BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 HAAKLE M'S DAGBEAD IJMUIDEN "E«OMM!NGEN. Kotters: Tx. 33 f 170. Tx. 29 f 168, Tx. 39 f 164, Tx. 32. f 130. Kustvisschers: Uk. 1 f 67, Uk. 205 f 44 Uk 90 f 70, Uk. 104 f 30. Uk. 243 f 64, Uk. 17 f 120 Uk. 126 f 152, Hd. 25 f 102. Tong f 2.30—f 1.10 per kilo. Kleme schol f 35—f 21 per 50 kilo. Schar f 10—f 7.50 per 50 kilo. AANRIJJDING. Woensdagavond had op den hiek Amstel- straat-Prins Hendrikstraat een aanrijding plaats tusschen een autobus en een wielrij der. De wielrijder maakte een verkeersfout, door de linksche bocht klein te nemen, waar door hij door de bus werd aangereden. Hij werd van zijn fiets geworpen en moest zich pnder behandeling van een geneesheer stel- FEE STA VOND VOOR MILITAIREN. In het R.-K. Vereenigingsgebouw Merken- Straat, dat tijdelijk is ingericht als cantine werd gisteravond een feestavond voor de militairen gehouden. Deze avond werd o.a. bijgewoond door een aantal officieren van de alhier gele gerde militaire corpsen. De leider besprak, na een woord van welkom den huidigen toestand, die de oorzaak is, dat de aanwezigen plotseling hun familie en den huise- lijken kring moesten verlaten. Spreker hoopte dat, waar de toestand dreigend is Nederland buiten den oorlog mag blijven. Mocht onver hoopt ons land in een conflict betrokken wor den dan zullen ongetwijfeld allen hun plicht voor Koningin en Vaderland kennen. Waar nu echter de zaak zoo is, dat men in den vreemde is, zullen de officieren trachten het verblijf voor de manschappen hier zoo gezellig mogelijk te maken, vandaar ook deze feestavond die door andere dergelijke avonden zal gevolgd worden. Hierbij werd dank gebracht aan kapitein Prent, die in zoo'n korten tijd de zaak voor elkander heeft weten te brengen en eenige dames en hee- ren heeft weten te vinden, die bereid waren een tooneelstuk op te voeren. Dank werd gebracht aan de officieren en manschappen die in den korten tijd van twee maal 24 uur alles voor elkaar wisten te krijgen. Met een driewerf hoera voor de Koningin werd deze toespraak beantwoord. Nadat het Wilhel mus ten gehoore was gebracht kwam de, uit mi litairen bestaande, Fourty-Twoband voor het voetlicht. Deze band, waarvan de leden in speciale uni formen gestoken waren, wist onder leiding van korporaal Furrer er spoedig de stemming in te brengen. Over deze band, met den refreinzanger Lam- mertsma, niets dan lof. Het daverend applaus, dat volgde, kwam niet tot bedaren voordat de band opnieuw voor het voetlicht kwam. Terwijl men bezig was het tooneel in orde te brengen kwam kapitein Prent naar voren om eenige mededeelingen te doen omtrent de plan nen die er bestaan voor het komende winter seizoen. Als voorzitter van de Commissie voor ontwik keling en ontspanning voor deze groep militai ren deelde hij mede, dat er veel plannen be staan. Indien mogelijk, wordt Zaterdagavond met eigen krachten een cabaret-avond in de cantine gegeven Ook zullen cultureele films vertoond worden. Spreker deed een beroep op allen, die leiding kunnen geven op gebied van sport enz. of van advies kunnen dienen. Hierna was de gelegenheid aan het tooneel- ensemble: „De Vrije Club" uit Amsterdam die geheel belangeloos een blijspel in drie bedrij ven getiteld: „In den Mist" opvoerde. Het werd met een luid applaus beloond. Het was zeer terecht zooals majoor v. d. Woude aan het eind zeide: dat het luide applaus meer zeide dan enkele woorden, die hij als dank tot het ensemble wilde richten. Hij dankte de spe lers, namens de Amsterdamsche jongens, harte lijk voor hun medeleven en bood als waardee ring hiervoor de actrices bloemen aan. Overste Van Blaarkom zeide bijzonder te heb ben genoten van