Twee dooden en een ernstig gewonde AGENDA En de autoriteiten antwoorden DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD bij verkeersongevallen' Woensdagmiddag om half vijf is op den nieuwen rijksweg te Dubbeldam een 23-jarige motorrijder uit Vught die achter een militaire colonne vandaan kwam tegen een uit de richting Dordrecht komende vrachtauto ge botst. De ongelukkige was op slag dood. Niet goed opgelet. Woensdagmiddag is te Rossum een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De elfjarige O. Ver kerk had den bestuurder van een vrachtauto den weg gewezen. Op den Baron van Rand- wijckweg verliet hij deze auto. Hierbij lette hij niet voldoende op het verkeer met het gevolg, dat hij door een uit de richting 's Her- togenbosch komende vrachtauto werd gegre pen en tegen den grond gesmakt. De jongen werd vrijwel op slag gedood. Wielrijder tegen auto gereden. In de Vondelstraat te Amsterdam op den hoek van het Leidschebosohje is Woens dag een vijftienjarige wielrijder door eigen onvoorzichtigheid tegen een auto gereden. De jongen reed midden op den weg en keek bovendien nog even om. De jongen werd tegen de straat geslingerd en liep een hoofdwonde en een hersenschuddig op. ALS ALLE SIRENES LOEIEN. Overal in Haarlem te liooren. In de afgeloopen week zijn in enkele vak ken van onze stad verschillende luchtbescher- mingsciefeningen gehouden. Daarvoor werd dan slechts van enkele sirenes gebruik ge maakt. Uit den aard der zaak drong het ge luid ook alleen in die omgeving door. Alleen bij het inwerking stellen van alle sirenes zal het alarmsignaal in de heele gemeente te hooren zijn. Br behoeft dus bij het publiek geen vrees te bestaan, dat In tijden van wer kelijk luchtgevaar de alarmering in gebreke zou blijven. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Be stuur te Haarlem aanbesteed het leggen van de aardebaan van het gedeelte van den provincialen weg SchagenOudesluis tusschen de voormalige trambaan Schagen-Van Ewijcksluis en de brug over het Westfriesche Kanaal SchagenKolhorn in de Lasschoten, benevens het aanbrengen van een gewalste fundeering voor de rijbaan en van een rijwielpad in die aardebaan met bijkomende werken, in de gemeente Schagen. Het laagst werd ingeschreven door de Naaml. Venn. P. Daalders Aannemersbedrijf te Alkmaar voor f 63.374. BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Haarlem der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur, hield Dinsdagavond in Café Brinkman, Houtplein, een ledenvergadering. Bij de opening wijdde de voorzitter de heer J. M. C. Mooy een sympathiek woord aan de nagedachtenis van den overleden penning meester, den heer J. Mooy Jr., die niet minder dan 32 jaar deze functie met volle toewijding heeft vervuld en aan wien de afdeeling deswege grooten dank is verschuldigd. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Vervolgens wenschte de voorzitter den secre taris, den heer C. L. F. Sarlet, geluk met diens benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Met op één na algemeene stemmen werd tot penningmeester gekozen de heer J. Mooy, de oudste zoon van den overleden penningmeester. Daar deze niet aanwezig was, zal hem daarvan kennis worden gegeven. Goedkeuring werd gehecht aan de stappen door den secretaris gedaan tot het organiseeren van een nieuwen Bloembollencursus, waarvoor reeds enkele aanmeldingen waren ontvangen. Nadere mededeelingen zullen nog deze week hieromtrent worden bekend gemaakt. Ofschoon geen voorstellen voor de a.s. alge meene vergadering werden gedaan, kwamen toch enkele punten ter sprake, waaromtrent een af wachtende houding werd ingenomen. Goedgevonden werd in den komenden winter enkele lezingen te