zlacLULtofatlhd. eckt Gdz eLüt0i! Emigranten worden niet meer toegelaten. Nieuwe Uitgaven POND ERDAG 14 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 V ijftig jaar wollen dekens. Jubileum van Woltering's Meubileering; Maatschappij. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan gaf Woltering's Meubileering Mij. N.V. gevestigd Dam. Nieuwendijk en Damrak te Amsterdam een bijzonder smakelijke brochure uit, getiteld ..Ideaal wonen". In een korte inleiding wordt Iets over het ontstaan en den groei van de zaak verteld. Op 16 September in het jaar 1889 begon J. F. A. Woltering in de Hartenstraat 21 te Amster dam een beddenmagazijn, nam zelf de fabricatie van springbakken, kapokmatrassen en veeren bedden ter hand en trachtte tevens door den verkoop van goede Leidsche wollen dekense zich een vaste cliënteele te verwerven. Door uitsluitend prima materialen te verwer ken, kreeg de zaak spoedig een goeden naam en vroeg men overal naar Woltering's beroemde bedden en dgkens. Bijgestaan door de energieke hulp van zijne echtgenoote, werd uitbreiding aan de zaak ge geven en in 1907 werd een filiaal gesticht aan den Nieuwendijk, dat later hoofdmagazijn werd en waar thans de zaken worden voortgezet. Over geheel Nederland zijn er heden nog vele bedden in gebruik, welke in die eerste jaren na de oprichting gekocht werden. Het gouden jubileum zal dan ook niet alleen herdacht worden in Amsterdamsch Centrum, tusschen Dam-Nieuwendijk en Damrak, doch over het geheele land in alle plaatsen van Ne derland. In 1921 omgezet in Woltering's Meubileering Maatschappij N.V.. zijn onder leiding van haar directeur, Bernard Woltering, de magazijnen steeds uitgebreid en door toevoeging van ver schillende nieuwe afdeelingen tot een compleet meubileeringsbecrijf gemaakt. De firma is daar door in staat behalve woninginrichtingen te ver zorgen. de grootste installaties op alle mogelijke gebied uit te voeren, o.a. het installeeren van: hotels, restaurants, cafés, theaters, bioscopen en cafetaria's. Op de meest hygiënische wijze wer den ziekenhuizen, sanatoria en rusthuizen inge richt: vele modehuizen werden geïnstalleerd. Voor de groote moderne schepen werden belang rijke orders uitgevoerd voor levering van ma trassen, dekens, tapijten en gordijnen. In 1938 ontving de firma de vereerende op dracht om een gedeelte der meubileering en stoffeering te verzorgen van het paleis Soestdijk. Modelkamers, toonzalen en magazijnen met een totaaloppervlakte van c.a. 6000 M2. werden in de laatste jaren geheel vernieuwd en gemo derniseerd. Men vindt daar een permanente tentoonstelling van de nieuwste modellen meu belen. Magnifieke salons, eetkamers, zitkamers en slaapkamers in moderne, gothieke en andere klassieke stijlen wisselen elkaar af. In den catalogus heeft men getracht door ver schillende foto's daarvan een beeld te geven. En al is dit beeld misschien niet heelemaal volledig toch krijgt men bij het doorbladeren van ..Ideaal wonen" een goed idee wat er bij de firma Woltering op het gebied van meubilee- ring te zien en te koop is. In verband met den internationalen toestand zal het jubileum op Zaterdag 16 September niet feestelijk worden herdacht. Daar de oprichter echter dit 50-jarig jubileum als commissaris nog meemaakt heeft de directie besloten op dien dag tusschen 11 en 1 uur in de „Irene" zaal, 3e etage van het Dam-gebouw te recipieeren. STRAATPREDIKING SPAARNHOVENPLEIN. Hedenavond (Donderdag) om kwart over acht uur zal er straatprediking worden gehouden door de Gereformeerde Evangelisatie op het Spaarn- hovenplein. Spreker: de heer A. J. Glerum. Het Evangelisatie-Zangkoor van .Haarlem- Noord verleent medewerking. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 15 SEPTEMBER Progr. 1: Hilversum II Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I Progr. 3: Belg. en Duitsche uitzendingen. 1) Progr. 4: Engelsche uitzendingen. Progr. 5: 8 007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Walsen, Marschen. Tango's. 1. Mattinata. Wiener Bohème Orkest 2. Hungaria Marsch, Magvari Imre. 3. Serenata, Canaro's Arg. Ork. 4. Die Schlittschuhlaufer. Odeon Dansorkest 5. Invincible. Grand Massed Brass Bands. 6. Mi Madrid, Bachicha's Arg. Ork. 7. Amorettentanz, Blue Hungarian Band. 8. Marschenpotp. v. Sousa deel 1, Jack Hylton. 9 El Monilo, Robert Renard. 10. Poranek, Wiener Bohème Orlc. 11. Rakoczi Marsch, Magyari Imre. 12. Diez Anós, Canaro's Arg. Ork. 13. Wiener Praterleben, Odeon Dansorkest. 14. The high school Cadets, Grand Massed Brass Bands. 15. Tus Ojos Negros, Bachicha's Arg. Ork. 16. Casino Dances, Blue Hungarian Band. 17. Marschen potp. v. Sousa deel 2, Jack Hylton 18. Poema. Robert Renard. 19. Immer lustig Marie, Adal bert Lutter 20. The royal return, London Mouth Organ Band. 8.0012.00 Diversen. 1) Bij de programma's 3 en 4 zullen even tueel ook bijzondere en Fransche uitzendingen worden ingelascht. MOORE'S SCHOOL. Voor de examens stenografie en machine- schrijven slaagden 26 der aangemelde oandi- daten en wel voor: Stenografie ..Groote" Nederlandsche taal: de dames M. C. Lasschuit, L. Stolten, B. Maandag, J. M. v. Schuilenburg. J. v. Leve- rimk. K. Scholten en A. C. M. Bakkenhoven. Stenografie „Groote" Engelsche taal: de da mes C. J. Nijssen en C. C. Lindeblad. Stenografie „Groote" Duitsche taal: mej. R. L. Rolloos. Machineschrijven: de dames A. Bottinga, W. Kuipers. H. W. v. d. Meij, A. M. A. Rooyers en B. Barnhoorn en de heeren H. v. Dalen, C. Soc- tzes. J. B. Hendriks, J. S. A. Oerlemans, A. Sepers, J. B. J. Boos, G. Th. Delemarre, B. T Overdijk, T. Meijer, W. v. d. Star en E. G. Swenneker. Voor de laatst gehouden praktijkexamens, zooals Mercurius. Ver. van Leeraren, enz., slaagden nog de volgende candidaten: Engelsch: De heeren W. Postema en C. Stapensea (belden Liteh). de heeren B. J. Wesseling en J. W. v. d. Sluis (beiden Mercurius'. mej. Steiginga en de heeren J. Dam, H. Vos, R. S. Bakker (allen V. v. L.) Duitsch: Mej. J. Huining (V.v.L.) en de heer H. C. Langemeyer (Liteh). Boekhouden: de heeren G. H. Luttik. K, Rol, A. Dias Santilhano en W. Viets (allen V.vi.) KERKELIJKE EXAMENS. De classis Haarlem der Geref. Kerk heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard den heer J. F. Manz te Heemstede, candidaat aan de Vrije Universiteit. Advingez Med.) Slechts een zeer enkele uitzondering. De minister van Justitie heeft het navol gende ter kennis van alle organen, belast met het toezicht op de politiaire grensbewaking, en van de hoofden van plaatselijke politie ge bracht. In verband met den tusschen eenige Euro- peesche mogendheden ontstanen oorlogstoe stand, welke er toe geleid heeft, dat allerwe gen de grenzen voor vreemdelingen worden gesloten, ziet de Nederlandsche regeering zich tot haar leedwezen genoopt, de toelating van vluchtelingen (Joodsche emigranten enz.) voor duurzaam of tijdelijk verblijf in ons land stop te zetten. Het volgende wordt ter zake nader bepaald: 1. Nieuwe toestemmingen voor de toelating van vluchtelingen (Joodsche emigranten, enz.) ook al behooren deze tot de allernaaste familie van hier te lande wonende personen, kunnen, een enkel zeer bijzonder uitzonde ringsgeval daargelaten, niet meer worden verleend. 2. Reeds gegeven toestemmingen voor toe lating van vluchtelinken, waaronder met in trekking van het bepaalde onder 1 in de bo vengenoemde circulaire, ook begrepen wor den de na 1 Juli j.l. verleende, waarop nog geen binnenkomst heeft plaats gehad, moeten als vervallen worden beschouwd. 