het jonge strijkje, dat slechts sinds Dinsdagmiddag bestaat. Hij betuigde zijn hulde aan de vervaardigers van het mooie decor. De beide „kunstenaars" hebben dag en nacht daaraan gewerkt. Het was een goed begin van een goed werk. TEWATER LATING JACOB VAN HEEMSKERCK. A.s. Zaterdagmiddag 4 uur zal op de werf van de N.V. Nederl. Scheepsbouw Mij. te Am sterdam de tewaterlating geschieden van den voor het departement van Defensie in aan bouw zijnden flottieljeleider Jacob van Heemskerck, die een lengte heeft van 132 M. De plechtigheid zal in verband met de om standigheden een zeer eenvoudig karakter dragen. Mevr. P. G. Vos-Römer, echtgenoote van vice-admiraal A. Vos, hoofd der afdeeling Materiaal Zeemacht, zal de doopplechtigheid verrichten. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. Dinsdagavond is de tweede ronde van de onderlinge competitie voortgezet. De uitsla gen luiden als volgt: Hoofdklasse: K. de Jong—A. Ligthart 0—2 B. Dukel—C. Broek 2—0 J. KramerB. Dukel 0—2 H. v. d. Heyde—T. Dukel 2—0 Ligthart—C. Broek 2—0 H. Laros—H. Hiihl 2—0 Eerste klas: A. Schager—v. Leeuwen 0—2 v. d. Henne—Kuyk 2—0 J. Smit—Ott 1—1 H. Schaap—Wolff 1—1 Boon—Hoek 1—1 Beets—Kok afgebr. v. d. Velde—Bol 0—2 De clubavonden van D. C. IJ trekken van de zijde der militairen ruime belangstelling. Deze kunnen steeds de clubavonden van de damclub bezoeken. BEVERWIJK Gemobiliseerde voetballers. Ook onze plaatselijke voetbalclubs zullen in verband met de mobilisatie in het komende seizoen eenige spelers moeten missen. De Kennemers komen er nog het beste af. Alleen G. v. d. Bos vervult zijn militaire plichten. Dinkla en Groot zullen om andere redenen niet beschikbaar zijn. Beverwijk mist twee spelers uit het eerste felftal, namelijk Th. Kuyer en G. de Ruy- Wai de tuinders kregen. Spinazie per kl. kist 2045. Postelein per kl. kist 2835. Sla per 100 krop 80—2.25 Andijvie per 100 krop 802.00 Wortelen per bos 59. Raapstelen per bos lJ/2. Selderij per bos 1iy2- Pieterselie per bos 11V2. Aardappelen (klei) 240300 Tomaten per KG 46 Prei per KG 45. Uien per KG 3—4"2. Pronkboonen per KG 33'/2. Waspeen per KG 36. Bloemkool I per stuk 1017. Bloemkool n per stuk 46. Komkommers I per stuk 3V26. Komkommers n per stuk 22 V2. Meloenen per stuk 5--12. Knollen per stuk 47. Snij'ooonen per KG 716. Dubb. boonen per KG 920. Spercie'ooonen z. dr. per KG 1216. Trosboonen per KG 1421. Capucijners witte 812 ct. per KG. Aardbeien per doosje 18. Frambozen per doosje 1214. Bramen per slof 40—55. Appelen per KG 412. Peren per KG 6—14. Druiven per KG 2025. Augurken per KG 413 MARKTBERICHTEN. Spianzie per kist 2540. Postelein per kist 2535. Andijvie per 100 str. 1.002.00. Wortelen pér bos 7. Komkommers per stuk 26. Aardappelen, klei, per KG 35. Roode kool per KG 2 ct. Bloemkool per 716 ct. Uien per KG 4 ct. Prei per bos 8. Sla per 100 krop 13. Pieterselie per kistjè 9. Selderie per kistje 14. Appelen per KG 610. Peren per KG 816. Pruimen per 100 24. VELSEN Centraal Comité voor ontwikkeling en ontspanning van militairen. Oproep aan de burgerij. Het C. C. V. O. O. M. gaat nu aan het werk om de in onze gemeente en in Beverwijk aan wezige militairen nuttig en aangenaam bezig te houden. Het roept burgers op, die bereid zijn, hun huis voor de militairen open te zet ten, het vraagt adressen van vereenigingen, welke op hun clubavonden gastvrijheid aan bieden, het vraagt adressen van onderwijs krachten, welke zich voor het geven van on derwijs beschikbaar stellen en van eigenaars van localiteitén, welke deze voor één of meer avonden per week kunnen aanbieden. In afwachting van de door de comlté's té stichten bureaux in de verschillende distric ten van de beide gemeenten, welke