doen houden. VOORBEURSOVERZICHT. Het pondste<riing was op de wisselmarkt van hedenmorgen aan een min of meer schom melende koersbeweging onderhevig. Geopend op 7.557.57, tegen gisteren een officieele no teering van 7.60, liep de Britsche devies terug tot ca. 7.527.56 waartusschen het zich vrij wel bleef bewegen. In ieder geval bleek he denmorgen terstond, dat het pondsterling nog steeds onder druk stond. Veranderen van groote beteeken is deden zich niet voor. De dollar lag weer op den koers van afgifte van het Nederlandsche egalisatie fonds, 1.88 3 8. De Fransche franc was een kleinigheid gedrukt op 4.274.29. De Belga werd vernomen op 32.1032.15. de Zwitsersche franc op 42.5042.55. Reglstermarken lagen flauw op 20 5/8. Ook Scheine en zilvergeld waren lager op resp. 16 3 4 en 17 3/4.. Het voorbeurs-effectenverkeer had heden morgen sterk aan levendigheid ingeboet. De stemming was aanzienlijk kalmer dan op de vorige dagen en groote koersbewegingen vie len niet te bespeuren. Meerendeels en wel in het bijzonder voor Amerikaansche waarden, waren de koersen iets beneden het vorige peil. overeenkomstig het gedrukte voorkomen van Wallstreet. Philips was goed gehandhaafd. Heden: DONDERDAG 14 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Begijnhofkapel. Tijdrede ds. B. E. J. Bik over „De weg terug". 8 uur. Hotel Funckler, Kruisstraat. Modeshow Weill—Van der Laan. Luxor Theater: „De Citadel", 2.30, 7 en 9.15 u Rembrandt Theater: „Neen, mijn dochter neen" Op het tooneel: „7 Schah-Zenan" 2.39. 7 en 9.15 u Palace Familie Theater: „De hond van Bas- kervilles" en „Altijd die vrouw". 2 en 8.15 uur Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes worden groot", geprolongeerd. 2.30 en 7 en 9.15 uur. Moviac: „De detective", 7.15 tot 11.30 door loopend. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur VRIJDAG 15 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en riet avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Groote hoeveelheden koffie en thee gehamsterd. Achttien personen geverbaliseerd. De vorige week Donderdag deelden we mede, dat de Haarlemsche politie wegens overtreding van de Prijsopdrijvlngs- en Hamsterwet 1939 proces-verbaal had opgemaakt tegen een win kelier, die aan iemand zeven pond thee had verkocht en die te duur had laten betalen. Toen die thee vervoerd werd, is zij in beslag geno men. De politie legde ook beslag op de boeken van den winkelier, waarmee het onderzoek wordt voortgezet. Thans vernemen wij, dat dit onderzoek aan de politie succes heeft opgeleverd. Uit die boe ken bleek namelijk, dat genoemde winkelier aan achttien personen in den lande een groote hoe veelheid koffie en thee zonder afleveringsbe- wijs had verzonden. Behalve tegen dien winke lier heeft de politie ook tegen die achttien ham steraars proces-verbaal opgemaakt. Het Uitgebreid Lager Onderwijs. Ook hiervoor een regeling getroffen. Het onderwijs vooir die U.L.O.-scholen was reeds gedeeltelijk weer normaal aan den gang n.l. in de Ul.O.-school C. aan de Parklaan. De U.L.O.-school A in de Jacobstraat zal dezer dagen door de soldaten ontruimd wor den en dan zal ook daar spoedig het onder wijs beginnen. De leerlingen van de Ui.O.-school B. aan het Junoplantsoen zullen, te beginnen met een der eerste dagen van de volgende week. ondergebracht worden in de 2e H.B.S. aan het Santpoorterplein. Zij zullen dan halve dagen onderwijs ontvangen, terwijl de andere helft van den dag voor de H.B.S.