3. Voorzoover verzoeken om toelating van vluchtelingen zijn ingediend en daarop nog geen beslissing is gegeven, moeten zij als af gewezen worden beschouwd. 4. in de gevallen, bedoeld onder 2 en 3 zullen nieuwe verzoeken alleen dan in over weging kunnen worden genomen, wanneer blijkt, dat een buitengewoon geval van drin gende noodzaak aanwezig is. Volledigheidshalve wordt er nog op gewezen dat de transitregeling voor vluchtelingen (Joodsche emigranten enz.) gehandhaafd blijft voor zoover de noodige reisgelegenheid blijft bestaan. Huiselijke avond voor de soldaten. Ook in het Oosterkwartier een commissie? Wat in enkele deelen van de stad reeds ge daan wordt: den militairen een gezelligen avond thuis aanbieden met een kop koffie of thee en een stukje radiamuziek wil men ook in het Oosterkwartier gaan doen. Om daartoe te komen moet er een commissie vooi de regeling zijn. Dames of heeren die er iets voor gevoelen in 'n commissie zitting te nemen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij mevr. KeesingBruijn, drogisterij „Teylerl', Teyierplein 37. Voor dc militairen in Haarlem- Noord. Een comité gevormd. Gelijk in andere stadsdeelen reeds het geval is, heeft zich thans eveneens in Haarlem-Noord een comité gevormd, dat zich gaarne wil belas ten met het organiseeren van gezellige avonden voor de daar ingekwartierde militairen. Dit comité verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen. Het is thans reeds 14 dagen geleden, dat de algeheele mobilisatie werd afgekondigd en dui zenden militairen hun burgerpakje moesten gaan verwisselen voor de soldaten-uniform. Werkkring, huiselijke gezelligheid, ouders, vrouw, kinderen, verloofde, dat alles hebben zij moeten vaarwel zeggen, om veelal ver hiervan verwijderd hun militairen plicht te gaan ver vullen. In Haarlem-Noord zijn ook enkele honderden militairen ingekwartierd en zij zijn spontaan ontvangen. De eerste dagen werden zij om zwermd door tientallen nieuwsgierigen doch men raakt reeds gewend aan de aanwezigheid van „Jan-soldaat" en de belangstelling begint al te slijten. Toch voelt een ieder dat er voor hen iets ge daan moet worden. Wat de militairen noodig hebben is een tehuis, vooral als aanstonds de koude jaargetijden aanbreken. Een gezin, waar zij als vriend worden opgenomen en eens ont haald worden op een kopje koffie of thee en hun eens een sigaar of cigaret gepresenteerd wordt Wij behoeven U dit feitelijk niet te vertellen, want wanneer het uw man of zoon betrof die in een of anderen hoek van 't land z'n militairen plicht moest vervullen, zoudt U het buitenge woon aangenaam en zeer prettig vinden van hem te mogen vernemen, dat hij een gezellig tehuis gevonden had. Wij vertrouwen dan ook dat vele bewoners van Haarlem-Noord onze oproeping zullen wil len beantwoorden met een „welkom" aan de militairen en vernemen gaarne aan een van on derstaande adressen op welke(n) avond (en) U één of meer militairen kunt ontvangen. Verder worden rookwaar, lectuur, gezelschaps spelen en geldelijke bijdragen gaarne door ons comité in ontvangst genomen. Bij voorbaat zeggen wij U namens de mili tairen hartelijk dank voor Uw medewerking. Indien noodig, kunt U op de militairen re kenen. Dat ook zij thans op U mogen rekenen! Comité Haarlem-Noord „Voor de Militairen": J. M. Bronfrer, Marsstraat 64, W. Pappot, Rijks straatweg 344 (Wel. 23500), A. J. Overtoom, Marsstraat 127, H. Th. Lindenborn, Marsstraat 56, J. Hofstra, Rijksstraatweg 318. Met hartelijke aanbeveling: L. H. Remtjes, Kapitein-Commandant 2-1-12 R. I., St. Catharinaschool, Rijksstraatweg 369. Dr. W. L. Beekman, Kapitein-Commandant 1—II—12 R. I., Planetenlaan. J. C. Schuurman, Res. Kapitein C.