bureaux behulpzaam zullen zijn bij het geven van voor lichting betreffende het werk van het comité, kan men schriftelijk of persoonlijk zijn sym pathie met het werk van het comité betuigen, schriftelijk aan een der onderstaande adres sen, persoonlijk op de bijeenkomsten op a.s. Vrijdagavond 8 uur in Kennemerhof, IJmui- den. Bijdragen kan men storten op gironummer 56057 ten name van G. A. Kessler onder ver melding: C C. V. O. O. M. De adressen der comitéleden volgen hier onder: A. Démmers, voorz., Dr. Schuitstraat 9. Beverwijk. P. J. Bakker, secr., Kennemerlaan 66, IJmuiden. Mevr. E. Kessler. penningmees- teresse, Slingerduin, IJmuiden Oost. Mevr H. Barbiers, Willebrordstraat 25. IJmuiden Oost. Pastoor J. C. de Moei. R.K. Pastorie, IJmui den. H. Reehorst, Visseringstraat 1, IJmuiden D. Visser; Kennemerlaan, IJmuiden. E. Belin- fante. Ver. Badhotels. Wijk aan Zee. H. J. An- tonisse, Wüstelaan 29. Santpoort. D. Schmidt, v. d. Vondellaan 55, Driehuis. SANTPOORT ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Hoewel de zalen, die daarvoor in de aller eerste plaats in aanmerking zouden komen, niet beschikbaar zijn, wordt toch al het mo gelijke gedaan, den soldaten het verblijf al hier zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo was gisteren in de Ned. Herv. Kerk door de plaatselijke afdeeling van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond een ontspanningsavond be legd, die buitengewoon goed geslaagd mag heeten. De bijeenkomst werd geopend door ds. Ol- deman. Deze riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den officieren. Daarna gaf hij de leiding, over aan den heer Korting. Het programma, dat de V.C.J.B. den sol daten vervolgens aanbood, was een zeer ge varieerd: het Hawaii-gezelschap van de Her vormde Kerk te Haarlem-Noord, liet zich met succes hoeren. Gezamenlijk werden liederen gezongen be geleid door den heer Vincent. Het programma werd besloten met het zin gen van het „Wilhelmus". Aan het slot betuigde de overste zijn har telijke dank voor het organiseeren van dezen avond en sprak de hoop uit, dat nog meer van deze en andere avonden zouden georganiseerd worden. Voorts nam de overste de gelegenheid waar, om zijn dank te betuigen voor de aardige ontvangst van de zijde der be volking en eindigde met den wensch, dat de „jongens" zich de gastvrijheid waardig zouden toonen ZANDVOORT DE AARDAPPELOOGST. Een belangrijke factor in het Zandvoortschc leven is de aardappelenoogst. Wel is de verbouw voor den handel de laatste jaren sterk ingekrom pen, doch voor eigen gebruik is een goede aard appeloogst nog steeds van veel beteekenis. Door de aanhoudende droogte in het voor jaar en 't begin van den zomer hebben vele aardappelakkers belangrijke schade geleden. Wel zijn de aardappels uitstekend van smaak, doch de opbrengst blijft beneden het normale. De laag gelegen, aardappelvelden,, die verleden jaar zor goed als niets opbrachten, leveren thans een goede oogst van uitstekende kwaliteit. Ook hier is dus de een zeer tevreden, terwijl de ander reden tot klagen heeft. DE WERKLOOSHEID. Nauwelijks is het seizoen afgeloopen of het aantal werkloozen gaat met sprongen omhoog. Op 26 Augustus bedroeg het 247, op 2 Septem ber 286, op 8 September 334 terwijl het thans reeds weer belangrijk is gestegen. Dit is geen ongewoon verschijnsel, ook vorige jaren was hetzelfde waar te nemen. In 1938 bedroeg het aantal werkloozen begin Augustus 240, begin September 310, begin November 420, begin De cember 450, waarna het tot 1 Januari nog steeg tot 540. In verband met den otizekeren toestand, waar door bijna alle werkzaamheden worden uitge steld, kan verwacht worden, dat de stijging thans nog sneller