-leerlingen be schikbaar blijft. De „Dempo" naar Indië vertrokken. Wederom een vertrek van een mailboot bij avond. Of liever bij nacht. Want het midder nachtelijk uur was genaderd alvorens de Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd afvoer en bij het krieken van den ochtend moesten de vele passagiers klaar staan voor de sloepen oefening om half zes, zooals een in-het-oog- loopende aankondiging bij het betreden ver meldde. Reeds bij het binnengaan van de hoofdpoort welke toegang geeft tot de terreinen van de Rot terdamsche Lloyd, viel op te merken dat de bewaking terdege in orde was. De etablisse menten zijn in „oorlogstenue". In de cantine was toevallig een fuifje van matrozen. Gelach drong naar buiten: een paar uur vermaak na een zwaren dag. Op de „Dempo" geven groote witte letters naam en nationaliteit van het schip aan: de be kende voorzorgsmaatregel. Ook op het afscheid lag het stempel van den tijd: wat inniger en minder luidruchtig dan ge woonlijk, al waren allen dan verheugd te ver trekken om een taak in Indië aan te vangen of om hun belangen te behartigen. Voor het vertrek van schout-bij-nacht Hel- frich, die in Nederlandsch-Indië de functie zal aanvaarden van commandant zeemacht, was zeer veel belangstelling. Vele marine-officieren die zich voor dezen avond hadden, kunnen vrijmaken, waren naar boord gekomen om den heer Helfrich een goede reis te wenschén. Verder behoorden tot de passagiers de hoofd vertegenwoordiger van de Handelsvereeniging „Amsterdam", de heer Wackwitz, de burgemees ter van Magelang, de heer Nessel, alsmede de zoon van den sultan van Djokja Raden Mas Soemitro. Te tien uur was het afscheid beëindigd en moesten de wegbrengers het schip verlaten. Eerst eenige uren later vertrok de „Dempo" naai Indië volgens de route welke de herinnering aan „oude voyagien" verlevendigt. WIELRIJDER GESLIPT. Woensdagmiddag vier uur had een vijftien jarige wielrijder op den Kleverparkweg het ongeluk te slippen en te vallen. Hij brak zijn linker kuitbeen. Door een toevallig passee- renden officier van gezondheid werd hij be handeld, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. DE BRAND OP HET KLEIN HEILIGLAND. De vermoedelijke oorzaak van den brand, die Woensdagmorgen gewoed heeft in de werkplaats van Jalouzieën en zonneschermen aan het Klein Heiligland, is dat de zoon van den eigenaar met een brandende sigaret in de werkplaats Is geweest. Japan wil zijn controle-bevoegd heid in het Verre Oosten uitbreiden. Belangrijke conferentie te Sjanghai. SJANGHAI, 13 September. Een conferentie naar welken uitslag men zeer belangstellend is, zal om 1 uur in den middag plaats hebben. De Japansche marine-autoriteiten hebben n.l. de commandanten van de Engelsche, Fransche, Amerikaansche en Italiaansche strijdkrachten tot een vergadering op het hoofdkwartier van de Japansche vloot opgeroepen. Men verwacht, dat in deze conferentie dioor de Japanners belangrijke wenschen kenbaar zullen worden gemaakt, die wellicht het ka rakter van eischen niet geheel zullen ont beren. De aard van de Japansche verlangens is niet bekend, doch men meent dat de Ja panners een herziening zullen wenschen van de situatie in den Sector van Sjanghai, waar door de Japanners een ruimer gebied van controle wordt gegeven. Het is mogelijk, dat het heele Engelsche gebied daronder begrepen wordt. Voorts verwacht men. dat gevraagd zal worden in te stemmen met het door Tokm gedane verzoek, dat de Engelse hen in China ontwapend zullen worden. (United Press). Tocht met onbekende bestemming van Amerikaansche bommen werpers. SAN DIEGO, 14 September (Havas). Veertien verkenners-bommenwerpers va.n de Amerikaansche marine zijn van Pearl Harbour op Hawai vertrokken voor een vlucht van 400^ K.M. zonder tusschenlanding. Het doel van den tocht wordt geheim ge houden. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaar tot half bewolkt. Enkele regen buien. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Hier en daar och tendmist. t HERMOM ETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 64 F. 58 F. 60 F. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland wordt aan de Zuidzijde aangetast door een depressie op den Oceaan, welke op de Zuidpunt van Groenland in den nacht 12 m.M. regen bracht. Over Scandinavië liggen enkele depressies, die daar veel regen brachten. Ook in onze omgeving is veel regen gevallen, waarbij plaatselijk onweer voorkwam. Amsterdam meldt 37 m.M.. de Bilt 15 m.M. regen. Over Italië ligt een vlakke depressie, die om de Adriatische Zee veel regen veroor zaakte. Het Oceanisch gebied van hoogen luchtdruk ligt stationnair ten noorden van de Azoren. Hoogste barometerstand 1019.0 mbar. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 998.6 mbar. te Hellisoy Fyr (Noorsche kust). BAROMETERSTAND: Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Vrijdag v.m. 4.41 uur; n.m. 17.03 uur. Strand berijdbaar van 9.30—15.00 uur. DE JIJWEELENDIEFSTAL IN DEN HAAG. Verdachten voor de rechtbank. VELE VRAGEN DER VERDEDIGING NIET TOEGELATEN. Op het einde van het vorig jaar en in het begin van dit jaar heeft in de residentie een groot aantal inbraken bij juweliers plaats ge had, waarbij tal van kostbare zilveren en gou den voorwerpen en edelsteenen werden buit gemaakt. Ondanks het ijverig speuren der Haagsche politie, dat voorshands nog weinig resultaat had, vervolgden de inbrekers regel matig hun operaties, waarbij zij den bijnaam van „peperstrooiers" kregen, omdat zij in de door hun bewerkte perceelen peper strooiden, teneinde speurwerk; door politiehonden onmo gelijk te maken. Met angst vroegen de Haagsche juweliers zich af, hoe lang de terreur der juweelendieven nog zou voortduren, totdat op 10 Maart van dit jaar plotseling een opzienbarende arrestatie volgde. Een jonge man werd op de fiets in de Park straat door de politie aangehouden. Hij reed door, doch de politie dwong hem door een waarschuwingsschot tot stoppen en bü zijn aan houding bleek hij een pakje met juweelen bij zich te hebben. De gearresteerde was de 36-ja- ige koopman J. D. uit de Scheldestraat. Nog vier andere arrestaties verrichtte de Haagsche politie dienzelfden dag. Allereerst 'erden de ouders van J. D. in verzekerde be haring gesteld. Bij onderzoek vond de politie in den kelder naast het huis van het echtpaar D. in een koffer, verstopt onder water, een groot aantal juweelen. welke na onderzoek voor een groot gedeelte tot de uit de Haagsche juweliers winkels ontvreemde voorwerpen behoorden, hetgeen eveneens het geval bleek te zijn met de op den zoon gevonden juweelen. Bovendien werden nog twee anderen, zekere van W. en De G. aangehouden. Van de vijf zich in arrest bevindende perso nen, zijn in den loop van het onderzoek drie vrijgelaten. Het waren allereerst van W. en De G. tegen wie de instructie evenwel geopend bleef en later de moeder van D., die buiten vervolging is ge steld. Haar echtgenoot, M. D. en haar zoon J. D. bleven evenwel in arrest en heden werd de strafzaak tegen hen voor de Haagscherechtbank behandeld. Inspecteur van politie S. deelde mede. dat hij zich op den bewusten ochtend van 10 Maart in de Parkstraat bevond om D. te arresteeren. De verdediger mr. Huygens wilde weten, hoe dit alles in zijn werk is gegaan, van wien in specteur S. opdracht had gekregen enz. enz De president liet echter niet toe, dat interne instructies van de politie aan de openbaarheid zouden worden prijsgegeven. Mr. van 't Hoff Stolk wilde weten van wien de ptflitie de inlichting had gekregen, dat D. dien ochtend zich in de Parkstraat zou bevinden. Ook deze vraag liet de president niet toe. Mr. Van 't Hol'! Stolk: „Wist u, dat D. juweelen bij zich zou hebben?" Inspecteur S.: „Daarop antwoord ik ook niet". Het woord was daarna aan den tweeden ge tuige, rechercheur J. C. O., die enkele woorden over de arrestatie van J. D. meedeelde. Hierna stelde mr. Huygens den rechercheur de vraag, of hij zekeren van L. kende. De rechercheur weigerde deze vraag te be antwoorden, zelfs nadat de president deze vraag herhaald had. Na veel over en weer gepraat deelde de recher cheur mede, dat hij den bewusten van L. wel kende. Mr. Huygens: „Kent u zekeren J.?" Rechercheur: ..Neen, dien ken ik niet". De verdere door de verdediging aan den rechercheur gestelde vragen weigerde de presi dent toe te laten. Mr. Van 't Hoff Stolk protesteerde daartegen Een door de wet beschermd politie-geheim be staat niet en spr. achtte het onjuist, dat de rechtbank de gestelde vragen niet toeliet. Mr. Van 't Hoff Stolk wilde daarna iets weten over een geheimzinnige conferentie in Hotel Paulez met een Rotterdamsch assuradeur, welke vóór de arrestatie van J. D. plaats had. Nadat ook deze vraag was afgewezen, stelde de ver dediging nog de vraag: „Wist u, dat verdachte op 10 Maart zich met diamanten naar een bepaalde plaats zou bege ven?" op welke vraag de rechercheur bevestigend antwoordde, doch van wien hij dit wist, weiger de hij mede te deelen. (De zitting duurt voort) VRAAG: Kunnen nog niet opgeroepenen, lij dende aan een ziekte, die hen voor den militai ren deinst ongeschikt maakt, reeds thans maatregelen nemen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: De scholieren van de hoogste H.B.S.- klassen en le jaars studenten vragen op welke wijze zij nu moeten handelen: a. inzake studieverlof, b. Voor diegenen, die nog niet zijn opgeroe pen, wanneer de datum van oproeping voor de komende lichtingen verwacht kan worden. B.v. kunnen zij thans de 300 gulden collegegeld stor ten? Of kunnen zij nu vervroegd in dienst komen? ANTWOORD: Zooals reeds vroeger bekend werd gemaakt, worden op het oogenblik nog geen studieverloven verleend,*terwijl over de toekomstige regeling nog niets valt te zeggen. Dienstplichtigen van de lichting 1940 doen ver standig zich nog niet als student te laten inschrij ven. Dienstplichtigen van volgende lichtingen echter kunnen dit zonder noemenswaardig ge vaar voor vervroegde oproeping doen. Voor vrijwillige vervroegde opkomst wende men zich met een rekest tot den minister van defensie. VRAAG: Mag reisbagage vrij worden uitge voerd, ook indien zich daar goederen onder be vinden. waarvan de uitvoer is verboden? ANTWOORD: Goederen, welke onder een uit voerverbod vallen of waarvoor bij uitvoer een monopolie-overeenkomst vereischt is en welke door reizigers tot hun persoonlijk gebruik ge durende de reis worden gebezigd, kunnen zonder formaliteiten door de reizigers worden uitge voerd, voorzoover deze goederen kennelijk voor het bedrijf of beroep of voor het genoegen van den reiziger dienen. VRAAG: Kan iemand, die in militairen dienst wordt opgeroepen en daardoor zijn betrekking verliest, na afloop van de mobilisatie*voor steun ingevolge de steunregeling voor werklooze ar beiders in aanmerking komen, zoo hij tijdens mobilisatie gehuwd is? ANTWOORD: Zoo betrokkene op het moment van oproeping in militairen dienst niet werk loos was, kan bovenstaande vraag in beginsel bevestigend worden beantwoord. VRAAG: Ik ben getrouwd en heb geen kin deren, terwijl mijn man thans gemobiliseerd is, zoodat ik over veel vrijen tijd beschik. Kan ik mij onder die omstandigheden op de een of andere wfjze voor mijn land nuttig maken en zoo ja. tot wien moet ik mij daartoe wenden? ANTWOORD: U kunt zich wenden tot de door den burgemeester van uw gemeente aangewezen