Haarlem's Dagblad POLEN van twee kanten aangevallen ^Bomexplosie te fBedifu- Jiaime Zondag) Polen's Lot Bezegeld. Richard Steiff. RUSSISCHE TROEPEN ZONDAGMORGEN POOLSCH GEBIED BINNENGEDRONGEN. Warschau bereid tot onderhandelen Russisch-Duitsche verklaring aan het Westelijk front Russische troepen bereiken Wilna. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17254 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 18 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 eent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjea at rubriek. De nederlaag van Polen tegen de Duitsche overmacht, die van den aanvang af vaststond, onmiskenbare zekerheid werd toen bleek dat Engeland en Frankrijk geen directen steun konden verleenen ook niet met hun lucht macht en dus slechts een kwestie van tijd was, is plotseling verhaast. Zondagmorgen in de vroegte kwam het bericht, dat het Russi sche leger Polen was binnen gevallen. Dit bleek geschied te zijn met instemming van Duitschland en als reden werd er bij opgege ven: „bescherming van Russische belangen en minderheden in Wit-Rusland en de Oekraine". In een nota aan de te Moskou ge accrediteerde gezanten van vreemde mogend heden deelde de Sovjetregeering mede, dat zij haar neutraliteit in het huidige conflict handhaaft maar niet neutraal kan blijven tegenover de huidige gebeurtenissen in Po len. Hierin zit een nogal krasse tegenspraak, want hoe kan men gelijktijdig neutraal en niet-neutraal zijn? Dit raadsel tracht de Sovjet-regeering op te lossen door te verkla ren, dat zij den Poolschen staat als niet meer bestaand beschouwt. Ook hiervan neemt men met verbazing kennis, want zoolang een volk nog strijdt voor zijn onafhankelijkheid, zelfs nog een groot deel van zijn grondgebied be zit en door zijn regeering wordt geleid kan niet beweerd worden dat de staat er niet meer is. Enfin, met dit soort verbazingen kan men wel aan den gang blijven in dezen tijd. Belangwekkend is de Russische nota overi gens wel, want zij geeft te kennen dat de Russen niet van zins zijn aan den grooten oorlog deel te nemen. Zij vielen Polen op het lijf toen het in strijd tegen een veel groo- tere mogendheid bezig was de nederlaag te lijden, om hun deel van de buit binnen te halen. Ofschoon de Polen zich ook tegen deze nieuwe overmacht te weer hebben gesteld is hun lot nu volkomen bezegeld. Hun nederlaag staat vast, het einde van den strijd in Polen is nabij. Vanmorgen kwam al het bericht dat Roemenië de Poolsche regeering zal toelaten en dat de ministers en de staatspresident Moscicki zich al te Kutz, aan de Roemeensche grens, bevonden. Een Reuterbericht uit Ko penhagen meldt dat de Duitsche en Russische militaire en politieke leiders elkaar vandaag te Brest-Litowsk zullen ontmoeten en daar de verdeeling van Polen bespreken. Natuurlijk: de verdeeling van Polen. Op nieuw. Het is nu meteen duidelijk geworden op welken grond de Russen hun onderhande lingen met Engeland en Frankrijk afbraken en een non-agressie-verdrag met Duitschland sloten. De Duitschers moeten hun een deel van Polen beloofd hebben en de Russen moe ten daarbij hunnerzijds hebben toegezegd, dezen inval te zullen doen op het daartoe overeengekomen oogenblik. Volkomen onver wacht kwam de inval overigens niet: eenige dagen tevoren had de mobilisatie in West- Rusland hem reeds tot een mogelijkheid ge maakt. Nu zullen Duitschland en Rusland dus Polen gaan verdeelen. Het is nog de vraag of het als Staat heelemaal verdwijnen zal. Veronderstel lingen zijn al gemaakt dat de Russen en de Duitschers, na ieder hun deel binnengehaald te hebben, wellicht een soort „Congres-Polen" zullen overlaten, bij wijze van bufferstaat en voorts omdat zij op de annexatie van centraal Polen, met zijn immer naar onafhankelijkheid strevende bevolking, niet zoozeer