München verder aan haar vakkundige trai ning arbeiden. Dat waren heerlijke arbeids jaren in het vroolijke en hoogst beschaafde Münchensche milieu waarin zij met artisten en kunstgeleerden als Kögel. Greiner en Fied ler kennis mocht maken. Kort daarop volgde haar verloving met den Berlijnschen kinder arts Dr. Kollwitz, spoedig gevolgd door haar huwelijk en vertrek naar Berlijn. Dit vindt plaats in 1891. Door den arbeid van Ir ar man onder de volksklassen van de hoofds >d wor den haar sociale gevoelens, reeds doo de lec tuur van dien tijd (Zola o.a.) gevor id, aan de praktijk van het leven getoetst. Het echt paar is uit volle overtuiging de beginselen der sociaal-democratie toegedaan hetgeen aan vankelijk voor haar de openlijke algemeene waardeering als kunstenares in den weg ge staan zal hebben. Tenminste niet vóór 1900 wordt haar werk op een expositie van de Se cession (de Berlijnsche onafhankelijken, mi nus de hier en in Parijs gebruikelijke ballast- aan absolute onbenulligheden) opgemerkt en geroemd. Eerst in 1903 schrijft Max Lehrs, de uitnemende, kundige directeur van het be roemde prentenkabinet in Dresden, een stu die over Kathe Kollwitz' kunst in de zeer vrije ..Zukunft" van Maximilian Harden. Dat arti kel mocht ik indertijd, met toestemming van Prof. Lehrs, in 't Hollandsch bewerken, wat hier boven aan feiten en data gegeven werd is daaraan, en aan correspondentie met de artiste gevoerd, ontleend. Eerst met den ooi-log van '14-'18 is de ar tistiek belangrijke figuur Kathe Kollwitz, de haar toekomende plaats kunnen gaan inne men en dreigt sommig werk van haar weer actueele beteekenis te verkrijgen. De pijn van „Das Warten" kan even fel gaan schrijnen als voor vijf en twintig jaar. Het algemeen men- schelijke in dat blad voorkomt, nu zoowel als toen. dat de artistieke waarde ervan overzien wordt, ten gerieve van den socialen inhoud. Sluiten wij dus met een citaat van den zelfden Max Lehrs. uit zijn Zukunft-artikel: ,De kunst mag niet in dienst staan van de wisselende bedoelingen der partijen en zij doe zulks dan ook niet. Hoog boven de hoofden der menschen gaat haar zonnebaan, en over 11 e n moet zij schijnen". J. H. DE BOTS Hamstert geen benzine. Onnationaal, strafbaar en gevaarlijk. De A.N.W.B. schrijft: Geen pleziertochtjes per auto of motor! Geen ongemotiveerde autoritten, dus ook geen haast- bestellingen bij leveranciers, waarvoor extra ritten moeten worden uitgevoerd. Zuinig zijn met de benzine, want anders. Het laat zich gemakkelijk raden, wat er an ders gebeuren zal. En het is nog niet eens ze ker, of dat andere onder alle omstandigheden kan worden voorkomen. Daarom zijn er enke len, die „het zekere voor het onzekere nemen" en maar vast een klein voorraadje benzine in slaan: de verkoop is nu vrij, zoo wordt door hen gedacht en je kunt nooit weten, wat er gaat ge beuren. Tegen deze 'methode moet met klem worden gewaarschuwd: hamsteren van benzine is een zeer onnationale misdraging! Hamsteren van benzine is strafbaar! Voor hen, wien deze twee overwegingen nog niet zouden beletten, om ben zine op te slaan kan daaraan nog worden toe gevoegd, dat het in voorraad hebben van deze licht ontvlambare brandstof ernstige gevaren met zich brengt! Zelfs indien men denkt vol doende voorzorgen te hebben genomen, zijn ge varen geenszins uitgesloten, de lange lijst van ongevallen, van explosies (ook wel ontstaan in ledige blikken) bewijst het voldoende! En tenslotte moge een ieder zich er reken- chap van geven, dat het in voorraad hebben van benzine catastrofale gevolgen kan hebben, als er werkelijk „iets gebeurt", men is dan geens zins zeker van de geldigheid van een brandver zekering! Van alle gehamster is hqt opslaan van benzine wel het meest afkeurenswaardig! Vordering van zeeschepen. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van 't tweede boek van het Wetboek van Koop handel met enkele bepalingen aan gaande het vervoer van goederen en van personen, welke gewenscht waren met het oog op mogelijke toepassingen van de Zeeschepenvorderingswet 1939 en ook op andere gevallen, waarin door een maatregel van hoogerhand een schip geheel of gedeeltelijk aan de beschikking van den vervoerder wordt onttrokken. Meer drijvende mijnen gemeld. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart maakt bekend, dat drijvende mijnen zijn aan getroffen langs de Noordzeekust, op de Ooster- schelde en in de Waddenzee. Geen oorlogsiournaals in de bioscopen. Het zal den bioscoopbezoeker wellicht zijn op gevallen, dat sedert eenigen tijd in de Neder- landsche bioscopen geen journaals worden ver toond, welke een beeld geven van handelingen, die onmiddellijk met den oorlog in verband staan. Naar wij thans vernemen heeft de centrale commissie voor filmkeuring op 6 September het vertoonen van dergelijke journaals voor het ge- heele land verboden. De bedoeling van dezen maatregel is de absolute onzijdigheid van ons land ook in dit opzicht fè waarborgen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5