instantie, die belast is met de inschrijving van hen, die zich voor het verrichten van vrijwillige diensten beschikbaar stellen. Van die instantie ontvangt u de noodige voorlichting, waarbij ongetwijfeld de mogelijkheid onder oogen za< Wie bezit Lodz? Hitier heeft volgens het D. N. B. Woensdag een tocht door de stad gemaakt. In het overzicht vatn het front over den afgeloopen dag, meldt het Pool- sche Telegraafagentschap: „Na een vurigen aanval hebben de Poolsche troepen Lodz heroverd. De Duitschers trokken inderhaast terug met achterlating van vele wapens, munitie en ander oorlogstuig. Onze legers in Posnanië en Fommeren heb ben zich Woensdag bij Koetno ver- eenigd na hardnekkigen strijd". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Führer, 13 September, dat de Führer bij zijn tocht langs het front, Woensdagmid dag te drie uur te Lodz is aangekomen. De tocht door de stad, welke einde van de vorige week werd ingenomen, was een groote verrassing voor de Duitsche troepen en de bevolking. Aldus het D. N. B., dat hier nog aan toe voegt dat de Führer voor zijn bezoek aan Lodz een lange tocht door het opera tie-gebied van de Duitsche troepen heeft ondernomen. In het bijzonder bezocht hij die afdeelingen. welke gedurende de laatste dagen met succes weerstand hebben geboden aan de pogingen van de ingesloten Poolsche afdeelingen. die trachten de Duitsche linie te verbreken. De opmarsch van de Duitsche troepen in Lodz is zoo snel gegaan, dat weinig slachtoffers c.nder de burgerbevolking zijn gevallen. De Polen hebben, zoo vervolgt het D.N.B., niet eens tijd gehad de bruggen op te blazen en de dorpen in brand te steken, zooals aan vele andere deelen van het front. Op vele plaatsen, waar de Führer doortrok is de bevolking weer rus tig op het land aan 't werk, de vluchtelingen, die de dorpen in de eerste opwelling hadden verlaten, zijn teruggekeerd. Ook de stad Lodz is niet vernield en reeds rijden weer de trams en de arbeid in de fabriek is normaal. Barneveld, 14 Septerpber. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.250.70. oude kippen per K.G. 0 250.31; oude hanen 0.350.60: jonge hanen 0.150.60; jonge hanen per K.G. 0.350.40; N.H. Blauwen per K.G. 0.380.45; jonge hen nen 0.601.25: duiven per paar 0.300.40; tam me eenden 0.100.15; jonge woerden 0.300.40, ganzen 0.751.25; kalkoenen per K.G. 0.50 0.60; tamme konijnen 0.801.30; wilde konijnen 0.20—0.30. Aanvoer 31.500. Handel: kalm. Eiermarkt: Witte eieren 4.204.25; gemengde eieren 4.25 4.30: bruine eieren 4.304.50 jonge hen-eieren 3.003.25; eendeneieren 2,002.75. Aanvoer: 2.125.000. Handel: kalm. Veemarkt: Zeugen f 40f 60; dr. zeugen f 60f 85; schrammen f 18f 30; biggen f 16f 22; zware varkens 0.28—0.30 p. pond: zouters 7—29 ets. p. pond; vette kalveren 2226 ets. per pond; nuchtere kalveren f 4f 7; mestkalveren 1016. Handel: redelijk. worden gezien van aansluiting bij E. H. B. O. organisaties, bij een korps vrouwelijke vrij willigers etc. In grooten getale komen vragen binnen van menschen, die van relaties in het buitenland niets hooren. In het algemeen kan hierop wor den geantwoord, dat het geheele buitenlandsch postvervoer aan vertraging onderhevig is en dat in landen, waar censuur is ingevoerd, ook uit dien hoofde vertraging is te wachten. Men make zich daarom niet noodeloos bezorgd, wanneer een brief uit het buitenland niet op den gewonen tijd aankomt. VRAAG: Ik verwacht luchtpost uit Indië. Hoe moet die ons bereiken nu momenteel niet over Frankrijk mag worden gevlogen? ANTWOORD: De mail gaat op het oogenblik per K. L. M.