gesteld zou den zijn. Maar zulk een restant zou dan toch wel „onder invloed komen te staan". Onder Duitschen invloed? Er zal moeten blijken of de Duitschers en de Russen het over zooiets eens kunnen worden. Hun vriendschap is nog wat nieuw. Wie had overigens enkele weken geleden de mogelijkheid durven opperen dat Duitschers en Russen gezamenlijk de Polen zouden verslaan? Een lichtzijde der gebeurtenissen is, dat het snelle einde van den oorlog in Polen de menschenslachting beperkt. Verleden week, toen de Duitschers begonnen met de bevolking ln niet-versterkte steden te bombardeeren, was nog te voorzien dat die slachting gewel dige afmetingen zou aannemen. Het zij mij veroorloofd meer „in menschen" dan „in staten" te rekenen. Ik vind het belangrijk en voel het als een verlichting, dat als de wapen stilstand in Polen vandaag of morgen gesloten wordt, daarmee duizenden, wéllicht tiendui zenden menschen voor een verschrikkelijken dood of verminking gespaard zullen blijven. Niet alleen de Russische nota, maar ook een rustige raming van het Russische eigenbe lang de factor die beslist leidt tot de ge dachte dat de Russen het bij het Poolsche avontuur zullen laten, althans niet met de Duitschers tegen Engeland en Frankrijk zullen gaan oprukken. De huidige onderneming be zorgt hun een gemakkelijke winst. Het is nooit gevaarlijk geweest den half-verslagen kleinen tegenstander van een ander den beslissenden trap toe te dienen. Maar de oneindig grootere onderneming in het Westen biedt risico's en het is ook niet erg aannemelijk dat de Russen zouden gaan meewerken om Duitschland een overmachtige positie in Europa te bezorgen. Dat ware voor hen zelf allesbehalve aange naam. Men zou bij wijze van logica kunnen opmer ken dat Engeland en Frankrijk nu eigenlijk ook Rusland den oorlog zouden moeten ver klaren. Omdat immers de Russen ook Polen hebben aangevallen! Het klinkt wel logisch maar is daarom niet waarschijnlijk. De men schen die gelpoven aan „spelregels" tusschen staten vergeten dat de vaststelling van het (Richard Steiff, uitvinder van veel speelgoed, o.a. de Teddybeer en de autoped, is in Amerika overleden) Geen mensch, of hij heeft in zijn leven, Wel speelgoed aan een kind gegeven, Maar dit begrip staat heel ver af; Van de universeele wijze, Waarop de man, dien ik wil prijzen. Zijn speelgoed aan de kindxen gaf. Millioenen teddyberenleiders, En nog meer autopedberijders. Zijn onbewust dat hij bestond, Die Richard Steiff, een geniale, Die dikwijls en vooral twee malen, Een heerlijk nieuwtje voor hen vond. Zoo'n vinding, mag men smalend zeggen, Bleek hem geen windei'ren te leggen, Maar dat heeft deze kindervriend, Scherp ziende hoe in deze tijden, De jeugd der wereld te verblijden, Dan toch in dubblen zin verdiend. Wij ouders mogen dankbaar wezen, Dat vaak, als 't vraagstuk is gerezen, Wat geeft ik Sinterklaas als wenk, Hij alle zorg voor die problemen, Ons weer uit handen wist te nemen, Als schepper van 't gedroomd geschenk. En dan als kleuters onzer dagen, Die veel, en pijnlijk, kunnen vragen En denken, in een tijd als nu, Zich argloos vroolijk amuseeren Met autopeds en teddyberen Dan past een woord te zijner eere: O Richard Steiff, wij danken u! spelreglement in den loop der jaren is mis lukt. En dat er een spreekwoord is dat zegt „in den oorlog zwijgen de wetten". Natuurlijk zal het Duitsche leger in Polen nu naar het Westfront worden gezonden. Blijkbaar zijn er al veel troepen heenge- stuurd. R. P. Gebouw van hef ministerie van luchtvaart beschadigd Volgens den Berlijnschen corres- pondent van het Deensche blad „Po- litiken" is de geheele ingang van het Duitsche ministerie van luchtvaart te Berlijn verwoest, vermoedelijk door een bom. Alle ruiten aan de zijde van het gebouw, welke uitziet op de Leipizigerstrasse