BURGERLIJKE STAND. S D A G 13 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 ZANDVOORT J. A. Pesman. Benoemd tot burgemeester van Koedijk. J. A. Pesman. De heer J. A. Pesman, ambtenaar ter secre tarie en plaatsvervangend ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Zandvoort, werd met ingang van 15 September benoemd tot burgemeester van Koedijk. De heer Pesman werd 15 Augustus 1903 te Hoorn geboren. Daar zijn vader officier van gezondheid was en niet voortdurend in hetzelfde garnizoen bleef, bezocht de heer Pesman eerst de H.B.S. te Amersfoort en later te Assen, terwijl hij te Haarlem zijn opleiding voor de gemeente administratie ontving. Ruim 13 jaar geleden kwam de heer Pesman naar Zandvoort. Na dat hij hier nog een studietijd van drie jaar had meegemaakt kwam hij op de secretarie waar hij enkele jaren later tot ambtenaar werd benoemd. VERDEELING VAN FUNCTIES IN HET COLLEGE. In de vergadering van het college van en W. werden de functies als volgt verdeeld: De burgemeester heeft behalve de Politie ook de Strandexploitatle en de Bedrijven en Algemeene Zaken voor zijn rekening geno men. Wethouder Siegers is belast met de zorgen voor Publieke Werken en Sociale Zaken, ter wijl Wethouder Van der Moolen de afdeelln- gen Onderwijs, Financiën en het Zuiderbad behartigt. FEESTDAG VOOR DE MILITAIREN. Op initiatief van den Burgemeester van Bloe- mendaal werd door een comité uit de bevolking aan de militairen uit Bloemendaal en omgeving een feestdag in het Noordcrbad te Zandvoort aangeboden. Gedurende den voormiddag werden op het strand velerlei takken van sport beoefend, o.a. hardloopen, voetbal, swingbal en touwtrekken. Na den middag werden zwemwedstrijden ge organiseerd in het bassin, dat voor dit doel door den heer Van Deursen beschikbaar was ge steld. In het nummer 100 M. vrije slag werd Zee man eerste, Maronier tweede, Harteveld derde en J. de Bruin vierde. In den peddelwedstrijd won de groep Maro nier den len prijs, de groep Van de Hey den tweeden en de groep Hofman den derden prijs. De extra prijs uitgeloofd door majoor Quarles van Ufford, voor de snelste groep peddelaars werd gewonnen door de groep: Maronier, van Leeuwen, Harteveld en Wansleben. Een aardig nummer was het drijfzak trekken. De eerste prijs werd gewonnen door Bot én Multem, de tweede door het koppel Zeeman- Staphorst. Bij het wortel-happen werd Zeeman eerste, Luyer tweede en Bot derde. Door den heer Kuyt en Alof Rutten werd nog een demonstratie van verschillende duiksprongen gegeven die bij de aanwezigen zeer de aandacht trokken. Een aardig intermezzo vormde de pantomime: het visschertje, gespeeld door de heeren Kuyt en H. Hennis. Onbedaarlijk is er gelachen om het ontelbare aantal vesten dat de redder moest uittrekken voor hij de reddende hand naar den drenkeling kon uitstrekken. Geestdrift ontketende een veertienjarige Haarlemsche jongen Corn. Plat, door het zingen van twee liederen voor de militairen. Na den polo-wedstrijd, die in een gelijk spel eindigde, werd overgegaan tot de prijsuitrei king. Nadat majoor Quarles van Ufford de aan wezigen had toegesproken en de medewerken den voor hun moeite dank gebracht had, wer den de prijzen met enkele toepasselijke woor den uitgereikt door kapitein Nanninga. Het avondfeest werd op voorstel van majoor Quarles van Ufford geopend met het zingen van 't Wilhelmus. Hierna kreeg mr. F. J. D. Theysse het woord. Op onderhoudende wijze vertelde hij, hoe de Oranjevereeniging en Bloemendaal's Bloei op verzoek van den Burgemeester de handen in elkaar hadden geslagen om te probeeren iets goed te maken van het vele dat de onder de wa penen geroepen militairen moesten ontberen. Het