-2-II-D. M. D„ Marnixschool. Correspondentie-adres: Marsstraat 127. (Wij brengen in herinnering, dat sinds Maan dag bestaat het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning van de militairen te Haarlem, welk comité in overleg met den Garnizoens-Comman- dant dit werk zooveel doenlijk wil centraliseeren Hiertoe behoort o.a. het inzamelen van het voor dit doel benoodigde, geld, lectuur, het be vorderen van huiselijk verkeer enz. Dit hoofd comité zoekt zooveel mogelijk contact met reeds opgerichte wijkcommissies, die in deze richting erkzaam zijn. Secretaris van het hoofdcomité is de heer J. B. Schuil, Wagenweg 72 rood. Tel. 13177). LUCHTBESCHERMING. PHILIPS PROTECTOR LAMPEN leveren wij uit voorraad 1.65 per stuk Belt U even? 2-2-7-1-2 Electro-Technisch Bureau W. KUIPERS, CAMNEFATENSTRAAT 24 HAARLEM-N. (Adv. Ingez. Meaj Comité „Westerkwartier". Voor de gemobiliseerden. Het comité deelt mede. dat de gehouden collecte op Dinsdag 12 Septem ber j.l., heeft opgebracht de somma van f 229.56 Aan allen die. ons gesteund hebben onzen welgemeenden dank. Dank cok namens hen voor wie dit bedrag bijeen is gebracht. Het comité, in overleg met de militaire autoriteiten, heeft besloten tot een geldelijke bijdrage aan de commissie „Ontwikkeling en Ontspanning", in het Krelagehuis. Verder zal zij tot het in orde brengen van de cantines in de school op het Leidscheplein overgaan. Degenen die daarvoor het hunne willen bij dragen kunnen zich vervoegen bij het comité. Reeds zijn verscheidene opgaven binnenge komen van gezinnen, die aan één of twee militairen een uurtje van gezelligheid willen verschaffen. Ook hiervoor kan opgave geschie den bij ondergeteekenden. Tevens houdt het comité zich beleefd aan bevolen voor het in ontvangstnemen van gezelschapsspelen van allerlei aard. lectuur en verdere benoodigdheden voor het inrichten van cantines. Nogmaals spreken wij onzen welgemeenden dank wit, terwijl wij vertrouwen, op verdere medewerking te mogen rekenen. Het comité: H. J. Kooy, Rollandstraat 68. P. Maljaars, Brouwerskade 17, A. C. van Eek- hout, Leidschevaart 62; W. J. Erdtsieck, Brou wersplein 40 en J. B. van Buggenum, Een- drachtstraat 15. Alle betalende abonnês van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeerlngen zijn bij levenslange ongeschiktheid 1 2000. overlijden f 400 verlies van een hand. voet of oog t 200, beide leden van een duim f 100. één lid van een duim 50. alle leden van een wijsvinger t 60 één of twee leden van een wijsvinger 125. alle leden van een anderen vinger 115 een of twee leden van een anderen vinger 15, arm- of beenbreuk 30. enkelbreuk f 15 pols breuk f 15. Alles indien net gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering De voor- -waarden -daarvan--zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De werkloozen en de prijsopdrijving. Na de veelvuldige publicaties dat de prijzen in het algemeen niet mogen worden opge dreven. is het wel in het oogloopend dat van vele artikelen de prijs si veroogd. Bijvoorbeeld: bij sommige slagers is het osse- vet (bij vleesch) van f 0.45 tot f 0.60 per pond (ofwel met 33j/$ pet.) verhoogd. De suiker is met 2 a 3 ct. per pond. de aardappelen met 1 a 2 ct. per kilo. het door regen varkensvleesch soms met 10 ct. per pond verhoogd; bij een zaak rekent men nu voor een stuk huishoudzeep van 16 ct. 24 ct., of maar 50 pet. meer. Kortom verscheidene ar tikelen zijn meer of minder duurder gewor den. Wat is nu geoorloofd en wat niet? Wel is vaststaand dat de reeds zoo zwaar beproefde gezinnen der werkloozen nu nog voor grooter moeilijkheden