zijn, naar verluidt wordt, vernield. De ontplof fing heeft ook de vensters vernield van een groot tegenover het ministerie gelegen wa renhuis. Uit Berlijn wordt aan Belga gemeld, dat zich Zaterdagavond in een magazijn in de Leipzigerstrasse tegenover het ministerie van luchtvaart een ontploffing voorgedaan heeft. Van Duitsche zijde zegt men, dat de pleger van den aanslag weldra zal worden ge arresteerd en dat men tot nog toe geen enkele verklaring over deze gebeurtenis kan geven. Het is niet mogelijk zich met zekerheid een een oordeel te vormen over den omvang der ontploffing, daar het verkeer door de politie werd verlegd. Men merkte slechts op, dat de ruiten in verscheiden vensters vernield waren. I AAN den Poolschen ambassadeur te Moskou, Grzybowski, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een nota van de S%vjet-regeering overhandigd, waarin werd medegedeeld dat de regeering der Sovjet-Unie zich gedwongen zag „teneinde haar eigen belangen te waarborgen en ter bescherming der Wit-Russische en Oekraïnsclie minderheden in Oost-Polen, haar troepen bevel te geven dien morgen om 6 uur Moskou- schen tijd (4 uur M.E.T.) over de Sovjet-Poolsche grens te trekken." Grzybowski weigerde deze nota in ontvangst te nemen. De opmarschzoo meldde het D. N. B., geschiedde gelijk tijdig langs de geheele grens van Polozk in het Noorden tot Kamnez—Podolsk en onder volledige handhaving der neutraliteit van Sovjet-Rusland in het huidige conflict Op het ministerie van propaganda te Berlijn werd aan United Press verklaard dat het Russische optreden de volledige instemming van Duitschland had. In den loop van den Zondagmorgen heeft de bolsjewistische regeering aan alle bij haar geaccrediteerde regeeringen nota's laten overhandigen, waarin van haar besluit kennis werd gegeven. Moskou zegt in deze nota, dat het den Poolschen staat als niet meer bestaand beschouwt en dat dus verdragen met Polen vervallen zijn. Uit verscheidene uit Polen ontvangen berichten blijkt dat de Poolsche troepen overal heftigen tegenstand aan den Russischen inval boden. Ook tegen den Duitschen opmarsch wordt nog steeds verzet geboden. De Poolsche regeering en de Poolsche president zijn aan de Roemeensche grens aangekomen. Zij zullen tot Roemenië worden toegelaten. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. NIEUWE OOGST. GROENE ERWTEN, per pond 9 ct. SPLITER WTENper pond 11 ct. RIJST, extra kwaliteit, per pond12 ct. SPERCIEBOONEN, 1/1 blik 25 ct. SNIJBOONEN P., 1/1 blik 21 ct. SNIJBOONEN E 1/1 blik 26 ct. DOPERWTEN 25—28—35 ct. SPINAZIE 19 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe flottieljeleider „Jacob van Heemskerck" is Zaterdag te Amsterdam te water gelaten. Het schip glijdt in zijn element. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Nadat de commandant van Warschau nog Zaterdag had geweigerd een naar de stad gezonden Duitschen onderhandelaar te ontvangen, heeft hij Zondag door de radio het opperbe vel van het Duitsche leger verzocht een Poolschen onderhandelaar te wil len ontvangen. Van Duitsche zijde werd daarop den commandant van Warschau de bereidwilligheid mede gedeeld een Poolsch ondei-handelaar te ontvangen. In politieke Roemeensche kringen wordt bevestigd, dat de Duitsche regeering den autoriteiten van Warschau Zondagmorgen een ultimatum gesteld had, waarbij over gave der stad binnen twaalf uur geëischt werd. Het ultimatum zou Warschau met een onbeperkt bombardement bedreigen. over het optreden der beide legermachten BERLIJN 18 September (D. N. B.) Offi cieel verluidt: „Ter vermijding van ongemoti veerde geruchten over de taken der Duitsche en Sovjet-Russische troepen, die in Polen optreden, verklaren de Duitsche rijksregeering en de regee ring der Sovjet Unie, dat de handelingen dezer troepen geenerlei bedoelingen