doel was in verschillende plaatsen van de groote gemeente Bloemendaal, waaronder ook Overveen en Vogelenzang behooren, tehui zen te stichten, waar de militairen in hun vrije uren rust, ontwikkeling en ontspanning konden vinden. Verder stonden ontspanningsavonden als deze op het programma. Door alle lagen der bevolking was spontaan medewerking geboden en voor de toekomst toe gezegd. Hierna kreeg de conferencier, Jacques Funny, het woord. Daar er reeds een goede stemming was, kostte het hem weinig moeite de aanwezi gen te laten schateren van het lachen. Marinucci's Band speelde vele bekende liedjes, die door de militairen uit volle borst werden meegezongen. Nog traden op Dora Schrama, als cabaretière en mej. Van Hoof, piano en tapdans, die beiden zeer veel bijval oogstten. Tegen half elf begon de aftocht. Hoewel het weer. vooral in den voormiddag niet bepaald gunstig was kan men toch terug zien op een zeer goed geslaagden ontspannings dag voor de militairen. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heer P. v. d Mye. deelt ons mede, dat hij iederen Maandag- en Donderdagavond om 8 uur zitt'nr houdt in Ons Huis en Dinsdagavond in café Gieske te Bentveld, om aan ieder, die dit wenscht inlichtingen te verschaffen betreffende de maatregelen, die bij luchtaanvallen door de burgerbevolking dienen genomen te worden. PAAL OMGEREDEN. Dinsdagmiddag reed de bestuurder van een met steenkool geladen vrachtauto op den Paral lelweg tegen een paal van het electrisch licht. De paal, die als glas afknapte, bleef aan de bovenzijde aan de gespannen draden schuin over den weg hangen, waardoor gevaar voor het ver keer ontstond. De politie was spoedig ter plaatse, evenals het technische personeel van het P.E.N., dat de schade zoo spoedig mogelijk herstelde. HEEMSTEDE R.K. MILITAIR TEHUIS OP HET RAADHUISPLEIN. Op voorstel van pastoor van Noort is een comité gevormd van verschillende dames en heeren om te komen tot het stichten van een R.K. Militair Tehuis in het centrum. Met het verkrijgen van een geschikt gebouw washet comité vrij gelukkig. Reeds jaren lang staat het perceel Raadhuisstraat 5 onbewoond. Dit zal nu voor Tehuis worden ingericht. Er zijn beneden 3 groote kamers waarvan 2 aaneengesloten, als conversatiezaal zullen in gericht worden. Boven zijner vier groote kamers waarvan ook 2 aaneensluiten en ingericht worden voor de be oefening van verschillende spelen. Ook komt er een leestafel, een gelegenheid voor correspon- deeren e. d. Naar wij vernemen zal Vrijdagavond de officieele opening plaats hebben. GYMNASTIEKCLUB „VOOR ONS GENOEGEN". Het is nu bijna 10 jaar geleden dat onder lei ding van den heer C. W. Kouw hier een gym nastiekclub werd opgericht, onder den naam ,Voor ons Genoegen". Reeds had de leider eenige plannen ontworpen om het 10-jarig bestaan op 20 Maart a.s. eenigs- zins feestelijk te vieren. Deze week zouden dan ook de oefeningen weer beginnen, doch daar de school waar geoefend wordt niet beschikbaar is moeten deze oefeningen voorloopig uitgesteld worden. R.K. SCHOLEN AAN DE MOLENWERFSLAAN Voor de R.K. scholen aan de Molenwerfslaan is nu een zoodanige regeling getroffen, dat alle kinderen eenige uren per dag les krijgen, daar in samenwerking met de hoofden der Jongens- en Meisjesschool een dubbele villa is gehuurd aan de Sportparklaan, waar,, hoewel natuurlijk zeer bekrompen, aan 220 kinderen een plaatsje kan gegeven worden. Naar wij vernemen zal getracht worden nog zulk een gelegenheid te (krijgen, dan zou het onderwijs voor deze scholen een eenigszins normaal verloop kunnen hebben. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: J, Bogerd, A. v. Burenstraat 109 te Haarlem, ceintuur; Smit, Joh. Verhulstlaan 10, kano, v. d. Puiten, Camplaan 24, kettinkje met kruisje; H. Peschar, Jozef Israelplein 18, snoeischaar; A. Bos, Lindenlaan 15, tasch met inhoud; Spierings Clivialaan 4, racket; F. de Greef, Havenstraat 31, veldmuts. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. A. Jansen en C. J. Onck; C. J. Bach en C. Buwalda; C. G. v. Bloemendal en J. in 't Hout. Getrouwd: M. Schouten en E. Nemee; B. Adema en A. Rinsma; P. F. L. de Ridder en G. A. v. Teeseling. Bevallen: A. M. StompsPieron, z.; M. P. JanzenLeuven, d. Overledem J. Franke, 75 j., wedn. van J. E. W. Schulze. CURSUS VOOR ROODE KRUIS- HELPSTER. Op den cursus voor Roode Kiruis-helpster voor de Koningin Emma Kliniek van Meer en Bosch te Heemstede kunnen nog een aantal meisjes worden geplaatst. Schriftelijke aan melding aan den geneesheer-directeur van Meer en Bosch. De cursus wordt gegeven op Dinsdag- en Donderdagavond VELSEN In beroep bij Gedeputeerden tegen vierden wethouder. Vier raadsleden verzoeken, het besluit te vernietigen of verhooging van den begrootingspost niet goed te keuren. De leden van den Gemeenteraad de heeren J. Heeremans, S. P. J. Stevens, dr. A. de Groot en J. A. Geelen hebben het volgende adres gericht tot Gedeputeerde Staten: Ondergeteekenden, leden van den Raad der Gemeente Velsen, nemen de vrijheid zich hierbij tot U te wenden in verband met het 5 dezer dooi den Gemeenteraad van Velsen genomen besluit om het College van Burgemeester en Wethouders van Velsen uit te breiden met een vierden wet houder en den betrekkelijken post van de Ge- meentebegrooting te verhoogen Ondergeteekenden zijn van meening, dat deze uitbreiding van het College nóch, noodzakelijk, nóch gewenscht is, terwijl het hen voorkomt dat een verhooging van den betrekkelijke post in geen geval verdedigbaar is. Het één zoowel als het ander werd ook door den Burgemeester, 's Raads voorzitter, volmon dig toegegeven.doch ondanks zijn advies heeft de Raad het bedoelde voorstel toch aangenomen. Het komt ondergeteekenden dan ook gewenscht voor dat dit besluit, zijnde in strijd met het algemeen belang, worde vernietigd en dat goed keuring wordt onthouden aan de verhooging van den betrekkelijken post der begrooting. Het is Uw College niet onbekend, in welk een zorgelijken toestand de financiën van de Ge meente Velsen verkeeren en welke nog grootere moeilijkheden de Gemeente te wachten staan, wanneer de huidige internationale moeilijkheden eenigen tijd zullen blfiven aanhouden. Bovendien! Alleen reeds de omstandigheid, dat de Ge meente Velsen voor zoo menige behoefte waarin te voorzien valt, de noodige middelen mist, moet naar meening van ondergeteekenden reeds voldoende zijn om goedkeuring te onthouden aan de verhooging van den bestaanden post. Het is niet eens noodig te wijzen op de behoef ten die er bestaan op het gebied van schoolvoe- ding, diverse onderwijsbehoeften, verband hou dende met het aantal leerkrachten enz. om dit te adstrueeren; het feit alleen reeds, dat voor het onderhoud van wegen etc. en de openbare eigendommen geen voldoende middelen kunnen worden beschikbaar gesteld en Uw College zich genoodzaakt ziet telkens nog weer te vorderen, dat deze posten tot een lager bedrag zullen worden geraamd, levert voldoende bewijs dat het door ondergeteekenden ingenomen stand punt het eenig juiste standpunt is. In dit verband mogen ondergeteekenden er nog op wijzen, dat behalve zij zeiven, meerdere andere raadsleden zich hebben uitgesproken tegen verhooging van 'den bedoelden post. Op grond van een en ander verzoeken onder geteekenden Uw College dan ook eerbiedig maar tevens dringend, het besluit tot het benoemen van een