zitten. In dergelijke gezinnen wordt steeds met centen gerekend. Eén cent is daar een bedrag dat een rol speelt. De reeds uitgebalanceerde steunbedragen kunnen deze extra-belasting niet meer dragen Daarom verdient het aanbeveling, dat Rijk en Gemeenten met de steunvereleening een royaler houding aannemen. Noodzakelijk is het ook dat de winkeliers voor hun winkelramen een goed leesbare prijs lijst ophangen, controleerbaar voor ambtena ren en cliënten. Even noodzakelijk is het, dat d>e uitkeering der steuntrekkers met 15 pet. verhoogd wordt. Zij. welke hier aan twijfelen moeten hun oor eens te luisteren leggen bij de gezinnen der opgeroepen kostwinners, die gezinnen ontvan gen bedragen waar het gros der steuntrek kers naar watertandt; ook daar wordt geklaagd over de hooge kosten voor levensonderhoud Dat het gemeentebestuur van Haarlem in ziet dat er een tekort is in de gezinnen der werkloozen. bewijst het volgende* Dezer dagen werd in de stempellokalen be kend gemaakt, dat door de werkloozen op ver toon van hun legitimatiekaart etensresten van de militairen aan het Proveniershuis in de Groote Houtstraat kunnen worden afge haald. Zelfs op Zondag ziet men menschen met een emmer door de stad loopen. Dit is m.i. niet de weg om het tekort in de gezinnen te verhelpen. Bovendien toont men zeer weinig piëteit te bezitten door de uit- deeling op het drukste punt in onze hoofd straat te doen plaats hebben. Een steuntrekker, (ex zakenmajn.) (Wij merken op, dat onder etensresten ver staan moet worden het eten dat door de sol daten met aan de keuken wordt afgehaald. Redactie). HET TOONEEL. UW WIL GESCHIEDE. Een nieuw tooneelspel van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen. (Uitg. J. Heynis, Zaandijk). Onze stadgenoot Henk Bakker is het meest productief van de Nederlandsche tooneelschrij- vers. „Uw wil geschiede..", het tooneelspel. dat hij thans in collaboratie met den heer Ed. J. M. Terlingen heeft geschreven, is reeds zijn 30ste stuk en het lijkt mij Bakker's werkkrachl kennende wel zeker, dat er nog zeer vele op zullen volgen. „Uw wil geschiede.." speelt evenals De Grond van Geert Teis, De Schande van D. H. Scheffer en Onder één Dak en De Koekoek van Jan Fabricius in het boerenmilieu en doet al is het weer heel anders van opzet eenigs- zins aan deze stukken denken. Het is een men geling van realisme en romantiek. Tjeerd Tiedema, de hoofdpersoon, is een boer, zooals wij er al meer op het tooneel hebben gezien. Hij is 'n oppige, sterk geloovige kerel, die aan zijn grond, waarop zijn vaderen reeds 150 jaar gewerkt hebben, gehecht is. Wanneer hij dadelijk in het begin een verzekeringsagent de deur uitwerkt, en wij hooren, dat hij zich niet tegen brandschade wil verzekeren, daar dat in strijd is met zijn Geloof, dan vermoeden wij omdat het nu eenmaal een tooneelspel is ook reeds de ramp, die Tjeerd Tiedema wacht. En als even later Tjade, een boerenzoon, die naar de hand van Tiedema's dochter Pleuntje dingt, maar door Tjeerd als schoonzoon niet gewild is, omdat Tjade geen boer is geworden en zijn geld in de stad verbrast, hooren zeggen, dat „de rooie haan op Tiedema's dak zal kraaien", als ie 't hart mocht hebben tusschen Pleuntje en hem te komen, dan ligt het stuk voor een groot deel al feitelijk voor ons uitgestippeld. Wij ver wachten het onweer en den brand, die dan ook stipt op tijd na een verjaarsfuif in het tweede bedrijf komen. Dit alles is niet van opzettelijkheid vrij te pleiten en spanning is er in de eerste bedrijven dan ook weinig. Maar Bakker zou Bakker niet zijn, wanneer zijn stuk geen betere kwaliteiten had. Dezen brand zouden wij den aanloop kunnen noemen, want de spanning komt eerst in het derde