zal gaan dan het vorige jaar. HAARLEMMERMEER LUCHTBESCHERMING IN BADHOEVF.DORP. Het Comité voor Luchtbescherming te Bad hoevedorp kwam in de Waterwolf bijeen om eer. vereeniging voor Luchtbescherming op te richten. De heer Biesheuvel wees er op dat Badhóeve- dorp in de eerste gevarenklasse ligt. Het hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst de heer Slob Jr. vestigde er de aandacht op, dat de ver spreide bebouwing op het platteland zoowel het gasgevaar als de mogelijkheid van voltreffers vermindert. Ook besprak hij de verschillende diensten, die voor goede luchtbescherming nood zakelijk zijn. In de eerste plaats is hulppolitie noodig. De brandweer is paraat. Eén spuit is reeds in Badhoevedorp, terwijl twee nieuwe baby-spuiten met grooter capaciteit, verwacht worden. Van den geneeskundigen dienst zetelt de centrale post te Hoofddorp, waar op last van hoogerhand een noodhospitaal in gereedheid wordt gebracht. Over de gemeente zijn hoofd posten en hulpposten verspreid. De dijkorganisatie is vooral van belang in ver band met de nabijheid van het vliegveld Schip hol. De brugwachters zullen als meldingsposten fungeeren. De waarschuwings- alarmeerings- en verbin dingsdienst zal de bevolking waarschuwen. Daar toe zullen in Badhoevedorp drie sirenes worden aangebracht. Een is inmiddels geplaatst op school 10. De schuilplaatsendienst zal adviezen geven bij het bouwen van schuilkelders. Gasdienst. Spr. deelt, medé dal het aantal gas maskers ruim voldoende is. De eerste verduiste ringsproef te Badhoevèdorp zal gehouden wor den op Vrijdag 22 September van 910.30 uur. ONGELUKKENREEKS. De bestelauto .bestuurd door den heer v. d. T. uit Heemstede reeds Woensdagmorgen bij de brug over de Hoofdvaart op den Kruisweg uit de richting Haarlem, terwijl van den Hoofdweg Westzijde een personenauto bestuurd door den heer W. uit Amsterdam, dit kruis punt naderde. De bestuurder van de perso nenauto gaf geen voorrang. Een botsing volgde, die zoo lievig was, dat aan een der auto's groote materieele schade werd toegebracht. Er haaden geen persoonlijke ongelukken plaats. Nadat de situatie van .de aangereden auto's was opgenomen, moest een der auto's worden weggesleept, de andere kon op eigen kracht rijden. Op het kruispunt Sloberweg—Kruisweg had des avonds een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto. Uit den Slotenveg kwam een personenauto en wilde den Kruisweg richting Hoofddorp op rijden. Uit die richting kwam de vrachtauto" om den Sloterweg in té slaan. Daar de Sloter- weg ter plaatse vrij smal is. was het moeilijk een botsing te voorkomen. Met een hevigen slag kwam de vrachtauto op de personen auto terecht. Persoonlijk ongelukken kwamen niet voor, doch de personenauto was zoo zwaar gehavend, dat hij met een kraanwagen moest worden weggesleept. Op den Schiphol weg heeft een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Een motorrijder had op dezen weg het ongeluk te slippen, waardoor hij de macht over het stuur verloor en over den kop sloeg. De motor schoof een tiental meters over den weg. terwijl de berijder ern stig gewond en bewusteloos op den weg bleef liggen. Oogenblikkelijk schoten militairen toe en verleenden eerste hulp, waarna het slacht offer met een ziekenauto van den G.G.D. naar het Wilheimina Gasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Hier weid geconstateerd, dat de man een zware hersenschudding had opgeloopen. MIDDENSTANDSCURSUS. Woensdagavond is de Middenstandscursus van het Instituut voor Middenstandsontwikke ling te Hoofddorp weer begonnen in de loka len van de openbare school. fis reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) VOOR DEN KANTONRECHTER Vreemde