vierden Wethouder, wegens strbd met het algemeen belang te vernietigen, subsidair, wanneer Uw College daarvoor geen termen aan wezig mocht achten, toch Uw goedkeuring te onthouden aan de verhooging van den betrek kelijken begrootingspost. BURGERLIJKE STAND. Bevallen S. A. van der Laan—Ouwekerk d., Zeeweg 314. IJmuiden; J. NolSmit d., Duinvlietstraat 56. Velsen-N A. van Doorn- Verburg z., Ger. Doustraat 49. IJmuiden; A. G. G. Buckhardtde Ruijter z., Litslaan 37 Santpoort; M. Schaap—Keus d Stationsweg 224 IJmuiden; C. Meliestevan der Lijke d.. Vleetstraat 13, IJmuiden; J. van der Schalk- Raap d.. Willemsbeekweg 117. IJmuiden; M. C. van de Dordtvan Kooten z., Hoofdstraat 163, Santpoort. Overleden; J. Zwanenburg 60 j.. echtgen. van A. Maas Wijk a Zeeërweg 162. IJmuiden; P. Zeegers 77 j.. wed. van N. Kuljper, Burg, Weertstraat 58, Velsen-N., C. M. A. Brand 24 j.. ongeh. Planciusstraat 4, IJmuiden; I. M. Blom. 37 j., echtg. van C. Boon-Opsterland. IJMUIDEN Voor ontwikkeling en ontspanning der militairen. Vergadering van het Centraal Comité. In „Het Wapen van Velsen" heeft gister avond een vergadering plaats gehad, uitge schreven ddfcr het Comité voor ontwikkeling en ontspanning voor militairen. De vergadering werd geopend door dr. A. Demmers uit Beverwijk. Deze zette uiteen wat het plan van het Centraal Comité is om de militairen eenige ontspanning te bezor gen. Men wil trachten in alle districten te onderzoeken wat men alzoo het best kan doen Het Centraat Comité wil de burgers in de geheele gemeente opwekken om hun mede werking te verleenen. Zoo wil het Comité eens nagaan in hoeverre het mogelijk is dat de burgers hun woningen openstellen voor de militairen. Ook wil het Comité pogingen in het werk stellen om ge zellige avonden voor militairen te organi- seeren warbij tevens burgers aanwezig mogen zijn om zoodoende saamhoorigheid tusschen militairen en burgers te bewerkstelligen. Na deze uiteenzetting was er gelegenheid tot het stellen van vragen en het geven van advie zen. Vervolgens werd onder de aandacht ge bracht, dat het noodig is. zooals reeds in Driehuis en Velsen is gedaan, ook in IJmui- den-Oost een Comité op te richten. Ook be staan er plannen tot het oprichten van een neutraal militair tehuis. Velen der aanwezigen bleken bereid de militairen gastvrij in hun woning te ont vangen. VWhafslag begint nu om 8 uur. De directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf heeft gistermorgen bekend gemaakt dat de vischafslag. In verband met den ge- ringen aanvoer tot nader order om 8 uur in plaats van om 7 uur "zal beginnen. Tocli visch uit Denemarken. Het heeft in den vischhandel veel opzien ge baard, toen Dinsdagmorgen een auto met visch uit Denemarken aankwam. Klaarblijkelijk is de auto zonder moeilijkheden het Duitsche gebied gepasseerd. De auto had een vracht schol, bot en roode poonen. verpakt in kistjes van 35 pond. Zooals men wel begrijpt werden zeer hooge prijzen voor de visch betaald. De aanvoer uit zee beperkte zich tot. de vangst van een enkele kotter, weer een IJmuidenaar n.l. de IJm. 203. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor diploma motor-drijver: J. M. Brandhoff te IJmuiden MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 1.60 per KG Tong 2.10—1.30 per KG. Zetschol 43 per 50 KG. Schar 18.50—12.50 idem. Poontjes f 12 idem. Besomming Zweedsche kotter G.G. 892: 1806. (Is reeds in een deei eener vorige oplage opgenomen.) „Mark" werd aan stuurboordzijde door mijn getroffen. Een speciale correspondent van het A.N.P. heeft te Thisted een onderhoud gehad met den kapitein, den heer van Dam. van het op een mijn geloopen en gezonken Nederland- sche stoomschip ..Mark". De kapitein, die niet ernstig gewond is. ver klaarde. dat de „Mark" op weg was van Fin land naar Nederland. Zaterdagmiddag kwart voor een stootte het schip op een mijn. Het schip bevond zich toen op 56 gr. 10 minuten Noorderbreedte en 4 graden 4 minuten Ooster lengte. In verband met het mijnengevaar bevonden alle officieren zich voorden uitkijk op de brug.Geen van hen heeft echter iets van een mijn gezien. De mijn trof het schip aan de boeg stuurboordzijde. De „Mark" maakte onmiddellijk sterk slagzij, zoodat de bemanning direct in de booten moest gaan. Dit geschiedde zeer ordelijk, doch er was geen tijd meer om de scheeps papieren of persoonlijke eigendommen mee te nemen. Verscheidene leden van de bemanning, die door de ontploffing zeer geschrokken waren, waren sterk onder den indruk. De tocht in de reddingsbooten was zeer vermoeiend. In de reddingssloepen bevonden zich, zooals voor geschreven, de noodrantsoenen, beschuit en water. Twee dagen lang hebben de opvaren den in de booten gezeten en bij slecht weer ge tracht naar de kust te roeien. De kapitein verklaarde tenslotte, dat de „Mark" ongetwijfeld op een mijn is geloopen en dat er geen sprake is v&n torpedeering. De schipbreukelingen zullen zoo spoedig mo gelijk naar Nederland terugkeeren. De Britsche troepen in Frankrijk. PARIJS, 12 September (Reuter-A.N.P.) Er wordt hier nog een volledig stil zwijgen in acht genomen over de bewe gingen der Britsce troepen en vliegers In Frankrijk. Al wat bekend mag worden is dat zij hier zijn. Uit verscheidene steden en dorpen is nieuws ontvangen over het hartelijk welkom dat hun van de zijde der be volking ten deel valt. OPMERKINGEN VAN LEZERS. SCHUILKELDERS OF LOOPGRAVEN GEVRAAGD. Wij ontvingen twee ingezonden stukken van lezers, die beiden vragen om betere beveiliging van de burgebevolking (bij bom- en gasaanval len) in den vorm van schuilkelders of loopgra ven. De eene inzender vraagt het voorbeeld van Den Haag te volgen, waar schuilplaatsen ge maakt zijn in vele plantsoenen in de binnenstad. De tweede inzender schrijft o.a., dat er vele plaatsen in de stad zijn, waar schuilkelders of loopgraven zouden kunnen worden gemaakt en waar men gerust 2 meter diep kan graven vóór dat men op het waterpeil is, nl.: het midden gedeelte van de Botermarkt, het plantsoen van het hofje in de Kruisstraat, het gemeenteterrein in de Damstraat, onder de Vischhal, op den vluchtheuvel Groote Markt, bij het Proveniers huis. Verder kan men waar het peil hooger is, toch wel iets boven den grond maken, bijvoor beeld 1 Meter diep en 1 Meter boven den grond. Hiervoor zou men alle plantsoenen en pleinen kunnen aanwijzen. Het zou tevens een goede werkloosheidsbestrijding zijn en bovendien een geruststelling voor de bevolking. De ramp van de „Willem van Ewijck". Slachtoffers ter aarde besteld. HELDER, 12 September. De Vlaggen- parade te Willemsoord had vanmorgen een bijzonder karakter, van alle in de haven en op de werf liggende schepen en van de mari tieme gebouwen aan de buitenhaven werden vlag en geus halfstok geheschen, ten teeken van rouw om de slachtoffers van de ramp, die Vrijdagmiddag de mijnenveger „Willem van Eweck" trof en waarvan er heden vier ten grave werden gedragen, de vier leden der be manning, die niet vermist werden. Op de begraafplaatsen resp. te Rotterdam en te Apeldoorn had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den adj.