bedrijf, wanneer Tjade van de brand stichting verdacht wordt en Pleuntje daardoor tegelijk nog meer dan in de eerste bedrijven tegenover haar koppigen vader komt te staan. Want al verdenkt ook zij Tjade, zij kan hem onmogelijk loslaten, niet alleen, omdat zij te veel van hem houdt, maar ook, omdat hij de vader is vgn het kind, dat zij verwacht. In dezen strijd tusschen den boer en zijn dochter ligt eigenlijk de beteekenis van het stuk. En hierin vinden wij ook de romantiek terug, die wij uit de stukken van Fabricius kennen. Tjade zou een geestelijke zoon van Jan Fa bricius kunnen zijn, een losbandige boerenzoon, maar.een kerel, zooals aan het slot blijkt Een „happy ending" heeft dit boerenstuk niet bepaald, maar toch gloort het geluk voor de Tiedema's en ook voor Tjade aan de kim, wan neer het doek voor het laatst gevallen is. In de laatste 2 bedrijven ontbreekt de span ning zeker niet al lijkt ons niet alles in dit# boerenspel verantwoord. Dat Tiedema zich zelf recht verschaft op de wijze, waarop hij dit doet, wanneer de rechter Tjade in vrij heid heeft gesteld, lijkt ons voor een streng geloovig man, zooals deze boer toch is, niet geheel aannemelijk. Hij valt daardoor al thans in onze oogen van zijn voetstuk. Maar hij helpt er de schrijver mee aan een „slot dat pakt", al is het dan ook meer roman tiek dan werkelijkheid. Het stuk heeft zeker kwaliteiten, waardoor het op het tooneel het zal doen. Juist omdat wij bij -Uw wil geschiede", zoo dikwijls aan Fabricius denken, zijn wij er van overtuigd, dat dit boerenspel bij dilettanten succes zal hebben. Voor het tegenwoordige beroepstoo- neel lijkt het mij minder geschikt, vooral om den ouderwetschen stijl, waarin het is ge schreven. Een dankbaar speelstuk is het zeker. De verschillende rollen stellen de spelers ook al weer evenals bij Fabricius niet voor moei lijke problemen. Tiedema, de koppige, eigen gereide boer, Maria, zijn geloovige, zachte vrouw zij vooral is een sympathieke figuur in dit stuk Pleuntje, de struische, harts tochtelijke boerendochter, even koppig als haar vader, Tjade, de van zijn anker gesla gen boerenzoon en de bohémien in dit milieu, Japik, de halfwijze zoon. zijn alle speelrollen waar wat van te maken is. En voor den komi- schen kant zorgen Arie Kepper en zijn vrouw Maaike. De dialoog in zoo'n boerenstuk brengt voor den schrijver altijd eenige moeilijkheden mee. De heeren Bakker en Terlingen hebben zich er handig uitgered door hun personen Hol- landsch te laten spreken met een dialect, dat eenigszins boersch aandoet, al zouden wij het nergens precies kunnen thuisbrengen. Het zou mij niet verwonderen, wanneer ik dit stuk vele malen op het dilettanten-too- neel zou zien. Het heeft er alle kwaliteiten voor. J. B. SCHUIL. Margo Scharten-Antink. Bij de Wereldbibliotheek is ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Margo Scharten- Antink de 12de druk verschenen van haar boek „Sprotje". De exemplaren voor de leden van de W.B. Vereeniging, de Vrienden van het Vlaam- sche Boek te Gent en de Vrienden van het boek te Brussel, werden genummerd. De omslagtee- kening is van Han van der Kop. het portret der schrijfster van Renato Salvini te Florence. Bij de N.V. Em. Querido's Uitgeversmij. te Amsterdam is van Margo Scharten-Antink in de Salamander-serie verschenen „In den vrijen Amerikaan", bekroond als 50ste deel met den eersten prijs in de daartoe uitgeschreven prijs vraag. Dr. W. G. N. van der Sleen. Bij de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg is van Dr. W. G. N. v. d. Sleen versche nen „Zweden en Lapland". Vijf maanden lang bereisde de schrijver met auto, vouwboot en tent het vaderland van Selma Lagerlöf en bovendien