geschiedenis. Er was een meneer en die woonde in Aalsmeer. Dit is niet de eerste regel van een gedicht doch van een verslag van een kantongerechtszitting. Ge kunt dus zonder angst verder lezen. De meneer uit Aalsmeer dan had een huis. Dat is niet zoo gewoon als u denkt want er schijnen in Aalsmeer niet zoo veel van die gelukkige huiseigenaren te wonen. Pessimisten zouden zeggen: er heerscht woningnood. U en ik doen dat niet. Wij denken: dat moet daar een dorado zijn voor aannemers en architecten. In het huis van de meneer uitnou ja. dat weet u reeds, woonde ook nog een andere familie. Er hadder. zelfs vele andere families bij den Aalsmeerder gewoond en niemand had daar ooit aanmerking op gemaakt. Veertien jaar lang niet. Tot op ze keren dag, zooals de sprookjesvertellers zeggen (niet de moderne van de „Grcuelmarch", maar de ouderwetsche zooals Andersen en Grimm na tuurlijk) een van die vele families, die daar in den loop der jaren onderdak hadden gevonden met hun behuizing niet meer tevreden waren Er werden door het hoofd van het gezin stappen gedaan bij het gemeentebestuur iedereen, van kleine kinderen af tot diplomaten toe. doet tegenwoordig „stappen" en het resultaat is vaak verbluffend. Zöo ook hier. De familie van de „stappen" kreeg een gemeentewoning en de meneer, bij wie ze gewoond hadden, de klappen. De bouwpolitie vond dat het huis eigenlijk nie'. geschikt was om door twee families te worden bewoond. Dat was een slag voor den huiseigenaar want hij had net zijn neef en familie inkwar tiering verschaft. Die moesten er nu weer uit. Maar dat ging niet zoo gemakkelijk want in Aals meer zijn de huizen even schaarsch als bladeren aan de boomen in den herfst. De neef bleef dus. En toen nam de gerechtigheid zijn loop. Dat gaat altijd heel geleidelijk. Het apparaat van be keuringen, oproepingen en dagvaardingen werkt misschien niet vlug maar wèl zeker. Zoo stond de huiseigenaar dus na eenigen tijd voor de be slissing: neef de deur uit of boete betalen. Hij koos het laatste en neef bleef. Niettemin wer den verwoede pogingen in. het werk gesteld om voor neef één andere woning te vinden. Helaas, slechts een woning was beschikbaar. Het was in Kudelstaart en in een slechte buurt. Dus: neef bleef. Ergo: weer een bekeuring. Zoo stonden de zaken toen de Aalsmeerder voor den kanton rechter verscheen. Zijn verdediger, mr. Goudsmit, hield een plei dooi waarin hij de houding van het gemeente bestuur laakte. Dat vond de Ambtenaar niet fair. Er was niemand van het Aalsmeersche ge meentebestuur tegenwoordig en dus kon het „wederhoor" eerste vereischte voor een juiste rechtspraak niet worden toegepast. Het is mij er niet om te doen zoo ging de Ambtenaar voort menschen, die in woningnood verkee- ren onnoodig met boetes lastig te vallen. Aan dezen onwettigen toestand moet nu echter een einde komen. Vijftien gulden boete en twee da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met de be paling, dat „neef" binnen drie maanden de wo ning zou moeten verlaten zóó luidde ten slotte de eisch. De kantonrechter maakte van de boete een tientje, doch kon zich overigens met het requi sitoir vereenigen. „Ik kan mijn neef er toch maar niet zoo uit zetten", zei de Aalsmeerdei nog als laatste ver weer. Als hij er niet uitgaat, ga jij d'r in, antwoord de de kantonrechter. „Nou, dan moet ie maar naar zijn ouders", besloot de Aalsmeerder berustend. Een neef is tenslotte een neef, maar er zijn nu eenmaal grenzen, die men beter niet kan overschrijden. Zelfs niet voor 'n neef. VOORLOOPIGK BERGING VAN EVEN- TL'EELE OORLOGSVLUCHTELINGEN 's-GRAVENHAGE. 