nastreven, welke in strijd zouden zijn met de belangen van Duitschland of van de Sovjet Unie of naar letter en geest in tegenspraak zouden zijn met de tusschen Duitschland en de Sovjet Unie geslo ten niet-aanvalsverdragen. Integendeel. De taak dezer troepen bestaat er in de orde en rust in Polen te herstellen, die door het verval van den Poolschen staat zijn verstoord en de bevolking van Polen te helpen opnieuw de voorwaarden te regelen voor zijn bestaan als staat." Het woord is aan Publilius Syrus: De moed neemt toe door opgewekt handelen, de vrees door traagheid. Van JUfn tot Moezel niets betangxiiks PARIJS, 17 September. (Havas). De inval der Russische troepen in Polen valt samen met een rustigen dag op het geheele Westelijke front Voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden meldde de Fran- sche staf Zondagavond, dat van Rijn tot Moezel niets belangrijks is ge beurd. Deze kalmte volgt op een leven dige reactie der Duitsche artillerie en een serie tegenaanvallen, die de laat ste dagen op verschillende punten van het front gedaan waren. Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond 16 September luidde als volgt: „Sterke activiteit van de artillerie en van de contactelementen over het geheele front aan beide zijden. De vijand versterkt zich onophoudelijk tegen over onze stellingen. Op verscheidene punten heeft hij bij het terugtrekken dorpen moeten verlaten en vernielen". Het legerbericht van Maandagoch tend vermeldt: „Aan het geheele front was het vannacht kalm. Er was plaatselijke activiteit van de vooruitgeschoven posten". RIGA 18 September (Reuter). Naar gemeld wordt, hebben de Sovjet troe pen Wilna bereikt. Het eerste officieele Russische legerbericht over de operaties van het Roocle Leger in Polen, gedd'teerd 17 September, zegt, dat de Sovjettroepen Zondagochtend de Poolsche grens van de Dwina in het noorden van de Dnjestr in het zuiden overschreden hebben. Nadat de tegenstand der Poolsche voorposten was gebroken, werden in het noorden de plaatsen Glebockie en Molodeczno en andere plaatsen bezet. In de richting van Barano- witsj werd de Njemen overschreden en de plaatsen Mir en Snow, alsmede het belang rijke spoorwegknooppunt Baranowitsj bezet. In de westelijke Oekraïne werden de steden Rowno, Doebno, Tarnopolen Kolomea reeds bezet. Door het oprukken naar Kolomea is de grens tusschen Polen en Roemenië reeds voor het grootste gedeelte afgesneden. De Sovjet luchtmacht heeft zeven Poolscne jagers en drie bombardementsvliegtuigen neergescho ten.. De troepen van het Roode Leger, aldus het legerbericht, werden door de plaatselijke Wit-Russische en Oekrainsche bevolking met gejuich begroet Oogen zwak? *t Is KUIPERS z'n vak. Gedipl. Opticiens ZIJLSTRAAT 97 Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. ingez M*a.) HEDEN: 12 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. Cornells Dopper is overleden. 2 Nabij Terschelling is vorige week Woensdag een ernstige scheepsramp gebeurd. 2 Nadere bijzonderheden over het neerhalen van de R 5 3 De werkloosheid was in Augustus belangrijk lager dan in Augustus 1938. 3 BUITENLAND. De Russische troepen zijn Zondagmorgen Polen binnengetrokken. 1 Te Berlijn heeft een bomexplosie plaats ge had. 1 De Russen hebben Wilna bereikt. 1 Volgens berichten uit Brussel zou Aken vol ledig ontruimd worden. 5 Rusland heeft in een nota aan de bulten- landsche mogendheden haar optreden je gens Polen uiteengezet en verklaart dat de Poolsche staat heeft opgehouden te be staan. 5 Er zou een Turksch-Russisch pact op komst zijn. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Polen's lot bezegeld. I Van een deskundigen medewerker: De oor log in Polen. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op f

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1