-on derofficier-machinist B. C. de Bruyn en den bediende-zeemilicien J. Bosch. Op de algemeene begraafplaats te Huisdui nen werd teraarde besteld het stoffelijk overschot der beide officieren, den comman dant van de „Willem van Ewijck", den luit. ter zee 1ste klas J. E. ten Klooster en den luitenant ter zee der Kon. Marine-reserve G. Anema. Tegen een uur werd de rouwstoet voor het marinehospitaal en het directiegebouw ge formeerd. Voorop de tamboers en pijpers van de mariniers der verschillende schepen en maritime inrichtingen. Daarachter de stafmu- ziek der Kon. Marine onder leiding van den kapelmeester. L. H. F. Lelstikow. Vervolgens: het vuurpeloton der mariniers, bestaande uit twee secties van 16 man. Achter het vuurpeloton volgden 24 onder officieren. die als dragers fungeerden. Hier achter reden de twee lijkauto's. •De in ceremonieel tenue gestoken militaire troepen werden geopend door den luitenant ter zee lste klas G. B. Salm, die het commando voerde. Langzaam, in paradepas, onder treurmuziek van de staf muziek, die treurmarschen van Chopin en Beethoven speelde, afgewisseld door het eentonig geroffel en gefluit van de tam boers en pijpers, bewoog de lange, indrukwek kende stoet zich naar de algemeene begraaf plaats. Overal langs den weg hadden zich duizenden opgesteld om het plechtig en in drukwekkend schouwspel van deze militaire begrafenis gade te slaan. Op de begraafplaats had zich intusschen ook reeds een groote menigte belangstel lenden verzameld, waaronder tal van mili taire autoriteiten. H. M. de Koningin werd DE STRIJD IN POLEN. Het oogenblik, waarop de Duitsche troepen bij hun Intocht in Lodz defileeren voor den commandeerenden generaal. vertegenwoordigd door den gep. schout-bij nacht C. Baron de Vos van Steenwijk uit 's-Gravenhage, kapt. ter zee J. G. van den Berg vertegenwoordigde den minister van De fensie. A. G. H. Dijxhoorn, en kapt. ter zee J. W. G. van Hengel, den chef van den marine staf, vice-admiraal J. Th. Furstner. Op het plein voor de aula werden de beide lijkbaren, voorop die van den commandant van de „Willem van Ewijck". neergezet, waar op het vuurpeloton der mariniers. 16 aan weerskanten van de eerste lijkbaar en 8 aan weerskanten van den luit. ter zee 3de klasse G. Anema, het eerste salvo loste Langzaam zett de stoet zich hierop weer in beweging tot op de plaats, waar een groote menigte"rond de twee naast elkaar geopende graven eerbiedig stond te wachten. Toen de beide kisten boven het graf ston den. werd door het vuurpeloton het tweede salvo afgegeven, waarop onder dof geroffel van de trommels der tamboers de kisten in de groeven werden neergelaten. Nadat de kisten in het graf waren neerge daald. werd het derde en laatste salvo gelost. Vele kransen waaronder een van de Ko ninklijke Marine, dekten de beide graven. Wijzigingen in ile Japansche legerleiding. TOKIO. 12 Sept. Er is zoo juist een belangrijke verschuiving aangekondigd in de Japansche le gerleiding. welke meebrengt, dat enkele van de hoogste officieren in actieven dienst worden be noemd tot opperbevelhebber in China en Mandsjoekwo. Generaal Toosjizo Nisjio is be noemd tot commandant der Japansche strijd krachten in China en generaal Umezu tot com mandant van het Kwantoeng-leger in opvolging van Uyeda (United Press). Amerikaanscli stoomschip door Duitsche duikboot doorzocht. NEW-YORK, 12 September (Havas-A.N.P.) Nicolson, de vice-president van tie reederij Wa terman, heeft verklaard, dat de „Macosta" van deze maatschappij Zaterdag jl. door een Duit sche duikboot ter hoogte van de Iersche kust werd gepraaid. De gezagvoerder meldde de reederij, dat zijn schip van Glasgow kwam en drie uur werd doorzocht aleer het de reis kon voortzetten. De commandant van dc duikboot had tegenover hem verklaard, dat voortaan het vuur zou worden geopend op Amerikaansche schepen, die weigeren te stoppen. Er is verslag uitgebracht aan het de partement van Staat. De Jaarbeurs te Utrecht <rcopcn<1. Een week later dan de bedoeling was is he den te Utrecht de 41ste Koninklijke Neder- landsche jaarbeurs begonnen, onder wel zeer bijzondere omstandigheden, die herinneren aan de jaren waarin de Nederlandsche jaar beurs te Utrecht de eerste maal werd gehou den. Evenals toen het was 1917 woedt de oorlogsvlam weer over Europa, en het was juist met het oog op de moeilijkheden, welke ons handelsverkeer van en naar het buiten land ondervond, dat de initiatiefnemers op het denkbeeld kwamen, den Nederlandschen industrieel en den Nederlandschen handels man in de gelegenheid te stellen, in Utrecht overzichtelijk te laten zien, wat industrie en handel van eigen bodem kunnen bieden en in hoeverre de Nederlandsche Nijverheid in eigen behoeften kan voorzien. Rede van den heer Fentencr va»* Vlissingen. Op de gebruikelijke wijze heeft het Jaar- beursbestuur heden de vertegenwoordigers der Nederlandsche pers ontvangen, teneinde bij hen de 41ste jaarbeurs in te leiden. In afwijking van de traditie, die wil dat de secretaris generaal, de heer W. Graadt van Roggen de inleiding houdt, heeft ditmaal de voorzitter van het Jaarbeursbestuur de heer F. H. Fentener van Vlissingen, deze inleiding gehouden, aangezien de heer Graadt van Roggen om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. De een en veertigste jaarbeurs vertoont eenige hiaten, daar onder de deelnemers som migen zoodanig gehandicapt zijn door mobi lisatie-omstandigheden. beperkende regee- ringsmaatregelen en andere gevolgen van de bijzondere gebeurtenissen, dat er enkele stands zijn, die slechts door het. opschrift ter kennis van de bezoekers brengen, welke firma's oorspronkelijk het voornemen hebben gehad in deze stands hun artikelen te expo- seeren. Hun aantal bedraagt echter slechts een gering percentage van het totaal aantal deelnemers. Het aantal deelnemers, dat voor deze beurs heeft ingeschreven, bedraagt 1203. hetgeen slechts zeer weinig lager is dan het deelne mersaantal van de vorige najaarsbeurs. het welk 1211 heeft bedragen. Niet alleen de deelnemers uit het binnen land komen op deze beurs voortreffelijk voor den dag, doch ook het buitenland heeft zich door de schier onoverkomelijke moeilijkheden die voor den wereldhandel zijn ontstaan, niet laten afschrikken. De agrarische afdeeling neemt thans voor de vierde maal aan de jaarbeurs deel. Hoewel de vooruitzichten voor deze afdeeling aan vankelijk deden veronderstellen, dat een be langrijke uitbreiding zou kunnen worden vast gesteld, heeft het feit, dat tengevolge van de buitengewone omstandigheden de inzen dingen van paarden en rundvee moeten verval len. deze uitbreiding weder teniet gedaan. Niettemin zal deze afdeeling ook ditmaal voor de bezoekers van 't platteland van groot belang zijn en het mag worden verwacht, dat zij. die thans in het onzekere verkeeren over de mogelijkheid om zich de voor het agrarische bedrijf benoodigde hulpmiddelen aan te schaffen, deze gelegenheid zullen aangrijpen om zich hiervan op de hoogte te stelle*. Daarnaast zijn voorlichting.sdlen.sten aan wezig, die voor het agrarische bedrijf van groot belang zijn. HAARLEM, 12 September. Getrouwd 12 September: G. L. G. Cannlo en J. van Weezei Bevallen 8 September: Th. C Huijboom— Jansen, d.; 10 September- P C. Oliemans van Son, z.; H. Janssen—Voogd, z.; 12 Septem ber: M. Zuidwegvan der Poor te. z.; G M. Heersma—Lorist. z P. Versterre—van der Meer. z.: W Jacobs—Rltter. z Overleden 9 September van 1en R^g. 34 j„ Zaanenstraat. 11 September P L van der Plas—Verbarend.se. 48 j., Reitzstraat; W. de Jong, 80 j.. Koudenhorn; J. M. Neelissen, 72 j„ Abeelstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7