-vliegtuig van Bandoeng tot Napels en van daar per trein naar Nederland. Dit brengt natuurlijk eenige vertraging mede. Komt Slowakije graan te kort? Onderhandelingen met Joego-Slavië. Op het oogenblik verblijven te Belgrado twe<e gedelegeerden der Slowaaksche regeering om te onderhandelen over den aankoop van een aan zienlijke hoeveelheid Joego Slavisch graan. Dit feit is, aldus Havas, te meer interessant, daar tot dusverre volgens de Slowaaksche statistie ken Slowakije over voldoende graan beschikte en zelfs nog kon uitvoeren. De „Joego Slavische Koerier" schrijft in een klaarblijkelijk geinspireerd artikel onder welke voorwaarden Joego Slavië als neutraal land zijn buitenlandschen handel wil organiseeren. Joego Slavië verlangt met alle staten op voet van ge lijkheid handel te drijven onder de volgende voorwaarden: Ten eerste: alle binnenlandsche behoeften en de behoeften der landsverdediging moeten zijn verzekerd. Ten tweede: de koopers moeten in de trans portmiddelen voorzien, Joego Slavië kan niet riskeeren dat zijn rollend materiaal voor onbe- paalden tijd in het buitenland wordt vastge houden. Ten derde: de betaling van de geëxporteerde koopwaar moet absoluut verzekerd zijn, hetzij door onmiddellijke betaling door landen, die over vrije deviezen beschikken, hetzij door een goed functionneerende clearing voor de overige landen. Amerikaansche ambassadeur te Warschau over de bombarde menten. „Met de burgerbevolking wordt geen rekening gehouden." WASHINGTON, 13 September. (Reuter). Het staatsdepartement heeft heden een tele gram gepubliceerd van den Amerikaanschen ambassadeur in Polen, waarin verklaardt wordt, dat de Duitsche luchtstrijdkrachten van iedere gelegenheid gebruik maken, zon der rekening te houden met gevaar voor de burgerbevolking, dat zou kunnen ontstaan. Het telegram, dat den datum 8 September draagt, voegt hieraan toe, dat het ook duide lijk is, dat de Duitsche bommenwerpers hun bommen laten vallen, zelfs wanneer zij twij felen over de indentiteit van hun doelen. De ambassadeur haalt dan als volgt een aantal voorbeelden aan: aanvallen op mijn villa en die van mijn buurman, een zware aanval op moderne flatwoningen in de bui tenwijken van Warschau, op een kilometer van de militaire barakken, verwoesting van een sanatorium, waar-bij tien kinderen den dood vonden, in de bosschen nabij Otwock, het bombardeeren van een vluchtelingentrein op weg uit Kutno, schade toegebracht aan oen hospitaaltrein die gewonde soldaten vervoer de, duidelijk gekenmerkt was met het roode kruis op het dak en gerangeerd stond op het nietoverdekte Oosterstation in Warschau, verwoesting van eten padvindershut, waarbij twaalf meisjes werden gedood. De Amerikaansche ambassadeur heeft nog een tweede telegram gezonden aan het staats departement, dat ontvangen werd uit de Pool sche stad, waar de Amerikaansche ambassa deur thans verblijf houdt. In dit telegram woi-dt een beschrijving gegeven van een lucht aanval door de Duitschers, waarbij bommen vielen binnen de 300 M. van de ambassade. Het telegram zegt: Deze plaats, een onver dedigd, open dorp, werd gebombardeerd door vier Duitsche bommenwerpers, maar ook In de hoofdstraat op nog geen drie honderd meter van de ambassade evenals van het departement van buitenlandsche zaken, dat hier gevestigd is. Onder de vastgestelde slachtoffers bevinden zich 11 dooden en 40 ernstig gewonden, terwijl vele eigendommen beschadigd zijn. De bevolking was ontzet door het plotselinge en onverwachte van den aanval. 90 Als u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kunt rijden, beteekent dit nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een S0 kilometer vaart kan worden ontwikkeld Op den weg hang óÜes van de omstan digheden afregelt daórnaar uw snelheid I

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2