13 Sept. Naar wij ver nemen heeft de commissaris van de Koningin van Zeeland op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken dezer dagen een schrij ven gericht aan de burgemeesters van de ge meenten in een drietal Zeeuwsche eilanden, met de vraag welke ruimte en mogelijkheden aanwezig zouden zijn voor de tijdelijke her berging van oorlogsvluchtelingen, van welke herkomst ook, zulks voor het geval te eeniger tijd ten gevolge van den oorlog vluchtelingen op groote schaal over de grens mochten ko men. Bedoeld wordt uitsluitend een zeer tijdelijke onderbrenging. Mocht het geval zich voordoen dat Nederland voor geruimen tijd asyl zou moeten verleenen aan een groot aantal perso nen (zooals in den oorlog van 1914-1918), dan zouden daarvoor een of meer kampen op na der te bepalen plaatsen in ons land moeten worden ingericht. VOETBAL R. C. H—HAARLEM. A.s. Zondagmiddag twaalf uur wordt in het Heemsteedsche Sportpark een wedstrijd tus schen R. C. H. 2 en Haarlem 2 gespeeld. Te 2.15 uur volgt de ontmoeting tusschen de eerste elftallen van die vereenigingeji. Zijn de Halsen veilig geborgen? Minder gevaar voor bommen, meer gevaar voor vocht. Er is medegedeeld dat, in navolging van de rijksmusea, ook het Frans Hals- en het Teyler museum te Haarlem voorzorgen genomen hebben in vterband met eventueel luchtgevaar. De kost baarste stukken uit deze musea zijn opgeborgen in den kelder onder de aula van de nieuwe be graafplaats aan den Vergierdenweg in Haarlem- Noord. Wat het gevaar voor bommen betreft zijn, daarvan zijn wij overtuigd, goede voorzorgen genomen. De aula ligt in een geheel onbebouwd terrein, zoodat de trefkans zeer klein is, temeer omdat 't geen militair object is. Natuurlijk zou een voltreffer van een zware bom ook daar een noodlottigee uitwerking kunnen hebben, maar de kans dat die daar zal komen is klein. Voor brand bommen zijn maatregelen genomen. Er is een dikke zandlaag op den zolder aangebracht, zoo dat brandbommen daarin zullen smoren zonder onheil aan te richten. Voor instorting van den kelder behoeft bij scherfwerking geen vrees te bestaan daar het kelderdak van beton is. Maar anders is het met het vocht gesteld. In den kelder heeft de gemeente aan den bin nenkant van de zuilengalerij (de schilderijen zijn geborgen in de buiten-galerij, dus tus schen de buitenmuren en de kolommen die de buitengalerij afsluiten) een stapel zandzakken gelegd. Nu is evenwel geconstateerd, dat het in den kelder zeer vochtig geworden is. Blijkbaar is dit voor een groot gedeelte het gevolg van de om standigheid, dat het zand dat in de zakken zit, nogal nat geweest is. Nu nog voelen de zakken klam aan, terwijl hier en daar ook schimmel te zien is. Er behoeft natuurlijk nog niet aan een onmid dellijk gevaar van de Halsen en andere kostbare schilderijen gedacht te worden, want alle stuk ken zijn in stevige kisten met houtwol gepakt. Wij vroegen aan een deskundige op het gebied van schilderijen wat hij dacht. Zijn antwoord was: Men behoeft zich niet aanstonds ongerust te maken. Schilderijen kunnen in het algemeen veel hebben, mits ze maar niet in het water drijven. Nu ik hoor dat de stukken in stevige houten kisten zitten, terwijl bovendien nog hout wol in de kisten werd verpakt om het vocht te absorbeeren, geloof ik wel dat goede voorzorgen zijn genomen, hoewel natuurlijk niet ontkend kan worden, dat het ongewenscht moet worden ge acht om kostbare oude schilderijen in een voch tige omgeving te brengen. Schilderijen zijn ge voelig voor temperatuurwisselingen en vocht, zoodat het wel raadzaam is de oogen open te houden en af en toe de kisten open te maken en een onderzoek in te stellen hoe de stukken het onder die omstandigheden houden. Als schilderijen vochtig staan is het een ver schijnsel dat de vernis