Lapland, het eenzame Noorden, waar men nog wekenlang zwerven kan zonder een medemenseh te ontmoeten en waar een volk huist, nog interessanter dan de India nen. nog trouwer aan zijn eeuwenoude zeden. Systematisch ordende hij daarna het verza melde materiaal in vier groote hoofdstukken met een levendige en gedetailleerde onderver deeling. Het werk is verlucht met 24 fotopagina's, een gekleurde plaat, twee kaarten tusschen, en een landkaart buiten den tekst. De buitengewoon smakelijke omslag Is in drie kleuren uitgevoerd. Bij de N.V. van Holkema en Warendorf te Amsterdam is in de serie ..Aesculaap's popu lair medische reeks" van dr. M. H. P. P. van Haeft een handleiding verschenen over „De verpleging van lijders aan been- en ge- wrichtstuberculose, en de levenswijze na de genezing" Bij de uitgeverij N.V. Boot te Voorburg, zag een boek van Beverley Richols „Revue" het licht vertaald door Johan M. Paluv. De man met het boeiende leven. door JAAP STIGTER. OVER kostbare Perzische tapijten, langs wonderlijk gestyleerde porceleinen va zen en ebonieten sierkasten. werd de magere bezoeker met het kleine snor retje in een hoogen hal geleid, waar door glas- in-lood-vensters gekleurde lichtbundels speel den. Er heerschte een stemmige, bijna exotische sfeer en een zachte geur van Egyptische sigaret ten gaf hieraan nog een speciaal accent. Het was moeilijk te vermoeden geweest, dat de oude en grauwe patriciërswoning, zich spiegelend in een historierijk, doch muf grachtje, van binnen een dusdanig aspect zou bieden. Weer een gang met tapijten, langs een enorme koperen gong, die glinsterde als ware zij de zon zelve en een mach tig wapenrek met oeroude sabels en dolken de sigarettengeur werd iets sterker en dan de senore en wat hautaine stfem van den huis knecht: „Gaat u maar binnen". Daar zat dan de beroemde man achter een laag schrijfbureau met glazen plaat, in een over dadig gemeubeld vertrek, met allerlei snuiste rijen en souvenirs: het leek wel een soort mu seum. Daar zat de man, wiens detective-romans de wereld .hadden veroverd, die duistere mach ten der misdaad in zijn verbeelding wist te con- strueeren, die in mystische nachten revolvers liet knallen en zijn vertellingen wist te overtrek ken met een wonderlijk uitheemsch waas van geheimzinnigheid. Een gedrongen figuur met een rond, vleezig gezicht en kleine beweeglijke oogen. Het heele vertrek stond met sigarettenrook de gemor ste asch en de vele peukjes op de glazen bu reauplaat spraken in deze ook een eigen taal. Edward Donijn bewoog nauwelijks, toen zijn be zoeker binnenkwam. Hij taxeerde hem met een vluggen en scherpen blik en stak toen met een onverschillig gezicht een versche sigaret op. „Autogram....?" vroeg hij met een stem, alsof hij zeggen wilde: wanneer zullen dat soort menschen mij nu eens eindelijk met rust laten? Onderwijl schoof hij met een traag gebaar een vel papier naar zich toe en tastte reeds naar zijn vulpen. „Neendat niet", zei de bezoeker, „ik kom ergens anders voor. Mijn naam is „U gaf mij uw kaartje. Maakt u het kort en vertelt u kort en bondig, waar het om gaat: ik heb weinig tijd. Gezien de vele sigarettenpeukjes mocht dit laatste wel wat onwaarschijnlijk klinken, maar de bezoeker kwam dadelijk met zijn kwestie. „De werkelijkheid heeft soms boeiender ge gevens, dan de beste roman. Indien u mijn le vensgeschiedenis zou hooren. „Ach zoo. neen, mijnheer, spijt mij erg daarvoor heb ik geen interesse „Mijnheer u weet niet, wat u weigert. Mijn leven heeft zulke in',?: ?ssante en boeiende mo menten gekend en mijn voortdurende drang naar avontuur De man achter het bureau taxeerde den ander met een wat cynischen blik. Een mager, onbe duidend