gauw blauw aanslaat. Ee;i leek maakt zich dan al ongerust omdat hij vreest dat het geheele stuk onherstelbaar geleden heeft. De vakman glimlacht in zoo'n geval, poetst het stuk voorzichtig met een zijden doek af en de aanslag is verdwenen. Maar zoo besloot onze deskundige als schilderijen zeer lang aan vocht zijn bloot ge steld kunnen er gevaren komen. Hoe het ook zij het is niet aan te bevelen op dit gebied risico te nemen, want vocht doet schilderijen in geen geval goed. Wij vernamen van een deskundige op het ge bied van beveiliging van gebouwen dat zijn overtuiging is, dat de bedoelde zandzakken de veiligheid der schilderijen tegen bom- en scherf werking niet verhoogen. Heel anders zou net zijn als de zandzakken tegen de buitenmuren wer den aangebracht. Zijn meening was dus, dat zakken met het vochtige zand uit de kelder ver wijderd moeten worden, omdat dan meteen de bron van de vochtigheid in dien kelder is weg genomen. Tenslotte kunnen wij meaedeelen, dat deze aangelegenheid ook de volle aandacht van het college van B. en W. heeft, zoodat wel na in winnen van deskundige adviezen, een beslissing genomen zal worden over de verwijdering van de zakken met zand uit den kelder of eventueel andere middelen om de vochtigheid in dezen schuilkelder der Halsen afdoende te bestrijden. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Met ingang van 9 September zijn bevorderd*. Bij de Bearij fs-Afdeeling tot Burgerwachter lste klasse J. Sluizeman. Met ingang van 11 September 1939 bij de Rij- wiel-Afdeeiing tot Hopman H. Scholte. De oefeningen zullen in het vervolg gehou den worden Dinsdag- en Donderdagavond om 8.30 n.m. Jansstraat 49, zulks met ingang van 19 September a.s. Duitsche weermacht dreigt optreden van franc-tireurs te zullen „wreken". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit „het hoofdkwartier van den Führer": In den laatsten tijd neemt het aantal gevallen toe, waarin de Poolsche regeerings- en legerinstanties de bevolking van open steden sommeeren binnendringende Duitsche troepen tegenstand te bieden in de stadswij ken, op de markten en in de dorpen. Te Warschau werd de bevolking door vlugschrif ten. door' de Poolsche radio en dergelijke middelen ertoe aangespoord over te gaan tot den franc-tireursoorlog. De stad zelf werd door Poolsche artillerie beschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt met betrekking hiertoe het volgende bekend: De overgroote consideratie van de Duitsche artillerie en de Duitsche vliegers met betrek king tot open steden, markten en dorpen ge schiedt op voorwaarde, dat deze door den tegenstander zelve niet wordt verklaard en gemaakt tot strijdgebied daar de Pool, zonder rekening te houden met zijn eigen bevolking dit beginsel verwerpt, zal de Duitsche weer macht van nu af aan met alle haar ter be schikking staande middelen den tegenstand in dergelijke plaatsen wreken. Het Duitsche luchtwapen zal in vereeni ging met zware artillerie die militaire maat regelen ten uitvoer leggen, welke erop be rekend zijn, in den kortst mogelijken tijd aan dergelijke plaatsen de doelloosheid van tegen stand duidelijk te maken. De gevolgen, welke daaruit zullen ontstaan voor de zwaar oe- proefde bevolking komen uitsluitend voor de verantwoordelijkheid van de Poolsche re geering en haar even onbekwame als geweten- looze legerleiders. Japansche kabinet regelt de verhouding tot China. TOKIO, 13 September (Domei/A.N.P.) De regeering heeft vanmiddag het program gepubliceerd van haar poli tiek ten aanzien van de regeling van de Chineeschc kwestie. De regcering verklaart een volledige regeling dezer aangelegenheid te zoeken met een nieuwe centrale regeering in China, welke in de naaste toekomst zal wor den gevestigd. Vooral van belang voor de onmiddellijke toe komst zijn de volgende zaken, welke de re geering vast besloten Is ditmaal met het oog op den ernstigen toestand ten uitvoer te leg gen. 1. De regeling der Chlneesche aangelegen heid de basis van deze politiek beoogt het hoofd te bieden aan de ingewikkelde en de licate internationale verwikkelingen in het buitenland, door vast te houden aan de on afhankelijke positie van het Japansohe rijk en in het binnenland te streven naar de vol tooiing der bewapening en de ontwikkeling van de fundamcnteele kracht van de natie en door de concentratie van verscheidene bin nen- en buitenlandsche maatregelen, die ten doel hebben een solidariteit tot stand te brengen tusschen Japan en Mandsjoekwo en nieuwe betrekkingen tusschen Japan en China. 2. Voor de regeling der Chineesche aangele genheid bestaat de onveranderlijke politiek, waartoe reeds eenigen tijd geleden was beslo ten. Met het oog op het streven in een nieuwe verre toekomst een nieuwe centrale regeering te vormen, zal de Japansche regeering posi tieven bijstand verleenen voor de vestiging daarvan, er mede samenwerken en er naar streven een volledige regeling der Chinee sche aangelegenheid tot stand te brengen door passende en gepaste stappen te nemen. 3. Met het oog op de jongste internationale situatie zal de regeering de ten uitvoerlegging bespoedigen van plannen voor de uitbreiding der productiecapaciteit, teneinde in vitale be hoeften voor de nationale verdediging zelf te kunnen voorzien. HAARLEM, 13 September. Ondertrouwd. 13 September W. N. van Gasteren en Th. W. Wesselkamn. M Strengers en C. v. Westenbrugge. Th. Lode wijk en M. C. Visser. A. Verhoef en H. Wijckelsma, C. Wijk- huisen en A. E. Kroder. F. W. dc Wolf en J. A. Bogaerts. B, J. Smits en M. C Vogel. L. M. M. Vollaerts en M. C. Kapteijn. L. D. J. Thann- hauser en M. A. J. A. Duijx. W. Wijshake en G. Tli. Driessen. A. J. Noijons en S. J. v. d. Laar. C. H. Stavast en G. J. Scheper. G. Siteur en M. E. Liesegang. J. Goemaat en A. A. Kruup. A. v. d Groef en L. Badorrek. P. de Vries en L. Schaap. T. L. Moll en A. G. Burg hout. E. J. Hessels en M. A Hulscher. P J. Vaars en M. M. Dirks. H A. M. Stavenuiter en M. C. G. Vrolijk. K. de Leeuw en A. Meden- blik. P Heemskerk en A E. de Zwart. E. Hut en H. G. M. Reijnders J A Wielart en H. de Boer. Tli. P. Meijers en B. E Hammer. P. N. Alleman en C. C. M. Hommes. P. A. v. d. Beek en A. M. P. F. Vossen. H. C. de Hoog en C. van Wijk. Getrouwd 13 September: F. Wijnands en P. Smidt: C. van der Linde en J. K. Schets; G. J. Nijman en H. W. Stevens; H. H. Röb*=* en C. Balk: G. Geerts en F. van der Berg; D. Mast en E. van Nieff; W. C. J. Keesom en J. Kossen; W. G. Dams en M. J. ten Bosch; H. van Dragt en J. Kroeke: L. van Dansik en A. N. Zuidema; C. de Regt on T. Borsten; H. Wempe en T Hessels; J. Kotlar en M. Sebestijén; C. H. de Ridder en T. F. Broek man: C. A. de Bloois en L. van den Ochtend; D. Guit en M. Kedde; J. W. Best en W. Pruis; B. D. A. Meijer on A. K. Terlindcn; W Kuijpor en G. M. van Noordt; A. A. M. Sicters en C. van Bruggen: W. Kistcman on M. Schmitz. Bevallen 9 September: M. Prenen—Schwarz, z.; 11 September: C. C. A. MathotBorst, z.; J. C. van der Meij—Hamans, d.; G. W. van Dijk—van Buuren, d.; 12 September: D. Schoemaker—Sijtsema, z.; R. A. van Luijken— Verhoef, d.; J. Zon nevel dt—Si val, d.: R. M. Schaaf—Derk.sen. z.; F. Willemson— Buss, d.; 13 September: A. M. Semp- A-kerboom. d. Overleden 12 September: C. Heemskerk- van der Hart, 46 j., Middenweg; G. IJskes, 75 j., Leidschevaart; K. van Balen, 69 J., Wagen weg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7