gezicht, fletse oogen, slecht gekleed het leven van dien man interessant? Neen, hij was psycholoog genoeg om de onmogelijkheid daarvan in te zien. „Het spijt mij, mijnheer, maar nogmaals onderbrak de schrijver weer. „Voor slechts 5000 gulden krijgt u de gege vens van mijn levensgeschiedenis.... het zgl een boek worden, dat men algemeen tot uw beste werk zal rekenen. „Zoo u wilt er dus nog geld voor hebben", zei de auteur mat, terwijl hij zijn hoofd pijnigde met de vraag, wat zoo iemand nou voor bele venissen meegemaakt kon hebben belevenis sen nog wel ter waarde van f 5000. Onwillekeurig diepte hij het reeds verfrom melde visitekaartje uit de prullemand en las: J. J. van Lattum, vertegenwoordiger. Meer niet daar werd hii ook al niet veel wijzer van. „Mijnheer, ik heb geld noodig", zei de bezoeker nu, „ik ben jarenlang een gevreesd misdadiger geweest en zou nu wel eens eindelijk wat op eerlijke wijze willen verdienen...." Erward Donijn moest onwillekeurig glimla chen. Hij had teveel misdadigersfiguren geschetst in zijn boeken om niet in de veronderstelling te verkeeren, dat zoo'n mannetje onmogelijk een misdadiger zijn kon. Die man kwam natuurlijk met een slecht fantasietje, dat hij zelf of mis schien wel zijn buurman had uitgeknobbeld en veronderstelde nu bij de tegenpartij zooveel naieveteit, dat hij zijn armelijk verhaaltje voor iets „persoonlijks" en „waardevols" meende te kunnen opdienen.... Wacht, hij zou hem wel eens schaakmat zet ten met z'n doorzichtige leugens. „Zoo vriend misdadiger", zei hij, „waarom zit u thans dan niet in de gevangenis en waarom neemt u het groote risico op zich, zich tegen mij bekend te maken „Ik ben verleden week juist uit de gevange nis ontslagen", aldus de ander, „en voorloopig heb ik niets op m'n kerfstok „Zoo.... en vindt u het dan niet zonderling van u zelf, dat u als gevreesde misdadiger in eens op eerlijke wijze wat wilt verdienen. vroeg de schrijver hatelijk. „Neenik heb een meisje leeren kennen en wil eerlijk- worden. Maar geld moet ik heb ben geld om te leven". Edward Donijn schaterde nu van het lachen. „Een meisje leeren kennen.... goedkoope fantasie heb je man.hahahaha.kostelijk ja, ik zou jou niet door hebben..hahaha." De bezoeker stond ineens op van zijn stoel en kwam voor het bureau staan. Met een strak, ernstig gezicht zei hij nu: „Maar u koopt mijn levensgeschiedenis tochniet waar?Al bent u dan ook schrijver van misdadigersver- halen.... u zult het toch toejuichen als een maatschappelijk-gevallene een eerlijk man wordt „Manschei uit.... je bent kostelijk Hahahaha.... ga toch weg.... hahaha.... ik lach mij naar. „Ik zeg u mijn geschiedenis". „Jaal goeddie geschiedenis van jou is al mooi genoeghahaha....'' Het gezicht van den ander verstrakte nog meer en dof zei hij: „Ik zal maar gaan „Maar natuurlijk er is een tijd van komen en van gaan hahahatot ziens, gevreesd mis dadiger. en beterschap, hoor. Gebogen en teleurgesteld verliet de ander het vertrek en een half uur later kreeg Edward Donijn bij de herinnering weer een verschrik kelijke lachbui. Toen werd hy ineens krijtwit en tastte naar zijn binnenzak.... zijn porte feuille.... weg! Zijn gouden horlogedito! Zijn met platina afgezette en met edelsteenen bewerkte sigarettenkoker.... weg! Dat had die vent dus gedaan, toen hij voor het bureau stond. De auteur sprong op en zocht overal, of hij die kostbare voorwerpen ook niet ergens neer gelegd hadmaar tevergeefs. En terwijl hij verpletterd op zijn leunstoel neerviel en met zijn zakdoek het klamme voorhoofd bette, mom pelde hü toonlóos: „Misschien was de levensge schiedenis van dien man inderdaad de moeite wèard. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6